Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: СКАНДАЛОЗНО !  (Прочитано 33183 пати)

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: СКАНДАЛОЗНО !
« Одговори #45 на: Октомври 05, 2010, 09:27:39 »

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=8383E84D10148E439D0E411EC9EE7E2F
Информациите тука, досиејата во Белград
Досиејата на КОС од Третата армиска област на соработниците од Македонија, како и на тие од СДБ се префрлени во Белград. Имам сигурни информации дека тие не се уништени и оти сигурно се чуваат, вели Павле Трајанов

 
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: СКАНДАЛОЗНО !
« Одговори #46 на: Ноември 19, 2010, 10:13:37 »

Јованов: На девет понудувачи, нема шанси да направам притисок

Марјан Јованов, директорот на Дирекцијата за нафтени резерви, купувач на локацијата крај Вардар, е гостин во вестите на А1 Телевизија.

Цитат
Но, сега сте државен функционер, да го заборавиме приватниот бизнис. Можевте ли да се воздржите, додека сте државен функционер, да не купувате државно земјиште. Тоа е доблест, да се воздржите. Не значи дека ќе одите во затвор, законски е се чисто но, од морални причини да ви биде „чист“ образот?

-Баш напротив. Јас мислев дека особено вашата телевизија ќе ја цени мојата доблест, затоа што не се затскрив зад ниедна фирма, зад туѓо име, кумашин, роднина па да купам земјиште.

-Приватната фирма си постои и ќе треба да егзистира. Тоа е семеен бизнис кој треба да се развива. Четири дена јас бев нем сведок на вашите прилози во А1 Телевизија, сам иницирав, благодарам што ја прифативте иницијативата денеска да бидам гостин.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=130446

СЕПАК ПОГЛЕДНЕТЕ ГО ВИДЕОТО  ;)
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: СКАНДАЛОЗНО !
« Одговори #47 на: Ноември 19, 2010, 03:19:32 »

за овој бизмисменот и правителствен топ манаджар става дума  ;Dhttp://on.net.mk/default-MK.asp?ItemID=FE258D9343F1B44B83DD8B3CB8C746F2
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: СКАНДАЛОЗНО !
« Одговори #48 на: Ноември 19, 2010, 11:53:32 »

за овој бизмисменот и правителствен топ манаджар става дума  ;Dhttp://on.net.mk/default-MK.asp?ItemID=FE258D9343F1B44B83DD8B3CB8C746F2
и после не сме биле ист народ, а за кои е оваа песна ако не за ликот горе
http://www.youtube.com/watch?v=A2KamdV8rzw
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: СКАНДАЛОЗНО !
« Одговори #49 на: Декември 16, 2010, 12:29:38 »

Спор околу употребата на албанскиот

Цитат
„Странски јазик“... Вака според преведувачите Назми Абдурахмани и Роланд Пољоска директорката на Центарот за странски јазици и едукација „АРС Студио“, Тамара Нешковска – Јовановиќ го нарекла албанскиот јазик. Освен тоа, тврдат дека не им дозволила меѓу себе да разговараат на мајчиниот јазик со образложение дека тоа не е културно и оти таму единствен јазик на кој може да се зборува е македонскиот. Двајцата сега тврдат дека револтирани од директорката, си дале отказ од работното место, преведувач.

Цитат
„Денеска во „АРС Студио“ каде и работев, сакав да ги земам моите лични податоци, но директорката рече дека нема што да барам од компјутерот повеќе. Компјутерот е на компанијата. Но, јас реков дека сакам да си ги земам моите лични податоци на УСБ. Но, таа рече: Не, не смееш така да ги земаш, како така, не смееш, тоа е службен компјутер, како можеш ти да чепкаш на тој компјутер... Не, ти земаш од фирмата податоци, не смееш тоа да го правиш. Злате – Злате, го повика својот сопруг и малку ситуацијата стана тензична. Ја испружи раката кон компјутерот. Го затвори компјутерот, го зеде УСБ-то.“-Роланд Пољоска – преведувач

http://alsat.mk/vesti/zemja/1738009.html
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: СКАНДАЛОЗНО !
« Одговори #50 на: Декември 17, 2010, 10:20:18 »

Полицијата го чува случајот ВАЦ во фиока - Керим не одговара

Цитат
Господине Керим можете ли да ни одговорите дали е точно тврдењето на вашиот возач дека парите се на ВАЦ, што ги пренесуваше?

-Јас ве молам да почитувате нешто што токму во студиото на вашата ТВ станица, сношти беше кажано и тоа еден од вашите уредници го кажа јавно дека е кршење на човековите права, јавно да се изнесуваат податоци и матични броеви и слични работи. Ако тоа важи за уредници и новинари, тоа треба да важи и за некој што е возач, бидејќи возач не е предмет, тоа е човек како и сите други и молам тоа да се почитува.

Повеќе од разговорот можете да погледнете во видеото.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=131757
« Последно менување: Декември 17, 2010, 10:22:08 disidente »
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: СКАНДАЛОЗНО !
« Одговори #51 на: Декември 17, 2010, 10:30:34 »

Шверц на 750 илјади евра - недоволен мотив за истрага

Цитат
Документот за кешот на МПМ што ги изнесуваше возачот на Срѓан Керим се чува во УБК. Никој не постапува ниту го испитува нелегалниот обид да се изнесе фантастична сума од 750 илјади евра од државава.

Министерката Јанкуловска вели дека полицијата не постапувала зашто тоа требало да го побара Управата за спречување на перење пари, а тие пак досега ништо не побарале.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=131748
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Urban

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 197
  • Погледај го Профилот
Одг: СКАНДАЛОЗНО !
« Одговори #52 на: Декември 17, 2010, 03:13:53 »

Цитат:
"БЪЛГАРИ, да се обединяваме - Да помогнем на Здравко Здравески
Преди малко съпругата му Добрила е била привикана в ОДП Благоевград, в кабинета на офицер, който не й се е представил, но е казал, че отговаря за "чужденците". Той й е казал, че ако на 22.12 Здравко и децата не напуснат България и не се вър...нат в Македония, ше бъдат насилствено депортирани!!!!
Питам се - КОЙ УПРАВЛЯВА В НАШАТА СТРАНА?? ДАЛИ БЪЛГАРСКИ ВЛАСТИ, ИЛИ СЪЩО АГЕНТИ НА УДБА!! С КАКВО СЕ РАЗЛИЧАВАТ ИЗРОДИТЕ В МАКЕДОНИЯ ОТ ТИЯ В БЪЛГАРИЯ И НЕ ПРОВЕЖДАТ ЛИ ТЕ ЕДНА И СЪЩА ПОЛИТИКА!? НИМА НЕ Е ЯСНО, ЧЕ С ЕДНА ЕКСТРАДАЦИЯ В МАКЕДОНИЯ, ЗДРАВКО И СЕМЕЙСТВОТО МУ СЕ ОБРИЧАТ НА СМЪРТ!!!!
Нужна е ТОТАЛНА ОБЩЕСТВЕНА ПОДКРЕПА И НАТИСК ВЪРХУ ВЛАСТИТЕ ТОВА ДА НЕ СЕ ПОЗВОЛИ!
СТИГА С РОДООТЪПНИЧЕСКАТА И ПРЕДАТЕЛСКА ПОЛИТИКА СПРЯМО БЪЛГАРИТЕ В МАКЕДОНИЯ!!"


http://www.facebook.com/?ref=home#!/pages/BLGARI-da-se-obedinavame-Da-pomognem-na-Zdravko-Zdraveski/139272259461919
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: СКАНДАЛОЗНО !
« Одговори #53 на: Декември 19, 2010, 09:49:09 »

Гаврилов: Блиски луѓе на Керим го држат целиот систем затворен

Цитат
Гостин во вестите е Горан Гаврилов, поранешен директор на „Медија принт Македонија. Од компанијата заминавте неславно по само неколку месеци ангажман. Тогаш тврдевте дека сте разрешени оти сте откриле незаконско работење.

Што откривте?

-Скриено рекламирање, злоупотреба на одредени средства во однос на промоции, ситни малверзации во однос на магацини, што резултираше со доаѓање на инспекции од Германија и нивно утврдување на точни прекорачувања на ингеренциите на самите уредници

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=131846

Целото интервју можете да го погледнете во видеото.
« Последно менување: Декември 19, 2010, 09:51:16 disidente »
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: СКАНДАЛОЗНО !
« Одговори #54 на: Јануари 21, 2011, 12:21:55 »

Има ли амбасадорот во Чешка хотел и ресторан?

Македонскиот амбасадор во Прага, Игор Илиевски, наводно, бил вклучен во трговска активност во Чешката Република. Македонските иселеници и студенти во Прага зборуваат дека ресторанот „Букефал“, во центарот на чешката метропола, кој, меѓу другото, нуди македонски специјалитети и вина, бил на амбасадорот Илиевски. За да се отвори бизнис во Чешка мора да се отвори фирма, а такви трговски активности не им се дозволени на македонските дипломати.

Од македонското Министерство за надворешни работи неофицијално изјавија дека поранешниот државен секретар Илиевски, сега амбасадор во Прага, поседувал хотел и ресторан, но велат дека тоа не можат со сигурност да го потврдат и оти адресата на која треба да се обратиме е нашиот дипломат.

Игор Илиевски, пак, ги демантира ваквите тврдења. Во изјавата за „Утрински“ тој вели дека „не се точни шпекулациите оти поседувам хотел и ресторан, а точно е дека кај Чесите иницирам увоз на наше вино и храна, како и отворање македонски ресторани“.

Во Прага има многу ресторани што се сопственост на македонски граѓани. Според она што го пишува на официјалната веб-страница на ресторанот, во „Букефал“ се нудат ќебапчиња, полнети пиперки и разни македонски мезиња, како и дваесетина македонски црвени и бели вина. (Љ.П.)


http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=5F63B059F1744A4AA00F0A94832D3E87
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: СКАНДАЛОЗНО !
« Одговори #55 на: Јануари 21, 2011, 12:31:04 »

Има ли амбасадорот во Чешка хотел и ресторан?

Македонскиот амбасадор во Прага, Игор Илиевски, наводно, бил вклучен во трговска активност во Чешката Република. Македонските иселеници и студенти во Прага зборуваат дека ресторанот „Букефал“, во центарот на чешката метропола, кој, меѓу другото, нуди македонски специјалитети и вина, бил на амбасадорот Илиевски. За да се отвори бизнис во Чешка мора да се отвори фирма, а такви трговски активности не им се дозволени на македонските дипломати.

Од македонското Министерство за надворешни работи неофицијално изјавија дека поранешниот државен секретар Илиевски, сега амбасадор во Прага, поседувал хотел и ресторан, но велат дека тоа не можат со сигурност да го потврдат и оти адресата на која треба да се обратиме е нашиот дипломат.

Игор Илиевски, пак, ги демантира ваквите тврдења. Во изјавата за „Утрински“ тој вели дека „не се точни шпекулациите оти поседувам хотел и ресторан, а точно е дека кај Чесите иницирам увоз на наше вино и храна, како и отворање македонски ресторани“.

Во Прага има многу ресторани што се сопственост на македонски граѓани. Според она што го пишува на официјалната веб-страница на ресторанот, во „Букефал“ се нудат ќебапчиња, полнети пиперки и разни македонски мезиња, како и дваесетина македонски црвени и бели вина. (Љ.П.)


http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=5F63B059F1744A4AA00F0A94832D3E87
ресторан „Букефал“  :o =букефилски хунза
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: СКАНДАЛОЗНО !
« Одговори #56 на: Февруари 01, 2011, 03:16:30 »

Секс на полицајка со колега во патролен автомобил со вклучено полициско радио

За страстите меѓу полицаец и полицајка во Аргентина слушнаа сите.Младите колеги (и двајцата во раните 20ти) не можеле да се воздржат од водење љубов и на работното место-во партолен автомобил.

Имено,откако двојката со полициското возило без објаснување го напуштиле подрачјето каде што требало да патролираат, операторот од полициската служба се обидел да ги лоцира преку полициското радио кое содржи и систем Тетра.Овој систем е дел од системот на осигурување на полицајците испратени на терен,кој ги емитува сите звуци во автомобилот па дури и кога полициското радио е исклучено.

Операторот прво слушнал гласни извици а потоа упатства за промена на позата,кога сфатил дека се работи за сексуален чин и решил да го дослуша до крај.

Полициската двојка е приведена и испратена на дисциплинска комисија.Иако на почетокот се порекнувале,кога ја слушнале полициската снимка го признале делото.


http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=101&egId=18&eventId=70764
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: СКАНДАЛОЗНО !
« Одговори #57 на: Февруари 09, 2011, 09:25:48 »

Милионски суми државни пари се одлеваат кон „Република“

Мишко Иванов   09.02.2011 18:38

Цитат
Власта и понатаму преку својата омилена рекламна агенција „Република“ продолжува да троши милионски суми евра за кампањи. За само еден месец од 2011-та, склучи два договори во вредност од фантастични 542.000 евра народни пари.

Според договорот кој е објавен јавно, владата ќе ги информира граѓаните како да ги легализираат дивоградбите.

Агенцијата „Република“ доби околу 513 илјади евра за кои покрај ТВ спотови, треба да изработи и радиоспотови, огласи, билборди и да закупи простор за рекламирање во медиумите.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=134112
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: СКАНДАЛОЗНО !
« Одговори #58 на: Април 05, 2011, 11:31:42 »

Молк од Владата за продажбата на зградите на Телеком

Цитат
Смени меѓу владините претставници во Одборот на директори на Македонски Телеком. Влегуваат Мане Јаковлевски и Александар Стојков како неизвршни членови.

Јаковлевски е угостител, беше сопственик на гостилницата Скопје во Берлин, но е еден од основачите на ВМРО-ДПМНЕ.

Друштво во директорскиот одбор ќе му прави Стојков - работи како асистент на Правен факултет, но и во Министерството за финансии кога таму министеруваше Груевски. За двајцата ќе се гласа на Собранието на компанијата закажано за 14 овој месец, кога треба да помине и одлуката за продажба на трите згради на „Телекомот“.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=136329
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: СКАНДАЛОЗНО !
« Одговори #59 на: Април 06, 2011, 12:35:46 »

Зделката со „Телеком“ пред Антикорупциска

Цитат
Четири згради со површина од 13.000 квадратни метри, плус 16,6 милиони евра - за една недоизградена зграда од 11.000 квадрати. Ова е бизнис зделката меѓу „Телекомот“ и инвеститорот „Дивелоп Груп“.

Во отсуство на официјална потврда од компанијата, А1 стаса до бројките - четирите згради што сега „Телеком“ ќе ги продаде, имаат поголема квадратура од објектот што се купува, но и покрај ова, македонски „Телеком“ за новата зграда ќе доплаќа. Еве што добива инвеститорот „Дивелоп груп“.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=136372
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !