Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: СКАНДАЛОЗНО !  (Прочитано 21001 пати)

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: СКАНДАЛОЗНО !
« Одговори #60 на: Април 13, 2011, 11:03:57 »

Груевски го штител Ѕинго оти му била потребна неговата Телевизија

Цитат
Премиерот Никола Груевски го добил комплетното досие за случајот „Злетовица“ уште на 4. февруари 2008-мата, од тогашниот пратеник на Социјалистичката партијата Зоран Витанов, но одбил да го гони можниот криминал, поради медиумската поддршка од Сител Телевизија.

Три години потоа, за средбата која траеле час и половина, сведочи тогаш високиот функционер во партијата на Ѕинго, кој денес е далеку од политиката.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=136662
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: СКАНДАЛОЗНО !
« Одговори #61 на: Април 17, 2011, 06:30:04 »

СДСМ: Како Милошоски си купил два стана?\

Цитат
Функционерите на ВМРО-ДПМНЕ се махери за купување станови во матно, обвинува опозициската СДСМ. Министерот за надворешни Антонио Милошоски, исто како и мајката на Груевски, пред 12 години, како портпарол успеал да купи два државни станови по повластени цени.

Во март 2000. година како портпарол на тогашната влада поднел барање за доделување на државен стан до владината Комисија за станбени прашања.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=136849
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: СКАНДАЛОЗНО !
« Одговори #62 на: Мај 09, 2011, 12:25:57 »

Изборна афера ја тресе ВМРО-ДПМНЕ

Цитат
Притисоци закани и ветувања. Со овие алатки владејачката партија се користи за да обезбеди што повеќе гласови за претстојните избори. На удар се вработените во училиштата, фондовите, министерствата, државните институции.

Во видеото можете да ги слушнете скандалозните сведоштва за начинот на кој од штабот на ВМРО-ДПМНЕ се врши упад во изборниот процес кој вешто се менаџирал изминатите месеци.

Ова се сведоштвата на раководителите и вработените во државните институции:

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=137669
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: СКАНДАЛОЗНО !
« Одговори #63 на: Јуни 01, 2011, 09:00:14 »

Викиликс: Мијалков има преголемо влијание врз Груевски

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=138746
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: СКАНДАЛОЗНО !
« Одговори #64 на: Јуни 01, 2011, 09:00:33 »

Викиликс: Груевски со автократски тенденции

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=138757
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: СКАНДАЛОЗНО !
« Одговори #65 на: Јуни 01, 2011, 09:01:21 »

A1, 01.06.2011
СДСМ: Мијалков со бизнис - Груевски со стан во Чешка

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=138749

Цитат
СДСМ објави документи со кои директорот на тајната полиција Мијалков и мајката на премиерот Груевски се поврзуваат со Прага - за две години Мијалков патувал 16 пати за чешка во различно друштво.

Фактурите за користење на ВИП салонот на скопскиот аеродром освен што покажуваат дека за услугите е плаќано со државни пари, за СДСМ ги поткрепуваат сомневањата дека братучедот на Груевски има бизнис во Чешка, а мајката на Груевски стан.

На 5 -ти март 2009., друштво на Мијалков во Прага му правел директорот на јавна безбедност Љупчо Тодоровски - Радникот.

„Ако биле службено, двајцата први луѓе на полиција на јавноста и должат објаснување што барале во Прага. Доколку пак патувале приватно, зошто го користеле вип салонот платен од МВР“.

- Шефот на тајната полиција, на 2-ри и 11-ти декември, патува два пати за Прага. Период кој со продажбата на фирмата Сервис- Поинт, со седиште токму во Прага, која Сашко Мијалков ја продал 500 илјади евра, а трансакцијата не ја пријавил во антикорупциската комисија“, рече Гордан Георгиев, СДСМ.

На 22-ри мај со Мијалков во Прага полетале мајката на премиерот, Надежда Груевска, Ален Зекиров и уште еден телохранител што според СДСМ отвора сомнеж дека Груевски има таму стан.

„Дали и каква врска има ова патување, купување на стан, во Прага на 19-ти декември 2009-та година, кој се поврзува со името на Надежда Груевска. Дали мајката на премиерот и Надежда Груева, се едно исто лице? Зошто до сега не се појави во јавноста Надежда Груевска, да демантира дека не е Груева. Дали премиерот повторно се обидел, да прикрие некој свој стан. Врз основа на кој закони и морални норми и правила мајката на премиерот може на државна сметка да го користи и со народни пари да го плаќа користењето на ВИП салонот на скопскиот аеродром“, праша Георгиев.

СДСМ ја прашува Антикорупциската комисија дали и после овие документи нема да отвори предмет за имотно правните трансакции во Чешка кои се поврзуваат со тесната фамилија на Груевски.

По сличните сомневања што пред пет месеци ги отвори Љубе Бошкоски, Антикорупциската комисија не најде случај кај предметот за мијалков, а за имотната состојба за мајката на премиерот се прогласија ненадлежни.

Премиерот одрекуваше дека мајка му има стан таму. Овие документи СДСМ ќе ги достават до сите надлежни институции.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: СКАНДАЛОЗНО !
« Одговори #66 на: Јуни 01, 2011, 09:02:14 »

A1, 01.06.2011
Како мајката на Премиерот плаќа рата за кредит од 7 илјади евра со пензија од 15 илјади денари?

http://www.a1.com.mk/video-home.asp?VideoID=2725
Сочувана

valli

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 225
  • Погледај го Профилот
Одг: СКАНДАЛОЗНО !
« Одговори #67 на: Јуни 01, 2011, 09:19:13 »

A1, 01.06.2011
Како мајката на Премиерот плаќа рата за кредит од 7 илјади евра со пензија од 15 илјади денари?

http://www.a1.com.mk/video-home.asp?VideoID=2725

Да плаща 7 000, като пенсията й е 250?
Ще плаща, като сина й е премиер. Може ли да го излага. :-[
« Последно менување: Јуни 01, 2011, 09:21:18 valli »
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: СКАНДАЛОЗНО !
« Одговори #68 на: Октомври 26, 2011, 02:24:18 »

Тито и Глигоров ќе стојат рамо до рамо со жртвите на комунизмот

Цитат
Од планираните 109 восочни фигури за музејот „Македонска борба за државност и самостојност“ кои се изработуваат според светски стандарди и чинат 15.000 евра по парче, не се довршени уште девет, а меѓу нив се фигурите на Јосип Броз Тито и на Киро Глигоров.

Музејот во Киев е задолжен за изработката на сите восочни ликови на најпознатите македонски дејци кои оставиле белег во македонското револуционерно и ослободително движење, но место во поставката на музејот, освен за Тито, резервирано е и за восочни фигури на Александар Караѓорѓевиќ и Кемал Ататурк.

 :o  :o  :o

http://www.plusinfo.mk/vest/20238/Tito-i-Gligorov-kje-stojat-ramo-do-ramo-so-zhrtvite-na-komunizmot
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: СКАНДАЛОЗНО !
« Одговори #69 на: Февруари 20, 2012, 08:25:03 »

Адвокатот Панчевски тврди: Претседателот Трајковски е убиен, доказите се во Скопје

Цитат
Претседателот Борис Трајковски и патниците во „кингерот“, што се урна во 2004 година кај Мостар се брутално убиени, а доказите за атентатот се наоѓаат во Скопје, тврди за порталот мкд.мк, Игнат Панчевски, адвокат на семејството на еден од соработниците на Трајковски. Тој за порталот изјавил дека лично ги видел доказите за атентаторот, а дел од нив и самиот го поседува.
Панчевски нагласува дека имал докази оти патниците што загинаа на 26 февруари 2004 година биле живи по падот на претседателскиот авион.
- Сите до еден биле повредени, но живи. Поседувам доказ дека еден од повредените повеќе од половина час разговарал на мобилен телефон со семејството. Му биле скршени двете нозе, но разговарал со семејството. Има докази, и аудио и видеозапис, како е извршен атентатот. Постои сателитска видео снимка. Тој е срушен од воен авион. Потоа на снимките се гледа како на местото на настанот доаѓаат мобилни воени екипи. Преживеаните биле убиени, а потоа телата префрлени и запалени со напалм – тврди Панчевски.
Toj тврди дека биле познати мотивите за атентатот, извршителите, начинот на кој бил извршен и дека одредени политички и државни структури се плашеле да ја изнесат на виделина вистината за случајот.

http://www.plusinfo.mk/vest/34115/Advokatot-Panchevski-tvrdi-Pretsedatelot-Trajkovski-e-ubien-dokazite-se-vo-Skopje
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: СКАНДАЛОЗНО !
« Одговори #70 на: Февруари 28, 2012, 01:22:27 »

Падна лифт на Психијатрија, здробени тројца работници

Три лица се тешко повредени откако денеска попладне настрадаа по падот на лифтот во клиниката за психијатрија, јави телевизијата Канал 5.

Според првичните информации, несреќата се случила додека работници го поправале расипаниот лифт. Во еден момент се откачиле сајлите од лифтот кој се наоѓал на третиот кат, и со себе повлекол еден од работниците и потоа директно паднал врз друг работник што работел на приземјето. Повреден бил уште еден работник, но засега нема информации како тој настрадал.

Сите биле тешко повредени по што биле пренесени на одделението за интензивна нега во Ургентниот центар.

Несреќата ја потврдија од Клиниката и од МВР, но засега нема детали за случајот.


http://www.mkd.mk/16235/izdvojuvame/padna-lift-na-psihijatrija-zdrobeni-trojca-rabotnici/
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: СКАНДАЛОЗНО !
« Одговори #71 на: Април 03, 2012, 01:03:31 »

Мајката на министерот Попоски, кандидат за претседател на Лекарска комора

Цитат
Мајкa на министер, брат на директор и екс министер за здравство од ВМРО-ДПМНЕ се во трка за претседателското столче на Лекарската комора на изборите кои ќе се одржат на 5 април.
Ортопоедот, Анастасика Попоска, мајка на министерот за надворешни работи, Никола Попоски, е една од кандидатките за претседателското место, а нејзин противкандидат е докторот од Клиниката за рендгенологија Игор Николов, брат на директорот на ЈСП, Мишо Николов. Во трка за претседател на Лекарската комора се и патологот Весна Јаневска, екс претседател на Пописната комисија, и Драган Даниловски, епидемиолог и поранешен министер за здравство.

http://www.plusinfo.mk/vest/38914/Majkata-na-ministerot-Poposki-kandidat-za-pretsedatel-na-Lekarska-komora
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: СКАНДАЛОЗНО !
« Одговори #72 на: Април 11, 2012, 12:55:55 »

Ајмо фарбање, молерисување од искусен фиромски дипломат, квалитетно и брзо! За контакт обратете се во македонската амбасада во Канбера!  ;D . Дополнително лепење плочки!  ;D Бонус, екстра ефтини цигари и бензин !!! (Мисија Лондон беше филм за чија дипломатија  ;D)

Малку дипломат, малку молер

Македонската дипломатија не престанува да изненадува. Покрај познатите злоупотреби со препродавање бензин и цигари, вработување локален персонал на црно и слично, последна вест е дека еден од нашите двајца дипломати во амбасадата во Канбера, освен со дипломатија, се занимавал и со молерисување и лепење плочки. Како што се дознава од иселеничките кругови, за да заработи екстра-приходи надвор од редовната дипломатска плата од неколку илјади евра и другите привилегии што му ги носи функцијата, по неколку дена во неделата овој дипломат поминувал во Мелбурн, за да работи во роднинска фирма за градежништво, при што - главно молерисувал. Според правилата на дипломатијата и тие на Министерството за надворешни работи, на нашите дипломати не им е дозволен никаков друг ангажман освен тој за кој се платени и пратени во странство, а срам за Македонија е што ако кадар од ваква висока позиција место да брка соговорници, работи нешто што не е својствено на неговата професија.

Да биде уште понепријатно, ваквите активности на дипломатите се казниви според австралиските закони, бидејќи практично станува збор за работа на црно и за неплаќање данок кон тамошната држава. Како што тврдат извори од Австралија, ваквата паралелна активност на македонскиот дипломат траела речиси една година и, наспроти поплаките од иселениците дека нешто не е во ред со нашата амбасада во Канбера и дека со месеци никој не крева слушалка па е подвиг да се добие документ, од Македонија ништо не се презема.

Инаку, со интерен договор, МНР дозволува членови на семејството на нашите дипломати да работат во нашите амбасади како помошен персонал (на пример амбасадорот Мухамед Халили си го вработи синот како возач на амбасадата), но досега не е познат случај, освен држењата предавања, некои бизнис- посредувања или претставувања, некој буквално да си работи друга работа.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=1E5CAA8BD9350B4886F1266B1554E841
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: СКАНДАЛОЗНО !
« Одговори #73 на: Април 14, 2012, 06:27:56 »

Каде е Груевски?

САБОТА, 14 АПРИЛ 2012 16:45   

 Премиерот Никола Груевски како да "потона во песок", никаде го нема да даде изјава и да упати порака до нацијата, по завчерашното злосторство близу Скопје.

Ако премиерот беше меѓу првите што го видоа "чудото" во Св. Димитрија, деновиве никаде го нема, иако се смета за главен лик кој ги влече сите конци за судбината на оваа држава.

Пораки до јавноста упатија сите релевантни партии, амбасади и повеќемина министри од соседството. Со изјава излезе дури и коалициониот партнер на Груевски, Лидерот на ДУИ, Али Ахмети

Социјалните мрежи се преполни со барања Никола Груевски да се појави пред јавноста, и да каже што се случува со Македонија.

Дополнително, кај јавноста немир предизвика тоа што ден на жалост по повод убиството на петтемина граѓани, беше прогласена само во Општина Бутел, а не во целата Македонија.


http://sky.mk/makedonija/20156-%D0%9A%D0%B0%D0%B4%D0%B5-%D0%B5-%D0%93%D1%80%D1%83%D0%B5%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8.html

ЗОШТО, ден на жалост по повод убиството на петтемина граѓани, беше прогласена само во Општина Бутел, а не во целата Македонија ?????????
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: СКАНДАЛОЗНО !
« Одговори #74 на: Април 28, 2012, 02:59:07 »

Палмите направија сметка за струја од 5.000 евра

Пет илјади евра отидоа курбан за спас на палмите кои минатата година за првпат се поставија на градската плажа кај Камени мост. За да се заштитат од ниските температури, во текот на зимскиот период палмите се чуваа во стакларници во ЈП „Паркови и зеленило“, под голем стручен надзор и во посебни услови, при што се загреваа и редовно им се тушираа листовите.
Цехот за зимското „загревање“, според Александар Наумовски, советник од СДСМ во Градското собрание, изнесува 5.000 евра. Душан Авировиќ, директорот на ЈП „Паркови и зеленило“ кому му се натури обврската за одржување на палмите, ниту ја потврди, ни ја демантираше информацијата, бидејќи немаше прецизни информации за тоа. Се обврза прво да ја провери точната сума потрошена за струја, па потоа да ја информира јавноста.


http://www.plusinfo.mk/vest/41395/Palmite-napravija-smetka-za-struja-od-5000-evra
- Со цел да не пропадне вашата идеја за палмите, биле ангажирани тајфуни да дуваат цела зима по цел ден. Ќе се откажете ли конечно од овие идеи или ќе правите уште трошоци за да докажете дека идејата ќе биде реализирана по секоја цена? - праша Наумоски.
Градоначалникот Коце Трајановски изрази недоверба за високата сметка за стуја, иако и тој ги нема точните податоци и смета дека за згрижување на палмите не биле потребни специјални услови.
Дополнителна набавка на палми нема да има, барем не за проектот градски плажи.
ГМВ/БИ
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !