Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Канал 5: Малешевскиот карневал - Ратевски бамбурци  (Прочитано 1170 пати)

ohrid1941

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Отсутен Отсутен
  • Пораки: 3174
    • Погледај го Профилот

Канал 5, 22.01.2010
Малешевскиот карневал - Ратевски бамбурци

Малешевскиот карневал „Ратевски бамбурци“ се запиша во туристичката понуда за алтернативен туризам на Македонија. Околу 200 учесници од Македонија со најразлични маски, продефилираа денеска низ беровско Ратево продолжувајќи го живото наследство и вековниот локален обичај Бамбурци поврзан со верскиот празник „Собор на св. Јован Крстител“. Старата традиција порасна во културна манифестација- карневал која ги обединува традиционалните зимски обичаи во Малешевијата и тенеднцијата за туристичка промоција на регионот.
Сочувана