Пловдив отбеляза 135 години от Освобождението си пред паметника на генерал БурагоПловдив отбеляза 135 години от Освобождението си пред паметника на генерал Бураго в Дондуковата градина, предаде репортер на Радио “Фокус”-Пловдив. Събитието бе отбелязано с едноминутно мълчание в памет и преклонение пред подвига на руските войски. Венци и цветя пред паметника на капитан Александър Бураго бяха положени от представителите на местната и държавната власт в Пловдив, почетните консули на Русия и Украйна, политически партии и граждани. В тържествената церемония участваха представителен взвод, военен духов оркестър и представители на комитет “Родолюбие”. Слово произнесе директорът на Народна библиотека “Иван Вазов” Димитър Минев. В началото на тържественото слово той отбеляза, че този ден слага началото на най-новото възраждане на Пловдив и превръщането му отново в политически, търговски и културен център на България и Балканите, на достойното му завръщане на картата на Европа. Всичко това е свързано с героизъм на един млад и смел драгунски капитан Александър Петрович Бураго, отбеляза Минев и припомни събитията от 1878 година. В редиците на турския гарнизон плъзва слух, че силна руска армия е пред стените и се готви да нападне града. Защитниците са обхванати от паника и решават да запалят Пловдив, след което да отстъпят. Турците нямат ориентация за това колко са руските войски, които се мъчат да влязат в Пловдив, както и откъде ще влязат. От една страна те са спокойни заради огромната близо 20-хилядна армия, с която разполагат, но от друга страхът им от пленничество и пълен разгром диктува техните действия. Подкрепа им оказват и турските войски, известни като башибозук. Капитан Бураго явно е бил много находчив млад офицер и преминава реката и влиза от запад в Пловдив и на границата на града с много шумотевица успява да заблуди турските охранителни постове, че влиза голяма руска войска. 60 -70 души, стреляйки безразборно, успяват да заблудят турците, че влиза целият отряд на генерал Гурко. Това дава възможност на капитан Бураго да стигне до центъра на града и продължавайки да стреля и да създава паника с помощ на местното население християни, които са организирали своите постове окончателно заблуждават турците, че в Пловдив е влязла вече руската войска.Появата им предизвиква пълна деморализация на османския гарнизон и той се изтегля. Някои пловдивски дюкяни и къщи са запалени, но не стига до поголовен пожар какъвто са целели да предизвикат турците. Младият руски офицер решава изхода на една от последни важни битки в Руско-турската освободителна война и спасява града ни от унищожение, каза Минев.
Пред журналисти след церемонията кметът Иван Тотев каза, че има подготвен проект за реконструкция на Дондуковата градина, който е част от проектно предложение по Оперативна програма „Регионално развитие” по програмата за зелена градска среда.
Хората имат достатъчно много притеснения в момента и с оглед на ситуацията, в която живеем, мисля, че не количеството е важно, а качеството, каза в коментар по повод малкото граждани, дошли на честването Петко Георгиев от Народна библиотека “Иван Вазов”, член на комитет “Родолюбие”. Според него кореняци пловдивчани знаят за личността на капитан Бураго и паметника му, издигнат в Дондуковата градина.
http://www.focus-news.net/?id=n1738515