Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Македонска реалност  (Прочитано 262582 пати)

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #405 на: Ноември 11, 2010, 02:35:06 »

Нова Македонија, 11 ноември 2010
Пинкизација е, ама не е розова

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=111110942296&id=9&prilog=0&setIzdanie=22130

Цитат
Деновиве домашната јавност си поставува неколку прашања. Дали на македонската култура и е потребен српскиот турбофолк, заштитниот знак на српската ТВ Пинк, која влезе на нашиот медиумски пазар, купувајќи ја ТВ Алфа? И дали дозволувањето на напливот содржини, кои нашето мислечко општество ги вбројува во кич и шунд, значи дека ја загубивме битката за промовирање на добриот музички вкус и на високите културни вредности? Според познавачите на медиумските состојби, ова е само почеток на масовна „пинкизација“ на нашето општество, која би можело да донесе и комплетно рекомпонирање на македонскиот медиумски простор.
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #406 на: Ноември 12, 2010, 01:26:20 »

oooooo Пепи, еххти мизерниците.

Директорот на „Македонски шуми“ знае што е добро виски

Генералниот директор на претпријатието знаел убаво да си поминува со по 10.000 денари за вечера во скопски и прилепски кафеани, а во саботите со камиончиња носел храна за дома. И тоа не е вест. Но веста е дека сето тоа се книжи на сметка на „Македонски шуми“, тврдат вработени, кои со купишта документи дојдоа во редакцијата на „Шпиц“.

Само за неполн месец, во март годинава, во јавното претпријатие „Македонски шуми“ се испиле 6 шишиња „Џони вокер“, набавени по цена за најевтиното 1.000, а за најскапото 2.300 денари. Се пиело

и „мастика“, се изеле килограми бајадери, а благиот вкус се гасел со галони свежо цеден сок од портокал, лимон и цитрон. Се мезело и со килограми и килограми висококвалитетни бадеми. Вработените, пак, од ова велат дека не пробале ништо. Зошто? Ова не е квиз-прашање, туку скандал кој деновиве го тресе Јавното претпријатие „Македонски шуми“.
Според документите до кои дојде „Шпиц“, огромен финансиски скандал го тресат „Македонски шуми“, претпријатие кое е под капата на владата, а чиј прв човек е прилепчанецот Жарко Караџоски, кој пратеничката кариера ја градеше на релација ВМРО-НП - ВМРО-ДПМНЕ. Вработените не можејќи повеќе да ги издржат самоволијата на генералниот директор и неговите десет помошници, ексклузивно за „Шпиц“ презентираа фотокопии од финансиските картички на јавното претпријатие. Тие покажуваат дека високи суми, секој втор ден директорот троши на виски, на бадеми, бајадери, на вечерни седенки по скопски и прилепски кафеани и сето тоа во време на криза кога платите на вработените самоволно ги намалил за 10 отсто, а својата позиција ја зацементирал.
- Директорот фирмата ја води како да сме многу сиромашни, ни ги скрати платите за 10 отсто, но неговата плата и на помошник-директорите останаа непроменети, дури и се зголемуваат. Финансиските картички на име на јавното претпријатие покажуваат фрапантни податоци на злоупотреба на службената положба. За само дваесетина посети во скопската пицерија „Џино“, директорот Караџоски потрошил над 313.000 денари, а сметките се однесуваат најмногу на саботи и недели, кога претпријатието не работи - сведочеше вработена во „Македонски шуми“, која стравувајќи за работното место, инсистираше на анонимност. Нашиот извор презентираше

фотокопии од платени патарини и патни налози, иако директорот и неговиот возач секој месец добивале по околу 200 евра, средства за одвоен живот, затоа што секојдневно патуваат на релација Прилеп - Скопје.
- Секојдневно со службен џип и автомобил „пежо 607“ директорот и шоферот одат во Прилеп и потоа имаме информации дека нивните деца се развозуваат со државен бензин низ градот. Најскандалозни се неделните сметки во висина од околу 360.000 денари за храна (грав, сланина, бадеми, бајадери), за виски „Џони вокер“, свежи сокови, скапи чоколади и луксузни цигари сите набавени во маркетите на „Тинекс“ - изјави вработената во „Македонски шуми“. Таа презентираше и сметки од локални бурекчилници и маалски кафеани (кафеаната „Свети Трипун“) во близина на дирекцијата на претпријатието, кои се грижат и за појадокот на директорот Караџоски да биде на државен трошок, а дневните цехови во кафеаните „Македонска куќа“ и ресторанот „Ања“ речиси никогаш не се помали од 10.000 денари.
Вработените во „Македонски шуми“ тврдат дека платата на директорот со сите бонуси и бенефиции достигнува до околу 100.000 денари, цената на дрвата годинава достигна највисоки околу 3.000 денари за метар кубен, а ситуацијата во претпријатието кое има околу 3.000 вработени во државата (најголем дел со високо образование) се претставува дека е кризна.
Директорот на „Македонски шуми“, Жарко Караџовски, вчера беше недостапен за „Шпиц“, со образложение дека е зафатен на состаноци, но кога побаравме од неговата секретарка да му пренесе дека се работи за докази за негова злоупотреба на положбата, таа се обиде да ја одложи објавата на текстот со ветување дека наредниот ден ќе успееме да исконтактираме со Караџовски.

http://www.spic.com.mk/kat/hronika/direktorot-na-makedonski-sumi-znae-sto-e-dobro-viski.html
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

ополченец

 • Newbie
 • *
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 8
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #407 на: Ноември 12, 2010, 05:58:43 »

Залудна е целата реторика на Љубчо,кога партијата му Вмро (народна)е преполна со како "бившиот"член Караџовски,криминални истресоци и мафијашки кариеристи,кој само се кријат зад "обландата" на ВМРО.А  истиот Караџовски е и познат б,лгарофоб,чија  омраза кон Б,лгарија на времето можеше да се "дегустира" од неговите колумни...
И сегашната вмро,т.н "народна"е преполна со криминалци,рекетари,букефалисти б,лгарофоби...
Љубчо,изгледа само одработува сомнителна агенда за Груевски,ако се има предвит дека сите негови блиски луге,т.н" бивши" се на високи места во оваа власт!
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #408 на: Ноември 12, 2010, 08:50:07 »

Залудна е целата реторика на Љубчо,кога партијата му Вмро (народна)е преполна со како "бившиот"член Караџовски,криминални истресоци и мафијашки кариеристи,кој само се кријат зад "обландата" на ВМРО.А  истиот Караџовски е и познат б,лгарофоб,чија  омраза кон Б,лгарија на времето можеше да се "дегустира" од неговите колумни...
И сегашната вмро,т.н "народна"е преполна со криминалци,рекетари,букефалисти б,лгарофоби...
Љубчо,изгледа само одработува сомнителна агенда за Груевски,ако се има предвит дека сите негови блиски луге,т.н" бивши" се на високи места во оваа власт!

Да да Љубчо има многу, дури чинам и не е свесен колку многу „карџовци“ околу него, и всушност тоа е најсериозната закана за неговото успешно враќање, луѓето околу него.
Многу точен  и прецисен опис Ополченец на дел от хората околу Љубчо!
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Стариот

 • Jr. Member
 • **
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 77
 • Всичко за Македония!
  • Погледај го Профилот
  • Книги за Македония, Books about Macedonia
Одг: Македонска реалност
« Одговори #409 на: Ноември 12, 2010, 09:25:51 »

Мъки, мъки... излиза че бай Любчо за нищо не е бил "СВЕСЕН". Не беше "свесен" когато отряза главите на плеяда интелигентни хора, не беше "свестен" когато предаде властта на оранжевите гвардейци, протежирани от бащата на македоноидната нация Киро Глигоров. Не се "освести" ни след "искренните" думи на Джинджич, които бяха послание на сръбските служби за конфликта 2001 год. Не се "освести" да не плюе по НАТО като сръбска "шайкача" по времето на конфликта. Любчо още не се "освести" какъв му етническия произход, казва че е българофил - странно! Говори за доносници в ДПМНЕ, а в най-тясното му ръководство има безспорни доносници по анти-БГ линия! И ето, днес този жалък човечец не е "свесен" - че хората не му вярват на глупостите. Питаме се - ами тогава какво търси такъв НЕСВЕСЕН човек в политиката?
Сочувана
Всичко за Македония!

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #410 на: Ноември 14, 2010, 12:46:19 »

Мендух Тачи:

Цитат
Мислам дека веќе е јасно дека 2001 година беше комплетно сценариот на Белград. Луѓето тука забораваат дека 2001 година УДБА не беше само една, во Белград, туку имаше две, новата УДБА на демократските сили во Србија и старата која веќе се распаѓаше, но процентот не се знаеше која беше посилна. УДБА-та на старите структури 51% или УДБА-та на новите структури 49%, изјави Тачи.

- Албанците во Македонија немаат никаква причина да направат војна, имаат причина за да ги искажуваат своите незадоволства во други смерови, преку демократскиот процес што се одвива во целиот регион. Не сум зборувал само јас тогаш така, зборуваше и г-динот Робертсон, Солана, сите тогашни амбасадори на западните земји во Македонија. Ќе ве упатам, 7 Мај 2001 имате интервју на британскиот амбасадор Марк Дикинсон кој вели децидно дека луѓето што се наоѓаат ,,таму горе" се испратени од Србија и од Милошевиќ. Ова сега што се случува, само се става печат на таа вистина.

http://inpress.com.mk/?ItemID=1ECDC06746646E4D92E626F253E74385
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #411 на: Ноември 16, 2010, 03:24:58 »

„вољим те србиЈо“....цццц

Што рекламира МТВ?

Наместо да се грижи за негување на македонскиот идентитет, Македонската радио-телевизија, бесплатно рекламира српски театарски претстави.

Советот за радиодифузија за време на минатомесечниот тридневен мониторинг на т.н. бесплатните емитувања, меѓудругите, ја регистрирал и рекламата за комедијата „Певај брате", продукција на режисер, сценарист и актерска екипа од Србија.

Кој е јавниот интерес од оваа претстава за таа да биде бесплатно рекламирана, останува нејасно.

http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=130276
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #412 на: Ноември 16, 2010, 04:55:52 »

Утрински весник, 16 ноември 2010
Сомнителни попови кај г.г. Стефан

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=9CEF564F11B4FC41A6036996819BF55B

Цитат
Атмосферата во Синодот на Македонската православна црква се вжештува до точка на вриење, а на владиците им претстои тешка и мачна седница. Тие што поскоро ќе мора да ја расчистат дилемата - зошто струмичкиот митрополит Наум му препорачал на поглаварот Стефан да прими распопи од Грчката и од Бугарската црква, кои лажно се претставиле дека се од Црквата од Крит.

Информационна агенция "Фокус", 16 ноември 2010
Македония: Архиепископ Стефан прие отлъчен от Българската православна църква свещеник
16 ноември 2010 | 14:29 | Агенция "Фокус"


http://focus-news.net/?id=n1461642

Цитат
Скопие. Голям скандал се разгоря в Македонската православна църква, коментира днес скопският ”Утрински весник”. Владика Наум от Струмишката епархия е препоръчал на главата на МПЦ архиепископ Стефан да приеме двама отлъчени епископи от Българската и от Гръцката православни църкви. Ставало дума за отец Харалампий, който бил отлъчен от Българската православна цръква, и архимандрит Тимотей Капсанис от Гръцката православна църква. Вторият е направил и интервю с архиепископ Стефан, с обещание, че ще бъде публикувано на сайта на ГПЦ. За срещата беше съобщено на сайта на МПЦ, но бързо след това информацията беше премахната, след като български сайт е информирал за какви „гости” става дума. Харалампий бил отлъчен от Синода на Българската православна цръква, а това лято „скандално бил ръкоположен за епископ на една от старостилните църкви в Гърция”.
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #413 на: Ноември 19, 2010, 08:30:53 »

Неподносива реа во србскиот нужник....
латас во одбрана на агресијата от србската некултура и простотилук...
Имено на следниот текс от Утрински:

„Битка за профитот од српскиот кич“
http://utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=9DE68E17DA48D643BD6E9F1EB5E9444E

латас отговара во користената србската тоалет хартијата вечер:
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=F7BA3861E9638440BC98E4B02A280D4B
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #414 на: Ноември 19, 2010, 09:14:42 »

Драган Павлович-Љатас  е  Српски  шпион,резидент  на  Српските  тајни служби  во  Македонија.
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #415 на: Ноември 19, 2010, 03:02:00 »

За новата кодификација на србо-комунистичкохунзинираните зомби, относно гниди кои скрнават гробишта на војници по цркви...

http://kirilica.com.mk/vest.asp?id=59927

Цитат
„ΔЕМОКРАТИYАТА Е ОСНОVА НА СЛОBОΔАТА”


[Релјеф под еден од лавовите крај мостот Гоце Делчев/center]


Друго место каде сретнуваме сличен феномен
      
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #416 на: Ноември 19, 2010, 03:03:57 »

Србокомунистичка  Македонија  ќе  направи  СЕ,  само Зоран  Вранишковски, Битолскиот  влах  да  не  ја  издржи  затворската  казна  на  која  е  правосилно  осуден  во  Македонија.Маневски  само  сее  магла.......  и  ништо друго .....
Сочувана

Стариот

 • Jr. Member
 • **
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 77
 • Всичко за Македония!
  • Погледај го Профилот
  • Книги за Македония, Books about Macedonia
Одг: Македонска реалност
« Одговори #417 на: Ноември 19, 2010, 06:28:46 »

Сочувана
Всичко за Македония!

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #418 на: Ноември 19, 2010, 11:04:27 »

мачедонац разбираш... коментар от под наиновото дело на ласрас...

Цитат
Гоце
БРАВО ЛАТАС... Прво ќе ти кажам дека не те сипатизирам баш многу од кога се престрои во вмро дпмне, ама тоа не е сега тема... За оваа тема стојам на твоја страна затоа што е праведна... Во Македонија се може да пројде ќутешкум, ама кога се работи за нешто српско, било да е емисија или песна, тогаш дежурните србомрзци (иако фала Богу се многу малку), успеваат да дигнат голема прашина и со тоа да го изреволтираат не само српскиот, туку и македонскиот народ... Во Македонија се гледа она што се сака... Никој не рече зошто се гледаат Турски, Индиски, Шпански , Португалски и друго серии... Србомрзците треба да сватат дека не се прави голем патриот ако се докажува колку се мразат Србите... Понекогаш се прашувам, што воопшто ќе се гледаше на телевизија да не беа српските емисии... Доказ за тоа што мисли македонскиот народ за српската музика е концертот на Цеца, кој наместо еден ќе бидат ДВА...!!! поздрав...
19.11.2010 10:29 | Like (5)
http://vecer.com.mk/?ItemID=F7BA3861E9638440BC98E4B02A280D4B

универзумот почнува и завршува у београду...

и другите коментари се...групна онанија на живот и делото на ласрас...и после имало педеарсти е имало на толку групни онанисти како да нема

Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #419 на: Ноември 19, 2010, 11:20:11 »за жал ликовите се комплетен опис на дел от официозите на РМ!
Мај нејм ис Борат аем фром фиром тхе кантри оф греат александар мацедониан  анд паљурци ;D
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение