Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Лов на вещици!  (Прочитано 1008 пати)

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Лов на вещици!
« на: Февруари 02, 2012, 06:57:53 »

ВМРО-ДПМНЕ: Грчев да се извини за срамната изјава
http://utrinski.com.mk/?ItemID=A947F9210C4AC342A7592DF5875BE152

Цитат
ВМРО-ДПМНЕ денеска побара Мирослав Грчев јавно да им се извини на сите граѓани за неговата изјава дадена за една бугарска телевизија, а СДСМ да се дистанцира од неговата изјава.

- Мирослав Грчев, актуелен член на повеќе органи и тела на СДСМ, член на највисокото партиско раководство на СДСМ, на емисија на бугарска телевизија, јавно и отворено ги навреди граѓаните и се потсмејуваше со македонската држава и култура. На овој начин Мирослав Грчев ги повреди чувствата на илјадници Македонци. Поминаа точно пет дена од емитувањето на оваа понижувачка и срамна изјава, а СДСМ се уште не се огради, ниту се извини за изјавата на својот висок партиски фунционер, рече портпаролот Александар Бичиклиски на прес-конференција.

Од ВМРО- ДПМНЕ, исто така, бараат СДСМ веднаш да го разреши Мирослав Грчев од функциите претседател на Советот на основачи на партијата, член на партискиот Совет за култура и член на Градската организација на СДСМ.

- Во спротивно ќе сметаме дека ставот на Мирослав Грчев е и нивни став, или во најмала мера дека не им смета ваквиот став на Грчев. Наша цел не е да се надмудруваме и препираме со СДСМ, наша цел е искрено да им укажеме на личности кои заслепени од својата лична нервоза, прават штета и за СДСМ, но за жал и за Република Македонија, истакна портпаролот Бичиклиски на прес-конференција.
 


Партията на другия интервюиран - "войводата" Любчо - беше доразбита скоро след предаването на bTV.

Тва се вика свобода на словото и мисълта!   ::)

Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Лов на вещици!
« Одговори #1 на: Февруари 02, 2012, 10:59:05 »

Владеачката партија бара Грчев да се извини за изјавата дадена на бугарската телевизија
http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/vladeachkata-partija-bara-grchev-da-se-izvini-za-izjavata-dadena-na-bugarskata-te

Цитат
Владејачката партија бара Мирослав Грчев јавно да се извини за изјавата дадена за една бугарска телевизија. Воедно ВМРО-ДПМНЕ ја повика и СДСМ, да се дистанцира и да го разреши Грчев од сите партиски функции.

Само дилетант, само будала може да зборува за македонската култура, за македонската праисторија, во неолит и палеолит. Тоа во нормални земји би требало да биде како дел од пародии и комедии. Кај нас на тие луѓе им даваат микрофони и говорници сериозно да говорат и д аго срамат својот народ.

Бугарскиот документарен филм е со понижувачка содржина за Македонија.
« Последно менување: Февруари 02, 2012, 11:01:25 Competent »
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !