Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Македонска реалност  (Прочитано 262652 пати)

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #390 на: Октомври 22, 2010, 07:55:00 »

 ;D

Скопје може и без Белград
петок, 22 октомври 2010, 16:17
Скопје може сам да си ја заврши лустрацијата. Откако министерката Јанкуловска изјави дека полицијата поседува софицистирана опрема за вештачење и поранешниот директор на тајната полиција Горан Митевски е со став дека МВР има капацитет и ресурси да ја провери веродостојноста на белградските досиеја. Според овој поранешен контраразузнавач, доволно е само полицијата да ги вкрсти податоците од фотокопопираните документи со оние што ги поседува службата за аналитика во УБК.
http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&egId=6&eventId=29228

Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #391 на: Октомври 25, 2010, 04:43:30 »

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=1025101038323&id=9&setIzdanie=22115
Наредбодавци беа сите министри на полицијата од 1991 до 1998 година     
Според важечките прописи, треба и тогашните први луѓе на МВР и главните раководители на службите да добијат соодветни казни бидејќи го кршеа новиот Устав на РМ, вели директорот на Архивот   
ЗОРАН ТОДОРОВСКИ, ДИРЕКТОР НА ДРЖАВНИОТ АРХИВ НА МАКЕДОНИЈА...........
 
Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #392 на: Октомври 25, 2010, 10:05:13 »

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=129275
Обвинителот Илиевски се заклучи за да ги избегне новинарите
Мери Јордановска  Коментари (0)     
25.10.2010 19:02 
Обвинителот за борба против организиран криминал Јован Илиевски се криеше и бегаше од новинарите кога требаше да одговори, зошто најсложените предмети за криминал и корупција му паѓаат пред повисоките судови.

Илиевски половина час беше заклучен во празната зграда за организиран криминал на МВР за да не се сретне со новинарските прашања...........
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #393 на: Октомври 26, 2010, 04:24:22 »

Тотална контрола на службите на милошевич во РМ...ами мкБГ  от РМ 20 години тоа го говорат... 8)

ГО ОБЈАВУВАМЕ соработниЧкото ДОСИЕ НА ИБАР ОД ЗАЈАС

ОНА формирана во Белград

Формирањето на штабот на Оружените сили на Косово или на Оружената војска на Косово (ОВК) и раководењето на нејзиното воено крило било извршено под директна контрола на српските тајни служби. На основачкиот состанок одржан во стан во близина на Цирих, од осуммина албански емигранти најмалку двајца биле соработници на српската служба за безбедност чии псевдоними биле Ибар и Вујко, двајцата од Македонија. Ибар и Вујко уште во почетокот на 80-тите години соработувале со поранешните југословенски тајни служби, а тоа продолжило и во времето на Слободан Милошевиќ.


http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=71BDE1A595807E41AEA07CCE56F9314A&arc=1

Основачите на ОНА соработници на српските тајни служби?

Досиеја освен по дворови, почнаа да стасуваат и во поштенски сандачиња на весниците. По Мама, Стрелец и Вујко, се појави и внукот, под псевдоним Ибар.

Зад тоа име, како што објави Дневник, се крие името на висок партиски функционер и поранешен командант на ОНА, роден во Зајас, Кичевско, кој соработката со српската тајна полиција ја почнал во 1980-та во просториите на службата на Бањица во Белград.

Таму Ибар се соочил со сознанија, факти и докази за неговите активности и подготвената кривична пријава што повлекувала казна од 10 години затвор во Ниш.

Меѓу компромитирачките материјали што ги поседувала службата имало и такви што ги потврдувале неговите „хомосексуални и педофилски склоности“, пишува Дневник повикувајќи се на службените белешки од досието.

По ова, Ибар ја прифатил понудата и почнал активно да соработува со УДБА и додека бил во Југославија, но и подоцна по неговото имигрирање во Швајцарија.

Посебно внимание, според весникот, предизвикува неговото известување за состанокот на 8-мина албански екстремисти одржан во Цирих, со цел да се оформи официјалниот штаб на ОВК, на кој освен него присуствувал и Вујко.

Можноста Белград да знаел за формирањето на ОВК, фрла нова светлина врз конфликтот во Македонија, предупреди поранешниот премиер Георгиевски во изјава за А1, веднаш по шпекулациите дека луѓе од ДУИ биле соработници на српските служби.

„Ако излезе дека е еден, не е толку важен, меѓутоа ако излезе и другото име кое се шири тогаш ќе се постави прашањето на целата криза која ја имавме во 2001-ва година, затоа што вториот човек чие име се споменува е еден пак од главните идеолози на кризата во 2001-ва година“, изјави Љупчо Георгиевски.

Во документите, според Дневник, се оценувало дека Ибар важел за еден од „најпродуктивните и најквалитетни соработници што Службата ги имала меѓу припадниците на албанската непријателска емиграција“.

Неговиот ангажман според наведеното ја чинел службата 167.560 швајцарски франци, 50.000 ГМ, како и неутврден износ во динари.

„Во периодот од 1983/84 година, па до јуни 1997 година, Ибар на службите им доставил над 10.000 корисни информации, податоци, белешки, документи, а учествувал и во неколку акции против албанската и усташката непријателска емиграција“, пишува Дневник, повикувајќи се на досието.

За соработката се на се, службата на Ибар му признала стаж од девет години, два месеци и два дена кои препорачала да бидат впишани во фирмите Прогрес и Генекс.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=129321
« Последно менување: Октомври 27, 2010, 10:10:04 ohrid1941 »
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #394 на: Октомври 26, 2010, 10:24:37 »

http://www.focus-news.net/?id=n1454471

„Дневник”, Македония”: Армията за освобождение на Косово била формирана от службите в Белград
26 октомври 2010 | 14:04 | Агенция "Фокус
Скопие. Македонският вестник “Дневник” днес публикува част от досиета на сътрудник на югославските служби, който днес е депутат в Македония. Досието било предоставено на вестника от неназован източник. Ставало дума за изключително важен сътрудник на службите. Досието ми щяло да бъде предадено на комисията по лустрация.
„Формирането на щаба на Въоръжените сили на Косово или на Армията за освобождение на Косово (АОК) и военно крило било извършено ръководенето на нейното военно крило било извършено под контролът на сръбските служби. На учредителната среща, състояла се в апартамент в околностите на Цюрих, от осем албански емигранти най-малко двама са били сътрудници на службите. Това са Ибър и Вуйчо, които още в началото на 80-те години на миналия век са били сътрудници на тайните служби”, пише вестникът, като посочва и детайли от досието на Ибар, в което можело да се види и кога е вербуван и кой го е направил, както и в какви дейности се е включвал.
Съгласно закона в Македония е забранено да се оповестяват имената на сътрудниците на тайните служби, а те само трябва да бъдат лустрирани, т.е. да напуснат заемаща публична длъжност.
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #395 на: Октомври 30, 2010, 12:42:44 »

Критичен извештај за Македонија во ноември

Цитат
Критичен извештај за Македонија во ноември. Сигналите од Брисел што ги одрекува власта, денеска во Скопје јасно ги пренесе холандската амбасадорка Филипини.

Загрозената слобода на медиумите, состојбите во судството, партизираната администрација, ќе бидат нотирани во извештајот на Европската Комисија и владата го знае тоа, соопшти денеска амбасадорката Филипини.

„Не гледам во кристална топка, но мислам дека сите вие знаете каде се предизвиците на Македонија: Јавната администрација, реформите во судството, некои други прашања, слободата на медиумите се дополнителен предизвик. и исто така знам дека Владата го знае тоа, тоа ќе се рефлектира во извештајот веројатно, што е фер и правично како секогаш, ќе ја одрази реалноста“, рече Филипини.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=129488
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #396 на: Ноември 01, 2010, 05:20:55 »

http://www.forum.com.mk/#32188
Голема Албанија до 2013 г.?!
Автор: Редакција ФОРУМ     23:07 | 31 октомври 2010
 


Директорот на Институтот за регионални прогнози во албанскиот главен град Тирана, Коча Данај, изјавил дека до 2013 г. треба да се формира нова албанска држава

Според неговите прогнози, таа нова албанска држава би требало да ги опфаќа цела Акбанија и цело Косово, но и делови од Србија, Црна Гора, Македонија, и Грција во кои живеат Албанци, пишуваат косовските медиуми.
Оваа своја идеја Коча Данај ја објавил на  промоцијат ана неговата политичка листа „Природна Албанија“. Тој смета дека Албанците во овие држави треба да излезат на референдум на кој би се изјасниле за формирање голема албанска држава. Тој очекува брзо да биде донесена одлука за ваков референдум на Косово.
Меѓутоа, Данај мисли дека формирањето на новата држава „Голема Албанија“ може да се постигне по мирен пат и преговори со соседите, и додава дека создавањето на голема албанска држава ќе биде добро за стаилностаи развојот на Балканот, како и конечно решавање на албанското прашање.
Данај беше поранешен советник на тројца албански премиери, кого во Албанија не го сметаат за политички наивен и маргиналец, рекол дека за неговата идеја има поддршка од меѓународната заедница.


Сочувана

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени
Одг: Македонска реалност
« Одговори #397 на: Ноември 01, 2010, 07:42:05 »

Просто казва на глас, каквото си пишат по форумите от години вече за да спчели гласове. Лошото е че с такива изявления има реални шансове да спечели.

Аз пък подозирам отдавна че правителствата в Скопие са албански агенти. Голям зор да търсят и създават враг в Гърция и България дето го няма(ше) в посока обратна на тази от която и кьоравите в Африка виждат че е опасността.
Накрая когато имат нужда от помощ вече от толкова обиди и българите и гърците ще са достатъчно сърдити и ядосани да кажат "да се оправят! Омръзнани от тези идиоти по Вардар, по-добре да ги няма изобщо" (съвсем сериозно по мои набюдения голяма част от младите българи мислят вече точно така). И да оставят Македония на албанците.

А ония направят ли референдум, междунродните принципи ще са на тяхна страна. И да се включат медународни войски, ще са на страната на албанците.

това им е целта. Преди 10 години искаха 1/4-1/3, сега след шизофренията с антиквизацията и агресивния безпочвен шовинизъм от Скопие, вече искат 1/2 (защото се били размножили и разселили междувремнно)
« Последно менување: Ноември 01, 2010, 07:53:36 Подкрепа »
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #398 на: Ноември 01, 2010, 11:41:56 »

Македонизмът като духовен паразит: Кога ще преоткрием българските си корени?

http://www.skat.bg/products.php?type=10&genre=2953
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #399 на: Ноември 03, 2010, 11:33:15 »

http://www.focus-news.net/?id=n1457015

Информационна агенция "Фокус" „Вечер”: По дискотеките в Македония не се пуши, но се употребяват екстази, заяви Владо Бучковски 03 ноември 2010 | 09:05 | Агенция "Фокус"

И   екстазите и  дрогата го продаваат  луге блиски и поврзани  со  полицииски  инспектори.
Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #400 на: Ноември 03, 2010, 05:08:55 »

http://www.focus-news.net/?id=n1457213
„Дневник”, Македония: Ще се формира нова дясна партия .??? 03 ноември 2010 | 15:35 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония
Скопие. Нова християн-демократична партия ще бъде формирана в Македония, с цел да обедини всички десни партии в страната за следващите парламентарни избори, пише днес македонският вестник “Дневник”. Ставало дума за бивши функционери от ВМРО-ДПМЕ, водени от Филип Петровски. Те искали да привлекат недоволните членове от управляващата партия, но и неопределени гласоподаватели.
Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #401 на: Ноември 04, 2010, 07:51:53 »

http://utrinski.com.mk/?ItemID=E39B1A255B3761498F2B359D844C3712
 Петровски: Никој не им верува на лустраторите
http://utrinski.com.mk/?ItemID=D8FECC399A9CD9428FC27E0042182729
Лустрација со политичка дерегулација
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=2162&ArticleID=151249
ДУИ ќе тужи за лажните досиеја  
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=129750
Син на инспектор во МВР го избодел синот на генерал Стојановски?
 
 
« Последно менување: Ноември 04, 2010, 08:02:32 Anton »
Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #402 на: Ноември 07, 2010, 10:52:14 »

http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=78970&kategorija=2
Мајкл Фриц: Мора да се ослободите од превработеноста во јавната администрација
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #403 на: Ноември 11, 2010, 10:54:25 »

ЕУ го негира македонскиот идентитет?!

Брисел, 10. ноември 2010 (ИНПРЕС)

Евроамбасадорот Ерван Фуере утрово беше итно повикан од претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов на консултации за да реагира на терминологијата користена во извештајот на Европската Унија за Македонија.

Во извештајот, Европската Унија не го користи терминот „македонски“ како што се практикуваше досега. Овој термин се употребува само во контекст на  целата привремена референца со која се именува нашата држава.

Институциите во Република Македонија, во извештајот се условуваат како државни и локални, но не и македонски институции.

Ваквите отстапки од својата досегашна практика, Европската Унија се уште ги нема оправдано, ниту пак, европските власти даваат објаснување, дали освен нашето уставно име се негира и нашиот македонски идентитет.

Единствено, Европската Унија терминот „македонски“ го има искористено во  извештајот за Албанија каде го споменува  македонското малцинство. (Крај)


http://inpress.com.mk/?ItemID=95861F0ADAF12647B33FA572463D7595
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #404 на: Ноември 11, 2010, 02:34:28 »

Нова Македонија, 11 ноември 2010
Србија зрачи, ние без заштита

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=11111094114&id=9&setIzdanie=22130

Цитат
Тоа што програма на телевизијата Пинк, која стана своевиден општествен, културен, па и државен симбол на Србија во изминативе две децении, ќе зрачи и од Македонија, ќе нé направи сите поголеми србомани? Ова е едно од почесто поставуваните прашања во земјава, откако се најави дека медиумскиот гигант од Белград влегува и на нашиот пазар.

Се појавија мислења дека се враќа србизацијата, како во поранешна Југославија, кога српското влијание беше најсилно, а преземањето на медиумскиот простор е само дел од тој процес. Некои се повикуваат на посебните врски меѓу двете држави поради заедничката историја, која ги спречува македонските граѓани да ја гледаат Србија како која било друга држава, туку, во зависност од афинитетите, да ја чувствуваат како патрон или како хегемон.

Цитат
Така, денес повторно навлегуваме во период во кој почести се големите концерти на српски естрадни уметници, отколку на македонски. Жељко Самарџиќ веќе ја собра својата публика во спортската сала „Борис Трајковски“, најголемиот простор во земјава каде што може да се одржи музички настан во зимски услови. Но тоа е само увертира во спектаклите што во истата сала ги најавуваат Јелена Карлеуша на 20 ноември и Светлана Ражњатовиќ-Цеца шест дена подоцна. Тие се најпознатите српски турбофолкерки, а втората веќе беше во Македонија летово, на прилепскиот пивофест.
Сочувана