http://www.focus-news.net/?id=f14863Ангел Джамбазки:
Трябва да се възстанови българското гражданство на наследниците на българите, които са имали такова към 1944 г. 19 май 2010 | 05:48 | Агенция "Фокус"
Какво липсва в новия Закон за българското гражданство, кой трябва да получава български паспорт, какво трябва да залегне в Закона за българските общности в чужбина? По тези и други въпроси Агенция „Фокус” разговаря с Ангел Джамбазки, зам.-председател на ВМРО.
Фокус: Г-н Джамбазки, как оценявате промените в новия Закон за българското гражданство?
Ангел Джамбазки: Доколкото съм запознат с него, идеята му е да облекчи процедурата по даване на гражданство на нашите сънародници, които са българи по произход. Това е важното за ВМРО и това е важното за българската нация – да бъде облекчена във времето процедурата по даване на гражданство на българите по произход. Това са нашите сънародници, които не по тяхно желание и воля са останали извън днешните граници на България. Нормалната процедура за гражданска натурализация нас от ВМРО не ни вълнува толкова.
Фокус: Според вас липсва ли нещо в този закон?
Ангел Джамбазки: Нещо много важно беше изпуснато в този закон – нещо, което ние сме повтаряли много време, и което до голяма степен би облекчило наплива от желаещи за получаване на гражданство и би решило справедливо един незавършен български национален въпрос – да се възстанови българското гражданство на наследниците на тези българи, които са имали такова гражданство към 1944 г. Както е известно, 1944 година заварва българите в днешна Република Македония, в Беломорието, в Западните български покрайнини с българско гражданство. Те са били поданици на тогавашното царство България. Това гражданство България не им го е отнемала по никакъв начин, но след подписването на парижката система от мирни договори това гражданство е било забравено и пренебрегнато. Реално погледнато, всички наследници на тези хора са български граждани, тъй като техните родители са били български граждани. Трябва българската държава да възстанови това гражданство с един еднократен акт. Това не е прецедент в новата българска история. Доколкото ми е известно, 90-те години е било възстановено по този начин българското гражданство на наследниците на българските евреи, които заминават за държавата Израел. Това е напълно нормално и би решило до голяма степен българския национален въпрос и би облекчило цялата процедура по даване на гражданство с хиляди молби, които затрупват Министерството на правосъдието и Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ). Бихме могли да си го спестим този въпрос. Просто Народното събрание трябва да приеме един много кратък закон със следния текст: „Възстановява се българското гражданство на всички български граждани към 1944 година и на техните наследници”. Това ще бъде много справедливо за тези хора, тъй като те не са губили гражданство. Няма нужда и не е нормално наново да търсят, да чакат на опашки и да искат държавата да им възстановява нещо, което не им е отнемала. Това е единствената ми забележка към промените в закона, иначе духът му е в положителна посока – да се съкрати времето и да могат българите от близката чужбина да възстановяват по-лесно българското гражданство. Ако бъде възстановено гражданството, ще бъде поправена една несправедливост.
Фокус: Възстановяването автоматично ли трябва да стане?
Ангел Джамбазки: Еднократно и автоматично. Тези хора са наследници. Както ние сме български граждани, тъй като нашите родители са български граждани, така и тези хора, които днес живеят в Македония, западните български покрайнини, Беломорието, те имат същото основание да нарекат себе си български граждани, тъй като техните родители са били български граждани и това гражданство не е отнемано по никакъв начин, нито е отпадало. Те са го имали, просто нашата държава се е направила, че не е съществувало и така удобно го е забравила в годините.
Фокус: Няма ли да е некоректно автоматичното възстановяване на българското гражданство, защото е възможно българите зад граница да са променили своето самосъзнание в годините от 1944 г. насам?
Ангел Джамбазки: Може, ние не им го налагаме. Възможно е да се приеме такъв закон и да се каже: „На всички наследници на тези хора им се възстановява гражданството”. Това може да стане с един елементарен административен акт – например те да поискат да им бъдат издадени паспорти, но без да чакат цялата процедура по одобряване, да ги следи ДАНС, СДВР, МВР, да отпадне цялото това висене по коридори, чакането пред агенцията, доказването, че са българи – просто да поискат български паспорти. Ако разбира се, в някакъв срок не поискат паспорти, значи те не се чувстват българи и нямат нужда от него. Но това ще облекчи и премахне тези стълпотворения, опашки, напрежения. Има и нещо друго – в съседните ни държави, говоря за Сърбия и за Република Македония, много некоректно използват тази спънка, която нашата държава така неразумно е оставила – с чакането, с опашките, с посредниците, и водят една много фина и много противобългарска пропаганда. Намесват се посредници, вземат пари, вървят слухове, че българската държава е корумпирана, че чиновниците вземат пари, за да издават паспорти и т.н. Всичко това може да отпадне – с един еднократен акт, с който се възстановява гражданството, на който поиска да му бъде издаден паспорт. Който не поиска, няма да получи паспорт. Това нещо ще премахне предпоставките и причините за корупция.Фокус: Фокус: Какво могат да направят българите в страни, в които не е позволено двойното гражданство? Какво се случва с хората, които искат да имат и български паспорт, но законите в съответната страна не го позволяват?
Ангел Джамбазки: И в България не е позволено двойното гражданство, но няма санкция на практика – ако придобиеш друго гражданство, не ти се отнема българското. То вече е въпрос на избор. Ако хората с българско самосъзнание, например в Молдова, преценят, че емоционално, морално и всякак искат да бъдат български граждани и придобият българско гражданство, ако местното законодателство предполага отпадането на молдовското, може да се окаже, че са само български граждани, но това вече е въпрос на личен избор.
Фокус: Как ще повлияе промяната в закона за отпадането на фигурата на посредника чрез подаването на молбата за гражданство лично?
Ангел Джамбазки: Задължително ще отпаднат посредниците. Така и трябва да стане. Цялата процедура ще стане изключително облекчена, изключително полезна и по-лесна, ако гражданството се възстанови на всички еднократно.
Фокус: Има ли опасност да намалее броят на подадените молби заради необходимостта лично да се подава молбата? Много хора няма да могат да пътуват на далечни разстояния.
Ангел Джамбазки: Сегашната промяна има добър замисъл – да премахне посредниците, но пък ще бъде пречка за тези, които не могат да си позволят, нямат възможност, не са запознати с процедурите. Затова нашето по-добро решение е това, което ви казах – еднократно се възстановява, после идват и си подават веднъж искане да им бъдат издадени паспорти и толкоз. Замисълът на сегашната промяна я разбираме и има логика – да отпаднат посредниците, но пак би могло да се създаде известна пречка.
Фокус: Според ВМРО – кой трябва да получава българско гражданство?
Ангел Джамбазки: Хората, които декларират български произход, българско самосъзнание – те трябва да го получават. В момента има десетки случаи, доколкото на мен ми е известно, на хора, които нямат българско самосъзнание, но вече са успели да се доберат до българския паспорт – албанци, сърби. Доказвайки, че са родени в Република Македония, те някак си успяват да се доберат до българско гражданство, докато хора, които безкористно и нормално се борят за това да си възстановят гражданството, им се налага да чакат с години. Има случаи, в които чакат по две-три години да станат български граждани, което за тях понякога е сериозна обида.
Фокус: Необходими ли са други промени в Закона за българското гражданстово, които е трябвало да се направят, освен възстановяването на гражданството за наследниците на хората, които към 1944 г. са имали български паспорт?
Ангел Джамбазки: Чисто технически е възможно да се направят доста неща, но това, за което говорихме, е основата и би било акт на държавничество от страна на българското правителство – да признаеш, това е много сериозен политически акт, да признаят тези хора, които дълги години, десетилетия наред са били забравени, било е мълчано, българската държава се е отказала да ги защитава и да ги признава. Това ще бъде един акт на закъсняло признание за тяхното българско самосъзнание и национална принадлежност. Това е основното, оттук нататък могат да се правят десетки промени в действащата нормативна база, но те ще бъдат сравнително малозначни пред този акт на възстановяване на гражданството.
Фокус: Какво трябва да залегне в Закона за българските общности в чужбина?
Ангел Джамбазки: Това е много дълга и много сериозна тема. Би трябвало да залегне последователната българска държавна политика – на изграждане на тези общности, на държавна помощ за учебни заведения, в които се преподава и се учи на български език, да се изградят нашите сънародници като едни нормални и равни на всички останали граждани хора. Тази политика трябва да е дълготрайна, последователна, без някакви спадове и епизодични присещания за тези хора и без гледане на тях с някаква екзотика или като на хора втора ръка. Много сериозен документ е това и трябва да се поработи над него много внимателно, тъй като това е една от възможностите България да преодолее демографската криза, в която се намира в момента. Знаете, че в Бесарабия, на територията на бившия Съветски съюз, има много големи български национални общности, които живеят там още преди освобождението от турско робство. Те биха могли да бъдат отговора на тежката демографска криза на българското общество, биха могли да помогнат за възраждането на българската нация, защото това са наши сънародници, хора, които помнят своето потекло, осъзнават своя български произход. С една обмислена и целенасочена държавна политика биха могли да помогнат за преодоляване на отрицателния демографски прираст.
Фокус: Такова мнение изказа и министърът за българите в чужбина. По какъв начин тези хора, които не живеят в България, биха помогнали за повишаване на прираста? Смятате ли, че с възстановяването на българското гражданство сънародниците ни зад граница ще се убедят да се върнат в родината си?
Ангел Джамбазки: Да, ако им създадем подходящи условия. Знаете, че в големи територии на днешните граници на България има големи празнини. Има много големи селища и територии, които са абсолютно обезлюдени, които се превръщат в изостанали стопански краища, не се обработва земята, а тя е добра, плодородна за обработка. Ако създадем нормални възможности за нашите сънародници, те биха могли да се върнат, да обработват тази земеделска земя, да правят същото, което правят днес на територията на Бесарабия, Молдова или Украйна, но да го правят в България при по-добри условия, защото все пак България е член на Европейския съюз. Биха имали една по-добра жизнена възможност и перспектива стига българската държава последователно да създаде тези условия, да ги върне и да им даде възможност да придобият собственост в десетките европейки селища в цяла България. Като погледнем близките 100 км зад Стара планина – Врачанско, Видинско, Монтанско – там има възможности, но няма хора, които да обработват земята. Особено тези наши сънародници, за които говорим, живеещите на територията на бившия Съветски съюз, те са точно такъв тип – работливи, трудолюбиви, свързани със земята – нещо, което българите в границата на страната малко са позабравили.
Аделина ГЕОРГИЕВА