Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ  (Прочитано 22919 пати)

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
« Одговори #75 на: Ноември 15, 2010, 12:46:20 »

Груевски му ги лапна пулените на Георгиевски

Водиме посебна евиденција за оние што не предадоа и никогаш нема да им простиме, велат од ВМРО-НП

Цитат
„Луѓето што тогаш ја направија ВМРО-НП и што инсистираа да се повлечам таму, оние што тогаш се колнеа во моето име, многу чудно, но најголем дел од нив се вратија во ВМРО-ДПМНЕ и тоа на релативно високи и убави позиции. Тука е моето сомневање, дали екипата што тогаш ја создаваше ВМРО-НП не беше во некаква игра да го оттргне Љупчо Георгиевски од ВМРО-ДПМНЕ“, изјави неодамна Георгиевски во интервју за еден дневен весник.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=8A2932175BAE1E47A128A5AB58003285

логичноСочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
« Одговори #76 на: Ноември 15, 2010, 02:59:58 »

Груевски му ги лапна пулените на Георгиевски

Водиме посебна евиденција за оние што не предадоа и никогаш нема да им простиме, велат од ВМРО-НП

Цитат
„Луѓето што тогаш ја направија ВМРО-НП и што инсистираа да се повлечам таму, оние што тогаш се колнеа во моето име, многу чудно, но најголем дел од нив се вратија во ВМРО-ДПМНЕ и тоа на релативно високи и убави позиции. Тука е моето сомневање, дали екипата што тогаш ја создаваше ВМРО-НП не беше во некаква игра да го оттргне Љупчо Георгиевски од ВМРО-ДПМНЕ“, изјави неодамна Георгиевски во интервју за еден дневен весник.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=8A2932175BAE1E47A128A5AB58003285

логично

Логично, ама не е Даскале !
Би било логично кога би се работело за политичар од вчера, но той е тоа од "некни". Што работеше сиве овие години кога не успеал да создаде ядро од доверливи соработници ? А не "успеа" знаеш зошто ? Затоа што, наместо да се опкружува со идеолошки блиски до нас лугье, каков што впрочем сакаше да се претстави и той, истиот цело време кокетираше со србомански полтрони и соработници на службите ! И сега ДЕМЕК се чуди оти "блиските" го предале !? Аман од неговите манипулации. И само за на край, затоа што не ми се трошат повеке зборови за овой. Како тоа одеднаш, србоманските гласила му даваат толку простор на овой бугарофил ???
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
« Одговори #77 на: Ноември 15, 2010, 03:50:25 »

 ;D Љубчо го толкувам како актуелен феномен на МК политичка сцена и оти  во последно време артикулира политички ставови многу блиски до марка Б во МК.

Тава което е важно е дека се прават политички проценки, и от Љубчо вклучително, дека бројот на мкБГ не е занемарлив и от аспект на политичка сила. Впрочем и актуелното ДПМНЕ со серија предавања на МТВ за ВМРО и со музејот на ревулуционерна борба го потврдува тоа.

Може е време за марка Б политичка партија во МК.

Утрински го толкува от проста причина што и на црвите во земјата им е јасно дека БЦ неможе да го сруши ДПМНЕ сам. Ценам дека ако Љубчо и Љубе не успеат да им одземат сериозно гласови на ДПМНЕ на некои следни избори, до ниво да неможе сам да состави влада, убеден сум дека ДПМНЕ ке тера овој цел и уште еден мандат.

Да, многу свет се испозанесе по победата на ДПМНЕ 1998, уште повеке и сега пак по победата во 2006 и 2008 на ДПМНЕ.

Подржувам политка на долго памтење за тоа кој и колку придонел за борбата за вистинските вредности во РМ.Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
« Одговори #78 на: Ноември 19, 2010, 10:21:25 »

Незадоволни од ВМРО-ДПМНЕ се приклонуваат на ОМ

Бошкоски тврди за нови преминувања од ВМРО-ДПМНЕ во Обединети за Македонија. Четири месни комитети од општина Гази Баба, од Јурумлери, Трубарево, Ченто и Јане Сандански донеле заклучоци да ја напуштат матичната партија и да му се приклучат.
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=130476

Не е до толку колку вели брат Љубе, но сигурно не се и ДПМНЕ толку релаксирани колку што се прават. Интересно е дека брат Љубе има повече подршка во северозападниот, северо источниот и западниот дел на РМ, а Љубчо во централна, источна РМ и Охридско. Мегутоа и двете партии разделени сега за сега се далеку от сериозен противник на ДПМНЕ, но, сепак се поблиску до ДПМНЕ от пред 9 или 6 месеци.
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
« Одговори #79 на: Ноември 21, 2010, 08:48:57 »

Тава което е важно е дека се прават политички проценки, и от Љубчо вклучително, дека бројот на мкБГ не е занемарлив и от аспект на политичка сила. Впрочем и актуелното ДПМНЕ со серија предавања на МТВ за ВМРО и со музејот на ревулуционерна борба го потврдува тоа.

Анкета на инситутот Тодор Александров

Цитат
51% од граганите, кои одговориле на анкетата на институтот Тодор Александров нема да подржат име кое би било заеднички предлог на сите македонски политички партии, ниту ако целта за тоа е земјата да стане член на НАТО и ЕУ. 40% од граганите пак би подржале ваков предлог.
http://www.sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/anketa-na-insitutot-todor-aleksandrov
 ;)
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
« Одговори #80 на: Јануари 20, 2011, 12:24:14 »

Ајде сите сами на избори
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=2212B95680CC9C4EB396758DF031490C

...интересно нели деновиве и протежето на срџан керим, филип петровски најави партија...прочитан е од НП дека сака само да си ја дигне цената а дека нема релана, односно никаква политичка тежина.
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
« Одговори #81 на: Февруари 06, 2011, 01:59:21 »

Любчо Георгиевски-за ЕС и НАТО

http://www.youtube.com/watch?v=D9p03s7ixiA
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

valli

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 225
  • Погледај го Профилот
Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
« Одговори #82 на: Февруари 06, 2011, 04:33:01 »

Любчо Георгиевски-за ЕС и НАТО

http://www.youtube.com/watch?v=D9p03s7ixiA
Бомбата с часовников механизъм на македонската нация вече отброява последните месеци на това сръбско творение. Любчо допусна голяма грешка като предаде ръководството на ДПМНЕ на Груевски. Ако имаше малко повече кураж и смелост можеше да доведе нещата до щастлив край.
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
« Одговори #83 на: Февруари 06, 2011, 05:39:59 »

Македония и България в историята са били най-големи приятели

България и Македония имат стотици години обща история и затова трябва да градят двустранните си отношения на това, което ги обединява, а не на това, което ги разделя.

Това каза бившият министър-председател на Република Македония Любчо Георгиевски, цитиран от БНТ.

Припомняме, Любчо Георгиевски бе министър-председател на Република Македония в периода 1998-2002 г.

"Аз съм от тия редките интелектуалци и политици, които казваме, че Македония и България в историята са били най-големи приятели. Били са много, стотици години.... на практика са делели една и съща история, едни и същи събития и личности. И трябва на това да се посветим, защото това е правилото на Европа! Нека видим това, което е еднакво, това което ни сближава, това което ни прави приятели, а не неприятели!", посочи Георгиевски.

http://www.novinitednes.bg/index.php?id=30556
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

valli

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 225
  • Погледај го Профилот
Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
« Одговори #84 на: Февруари 06, 2011, 05:47:12 »

 България е била приятел на Македония, когато я призна първа в света, когато отвори границите си за македонските стоки по времето на гръцкото ембарго, когато даде танкове, гаубици и боеприпаси на голата македонска армия в 2001г. А Македония не виждам, кога е показала приятелството си към България от 1944г та до днес.
« Последно менување: Февруари 06, 2011, 05:50:27 valli »
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
« Одговори #85 на: Февруари 06, 2011, 06:04:53 »

... Македония и България в историята са били най-големи приятели. Били са много, стотици години.... на практика са делели една и съща история, едни и същи събития и личности ...

Не може да си приятел със себе си, нито да делиш нещо със самия себе си! Малко странен начин на изразяване на войводата Любчо?!  ::)

« Последно менување: Февруари 06, 2011, 10:08:13 Competent »
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

valli

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 225
  • Погледај го Профилот
Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
« Одговори #86 на: Февруари 06, 2011, 06:14:13 »

... Македония и България в историята са били най-големи приятели. Били са много, стотици години.... на практика са делели една и съща история, едни и същи събития и личности ...

Не може да си приятел със себе си, нито да делиш нещо със самия себе си! Малко странен начин на изразяване на войводата Любчо?!  ::)
Любчо се опитва демагогски пак да стигне до властта, но няма да го огрее. Колко пъти го питаха по телевизиите има ли бългаски паспорт, а не дали се чувства българин и той нито веднъж не отговори. Не било дошло времето, няма и да дойде.
« Последно менување: Февруари 06, 2011, 10:08:41 Competent »
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
« Одговори #87 на: Февруари 06, 2011, 10:10:17 »

В политиката и в живота е допустимо маневриране (особено ако е за благородна кауза), но прекаленото шикалкавене никога не е довело до нещо добро!  :-\
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
« Одговори #88 на: Февруари 06, 2011, 11:02:50 »

Любчо повторно продава демагогия  ;)
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
« Одговори #89 на: Февруари 09, 2011, 01:50:31 »

...коло србски сестара и удружење против бугарски бандита во коментар на последното интерју на Љубчо Георгиевски, секако без контра аргументи на тоа што го говори ама просто со лична негова дискредитација...

Љубчо одлепи ко Бранко


- Денешната партија ВМРО-ДПМНЕ е носител на рејугословизирање на Македонија и затоа жалам. Во 2001 година кога бев на власт тоа беше најпросперитетна година на економски план. Тоа што се случи со Албанците беше испровоцирано од надвор, вели Георгиевски за Бугарската национална телевизија, зборувајќи на б'лгарски език!


Македонците во Македонија се малцинство, ВМРО-ДПМНЕ е најјугословенската парија во земјава, Грција во спорот со името не е во право, но Македонија треба да го прифати компромисот со придавката Северна Македонија и св. Кирил и Методиј се Грци или Бугари. Ова се дел од споменатите контроверзни изјави на поранешниот премиер Љубчо Георгиевски дадени дел и на бугарски јазик во интервју за Бугарската национална телевизија пред извесно време.

Георгиевски како гостин во БНТ во емисијата Во недела соо покрај радикалните и контроверзни изјави вели дека одредени македонски структури кои се занимаваат со политика се слични на Хамас и албанизацијата на државата денес, за разлика од пред десет години, е поизразита.

Според Георгиевски Македонија и Бугарија требало заедно да го слават Цар Самоил како македонска и бугарска историска личност. Почесниот претседател на ВМРО Народна партија истакнал уште дека во Македонија во моментот не можело да се зборува за подобрување на односите меѓу двете земји, бидејќи веднаш ќе реагирале медиумите и некои други деструктивни сили. Тој рекол уште дека односите меѓу Македонија и Бугарија се како односите меѓу Македонија и Норвешка, Македонија и Канада. Што се однесува до националната политика на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ, која е на власт во Македонија, Георгиевски вели дека партијата која тој лично ја створил со вистинските идеали на ВМРО, денес е претворена во најјугословенската партија на Балканот.
- Денешната партија ВМРО-ДПМНЕ е носител на рејугословизирање на Македонија и затоа жалам. Во 2001 година кога бев на власт тоа беше најпросперитетна година на економски план. Тоа што се случи со Албанците беше испровоцирано од надвор, вели Георгиевски за БНТ. Но, во последните месеци, според Георгиевски, во земјата имало афера во која се работело за расветлување на досиеја за соработка со тајни служби во кои биле вклучени токму тие Албанци кои ја започнале војата во 2001 г.
- Тие Албанци кои тогаш се бореа за човечки права денес во Македонија се дел од аферата со удбашки досија, која се уште не е затворена. Автоматски со тоа, жалам, но просперитетниот прогрес кој во 2001 година го доживуваше Македонија, повторно беше стопиран од Белград. Што се однесува до спорот со името со Грција, Георгиевски вели дека името Северна Македонија е компромисното решение за земјава и нејзино автоматско деблокирање во евроатланските аспирации. Градовите Струга, Кичево, Куманово и Скопје се албански градови, а словенските просветители св. Кирил и Методиј колку што се Македонци толку се Грци и Бугари. Инаку емисијата на БНТ се емитува во време на пописот во Бугарија, во којшто македонското малцинство е соочено пред голем притисок слободно да ја изразува својата национална припадност. Во пописот во Бугарија Македонците се попишуваат во графа другии, а македонските државјани, кои живеат таму, а немаат бугарско државјанство, како земја треба да ја наведат ПЈРМ.

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=07EE8C53D688714885FBA324AA100821
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение