Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Пак отнеха Сузана от Спаска Митрова  (Прочитано 1678 пати)

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Пак отнеха Сузана от Спаска Митрова

http://www.vsekiden.com/118996/pak-otneha-suzana-ot-spaska-mitrova/
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Пак отнеха Сузана от Спаска Митрова
« Одговори #1 на: Јуни 19, 2012, 05:34:33 »

Борисов разочарован от Македония


Цитат
Чрез министерство на външните работи сме изискали решението на последната инстанция на македонския съд по случая Спаска Митрова.
Това съобщи премиерът Бойко Борисов и отбеляза, че е разбрал, че решението е от март, но чак сега се съобщава.

Той припомни, че цялата общественост в България се вдигна в подкрепа на Митрова и каза, че е мислел случая за приключен, тъй като на няколко инстанции съдът в Македония приключва делата си в нейна полза.
Апелативният им съд присъди в нейна ползва решение, припомни още Борисов.

http://news.ibox.bg/news/id_349226730
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Пак отнеха Сузана от Спаска Митрова
« Одговори #2 на: Јуни 20, 2012, 11:52:09 »

ГУБИТНИК: Бојко Борисов, премиер на Бугарија
http://kapital.com.mk/mk/gubitnik/85432/gubitnik__bojko_borisov,_premier_na_bugarija.aspx

Цитат
Бугарскиот премиер Бојко Борисов како да нема друга работа освен да дава изјави поврзани со Македонија и македонските евроатлантски интеграции. Откако се „прослави“ со изјавата дека Северна Македонија за нив не е прифатливо решение за името на нашата земја, со што директно се вмеша во билатералниот спор, сега јавно застана во одбрана на спорниот лик на Спаска Митрова. Врховниот суд пресече дека Митрова за две недели треба да ја даде ќерката на екссопругот, што во Бугарија отвори дилеми за репресијата која македонското судство ја вршело врз оваа гевгеличанка само поради нејзината бугарска свест што нејзе й се пробуди откако почна спорот за старателство.

Овие дилеми ги отвора лично премиерот Борисов кој оди и чекор понатаму па суптилно се заканува дека Бугарија немало да го коментира поединечниот случај на Митрова, ама и тоа како ќе имала на ум какво ни е судството кога ќе дошло ред да влеземе во ЕУ! Плус, Борисов вели, овој случај бил тест за дипломатијата. За чија диломатија? На тестот за нивната, Борисов веќе падна!


Ще видим кой е "губитник" и кой ще се смее последен!  :D
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени
« Последно менување: Април 06, 2015, 10:47:19 Подкрепа »
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Пак отнеха Сузана от Спаска Митрова
« Одговори #4 на: Јуни 21, 2012, 11:11:18 »

14.06.2012
Министерот за правда Блерим Беџети се сретна со амбасадорот на Република Бугарија г. Иван Петков

http://pravda.gov.mk/novost_detail.asp?lang=mak&id=910

Министерот за правда Блерим Беџети денеска имаше средба  со амбасадорот на Република Бугарија во Република Македонија  г. Иван Петков.
На средбата  беше прифатена заедничката оцена според која, билатералните односи помеѓу двете земји се одвиваат во добра насока.
Амбасадорот г.Петков во разговорот  го спомна искуството на Република Бугарија во однос на членството во Европската Унија и несебично ја понуди соработката на Република Македонија на патот на  Европските интеграции.
Министерот Беџети се заблагодари на понудената помош при што  двете страни се заложија за продолжување на добрите меѓусебни  односи.
Сочувана