Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ  (Прочитано 22922 пати)

deko

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 181
  • Погледај го Профилот
Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
« Одговори #60 на: Август 31, 2010, 05:58:57 »

Ацо нема проблем ке го напишам своето име и презиме и ясно ако сакаш викни ги сите телевизии и било кой медиум и ке им кажам дека освен македонски българин друго и неможам да бидам,но ако после тоа ти ми я обезбедиш матерялната егзистенция во Македония.Многу е нереално да ме споредуваш мене со Любчо Георгиевски човек за кой се вели дека има  неколку стотици милиони евра.Драг мой Ацо ако барем една третина да е вистина а реално сигурно е така с матерялната состойба на Любчо со пола от тие пари може да се ребългаризира цела Македония,незнам колку си разбрал но 90% от македонските българи се на найниската социялна скала во мак. опщество или пак се со многу ситни и мали бизниси кой што можат да станат цел на разни притисоци на актуелната сръбска власт во Македония.Затоа споредбата ти е многу лоша и не соодветна. Поздрав
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
« Одговори #61 на: Август 31, 2010, 09:49:04 »

И денеска панахида за Тодор Александров

http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=57&eventId=27025
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
« Одговори #62 на: Септември 22, 2010, 02:44:16 »

    
Отворено писмо до Груевски од Георгиевски
„ВМРО-ДПМНЕ е кочничар на лустрацијата во Република Македонија да биде спроведена доследно и принципиелно“, Љубчо Георгиевски поранешен претседател на ВМРО - ДПМНЕ денеска му упати отворено писмо на актуелниот претседател на партијата Никола Груевски.

„Од позиција на власт имате извонредна можност да расчистите некои контроверзии што ја придружуваа партијата од самиот почеток, пред се со соработниците на УДБА и ДБК инфилтрирани во ВМРО-ДПМНЕ.

- Но, за жал изгледа оти околу ова прашање вашите и ставовите на СДСМ не се во колизија, та функционирате како беспрекорна коалиција“, пишува Георгиевски.

„Случајот со заштита од ваша страна на новинарот Драган Павловиќ-Латас беше гротеска, но најновата ваша опструкција на Законот за лустрација станува трагична и претставува сериозен удар врз демократијата во Република Македонија“, цени поранешниот претседател на ВМРО - ДПМНЕ, кој вели дека бил непријатно изненаденост од информацијата оти е направен договор со ДУИ за двајцата пратеници да биде запрена понатамошната процедура.

Поради ова Георгиевски бара лична морална и политичка одговорност од премиерот Груевски, пред се спрема 90-годишната историја на ВМРО-ДПМНЕ.
http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=127745

Љубчо гризе...

Но секако артикулира тези и феномени тука на овој форум и на други места многу поодамна дефинирани и опишани...но подобро некогаш отколку никогаш....

Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
« Одговори #63 на: Септември 22, 2010, 02:47:16 »

НО оваа е поинтерсно Георгиевски до Груевски: ВМРО-ДПМНЕ е кочничар на лустрацијата

Цитат
Поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски преку отворено писмо до актуелниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ и премиер Никола Груевски обвинува дека владејачката партија е главен кочничар на доследното и принципиелно спроведување на лустрацијата во Македонија.

Екс-лидерот Георгиевски пишува дека со партиски договор меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ е запрена понатамошната процедура за двајца пратеници од овие партии, за кои комисијата за лустрација поседувала докази за нивна наводна соработка со тајните служби.

Георгиевски тврди дека Груевски го знае идентитетот на пратеникот од владејачката партија за кого постојат вакви сомневања.

Вие бевте многу млад за да се сеќавате оти истиот човек долги години беше во највисоките структури во ВМРО-ДПМНЕ, а во одреден период дури и нејзин потпретседател; луѓето пак, се сеќаваат на неговата акцентирана припадност на т.н бугарско крило на ВМРО-ДПМНЕ, а јас се сеќавам оти тој човек стана и министер; и конечно најважното, откако беше сменет од министерската позиција, исто така добро се сеќавам оти беше главниот организатор при купувањето шест пратеници од власта на ВМРО-ДПМНЕ двеилјадитата, што значи оти тогаш сме имале неуспешен обид на своевиден државен удар организиран од страна на службите за државна безбедност!“, пишува Георгиевски во отвореното писмо до Груевски.

Со ова, според поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, продолжува континуираното штитење на соработниците на тајните служби од страна на владејачката партија.

„И уште еднаш ќе подвлечам, до ден-денес не ми се јасни вашите мотиви за патронство на подземни сили од ваков сој“, пишува Георгиевски на крајот од своето отворено писмо до Груевски.
http://makfax.com.mk/116753
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
« Одговори #64 на: Септември 23, 2010, 04:04:39 »

Коментарите под http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=127745.
И реакцијата на вечер и латас http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=4D644ED363CE344186E374FDDE9DF9C2 покажуваат дека Љубчо е на добар пат да поврати добар дел от традиционалните ткн десни гласови.

Свесен е дека сдмс неможе сам да го победи дпмне, и дека незадоволството внатре во дпмне е суштествено за идните избори.

Внимателно избира кога и како публично да се произнесе и уште повнимателно ја избира и темата по која се произнесува.
Но останува главниот негов проблем а тоа е квалитетот на тимот околу него и партиската инфраструктура.
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
« Одговори #65 на: Септември 24, 2010, 11:31:04 »

Работите стануваат пожешки...иако от аспект на ДПМНЕ е „после дожд качулка“, сепак оваа е признание за Љубчо дека сепак е најсериозна закана за правителството на ДПМНЕ.

Да видиме дали ќе успеаат го амортизираат, оти Љубчо отлично плива во ситуации на негативен маркетинг кон него...

Груевски: Георгиевски одработува за левицата

Цитат
„Уште поапсурдно, а и сомнително е, во тој настап воопшто да не споменеш за кодошите на Црвенковски, кој по сопствено признание на сегашниот обвинувач за наводно кочење на процесот, ја уништил неговата кариера, а пробал да ја уништи и ВМРО ДПМНЕ. Најапсурдно е да влезеш во сценариото на Бранко Црвенковски и да работиш за да ја симнеш ВМРО-ДПМНЕ од власт за да го донесеш СДСМ“ се вели во писмото на Груевски.

http://makfax.com.mk/116962

ВМРО-ДПМНЕ ќе бара проширување на лустрацијата

http://makfax.com.mk/116981;jsessionid=FFC89AAFC5FD7D635FD6ECA1BCCF4B67


Очекувам Љубчо да возврати со главна теза за Претседателски Избори 2004 кога БЦ беше избран за претседател...

Како и да е, доброто е да ЛУСТРАЦИЈА е во фокус во РМ.

Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
« Одговори #66 на: Септември 24, 2010, 11:33:27 »

Но Milosevic still alive in FYROM е сепак КАПАК на се, тоа е можеби најсилната статија во РМ после 1998 година...
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
« Одговори #67 на: Септември 25, 2010, 05:00:23 »

„Дневник”, Македония: Любчо Георгиевски предлага замразяване на преговорите за името

25 септември 2010 | 11:09 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония

Скопие. Бившият македонски премиер Любчо Георгиевски предлага замразяване на преговорите за името с Гърция, пише скопският вестник “Дневник”.
„Да се наложи мораториум на преговорите на петдесет или сто години и да бъде замразена настоящата ситуация, което ще бъде гаранция за Гърция, че Македония ще влезе в ЕС и НАТО с БЮРМ. Това за македонските политици ще бъде задвижване на настоящия период”, изтъкнал Георгиевски пред Би Би Си.

http://focus-news.net/?id=n1443907
Сочувана

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени
Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
« Одговори #68 на: Септември 25, 2010, 05:48:40 »

гении!
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
« Одговори #69 на: Септември 25, 2010, 08:57:16 »

позиција предлагана от админстрацијата на Буш след 2006 година...влез на РМ во НАТО и ЕУ под името FYROM, но тогава стана феноменот на антиквизацијата, сашко педало, хунзи, споменици и следва вето от грција

...Бучковски има интересна изјава за последично-причинските врски на антиквизацијата за focus-news.net...
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
« Одговори #70 на: Ноември 04, 2010, 10:35:07 »

Љубчо на Алсат

http://alsat.mk/emisii/patot_kon/patot_najavi/331.html

Политички поентираше во сите насоки, демонстрираше политички сенс далеку далеку над комплетната екипа на актуелни политичари.

За разлика  и от лицето и анализите на БЦ на кој се гледа и чуства грч от бледиот негов камбек во СДСМ и от лицето на Груевски на кој се гледа страв от тоа што нештата не се извесни за него како порано, Љубчо е релаксиран и свесен е дека направи сериозен ако не и невозможен камбек на својата политичка релевантност.

Отварањето на приказната со лустрација и отвореното писмо до Груевски беше политичка мајсторија пар екселанс за него. Тоа беше гол не од центарот ами от надвор от стадионот.

Како и да е интересна ке да е во овој дел от мк политичка сцена...сега за сега Љубчо ги тепа...
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
« Одговори #71 на: Ноември 04, 2010, 11:36:28 »

Канал 5, 3 ноември 2010
Кесковски го напушти брат Љубе од лични причини

http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=66732

Цитат
- Ја информирам македонската јавност дека јас Кесковски Златко, давам оставка од сите партиски функции, а воедно го повлекувам и членството од политичката партија Обединети за Македонија. Повлекувањето е од лични причини.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
« Одговори #73 на: Ноември 10, 2010, 11:08:23 »

Љубчо: Љубе е нервозен

http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&egId=6&eventId=29961

Цитат
- Она што можам да го кажам за г-н Бошковски е тоа што за жал со својот настап, тој демонстрира дека е далеку од политиката. Се работи за една личност која освен празни фрази, клишеа и некое ниво на емоција, ништо сериозно и ништо конкретно не кажува...
Сочувана

ppan

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 219
  • Погледај го Профилот
Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
« Одговори #74 на: Ноември 10, 2010, 01:19:25 »

Љубчо на Алсат:

http://alsat.mk/emisii/patot_kon/335.html

http://alsat.mk/emisii/patot_kon/334.html

http://alsat.mk/emisii/patot_kon/333.html

Не знам дали Любчо играе някаква политическа игра, но приказките му не са лишени от логика. Особено в 3-та част.
Сочувана