Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: "Средновековни градови и тврдини во Македонија"  (Прочитано 3316 пати)

ppan

  • Full Member
  • ***
  • Отсутен Отсутен
  • Пораки: 219
    • Погледај го Профилот

Една добра и коректно написана книга за историята в македонските земи:
Средновековни градови и тврдини во Македонија-
Иван Микулчиќ  (Македонска академија на науките и уметностите — Скопје, 1996)

http://www.promacedonia.org/im3/index.html

На 26 стр. авторът пише интересни неща-в края на VI век в земите на днешна Македония заселниците се натъкват на пусти земи!! Е, нека им е чистита на македонистите античната връзка!
« Последно менување: Април 07, 2010, 04:00:12 ppan »
Сочувана