Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Премиера на романа на Младен Сърбиновски „Шашма”  (Прочитано 1112 пати)

ppan

• Full Member
  • Отсутен Отсутен
  • Пораки: 219
    • Погледај го Профилот

Премиера на романа на Младен Сърбиновски „Шашма”
Петък, 16-ти декември. Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий” – възможно най-
подходящия дом на писаното слово. Денят е обещаващ. Предстои едно голямо културно събитие в
отминаващата вече 2011 г. Има много премиери на книги, но такава отдавна не е имало. В
навечерието на Коледа българската публика има страхотен подарък в лицето на тази книга. Едно добро четиво. Висока литература.
....
При представянето на „Шашма” Сърбиновски използва интересна метафора, за да опише
принципа, по който работи македонизмът. "Сега все още е топло, нищо че започва вече зимата. И
заради това все още в дворовете на къщите има цветя, те са толкова ярки, толкова красиви. И за да
останат по-дълго време да красят дворовете, нашите добри майки са измислили една тактика. През
нощта им слагат чували или найлон, за да ги предпазят от студа. Когато се съмне на сутринта,
махат чувалите и цветята отново се показват. Тази есен, когато отидох да посетя къщата на
родителите ми, виждам на двора някакви призраци, но после се сетих, че майка ми е поставила
чували на цветята и не трябва да се плаша. Защо ви казвам това? Защото на този принцип работи
всяка власт в света, особено нашият македонизъм в Македония. За да унищожи някого, да го
превърне в дявол, той първо му слага чувал на главата, прави го страшилище, за да бягат от него."
И по човешки споделя впечатленията си от деня, посветен на него и новият му роман:
„Хубаво е това чувство. Една тиха радост. Да я усещаш като лична победа и победа на
Славейковата България... Почувствах се като гръмоотвод, който събира енергия, водопад от
емоции Това показва, че моите книги освен травматичност имат и пречистващ характер. По този
начин аз се чувствам приятно изненадан, че имам много читатели в България. И в навечерието на
тези Божи празници те ще прекарат с моите книги. Това малко ли е за един автор?”

http://www.uni-vt.bg/1/?page=6043&zid=126
Сочувана