Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: СКАНДАЛОЗНО !  (Прочитано 21004 пати)

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
СКАНДАЛОЗНО !
« на: Ноември 05, 2009, 08:28:22 »

СКАНДАЛОЗНО !

Почна уривањето на овошниот насад во Трубарево

Игор Манасиевски   А1 ТВ   

05.11.2009 17:00

Почна уривањето на овошниот насад во Трубарево. Општинскиот багер по неколку дневната пауза безмилосно ги газеше насадите со јаболка и круши.

За спас на овоштарникот кој е матичен насад за расадничкиот центар не помогна ниту апелите и укажувањата од експертите, дека се корне и уништува непроценливо богатство од сорти кои ги нема никаде во Македонија

Претставниците од месната заедница, со поддршка до општината, за изградбата на игралиштето, на кое долго време чекале, а градоначалникот на Гази Баба, праќањето на багерот го правда со куп законски документи и одлуки.

Како главен аргумент на општината е имотниот лист, во кој сега стои дека тие се корисници. Но на прашањето, зошто му е дадена концесија на Трубарево во 2001, кога три години претходно во 99. е одлучено да се гради игралиште од Министерството за земјоделство, појаснуваат дека пропуст тогаш направила општината, која не ја истуркала до крај работата, бидејќи во 2001. на имотниот лист стоело дека земјата е државна нива.

Во соопштение од Министерството за земјоделство уште еднаш го повторија својот став дека концесијата заради повреди на законот е одземена во јули годинава.

Еден куп документи, одлуки решенија од сите страни. Сите со свои аргументи кој законски е во право и додека сите се правдаат дека работеле законски во Трубарево, пред очите на јавност останува фактот дека се уништува еден од двата единствени расаднички центри за овошки во земјава.

После се, останува нејасно прашањето со кој закон ќе се оправда уништувањето на овоштарник за да се претвори во површина со трева.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=115910

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=115799  Рекоа а не оствария ! ШТЕТА !

За ова треба да се заинтересират не само судот надлежен за ова во Македония, ами и GREENPEACE !

Барав по сите медиумски сайтови ВИДЕО материял од оваа случка, но "демократските медиуми" во Македония не ми го овозможия тоа "задоволство". Сакав да ви покажам дека ова навистина е трагично и скандалозно !
« Последно менување: Ноември 05, 2009, 10:57:47 disidente »
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: СКАНДАЛОЗНО !
« Одговори #1 на: Ноември 08, 2009, 09:13:45 »

Уништен овоштарник со непроценлива вредност

Овој насад кој се уништува е всушност матичен насад за расадничкиот центар. Во овој овоштарник по препорака на науката, овошките се одгледуваат во природни услови, оставени да се затреват, без употреба на хербициди за да се согледа кои сорти се најотпорни на болести, за од нив да се врши натамошно размножување и производство на млади садници за развојот на домашното овоштарство.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=115955

ПОГЛЕДНЕТЕ ГО ВИДЕО материялот !

« Последно менување: Ноември 08, 2009, 09:16:30 disidente »
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: СКАНДАЛОЗНО !
« Одговори #2 на: Март 28, 2010, 10:35:28 »

Наместо молитва, во капелата во Бутел ечела Лепа Брена

Цитат
Тагата на семејството Петрески се измеша со бес. Навредени се и понижени. Наместо достоен погреб, покојникот го испратиле со скандал.
“Татко ми вчера беше испратен како нешто најдолно, најниско. Куче да ми умреше немаше сигурно да му пуштам турбо фолк музика и да му пее над глава и да го закопам така. “-револтирано раскажува Ѓоко Петрески, син на покојниот

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=58857
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: СКАНДАЛОЗНО !
« Одговори #3 на: Март 28, 2010, 10:54:55 »

Во  Македонија  скандалозното  е  вообичаено  и  нормално  а   вообичаеното   скандалозно.За  жал  тоа  е  реалноста и  вистината.
Сочувана

Stanko

 • Newbie
 • *
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 10
  • Погледај го Профилот
Одг: СКАНДАЛОЗНО !
« Одговори #4 на: Март 28, 2010, 02:47:36 »

Не им стига шо секуj ден пу цел ден на радиото и телевизиjте слушаме српска музика сега и на умренте не ги остават на мира. Баш да видум шо ќе направат сега.
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: СКАНДАЛОЗНО !
« Одговори #5 на: Март 30, 2010, 11:44:01 »

Дали во Македонија има слобода на говор?

http://www.a1.com.mk/video-player.asp?VideoID=1512
« Последно менување: Март 30, 2010, 11:45:48 disidente »
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: СКАНДАЛОЗНО !
« Одговори #6 на: Април 01, 2010, 11:13:19 »

ФОРУМ: Верувале или не! - Одбраната нема интернет

Цитат
Верувале или не, во екот на ерата на информатичкото општество македонското Министерство за одбрана, нема интернет, открива магазинот Форум во својот најнов број.

Според информациите на Форум, вкупно 34 подрачни единици на Министерството за одбрана во земјава, под кои се опфатени буквално сите граѓани на државата, работат без интернет и во крајно несоодветни услови.

http://www.makfax.com.mk/103399
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: СКАНДАЛОЗНО !
« Одговори #7 на: Април 12, 2010, 05:37:16 »

Битoлска млекара продава српско млеко

Цитат
Битoлска млекара се претвора во најголем увозник на млеко и млечни производи од соседна Србија, обвинуваат сточарите. Овие нивни тврдења веќе може и да се видат по маркетите.

Прво на македонскиот пазар Битолска млекара во својата опаковка како битолско увезе српско млеко, полнето во Имлек Белград.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=121970
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: СКАНДАЛОЗНО !
« Одговори #8 на: Април 14, 2010, 01:35:37 »

ВО МАКЕДОНИЯ СЕ КРАДАТ ДЕЦА !?

Исчезна петгодишно Ромче од Куманово

Петгодишната Мирсада Шелдович исчезнала завчера околу 15 часот од улица во непосредна близина на нейзината кукя во кумановската ромска населба Бавчи.

Кога забележале дека девойчето го нема во делот од населбата каде що секойдневно си играло, родителите и соседите почнале да го бараат. Исчезнуваньето на девойчето е приявено во полицията, коя завчера го пребарувала теренот, а вчера полициските екипи, како що велат од семейството, не се появиле.

Семейството бара помош од надлежните поактивно да се вклучат во бараньето на девойчето. Од кумановската полиция велат дека се во тек интензивни мерки за пронаогянье на исчезнатото дете.

За нецел месец ова е второ исчезнато дете од Куманово. Дани Мемеди (4) пред нецел месец исчезна од кумановската населба Средорек и се' уще нема никаква трага од него. (С.А.Й.)

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=743E177339195E4F821B8670E560EAF3
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: СКАНДАЛОЗНО !
« Одговори #9 на: Април 15, 2010, 12:35:53 »

Проработува ли линијата Трст виа Скопје?

Цитат
Изборот на децата што ги снемува воопшто не е случаен, како што не се случајни ниту локациите од кои им се губи секаква трага

Во кумановски Средорек сé уште не стивнуваат ниту потрагата ниту размислувањата за несреќата што го снајде семејството на Драган Мемеди по исчезнувањето на неговото петгодишно дете Дани, за кое првично се сметаше дека се удавило во реката, а веќе има и втор случај, локациски оддалечен само на стотина метри од старата населба, во населбата Бавчи.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=4151010074&id=9&setIzdanie=21959
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: СКАНДАЛОЗНО !
« Одговори #10 на: Април 18, 2010, 11:35:18 »

Скандал: Се степаа Савевски и Начевски

Селекторот на машката ракометна репрезентација Љубомир Савевски и генералниот секретар на РФМ, Маријан Начевски физички се пресметаа по натпреварот во Тунис.

Контролниот дуел во Сус имал и трето полувреме. Канал 5 дознава дека по крајот на мечот од засега непознати причини дошло до физичка пресметка меѓу селекторот Љубомир Савевски и в.д. генералниот секретар на нашата федерација Маријан Начевски.

Поголем скандал бил спречен со брзата реакција на нашите репрезентативци кои ја прекинале тепачката.

Инаку ова е втор срамен физички судир за време на некоја репрезентативна акција меѓу Љубомир Савевски и Маријан Начевски сличен инцидент е забележан и на светскиот младински шампионат во Трабзон во 1997 година.

Македонија вчера загуби од Тунис, 26 – 20.


http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=-1&egId=7&eventId=59544
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: СКАНДАЛОЗНО !
« Одговори #11 на: Април 19, 2010, 08:03:43 »

Судијката Филимена, супругата на министерот Маневски, немала факултетска диплома!?

Скопје, 19. април (ИНПРЕС)

На денешната расправа по интерпелацијата за министерот за правосудство Михајло Манески, СДСМ открива нова афера во врска со неговата сопруга Филимена.Доскоро СДСМ тврдеше дека Маневски не си ја праќал сопругата во пензија, иако ги осполнувала условите, а од денес дека фалсификувала универзитетска диплома.

Пратеникот и професор на Правниот факултет Владо Бучкоски, отворено се посомнева во дипломата на Филимена Маневска.

Проверив на двата правни факултети во Македонија, нема досие дека таа се запишала да студира. Од друга страна во 1996 година е избрана за судија на Окружниот суд во Скопје, рече Бучковски.

Покрај тоа што го нарекуваа „министер за неправда“ денеска од СДСМ за Маневски се слушаше дека е „гробар на судството“, „политички камелеон“ и слично.

ВМРО-ДПМНЕ го бранеше министерот и како што рече гевгелискиот пратеник Васко Шутаревски, со името на Маневски биле сврзани „сите падови и успеси на македонското судство“. (Крај)

http://inpress.com.mk/?ItemID=3519E32445A068489F775056969CA0C5

Бучковски: Маневски е политички камелеон

http://www.forum.com.mk/21499
« Последно менување: Април 19, 2010, 08:26:00 disidente »
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: СКАНДАЛОЗНО !
« Одговори #12 на: Април 27, 2010, 11:53:37 »

Економскиoт промотор на Македонија во САД работел за себе

Цитат
Промоторот за Америка, Филип Петков, основал сопствена компанија истовремено кога бил испратен во САД како економски промотор на Република Македонија, имено тој од 2009 г. е сопственик на Друштво за програмирање и консултантски услуги „ИТГМА“ Скопје, пренесе А1 телевизија

http://www.forum.com.mk/21898
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

deko

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 181
  • Погледај го Профилот
Одг: СКАНДАЛОЗНО !
« Одговори #13 на: Април 27, 2010, 12:50:38 »

  Ништо чудно за овой државен службеник, ги видел своите шефови како го прават истото.Па си рекол додека има можност и той да зароботи некой долар.Има ли некой од државниот врв па дури и нивните шофери а да не я злоупотребува своята државна функция за лично богатенъе.Кога ги гледам шоферите на министрите како  станаа  ,,газди,, на поатрактивните дискотеки и кафани во скопие, кога ги гледам како найголемите агенции за обезбедуванъе се сопственост на полуписмени луге кои по некоя луда случайност или роднински врски станале шофери на,, незаменливите,, македонски министри, тогаш сигурно на секого му е ясно колку пари секой ден во джебот слагаат лугето от актуелната власт.Лично сум убеден дека овие т.н. политичари кои моментално управуваат со Македония наймногу се оптоварени со мислата како што повеке да заработат за себе како повеке да добият некоя лична матерялна корист, а за крайно лошата економска и политичка состойба во коя се наога нивниот народ и држава воопщо не ги засега, за нив тоа не спага ни под точка разно.
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: СКАНДАЛОЗНО !
« Одговори #14 на: Мај 03, 2010, 11:06:11 »

АМБАСАДИ ЗА ПОЛНЕЊЕ НА ПРИВАТНИТЕ ЏЕБОВИ


Дилот со амбасадата во Словенија е „жанровски“ - парите се плаќаат бргу, како во акционен филм, но лентата се сече по еден вистински „слоу моушн“

Цитат
Случаите во македонското МНР наречени „амбасадорска ОКТА,“ започна да се разоткриваат кога во јавноста излегоа некои детали за нашето „неимарство“ во Љубљана, при тамошното градење на амбасадата. Стартот е означен со познатото персонално „двојство“ на држаниот секретар Игор Илиевски. Така, овој „бизнис-амбасадор“ ем им давал инструкција на сите амбасадори да бараат локации, ем, за да нема дилеми, одлучувал што, како и каде ќе се купува. Се јавува и во улогата на претседател на Комисијата за избор и купување објект за амбасадата во Република Словенија. Правило на Илиевски било да си ги крши сопствените инструкции, па наместо готови згради, се купувале објекти во кои ќе се ставаат скелиња и се одложувало вселувањето поради прекршување на роковите (и цените).

http://www.globusmagazin.com.mk/?ItemID=F9A042353739E84B9BA1FCEE7C226297
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !