Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: СРПСКИ РАБОТИ !  (Прочитано 61438 пати)

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: СРПСКИ РАБОТИ !
« Одговори #315 на: Март 22, 2012, 12:47:00 »

Сръбски "Курир": Нечувано! България краде гражданите на Сърбия
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=1288154

Сърбия продължава: България иска и гораните
http://world.actualno.com/news_381455.html

Европа
Сърби и македонци: през строга гранична цедка

http://www.dw.de/dw/article/0,,15822320,00.html?maca=bul-begenes_bg-4437-xml-mrss


Цитат
Мизерстващи сърби и македонци ползват пролуките на безвизовия режим с ЕС, за да искат убежище в общността. Подобно начинание е обаче напълно обречено. Нещо повече: ЕС ще затегне достъпа драстично.


 Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: СРПСКИ РАБОТИ !
« Одговори #316 на: Март 29, 2012, 07:24:18 »

Сърбия бясна, че руският патриарх идва първо в БГ

http://news.bgnes.com/view/995708  :)
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: СРПСКИ РАБОТИ !
« Одговори #317 на: Март 30, 2012, 02:12:31 »

Б92: Руският патриарх нарушава църковния ред, отива в София преди Белград
http://world.actualno.com/news_382166.html

Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: СРПСКИ РАБОТИ !
« Одговори #318 на: Април 05, 2012, 01:38:18 »

ЗОШТО "ПлусИНФО" СЕ СЛУЖИ СО СРПСКИ КАРТИ ???

                       

Бугарија ќе добива куп пари од транзитот на гасот од „Јужен тек“

Бугарија очекува годишно да собира по 150 милиони евра за транзитни такси од гасоводот „Јужен тек“, изјави министерот за економија, Дељан Добреав во интервју за Бугарската национална телевизија.
„Јужен тек“ треба да ги зголеми за 12 отсто приходите од транзитот на природниот гас за Турција, Грција и Македонија, изјави тој.
Бугарија вети да го забрза почнувањето на проектот во замена за намалување на цената на рускиот гас. Минатата недела Русија ја намали цената на пратките на гасот за 11 отсто, почнувајќи од 1 април. Бугарија го увезува речиси целиот природен гас од Русија преку гасовод кој поминува преку териториите на Украина, Молдавија и Романија. По истата рута и Македонија го добива гасот и и ние сме 100 отсто зависни од Русија.
„Јужен тек“ е заеднички проект на „Газпром“ и „Ени“ од Италија и се очекува да носи 63 милијарди кубни метри руски гас.


http://www.plusinfo.mk/vest/39148/Bugarija-kje-dobiva-kup-pari-od-tranzitot-na-gasot-od-Juzhen-tek
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: СРПСКИ РАБОТИ !
« Одговори #319 на: Април 16, 2012, 10:55:18 »

Бугарија ќе го искористи правото на вето за Србија

ПОНЕДЕЛНИК, 16 АПРИЛ 2012 10:46   

Србија нема да стане членка на ЕУ се додека не го реши проблемот со бугарското малцинство, вело Маргарита Попова, потпретседателка на Бугарија.

Попова рекла дека доколку не бидат затворени сите отворени прашања кои ги засегаат припадниците на бугарското малцинство, Бугарија ќе го искористи правото на вето и нема да дозволи напредување на Србија во процесот на евроинтеграциите.

Инаку потпретседателката е во посета на Босилеград, погранично градче населено со голем број етнички бугари во Србија.

http://sky.mk/svet/20248.html?task=view
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: СРПСКИ РАБОТИ !
« Одговори #320 на: Април 24, 2012, 10:04:08 »

Градоначалникот -,,бесен возач,, го нема никаде

Критична е состојбата на 31 годишниот кумановец кој враќајќи се од работа беше прегазен пред својот дом од градоначалникот на Старо Нагоричане Миодраг Јовановиќ. Според извештајот на полицијата градоначалникот го прегазил пешакот и избегал без да му укаже помош. Денеска градоначалникот Јовановиќ не одговараше на телефон, а од неговиот кабинет ни соопштија дека цел ден е на состаноци.

Постапката на градоначалникот на Старо Нагоричане ја осуди Драгиша Милетиќ пратеникот од опозициската партија на Србите во земјава.. Го нарече Јовановиќ неодговорен и несовесен, а од МВР побара информација дали градоначалникот бил под дејство на алкохол.

Иван Стоилковиќ,претседателот на Демократската партија на Србите која е дел од власта и на која и припаѓа и Јовановиќ, во телефонски разговор нашето прашање до него за евентуалната политичка одговорност го нарече неписмен потег.. За одговорноста, според Стоилковиќ – партискиот шеф на Јовановиќ, не треба него да го прашуваме.. Како што тој вели, одговорноста е индивидуална иако Јовановиќ на местото градоначалник е избран во име на Демократската партија на србите во Македонија.


http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=49004
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: СРПСКИ РАБОТИ !
« Одговори #321 на: Април 25, 2012, 01:50:34 »

 Скоро па совршен

Српскиот научник ( ;D  ;D  ;D) , Стефан Влајковиќ, кој планира да направи сателит  ???  ;)  :D во Србија и да го лансира во вселената, до сега успеал да ги измами Швајцарија, НАСА и да собере фини пари од Србија.

Цитат
Патот на Влајковиќ до НАСА, почнува со грантот од 700.000 динари од Фондот за Млади таленти на Србија, потоа оди преку стипендијата за докторските студии на Техничкиот универзитет во Цирих (ЕТН), по што завршува со прибирање средства за неговиот проект со НАСА.

Влајковиќ, кој навистина бил запишан на Факултетот за Физика, никогаш не го завршил истиот и има положено само 7 испити.

http://off.net.mk/vesti/balkan/skoro-pa-sovrshen
« Последно менување: Април 25, 2012, 01:57:24 disidente »
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: СРПСКИ РАБОТИ !
« Одговори #322 на: Мај 09, 2012, 09:41:56 »


http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=F34DD052E43E9B45977A8C4D89040BDD

Датум: 09.05.2012, 09:11
Секој трет Србин не е татко на своето дете
 ДНK-тестовите од српската судска медицина покажале дека една третина од тестираните мажи не се биолошки родители на нивните деца. Во анализата не влегува процентот на оние што се тестирале поради сомневање во татковството на своето дете.

Лекарот од лабораторијата во која се прават ДНK-тестови вели дека 80 мажи тестирани во нивната лабораторија не се татковци на своите деца.Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: СРПСКИ РАБОТИ !
« Одговори #323 на: Мај 17, 2012, 02:33:35 »

Вработените во ТВ Пинк 15 си бараат 8 заостанати плати, во спротивно протест во Белград

„Исплата на осум задоцнети плати, во спротивно сите ќе одиме на протест во Белград пред зградата на ТВ Пинк“. Ова го соопштија вработените во телевизијата Пинк 15 на денешната прес-конференција, што ја одржаа пред српската амбасада во Скопје. Вработените обелоденија дека раководството на телевизијата само два дена пред згаснувањето на Пинк 15 ги известило дека е постигнат договор за купопродажба на дел од телевизијата со што ќе се подобри финансиската состојба и нивните плати ќе бидат исплатени.
-Спорно и крајно лицемерно е што од раководството на ТВ Пинк 15 само два дена пред згаснувањето на телевизијата бевме известени дека е постигнат договор за купопродажба на дел од телевизијата, со што би била подобрена финансиската состојба на фирмата. Само по два дена телевизијата се затвори. Дрскоста на челните луѓе на ТВ Пинк 15 отиде дотаму што 24 часа пред одржување на оваа прес-конференција ни понудија да прифатиме исплата на три плати до наредниот петок, а за возврат да не ја одржиме денешната прес-конференција, со закана доколку ја одржиме, нема да ги добиеме ни тие пари -  рече една од вработените во телевизијата.
 
Спорно за вработените во телевизијата било и тоа што сопственикот, Жељко Митровиќ, со месеци наназад ветувал дека телевизијата ќе закрепне и дека ќе им бидат исплатени платите до 1 мај годинава, но тоа не било реализирано.
Вработените најавија протест и пред зградата на ТВ Пинк во Белград доколку не им бидат исплатени задоцнетите плати.


http://www.plusinfo.mk/vest/43196/Vrabotenite-vo-TV-Pink-15-si-baraat-8-zaostanati-plati-vo-sprotivno-protest-vo-Belgrad
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: СРПСКИ РАБОТИ !
« Одговори #324 на: Мај 22, 2012, 12:26:37 »

http://www.mkd.mk/33156/udarna-vest/vraniskovski-sakal-da-otvori-kafe-bar-vo-leptokarija/
Вранишковски сакал да отвори кафе-бар во „Лептокарија“
22мај 201211:18 
Зоран Вранишковски, расчинетиот македонски свештеник што под закрилата на СПЦ, која не ја признава автокефалноста на МПЦ, повторно беше именуван за владика во соседна Србија, со проневерените пари од МПЦ се подготвувал да купи локал од 300 квадратни метри во трговскиот центар Лептокарија.
 


Засега не е познато за која намена требало да биде локалот, но се шпекулира дека требало да биде кафе-бар. За неговото купување биле одвоени 180.000 евра, а трансакцијата при купопродажбата одела преку здружението Анастасија.
 
Освен локалот во Лептокарија, со парите што ги проневери од Македонската православна црква во периодот од 1998 до 2002 година, Вранишковски преку неговото семејство и неговите следбеници што го формирале здружението Анастасија, купил плац од 5.000 квадратни метри во скопско Нерези, каде што се подготвувал да гради верски објект, како и плац од 4.000 квадратни метри во близина на Штип.
 
Плацот во селото Нерези бил купен на име на неговиот вујко.
 
Во МВР не откриваат детали за случајот, ниту информации за потеклото за парите, но како што дознаваме, во обвинението ќе биде наведено дека станува збор за проневерени пари од МПЦ.
 
Полицијата вчера уапси десетина роднини и следбеници на Вранишковски под сомнение дека переле пари, меѓу кои и вујкото и сестрата на Вранишковски. Во акцијата беа претресени повеќе куќи и станови што ги користеле неговите следбеници во повеќе градови низ земјава. Недостапни за органите на прогонот останале Марко Кимов и Давид Миновски, двајца свештеници на нелегалната ПОА(Православна охридска архиепископија), која е под закрилата на Српската православна црква.
 
Судот во Велес пред неколку дена во повторена постапка само ја потврди претходната пресуда со која Вранишковски беше осуден на две и пол години затворска казна за проневера на околу 250 илјади евра, пари на МПЦ.
 
 
 

Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: СРПСКИ РАБОТИ !
« Одговори #325 на: Септември 06, 2012, 11:53:16 »

http://www.youtube.com/watch?v=WTkYYSjDLAk

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D1%85%D1%80%D0%B8%D0%B4%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D0%B4%D0%B5%D0%B1%D1%8A%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%BE_%D0%B2%D1%8A%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5

Охридско-дебърското въстание (на албански: Kryengritjes së Ohrit dhe Dibrës) е организирано от Вътрешната македоно-одринска революционна организация въстание на българи и албанци в западната част на Вардарска Македония срещу новата сръбска власт
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: СРПСКИ РАБОТИ !
« Одговори #327 на: Септември 26, 2012, 11:54:39 »

Србин ја продал својата сопруга за 1.500 евра  ;)

Српската полиција покрена обвинение против еден жител на Нови Сад бидејќи си ја продал бремената сопруга за 1.500 евра. Мажот од Нови Сад ја продал жената во четвртиот месец од бременоста на жител од Крушевац поради тешката материјална состојба. Планот бил таа извесен период да претстојува во семејството, а потоа да побегне.
Жителот на Крушевац ја купил жената за да му роди дете на неговиот син, а ја држел заклучена поради што таа не можела да побегне. Откако не успеал планот за бегство, мажот што ја продал сопругата јавил во полиција дека таа е киднапирана.
Но, полицијата утврдилa дека станува збор за трговија со луѓе и подигна обвиненија против посредниците при купувањето, како и против продавачот и купувачот. Согласно Кривичниот закон на Србија, за трговија со луѓе е предвидена затворска казна од две до десет години.


http://www.plusinfo.mk/vest/58641/Srbin-ja-prodal-svojata-sopruga-za-1500-evra
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: СРПСКИ РАБОТИ !
« Одговори #328 на: Октомври 18, 2012, 02:24:19 »

Поради расизмот во Крушевац, Србија пред дисквалификација од натпреварувањата на УЕФА?

Цитат
Србија се соочува со неколкугодишна казна и исфрлање од квалификациите за СП во Бразил 2014 година, поради големиот инцидент и расистичките напади над младите фудбалери на Англија во Крушевац, најавуваат англиските медиуми. Англичаните предводени од премиерот Дејвид Камерон и министерот за спорт, Хју Робертсон веќе побараа сериозна казна од ФИФА и УЕФА за северните соседи, поради големата нетолеранција на тамошната публика.

http://www.mkd.mk/68182/sport/poradi-rasizmot-vo-krusevac-srbija-pred-diskvalifikacija-od-natprevaruvanjata-na-uefa-2/
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: СРПСКИ РАБОТИ !
« Одговори #329 на: Август 01, 2013, 10:17:26 »

http://www.maktel.mk/makedonija-2/item/2698-vmro-np-zoshto-dragan-bogdanovski-e-nedostoen-i-ponizhen-koga-isto-kako-lustriranite-slavko-janevski-i-tome-serafimovski-nikogash-ne-bil-funkcioner
КОДОШИТЕ-Инсталациите на српските тајни служби УДБА и КОС во Македонија како Драган Богдановски и многу други како него ,сеуште под заштита на актуелните власти во Скопје.

ВМРО-НП: Зошто Драган Богдановски е недостоен и понижен, кога исто како лустрираните Славко Јаневски и Томе Серафимовски никогаш не бил функционер!?
Четврток, 01 Август 2013

ВМРО-НП со големо изненадување го прими експресно донесениот заклучок на Комисијата за верификација на факти дека досието ,,РАШОМОН`` не треба да се разгледува од за нив оправдани причини објаснувајќи дека г-динот Драган Богдановски никогаш не бил функционер. Иако деновиве бевме сведоци на лустрирање на личности кои никогаш не биле функционери како на пример Славко Јаневски, Томе Серафимовски и др.

Комисијата обидувајќи се да сокрие факти, имиња и личности со псевдоними блиски до владеачката структура длабоко го понижи ликот на Драган Богдановски и го фрли на маргините на најниско можно ниво прогласувајќи го за недостоен да биде лустриран, привилегија што ја имаат ,,обични административци и советници во најмали општини``.

Од друга страна нас членовите на ВМРО-НП ова не прави среќни и задоволни бидејќи со ова се докажува дека има само една и единствена вистина, а тоа е дека нашиот сегашен лидер г-динот Љубчо Георгиевски е основач на ВМРО ДПМНЕ во 1990 година.
 
Криењето на податоците содржани во над 10.000 страници досие што е премногу за една личност макар да се работело и за Драган Богдановски зборува многу.
 
Прашуваме кој се плаши од обелоденувањето на имињата на луѓето и нивната улога и цел што посебно се споменуваат токму во делот кој се однесува на настаните од времето на формирање на партијата особено ако се знае дека тој дел од досието е најобемен. Убедени сме дека македонската јавност сака да ги дознае сите личности кои криејќи се под превезот на патриотизмот се уфрлиле во партијата и се обидувале да го погазат и разнебитат светото дело на г-динот Љубчо Георгиевски во создавањето на партијата ВМРО ДПМНЕ како вистински наследник и со автентични вредности на изворното ВМРО од 1893 година.
 
ВМРО-НП искажува голема благодарност до Комисијата која постапувајќи на овој начин не сакајќи ја исфрли на површина вистината и ја потврди историската улога на г-динот Љубчо Георгиевски како создавач на ВМРО ДПМНЕ и независната македонска држава. Оваа вистина неможе да се сокрие не само од нас членовите на ВМРО-НП туку и од сите граѓани на Р.Македонија, современици на тие бурни времиња чии сеќавања се длабоко врежани во нивната совест и никогаш нема да исчезнат.
Сочувана