Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Резолуција на Европскиот парламент  (Прочитано 15668 пати)

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Резолуција на Европскиот парламент
« Одговори #45 на: Јануари 24, 2012, 09:29:35 »

Алфа, 23.01.2012
Грците и Бугарите здружени контра Македонија во ЕП

http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&egId=6&eventId=45217

Цитат
Грците и Бугарите се здружија во Европскиот парламент при изготвувањето на амандманите на извештајот за напредокот на земјава чија цел е во голем дел да се видоизмени позитивната суштина на предложениот текст. На пример, во еден од амандманите поднесени од бугарскиот пратеник Андреј Ковачев и грчката пратеничка Мариета Јанакоу се инсистира на добрососедски односи како клучен критериум за членство во ЕУ, истовремено потенцирајќи ја важноста на избегнување провоцирачки чекори и контроверзни изјави. Во друг амандман, чии автори повторно се Ковачев и Јанакоу, со жалење се нотира дека продолжува манипулацијата со историските факти и затоа се изразува загриженост за, како што се вели, трендот на искажување етничка и културна идентификација за сметка на соседните земји.

,,Треба да им помогнеме на нашите македонски соседи да се обидат да ги надминати работите останати од минатото и да градат добрососедски односи,, - изјави Андреј Ковачев – членот на ЕП од Бугарија.

Ковачев пак во друг амандман бара бришење на дел од текстот во кој европарламентот бара Европската комисија во иднина да покаже разбирање за придавката ,,македонски,, која целосно исчезна од нејзиниот последен извештај. Ковачев инсистира и на вметнување на текст во извештајот во кој се жали дека изјаснувањето дека си Бугарин во Македонија има негативни последици и доведува до нееднаков третман. Бугарските европратеници бараат и изоставување на делот од текстот во кој се забележува дека постојаниот напредок во приближувањето кон Унијата, процес кој за Македонија подолг период е блокиран, претставува ризик за стабилноста и безбедноста. Исто така, се бара и поцврста формулација во документот која се однесува на тоа дека препораката на ек не е вечна и дека европската перспектива не треба да се зема здраво за готово. Европратениците утре ќе гласаат за овие амандмани.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Резолуција на Европскиот парламент
« Одговори #46 на: Јануари 24, 2012, 09:33:11 »

Всеки ден, 24.01.2012
Европарламентът призова Македония да си свери историята с България
Родните ни евродепутати загърбиха партийните си различия


http://www.vsekiden.com/110443/evroparlamentat-prizova-makedoniya-da-si-sveri-istoriyata-s-balgariya/

Цитат
Комисията по външни работи към Европарламента призова Македония да създаде с България експертна комисия по история и образование. Целта на комисията е да допринесе за „обективната интерпретация на историята, да засили сътрудничеството на академичните среди и да допринесе за създаване на позитивни нагласи на младото поколение към своите съседи“.

В Комисията по външни работи беше гласуван проект на резолюция по доклада за напредъка на Македония. Комисията одобри поправка, предложена от българския евродепутат от групата на социалистите и демократите Евгени Кирилов към резолюцията по доклада, според която трябва да се създаде експертна комисия по история и образование между Македония и България.

Българските евродепутати от всички политически групи се обединиха около националната позиция и гласуваха еднакво относно някои текстове в доклада. Евродепутатите изразяват разочарование от липсата на напредък в честването на общи исторически събития и личности между Македония и нейните съседи.

По думите на новоизбрания зам.-председател на Комисията по външните работи на ЕП Андрей Ковачев „Македония трябва да прочете обективно своята история в сътрудничество с нейните съседи, а не, както в момента, да гради културна и национална идентичност за сметка на съседни държави“. Българският евродепутат е категоричен, че „европейската интеграция е единственият начин за преодоляване на несправедливостите от миналото“. Резолюцията ще се гласува в пленарна зала през мартенската сесия на ЕП в Страсбург.

Македония често има претенции към исторически факти спрямо България, което непрекъснато поражда напрежение. Климент Охридски бе обявен за родоначалник на македонската писменост, Орфей също бил роден в Македония. Според новата македонска енциклопедията цар Самуил е македонец, както и голяма част от дейците на ВМРО, Иван Козарев е първият македонски партизанин. Голямо място в нея е отделено на произхода на македонците като чеда на Зевс и Александър Македонски, което е скандално изопачаване историята на Гърция.

Миналата година македонските власти стартираха програмата „Скопие 2014″, чиято цел е да се подобри облика и визията на македонската столица като се поставят паметници на видни „македонци.” фСред паметниците освен грандиозната скулптура на Александър Македонски на кон има и на римския император Юстиниан (за това, че е роден в околностите на сегашно Скопие), на воеводата Карпош, вдигнал въстание срещу османската власт в рамките на сегашна Македония, на българския цар Самуил, на светите братя Кирил и Методий и учениците им Климент Охридски и Наум Преславски, както и на редица лидери на ВМРО в началото на ХХ век като Даме Груев и Гоце Делчев.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Резолуција на Европскиот парламент
« Одговори #47 на: Јануари 24, 2012, 09:33:42 »

Новините, 24.01.2012
ЕП: Македония да си свери историята с България

http://novinite.bg/articles/4824/EP-Makedoniya-da-si-sveri-istoriyata-s-Balgariya

Цитат
Комисията по външни работи на Европейския парламент одобри предложение на български евродепутат за създаване на съвместна експертна комисия по история и образование между България и Македония.

В Комисията по външни работи на ЕП днес, 24 януари, беше гласуван проект на резолюция по доклада за напредъка на Македония, съобщиха от ЕП.

Комисията одобри поправка, предложена от българския евродепутат от групата на социалистите и демократите Евгени Кирилов към резолюцията по доклада, според която трябва да се създаде експертна комисия по история и образование между Македония и България.

Целта на звеното ще бъде да допринесе за обективната интерпретация на историята, да засили сътрудничеството на академичните среди и да способства за създаване на позитивни нагласи на младото поколение македонци към своите съседи.

Българските евродепутати от всички политически групи се обединиха около националната позиция и гласуваха еднакво относно някои текстове в доклада.

Евродепутатите изразяват разочарование от липсата на напредък в честването на общи исторически събития и личности между Македония и нейните съседи.

По думите на  новоизбрания зам.-председател на Комисията по външните работи на ЕП Андрей Ковачев „Македония трябва да прочете обективно своята история в сътрудничество с нейните съседи, а не, както в момента, да гради културна и национална идентичност за сметка на съседни държави“.

Българският евродепутат е категоричен, че „европейската интеграция е единственият начин за преодоляване на несправедливостите от миналото“.

Резолюцията ще се гласува в пленарна зала през мартенската сесия на ЕП в Страсбург.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Резолуција на Европскиот парламент
« Одговори #48 на: Јануари 24, 2012, 09:37:42 »

Mediapool, 24.01.2012
Скопски вестник: Гръцки и български евродепутати се обединиха срещу Македония

http://tinyurl.com/7m2x3rn

Цитат
Македонски вестник обвини във вторник гръцките и българските евродепутати, че са обединили силите си в Европейския парламент, за да променят в негативна посока доклада за страната на докладчика на ЕП за Македония Ричард Хоуит. Иначе, въпреки че съдържал много забележки, докладът имал "и много становища в подкрепа на политическите надежди на държавата".

Първото нещо, което бе критикувано, бе становището, че Европейският съвет трябва да послуша препоръката на Европейската комисия и да започне преговори за членство с Македония, пише издаваният в Скопие "Утрински вестник". Тази позиция, продължава вестникът, предизвика предложения с цел това да не бъде безусловно, а да бъде обвързано с решаването на спора за името и други въпроси.

За първи път гръцките и българските евродепутати имаха "пълни ръце с аргументи" срещу Македония, пише "Утрински вестник". Освен известните национални позиции, които те винаги са демонстрирали в ЕП, за да попречат на Македония, сега те са изтъкнали липсата на свобода на медиите, зависимостта на съдебната система, неадекватното отношение към бизнеса, активизирането и разпространяването на отрицателно отношение към съседните страни или недобросъседски отношения и други.

Българският евродепутат Андрей Ковачев е призовал да бъдат обявени имената на агентите на македонските тайни служби, нещо, което очевидно се следи внимателно в България, коментира изданието.

И българските, и гръцките евродепутати са се опитали да затвърдят условието за добросъседските отношения като ключов критерий, като са подчертали, че в Македония се интерпретира историята "манипулативно" за сметка на съседните държави и че се предприемат действия и се правят изявления, които влияят отрицателно на съседните страни.

Македонският премиер Никола Груевски заяви, че Македония работи усилено за по-бързата интеграция в НАТО и Европейския съюз, но това не е лесна работа, защото Гърция е в по-добра позиция, пише още в. "Утрински вестник".

"Работим усилено, за да променим ситуацията със спора за името и Македония да успее в усилията си за членство в НАТО и за започване на преговорите с ЕС, въпреки че това не е лесен въпрос, защото Гърция, като държава членка на тези организации, разполага с всички права, включително и правото на вето", посочи Груевски.

По думите на премиера е важно македонската страна да направи всичко, което е по силите й и да използва всички възможни механизми, независимо от това дали ще бъде постигната целта.

Новоизбраният председател на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ)  Жан-Клод Миньон изтъкна в Страсбург, че асамблеята трябва по-активно да се включи в решаването на проблема с името на Македония, който според него е "смешен" и "идва от някакво друго време", пише друг македонски вестник - "Дневник".

Миньон е изтъкнал, че ПАСЕ трябва да играе по-активна роля в решаването на замразени конфликти между страните членки на Съвета на Европа, като по думите му един от тези конфликти е и въпросът за името на Македония - единствената страна, която членува в Съвета на Европа с временно име.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Резолуција на Европскиот парламент
« Одговори #49 на: Јануари 24, 2012, 09:43:08 »

Външната комисия на ЕП прие резолюция по доклада за напредъка на Македония

http://www.focus-news.net/?id=n1613359

24 януари 2012 | 15:24 | Агенция "Фокус"
Начало / Европейски съюз

Брюксел. В Комисията по външни работи на ЕП днес беше гласуван проект на резолюция по доклада за напредъка на Македония, подготвена от докладчика Ричард Хауит (Група на социалисти и демократи -С&Д), съобщиха от пресслужбата на Групата на ЕНП. Основните поправки, внесени от новоизбрания зам.-председател Андрей Ковачев (ръководител на българската делегация в Групата на ЕНП/ГЕРБ) бяха подкрепени с гласовете на големите европейски политически семейства - ЕНП, С&Д, АЛДЕ, Зелените и активното участие на българските членове на Комисията Станимир Илчев и Евгени Кирилов.
Един от ключовите текстове, предложен от Ковачев, насърчава правителството в Скопие да работи за зачитане свободата на съвестта и самоопределението на всеки гражданин, такъв какъвто смята, че е. Резолюцията "подчертава важността на предотвратяването на дискриминация, основана на етнически произход, включително срещу граждани, открито заявяващи своята българска идентичност и/или етнически произход".
Докладът окуражава Македония да продължи процеса по отваряне на досиетата на югославските комунистически тайни служби и да засили правомощията на комисията, имаща тази задача, като я овласти свободно да обявява резултатите от проверките си и да разполага с всички архиви, необходими за работата й. В текста на резолюцията е записано: "Насърчава органите да приключат дълго отлаганото обявяване на имената на агентите, свързани с бившите югославски тайни служби, като основна стъпка в посока откъсване от комунистическото минало...". (Скопие вече официално поиска от Белград през 2011 да му бъдат предоставени архивите на бившите югославски тайни служби ).
Евродепутатите изразяват разочарование от липсата на напредък в честването на общи исторически събития и личности между Македония и нейните съседи. В резолюцията се препоръчва създаването на съвместни експертни комисии за обективна оценка на историята, базирана на факти. По думите на Андрей Ковачев "Македония трябва да прочете обективно своята история в сътрудничество с нейните съседи, а не както в момента да гради културна и национална идентичност за сметка на съседни държави."
Българският евродепутат е категоричен, че "европейската интеграция е единственият начин за преодоляване на несправедливостите от миналото".
Резолюцията ще се гласува в пленарна зала през мартенската сесия на ЕП в Страсбург.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Резолуција на Европскиот парламент
« Одговори #50 на: Јануари 24, 2012, 09:45:33 »ВЪНШНАТА КОМИСИЯ НА ЕП ПРИЕ РЕЗОЛЮЦИЯ ПО ДОКЛАДА ЗА НАПРЕДЪКА НА МАКЕДОНИЯ

http://www.andrey-kovatchev.eu/bg/news/view/2/2274

Цитат
В Комисията по външни работи на ЕП днес беше гласуван проект на резолюция по доклада за напредъка на Македония, подготвена от  докладчика Ричард Хауит (Група на социалисти и демократи -С&Д).

Основните поправки, внесени от новоизбрания зам.-председател  Андрей Ковачев (ръководител на българската делегация в Групата на ЕНП/ГЕРБ) бяха подкрепени с гласовете на големите европейски политически семейства - ЕНП, С&Д, АЛДЕ, Зелените и активното участие на българските членове на Комисията Станимир Илчев и Евгени Кирилов.

Един от ключовите текстове, предложен от г-н Ковачев, насърчава правителството в Скопие да работи за зачитане свободата на съвестта и самоопределението на всеки гражданин, такъв какъвто смята, че е. Резолюцията "подчертава важността на предотвратяването на дискриминация, основана на етнически произход, включително срещу граждани, открито заявяващи своята българска идентичност и/или етнически произход".

Докладът окуражава Македония да продължи процеса по отваряне на досиетата на югославските комунистически тайни служби и да засили правомощията на комисията, имаща  тази задача, като я овласти свободно да обявява резултатите от проверките си и да разполага с всички архиви, необходими за работата й. В текста на резолюцията е записано: "Насърчава органите да приключат дълго отлаганото обявяване на имената на агентите, свързани с бившите югославски тайни служби, като основна стъпка в посока откъсване от комунистическото минало...". (Скопие вече официално поиска от Белград през 2011 да му бъдат предоставени архивите на бившите югославски тайни служби ).

Евродепутатите изразяват разочарование от липсата на напредък в честването на общи исторически събития и личности между Македония и нейните съседи. В резолюцията се препоръчва създаването на съвместни експертни комисии за обективна оценка на историята, базирана на факти. По думите на Андрей Ковачев "Македония трябва да прочете обективно своята история в сътрудничество с нейните съседи, а не  както в момента да гради културна и национална идентичност за сметка на съседни държави."   

Българският евродепутат е категоричен, че "европейската интеграция е единственият начин за преодоляване на несправедливостите от миналото".

Резолюцията ще се гласува в пленарна зала през мартенската сесия на ЕП в Страсбург.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Резолуција на Европскиот парламент
« Одговори #51 на: Јануари 24, 2012, 09:46:30 »

Евгени Кирилов предлага да се създаде съвместна експертна комисия по история и образование между България и Македония

http://www.evgenikirilov.eu/index.php?nid=86

24.01.2012

Комисията по външни работи на Европейския парламент одобри днес поправка на българския евродепутат от групата на социалистите и демократите Евгени Кирилов към доклада за напредъка на Македония за 2011 г. Чрез нея Европейският парламент призовава Македония да създаде експертна комисия по история и образование с България, която да допринесе за обективната интерпретация на историята, да засили сътрудничеството на академичните среди и да допринесе за създаване на позитивни нагласи на младото поколение към своите съседи.

Българските евродепутати от всички политически групи се обединиха около националната позиция и гласуваха еднакво въпреки различията на своите политически групи относно някои текстове в доклада.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Резолуција на Европскиот парламент
« Одговори #52 на: Јануари 24, 2012, 11:26:04 »

БНТ, 24.01.2012 / 22:30
Остра резолюция за напредъка на Македония
+ VIDEO

http://bnt.bg/bg/news/view/68634/ostra_rezolucija_za_napredyka_na_makedonija


Цитат
Остра резолюция за Македония подготвя Европарламентът. В нея се казва, че за балканската държава е важно да предотвратява дискриминацията, основана на етнически произход, включително срещу граждани, които открито заявяват своята българска идентичност.

Проекто-документът беше гласуван днес от Комисията по външните работи на Европейския парламент.

Евродепутатите изразяват и разочарование от факта, че липсва напредък в честването на общи исторически събития и личности между Македония и нейните съседи.

Според евродепутата Андрей Ковачев, който е автор на повечето от ключовите текстове в документа, Македония трябва обективно да прочете своята история в съструдничество със съседите си, а не както в момента - да гради национална идентичност за сметка на тях. Документът беше подкрепен с гласовете на големите общоевропейски партии.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Резолуција на Европскиот парламент
« Одговори #53 на: Јануари 24, 2012, 11:28:17 »

Европейският парламент насърчи Македония да отвори досиетата на УДБА

http://desebg.com/2011-01-06-11-52-51/557-2012-01-24-14-01-18

Цитат
Македония беше насърчена от Европейския парламент да отвори досиетата на бившата югославска тайна служба от епохата на комунизма (УДБА – ср. Управа државне безбедности). Това стана днес с приемането на проект на резолюция на първо четене по доклада за напредъка на Македония. Документът беше гласуван с голямо мнозинство в Комисията по външната политика на Европейския парламент и подкрепена от големите европейски политически семейства – ЕНП, С&Д, АЛДЕ и Зелените.
Европейският парламент би желал да се засилят правомощията на македонската комисия, която отговаря за отварянето на досиетата на УДБА, като бъде овластена свободно да обявява резултатите от проверките си и да разполага с всички архиви, необходими за работата й.
По предложение на новоизбрания зам.-председател на Комисията по външна политика евродепута Андрей Ковачев (ГЕРБ) и колегата му от ЕНП Шьопфлин комисията прие в отделен член поправка, в която се посочва:
„Насърчава органите да приключат дълго отлаганото обявяване на имената на агентите, свързани с бившите югославски тайни служби, като основна стъпка в посока откъсване от комунистическото минало; насърчава засилване на мандата на Комисията за верификация на фактите, а именно нейната независимост да огласява своите разкрития пряко на обществото и дългосрочното прехвърляне на всички необходими документи в помещения на комисията.”
По предложение на Андрей Ковачев Комисията по външна политика прие текст, изразяващ загрижеността на Европейския парламент „по отношение на тенденцията към развиване на етническа и културна идентичност за сметка на идентичността и културата на съседни държави”.
Европейският парламент насърчава правителството на Македония „да продължи усилията си за засилване на мерките срещу дискриминацията, подчертава важността на предотвратяването на дискриминация, основана на етнически произход, включително срещу граждани открито заявяващи своята българска идентичност и/или етнически произход”.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Резолуција на Европскиот парламент
« Одговори #54 на: Јануари 24, 2012, 11:40:09 »

Parliamentary questions

22 July 2011   
E-007232/2011

Question for written answer
to the Commission
Rule 117
Mara Bizzotto (EFD)

http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?type=WQ&reference=E-2011-007232&format=XML&language=EN

Subject: Provocation by FYROM of the Commission

Цитат
Commissioner Štefan Füle recently accused the authorities of the former Yugoslav Republic of Macedonia (FYROM) of having deliberately provoked Greece by erecting an equestrian statue in its capital city Skopje that quite obviously represents Alexander the Great. The Commissioner made it clear that a gesture of this kind could jeopardise FYROM’s application to become a member of the European Union. However, media sources have now reported that FYROM’s authorities intend to put up a new equestrian statue, openly dedicated this time to Philip II, Alexander the Great’s father. The statue will be erected in 2012 and will be 28 metres high, or four times as high as the statue of Alexander.

In light of the above, does the Commission view FYROM’s patent and repeated lack of respect for Commissioner Füle as being compatible with its political desire to join the European Union?

Does it agree that FYROM should be trying to meet the requirements of the EU and its Member States, rather than the other way around?

Finally, does it agree that the EU should not tolerate further moves by FYROM to provoke one of its Member States and that any repetition of such provocation may constitute sufficient grounds for this candidate country to be excluded from the EU accession process?
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Резолуција на Европскиот парламент
« Одговори #55 на: Март 08, 2012, 07:49:04 »

Евгени Кирилов: Македония заслужава европейско бъдеще, но трябва да положи усилия за истински добросъседски отношения

http://www.focus-news.net/?id=n1629219

07 март 2012 | 16:36 | Агенция "Фокус"
Начало / Европейски съюз

Брюксел. Българският евродепутат от Групата на социалистите и демократите в Европейския парламент Евгени Кирилов взе участие в изслушване на Европейския парламент за Македония на тема - "Може ли 2012 да донесе успех?". Това съобщиха от кабинета на евродепутата. На изслушването присъстваха еврокомисарят по разширяването Щефан Фюле и заместник министър-председателят на Македония Теута Арифи. По време на изслушването Евгени Кирилов изрази безпокойство от развитието на някои националистични тенденции в Македония, на които трябва да се обърне сериозно внимание. Той припомни, че България първа е признала независимостта на Македония, а отношението към страната е също така негативно както към Гърция. „Преди няколко години попитах бившия македонски външен министър защо македонските граждани с второ българско гражданство са подложени на дискриминация, която липсва при гражданите с второ сръбско, хърватско, немско, т.н. гражданство. Той ми отговори, че това са остатъци от миналото”, каза Евгени Кирилов. Той добави, че за съжаление върху сегашното правителство оказват влияние хора от миналото, от времето на титова Югославия. В заключение Кирилов изтъкна, че нашата съседка и нейните граждани заслужават европейско бъдеще и затова трябва да се положат усилия за истински добросъседски отношения.
По този повод еврокомисар Фюле отбеляза, че изграждането на националната идентичност е много важно, но не само за собствената интерпретация на историята, а и с мисъл за бъдещето.
Следващата седмица на пленарното заседание на Европейския парламент в Страсбург ще бъде гласуван докладът на Ричард Хаут за напредъка на Македония през 2011г.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Резолуција на Европскиот парламент
« Одговори #56 на: Март 14, 2012, 06:34:20 »

Резолюцията на ЕП за напредъка на Македония има препоръки за правата на българите в Македония и обективен прочит на историята

http://www.focus-news.net/?id=n1631618

14 март 2012 | 15:28 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония

Страсбург. На пленарната сесия днес в Страсбург, Европейският парламент гласува резолюция по доклада за напредъка на Македония. Евродепутатите призоваха за скорошно започване на преговори за членство с Македония, която е страна-кандидат от 2005 г., като същевременно не спестиха критиките си и призоваха за съвместно решаване на всички междусъседските проблеми преди приемането на страната в Европейския съюз, съобщиха от пресцентъра на ПП ГЕРБ.
По предложение на Андрей Ковачев, ръководител на българската делегация в Групата на ГЕРБ/ЕНП, в резолюцията бяха включени важни препоръки към западната ни съседка, свързани с правата на българите в Македония и необходимостта от обективен прочит на историята.
Според българския евродепутат, "неоспорим факт е, че добросъседските отношения са ключови за евроинтеграцията на Македония и поради тази причина страната трябва да престане на гради идентичността си за сметка на културата и историята на своите съседи".
"Тази резолюция на Европейския парламент е първата, изразяваща загриженост за онези граждани на Македония, които открито заявяват своята българска идентичност или етнически произход. Необходимо е властите в Скопие да се вслушат в отправените препоръки и да зачитат свободата на съвестта и самоопределението на всеки гражданин, такъв какъвто смята, че е", заяви Ковачев.
Гласуваният документ изразява разочарование от липсата на напредък в честването на общи исторически събития и личности между Македония и нейните съседи. Според българския евродепутат, "Македония трябва да прочете обективно своята история в сътрудничество с нейните съседи, за да може да скъса със сенките от миналото и да се обърне към европейското бъдеще."
На дебата в пленарна зала, състоял се по-рано днес, Андрей Ковачев, който е и заместник-председател на Комисията по външни работи на ЕП, заяви своята надежда, че Македония ще скъса с етно-идеологическата митология и ще работи за изграждането на мостове със своите съседи. Такива мостове са отбелязването на общи исторически събития, както и прекратяване на говора на омразата спрямо съседните страни особено в медиите и учебниците. Продължаващото насаждането на моноетнически исторически митове и легенди, насърчаването на псевдо научни разработки, финансирането на пропагандни филми като "Трето полувреме" в крайна сметка задълбочава както конфликтите в страната, така и със съседите. С голямо безпокойство наблюдаваме и нарастващото етническо напрежение в страната през последните дни".
Резолюцията насърчава Македония да продължи процеса по отваряне на досиетата на югославските комунистически тайни служби и да овласти комисията, имаща тази задача, свободно да обявява резултатите от проверките си и да разполага с всички архиви, необходими за работата й.
Ковачев е категоричен, че "европейската интеграция е единственият начин за преодоляване на несправедливостите от миналото".
Европейската комисия инициира диалог на високо равнище за приемането на страната в Обединена Европа. Брюксел предвижда да бъдат обсъждани теми, свързани с върховенството на правото, медийната свобода и реформата в държавната администрация.
Формалният диалог не замества преговорите за членство, а по-скоро цели да подкрепя реформите в Македония. Неговото начало предстои да бъде дадено тази седмица в Скопие, по времето на планираното посещение на комисаря по разширяването Щефан Фюле в страната.
Андрей Ковачев отново изказа надежда, че управляващите в Македония ще работят за нейното европейско бъдеще и ще вземат сериозно препоръките на Европейския парламент, които той отправи в своята резолюция.
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
« Последно менување: Март 15, 2012, 01:56:26 Competent »
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Резолуција на Европскиот парламент
« Одговори #58 на: Август 07, 2012, 11:04:17 »

Велјановски: Посилните ќе притискаат да ги прифатиме бугарските ставови

http://www.mkd.mk/9306/makedonija/intervju/veljanovski-posilnite-ke-pritiskaat-da-gi-prifatime-bugarskite-stavovi/

Цитат
За кои историски периоди најмногу би се кршеле копјата меѓу македонските и бугарските историчари?

- Од средновековието тоа е односот кон Самоиловата држава. Ние ја сметаме за македонска средновековна држава, а Бугарите за бугарска. Самоил го сметаат за Бугарин бидејќи тој правел обиди да се обнови старата бугарска држава во Македонија. Сличен е и односот кон македонските просветители св. Кирил и Методи, св. Климент и св. Наум Охридски, кои во Бугарија се сметаат не за словенски, туку за бугарски просветители. Спорен е периодот на преродбата од крајот на 18 век. Речиси сите преродбеници и културнонационални творци, како на пример Миладиновци, Жинзифов, Цепенков, Прличев и други, бугарската историографија ги смета за бугарски преродбеници. Тоа не го прифаќа македонската историографија. За периодот на Втората светска војна спорно е прашањето дали Бугарија како припадник на Хитлеровата коалиција во текот на Втората светска војна изврши окупација на Македонија или пак присоединување на „свои“ територии и исправање на историската „неправда“ кон Бугарија од минатото. Тоа за Македонија не е прифатливо бидејќи според меѓународното право, освојувањето територии на други држави во војна се смета за окупација. За периодот по 1994 година се смета дека Македонија на Првото заседание на АСНОМ во 1994 година е конструирана и создадена на антибугарски национални основи, што упатува на тоа дека, според нивното гледање, требало да биде составен дел на бугарската држава.
Во бугарската наука се тврди дека македонскиот народ не бил прашан за својата иднина, туку насилно бил втурнат во југословенската федерација. Всушност, нема период што со нешто не е спорен во историографијата на Бугарија и на Република Македонија.
Сочувана