Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Спаска Митрова, реален бугарски патриот  (Прочитано 141329 пати)

ohrid1941

• Administrator
  • Hero Member
  • Отсутен Отсутен
  • Пораки: 3174
    • Погледај го Профилот
Одг: Спаска Митрова, реален бугарски патриот
« Одговори #90 на: Август 04, 2009, 12:26:57 »

IBAN: BG90FINV91501204068333
BIC: FINVBGSF
Първа инвестиционна банка АД, клон „Централни хали”

ВМРО – БНД започва акция за набиране на средства, с които да се помогне на 23-годишната млада жена. За целта е открита специална банкова сметка в лева.

Сочувана

ohrid1941

• Administrator
  • Hero Member
  • Отсутен Отсутен
    • Погледај го Профилот
« Одговори #91 на: Август 04, 2009, 12:32:20 »

Dnes.bg, 04.08.2009
3 месеца затвор! Защото си българка...

Въпреки изключително тревожната външнополитическа ситуация, в която се намира Македония заради спора с Гърция, властите в Скопие допуснаха нов скандал, подлагащ на изпитание добрите съседски отношения с България.

В началото на седмицата няколко македонски медии най-после обърнаха внимание на скандалния казус с младата майка Спаска Митрова, която е в скопския затвор Идризово.

А1, една от най-гледаните телевизии в западната ни съседка, представи изчерпателно позицията на председателя на ВМРО-БНД Красимир Каракачанов:

"България да не премахва визите за македонците и да наложи вето за членството на страната в НАТО и ЕС, тъй като Македония продължава да води антибългарска кампания".

За разлика от А1, която посвети балансиран репортаж на казуса, друга популярна телевизия – Канал 5, изобщо не спомена конкретния повод за реакцията на Каракачанов. Името на Митрова изобщо не фигурираше в материала.

Репортерът на Канал 5 разказа как шефът на ВМРО зове да не се премахват визите за македонските граждани, но нито дума за драмата на 23-годишната майка.

За сметка на това – интервю със Стойко Стойков от ОМО “Илинден – ПИРИН”  за българските "провокации“ и "изнудванията" от страна на София към Скопие.

Казусът накратко

23-годишната Спаска Митрова от Гевгелия има и българско гражданство. Тя е член на Сдружението на българите в Македония "Радко".

По информация на Сдружението на 29 юли в 20.30 часа македонската полиция е отишла в дома й.

Час по-късно 23-годишната майка и дъщеря й (още кърмаче) са отведени в полицейското управление в Гевгелия, а на следващия ден Митрова е закарана в скопския затвор Идризово.

От "Радко" твърдят, че младата жена е "осъдена на затвор, огромна, непосилна за нея парична глоба и отнемане на дъщеричката й в полза на съпруга й сърбин, с когото са в развод", само защото е българка и член на сдружението.

Всичко това, разбира се, е замаскирано в рамките на "справедлив" съдебен процес, категорични са от Сдружението на българите в Македония.

По информация на "Радко" в полицейското управление в Гевгелия Митрова е била дърпана за косата и притискана за врата от две служителки на местните социални служби, за да даде дъщеря си. Полицай с мустаци на име Трайче подтиквал двете социални работнички към насилствените действия, а в стаята присъствали около 18 служители на реда.

Убедени сме, че всичко това е дело на структури, инсталирани от бившите тайни служби, само защото ясно, гласно, гордо и явно декларираме нашата принадлежност към българския народ в Република Македония - твърди майката на 23-годишната Спаска.

Защо Спаска е осъдена на 3 месеца затвор?

Младата жена е съдена по обвинение, че не осигурява легло и условия на бащата да вижда детето в собственото й жилище.

Спаска Митрова не е уведомена по надлежния ред за течащия срещу нея съдебен наказателен процес. Тя не е редовно призована за съдебните заседания, което е съществено процесуално нарушение, нарушаващо човешките и права, и по-конкретно правото и на защита. Нито на първа, нито на втора съдебна инстанция е взето под внимание обстоятелството, че тя се грижи за болното си дете. Не е взето под внимание обстоятелството, че заради българското си самосъзнание е подлагана от съпруга си на системен психически и физически тормоз, за което тя неколкократно е подавала жалби в РПУ – Гевгелия – коментира председателят на ВМРО-БНД Красимир Каракачанов.
Сочувана

disidente

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Отсутен Отсутен
  • Пораки: 5398
    • Погледај го Профилот
« Одговори #93 на: Август 04, 2009, 01:11:22 »

ВМРО се вдигна за българката в Македония

http://today.actualno.com/news_254974.html
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Отсутен Отсутен
    • Погледај го Профилот
« Одговори #94 на: Август 04, 2009, 01:14:05 »

Драмата на една българка в Македония...Репресия заради националността или битов скандал?

http://today.actualno.com/news_254842.html
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Отсутен Отсутен
    • Погледај го Профилот
« Одговори #95 на: Август 04, 2009, 01:18:26 »

IBAN: BG90FINV91501204068333
BIC: FINVBGSF
Първа инвестиционна банка АД, клон „Централни хали”

http://www.vmro.org/index.php
Сочувана

disidente

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Отсутен Отсутен
    • Погледај го Профилот
« Одговори #96 на: Август 04, 2009, 01:23:36 »

ЗАТВОРЕНАТА В МАКЕДОНИЯ БЪЛГАРКА СЕ СТРАХУВА ДА НЕ БЪДЕ ОТРОВЕНА

http://www.blitz.bg/news/article/57251
Сочувана

disidente

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Отсутен Отсутен
    • Погледај го Профилот
« Одговори #97 на: Август 04, 2009, 02:33:50 »

Спаска Митрова продължава да е в македонски затвор

http://news.ibox.bg/news/id_453141148
Сочувана

ohrid1941

• Administrator
  • Hero Member
  • Отсутен Отсутен
    • Погледај го Профилот
« Одговори #98 на: Август 04, 2009, 04:11:20 »

Информационна агенция "Фокус", 04.08.2009
МВнР настоява за спешна намеса на македонските власти и освобождаване на Спаска Митрова от затвора

София. Министерството на външните работи настоява за спешна намеса на македонското МВнР за изясняване на случая със Спаска Митрова и предприемане на необходимите действия за това българската гражданка да бъде освободена от затвора. Това е станало ясно на среща на директор на дирекция „Европа – І” в Министерството на външните работи Снежана Найденова с временно-управляващата посолството на Република Македония в София Дивна Тричковска, съобщиха от МВнР.
Повод за поисканата среща бе присъдата срещу българската гражданка Спаска Митрова, произнесена от съда в македонския град Гевгели, според която Митрова е отведена в затвора в Идризово. Найденова подчерта, че това решение на македонския съд е предизвикало загриженост сред българската общественост. Изтъкнато бе, че съдебно решение, при което майка на невръстно дете е отведена в затвор заради битов спор с бившия й съпруг, а детето, лишено от майчина грижа, е настанено в социален дом, не се вмества в нашите представи за хуманно отношение и спазване на европейски критерии в подобни случаи.
Министерството на външните работи на Р България настоява за спешна намеса на македонското МВнР за изясняване на случая и предприемане на необходимите действия, с оглед българската гражданка да бъде освободена от затвора. Начинът, по който е взето решението на съда, както и действията на властите по съпътстващите процедури ни дават основание да смятаме, че мотивите на съда не са само от юридически характер. Налице са твърдения на семейството на потърпевшата, че те имат връзка с публично изразеното българско самосъзнание на Спаска Митрова. Констатирали сме и други факти, които пораждат съмнения, че български граждани, както и македонски граждани с българско самосъзнание, се подлагат на административен, полицейски и друг натиск само заради самосъзнанието си. България ще отчита подхода на македонската страна в такива случаи, като един от критериите, по които ще оценяваме готовността на страната да извърши промените, позволяващи европейска интеграция на Република Македония. Настояваме въпросът да бъде спешно изяснен.
Дивна Тричковска заяви, че не е запозната със случая, но изрази мнение, че решението на съда едва ли има връзка с българското гражданство на Спаска Митрова. Тя пое ангажимент незабавно да уведоми македонското МВнР и да ни информира за предприетите действия.
Сочувана

ohrid1941

• Administrator
  • Hero Member
  • Отсутен Отсутен
    • Погледај го Профилот
« Одговори #99 на: Август 04, 2009, 04:20:09 »

Ibox.bg, 04.08.2009
Външно се намеси в случая на Спаска Митрова

Министерството на външните работи на България настова за спешна намеса на македонските власти за изясняване на случая около осъдената българска гражданка Спаска Митрова.

Тази позиция изрази директорът на дирекция „Европа - І" в Министерството на външните работи Снежана Найденова, която покани на разговор временно-управляващата посолството на Македония в София  Дивна Тричковска.

По време на срещата Найденова подчерта, че решението на македонския съд в Гевгели е предизвикало загриженост сред българската общественост, съобщават от МВнР.

Българските власти настояват за предприемане на необходимите действия, които да доведат до освобождаването на Митрова.

Според изразената от Митрова позиция начинът, по който е взето решението на съда, както и действията на властите по съпътстващите процедури дават основание да се смята, че мотивите на съда не са само от юридически характер.

Налице са твърдения на семейството на потърпевшата, че те имат връзка с публично изразеното българско самосъзнание на Спаска Митрова, посочват още от МВнР. Припомняме, по-рано днес стана ясно, че родителите на осъдената са притеснени, защото смятат, животът и здравето й в затвора са застрашени.

Констатирали сме и други факти, които пораждат съмнения, че български и македонски граждани с българско самосъзнание, се подлагат на административен, полицейски и друг натиск само заради определянето  си като българи, допълват от Външно министерство.

България ще отчита подхода на македонската страна в такива случаи като един от критериите, по които ще оценяваме готовността на страната да извърши промените, позволяващи европейска интеграция на Македония, посочват още от МВнР.

Припомняме, преди дни на специална пресконференция по случая от ВМРО настояха България да наложи вето на визите за македонци и вето върху членството на странатав НАТО и ЕС докато „югозападната ни съседка не престане с антибългарската си политика".

Настояваме въпросът да бъде спешно изяснен, категорични са от външно министерство.

Дивна Тричковска заяви от своя страна, че не е запозната със случая. Тя обаче е на мнение, че решението на съда едва ли има връзка с българското гражданство на Спаска Митрова. Тричковка пое ангажимент незабавно да уведоми македонското МВнР и да ни информира за предприетите действия.
Сочувана

ohrid1941

• Administrator
  • Hero Member
  • Отсутен Отсутен
    • Погледај го Профилот
« Одговори #100 на: Август 04, 2009, 04:52:51 »

Временно-управляващата посолството на Република Македония в София Дивна Тричковска бе поканена на разговор в МВнР по случая с осъдената българска гражданка Спаска Митрова

На 4 август 2009 г.  директорът на дирекция „Европа – І” в Министерството на външните работи Снежана Найденова покани на разговор временно-управляващата посолството на Република Македония в София г-жа Дивна Тричковска.
Повод за поисканата среща бе присъдата срещу българската гражданка Спаска Митрова, произнесена от съда в македонския град Гевгели, според която Митрова е отведена в затвора в Идризово. Г-жа Найденова подчерта, че това решение на македонския съд е предизвикало загриженост сред българската общественост. Изтъкнато бе, че съдебно решение, при което майка на невръстно дете е отведена в затвор заради битов спор с бившия й съпруг, а детето, лишено от майчина грижа, е настанено в социален дом, не се вмества в нашите представи за хуманно отношение и спазване на европейски критерии в подобни случаи.
Министерството на външните работи на Р България настоява за спешна намеса на македонското МВнР за изясняване на случая и предприемане на необходимите действия, с оглед българската гражданка да бъде освободена от затвора. Начинът, по който е взето решението на съда, както и действията на властите по съпътстващите процедури ни дават основание да смятаме, че мотивите на съда не са само от юридически характер. Налице са твърдения на семейството на потърпевшата, че те имат връзка с публично изразеното българско самосъзнание на Спаска Митрова. Констатирали сме и други факти, които пораждат съмнения, че български граждани, както и македонски граждани с българско самосъзнание, се подлагат на административен, полицейски и друг натиск само заради самосъзнанието си.  България ще отчита подхода на македонската страна в такива случаи, като един от критериите, по които ще оценяваме готовността на страната да извърши промените, позволяващи европейска интеграция на Република Македония. Настояваме въпросът да бъде спешно изяснен.
Дивна Тричковска заяви, че не е запозната със случая, но изрази мнение, че решението на съда едва ли има връзка с българското гражданство на Спаска Митрова. Тя пое ангажимент незабавно да уведоми македонското МВнР и да ни информира за предприетите действия.
Сочувана

ohrid1941

• Administrator
  • Hero Member
  • Отсутен Отсутен
    • Погледај го Профилот
« Одговори #101 на: Август 04, 2009, 05:17:59 »

Actualno.com, 04.08.2009
Драмата на една българка в Македония...Репресия заради националността или битов скандал?

Вече няколко дни в общественото пространство се дискутира скандала около информация, че българска гражданка е била подложена на системен тормоз и арест в Македония заради своята националност.

Все още държавните органи се опитват да установят дали става въпрос за репресия или битов скандал.

В момента Спаска Митрова лежи в македонския затвор "Идризово". Жената бе осъдена на 3 месеца затвор, защото отказала да осигури легло на бащата на дъщеря си Сузана, когато той идвал да види детето. Защитници на 23-годишната жена разпространиха скоростно подписка в нейна подкрепа във форуми и социални мрежи. ВМРО пък разпрати писма до родните институции с молба да помогнат на жената.

Първоначалната информация, която обиколи мрежата бе с дата 29 юли. Тогава бе съобщено, че във въпросния ден около 20.30ч. македонската полиция е отишла в дома на Спаска Митрова, като заедно с дъщеря й (още кърмаче) са отведени в полицейската станция в Гевгеля, Р. Македония.

Мигновенно Спаска е осъдена на затвор, огромна, непосилна за нея парична глоба и отнемане на дъщеричката й в полза на съпруга й сърбин, с когото са в развод.

Този "справедлив" съдебен процес накара множество българи да възроптаят и да се включат в в създаването на петиции, които да бъдат разпространени до новото правителство.

Само за два, три дни във Варна над 1 000 души се включиха в петицията в подкрепа на Спаска Митрова.

Проблемите на 23-годишната студентка не са от днес, но отношението на македонските власти будят недоумение.

Преди няколко месеца Спаска Митрова разкри пред “Струма” покъртителната си история: "Само защото не се отказвам от рода си съм подложена на непрекъснат натиск, не смея да дойда в България, за да се дипломирам, ще ми отнемат детето, съдът и социалните служби в Скопие са на страната на бащата-сърбоман", заяви тогава Спаска.

Вече втора година тя пропуска датите за държавни изпити и не успява да се дипломира, след като през 2007 г. завърши семестриално “Английска филология” във Филологическия факултет на ЮЗУ, не поради нежелание, а защото е българка, разкрива на репортер на “Струма”.

"Големият ми проблем е, че съм българка и заявявам това във всички документи, въпреки че още нямам български паспорт", разказва драмата си младата жена.

"През 2003 г. станах студентка в ЮЗУ “Н. Рилски”. Три години по-късно се омъжих, сгодихме се през май и октомври беше сватбата. Още през онова лято мъжът ми започна да ми натяква да прекъсна обучението си, защото мразел България, но не съм и подозирала какво ме очаква. След сватбата започна да ме малтретира, защото отказах да зарежа следването си, вече бях бременна и ме заплашваше, че ако не се откажа от българския си произход и родителите си, ще ми вземе детето и ще ме вкара в затвора. Мъжът ми е сърбин, но и през ум не ми е минавало, че е в такава степен фанатик. Мислех, че всичко е само заплахи, но се оказа, че кошмарът ми едва започва. Когато се роди дъщеричката ми Сузана през февруари 2007 г., се бях върнала да живея при родителите си. Буквално дни след като се прибрах с нея от родилното ми донесоха у дома съдебно решение, което е уникално в съдебната практика - бащата има право да вижда детето в дома ми за 2 часа и аз трябва да му осигуря легло! Той не само че не идваше в определените дни, а ни тормозеше в нощните часове пиян или дрогиран и правеше скандали", продължава разказа си Спаска.

За всичко това редовно е бил уведомяван Социалният център.

"Нито един път социални работници не дойдоха на проверка у дома, както ги молех. Вместо това Социалният център заедно с бившия ми съпруг ме дадоха на съд и бях осъдена условно, задето не съм му разрешавала свижданията. След месец последва второ дело и втора условна присъда заедно с парична глоба. И двета решения се основаваха само на негови твърдения, без нито едно доказателство или направена проверка. Последва решение да водя малката в Социалния център, откъдето той я взимаше за 5 часа в дните за свиждане. Никой не се съобразяваше, че кърмя детето, връщаше ми я прегладняла, нервна, на няколко пъти болна и здравето й постепенно започна да се влошава. Пред социалните работници ме заплашваше, обиждаше, псуваше, заявяваше, че няма на кого да се оплача, щом съм българка, защото никой няма да ме чуе, и декларираше: “Съдията е наш!”.

"Междувременно бях започнала работа в едно училище с уверението от ЮЗУ “Н. Рилски”, че съм семестриално завършила. Скоро след това ме отстраниха с мотив, че уверението е нелегитимно и не го признават. И всичко това се случва, защото не искам да имам двойно гражданство и декларирам, че съм българка. Разбрах, че бившият ми съпруг имал досие в полицията, че е наркоман, което вече е чисто.Писах жалба до македонския премиер Никола Груевски, но отговорът бе протоколен - въпросът ще се отнесе до компетентните органи", завършва Спаска Митрова.

Още тогава екипът на в. “Струма” се обръща с молба към премиера на България Сергей Станишев да предприеме нужните мерки в конкретния случай със студентката от ЮЗУ “Н. Рилски” в Благоевград, за да бъдат защитени правата й.

С объркания казус в момента се е нагърбил министърът без портфейл проф. Божидар Димитров, занимаващ се с проблемите на българите в чужбина.

"Възможно е някой да използва битовата драма на семейството, за да запали скандал и да създаде напрежение", лаконично заяви Димитров по случая.
Сочувана

Competent

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Отсутен Отсутен
  • Пораки: 3619
    • Погледај го Профилот
« Одговори #102 на: Август 04, 2009, 06:19:41 »

Констатирали сме и други факти, които пораждат съмнения, че български граждани, както и македонски граждани с българско самосъзнание, се подлагат на административен, полицейски и друг натиск само заради самосъзнанието си.

Пораждали съмнение - хайде холан !
Абе тия от МВнР или падат от Марс или се правят на супер-дипломатични ...  :o
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Отсутен Отсутен
    • Погледај го Профилот
« Одговори #103 на: Август 04, 2009, 08:58:14 »

РАДКО: Митрова е осудена оти е Бугарка

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=112221
Сочувана

Competent

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Отсутен Отсутен
    • Погледај го Профилот
Сочувана