Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Македонска реалност  (Прочитано 272213 пати)

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #30 на: Февруари 04, 2010, 11:45:13 »

Се налева бензин во оганот:

Нова Македонија, 04.02.2010
Албанската тајна служба во акција да го забрани македонскиот јазик

Цитат
Министерството за образование на Албанија, користејќи информации на албанската тајна служба (ШИШ), тргна во акција да го забрани изучувањето на македонскиот јазик во Голо Брдо поради „прекршување на законите“. Ова го пишува во писмото на еден функционер во Министерството за образование на Албанија во кое се бара прекинување на курсевите по македонски јазик што редовно се изведуваат во неколку училишта во општините Требиште и Острени во областа Голо Брдо.

За ова вчера јави и ТВ Сонце.

Информационна агенция "Фокус", 04.02.2010
Македонски вестник обвини албанските служби, че ще забранят македонския език

Скопие. Министерството на образованието на Албания, ползвайки информации от албанската разузнавателна служба ШИШ, започна акция за забрана на изучаването на македонски език в областта Голо бърдо заради нарушаване на законите, пише днес вестник ”Нова Македония”. Високопоставен служител на албанското министерство на образованието в писмо е поискал прекратяване на курсовете по македонски език, които се провеждали редовно в няколко училища в общините Требище и Острени в областта Голо бърдо. Общинските съветници от района Булкиза от партията Македонски алианс за европейска интеграция притежавали писмото, подписано от Миранда Курти, директор на районното поделение на министерството за образование на Албания, изпратено до община Требище на 11 януари.
„Тръгвайки от получените информации от ШИШ, от ръководителите на училищата и от местното самоуправление в областта Голо бърдо в селата на община Острени и на община Требище, македонски нелицензирани лица организират частни курсове по македонски език в училищата”, се казвало в писмото.
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #31 на: Февруари 05, 2010, 11:47:56 »

ЕС се ужаси от македонските затвори

http://frognews.bg/news_19898/ES_se_ujasi_ot_makedonskite_zatvori/

Цитат
"Условията в македонските затвори са по-лоши от тези в латиноамериканските бежански лагери и Южна Африка от времето на Мандела".

ТАМУ ЛЕЖЕА И СЕ УШТЕ ЛЕЖАТ МАКЕДОНСКИ БУГАРИ , САМО ЗАРАДИ СВОЯТА НАЦИОНАЛНА ПРИНАДЛЕЖНОСТ !
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

PANKOVSKY

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 206
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #32 на: Февруари 06, 2010, 12:39:24 »

ЕС се ужаси от македонските затвори

http://frognews.bg/news_19898/ES_se_ujasi_ot_makedonskite_zatvori/

Цитат
"Условията в македонските затвори са по-лоши от тези в латиноамериканските бежански лагери и Южна Африка от времето на Мандела".

ТАМУ ЛЕЖЕА И СЕ УШТЕ ЛЕЖАТ МАКЕДОНСКИ БУГАРИ , САМО ЗАРАДИ СВОЯТА НАЦИОНАЛНА ПРИНАДЛЕЖНОСТ !  Колкото повече се разголва един комунистически режим, толкова повече засмърдява...
Сочувана
Прост народ - слаба държава.

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #33 на: Февруари 06, 2010, 08:53:25 »

Многу си прав, колега Pankovsky, но предизвикателството е огромно. :-)
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #34 на: Февруари 07, 2010, 11:03:28 »

Клинички центар - 2014

http://inpress.com.mk/?ItemID=BC032CA80E2EDC4F91EFBAE4C3ED529B

Цитат
Добро му тргна на Црвенковски во предизборната кампања. Не заради одработеното од неговите, туку заради грешните потези на ВМРО-ДПМНЕ. Има ли Груевски контрола врз својот кабинет и своите функционери?

УБАВИ ПРАШАНЬА , НЕМА ШТО !  ;D
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #35 на: Февруари 09, 2010, 01:44:15 »

Корупцијата - општествено зло

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=9411DF9E84658C4098C4C35A8910CF84

Цитат
Размена на искуства во спречување на судирот на интереси и борба против корупцијата е целта на Меѓународна работилница на тема "Судир на интереси и имотна состојба", на која учествуваат експерти и претставници на надлежни институции од земјите во регионот.

УБАВО ШТО СИ ПРИЗНАВААТ !  :o
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #36 на: Февруари 09, 2010, 10:49:50 »

    
   
Фуере: Преговори со ЕУ оти се можни тензии
   

Одолговлечувањето со одредување термин за почеток на преговори за членство на Македонија во ЕУ може да биде „потенцијал“ за меѓуетнички тензии во таа земја, предупреди шефот на делегацијата на ЕУ во Скопје Ерван Фуере.

„Доколку решението и натаму временски се забавува, тогаш тоа сигурно може да има потенцијал кој води кон меѓуетнички тензии“, изјави Фуере за виенски „Стандард“.

Тој предупреди дека во Македонија владее разочарување што ЕУ ја „остави на цедило“ во спорот со Грција околу името, додека Загреб ја доби поддршката од Брисел во несогласувањата со Словенија.

„Што повеќе време минува, тоа ќе биде потешко да се одржи духот на реформите во Македонија“, истакна Фуере, додавајќи дека не сака да зборува за каков било датум за почеток на преговори со ЕУ.

Тој смета дека до решение за името може да се дојде само доколку состаноците на водечките политичари од Македонија и Грција се оддржуваат во „интензивен ритам“.

Виенскиот весник потсетува дека Грција минатата година и стави вето на Македонија за прием во НАТО поради спорот со името.

„Стандард“ оценува дека Македонија нема проблем со идентитетот само поради Грција и наведува дека Бугарија на голем број Македонци им дала работни дозволи и пасоши, а дека голем дел од македонските Албанци го претпочитаат албанското пред македонското знаме.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=119680

http://derstandard.at/1263707021041/Potenzial-fuer-ethnische-Spannungen
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #37 на: Февруари 09, 2010, 07:27:00 »

Евгени Кирилов: В Съвета на Европа разбират широката нагласа за манипулация от нашите македонски съседи

http://focus-news.net/?id=n1346220

София. По темата за регистрацията на ОМО „Илинден”-ПИРИН са насадени предварителни нагласи и техни жертви са хората, които не са запознати с конкретната ситуация. Това каза пред Агенция „Фокус” европейският депутат от групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент Евгени Кирилов по повод коментарите в македонски медии след излизането на доклада за България на комисаря по правата на човека на Съвета на Европа Томас Хамарберг.
„Когато обсъждаме темата с немски колеги, ги питам дали има австрийско малцинство в Германия. Така че всички тези въпроси постепенно с течение на времето започват да намират разбиране – така се вижда, че всичко е напълно необосновано. Това че България не предявява претенции за българско малцинство в Македония всъщност е доста логично от наша гледна точка. И все повече хора ще разбират, че това е просто един несъществуващ проблем, който просто го няма. Той се използва в тази зле разбрана идентичност, за която се говори в нашата съседка”, обясни Кирилов. В Съвета на Европа според мен са разбрали, че темата за т. нар. македонско малцинство е напълно несъстоятелна, каза Кирилов. „За мен е ясно, че в Съвета на Европа разбират широката нагласа за манипулация от нашите македонски съседи и този въпрос не стои на дневен ред”, категоричен бе Кирилов.
Галина ДИМОВА
« Последно менување: Февруари 09, 2010, 07:43:55 ohrid1941 »
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #38 на: Февруари 09, 2010, 08:00:33 »

Информационна агенция "Фокус", 09.02.2010
еРепортер: България да регистрира ОМО „Илинден”-ПИРИН

Скопие. Комисарят по правата на човека на Съвета на Европа Томас Хамарберг призова България да промени конституцията си и да позволи на малцинствата всякакъв тип на „сдружаване и събиране”, съобщава македонското електронно издание еРепортер. В доклада си, публикуван днес, Хамарберг е препоръчал „изменения в българската Конституция с цел да се подобри свободата на сдружаване и събиране на малцинствата и това изцяло да се съгласува със стандартите на Съвета на Европа”. Изданието посочва, че Европейският съд по правата на човека в Страсбург взе решение, с което осъди България за незачитане на правото на политическо организиране на гражданите.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #40 на: Февруари 09, 2010, 08:04:53 »

Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #41 на: Февруари 09, 2010, 09:01:39 »

Новомакедонецът Цветановски продължава да послъгва:

http://www.globusmagazin.com.mk/default.asp?ItemID=88AF140C16A22142A49B496906A17126
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #42 на: Февруари 09, 2010, 09:36:07 »

ЗА МАЛАТА АНГЕЛА!

Утрото, на денот кога исчезна, појадувала лажичка вода и лук !? Податок кој дребните хроничари, на ова време во невреме, веројатно ќе го испуштат. Заменувајќи го со многу побитни настани кои се случија тој ден, дебатата за Александар Велики, каде  да стои неговиот споменик, каде да бидат и дали воопшто треба да бидат поставени бистите на „илинденците“. Од посебно значење за овој ден е дали и што кажал Друцос како и што му одговорил Милошоски ( нема В помеѓу О и С така е нели,  ова е од исклучително значење за ПЈРМ). Овој ден имаше и фрапантно значаен податок за државата на пјрмовците, на врховниот врач му се роди ќерка, па дури во Хаг се печеле мекици и се служело овчо-полско влашко сирење. Затоа денес обвинителството не работеше . а богами и целата „курва вавилонска “ славеше. Според информациите на залутаните извидници, од пред високите јужни бедеми, во „Хитија“ не славеле, но најверојатно станува збор за неинформираност, многу бргу ќе се осознае светот дека потеклото нивно е наше, славно Македонско. Како нема логика, државата ПЈРМ а народот славен Македонски, види, стварно звучи  оксиморонски. Мислите дека доручекот на малата Ангела ( кој ја нарече Ангел) не е идиотски. Да токму така во 21-от век во ПЈРМ се градат споменци за славното минато и дечињата од шест години штедат за да го истакнеме нашето славно минато, хранејќи се со лук и вода. Но ....... дали нешто друго е вредно за дискусија. Да водиме на висок интелектуален стил дебати за името на ПЈРМ, за приемот во ЕУ и членство во НАТО. За подареното место на англичаните за хотел, како дел од мудрата политика на нашите властодршци, мудрост која ја гледаме дваесет години. Можеби од исклучително значење е дали рачињата на парламентарците усвоија уште еден закон, исчекорувајќи уште еден чекор од славниоте сто и нешто чекори на славната „преродба“. Не господа, ќе дојде денот кога во сон ќе ве прогонуваат малите Ангели понекогаш нарекувајќи се Елена, Јулија, Тамара, Јована и како ли не, кои немаат што да доручкуваат на кои им го одзедовте детството. Верувајте еден ден, многу бргу, ќе одговарате за најстрашното злосторство „ геноцид над сопствениот народ “. Тоа сте вие кои меѓу себе се нарекувате „транзициони“ политичари, бизнисмени и студенти, не сте многу,  вдлабени во негативната македонска меморија. Македонскиот наред задоцнил но никогаш не заборавил !!!!!

http://www.tribun.com.mk/
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #43 на: Февруари 10, 2010, 01:53:23 »

Спекулации за регистрацията на ОМО "Илинден"-ПИРИН не бива да има

http://yesterday.actualno.com/news_283862.html

Цитат
Докладът на Съвета на Европа за спазването на правата на малцинствата у нас не трябва да се използва за спекулации по отношение на регистрацията на ОМО "Илинден"-ПИРИН.
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Апостол

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 509
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #44 на: Февруари 10, 2010, 07:42:52 »

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=259A35F80F4A6740848DAAAC0A1CFA31

 Судиите го признаваат политичкиот притисок

 
 
Сочувана