Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ  (Прочитано 330663 пати)

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Канал 5: 120 лв. глоба, ако в БГ преброяването се пишеш македонец!

http://world.actualno.com/news_336629.html
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Илийца

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 187
  • Погледај го Профилот

Цитат
Деветмина Македонци евакуирани од Либија

23.02.2011, 11:43


Министерството за надворешни работи соопшти дека деветмина македонски државјани се евакуирани од Либија и веќе се пристигнати на аеродромот во Софија, од каде што со помош на тамошната македонска амбасада, ќе им биде организиран превоз до Скопје.
.....

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=AC3CBC4C4A64094FAD292F22D4245D68

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

За информация - македонските граждани (9 бр.)бяха евакуирани с този самолет... известен още като ПРАВИТЕЛСТВЕН, купен с моите данъци и летящ пак благодарение на тях.
« Последно менување: Февруари 24, 2011, 09:33:11 Илийца »
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Да - това е самолетът - правителствения еърбъс:

Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Urban

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 197
  • Погледај го Профилот

Триесетина македонски граѓани ќе евакуира Турција, а десеттемина што работеле за босанска компанија ќе ги извлекува Сараево

Тамара Грнчароска

Уште четириесетина македонски државјани се наоѓаат во неизвесност во Либија, откако вчера деветмина со лет организиран од Бугарија беа извлечени од арапската држава зафатена со граѓанска војна. Најголемата група од триесетина македонски граѓани се наоѓа на пристаништето во Бенгази, од каде што со турски бродови тие вчера во шест часот попладне требаше да тргнат кон Турција, за што Македонија добила потврда од турското Министерство за надворешни работи. По пристигнувањето во Турција, тие со автобус ќе бидат транспортирани во Македонија.

Десетина македонски граѓани, како што информираат од МНР, се наоѓаат во реонот на Триполи. Тие работеле за босанска градежна компанија и таму се наоѓаат со поголема група босански државјани. „За нивна евакуација од Либија е воспоставена координација со кризниот штаб во Сараево и се прават заеднички напори тие да бидат евакуирани, најверојатно, со лет до Сараево“, изјави портпаролот на МНР, Борче Стамов.

Македонија вчера преку својата амбасада во Софија и' се заблагодари на Бугарија за помошта за извлекување на македонските граѓани што работеле за хрватска градежна компанија во Либија.

Стамов вчера информираше дека МНР внимателно ги следи состојбата и развојот на настаните во Либија, и работи на брзо и безбедно враќање на македонските државјани што се затекнати во земјата. За таа цел Министерството формираше координативно тело за евакуација на македонските државјани, кое 24 часа е на располагање со давање на насоки, совети, информации и прибирање податоци за нашите граѓани што се наоѓаат во Либија. Координативното тело има воспоставено комуникација и соработка со кризните штабови од земјите во регионот и заеднички работат на евакуацијата на своите државјани од земјата зафатена со насилни протести и воени дејства.

www.utrinski.com.mk

----------------------

Май са я пооправили, иначе почти навсякъде се премълчава кой е помогнал :)
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Евакуацијата на Бугарите од Либија се претвори во фарса
http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=103&egId=20&eventId=71844

Бугарија не ги прифаќа барањата на Македонија за Договорот за добрососедство
http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=71824
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Заменик министерот Петров во Софија бара реципроцитет за добрососедство
http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=71736


Цитат
Со првичниот текст на договорот за добрососедство, Бугарија настапуваше како посилна земја па си зеде право да бара од македонските власти да обновуваат бугарски обележја во Македонија без реципроцитет, но и да ги почитува принципите на добрососедство без да се меша во политиката на Бугарија. За македонската влада таквиот предлог не е прифатлив.

 :o
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Евреите се вратија во своето маало
http://utrinski.com.mk/?ItemID=F6C84E513972AD44A825C32177FC109A


Цитат
Да се прости, но да не се заборави. На 22 февруари 1943 година бугарскиот министер за еврејски прашања и нацистичкиот хаубстфирер Т.Некер во име на Софија и на Берлин потпишаа договор за депортација на 20.000 Евреи. За Еврејската заедница од Македонија бугарскиот фашистички режим е единствениот виновник за депортацијата на вкупно 12.000 Евреи од Македонија и од Тракија, а за што Бугарија добиваше надомест од по триста рајхсмарки за испорачан човек. Македонските Евреи, практично, го платија цехот на блискоста меѓу Бугарија и Третиот рајх. Бугарија никогаш не се извини за тој мрачен дел од историјата.
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Бугарските политичари се ксенофобични

http://utrinski.com.mk/?ItemID=5B8E4169C2CA934C950044EE7332BC41

Цитат
Истанбул - Турскиот вицепремиер и државен министер Булент Аранч изјави дека ксенофобските активности на некои бугарски политичари создаваат силна вознемиреност во Турција, информираа турските медиуми.

Коментар од: BgMak
Цитат
Датум: 14.03.2011 14:52:41
Помеѓу "бугарските политичари" (наслов) и "некои бугарски политичари" (во цитатoт од Аранч) има маааала разлика.
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот

Протести во Бугарија против владата

Околу четири илјади Бугари се собраа денеска во центарот на Софија за да побараат од Владата оставка поради економската криза на која не и се гледа крајот. Протестот е во организација на опозициските социјалисти под мотото „Црвен картон за владата“, пренесува Хина.

Малцинската бугарска влада на десниот центар ги замрзна платите на државните службеници и пензиите уште пред една година, но притисокот на домашниот буџет дополнително пораснал во последно време со поскапувањето на горивото и храната.

Од почетокот на овој месец, десетици илјади Бугари протестираа против владата низ земјата. Нови протести се најавени за утре.

Постојаното одлагање на реформите клучни за заздравувањето на економијата ја намалија популарноста на владеачката партија ГЕРБ која на власт дојде пред две години со ветување дека ќе се бори против рецесијата.


http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=135988
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Илийца

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 187
  • Погледај го Профилот

В музея на холокоста - на стар юго-вагон пресен надпис "БДЖ":

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Брей, досвидяло им се да закупят барем един стар автентичен вагон на БДЖ, а искат да си правят пропагандата хептен без пари!

Не знам дали вагоните са били немски или български, ама ако са били направени от такива тънки дървени дъсчици, то половината от горките хорица да са успели да се спасят по време на дългия превоз през Европа ...

Хунзите още не са рзбрали, че дори за правенето на фалшификати трябва наука - продължават да си я карат съвсем рез просото!  :o
« Последно менување: Март 28, 2011, 02:55:10 Competent »
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Urban

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 197
  • Погледај го Профилот

Хаха, ебати ретардите, нямам думи, ега им е последната снимка!
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот


Това направо изтрепва рибата!  ;)
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !