Евгени Кирилов: Сегашното ръководство на Македония повече симулира, отколкото работи за достигане на европейски стандартиhttp://www.focus-news.net/?id=f2211628 август 2012 | 18:00 | Агенция "Фокус"
Начало / Мнение
Евродепутатът Евгени Кирилов от Групата на Социалистите и Демократите в Европейския парламент пред Агенция “Фокус”.
Фокус: Г-н Кирилов, в Брюксел през октомври ще бъде организирана изложба на македонското ръкописно богатство през вековете. Очакванията са пак към евродепутатите да реагирате срещу изопачаването на историческата истина. Какъв е Вашият коментар?
Евгени Кирилов: Това е продължение на злощастните опити за ретроактивно създаване на македонска идентичност. Тук става дума за двустранни отношения и, когато говорим за Брюксел, става дума за белгийски институции, които вероятно са предложили домакинство, без да се вгледат в чисто научната същност, включително – и на заглавието. Не мога да кажа нищо, освен, че в това няма нищо ново. Мегаломанските манипулации на историята вземат връх в нашата съседка, като главно се употребяват за вътрешнопартийни и вътрешнополитически спекулации. Цялата тази тенденция продължава и във всички случаи – трябва да се реагира, трябва да се обяснява.
Фокус: Запознат ли е западният зрител на подобни прояви с нашите балкански детайли около историята? Информацията, че на практика в Средновековието няма македонско културно-историческо наследство по-скоро остава в сферата на науката.
Евгени Кирилов: Масовият зрител, разбира се, въобще не е запознат с тези подробности. По-скоро те трябва да бъдат обект на двустранен обмен, на интерактивни действия в научната област на историци, хора на изкуствата и т.н. За съжаление, нашите институции в последно време не показват активност и взаимодействие. Имаше времена, когато имаше Център по българистика и научни центрове, които имаха активен обмен и естествено, това даваше резултат. Сега, както виждам от реакциите, като че ли най-голямата надежда пак е у евродепутатите, които трябва да заместят действията на двустранна основа. Разбира се, ние ще помислим и сигурно – ще реагираме, но ние имаме научни институции, имаме Външно министерство, имаме Посолство в Белгия, което може на двустранна основа също да изясни въпросите, когато вече се стига до равнище на политика. Моето чувство е, че, разбира се, трябва да се прави всичко възможно да обясняваме и на братята македонци, че това не е в техен интерес. Така, както водят политиката си в последно време, това не е в интерес и на обикновените хора в Македония. Напомпва се изкуствено тяхното съзнание с цел – политическа експлоатация. Но това са краткотрайни ефекти и от това се губи, ако говорим за преговорния процес на Македония. Нека направим едно сравнение – ние, в България, изнасяме обекти на тракийското изкуство, но казваме, че това са предмети на тракийското изкуство, открити по българските земи.
Фокус: В по-широк план може ли да се смята, че това е продължаване на „езика на омразата”?
Евгени Кирилов: По същество – това е продължение на същата тази политика, по която ние дадохме достатъчно обосновани и критични бележки, които се възприеха от Европейската комисия и другите институции. На равнище Европейски съюз тук са наясно с всички националистически увлечения в Република Македония. Нещата са такива, че като че ли сегашното ръководство на Македония повече симулира, отколкото работи активно за достигане на европейски стандарти и норми. Включително – и в двустранните отношения, със съседните страни – членки и всички останали изисквания, свързани с преговорния процес. В същото време - продължават действията на чисто националистическа основа, вероятно, смятайки, че така ще се задържат по-дълго на власт.
Фокус: В какво се изразява тази „симулация” на действия за присъединяване към Евросъюза от страна на ръководството на държавата – съседка?
Евгени Кирилов: Сегашното ръководство знае много добре симпатиите и подкрепата на хората в Република Македония да се работи по-активно за членство в ЕС и да се напредва по тази линия. Поради това те декларират голяма ангажираност, действия, които биха били възприети в тази посока. Но, по главните въпроси, които се поставят, и които спомагат за достигане на тези стандарти на взаимоотношения не се прави нищо. Фактическа симулация.
Има основни въпроси, свързани с политиката на добросъседство, с езика на омразата, с манипулация на исторически факти, с мегаломански проекти като този в Скопие, като наименованието на летище „Александър Македонски” и т.н. Поставихме и това беше възприето и въпросът, свързан със свободния избор и хора, които се самоопределят като българи в Република Македония са обект на натиск, включително понякога и на съдебен произвол, за което има достатъчно примери.
Фокус: Наскоро Българският културен клуб в Скопие се оплака от репресии след организираното отбелязване от тях на годишнината от Илинденско-Преображенското въстание. При Вас постъпвали ли са скоро сигнали за проблеми?
Евгени Кирилов: Постъпват сигнали от най-различно естество. Ние ги следим и ги обобщаваме. Не виждам никакви корекции в политиката. Да не говорим за това, че в някои отношения спрямо нас се действа много по-агресивно, отколкото да кажем спрямо Гърция, като съседка. Не си спомням – гръцки посланик да е бил нападан в Скопие, за разлика от нашия, който наскоро беше обект на такъв инцидент на 4 май.