Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Македонска реалност  (Прочитано 277391 пати)

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #60 на: Февруари 24, 2010, 12:50:40 »

Пет случаи на полициска тортура во Прилеп

Цитат
ПРИЛЕП - „Петмина граѓани во Прилеп се пожалиле на полициска тортура“, тврдат од Центарот за граѓански иницијативи, кој реализира петгодишен проект за поддршка на човековите права. Според истражувањето, чуварите на редот и мирот ја злоупотребуваат функцијата, надминувајќи ги ингеренциите.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=4AAFE7D2D091FC4EBD8DD61E0A85E61F
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени
Одг: Македонска реалност
« Одговори #61 на: Февруари 24, 2010, 07:23:48 »

Писах това http://www.erepublik.com/en/article/-1-1216923/1/20 в любимата ми (за момента) игра. Може на някой да му е интересно, както и коментарите.

Писах го за хора недотам запознати с македонския въпрос
(български сенатор съм в играта, а се води международен  виртуален дебат дали да се добави еБЮРМакедоноия на картата или не)
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #62 на: Март 04, 2010, 03:35:02 »

Амди Бајрам: Ме обвинуваат зашто многу вредам

Цитат
Ме обвинуваат зашто многу вредам. Вака пратеникот Амди Бајрам ги коментира обвинувањата дека посредува за добивање на азил кај ромското население и дека стои зад фирмата „Скај Вим АБ“

http://www.forum.com.mk/18779

 ;D  ;D  ;D
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #63 на: Март 04, 2010, 08:10:00 »

типично просечна србо-македонистичка  ментална матрица:

http://www.ohridon.com/m-aktuelno/318-pisma-bugarski-prokazni-i-prazni-muabeti-ohridon.html
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

PANKOVSKY

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 206
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #64 на: Март 04, 2010, 08:44:29 »

типично просечна србо-македонистичка  ментална матрица:

http://www.ohridon.com/m-aktuelno/318-pisma-bugarski-prokazni-i-prazni-muabeti-ohridon.html

А сад` стојећи смерно да кажемо нашу молитву  ;D :

Druze Tito, nase rosno cvijece
cijeli narod za tobom se krece
ti si, druze, na temelju bio
od pocetka narod predvodio

Drugarice posadimo cvijece
kuda vojska druga Tita krece
ovo nam je nasa borba dala
da imamo Tita za marsala

Nas sokole, siri svoja krila
da bi zemlja slobodna nam bila
marsal Tito, vodjo svih brigada
tvojom borbom nestati ce jada

Сочувана
Прост народ - слаба държава.

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #65 на: Март 04, 2010, 10:52:11 »

типично просечна србо-македонистичка  ментална матрица:

http://www.ohridon.com/m-aktuelno/318-pisma-bugarski-prokazni-i-prazni-muabeti-ohridon.html

А сад` стојећи смерно да кажемо нашу молитву  ;D :

Druze Tito, nase rosno cvijece
cijeli narod za tobom se krece
ti si, druze, na temelju bio
od pocetka narod predvodio

Drugarice posadimo cvijece
kuda vojska druga Tita krece
ovo nam je nasa borba dala
da imamo Tita za marsala

Nas sokole, siri svoja krila
da bi zemlja slobodna nam bila
marsal Tito, vodjo svih brigada
tvojom borbom nestati ce jada

 ;D а бе на мене не ми текнуват, от дек ги наогаш... ;D
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

PANKOVSKY

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 206
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #66 на: Март 05, 2010, 02:36:59 »

типично просечна србо-македонистичка  ментална матрица:

http://www.ohridon.com/m-aktuelno/318-pisma-bugarski-prokazni-i-prazni-muabeti-ohridon.html

А сад` стојећи смерно да кажемо нашу молитву  ;D :

Druze Tito, nase rosno cvijece
cijeli narod za tobom se krece
ti si, druze, na temelju bio
od pocetka narod predvodio

Drugarice posadimo cvijece
kuda vojska druga Tita krece
ovo nam je nasa borba dala
da imamo Tita za marsala

Nas sokole, siri svoja krila
da bi zemlja slobodna nam bila
marsal Tito, vodjo svih brigada
tvojom borbom nestati ce jada

 ;D а бе на мене не ми текнуват, от дек ги наогаш... ;D

Ma ucio sam malo srpskohrvatski :)  - Изучавахме език по избор на "братските" народи на Югославия и СССР, а руският беше задължителен
Сочувана
Прост народ - слаба държава.

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #67 на: Март 05, 2010, 04:20:34 »

 ;D  ;D ;D
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #68 на: Март 05, 2010, 07:30:43 »

голем мајтап  ;D

Цитат
Филип Втори се претвори во коњаник
 

Македонскиот крал Филип Втори се претвори во обичен коњаник. Споменикот што го сними екипата на А1, а кој во целост наликува на војсководецот Филип Македонски, ќе биде поставен на плоштадот во Автокоманда, но под него, наместо Филип Втори, ќе пишува - коњаник.

И покрај тоа што сличноста на двата ликови, на македонскиот крал и на споменикот во изработка се речиси идентични, од општината Гази Баба тврдат дека станува збор за скулптура на обичен коњаник кој чини петстотини илјади евра. Парите ги дава Владата, преку Министерството за култура.

„Целата постапка од самиот почеток на избор на ова идејно решение, со формирање на одборот што беше формиран од страна на советот е водена во насока да се избере идејно решение и скулптура на коњаник кој што ќе биде на постамент. Значи не се работи за Филип Втори“, вели Тони Трајановски, градоначалник на Гази Баба.

Медиумите веќе пренесуваа изјави на поранешниот градоначалник на Гази Баба Коце Трајановски, дека на новиот плоштад во Автокоманда ќе се гради споменик на Филип Втори.

Нејасно е зошто ликот на Филип Втори сега се претвора во обичен коњаник, особено кога сличноста е повеќе од евидентна, а и самата авторка на споменикот Валентина Стевановска во интервју за медиумите изјавила дека победила на конкурс за Филип Втори. Сега, таа демантира.

„Во Автокоманда, меѓутоа коњаник. Јас сум сега на пат, кога ќе се вратам ќе ви се јавам и ќе разговараме, може така? “, рече Валентина Стевановска, автор на споменикот.

Постаментот во Автокоманда го чека споменикот. Тој ќе биде поставен откако ќе заврши меѓународниот тендер и ќе биде излеан со бронза.

Неизвесно е само што ќе видат граѓаните на ова место, дали под споменикот ќе пишува коњаник или пак власта ќе се охрабри да го напише вистинското име на овој војсководец - Филип Втори, крал на Македонија.

 ;D оваа е идиотштина от вселенски маштап...не е крало македонско-европско- ами обикновен кон... ;D
« Последно менување: Март 05, 2010, 07:36:34 Daskal »
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #69 на: Март 06, 2010, 01:03:05 »

Село гори, влада се чешла

Цитат
На Охридскиот регион му се заканува опасност од поплавување, само за надлежните нема поплава. Додека пелагониските села се мачат со водената стихија, за градоначалникот имаше поприоритетни работи &“8211; да постави што повеќе светилки во домот на културата за пречекот на премиерот. Илјадници хектари плодно земјиште на Пелагонија е под вода, ситуацијата според надлежните не била сериозна, немало потреба од вонредна седница?! Замислете, ова бил владиниот став!

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=1&EditionID=1961&ArticleID=135676
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #70 на: Март 07, 2010, 12:29:59 »

Инцидентот на плоштадот е етнички мотивиран?!

Цитат
Албанското граѓанското движење „Разбуди Се!“ бара навивачките хулигани кои вчера го демолираа монтажното лизгалиште на плоштадот Македонија во Скопје и повреденија едно дете да бидат што поскоро казнети.

http://www.forum.com.mk/18958
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #71 на: Март 08, 2010, 01:35:03 »

Каменуван соживототЦитат
Дополнителна тензија во и така зовриените меѓуетнички односи внесе инцидентот од саботата на плоштадот Македонија, кога при хулигански налет на група членови на „Комитите“ беше повредено 11-годишно дете-Албанец. Партнерите во владејачката коалиција имаат различна перцепција за настанот - за ДУИ тој е „само последица на општата атмосфера создадена од серијата политички проекти што почнаа со Енциклопедијата, а кулминираат со плоштадот“, а за премиерот Никола Груевски „тепачки може да се случат во секоја држава“.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=6A14F4A38E7A634BA58D83F8AED0C6DA
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #72 на: Март 08, 2010, 02:28:46 »

Се оградува обележаната територија

Цитат
Цитат
Може ли ваков инцидент да се третира како хулигански испад или актуелните меѓуетнички односи создадоа тензична атмосфера, во која прашање на ден беше кога ќе се случи првата поголема искра?

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=553DF60F3455234592FCB6226A3E25D4
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

deko

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 181
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #73 на: Март 09, 2010, 01:42:22 »

 Премиерот вече другиот ден се появи во домот на повреденото дете за да се извинува.Но дали беше толку ,,хуман,, кога тие исти хулигани, на само стотина метри подалеку пред неколко години сериозно повредиа неколку родолъуби и честни грагани, кои на най мирен и достоинствен начин сакаа да одадат почит на жената херой МАРА БУНЕВА, или пак можеби му пречи на ,,нашиот,,премиер що тие луге имаат българско самосознание и не чуствуваше никаква загриженост и одговорност за той инцидент, а да не говориме да ги посети повредените исто како що направи со повреденото дете.Се прашуваме дали можеби тогаш креатор на той инцидент и не се самите власти на Македония,защо ако не беше така до сега ке ги найдеа виновниците.Ни останува само да заклучиме дека во Македония и понатаму продолжува омразата и дискриминаторскиот однос кон лугето кои се декларираат како българи.
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #74 на: Март 09, 2010, 06:40:52 »

Премиерот вече другиот ден се появи во домот на повреденото дете за да се извинува.Но дали беше толку ,,хуман,, кога тие исти хулигани, на само стотина метри подалеку пред неколко години сериозно повредиа неколку родолъуби и честни грагани, кои на най мирен и достоинствен начин сакаа да одадат почит на жената херой МАРА БУНЕВА, или пак можеби му пречи на ,,нашиот,,премиер що тие луге имаат българско самосознание и не чуствуваше никаква загриженост и одговорност за той инцидент, а да не говориме да ги посети повредените исто како що направи со повреденото дете.Се прашуваме дали можеби тогаш креатор на той инцидент и не се самите власти на Македония,защо ако не беше така до сега ке ги найдеа виновниците.Ни останува само да заклучиме дека во Македония и понатаму продолжува омразата и дискриминаторскиот однос кон лугето кои се декларираат како българи.

ТОКМУ ТАКА , ДЕКО !
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !