Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Изнер и Маху го оставија светот без збор  (Прочитано 1335 пати)

disidente

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Отсутен Отсутен
  • Пораки: 5398
    • Погледај го Профилот

Изнер и Маху го оставија светот без збор

Американецот и Французинот на Вимблдон ги поместија границите на издржливоста со најдолгиот тениски меч во историјата

Цитат
Кога пред 41 година го снимил својот култен филм „И коњите ги убиваат, зарем не?“, американскиот режисер Сидни Полак не ни можел да претпостави дека четири децении подоцна неговото остварување ќе биде првата асоцијација за тенискиот меч што ги остави сите без збор. Неговиот сонародник Џон Изнер и Французинот Никола Маху ги поместија границите на човечката издржливост, играјќи го цели три дена меѓусебниот дуел од првото коло на Вимблдон, во кој соборија еден куп рекорди. Досега невидената демонстрација на коњски нерви, на магарешки инает и на сизифовска упорност кулминира прексиноќа, кога паѓањето на мракот го натера супервизорот Серен Фримел да го прекине мечот на теренот број 18 при резултат 4-6, 6-3, 7-6 (7), 6-7 (3), 59-59, одложувајќи ја драмата за вчера попладне!

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=4FB3DF0391C7274DBB0CBE8428FB5958
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !