Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: СДСМ  (Прочитано 7937 пати)

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: СДСМ
« Одговори #30 на: Декември 23, 2010, 01:19:14 »

Ќе го „изедат“ ли сопартијците Зоран Заев?

Цитат
Централниот одбор на СДСМ синоќа требаше да отвори расправа за случајот со партискиот потпретседател Зоран Заев, кој настапи со жестока реторика на трибина на Опозицискиот фронт во Валандово. Седницата на ЦО, како што велат од партијата, била закажана од порано, по што партискиот врв ќе се собере на предновогодишен коктел. ЦО требало да дискутира за актуелната политичка ситуација, особено по отфрлената иницијатива на СДСМ за предвремени избори. Сепак, очекувањата во текот на вчерашниот ден беа дека на дневен ред ќе се најде и случајот „Заев“, веројатно, како тековно прашање. Претходно Заев требаше да се сретне со лидерот на социјалдемократите, Бранко Црвенковски, кој завчера се огради од изјавите на градоначалникот на Струмица, при што не исклучи можност за негово санкционирање.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=517452704DB89A408FAB593E4024AF33
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: СДСМ
« Одговори #31 на: Декември 23, 2010, 01:49:44 »

Крај на кариерата на Заев

Пенал за ВМРО ДПМНЕ и за Владата – вака новинари и поранешни пратеници на СДСМ за толкуваат изјавата на Зоран Заев, дека ќе јаде живи луѓе кога неговата партија ќе дојде на власт. Главниот уредник на весникот „Капитал“, Љупчо Зиков, вели дека потпретседателот на социјалдемократите постапил некоректно и неодговорно.
",,Јас повеќе сакам да верувам дека станува збор за несреќна изјава на Заев.Не знам колку ова може да се толкува како тема во рамките на дворските игри во СДСМ. Од друга страна јас овие денови пишував дека о суптина да плаќаше ВМРО да добие ваква изјава од Заева или некој од СДСМ тешко дека ќе добиеше вака убава изјава , ваков пенал.Од тој апсект гледано малку се излажаа во СДС во овој тип реторика што ја промовираа.Со оваа изјава господинот Заев според мене си потпиша некаков тип на документ со кој се ограничи за понатамошен раст во партија“,
Според поранешниот пратеник на СДСМ, Есад Рахиќ, случајот со Заев говори дека нешто се случува во најголемата опозициска партија. Рахиќ смета дека Заев треба да се повлече од потпретседателската функција во партијата за да ја амортизира ситуацијата.

„Во Македонија владеат две племиња. Едното е на Вини Пу другото е на Пу Пу .За разлика од племото на Вини Пу кое што вели дека ќе јаде живи луѓе, племето на Никола Пу Пу дефинитивно јаде живи луѓе. јас би ви го поставил прашањето зошто токму сега некој внатре, од редовите на СДСМ ја извади оваа несреќна изјава на Заев.Дали некој внатре во редовите на СДСМ го смета Зоран Заев како иден соперник за некое место. Јас да бев на местото на Зоран Заев јас ќе си поднесев оставка#"

Од изјавата на Заев се огради претседателот на СДСМ Црвенковски, но, на последната средба не побарал одговорност од партискиот потпретседател.

http://alsat.mk/vesti/zemja/1774223.html
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: СДСМ
« Одговори #32 на: Јануари 13, 2011, 09:32:48 »

Груевски: Изјавата на Заев е пракса во СДСМ, Црвенковски демантира

Зошто социјалдемократите никогаш не ја демантираа изјавата на потпретседателот Зоран Заев дека партиска стратегија е да ја партизира јавната администрација.

http://daily.mk/cluster3/273a13404fb4277cefee9324ac062c71/548116


Црвенковски е на мака, прво да го оправдува Заев а сега и Петковски...

http://kirilica.com.mk/vest.asp?id=61957

Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: СДСМ
« Одговори #33 на: Јануари 15, 2011, 02:22:52 »

Вин-Вин со Владо Бучковски...треба да се гледа!

http://www.alfa.mk/default.aspx?mId=104&gId=131


Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: СДСМ
« Одговори #34 на: Јануари 28, 2011, 03:03:15 »

СДСМ го дига влогот!!!

Црвенковски - СДСМ го напушта Собранието!

Во Македонија конечно, дури и за последните скептици се е јасно. Дилеми повеќе за никого нема. На сцена е еден недемократски, авторитарен, ненароден режим, истакна на денешната прес конференција лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски кој објави дека од денес СДСМ повеќе нема да учествува во работата на Собранието на Република Македонија.

- Груевски и фамилијата после економската пустош и социјалната беда, после меѓународната изолација, после рушењето на сите демократски норми и стандарди што ни ги приредија, сосема свесно и крајно неодговорно ја внесуваат земјата во тешка политичка криза со несогледливи последици. Нивната цел е постојани поделби, меѓусебни конфронтации, тензии и судири во македонското општество.

Дискредитираат, сеат омраза меѓу луѓето, прават црни списоци секој ден и во сите сфери. Погледнете што направија само во последниве 2 месеци, истакна Црвенковски.

Според него никогаш во нашата историја, не само во независна Македонија или поранешна Југославија туку и под туѓи владеења Македонскиот народ не бил вака меѓу себе поделен и скаран. Тоа што не им успеа на странските поробувачи му успеа на Никола Груевски.

- Повеќе од 2 месеци не убедуваа дека во случајот „Перо Наков“ не се работи за напад на медиумите туку за борба против криминалот. Сакам да ве потсетам дека јас лично, во името на СДСМ јавно изјавив дека ако Велија Рамковски го прекршил законот треба да одговара. Се поставува прашањето: Кој и со што ги спречува да го докажат и да расчистат со наводниот криминал? Обвинителот и истражниот судија кои го водат случајот сами ги избраа. Обвинетите се во притвор повеќе од месец дена. Целата документација од фирмите е во нивни раце. Сведоците редовно се одѕиваат на поканите и сведочат пред судот. Зошто и после толку време не ја завршат истрагата и не ја покренат постапката пред судот? Зошто блокада на сметките на А1, на Шпиц, Време и Коха е ре, праша Црвенковски.

Ние од СДСМ немаме повеќе намера да даваме легитимитет на оваа недемократска и ненародна власт.

- Од денес СДСМ нема да учествува во работата на Собранието на Република Македонија, истакна Црвенковски и додаде дека тој лично никогаш не ги подржувал бојкот на институциите. Секогаш сум верувал дека во една парламентарна демократија тоа не е вистински начин на водење на политичката битка.

- Македонија со оваа власт одамна не е демократија. Ете му го на Груевски парламентот таков каков што отсекогаш го посакуваше-без опозиција. Ете му ги Сител и Канал 5, ете му го друштвото на партиски послушници и платеници. СДСМ од денес оди на другата, вистинската и бидете сигурни победничката страна од барикадата - со народот и меѓу народот, порача на денешната прес конференција лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски!!

http://www.inpress.com.mk/?ItemID=661C0D9235631B45A8782B5D5ECA71C4


Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: СДСМ
« Одговори #35 на: Јануари 31, 2011, 06:11:07 »

http://mn.mk/istorija/3403-Najmasovni-i-najbrutalni-strelanja-vo-Titova-Makedonija

Најмасовни и најбрутални стрелања во Титова Македонија.
Сочувана

valli

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 225
  • Погледај го Профилот
Одг: СДСМ
« Одговори #36 на: Јануари 31, 2011, 12:04:04 »

   http://mn.mk/istorija/3403-Najmasovni-i-najbrutalni-strelanja-vo-Titova-Makedonija
Македонски народ, македонска нация... не разбраха ли че такова животно няма.
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: СДСМ
« Одговори #37 на: Февруари 05, 2011, 12:50:46 »

Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: СДСМ
« Одговори #38 на: Февруари 05, 2011, 06:51:59 »

Цитат
Опозицијата ги испорача условите за враќање во Парламентот. ЦО на СДСМ попладнето по неколкучасовно дебатирање го овласти лидерот Бранко Црвенковски в понеделник на лидерската средба кај шефот на државата Иванов, да ги претстави барањата.
Со кои, проценуваат социјалдемократите, Македонија, се трасирал вистинскиот пат за фер и демократски избори, како единствен излез од серизната политичка криза.
1. отстранување на Маневски од Судскиот совет...
2. Усвојување на закон за медиумски кампањи со кој буџетските пари рамномерно ќе се распределат на сите медиуми...
3. консензуални измени на изборната регулатива
4. заедничка парламентарна комисија за прочистување на избирачкиот список, е листата што ја составија на Бихаќка.
Но, како предуслов воопшто да седнат на маса, СДСМ бара веднаш и безусловно власта да гарантира дека сите медиуми, а заради актуелниот момент, особено А1, Време, Шпиц и **** е Ре.
http://www.vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&egId=6&eventId=33459
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: СДСМ
« Одговори #39 на: Мај 13, 2012, 01:36:06 »

Бучко е прав!
Бучковски: СДСМ не се снаоѓа со пропагандата на власта

http://www.plusinfo.mk/vest/42778/Buchkovski-SDSM-ne-se-snaogja-so-propagandata-na-vlasta
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: СДСМ
« Одговори #40 на: Јуни 12, 2012, 10:21:26 »

Повторно Бучко и пак е во право! Секако може да се каже наидобриот мкд премиер, првата жртва на дпмне-сдсм!
http://focus-news.net/?id=f21471
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: СДСМ
« Одговори #41 на: Јуни 19, 2012, 11:19:16 »

Бучко повторно точно во целта:

http://kapital.com.mk/mk/makedonija/85392/buchkoski__crvenkovski_e_branata_shto_ne_dozvoluva_da_poteche_reka_narod!.aspx

Цитат
Еве, видете го последното истражување на рејтингот. На прашањето дали Македонија оди во погрешна насока 67% велат да, каква е економската состојба, над 70% велат, лоша е. Но, ако ги прашате дали нешто ќе се смени со промена на власта, фантастични 64% велат не!

Цитат
И цела година ни помина во контрапродуктивна смисла. Не сме рационални. Цела година се подготвуваме, наместо да бидеме рационални. Постојано како да ја подготвуваме партијата да биде на штрек како да ќе има вонредни избори, наместо објективно, по поразот да направиме план што треба да се направи, вели Бучковски во интервјуто за Капитал.

Кога сме при контрапродуктивноста, да го напоменеме последниот изилв на глупоста на СДСМ. Не им смета шо полвина Скопие е прекрстено по антички педерасти и нивни роднини, а им смета мост на Тодор Александров, па одозгора се дерат: „Бугари, Бугари“. Секако македонскито Б-комплекс после оваа нема да му даде подршка, а европскиот имиџ на СДСМ е срушен до наидолни граници!
Можеби во право се тие кои велат дека БЦ е во функциа на ДПМНЕ от 2004 на тука!
Како и да е, и покраи се убеден сум дека после последните глупости од СДСМ резултатите на идните локални избори ке бидат далеку от тоа шо го посакува БЦ.
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение