Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Посещение на Щефан Фюле в София  (Прочитано 94877 пати)

ohrid1941

• Administrator
  • Hero Member
  • Отсутен Отсутен
  • Пораки: 3174
    • Погледај го Профилот
Посещение на Щефан Фюле в София
« на: Ноември 01, 2012, 06:19:14 »

„Дневник”: Македония дълго чакаше пред затворена врата, каза Щефан Фюле

http://www.focus-news.net/?id=n1712626

31 октомври 2012 | 15:42 | Агенция "Фокус"
Начало / Европейски съюз

Скопие. Всички знаем, че Македония трябваше да чака дълго време пред една затворена врата, очаквайки членство в НАТО и ЕС. Аз съм от онези хора, които твърдо вярват, че не е добре да оставяме на партньорите дълго да чакат пред вратата. Това заяви еврокомисарят по разширяването Щефан Фюле след среща с българският президент Росен Плевнелиев, предаде електронното издание на македонския вестник ”Дневник”, като цитира Агенция „Фокус”.
Вярвам, че интеграцията е най-доброто средство, за да се справим с национализма каза Фюле.
„Тук съм, за да установя как комисията би могла да подпомогне България, за да разгърне своя потенциал в областта на политиката на съседство. Бих искал да обсъдим и добрите междусъседски отношения по отношение на това – да ги изпълним със съдържание за страните от Западните Балкани, така че всички съседи тук да се чувстват комфортно на мястото си”, каза Фюле.
Сочувана

ohrid1941

• Administrator
  • Hero Member
  • Отсутен Отсутен
    • Погледај го Профилот
Одг: Посещение на Щефан Фюле в София
« Одговори #1 на: Ноември 01, 2012, 06:19:38 »

Сител: Росен Плевнелиев твърди, че българите в Македония са дискриминирани

http://www.focus-news.net/?id=n1712614

31 октомври 2012 | 15:29 | Агенция "Фокус"
Начало / Европейски съюз

Скопие. България е твърдо решена да блокира Македония в процеса на интеграция в ЕС, ако ЕК не упражни натиск върху Скопие за добросъседските отношения, коментира македонската телевизия Сител.
„Българският президент Росен Плевнелиев, оплаквайки се на еврокомисаря Щефан Фюле за политиката на Македония, заявил, че за България няма да е проблем да каже „НЕ” на Македония”, коментира Сител.
„Плевнелиев твърди, че българите и българският бизнес са бил дискриминирани в Македония”, изтъква телевизията.
За съжаление, в Република Македония се наблюдава тенденция на националистическа реторика, дискриминационно отношение към гражданите с българско самосъзнание и поставяне на административни пречки пред българския бизнес, заяви президентът. Според скопската телевизия еврокомисарят не харесал идеята на българските власти. На пресконференция с Плевнелиев Фюле е изтъкнал, че блокадите не са решение. Той е припомнил, че интеграцията не е най-добро решение.
„Всички знаем, че Македония трябваше да чака дълго време пред една затворена врата, очаквайки членство в НАТО и ЕС. Аз съм от онези хора, които твърдо вярват, че не е добре да оставяме на партньорите дълго да чакат пред вратата. Вярвам, че интеграцията е най-доброто средство, за да се справим с национализма. Убеден съм, че изолацията подхранва национализма”, посочи еврокомисарят.
Сочувана

ohrid1941

• Administrator
  • Hero Member
  • Отсутен Отсутен
    • Погледај го Профилот
« Одговори #2 на: Ноември 01, 2012, 06:20:06 »

Еврокомисар Щефан Фюле: Убедени сме, че България и Бивша Югославска Република Македония могат да решат отворените въпроси

http://www.focus-news.net/?id=n1712576

31 октомври 2012 | 14:25 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония

София. България играе ключова роля в разширяването на Европейския съюз. Това еврокомисарят по разширяването на ЕС Щефан Фюле след среща с министъра на външните работи Николай Младенов, предаде репортер на Агенция „Фокус”. Благодарение на своя опит, успешния си преход и уникалното си географско положение, България може да спечели много от процеса на разширяване, и също може много да предложи, особено що се отнася до нейните съседи – Бивша югославска Република Македония, Сърбия и Турция. България направи много големи крачни напред, каза Фюле.
Дойдох, за да обсъдим как може да се използва потенциалът на България за разширяването в региона, и как ЕК може да помогне на България, за да играе още по-позитивна роля. България е държава-членка, тя дава важен пример за страните в региона, които искат да се присъединят към ЕС, посочи Фюле.
Дойдох в София, за да разбера - как политиката на България по отношение на Македония съвпада с нейната визия за разширяване на ЕС. Разбираме, че България има притеснения в тази посока, но България и Бившата югославска Република Македония стоят много близо, и ние сме убедени, че двете страни могат да решат отворените въпроси в духа на добросъседство и в духа на ценностите на ЕС. Аз винаги изтъквам това в контактите си с македонските власти, посочи Фюле.
Разбрах, че президентът е обменил писма със своя македонски колега за подобряване на диалога между двете страни. Трябва да бъде постигнат конструктивен диалог, за да се откъснем от миналото, защото преговорите за членство укрепват междуетническите отношенията, очаквам да продължим да работим все така с България, каза още комисар Фюле.
Дискусията днес беше много откровена, открита и конструктивна. Имах много ползотворна дискусия с президента и с министър-председателя. ЕС още трябва да се справя с последствията от икономическата криза. Ние засилваме интеграцията, ЕС трябва да продължи в тази посока и разширяването винаги е било част от решаването на проблемите, а не част от проблемите. То е най-силният инструмент за стимулиране на стабилността и растежа, това е изключително важно за ЕС и трябва да продължим с тези усилия, каза още Щефан Фюле.
« Последно менување: Ноември 01, 2012, 06:22:09 ohrid1941 »
Сочувана

ohrid1941

• Administrator
  • Hero Member
  • Отсутен Отсутен
    • Погледај го Профилот
« Одговори #3 на: Ноември 01, 2012, 06:20:33 »

Николай Младенов: Споделихме притесненията в българското общество относно националистическата политика в Скопие

http://www.focus-news.net/?id=n1712535

31 октомври 2012 | 13:21 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония

София. Съгласихме се, че единственият път, по който може да се решат казусите, свързани с националистическото говорене, е пътят на европейската интеграция. Това каза министърът на външните работи Николай Младенов след среща с еврокомисаря по разширяването Щефан Фюле, предаде репортер на Агенция „Фокус”. Министър Младенов посочи, че разговорите са били посветени на дискусиите по отношение на Република Македония. Ние споделихме с г-н Фюле обхвата на обществения дебат в България и притесненията, които съществуват в българското общество, относно националистичната политика, която се води в Скопие, каза Младенов.
България няма и никога не е предявявала териториални претенции към която и да е друга страна в региона. България винаги е поддържала отношения на активно сътрудничество с нашите съседи, каза Младенов.
Сочувана

ohrid1941

• Administrator
  • Hero Member
  • Отсутен Отсутен
    • Погледај го Профилот
« Одговори #4 на: Ноември 01, 2012, 06:20:57 »

БезПардон: Не е добре да оставим Македония да чака дълго, заяви Щефан Фюле

http://www.focus-news.net/?id=n1712534

31 октомври 2012 | 13:19 | Агенция "Фокус"
Начало / Европейски съюз

Скопие. Всички знаем, че Македония трябваше да чака дълго време пред една затворена врата, очаквайки членство в НАТО и ЕС. Аз съм от онези хора, които твърдо вярват, че не е добре да оставяме на партньорите дълго да чакат пред вратата. Вярвам, че интеграцията е най-доброто средство, за да се справим с национализма. Убеден съм, че изолацията подхранва национализма. Това заяви комисарят на ЕС по разширяване и европейска политика на съседство Щефан Фюле на среща с президента Росен Плевнелиев, съобщи македонското електронно издание БезПардон, като цитира Агенция „Фокус”. „Тук съм, за да установя как комисията би могла да подпомогне България, за да разгърне своя потенциал в областта на политиката на съседство. Бих искал да обсъдим и добрите междусъседски отношения по отношение на това – да ги изпълним със съдържание за страните от Западните Балкани, така че всички съседи тук да се чувстват комфортно на мястото си”, каза Фюле.
Сочувана

ohrid1941

• Administrator
  • Hero Member
  • Отсутен Отсутен
    • Погледај го Профилот
« Одговори #5 на: Ноември 01, 2012, 06:23:08 »

Президентът Росен Плевнелиев: Не отричаме европейската перспектива на Македония, но още не са готови (ОБЗОР)

http://www.focus-news.net/?id=n1712529

31 октомври 2012 | 13:12 | Агенция "Фокус"
Начало / Европейски съюз

София. Президентът Росен Плевнелиев се срещна с комисаря на ЕС по разширяване и европейска политика на съседство Щефан Фюле по повод разширяването на ЕС и присъединяването на страните от Западните Балкани.
За съжаление, в Република Македония се наблюдава тенденция на националистическа реторика, дискриминационно отношение към гражданите с българско самосъзнание и поставяне на административни пречки пред българския бизнес. Това каза президентът Росен Плевнелиев на среща с комисаря на ЕС по разширяване и европейска политика на съседство Щефан Фюле. Благодаря ви за възможността да обсъдим въпроса за разширяването на ЕС и на страните от Западните Балкани и тяхното присъединяване. България винаги е подкрепяла присъединяването на страните от Западните Балкан към ЕС, каза президентът.
Европейската интеграция е гарант за сигурността, стабилността и просперитета на региона и тя няма друга алтернатива. Тази подкрепа обаче не е безусловна, тя се основава на цялостното изпълнение на критериите за членство, а един от най-важните от тях е добри добросъседски отношения, каза Плевнелиев.
Запознах се внимателно с предоставения от ЕК пакет по разширяването, съдържащ стратегически напредък и доклад за напредъка на Република Македония, и не можем да се съгласим с някои формулировки в него. Според нас докладът на ЕК за напредъка не отразява адекватно ролята на Македония в регионалното сътрудничество и състоянието на двустранните отношения между България и Македония, каза още президентът.
В основата на тенденцията, която се наблюдава в Република Македония, е едностранната интерпретация на историята в силно националистически дух, каза президентът Росен Плевнелиев на среща с комисаря на ЕС по разширяване и европейска политика на съседство Щефан Фюле.
Ние споделяме открито съществуващите проблеми с нашите европейски партньори. Считаме, че нашите аргументи ще бъдат възприети правилно, както от ЕС, така и от страна на Република Македония, защото се базират на факти и доказателства, каза президентът.
Властите в Скопие ще отключат перспективата за еврочленство не чрез пропаганда и маркетинг кампании, а чрез реални реформи и действия на добросъседство. Не можем да дадем евросертификат на действията на управляващите в Скопие, които системно налагат идеология на омразата към България, каза Плевнелиев.
Не отричаме европейската перспектива на Македония, помагаме им и ги подкрепяме, но те още не са готови, каза още президентът.
Стратегически важно за дългосрочната стабилност на Балканите е в Скопие да започнат да прилагат на практика европейския подход към съседите – без провокации, без претенции, без манипулации, каза президентът Росен Плевнелиев на среща с комисаря на ЕС по разширяване и европейска политика на съседство Щефан Фюле. Крайно време е управляващите в Скопие да приключат с антибългарската си кампания, с подмяната и манипулирането на историческите факти. Отговорният европейски подход към съседите и към следващото поколение е да запазим и съхраним историята такава, каквато е, каза президентът.
България е много толерантна и търпелива. Ние ще продължаваме да работим активно за европейската перспектива на Македония. Г-н комисар, ние днес знаем колко е важно правилата в ЕС да се спазват, каза президентът.
Между нас и Гърция имаше желязна завеса преди 20 години, днес ние сме истински приятели. България и Турция имаха страхотни териториални проблеми – те се решиха. Нашите проблеми с Македония са много по-малки и с лесно решение, каза Плевнелиев.
На „пипъл то пипъл” контакт нямаме проблеми, очакваме политиците в Скопие да си свършат тяхната работа, да спазват декларацията за добросъседство, да спрат кампанията срещу България. Необходими са инициативи и резултати за добросъседство. Готви сме, разполагаме с цялото време, денонощно да ги подкрепяме, да помагаме и да работим заедно с тях, каза още президентът.
Всички знаем, че Бившата Югославска Република Македония трябваше да чака дълго време пред една затворена врата, очаквайки членство в НАТО и ЕС. Аз съм от онези хора, които твърдо вярват, че не е добре да оставяме на партньорите дълго да чакат пред вратата. Вярвам, че интеграцията е най-доброто средство, за да се справим с национализма. Убеден съм, че изолацията подхранва национализма. Това каза комисарят на ЕС по разширяване и европейска политика на съседство Щефан Фюле на среща с президента Росен Плевнелиев. Няма никакво съмнение нито у мен, нито у ЕК, за значението на България по въпросите на разширяването. Тук съм, за да се опитам по-добре да разбера интересите и опасенията на България.
Тук съм, за да установя как комисията би могла да подпомогне България, за да разгърне своя потенциал в областта на политиката на съседство. Бих искал да обсъдим и добрите междусъседски отношения по отношение на това – да ги изпълним със съдържание за страните от Западните Балкани, така че всички съседи тук да се чувстват комфортно на мястото си, каза Фюле.
Г-н президент, набелязал съм конкретни идеи и съм готов да ги споделя с вас и да видим как комисията и България могат да работят по тях като партньори, каза още комисар Фюле.
Сочувана

ohrid1941

• Administrator
  • Hero Member
  • Отсутен Отсутен
    • Погледај го Профилот
« Одговори #6 на: Ноември 01, 2012, 06:23:30 »

Бойко Борисов: България подкрепя членството на Македония в ЕС при стриктно спазване на всички европейски критерии

http://www.focus-news.net/?id=n1712521

31 октомври 2012 | 13:00 | Агенция "Фокус"
Начало / Европейски съюз

София. България има голям потенциал на Балканския регион и Европейската комисия има интерес и е готова да подкрепи този потенциал. Това каза Щефан Фюле, член на Европейската комисия, отговарящ за разширяването и европейската политика за добросъседство на среща с министър-председателя Бойко Борисов, съобщиха от правителствената информационна служба. Двамата разговаряха по въпросите на разширяване на Европейския съюз и политиката на добросъседство на Балканите.
Фюле поздрави премиера Борисов за балансираната и добросъседска политика на страната ни в региона.
Подчертана бе ролята на България за запазване на етническата толерантност в региона и провежданата от страната ни балансирана външна политика, която продължава да бъде двигателна сила на евроатлантическата интеграция на страните от Западните Балкани.
Бойко Борисов още веднъж подчерта, че страната ни подкрепя членството на Македония в Европейския съюз при стриктно спазване на всички европейски критерии.
Сочувана

ohrid1941

• Administrator
  • Hero Member
  • Отсутен Отсутен
    • Погледај го Профилот
« Одговори #7 на: Ноември 01, 2012, 06:24:03 »

Еврокомисар Щефан Фюле: Заинтересован съм ЕК да подпомогне както София, така и Скопие за конкретни проекти

http://www.focus-news.net/?id=n1712518

31 октомври 2012 | 12:52 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония

София. Относно присъединяването на Македония към Европейския съюз, сякаш през последните 4 години настъпи един процес на статичност, едно забавяне. Това каза еврокомисарят по разширяване и европейска политика за съседство Щефан Фюле на среща с депутати от две парламентарни комисии, предаде репортер на Агенция „Фокус”. „Не се създава ускорение. Ние трябва да ускорим нещата, да ги задвижим. Това задвижване става с думите, които чувам днес от вас. Постепенно стигаме до целта”, заяви Фюле.
По думите му вече се стига до диалог за национализма. „Много сериозна е дискусията, свързана с добросъседските отношения. Ние имаме някои резултати. Променяме тенденцията, насоката – погледнете взаимоотношенията с Гърция, която предложи меморандум за разбирателство. Онова, което се желае, е позитивната визия на Скопие. Искам България да бъде част от този процес”, посочи еврокомисарят.
„Заинтересован съм ЕК да подпомогне както София, така и Скопие, да изработят някои много конкретни проекти. Инфраструктурата трябва да бъде приоритет. Трябва да се излезе от този порочен кръг на това затруднено съседство. Идеята ми е не да гледаме в историята, а да гледаме в бъдещето. Да решаваме въпросите, които ви тревожат и които притесняват и тях. Чух окуражителни слова от вас и съм благодарен за това. С нетърпение чакам да чуя вашите виждания за това как да се придвижи процесът на добросъседство, да се използва пълния потенциал на България”, каза още Фюле.
Сочувана

ohrid1941

• Administrator
  • Hero Member
  • Отсутен Отсутен
    • Погледај го Профилот
« Одговори #8 на: Ноември 01, 2012, 06:25:03 »

Владимир Тошев: Не приемаме, че, за да се утвърди като държава, Македония може да размахва антибългарска националистическа карта

http://www.focus-news.net/?id=n1712495

31 октомври 2012 | 12:22 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония

София. Основният принцип за процеса на преговори и разширяване на Европейския съюз е върховенство на закона, което включва в себе си добро регионално сътрудничество и безоблачни добросъседски отношения. Това заяви Владимир Тошев (ГЕРБ), зам.-председател на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове и член на Комисията по външна политика и отбрана, след среща с еврокомисаря по разширяването Щефан Фюле, предаде репортер на Агенция “Фокус”. „Стоим на становището: Македония е излязла от своя детски период на развитие и вече не приемаме, че, за да се утвърди като държава, може да размахва антибългарската националистическа карта във вътрешен и международен аспект”, добави Тошев.
„Изискваме в нашите двустранни отношения Република Македония да спазва договореностите, които сама е подписала с България. Няма да отстъпим, защото, ако сега се премълчи за проблемите, при евентуално стартиране за преговорите, те могат да станат бомба със закъснител. Когато една държава изнася своите вътрешни проблеми към една братска държава, рискува да влезе с тях в Европейския съюз, което няма да има положителен начин на подход от ЕС и Европейската комисия към подобни прецеденти. Нашата позиция е приятелска, в интерес на доброто развитие на Македония”, посочи Владимир Тошев.
Сочувана

ohrid1941

• Administrator
  • Hero Member
  • Отсутен Отсутен
    • Погледај го Профилот
« Одговори #9 на: Ноември 01, 2012, 06:25:32 »

Щефан Фюле: Интеграцията е най-доброто средство, за да се справим с национализма

http://www.focus-news.net/?id=n1712492

31 октомври 2012 | 12:18 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония

София. Всички знаем, че бившата югославска Република Македония трябваше да чака дълго време пред една затворена врата, очаквайки членство в НАТО и ЕС. Аз съм от онези хора, които твърдо вярват, че не е добре да оставяме на партньорите дълго да чакат пред вратата. Вярвам, че интеграцията е най-доброто средство, за да се справим с национализма. Убеден съм, че изолацията подхранва национализма. Това каза комисарят на ЕС по разширяване и европейска политика на съседство Щефан Фюле на среща с президента Росен Плевнелиев, предаде репортер на Агенция „Фокус”. Няма никакво съмнение нито у мен, нито у ЕК, за значението на България по въпросите на разширяването. Тук съм, за да се опитам по-добре да разбера интересите и опасенията на България.
Тук съм, за да установя как комисията би могла да подпомогне България, за да разгърне своя потенциал в областта на политиката на съседство. Бих искал да обсъдим и добрите междусъседски отношения по отношение на това – да ги изпълним със съдържание за страните от Западните Балкани, така че всички съседи тук да се чувстват комфортно на мястото си, каза Фюле.
Г-н президент, набелязал съм конкретни идеи и съм готов да ги споделя с вас и да видим как комисията и България могат да работят по тях като партньори, каза още комисар Фюле.
Сочувана

ohrid1941

• Administrator
  • Hero Member
  • Отсутен Отсутен
    • Погледај го Профилот
« Одговори #10 на: Ноември 01, 2012, 06:28:13 »

„Утрински весник”: Николай Младенов увеличи списъка с оплаквания към Македония

http://www.focus-news.net/?id=n1712360

31 октомври 2012 | 07:56 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония

Скопие. Българският външен министър Николай Младенов увеличи списъка със забележки към Македония, които възнамерява да отвори като въпроси на срещата на съвета на министрите на ЕС през декември, пише днес македонският ”Утрински весник”. Освен неизпълняването на условието за добросъседски отношения в списъка са и правата на българите в Македония и за първи път – проблеми, които имат българските компании в страната.
„Това което е новина е обиколката на Младенов в района на границата с Македония, за да пита гражданите какво мислят за съседната страна и каква трябва да бъде политиката към нея”, пише „Утрински весник” и посочва, че обиколката, която трябвало да даде аргумент на Младенов, че забележките към Македония са с измерение на референдум, а не само политика на една управляваща партия. Очаква се впечатленията си Младенов да сподели на днешната среща с еврокомисаря по разширяването Щефан Фюле.
„Това е един от редицата зачестили събития, с които се издигат на високо политическо равнище проблемите с Македония, а което Младенов потвърди в петък с обръщение пред българския парламент, въпреки че основното му послание беше, че България е страна, която ще получи повече от която и да е друга от интеграцията на Македония към ЕС. При това той заяви, че в Македония има тенденция, която противоречи на декларацията за добросъседски отношения в Македония от 1999 година и че историята се тълкува в крайно националистически дух. Младенов посочи, че документът, който България предложи за подобряване на отношенията между двете страни, все още няма отговор от македонска страна”, пише вестникът.
Сочувана

ohrid1941

• Administrator
  • Hero Member
  • Отсутен Отсутен
    • Погледај го Профилот
« Одговори #11 на: Ноември 01, 2012, 06:29:53 »

„Дневник”, Македония: София започна да играе по-твърдо

http://www.focus-news.net/?id=n1712384

31 октомври 2012 | 09:20 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония

Скопие. Българският министър на външните работи Николай Младенов през последните дни използва още една възможност да припомни на Македония, че по пътя към ЕС може да разчита на българска подкрепа, но не на всяка цена, пише днес македонският вестник ”Дневник”.
„Има условия, които от наша гледна точка трябва да се изпълнят, за да продължи да се материализира нашата подкрепа, както това се прави вече 20 години”, заявил Младенов в Благоевград, при посещение на граничните райони на страната. Целта на посещението, пояснил Младенов, е да се чуе мнението на гражданите и на местните власти пред подготвянето на документа за политиката към съседите.
„Целта никога не ни е била да блокираме Македония или друга страна по пътя към ЕС”, заявил Младенов и посочил, че България не трябва да се страхува да говори публично и да постави проблемите в отношенията с Македония, защото само така може да защити своите интереси”, заявил Младенов.
По думите му - основните тревоги в доклада на ЕК за Македония са това, че не са включени въпросите за България, в частта за добросъседски отношения, отношението към българите в Македония, както и към българските предприемачи, за които в Македония било все по-трудно. За тези въпроси Младенов днес ще разговаря и с еврокомисаря Щефан Фюле.
„Нашата подкрепа е конструктивна и се основава на общата позиция, че всички наши съседи от Западните Балкани трябва да бъдат част от ЕС. Същевременно България стриктно се придържа към принципите и критериите за членство, сред които развиването на добросъседски отношения. България няма териториални претенции към никой от съседите, но смятаме, че нашите съседи не трябва да имат малцинствени претенции към България, тъй като в българската държава и общество всеки е свободен да се определи така както иска”, заявил Младенов. Според македонски и български анализатори въпреки тези изявления на Младенов, България през декември няма да наложи вето на членството на Македония в ЕС.
България няма да наложи вето на Македония за започване на преговори за членство в ЕС, но няма и активно да подкрепя македонските усилия за интеграция към ЕС. Поне не тази политическа опция. Най-големият риск днес е, че ще се установи омагьосан кръг, в който македонският и българският национализъм ще се увеличават, благодарение един на друг”, заявил българският анализатор Димитър Бечев. Според неназован македонски анализатор не било тайна, че българските политици дълго време смятали, че тяхната страна е заслужила по-голямо внимание от това, което получава от Македония. Според него - в българското МВнР имали дилема дали да бъдат като Гърция и да блокират Македония още в началото на евроинтеграцията или за време на преговорите за членство. Министърът Младенов бил в групата, която смятали, че Македония трябва да бъде блокирана за време на преговорите.
„Не очаквам да ни блокират през декември, но няма да съм изненадан, ако покажат твърда позиция”, заявил източник на вестника. По думите му България досега е изтъквала само емоционални искания, но сега подготвя документ за стратегия към съседите и се очаква исканията да бъде по-конкретни. Той смятал, че България имала тактика да използва членството си и най-вероятно ще иска съвместно честване на исторически дати, зачитането на човешките права в Македония и общи проекти за намаляване на езика на омразата в македонските медии.

Послания на политиците

Бойко Борисов

„Винаги съм мислил, че нашите съседи от Македония откакто са тръгнали по пътя към членство в ЕС и НАТО трябва да знаят какви ценности се зачитат там. А те са Европа без граници, Европа на добросъседство, Европа в която проблемите не се решават с такива изявления, а с мир, разбирателство, толерантност.”

„Надявам се, че Македония ще погледне към бъдещето на по-различен начин. Да, историята е много важно нещо, но когато хората строят инфраструктура, когато се иска икономически ръст, да искаш повод да се връщаш към историята и да спориш за нея, кой знае дали е най-доброто, но това е работа на тяхното правителство. Ние винаги честваме Македония като най-близка и приятелска страна и искаме да има благосъстояние. Но работата на македонските политици е как ще направят това.„

Николай Младенов

„България е отворена за всички съседи и подкрепя разширяването на ЕС, но няма да позволи някой да се намесва в нейната история”

Какви са условията:

- Общо празнуване на исторически събития
- Спиране на езика на омразата
- Зачитане на правата на българите в Македония
Сочувана

ohrid1941

• Administrator
  • Hero Member
  • Отсутен Отсутен
    • Погледај го Профилот
« Одговори #12 на: Ноември 01, 2012, 06:34:24 »

Ако Македония празнува Кумановската битка, да празнува и Илинденско-преображенското въстание с България и албанското знаме

http://www.focus-news.net/?id=n1712416

31 октомври 2012 | 10:07 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония

Скопие. Политиката на равно разграничаване към съседите е анахронизъм, но е по-малко вредна от политиката на ексклузивност, коментира днес радио Дойче веле в програмата за Македония. Според радиото ексклузивността, която е била дадена на Белград за честване на Кумановската битка от 1912 г., отвори въпроса за селективността на македонската политика по отношение на съседите. Въпреки че от ВМРО-ДПМНЕ са се разграничили от честването и са заявили, че това не е празник за македонците, безспорен е фактът, че на тържеството присъстваше министърът на културата Елизабета Канческа-Милевска, посочва радиото и изтъква, че ако политиката на бившия президент Киро Глигоров за равно разграничаване от съседите не дала резултат, екслузивността в отношенията към Белград е още по-лоша. От ДСИ са заявили, че тяхната партия е за регионално сътрудничество в рамките на НАТО. Според бившия премиер Владо Бучковски - Македония е била унижавана през последните 20 години от Сърбия, като не й било позволено да чества годишнина от АСНОМ в манастира „Св. Прохор Пчински”.
„Ако все още важи съобщението на ВМРО-ДПМНЕ, че почитат европейските ценности, тогава би било добре да зачитат това и с останалите съседи – с България да празнуваме Илинденското въстание, а с Албания 100-годишнината от албанското знаме”, заявил Бучковски. Лидерът на ВМРО-НП и бивш премиер Любчо Георгиевски е окачествил решението като непринципно.
„България две години говори за отбелязване на общи събития, за които има основание. Вместо това да го смятаме за наша победа, тъй като те досега имаха монопол върху някои личности и събития, ние им казваме, че не искаме. Да припомня, че командирите от Илинденското въстание командвали с български чети, които в същия момент са тръгнали към Одринско. Вместо да празнуваме тази победа, даваме ексклузивност на черния ден на македонската окупация”, заявил Георгиевски.
Дойче веле отбелязва, че преди честването на Кумановската битка в България се отвори въпросът за специалното отношение на Македония към Сърбия. Професор Пламен Павлов пред Агенция „Фокус” заяви, че по този начин се очертава предателството към македонската независимост и за това не трябва да се мълчи.
„Парадоксално е, че Македония отказва всякакъв диалог с България за отбелязване на каквито и да е годишнини, при това много повече от Кумановската битка”, заявил Павлов.
Сочувана

ohrid1941

• Administrator
  • Hero Member
  • Отсутен Отсутен
    • Погледај го Профилот
« Одговори #13 на: Ноември 01, 2012, 06:35:31 »

Росен Плевнелиев: В Република Македония се наблюдава дискриминационно отношение към гражданите с българско самосъзнание

http://www.focus-news.net/?id=n1712469

31 октомври 2012 | 11:45 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония

София. За съжаление, в Република Македония се наблюдава тенденция на националистическа реторика, дискриминационно отношение към гражданите с българско самосъзнание и поставяне на административни пречки пред българския бизнес. Това каза президентът Росен Плевнелиев на среща с комисаря на ЕС по разширяване и европейска политика на съседство Щефан Фюле, предаде репортер на Агенция „Фокус”. Благодаря ви за възможността да обсъдим въпроса за разширяването на ЕС и на страните от Западните Балкани и тяхното присъединяване. България винаги е подкрепяла присъединяването на страните от Западните Балкан към ЕС, каза президентът.
Европейската интеграция е гарант за сигурността, стабилността и просперитета на региона и тя няма друга алтернатива. Тази подкрепа обаче не е безусловна, тя се основава на цялостното изпълнение на критериите за членство, а един от най-важните от тях е добри добросъседски отношения, каза Плевнелиев.
Запознах се внимателно с предоставения от ЕК пакет по разширяването, съдържащ стратегически напредък и доклад за напредъка на Република Македония, и не можем да се съгласим с някои формулировки в него. Според нас докладът на ЕК за напредъка не отразява адекватно ролята на Македония в регионалното сътрудничество и състоянието на двустранните отношения между България и Македония, каза още президентът.
Сочувана

ohrid1941

• Administrator
  • Hero Member
  • Отсутен Отсутен
    • Погледај го Профилот
« Одговори #14 на: Ноември 01, 2012, 06:36:19 »

Росен Плевнелиев: В Република Македония има едностранна интерпретация на историята в силно националистически дух

http://www.focus-news.net/?id=n1712474

31 октомври 2012 | 11:52 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония

София. В основата на тенденцията, която се наблюдава в Република Македония, е едностранната интерпретация на историята в силно националистически дух. Това каза президентът Росен Плевнелиев на среща с комисаря на ЕС по разширяване и европейска политика на съседство Щефан Фюле, предаде репортер на Агенция „Фокус”. Ние споделяме открито съществуващите проблеми с нашите европейски партньори. Считаме, че нашите аргументи ще бъдат възприети правилно, както от ЕС, така и от страна на Република Македония, защото се базират на факти и доказателства, каза президентът.
Властите в Скопие ще отключат перспективата за еврочленство не чрез пропаганда и маркетинг кампании, а чрез реални реформи и действия на добросъседство. Не можем да дадем евросертификат на действията на управляващите в Скопие, които системно налагат идеология на омразата към България, каза Плевнелиев.
Не отричаме европейската перспектива на Македония, помагаме им и ги подкрепяме, но те още не са готови, каза още президентът.
Сочувана