Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Современи дејци  (Прочитано 2552 пати)

gromovnikot

 • Newbie
 • *
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 20
  • Погледај го Профилот
Современи дејци
« на: Март 12, 2010, 08:43:05 »

Вчера почина Јован Стојанов популарно познат како Јове- рибарот.
Беше бескомпромисен борец за б"лгарската кауза и заедно со ,исто така починатиот, Благој Велинов беа меѓу првите и нај активните личности кои ја поттикнаа современата преродба  на македонските б"лгари. Беше еден од основачите на првото наше здружение Радко. На основачкото собрание на здружението, кога беа нападнати од  србомакедонистичките хулигани, смело застана во одбрана на достоинството на сите учесници на собирот. Поради ова беше осуден и иако во подминати години (68) лежеше затвор.Траумите преживеани за време на долгиод и неправеден судски процес  и затворот трајно го нарушија неговото здравје и предизвикаа предвремена смрт. Хулиганите кои го атакуваа собирот, иако се знае кои се,никогаш не беа третирани од македонските органи.Заслужува да се каже дека овој немил настан се случи 2000-та година кога партијата ВМРО-ДПМНЕ беше на власт.Од тој момент па се до последниот ден во  затворот ниту од Бугарија ниту од Македонија Јове-рибарот не доби никаква институционална помош.
Погребот ќе се одржи на 13 март (Сабота)  во Скопје на градските гробишта Бутел во 12 часот.
                       
                       ВЕЧНА МУ ПАМЕТ И БОГ ДА ГО ПРОСТИ
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Современи дејци
« Одговори #1 на: Март 12, 2010, 09:18:22 »

БОГ ДА ГО ПРОСТИ , ВЕЧНА МУ ПАМЯТ !
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

MacedonBG

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 762
  • Погледај го Профилот
  • Българският националистически форум
Одг: Современи дејци
« Одговори #2 на: Март 12, 2010, 09:48:42 »

Бог да го прости и вечна му памет!
Сочувана
Българският националистически форум http://www.forum.bg-nacionalisti.org/index.php
Facebook account - Kaloian Ivanov Macedonbg

deko

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 181
  • Погледај го Профилот
Одг: Современи дејци
« Одговори #3 на: Март 13, 2010, 11:25:18 »

БОГ ДА ГО ПРОСТИ И ВЕЧНА МУ ПАМЯТ
Сочувана