Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: bTV Репортерите: МЪкедония  (Прочитано 2533 пати)

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
bTV Репортерите: МЪкедония
« на: Јануари 28, 2012, 07:50:51 »

« Последно менување: Јануари 28, 2012, 09:53:41 Competent »
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: bTV Репортерите: МЪкедония
« Одговори #1 на: Јануари 29, 2012, 11:23:56 »

Скандалозни изјави на Љубчо и Грчев за Бугарска ТВ

http://sitel.com.mk/video/makedonija/skandalozni-izjavi-na-ljubcho-i-grchev-za-bugarska-tv
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: bTV Репортерите: МЪкедония
« Одговори #2 на: Јануари 29, 2012, 11:45:53 »

Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: bTV Репортерите: МЪкедония
« Одговори #4 на: Февруари 06, 2012, 01:09:35 »

Зимска хајка по предавници
Ловот на непријатели трае четири сезони без ограничувања

http://utrinski.com.mk/?ItemID=15E2D099CB269E46ABB51C17F826B3AC

Цитат
Или замислете си, Мирослав Грчев, професор на Архитектонскиот факултет и Љупчо Георгиевски, поранешен премиер, дале изјави за некоја бугарска телевизија. Каква дрскост да зборуваат јавно против ингениозниот проект на Владата „Скопје 2014“. И ни помалку ни повеќе, да си ја клеветат сопствената држава кај Бугарите. Грчев рекол - само дилетант, само будала може да зборува за македонска култура и историја во палеолитот или во неолитот. А Георгиевски со потсмев се прашал пред Бугарите дали сме антички југословени. Веднаш излезе на телевизија оној доктор по новинарство, дежурен бранител на македонските национални интереси и испука цел рафал врз предавниците фатени на дело како зборуваат неконтролирано на бугарска телевизија. Го гледам со сожалување сиротиот тазе доктор по науки како ја потврдува тезата на Грчев на самоубиствен начин. Па какви тоа нации, држави и јазици имало во палеолитот и неолитот бре човече, или уште тогаш се одвоиле Македонците од неандарталците како посебен народ, нели докторе. Потоа излезе еден умен човек, гласноговорник на ВМРО-ДПМНЕ и со длабок сугестивен глас и' кажа смирувачки на нацијата дека Грчев треба да се извини на македонскиот народ што го навредил смртно на бугарска телевизија. Ама портпаролот заборави да каже дека имало уште еден кој јуначки ја исфалил Македонија среде Бугарија. Вангел Божиновски, архитект и познат македонист кој некои негови колеги го сметаат за основоположник на проектот „Скопје 2014“, им одржал час по историја на Бугарите и ни го обелил образот. Божиновски им треснал во очи на „татарите“ дека македонската култура го создала и го оформила барокот, дека римјаните копирале архитектонски дела создадени од македонски мајстори при походот на Александар Македонски, дека многу ремек-дела во светот се копии на македонската култура. Браво бе, Вангел, така се брани македонската култура и историја. Па колку сакаат нека ни се смеат Бугарите. Доста ние им се смеевме ним. Нека видат како е кога е нешто смешно до солзи. 

Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: bTV Репортерите: МЪкедония
« Одговори #5 на: Февруари 16, 2012, 10:47:24 »

"МЪкедония" на bTV - мъка за властите в Скопие
+ VIDEO

http://www.btv.bg/shows/tazi-sutrin/reportazhi/story/927286586-MAkedoniya_na_bTV__maka_za_vlastite_v_Skopie.html

Цитат
След излъчването в bTV Репортерите на филма „МЪкедония", чиито автор е Иван Георгиев и който представя процесите на свързване на македонската идентичност с античността, официалната реакция дойде от най-високото държавно ниво в западната ни съседка. Управляващата в момента партия ВМРО-ДПМНЕ даде специална пресконференция по случая.

„Предаване на българска телевизия явно и открито обиди гражданите и се присмя на македонската държава и македонската култура. По този начин Мирослав Гръчев накърни чувствата на хиляди, хиляди македонски граждани”, заяви Александар Бичиклиски, говорител на ВМРО-ДПМНЕ.

Архитект Мирослав Гръчев, който участва във филма на bTV, е познат в Македония като автор на националното знаме. Преди да стане преподавател в Скопския университет, Гръчев създава градоустройствения план на Скопие и е кмет на Централната столична община.

В две поредни пресконференции и публикация в официалния си сайт,

македонското правителство призова университетския преподавател да се извини публично на македонските граждани, да бъде изключен от всички обществени и партийни организации, а те на свой ред отново публично да се отрекат от него и думите му, казани пред bTV.

„Това беше призив за линч. Явен призив за линч. От едно място идват командите. И реакциите на вашия репортаж бяха реакция като от едни други времена, когато в тоталитарните режими са отправяли публичен призив за линч и екзекуция на инакомислещите”, коментира по телефона реакциите на Скопие арх. Мирослав Гръчев.

Македонската проправителствена телевизия Сител, излъчи цели отрязъци от bTV Репортерите без коментар.

Подбрани бяха единствено отделни изречения на бившия министър-председател на Македония Любчо Георгиевски и архитект Мирослав Гръчев. Не липсваха обаче и коментари.

„Думите на Гръчев за българската телевизия бяха част от документален филм за Македония.
Българският документален филм има унизително за Македония съдържание, с което са накърнение нейната история и култура”, се казва в коментара на телевизия Сител.

Не се размина без последствия и за първия вицепрезидент и бивш министър-председател на Македония Любчо Георгиевски

Макар и със закъснение от около десетина дни, т.нар. „Световен македонски конгрес” публично призова Георгиевски не просто да бъде осъден и затворен, но пожела да бъде национализирано цялото му имуществото на територията на Македония.

Внимание към причината - Георгиевски е обвинен в държавно предателство, заради българския паспорт, получен преди 6 години. Като доказателство е публикувана интернет връзка към страницата на българското президентство от 2006 година, в която бившият вицепрезидент Ангел Марин в свое интервю обяснява защо е подписал документите за българското гражданство на Любчо Георгиевски.

„Всички мои колеги се страхуват. Целият народ се страхува. Днес в Македония няма нито една в буквалния смисъл на думата независима телевизия. За да направят мен и господин Георгиевски за вътрешнополитическа употреба предатели, да очернят българската политика към Македония, да създадат от България неприятел, за да бъдат нашите изказвания по-голямо зло към тази измислена македонска кауза и предателство на македонските интереси”, добави още архитект Гръчев.
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !