Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Доживяхме братя.  (Прочитано 70929 пати)

опълченец

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 2397
  • Погледај го Профилот
Одг: Доживяхме братя.
« Одговори #285 на: Јуни 13, 2018, 09:44:26 »

Заев и Ципрас се споразумяха: Новото име ще е Република Северна Македония.


http://news.bnt.bg/bg/a/zaev-i-tsipras-se-sporazumyakha-novoto-ime-shche-e-republika-severna-makedoniya
Сочувана
Гордей се, майко Българио, с твоите синове герои!

опълченец

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 2397
  • Погледај го Профилот
Одг: Доживяхме братя.
« Одговори #286 на: Јуни 15, 2018, 08:55:27 »

 ГРЧКИ ПРАТЕНИК ПРОЗБОРИ НА МАКЕДОНСКИ СО БУГАРСКИ ДИЈАЛЕКТ ОД ГОВОРНИЦАТА НА ПАРЛАМЕНТОТ ВО АТИНА


https://tribuna.mk/video-grchki-pratenik-prozbori-na-makedonski-so-bugarski-dijalekt-od-govornicata-na-parlamentot-vo-atina/
Сочувана
Гордей се, майко Българио, с твоите синове герои!

опълченец

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 2397
  • Погледај го Профилот
Одг: Доживяхме братя.
« Одговори #287 на: Јуни 17, 2018, 12:07:03 »

Седум од десет Грци против „Северна Македонија“


http://expres.mk/najnova-anketa-sedum-od-deset-grci-protiv-severna-makedonija/
Сочувана
Гордей се, майко Българио, с твоите синове герои!

опълченец

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 2397
  • Погледај го Профилот
Одг: Доживяхме братя.
« Одговори #288 на: Јуни 17, 2018, 01:49:37 »

Това е исторически ден за Македония и Гърция, за ЕС и за света.


https://www.faktor.bg/bg/articles/novini/svyat/mogerini-tova-e-istoricheski-den-za-makedoniya-i-gartsiya-za-es-i-za-sveta
Сочувана
Гордей се, майко Българио, с твоите синове герои!

опълченец

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 2397
  • Погледај го Профилот
Одг: Доживяхме братя.
« Одговори #289 на: Јуни 17, 2018, 03:43:47 »

Заев обеща на София всички необходими гаранции за нивото име.


https://www.mediapool.bg/zaev-obeshta-na-sofiya-vsichki-neobhodimi-garantsii-za-novoto-ime-news280393.html
Сочувана
Гордей се, майко Българио, с твоите синове герои!

опълченец

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 2397
  • Погледај го Профилот
Одг: Доживяхме братя.
« Одговори #290 на: Јуни 17, 2018, 03:45:33 »

Целта е на 26 юни Македония да започне преговори с ЕС, а на 11 юли да стане член на НАТО


https://www.lentata.com/page_11753.html
Сочувана
Гордей се, майко Българио, с твоите синове герои!

опълченец

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 2397
  • Погледај го Профилот
Одг: Доживяхме братя.
« Одговори #291 на: Јуни 17, 2018, 06:08:38 »

Нека от днес нататък пеем радостни песни на Балканите.


https://www.faktor.bg/bg/articles/tsipras-neka-ot-dnes-natatak-peem-radostni-pesni-na-balkanite
Сочувана
Гордей се, майко Българио, с твоите синове герои!

опълченец

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 2397
  • Погледај го Профилот
Одг: Доживяхме братя.
« Одговори #292 на: Јуни 18, 2018, 06:46:50 »

След 27 години Гърция и Македония сложиха край на спора за името.


https://plovdivnow.bg/plovdiv/sled-27-godini-gartsiia-i-makedoniia-slozhiha-krai-spora-3732
Сочувана
Гордей се, майко Българио, с твоите синове герои!

опълченец

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 2397
  • Погледај го Профилот
Одг: Доживяхме братя.
« Одговори #293 на: Јуни 18, 2018, 01:33:17 »

Хиляди излязоха на протест срещу новото име на Македония.


https://offnews.bg/sviat/hiliadi-izliazoha-na-protest-sreshtu-novoto-ime-na-makedonia-obnovena-682788.html
Сочувана
Гордей се, майко Българио, с твоите синове герои!

опълченец

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 2397
  • Погледај го Профилот
Одг: Доживяхме братя.
« Одговори #294 на: Јуни 18, 2018, 01:35:58 »

Лавров: Ще подкрепим ”Северна Македония”https://frognews.bg/svqt/lavrov-shte-podkrepim-severna-makedoniia.html
Сочувана
Гордей се, майко Българио, с твоите синове герои!

опълченец

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 2397
  • Погледај го Профилот
Одг: Доживяхме братя.
« Одговори #295 на: Јуни 18, 2018, 01:38:14 »

Апасиев апелира на збогум за поддржувачите на “Северна Македонија”


http://expres.mk/apasiev-apelira-na-zbogum-za-poddrzhuvach…/
Сочувана
Гордей се, майко Българио, с твоите синове герои!

опълченец

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 2397
  • Погледај го Профилот
Одг: Доживяхме братя.
« Одговори #296 на: Јуни 18, 2018, 02:03:41 »

До промена на името има пет пречки - Иванов, Уставен суд, Устав, референдум...


https://www.mkd.mk/makedonija/politika/apasiev-do-promena-na-imeto-ima-pet-prechki-ivanov-ustaven-sud-ustav-referendum
Сочувана
Гордей се, майко Българио, с твоите синове герои!

опълченец

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 2397
  • Погледај го Профилот
Одг: Доживяхме братя.
« Одговори #297 на: Јуни 18, 2018, 02:05:21 »

Ова е најсрамен ден во историјата на Македонија.


https://www.novamakedonija.com.mk/…/%D0%BE%D0%B2%D0%B0-%D0…/
Сочувана
Гордей се, майко Българио, с твоите синове герои!

опълченец

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 2397
  • Погледај го Профилот
Одг: Доживяхме братя.
« Одговори #298 на: Јуни 18, 2018, 03:31:00 »

Миленко го повикува Иванов да воведе воена состојба.


https://fokus.mk/milenko-go-povikuva-ivanov-da-vovede-voen…/
Сочувана
Гордей се, майко Българио, с твоите синове герои!

опълченец

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 2397
  • Погледај го Профилот
Одг: Доживяхме братя.
« Одговори #299 на: Јуни 20, 2018, 01:36:09 »

Гръцко признание: По-добре Македония да е наш приятел, отколкото част от Велика България.


https://www.faktor.bg/bg/articles/gartsite-izplyuha-kamacheto-po-dobre-makedoniya-da-e-nash-priyatel-otkolkoto-chast-ot-velika-balgariya
Сочувана
Гордей се, майко Българио, с твоите синове герои!