Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Хиляди излязоха да кажат "Баста на ACTA"  (Прочитано 867 пати)

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Хиляди излязоха да кажат "Баста на ACTA"
« на: Февруари 11, 2012, 04:06:36 »

Хиляди излязоха да кажат "Баста на ACTA"
http://video.bgnes.com/view/33480


Цитат
Хиляди излязоха днес на улицата, въпреки минусовите температури, за да кажат "Баста на ACTA" , предаде репортер на БГНЕС.

Акциите, които се проведоха в цялата страна са част от световния ден за протест срещу АСТА, търговското споразумение за борба с фалшификациите. В София стотици млади хора се събраха пред НДК, за да издигнат своите плакати "Подпиши ACTA, загуби изборите", "Спрете ACTA или ние ще я спрем", "Баста на ACTA", "Не ми се лежи", "Стоп АCТА", "Не патентовайте живота ни", "Долу АСТА", "You say ACTA, we say NO". Много от тях носеха български знамена и маски на "Anonymous".

Влачейки стар монитор с лепенка "ACTA" и носейки огромен надпис "АCТА ла виста, бейби", към 11:25 протестиращите започнаха своето шествие по бул. Витоша и с всяка всяка изминала минута броят им се увеличаваше. Протестиращите, главно млади хора спряха пред Министерски съвет, за да изразят недоволството си с освирквания.


« Последно менување: Февруари 11, 2012, 04:40:41 Competent »
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Хиляди излязоха да кажат "Баста на ACTA"
« Одговори #1 на: Февруари 14, 2012, 10:05:36 »

Бугарија нема да ja усвои АКТА

Цитат
Бугарија донесе одлука да не го ратификува меѓународниот договор против пиратијата АКТА, по масовните протести мотивирани од стравувањето дека тој ќе оневозможи „симнување“ филмови и музика од интернет, изјави денеска бугарскиот министер за економија Трајчо Трајков.
- Јас ќе му предложам на Советот на министри да ја прекине процедурата на ратификација на договорот - рече Трајков, додавајќи дека Бугарија нема да го усвои договорот се додека сите членки на Европската унија не заземат единствен став по ова прашање.

http://www.plusinfo.mk/vest/33433/Bugarija-nema-da-ja-usvoi-AKTA
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !