Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Спаска Митрова, реален бугарски патриот  (Прочитано 118020 пати)

disidente

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Отсутен Отсутен
  • Пораки: 5398
    • Погледај го Профилот

Competent,

еве ти шанса да помогнеш на еден реален бугарски патриот (и тоа жена !), а не да ми солиш памет за интересджии како твойот миленик Димов !

http://www.makedonskatribuna.com/SpaskaMitrova.pdf
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Competent

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Отсутен Отсутен
  • Пораки: 3619
    • Погледај го Профилот
Одг: Спаска Митрова, реален бугарски патриот
« Одговори #1 на: Јули 10, 2009, 11:32:06 »

Дисиденте,

Няма да е лошо да разкажеш за какво точно става дума ...
От документа, който си публикувал, става ясно, че жената е тормозена и съдена за българско самосъзнание, но какво точно е станало не се разбира ...

Доколкото видях г-жа Митрева е и българска гражданка ? Ако е така, България би трябвало да помогне максимално, но се опасявам, че животът на такива хора в РМ се прави невъзможен и единственото спасение е да емигрират в БГ ... Лошо за българщината, но факт ...  >:(
« Последно менување: Јули 10, 2009, 11:38:38 Competent »
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

disidente

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Отсутен Отсутен
    • Погледај го Профилот
« Одговори #2 на: Јули 10, 2009, 11:39:07 »

Competent,
ке се потрудам да ти го испратам целиот судски материял за случайот.
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Competent

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Отсутен Отсутен
    • Погледај го Профилот
« Одговори #3 на: Јули 10, 2009, 11:47:31 »

Competent,
ке се потрудам да ти го испратам целиот судски материял за случайот.

Мисълта ми от другата тема беше, че който и българин (български гражданин) да е тормозен, останалите българи трябва да са солидарни с него, което ще осигури и по-ефикасна помощ от БГ държава !
Не става въобще въпрос дали е Митрева или Димов и доколко този или онзи е искрен или интересчия ...
Очевидно, обикновените хора се справят по-трудно и се нуждаят от повече помощ, отколкото "оправни" играчи като Димов ...
Сочувана

disidente

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Отсутен Отсутен
    • Погледај го Профилот
« Одговори #4 на: Јули 10, 2009, 11:57:43 »

Затоа кой колку може да помогнеме на таа жена !
Сочувана

disidente

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Отсутен Отсутен
    • Погледај го Профилот
« Одговори #5 на: Јули 10, 2009, 12:02:08 »

Еве еден link, а за кратко време ке се потрудам да ги испратам и судските документи !

http://www.makedonskatribuna.com/Spaska.htm
Сочувана

disidente

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Отсутен Отсутен
    • Погледај го Профилот
« Одговори #6 на: Јули 10, 2009, 12:05:28 »

« Последно менување: Јули 10, 2009, 12:07:04 disidente »
Сочувана

ohrid1941

• Administrator
  • Hero Member
  • Отсутен Отсутен
  • Пораки: 3174
    • Погледај го Профилот
« Одговори #7 на: Јули 10, 2009, 12:48:50 »

Цитат
Мисълта ми от другата тема беше, че който и българин (български гражданин) да е тормозен, останалите българи трябва да са солидарни с него, което ще осигури и по-ефикасна помощ от БГ държава !

Цитат
Димов е доктор, та не бива да се очаква да се тупа в гърдите като българин, както и Любчо не се афишира - нито навремето нито сега !

Е ова се вика компетентно размислување. :-)
Сочувана

disidente

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Отсутен Отсутен
    • Погледај го Профилот
Сочувана

Competent

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Отсутен Отсутен
    • Погледај го Профилот
« Одговори #9 на: Јули 10, 2009, 04:17:57 »

Абе, така кажете ! Този случай е отдавна известен в БГ:
http://www.struma.bg/cgi-bin/archive.cgi?year=2009&month=01&day=19&issue=5084&page=home&article=0
http://www.freemacedonia.net/statia.php?sn=31&t=2&(

Има прояви на солидарнтост с Митрева и очевидно вече е получила БГ гражданство по бързата процедура ...
Сега я рекетират чрез детето ... 
Това с децата е труден казус - наскоро на един баща от Асеновград му взеха децата (или поне едното), защото майката е полякиня и направи цял дипломатически въпрос ...  :(

А ето какво пишат македоноидите от ОМО: http://www.narodnavolja.com/articles2009/02/txt03.asp  >:(

БГ държава вече е направила нещо за Митрева, но сигурно трябва да направи още повече !
За да се задейства държавната машина, винаги грябва повече солидарност от страна на неправителствените организации !
Сочувана

Апостол

• Hero Member
  • Отсутен Отсутен
  • Пораки: 509
    • Погледај го Профилот
« Одговори #10 на: Јули 11, 2009, 11:08:10 »

Абе, така кажете ! Този случай е отдавна известен в БГ:
http://www.struma.bg/cgi-bin/archive.cgi?year=2009&month=01&day=19&issue=5084&page=home&article=0
http://www.freemacedonia.net/statia.php?sn=31&t=2&(

Има прояви на солидарнтост с Митрева и очевидно вече е получила БГ гражданство по бързата процедура ...
Сега я рекетират чрез детето ... 
Това с децата е труден казус - наскоро на един баща от Асеновград му взеха децата (или поне едното), защото майката е полякиня и направи цял дипломатически въпрос ...  :(

А ето какво пишат македоноидите от ОМО: http://www.narodnavolja.com/articles2009/02/txt03.asp  >:(

БГ държава вече е направила нещо за Митрева, но сигурно трябва да направи още повече !
За да се задейства държавната машина, винаги грябва повече солидарност от страна на неправителствените организации !
  Наскоро  ке  Ви  биде  испратена  оригинална  документација  за  случајот  во  кој   Спаска  како  држабјанка  на Бугарија  е  осудена  за  неизвршување  на  решение  на  социјалните   служби  кое  никогаш  не  и  е  дадено  и  не  сакаат  да  и  го  дадат  а  што  се  гледа  и  од  обвинителниот  предлог   и  од   сите   пресуди   почнувајки  од  Основниот  суд  Гевгелија, преку  Апелација  Скопје   до  Врховниот  суд  на  Македонија.СИТЕ ЈА  ОСУДУВААТ  А  ВО  НИЕДНА  ПРЕСУДА  И ВО  ОБВИНЕНИЕТО  НА  НИЕДНО  МЕСТО  НЕ  Е  КАЖАНО  ДАЛИ;КОЈ;КОГА И  КАДЕ  И  ГО  ДОСТАВЛ  РЕШЕНИЕТО.ТОА  НИ  ХИТЛЕРОВИТЕ   СУДСКИ  ВЛАСТИ Е  ГО  ПРАВЕЛЕ  СПРЕМА  ЕВРЕИТЕ.ОВА  Е  МОНСТРУЗНО  И  МОРБИДНО...  До  кога   ќе  се  толерира  .....
Сочувана

Апостол

• Hero Member
  • Отсутен Отсутен
  • Пораки: 509
    • Погледај го Профилот
« Одговори #11 на: Јули 12, 2009, 11:02:46 »

КРАТОК ОПИС НА  НАСТАНИТЕ  ВО  СЛУЧАЈОТ  „СПАСКА„
   1.Спаска  стапи  во  брак  на  15.10.2006  година во  Гевгелија ,  со  Војислав  Савиќ.
   2.По  само  еден  месец  ,брачната  заедница   фактички  се  прекина  и  престана  да постои од  причини  наведени  во  соодветните  списи, најповеке  поради секојдневни недолични   префрлања  за  моето  Бугарско  потекло   но  и  поради   консумирање и  дилање  на  дрога.
   3.Јас   тужба  за  развод  на  бракот  до  основниот  суд Гевгелија   поднесов   на   04.12.2006 година  но  судот и   социјалните  служби  свесно, процедурално  одолговлекуваа со  решавањето.
   4.Керката  Сузана  ми  се  роди  на  11.02.2007  година  и  тоа  во  Валандово   како  би  избегнала  вознемирување  од   бившиот  сопруг  и   претставници на  социјалните служби.
   5.Бракот   формално  пред  надлежниот  суд во  Гевгелија   е  разведен      на  10.05 2007  година  со  пресуда-порамнување  П.бр.397/06.
   6.Таткото   во  договор  со  социјалните служби  и  судот   до  05.05.2008  година   не  плаќаше  ниту  денар   алиментација.
   7.Прв  обвинителен  предлог    КО.IV.бр.111/07  од  19.06.2007  година ,ОЈО-Гевгелија  покрена  против    мене     затоа  што    исклучиво и задолжително   само   во  домот   сопственост  на  моите  родители  во  собата  и  креветот  кои   јас  ги  користиам ,  и  никаде  на  друго место  ,сум спречувала  видување на  таткото  со  ќерката    што  беше   одредено  и  наложено   по основ на  решение  на  МЦСР-Гевгелија    бр.12-45/15  од  31.05.2007  година .Моите   обиди  ,  укажувања  и  барања да  се  промени  местото  на  видување  и  да  се  одреди  друго  и  соодветно  место  на  видување  бидејки  моите   родители   не  сакаа  ни да  слушаат    ни  да  го примаат  во  нивната  сопствена  куќа   над  која  тие  имаат  суверено  право  на  сопственост, да  располагаат  и  одлучуваат,  никој  не  ги  слушаше.Сето  ова  беше  оквалификувано  како  кривично  дело  одземање малолетник   по  член  198  од  КЗ  на  РМ.????
   -Во  експресна  постапка    по  основ  на  овој  обвинителен  предлог  осудена  сум   на казна  затвор  во  траење  од  6 (шест)  месеци   -условно  за  1 ( една ) година  со  пресуда  на Гевгелиискиот  суд   К.бр.133/07  од 02.07.2007  година.
   8.По  втор  обвинителен  предлог  КО.I.бр.173/07  од  15.11.2007  година , со  обвинение  за  во  се  истите  дејанија  како   во  првиот  обвинителен  предлог  и  по  основ  на  неспроведување  на  истото  решение  на  социјалните  служби   Гевгелија   бр.12-45/15  од   31.05.2007  година покренато  исто  од  ОЈО-Гевгелија   исто  во  експресна  постапка  осудена  сум  на  казна  затвор  во траење  од  8 (осум)  месеци   -условно на  2 (две) години   со  пресуда  на  Гевгелиискиот  суд  К.бр.229/07  од  17.12.2007  година.
   Во  овие  монтирани  антибугарски  процеси  против  мене   а  спроведени  од   УДБАШКИТЕ   антибугарски  инсталирани   структури     од   минатиот  Југословенски   окупаторски  режим  во  споменатите  структури  на  власта  во  Македонија ,сега  преструктуирани  и  ревитализирани  во 
               -2-
  согласност  со  новото  време  и консталации  на  односите,  јас  бев  третирана  и  спрема  мене  овие  структури  се  однесуваа    полошо   одошто  тоа   своевремено    сопствениците  на  робови се  однесувале  спрема  робовите  и   многу  полошо  одошто  тоа   Хитлеровите  власти  се  однесувале  спрема  Евреите.  Во  сето  ова  свој  допринос  со  оглед  на  општопознатите  состојби   и  односи, судии-адвокати ,   има   и мојот    адвокат   кој  цело  време  ме  убедуваше  дека  овие  обвинувања  ќе  паднат,  јас    ќе  бидам  ослободена  од  одговорност  и  ќе  биде  донесено  друго  решение  од МЦСР-Гевгелија   со кое  , затоа  што моите  родители  не  дозволуваат  видувања  во  нивната  куќа  ,ке  се  промени  местото  на  средбите  и  за  видувањата  и  ке  се  одреди  друго  и  соодветно  место  за  видување ,  а  што  е  најболно   во договор   со  судијата  и  обвинителот    во  ниеден  од  списите  кои   по   завршувањето  на  овие  два  процеса  ми ги  даде –врати   мојот  адвокат   на  ниедно  место  не  е  наведена  мојата  одбрана  и  не  е  ценет  и  оценет-нема  оценка  на  доказот  кој  јас   во присуство  на адвокатот  го приложив   на  овие  два претреса  а  тоа  е  пресудата  на   Врховниот  суд  на  РМ    У.бр.410/96  од  10.12..1007  година   со  која  пресуда   како  судска  пракса  во   РМ   не се  дозволува  видувањата  на   таткото  со  детето да се  одвиваат  во домот на  мајката  а  во  случаите   јас  сум  осудена  правосилно   на  затвосрки  казни    не  за  спречување  видувања  во  мојот  дом туку  во домот-куќата  сопственост  на  моите  родители  ,како  и  дуги  уцени   кои посебно  судијата  Стаменов  ги  вршеше  врз  мене , за  што  сметам  повеке  коментари не  се  потребни.
   По  донесувањето  на  првата  пресуда  а  пред  донесувањето  на  втората пресуда   како  обеќаше  мојот  адвокат ,  социјалните  служби   навистина  донесоа  и ми  дадоа   ново  и второ   по  ред  решение  бр.12-45/27  од  21.11.2007  година  со  кое  навистина   го  променија  местото  на  видување  и  сега  наместо  во  куќата  сопственост  на  моите  родители    кои  одбиваа  да  го  примат  во   сопствената  куќа   таткото  на  нашата  ќерка  , видувањата   беа одредени  да  се  одржуваат  во просториите  на  МЦСР-Гевгелија.Ова  решение  во  целост  беше  спроведувано   без  никаков  прекин   онака  како  со  него се  наложуваше    и  тоа  се  до   почетокот  на  мај  месец  2008  година,  но  затворските  пресуди  останаа  да  висат.
    Од   почетокот  на  мај  до кога  јас редовно   ја  носев  ќерката  на  видување   во  просториите  на  центарот, социјалните  служби   започнаа  да ме  враќаат   со  „објаснување„ ќе  ја донесеш   во петок ,ќе  ја  донесеш во  среда , според  новото  решение„.Јас  побарав  тоа  нов решение  да  ми  се  даде  а  тие  најпрво   ми  одговараа „решение  на  тебе  не  ти треба   ние  знаеме   што треба  и  ти  ќе  не  слушаш  нас  ние   што ќе  ти  кажеме„  за да  по  извесно   време  почнат  да  кажуваат  дека   „решението  ние  ти  го дадовме  а  ти  не  сакаш да  го  извршуваш„.Поради  горното  и  писмено  се  обратив   во  врска  со   новнастанатата  состојба, барав   и  им  укажав   дека  е  потребно  да  ми се  даде  новото  решение   за  да   лично  се  запознаам  со  содржината  но  тие  до  денес  немаат  ми  го дадено,  поради  што  и  пред  надлежниот  Управен  суд  Скопје  поднесов   тужба  за  молчење  на  администрација   а  по која  тужба  Управниот  суд  Скопје  со своја  пресуда    У.бр.3735/2008   од  24.02.2009   која ја  добив  на  21.03.2009  година   ЈА  УВАЖИ  мојата  тужба   и  на   тужениете  од  мене  социјални   служби   им   наложи   ГИ  ЗАДОЛЖИ  да 
               -3-
   постапат  по моето  барање.До денес   по  оваа  пресуда  на  Управниот  суд   социјалните  служби  немаат  постапено  ,повисокит  ВСРМ   со  премолчување  иако  со  подавка  му  ја  доставив   ја  игнорира  и  воопшто  не  ја  споменува  ,  па  веќе  не  гледам  и  цел да  интервенирам.
    Последното  изнесено  беше   повод  за  поднесување  и,
9.Трет  обвинителен  предлог   КО.III.113/08  од  19.06.2008   година ,против  мене   со  кој  ОЈО-Гевгелија  ме  обвинува  за  неизвршување  на  решение  на   МЦСР-Гевгелија   бр.12-07/33  од  29.04.2008  година.Ова  решение  до денес   социјалните  служби и покрај моите  настојувања  немаат  ми го  дадено ,што  е  посредно  констатирано  и  со пресуда  на  Управниот  суд –Скопје  У.бр.3753/2008  од  24.12.2009  година  а  Гевгелиискиот  суд  , во  експресна  постапка    повторно  ме  осудува  на  3 (три)  месеци  затвот-овој  пат  без  условување ,  со  пресуда   К.бр.98/08  од  10.07.2008  година.Во  текот  на  овој  монтиран  процес  јас  приложив подавки  и  докази  кои  судот  воопшто  не ги  споменува  ги  премолчува и  не ги ценеше  и  не  ги  оцени   а  со истите  покрај  другото  барав,  обвинителството  да  каже,  кога  веќе  во  обвинението  не  е напишано   дали,кој,кога,како  и каде   ми  го  дал решението  за  чие  неизвршување  ме  обвинуваат  а  од  судот барав   пред да  одлучи  ,да  констатира  и  утврди   дали,  кој,кога,каде и  како  ми  го  има  дадено решението  за   за  чие  неизвршување  ми  се  суди  и сум  осудена  на  3  месеци  затвор.Судот  ме  осуди  на  3  месеци затвор  за  неизвршување  на  решение  без  воопшто  да  утврдува  дали  тоа  решение  ми е  дадено,  што  е  очигледно  во  списите  на  предметот.Истата  пресуда  ,со  иста  сидржина   без  воопшто  да  споменат  а  камоли  и  да  констатираат  дали  ова  решение  ми  е  дадено, кој, кога,  каде и  како ми  го  дал   ја   препишуваат  и   Апелациониот  суд  Скопје  по  основ  на  моја  жалба  и  ВСРМ  по  основ  на  мое  барање  за  вонредно преиспистување  на  правосилна  пресуда,  а  неизвршување  на  решение  кое  не и е  доставено на  странката  според  јавно објавените  закони во  РМ не  е  казниво  дејание.И  ова  беше  оквалификувано  како КД  по  член 198  од  КЗ.
   Барем  да  спомнеа  во  списите  и  пресудите,  па  макар  и да  излажеа   дека  решението  ми  е  дадено  и да  лажно  наведоа  кој, каде, кога  и  како  ми  го дал решението  или пак да  излажаа  дека  сум одбивала  прием  немаше  толку  да  боли.Ова,  неможам  а  да  не  споменам  дека  и  Хитлеровите  судии   и  обвинители   не им  го  правеле на  Евреите.
  10.Четврт   обвинителен  предлог   заведен  под  КО.бр.176/08  од  27.10.2008  година   и  истовремено  под  КО.IV.бр.176/08  од  30.10.2008  година ,со  2  деловодни  броја,   добив  и беше  покренат  против  мене   затоа што  сум  поднела  жалба  на  пресудата  К.бр.98/08  од  10.07.2008 година   со која  сум осудена  на  3  месеци  затвор   и  во  неа  сум  ги изложувала  на  подбив   судиите   Иван  Стаменов  и   Маја  Почкова.?   Што  беше   оквалификувано   како   повреда  на   угедот  на  судот  ,КД   според  член  180  од  КЗ   на  РМ .  По  основ  на ова  обвинение  исто  во  експресна  постапка  и  без  изведување  докази  со  пресуда  К.бр.170/08  од  16.12.2008  година   осудена  сум  на   ефективна  затворска  казна   во  траење  од   10   месеци  и  на   „оштетениете„ 
               -4-
судии   во  рок  од   15  дена  по  правосилноста   на  пресудата  да  им  исплатам  33.ООО,оо    (тридесетитриилјади)  ЕУРО  за претрпени  психички  болки-нематеријална  штета.За  донесување   ваква  пресуда    со  оглед  на  висината  на   досудената  штета    надлежност  за  одлучување  нема   основниот  суд  Гевгелија   него   Основниот  суд  со  проширени  надлежности  Велес, но  тоа  во  мојот  случај  не  важеше, важно  беше  да  бидам  осудена.
   Оваа  пресуда  во  жалбена  постапка  пред  Апелациониот  суд  Скопје  Е  УКИНАТА  и предметот  е  вратен  на  повторно  судење.Интересно  но  и  сомнително   а  за  мене  застрашувачки   во  оваа  постапка    е  тоа  што  Апелациониот  суд  Скопие   оваа  пресуда  ја  укина  по  основи кои  сам  си ги  наведе  а  основите   по кои  јас  ја   побивав  и обжалив  воопшто   не ги  споменува  што  укажува   повторно   на  постоечка  режија,  и   некаков   договор  со   Гевгелиискиот  суд  што  е  општопознато  во  Македонството  судство а  посебно поврзаноста  на  Гевгелииските  судии   кривичари  со  скопскте  судии  кривичари. На  јавната  седница  на  која  се  укина  првостепената  пресуда    кога  се  читаше  примерокот   кој  првстепениот  суд    го  доставил  до  Апелација  се  констаира  дека  тој  не  соодветствува  со  примерокот  кој  првостепениот  суд  ми го  даде  на  мене  по  што  и  јавната  седница  беше  без  објаснение  прекината    но  во  одлуката  на  Апелација  со која  се  укинува  првостепената  пресуда  ова  констатација  се  премилчува.И  во  овој  монтиран  антибугарски   процес  односот  на  судот  спрема  мене  не  е  променет,  но  во  случајот   на  претресот  по  овој  предмет  одржан  на  12.06.2009  година    нешто  слично  се  случи  и   со  генералниот  конзул  Г-н  Наум  Каичев   кој  присуствуваше  на  претресот  ,  кога  судијката  и покрај  тоа  што многу  добро го  знаеше  неговот  име  и  презиме  на  дактилографката   намерно   и  издиктира  да  запише  дека  на  претресот   е присутен  Г-н Наум  Кичев,  што  во   секој  случај  претставува  понужување  како  резултат на   генетски  всадената  негативна  перцепција   на  инсталираните  антибугарски  структури   во  судската  власт  на  РМ  кон  се  што  е  Бугарско   или  поврзано  со  Бугарија  па  макар  се  работело  и  за  дипломати.Овој  процес  формално   сеуште  е во  тек   иако  сум  убедена   дека    пресудата   тајно   веќе  е  договорена  и  донесена  само  се  чека  процедурално   да  помине  и  да  се  објави.
   11.Петти  процес  кој  се  води  против  мене  е   П.бр.272/08    покренат  на  26.08.2008  година со  тужба   покрената  од  мојот  поранешен  сопруг  а  за  измена  на    одлука   за  доделување  на  детето на  чување,воспитување  и  издржување.Фактот  што  оваа  тужба  е  поднесена  на 26.08.2008  година  , семенети  се  двајца  судии,  и до денес  не  е  решена  во  првостепена  постапка,  зборува  сам  по  себе.  МЦСР-Гевгелија  и  при  разводот  настојуваше  детето да  биде  доделено  на  чување,одгледување  и воспитување  на  таткото  но  соочен   со  зависноста  од  дрога  и  условите  во  кои  живее  таткото( во  еднособен  стан  заедно  со  неговата  сестра  и  двајца  родители)  тогаш  се  откажа  од  оваа  намера, чекајки  подобри  времиња.
   12.Шести  и  седми   процес,  кои   исто  во Гевгелиискиот  суд     се   во  постапка  на  решавање  и одлучување   и  се   водат  против  мене  се     Кс.бр.28/09    и  Кс.бр.29.09   а  се  однесуваат  на  предлози  за    отповикување  на  условните   затворски  казни  изречени  против  мене  со 
               -5-
   пресудите   погореспоменати  К.бр.133/07  од  02.07.2007  година  и    К.бр.229/07   од 17.12.2007  година.
   13.Осма  постапка     која   се  води против  мене   е   предметот  Кс.бр.52/09  во  која  со  решение  Кс.бр.52/09  од  08.06.2009  година    ми  се  наредува  на  14.06.2009  година   да  се  јавам  во  КПУ  Идризово  на  издржување  на  затворската   казна  од  3  месеци  изречена  со  пресудата  К.бр.98/08  од  10.07.2008  година.Со  други  зборови  со  ова  решение   и  дополнително  издадениот  налог   во   полицијата   за  мое  приведување  и  носење  на  издржување  на  затворската  казна  , судот  сака  без  никакво  образложение    или  негирање   на лекарски  извештај   ,насилно  да  го прекине  од  надлежната    здравствена  установа   наложено  како  задолжителното   лекување  со  доење   на  нашата  ќерка   , наложено   со   лекарски  извештај  од  ПЗУ  СВЕТИ  СТЕФАН-  Гевгелија   на  09.03.2009  година. Во прилог  на  ова   за   насилен  прекин  на  лекувањето  на  нашата  керка  со  доење  а  во  мегусебен  договор  помегу  судот  ,судијката  Билјана  Николав  и  социјалните  служби,  Блага  Челева   и  ЦСР без  мое  знаење  и  информирање  а  само   со  информирање  и доставување  на  решение   бр. 12.1284/10  од  03.06.2009   година до  детската  градинка  од  каде  јас  бев  информирана  и каде   јас  ја   носев   мојата  ќерка   на дневен престој  , одредува  нов  начин  на  видување  со  кој  наложува  24   часовен  престој  на  керката  со  таткото,  притоа   прекинувајки  ги  видувањата  на  таткото  со  ќерката   кои  беа  одредени  и  непречено  се   одржуваа  и  спроведува  со  претходно  донесеногто  решение   на  МЦСР-Гевгелија  бр.12-07/84  од  24.12.2008  година.
   На  крајот  би  сакала   да  истакнам    дека  јас  немам  ништо против   престојот  на  ќерката  кај  таткото    и  по  24  часа  непрекинато  но  тоа  да  биде  по  завршувањето  на  лекувањето,    на    почетокот  на  месец  септември   оваа  година, одредено  и  наложено   како  задолжително  со   лекраскиот  извештај  или  евентуалното    побивање  на  лекарскиот   извештај   и потребата   од   задолжително  продолжување  со  доењето  до  септември ,но  и  примерок  од  решението  да  ми  се достави  на мене.
  Јас  не  се  кријам  за  да  ја  избегнам  затворската   казна  туку  по  завршувањето  на  од  лекар  наложеното  како  задолжително  лекување  со доење   на  мојата   керка   во  почетокот  на  септември  ,сама  ќе  се   пријавам  во  КПУ  Идризово  на  издржување  на  затворската  казна  а  не   тоа   насилно  и  со  употреба   на   сила да  го   направат   судијката  за  извршување  санкции   Билјана  Николава  и  директорката  на  МЦСР-Гевгелија   кои  и  двете  иако  се  во   поодминати  години     немаат   осетено  и  почуствувано  мајчина  лубов  кон  свои  чеда,  а  со  оглед  на   возраста  тоа  и  никогаш нема да  го  остетат.
   Гевгелија,2009-07-13               Спаска Митрова,ул„Кукушка„бр.13-Гевгелиј
Сочувана

Competent

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Отсутен Отсутен
    • Погледај го Профилот
« Одговори #12 на: Јули 13, 2009, 12:19:25 »

Мдаа, по-добре татко сърбоман и наркоман (което е едно и също), отколкото майка с българско самосъзнание - това е водещото за властите в РМ / БЮРМ !  >:(
Сочувана

ohrid1941

• Administrator
  • Hero Member
  • Отсутен Отсутен
  • Пораки: 3174
    • Погледај го Профилот
« Одговори #13 на: Јули 23, 2009, 03:00:09 »

Струма, 23.07.2009
Дипломатите ни в Скопие отказаха защита за българската абсолвентка в ЮЗУ Сп. Митрова, заплашена от затвор, прехвърлят си “топката” с Външно министерство

Говорителят Драговест Горанов се кри 2 седмици и избяга от “неудобния” проблем в отпуск, президентът Г. Първанов, от когото също е поискана помощ, мълчи, колегата му в Македония Г. Иванов се очаква да посече българката за дързостта да се отрече от “македонския корен”, полицаите стоят пред дома й и я заплашват: Предай се сама...

Три седмици българските дипломати в Скопие и Битоля не си мърдат пръста да защитят или съдействат по какъвто и да е начин на българската гражданка Спаска Митрова да не бъде вкарана в затвор за “неизпълнение” на съдебно решение, което не е получила. През януари 2009 г. вестник “Струма” разказа за трагедията в живота на младата жена, която се самоопределя като българка, тя не можеше да се яви на държавен изпит в Югозападния университет “Н. Рилски” в Благоевград, където бе студентка по английска филология. Причината бе, че бившият й съпруг със съдействието на социалните служби в родния й гр. Гевгелия я преследва със съдебни дела заради българския й произход и заплахи да вземе дъщеричката им. След системен физически тормоз по време на брака заради отказа на Спаска Митрова да оттегли подадените преди 4 години документи за българско гражданство съпругът й предприел психически тормоз след раздялата им, за да вземе детето и да го възпита като “македонка”. Младата жена разказа пред “Струма”, че е осъдена от Основния съд в Гевгелия веднъж условно, че не била осигурила легло и условия бащата да вижда детето в нейното жилище и втори път на 3 месеца затвор ефективно за това, че не е изпълнила съдебно решение, което никой не й е връчил, нито доставил по какъвто и да е начин. Апелационният съд в Скопие потвърди присъдата и с решение на Основния съд в Гевгелия на 14 юни трябваше да вляза в затвор за 3 месеца и да прекъсна задължително назначеното лечение на дъщеря ми, която още кърмя, обясни Спаска Митрова по телефона. От април т.г. с указ на вицепрезидента А. Марин тя е български гражданин, затова веднага се обърнала с молба за помощ към българското посолство в Скопие и консулството ни в Битоля. Две седмици дипломатите ни обещавали съдействие на младата жена, но реални постъпки или конкретни действия няма. Въпреки неколкократните телефонни обаждания на “Струма” и до Външно министерство, и до посолството ни в Скопие, и обещанията случаят да се изясни и да се даде информация, такава до вчера нямаше. Вероятно съдбата на една млада българка е последното, което вълнува в момента, в който се решава личната чиновническа съдба заради смяната на правителството в България. Говорителят на Външно министерство Горанов три пъти поемаше ангажимент да се вземе решение по казуса “Спаска Митрова”, каквото и да е то, но такова не последва. Вчера се оказа, че той е в отпуск и не вдигаше телефона си.
Преди седмица Спаска Митрова изпрати апел за помощ и до президента Георги Първанов и премиера на България С. Станишев, преди това чрез съда в Гевгелия е депозирала молба за помилване до президента на РМакедония Георге Иванов с надеждата да не отнемат детето й и да не се прекъсва лечението му. Завчера обаче се разбра, че е отменено лекарското предписание за лечение на дъщеричката й, което гарантираше, че поне до 1 септември, когато то приключва, няма да я вкарат в затвора, а молбата й за помилване е забавена и едва преди 2-3 дни е препратена до президента Георге Иванов.
Сочувана

disidente

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Отсутен Отсутен
    • Погледај го Профилот
« Одговори #14 на: Јули 23, 2009, 03:29:01 »

Е ова е само потврда на она што повеке пати го потенцирав на овой форум, а што на моменти допринесуваше одредени личности да ме нападнат за моите ставови, дека Бугария треба да го повлече целокупниот дипломатски кор од Македония, од проста причина што истите НЕМАТ СЕНС за проблемите на бугарите во Македония ! Ова е врв на една промашена и недефинирана политика спрема македонските бугари и Македония, воопшто. Новата власт во Бугария под ИТНО треба да изгради стратегия за реалните проблеми што србоманските инсталации во Македония им ги создават на македонските бугари.
Сочувана