Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Македонска реалност  (Прочитано 272214 пати)

Апостол

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 509
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #15 на: Декември 02, 2009, 02:41:38 »

http://www.focus-news.net/?id=n1308500

Мендух Тачи не изключва възможността от нов военен конфликт в Македония 
 
02 декември 2009 | 15:25 | Агенция "Фокус" 
 
Скопие. В случай че новият договор между македонците и албанците, подготвен от Демократическата партия на албанците /ДПА/, не бъде приет, няма да има македонска нация и македонски народ, заяви днес лидерът на ДПА Мендух Тачи, предаде телевизия Алсат М. Според Тачи проблемите между македонците и албанците в бъдеще може да се решават и чрез конфликт, зад който биха стояли младите недоволни албанци, ако дискриминацията срещу албанците продължи и не се приеме новият политически договор, предложен от партията му.
Във връзка със спора за името между Македония и Гърция Тачи смята, че македонците са изложени на голям риск, тъй като, ако се отстрани пресният исторически прах, те ще се самоопределят като сърби или българи. „Компромисът, според мен, се състои в това, че премиерът ще даде сериозни гаранции в световните центрове, че ще смени името, идентичността, окончателнщ ще признае, че македонците са славяни и че нямат нищо общо с античността и че Македония може да продължи да се гради само като мултиетническа, тъй като в противен случай тенденцията да се гради на етническа основа е безнадеждна”, каза Тачи.
« Последно менување: Јануари 23, 2010, 01:10:36 ohrid1941 »
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #16 на: Јануари 22, 2010, 11:44:36 »

ПРОДОЛЖУВААТ ПРОТЕСТИТЕ НА ПРЕСПАНСКИТЕ ОВОШТАРИ
Масовно се фрлаат јаболка


http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=1&EditionID=1921&ArticleID=131771

Пеце Стефановски

На Преспанско Езеро и на цела Преспа им се заканува еколошка катастрофа од огромните количества скапани јаболка кои се фрлаат по одводните канали. Со долги колони возила и нервозни патници вчера неколку часа беше блокиран магистралниот пат Битола - Ресен, на клучката кај „Макази“. Повторно протестираа преспанските овоштари кои бараат помош од Владата за да ја спасат ланската реколта на јаболка, со резерви од околу 70.000 тони. Поучени од искуствата на битолските фармери кои минатата година добија високи казни поради истурање на млекото на битолското џаде кон Прилеп, тие јаболката ги истурија во ендеците и ги повторија своите барања од протестите на шести јануари, кога побараа воведување кризни мерки од Владата за спас на преспанското јаболко. - Ние и натаму бараме четири денари премија за еден килограм јаболка, на произведени 40 тони. Овој износ е реален бидејќи сме свесни за глобалната економска криза. Ние не се споредуваме со Полска, која на своите овоштари им дава по осум денари за еден килограм и преспанското јаболко го прави неконкурентно на глобалниот пазар. Редно е годинава, од стоте милиони евра за субвенции, овој пат да се одвои нешто повеќе за овоштарите. Досега никој со нас, ниту од Владата ниту од локалната власт, не остварил средба откако ги почнавме првите протести, иако имаме информации дека тука дошол министерот, но не знаеме со кого остварил средба и што договарале. Ќе протестираме се додека не се сретнеме со првите луѓе на ресорните министерства и додека не најдеме излез од оваа криза - рече Стефче Радевски, претседател на Одборот за спас на преспанското јаболко. Од овоштарите вчера можеа да се слушнат различни реакции - дека се на работ на егзистенција, дека имало притисоци и закани за да не протестираат, дека имаат соодветна амбалажа за откуп, само да се најдат купувачи. Сепак, најгласни беа тие што упатуваа критики до Владата. - Ако можат да градат споменици, можат да ги одвојат и тие четири денари што ги бараме - рече Калчо Ноневски, овоштар од Волкодери. Овоштарите реагираат дека се однесени до дното на егзистенција. - Ние сега сме на дното, а бељата да биде уште поголема, на Преспанско Езеро и на цела Преспа им претстои голема еколошка катастрофа бидејќи јаболката скапуваат и се фрлаат во каналите покрај патот. Замислете што ќе се случи ако се фрлат сите 70.000 тони јаболка - рече Владимир Гулевски, овоштар од Долна Белацрква.
« Последно менување: Јануари 23, 2010, 01:10:49 ohrid1941 »
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #17 на: Јануари 22, 2010, 02:08:32 »

Цитат
Австрија има амбициозен план сите земји од Западен Балкан да ги внесе во ЕУ до 2020 година, изјави австрискиот Министер за надворешни работи Михаке Шпинделегер на заедничката конференција за новинарите со домаќинот Антонио Милошоски
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=118957

2020 и тоа амбициозно!  :o
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #18 на: Јануари 22, 2010, 02:29:28 »

"СУПЕР" Е , ЕВЕ ЗОШТО :

Животниот стандард во Македонија поразителен

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=118914

Цитат
Во Македонија бројките за животниот стандард се поразителни.

Според Заводот за статистика, 28% од населението живее во сиромаштија, а 32% или околу 300 илјади работоспособни граѓани се без работа.
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #19 на: Јануари 22, 2010, 02:37:02 »

неможе човек ништо да каже освен тоа што ми излегува под секој пост од Панковски
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #20 на: Јануари 23, 2010, 10:22:20 »

ДПА - Македонците и Албанците живеаат како газда и потчинет, а вината е кај првите

http://inpress.com.mk/?ItemID=8AA87A62471EDA4CA93C98543D4B5815

Тетово, 23. Јануари (ИНПРЕС)

Лидерот на Демократската партија на Албанците (ДПА) Мендух Тачи смета дека политиката на Владата наметнала состојба така што сега Македонците и Албанците живеаат како газда и потчинет, а вината е кај првите.Овој став тој го образложи со тоа дека на Албанците им се наметнува на сила да го учат македонскиот јазик во прво одделение, пренесе КИС теклевизијаа.

Според Тачи тоа претставува изживување врз Албанците.-Се кажуваат неточни работи. Постои одлука на Влада, а не одлука на министер да се учи македонски во прво одделение, рече Тачи. Според него во креирањето на оваа состојба имаат заслуга и антиалбанските кругови, кои неовозможуваат градење на Бурмали џамијата.

-Ви помина времето кога можевте да не излажате дека сакате да живееме заедно. Се сложувам со Љупчо Георгиевски кога кажува дека Албанците може да се припојат кон друга албанска држава, но не по нивна вина, Македонците макотрпно работат и одат по тој пат да не живеат со нас, изјави Тачи.

Според Тачи Албанците имаат државотворен капацитет, но имаат можност и да ја растурат државата.- Ние учествуваме со 30% во буџетот, самите си ги плаќаме нашите права. Од друга страна со нашите пари Македонците сакаат да ја надградат својат култура, да направат споменици а Александар Велики и мали,рече Тачи.

Според него не е добар и изборот на оние за кого се прават споменици.-Незнам дали Александар велики бил Македонец или Албанец, но како човек што го познава работите знам дека бил најголем криминалец, растурал цивилизации и ограбувал, рече Тачи. На новинарските прашања дали се било во ред доколку Македонците учат албански од прво одделение, Тачи рече дека оваа Влада тоа никогаш нема да го направи. (Крај)
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

deko

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 181
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #21 на: Јануари 24, 2010, 01:02:52 »

 От Тачи трябва многу да се учи, многу е реален а особено в оня част кадето казва че ,,александар велики е бъл сигурно криминалец,,е не ни чудо че днешните  т.н. ,,македонци,,го приемат за свой защтото и те се многу погилями крадци от своят идол те крадат найскпото нещо историята на други народи и прават лошо на цялото човещтво измислят нова искуствена нация ,,македонец,.Но за голямо щтастие трудно може да ги излажат напредните народи в европа, и затова за македония е затворена вратата в Е.С.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #22 на: Јануари 24, 2010, 10:56:42 »

Алсат, 22.01.2010
Тачи: Поглаварот на ИВЗ треба да им се извини на Господ и на верниците

Цитат
„Има и еден невиден болесник кој се претставува како претстедател на Советот за изградба на оваа џамија. Јавноста треба да знае дека тој, неговите пријатели работеле и сè уште работат за сите анти-албански служби и не треба да се има никаква надеж дека такви луѓе ќе успеат да ја подобрат ситуацијата во која сме“, изјави Тачи.
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #23 на: Јануари 24, 2010, 11:54:41 »

Избори во мај и техничка влада ?

Скопје, 20. јануари (ИНПРЕС)

Ќе ИМА, или НЕМА да ИМА избори во мај? Груевски ја губи контролата на повеќе фронта, а ја губи и битката со времето. Дали Македонија ќе влезе во некогашното италијанско сценарио на континуирани, предвремени, избори и "листопадни" влади? Македонија влегува во "маѓепсан круг"!?

Првиот фронт, медиумите. Притиснати од јавното мислење, принудени се да ги критикуваат грешките на власта. Највлијателниот национален електронски медиум А1,  најверојатно не на своја рака, туку со амин на највлијателната светска политичка сила, комплетно се вклучи во кампањата за "приземјување" на Груевски.Се сменија работите откако Филип Рикер, се појави на "Второто заседание" на Демосовци. Нешто и вториот "коалициониот медиум" (Стојменов - Канал 5 ) ни нуди нагласена објективност и медиски плуралитет.

На удар и главниот промотор и спин "фраер" на Владата, прикажан како српски и анти-НАТО шпиун. Пораката е јасна: нема компромис и одложување на преземените обврски за интеграција во НАТО и ЕУ како основен услов за стабилизација на регионот во целина.Сега и првиот ,, коалиционен,, медиум ќе почне да размислуваа - како наатаму.

Вториот фронт - економијата. Нема странски инвестиции, домашните фирми ја губат битката со кризата, ликвидноста е катастрофална. Буџетските обрски се се поголеми: зголемена јавна администрација, покачени плати, пензии, нови кампањи и споменици…. Буџетот е празен, се доцни со исплата на обрските кон фирмите. Прашање е на време кога ќе се повлечат девизните резерви и дали следува девалвација на денарот?

Третиот фронт - меѓународниот фактор. Името е проблем со Грција, МПЦ е проблем со Србија, идентитетот со Бугарија. Франција со Саркози е "авион пријател" на Грција. Германско-австриското лоби тешко да ги заборави случаите со ЕВН и Заревски, Шпанија е "роднина" на Грција, а Британија ја влече локомотивата Србија. Америка, нашиот најсигурен партнер, сака стабилен Балкан, и не сака „занесени“ балкански политичари. Караманлис тоа најдобро го почувствува. А и на Папандреу не му е лесно, со пролетните претседателски избори.

Четвртиот фронт - владината коалиција. Зарем очекувате од човекот кој јавно не проговорил на македонски јазик, јавно да  ги повика првооделенците да учат македонски? Впрочем, генезата на политичкото делување и кај двата партнера е национализмот. Тогаш, што го одржува тоа партнерство, и колку тоа може да се одржи? А другите, како Бајрам, Лиле, Павле, Ѕинго, Стојменов, Стоилковиќ, ќе останат -  или со висока „продажна“ цена, или први ќе го напуштат бродот што тоне.

Петтиот фронт - самото ВМРО. Народна - бара избори, Обединети на Љубе, исто така. Се чуствува дека сега е моментот за пребројување помеѓу Груевски, Љубчо и Љубе. Внатре во самото ДПМНЕ, разни лоби груби со различни концепти. Испреплетени националистички, бизнис и политички интереси.

Времето работи против Груевски. Одлуката мора да падне. Ќе има, или не избори во мај?

Првата можност, да нема избори. Во тој случај, имајќи ги предвид претседателските избори во Грција напролет и тенката превласт на Папандреу во ситуација на економски крах на државата, многу е веројатно дека спорот со името ќе се одложи, ќе нема влез во НАТО и ЕУ за нас, ќе нема инвестиции, ќе нема економско-социјална стабилност.

Во таква ситуација, нормално е да има предвремени избори, во кои власта обично губи. А доколку се смени името, тогаш Груевски и ДПМНЕ ќе ја сносат најголемата одговорност и не ќе можат да го скротат национализмот во сопствените редови. Можно е да има промени во самото ДПМНЕ, што повлекува нови парламентарни избори.

Втората опција - предвидува избори во мај, со барање дозвола за промена на името, од страна на Груевски. Доколку ДПМНЕ ја потврди доминацијата, со 2/3 мнозинство во македонскиот електорат, формира влада со ДУИ, добива мандат уште 4 години, следува промена на името за време на Белгиското претседателство, до крај на 2010. Ако нема 2/3 од македонското гласачко тело, се формира техничка Влада која ќе го промени името до крајот на 2010, и ќе ја внесе Македонија во НАТО и ЕУ.

Дали може ДПМНЕ да освои 2/3 мнозинство со барање за промена на име? Дали сака да освои мандат со обврска за промена на име?Суштествени прашања, нели?

Груевски е прагматичен менаџер. Многу е веројатно дека Груевски сака да биде на власт и да биде лидер на ДПМНЕ. Најсигурно за него е да има избори во мај, да побара промена на име, да не добие 2/3 мнозинство, да има техничка влада, (во континуитет од оваа власт, која  силно ќе влијае на главните полуги во политиката и бизнисот и за време на техничката влада), да влеземе во НАТО и ЕУ, и … пак, избори.

Времето тече. Груевски е на потег. (Крај)


интересен осврт на inpress

http://www.inpress.com.mk/?ItemID=912B6B29FA6C9B418A5D4687BD6DA050
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #24 на: Јануари 24, 2010, 01:14:17 »

Даскале, добро што си го прикачил овој текст. Поздрави.
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #25 на: Јануари 24, 2010, 02:36:24 »

Фатени двајца албанци од меѓународната група крадци на икони

http://inpress.com.mk/?ItemID=958C15BC70E9DB4DBAB8FFD41774703E

Струга, 24. јануари (ИНПРЕС)

Четворица албански државјани на 21 јануари ја ограбиле црквата „Света Варвара“ во струшкото село Луково, поради што, против нив е поднесена кривична пријава за „тешка кражба“ извршена на штета на Македонската православна црква.

Полицијата приведе двајца, а останатите  ограбувачи се се уште во бегство.

На А.С (36) и Д.Д. (30) им е одредена мерка притвор  во траење од 30 дена, а се преземаат мерки за пронаоѓање на  О.М.(58) и И.Б. (49).

- Крадците, на 21 јануари околу 14 часот се упатиле кон селото Луково, каде најнапред ја разгледале околината на црквата  и пристапните патишта. По направениот план, вечерта околу 19 часот, насилно влегле во црквата. Додека еден од осомничените чекал во возило, останатите тројца одзеле две икони и неколку црковни предмети. При излегување биле забележани од месното население, по што ги фрлиле иконите и се вдале во бегство. Двајцата заминале со возилото, а останатите тргнале кон шумата, изјави портпаролот на СВР Охрид Стефан Димоски.

Како што појасни, истиот ден, околу 2 часот, овие лица со автомовилот „Мерцедес“ со албански национални ознаки се упатиле кон црквата „Свети Никола“ во струшко Октиси и со употреба на алат и насилно кршење на цилиндрите од вратите влегле во црквата при што одзеле алишта и други поситни предмети.

Полицијата ги поврзува со меѓународната криминална група која ги препродавала црковните реликвии на албанскиот црн пазар, бидејќи како што велат оттаму, начинот на ограбување бил сличен на претходните кражби во црквите.

Изминатиот период, во  православните верски објекти во охридско-струшкиот регион се извршени повеќе кражби во кои се украдени повеќе од 40 икони и други црковни реликвии. вакви големи кражби не беа случени од 1985 година, кога од манастриот „Свети Наум“ кај Охрид беа украдени 10 вредни икони.

Според експертите, иконите во струшките цркви потекнуваат од периодот кој е од исклучително значење за македонската преродба. Тие се потпишани на црковнословенски јазик, иако  во тој период, сите архереи зборувале на старогрчки, што особено зборува дека се работи за важен период од македонското опстојување. (Крај)

ЗОШТО ИМ Е ТЕШКО ДА КАЖАТ ОТИ СЕ ПОТПИШАНИ НА БУГАРСКИ ?

Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #26 на: Јануари 24, 2010, 02:37:48 »

Поздрави, inpress и покрај background-от кои го имаат првите луѓе на агенцијата сепак от време на време вади интересни осврти, постираниот е еден от подобрите.
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #27 на: Јануари 24, 2010, 02:48:46 »

ТМРО:Македонија во канџите на КОС

http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=67129&kategorija=3

Српската КОС и нејзините инсталации се македонска реалност, присутна во изминативе 20 години во политиката, спортот, културата ,бизнисот .За ТМРО е симптоматично  што македонските служби досега не работеа на нивно отстранување,напротив дозволија операцијата Пајакова мрежа инсталирана 1989 слободно да се развива. Српската служба се фокусираше на создавање и финансирање политички субјекти со правење забуни за нивната ориентација,лансирање лидери,некои и со лажна пробугарска ориентација зад чиии бради умешно се крие српскиот лик. Во доменот на спортот српските служби работат на негова маргинализација, уништување брендови, постојани резултатски разочарувања, што негативно се одразува на македонската нација од аспект на наметната инфериорност, во сферата на културата систематски се уништуваат институциите со македонски предзнак,смислено се деградираат македонски кадри, а вештачки се преферираат  обучени кадри кои после се користат и во дипломатски цели, економски се создададоа олигарси произлезени од Технометал, Генекс, Јат, кои  ја контролираат македонската економија , а на политички план Српските структури постојано иницираат Македонско -Албански судир,,омраза спрема Бугарија и одбојност кон САД и НАТО како наши единствени промотори, се вели во соопштението испратено од ТМРО.

Според ТМРО за опасноста од Србија македонскиот народ но и државниот врв треба да се свесни и по односот на СПЦ кон МПЦ, непризнавањето и негаторскиот став,а како црквата во Србија е продолжена рака на политиката лесно може да се прочита и мотивот за ваквото однесување рече претседателот на ТМРО Ванчо Шехтански.

Автор на веста: Нетпрес
Објавена на 24.01.2010 12:25:46
« Последно менување: Јануари 24, 2010, 03:13:48 disidente »
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #28 на: Февруари 03, 2010, 10:25:33 »

Нападнат претседателот на „Хоризонт Македонија“

http://inpress.com.mk/?ItemID=13B395D20B49884A8ABD62A167514D76

Скопје, 03. февруари (ИНПРЕС)

Откако обелодени незаконито работење на државни институции, локални и владини функционери, вчера бил нападнат претседателот на  невладината организација "Хоризонт Македонија" Ивица Младенов.Случајот веднаш бил пријавен во Полициската станица „Беко“ и во Секторот за насилен криминал.Причините за нападот не се познати. Нападнатиот Младенов се сомнева дека се работи за однапред режирано сценарио  кое е како резултат на  претходна посета на неговиот дом на лице вработено во МВР заедно со друго лице од кое му било сугерирано „да се повлече од актуелните активности, инаку тешко му се пишува“.

Вчера „Хоризонт Македонија“ побара интерпелација на Министрите за Здравство и за труд и социјална политика.

Денеска оваа Невладина организација ќе одржи прес конференција пред влезот Полициската станица „Центар“ на тема „Насилие и атак врз демократијата“. (Крај)
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #29 на: Февруари 03, 2010, 10:52:05 »

ДНЕВНИК: Откриени државни непријатели

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=72EC4E1EE09D7243934663FD2CA5F50A

Цитат
Двајца новинари на „Дневник“ и еден на „Утрински весник“ се непријатели на Македонија, зборуваат против државата и работат на нејзиното уништување, оценил Златко Јанковски, портпарол на Секретаријатот за европски прашања, и своето мислење во електронска порака завчера го испратил до државни функционери и до свои пријатели. Јанковски ги открил „непријателите на државата откако го прочитал текстот посветен на реакциите на законот за антидискриминација, објавен на интернет-порталот „ЕУ Обзервер“ (EUobserver) на медиумската групација ВАЦ, кој завчера стартува во Брисел.

НАВИСТИНА СТАНУВА СЕ ПОИНТЕРЕСНО ВО МАКЕДОНИЯ !
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !