Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Николај Младенов и неговите дипломатски успеси! :)  (Прочитано 58031 пати)

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Николај Младенов и неговите дипломатски успеси! :)
« Одговори #225 на: Септември 02, 2011, 03:50:27 »

Дипломатска мешаница: Кој е за цар Самоил, а кој е за Александар Велики?
http://utrinski.com.mk/?ItemID=125D4C2946BE4A41B4E9F4AC60C01981

Цитат
Шефовите на дипломатиите на Македонија и Бугарија, Никола Попоски и Николај Младенов вчера во Софија го потпишаа Меморандумот за соработка во евроинтеграцијата. Документот предвидува Бугарија да и ги пренесе своите искуства од евроатлантските интеграции на Македонија за да не ги повтори нивните грешки и што поскоро да се интегрира во ЕУ и НАТО.

- Македонија и Бугарија се двата најблииски соседа кои ги сврзува заедничката историја. Бугарија, која е членка на ЕУ и НАТО е првата земја што ја призна независноста на Македонија и има морална должност да и помага. Време е да заборавиме на минатото и да гледаме на иднината, рече Младенов.Mакедонскиот шеф на дипломатијата Попоски оцени дека на средбите во Софија имало одлична и конструктивна атмосфера и оти во разговорите било истакнато дека економската соработка е еден од приоритетите на двете земји.

Според бугарските медиуми, македонскиот министер не знел дали ќе бидат поканети бугарски претставници на официјалното отворање на споменикот, како што велат, на цар Самоил во Скопје. Попоски изјавил дека не е одговорен за организацијата на церемонијата, а Младенов не се воздржал да каже исто така неколку зборови: „На Балканот многу сакаме споменици. Многу сакаме да ги градиме, да ги рушим и да спориме за нив, понекогаш и ги боиме. Мислам дека за сите нас е исклучително важно да знаеме дека колку повеќе постојат прослави, признанија, одбележување на она што не' поврзува, толку подобро за сите нас“.

Попоски посочил исто така дека во македонското МНР немаат официјална информација за бројот на Македонците кои живеат во Бугарија, како коментар на забелешката дека македонски медиум објавил дека во Бугарија живеат 750 илјади Македонци.
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Николај Младенов и неговите дипломатски успеси! :)
« Одговори #226 на: Септември 02, 2011, 03:54:26 »

Ресетирање на македонско-бугарските односи

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15360044,00.html
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Николај Младенов и неговите дипломатски успеси! :)
« Одговори #227 на: Септември 02, 2011, 09:00:22 »

Бугарија и Македонија – засега, само свежа суша
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15361255,00.html?maca=maz-TB_maz_utrinski-5917-xml-mrss


Цитат
„Позитивниот развој во бугарските позиции кон Скопје е факт, бидејќи владата во Софија веќе зборува за проблемите со југозападниот сосед само со еден глас – гласот на министерот за надворешни работи, Николај Младенов. До отстранувањето на министерот без ресор, Божидар Димитров, тоа беше незамисливо и се доаѓаше до конфузни ситуации, констатира политикологот Марин Лесенски од „Отворено општество“. Според него, шанса за развивање на двостраните односи се и допирните точки во кариерите на двајцата министри за надворешни работи. Новиот македонски министер, Попоски работел за приватни компании и за државата во Брисел. Бугарскиот му колега, Младенов, до скоро време беше пратеник во Стразбур, сега активно бара практични чекори кон решавање на проблемите со соседите.

„Не очекува суштинско подобрување на двостраните односи. Јасно е дека Бугарија нема да ги прифати барањата на Скопје за поставување на статуа на растурените промакедонски партии и организации – наследнички на ОМО Илинден. Софија нема да признае заеднички права на некакво македонско малцинство во благоевградската област. Воедно, бугарската влада не зазема страна во спорот меѓу Скопје и Атина и ги поздравува сите отстапки меѓу страните во спорот за постигнување компромис за името и националните симболи на македонската држава. Официјална Софија е загрижена за непродуктивното долевање на масло во огнот преку проблеми врзани со лингвистиката и крадењето на историското наследство на соседите од страна на властите во Скопје“, заклучува политикологот Марин Лесенски на крајот на интервјуто за Дојче веле.
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Николај Младенов и неговите дипломатски успеси! :)
« Одговори #228 на: Септември 02, 2011, 10:37:04 »

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15360044,00.html

Цитат
Компромисот е направен, властите во Софија се откажаа од идејата да се склучи Договорот за пријателство меѓу двете земји, што лани не беше потпишан. Поради несогласувања двајцата министри одговорија дека довербата не се гради на договори, туку треба да се надоградува. На тој начин Попоски се обиде да амортизира дел од незадоволството на премиерот Бојко Борисов кој во Софија го дочека својот колега Никола Груевски и не го убеди дека формалниот концепт на пријателство што го нудеше Софија не е составен од позиција на моќ.
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Николај Младенов и неговите дипломатски успеси! :)
« Одговори #229 на: Септември 09, 2011, 09:55:12 »

Младенов и Багъш се скараха за Израел
http://politics.actualno.com/news_359753.html

Кога най-после Ники ще се скара с някого за България, а не за Израел?  :o
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Михов

 • Newbie
 • *
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 4
  • Погледај го Профилот
Одг: Николај Младенов и неговите дипломатски успеси! :)
« Одговори #230 на: Септември 11, 2011, 04:29:44 »

Кога най-после Ники ще се скара с някого за България, а не за Израел?  :o
То това си е за България. Турция не бива да излиза победител от конфликта с Израел, защото самочувствието и авторитетът й ще нараснат неимоверно. "Победа" на Израел в случая, е начин да бъде обуздан неоосманизмът, макар и временно.
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Николај Младенов и неговите дипломатски успеси! :)
« Одговори #231 на: Септември 11, 2011, 09:13:07 »

То това си е за България. Турция не бива да излиза победител от конфликта с Израел, защото самочувствието и авторитетът й ще нараснат неимоверно. "Победа" на Израел в случая, е начин да бъде обуздан неоосманизмът, макар и временно.

Има достатъчно теми, даващи повод за остра размяна на реплики между български и турски министър, без да се налага непременно "криене под чадъра" на друга сила (в случая Израел).
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Стариот

 • Jr. Member
 • **
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 77
 • Всичко за Македония!
  • Погледај го Профилот
  • Книги за Македония, Books about Macedonia
Одг: Николај Младенов и неговите дипломатски успеси! :)
« Одговори #232 на: Септември 16, 2011, 01:28:08 »Не сте опитвали азиатска кухня или пък напротив, копнеете да вкусите отново ястия от този регион? Aко е така, обърнете внимание на предстоящото събитие „Култура на регионите“, организирано от Министерството на външните работи и Държавния културен институт. Неговата цел е опознаване културите на другите народи и подпомагане взаимодействието между тях.

Проектът стартира с празник на азиатската кухня, на който ще бъдат представени страни като Япония, Корея, Казакстан, Монголия, Пакистан, Индия, Китай, Виетнам и Индонезия.

Заповядайте на 17 септември (събота) от 12:00 на обяд в двора на министерството. Партньор на този проект е ЕВРО-ТОК България, член на Европейската кулинарна асоциация.

Допълнителна информация можете да намерите на страницата на МнВР.

http://t.co/m9rs3LZZ??!   :o  :-X  :o
Сочувана
Всичко за Македония!

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Николај Младенов и неговите дипломатски успеси! :)
« Одговори #233 на: Септември 16, 2011, 08:21:06 »

Човекът все се грижи за другите народи:

Младенов: Загрижени сме за напрежението Косово - Сърбия
http://www.btv.bg/news/bulgaria/bulgaria-eu/story/309835537-Holandiya_ni_spira_s_veto_za_Shengen.html

докато в същото време:

Холандия ни спира с вето за Шенген
http://www.btv.bg/news/bulgaria/bulgaria-eu/story/309835537-Holandiya_ni_spira_s_veto_za_Shengen.html

Какво ли още мънкане и лигавене ще падне по този въпрос (след като е ясно, че БГ отговаря на техническите критерии за членство и правилата не може да се сменят по време на играта)?  :o
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени
Одг: Николај Младенов и неговите дипломатски успеси! :)
« Одговори #234 на: Септември 18, 2011, 10:45:22 »

Сега управляващите холандци се опитват да спазят популистки предизборни общания. Проблема идва от холандската вътрешна политика.
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2011/09/17/1158138_vunshniiat_ministur_za_shengen_bulgarite_ne_sa/
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Николај Младенов и неговите дипломатски успеси! :)
« Одговори #235 на: Септември 18, 2011, 10:05:39 »

Сега управляващите холандци се опитват да спазят популистки предизборни общания. Проблема идва от холандската вътрешна политика.
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2011/09/17/1158138_vunshniiat_ministur_za_shengen_bulgarite_ne_sa/

Наистина е там проблемът, но ако бяхме блестящи, нямаше да има за какво да се захванат!  :-\
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Николај Младенов и неговите дипломатски успеси! :)
« Одговори #236 на: Септември 24, 2011, 06:13:38 »

Н. Младенов: Всички балкански държави - в ЕС!

http://news.bgnes.com/view/952780


 :o
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени
Одг: Николај Младенов и неговите дипломатски успеси! :)
« Одговори #237 на: Октомври 01, 2011, 11:04:45 »

Мда, той си беше заявил от начало че приема за основна мисия за мандата си да набута и Западните Балкани в ЕС  >:( :-X
Ситематично си копа в посока Албания, БЮРМ и Босна
« Последно менување: Октомври 01, 2011, 11:09:55 Подкрепа »
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Николај Младенов и неговите дипломатски успеси! :)
« Одговори #238 на: Октомври 08, 2011, 05:58:35 »

Българите в чужбина ще протестират пред консулствата по цял свят

http://www.cross.bg/1252725
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Николај Младенов и неговите дипломатски успеси! :)
« Одговори #239 на: Октомври 09, 2011, 03:23:30 »

Държавата на мафията разгласи адресите на 36000 българи в чужбина
http://www.bivol.bg/mfagaf.html


Цитат
От днес всеки, който пожелае, може да научи постоянните адреси в България на 36080 български граждани, които са заявили, че ще гласуват в чужбина.

Този "хелуински" подарък за дребни и едри престъпници, обирджии, изнудвачи и имотни измамници бе направен от Министерството на външните работи на неговата официална уеб страница, където са публикувани списъците с трите имена и адресите, в нарушение на Закона за защита на личните данни.

За да е възможна държава на мафията, като в България, са необходими няколко условия, но едно от тях е незаобиколимо: патологичната некадърност на държавните служители: от полицая, до посланика.

След като един месец ЦИК, консули, посланици и чиновници във Външно тормозиха за щяло и нещяло хората, желаещи да гласуват, накрая им отмъстиха за наглостта да проявяват граждански рефлекси и да смущават лемурската им дрямка, като пуснаха адресите на всички "досадници" в Мрежата.

Мърлящината обикновено е съчетана с наглост и гьонсуратлът, така че не очакваме оставки и наказания във ведомството, което поздравява сънародниците ни с Честита баба Марта през октомври.
« Последно менување: Октомври 09, 2011, 03:25:27 Competent »
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !