Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Нема напредок кон ЕУ без решение за името  (Прочитано 104293 пати)

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
« Одговори #315 на: Јануари 15, 2011, 02:03:57 »

Зимбабве ја призна Македонија!
http://inpress.com.mk/default.asp?ItemID=DC0FA40FB9C1AB4293ECE1EDA0E38999

Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
« Одговори #317 на: Февруари 12, 2011, 10:39:39 »

Талер: Добро би било Македонија да преговара за членство во ЕУ
Биљана Секуловска     12.02.2011 19:58

Зоран Талер е гостин во вестите на А1, европарламентарец, известувач за Македонија во Европарламентот.

Цитат
Како го гледате излезот од политичката криза, и Европската комисија и Томас Кантримен заменик државниот секретар на Стејт Департментот велат дека се загрижени за состојбите во судството, слободата на медиумите, додека пак премиерот Груевски вели дека не постои проблем околу судството и околу медиумите дека владата воопшто не се меша, дека тие всушност се независни, дека критичарите не се во право?

- Да. Дозволете ми да напоменам дека постои добра координација помеѓу Вашингтон и Брисел. Кантримен пред да отиде во Скопје беше во Брисел и таму разговаравме за сите тие конкретности. Ставот е јасен: Добро би било Македонија да преговара за членство во ЕУ бидејќи тоа би помогнало и дома подобро да се заврши работата. Постои грижа околу подрачјето кое го споменавте. Што се однесува до мене, на прво место проблем е тоа што не постои вистински политички дијалог, што се гледа и од бојкотот на голем дел од опозицијата кој не се потпира врз Брисел. Ние како парламентарци сме за тоа политиката да се води во парламентот, а не на улица.

- Второ, постои грижа околу селективниот пристап на судските органи и органите на репресија. Се добива впечаток дека тоа не се прави независно и неселективно. Третото подрачје се медиумите. На странските набљудувачи им недостига цврст став на владата дека е свесна дека и критичките медиуми се неопходни за функционирање на демократијата и дека се од национален интерес. Тие три подрачја се во преден план. Но не треба да заборавиме на цврстиот политички став дека Македонија ги исполнува основните услови и сакаме да ја видиме во ЕУ.

Целото интервју погледнете го во видеото

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=134250
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

MacedonBG

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 762
  • Погледај го Профилот
  • Българският националистически форум
Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
« Одговори #318 на: Февруари 13, 2011, 09:27:49 »

Остри критики за Македонија во Европскиот парламент http://www.inpress.com.mk/default.asp?ItemID=9FFAD9D9915E7944B1DB3AD0C205EA42
« Последно менување: Февруари 13, 2011, 11:37:21 disidente »
Сочувана
Българският националистически форум http://www.forum.bg-nacionalisti.org/index.php
Facebook account - Kaloian Ivanov Macedonbg

опълченец

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3320
  • Погледај го Профилот
Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
« Одговори #319 на: Март 03, 2011, 02:34:58 »

Македония променя името си

http://news.plovdiv24.bg/233529.html
Сочувана
Гордей се, майко Българио, с твоите синове герои!

тиквешанка

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 633
  • Погледај го Профилот
Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
« Одговори #320 на: Март 03, 2011, 10:04:12 »

Македония променя името си

http://news.plovdiv24.bg/233529.html

Пред три години пред самитот на НАТО во 2008 година Груевски прифатил промена на името,а писмото на Милошоски беше објавено неодамна.Сега неуспешно се обидуваат да го демантираат тоа.Со години глумат патриоти и го манипулираат народот.Белким некои од ,,античките“ ќе се свестат па ќе им откажат послушност!Дијаспората веќе реагираше!Рејтингот на Груевски се топи!

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=134966
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=134888
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=134983

Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Хунзите се повампируваат:

Писмо со клевети за странските дипломати

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=135067

Амбасадорите Фуере и Филипини и европратеникот Талер со нивното недипломатско и политичко пристрасно однесување ја дискредитираат и компромитираат ЕУ и земјите кои ги претставуваат.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
« Одговори #322 на: Март 08, 2011, 03:41:57 »

Фуере, Рикер и сличните, што побргу да си отидат. Ако може и без поздрав

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=371182928&id=13&setIzdanie=22224

Цитат
Дека амбасадорите можат да дадат свој печат на политиките потврдува и Рикер. Свесен дека никој нема три чисти да му тропне на маса, тој на моменти се однесуваше како наш неизбран гувернер

Протоколот во дипломатијата има нагласена улога и е силно оружје. Го користат најчесто моќните бидејќи - можат. Преку протоколот најлесно се демонстрираат сите нијанси на дипломатијата - од нагласено пријателство до крајна нетрпеливост.

Назадоволството на власта од работата на претставникот на ЕУ наиде на остри осуди. А бојкотот на коктелот, одбивањето да се прими во посета..., беа јавна оцена за неговата работа. Само власта е меродавна за тоа. Сите други пофалби и признанија се ирелевантни. Тоа беше и легитимна порака за Брисел, без други импликации.

Истите што се згрозени од заслужениот третман на Фуере, триумфираат што премиерот морал пресот во Вашингтон да го држи на улица. Тоа беше протоколарна демонстрација на сила. Јавно покажаа незадоволство од „тврдоглавоста“ на Груевски, кој ги игнорира нивните обиди да нé прекрстат и да го затворат, засекогаш, „македонското прашање“. Сигурно сериозно му замеруваат и што не ја есапи ниту подготвеноста на опозицијата веднаш да свитка кичма. Тие што тврдат дека во Вашингтон се зборувало за демократијата, медиумите во земјава... не ги разбираат работите. Или имаат други интереси.

Според дипломати, политичари, новинари..., ние треба да се покажуваме пред сé како добри домаќини, без оглед какви се гостите. На таквите како Фуере, Рикер..., кои бескрупулозно ни се мешаат во сé и ни кажуваат што и како да правиме, се разбира, според интересите на тие што ги претставуваат - ние, демек, треба да им оддаваме признанија. Ако навистина бидеме толку сервилни, на што некои инсистираат, и треба да нé газат и плукаат.

Фуере не заслужи наша особена почит. Напротив. Од аспект на нашите интереси, неговиот ефект е во добра мера - негативен. Британец, голем познавач на состојбите во регионот, го оцени како националист за кого Македонците (кон Албанците) биле исти како Британците спрема Ирците. Тоа можеби објаснува некои негови потези.

Неспорен факт е дека Фуере направи повеќе чекори за кои требаше да биде дури и протеран од земјава. Набргу откако дојде, по изборите во 2006 година, јавно побара да коалицираат победниците од македонскиот и албанскиот блок. Тоа беше флагрантно мешање во нашите внатрешни работи и повик за федерализација на државата. Кој со кого ќе коалицира не е, ниту може да биде негова работа, ниту на Брисел. Барем јавно.

Во декември 2009 година, Фуере и неговите од Мисијата, во голем тираж дистрибуираа леток преку дневните весници - „Безвизно патување за граѓаните на Поранешна Југословенска Република Македонија“. Тој нé прекрсти и дома, прекршувајќи го нашиот Устав, во кој е прецизирано и името на државата. Тоа повлекува кривична одговорност. А, според резолуцијата на СБ на ООН, со која ни е наметната референцата, „п“ од „поранешна“ и „ј“ од „југословенска“, се со мали букви, а не големи, што е суштинска разлика. Тоа не важи за Фуере.

Го потпиша и познатото писмо, заедно со Рикер и други слични на нив, во кое македонскиот јазик, со апсолутно прецизна намера, го прекрстија во „државен“. Повторно кршење на Уставот, за што се протерува.

Односот кон Фуере, макар на крајот од мандатот, охрабрува дека сепак се освестуваме. Тоа што премиерот сепак го прими, неверојатно потсетува на слична ситуација во Тирана, во почетокот на 2002 година. Заминуваше шефот на Мисијата на ОБСЕ, нам познатиот амбасадор Герт Аренс. Албанците не беа задоволни од неговата работа и на прошталниот прием не се појави никој важен. Одеднаш, пред самиот крај, еве ти ги и претседателот на државата, и спикерот, и премиерот... Претседателот веднаш отиде до микрофонот и му предаде одликување! По кратката церемонија, веднаш си отидоа. Сите бевме збунети. Утредента сé се разјасни. Амбасадорот на САД извршил жесток притисок да му се оддаде признание на Аренс. Домашните немале избор, ама останале доследни - одликувањето го предале без декрет потпишан од претседателот! Му предале парче метал.

Дека амбасадорите можат да дадат свој печат на политиките потврдува и Рикер. Има силни индикации дека тој, во реализацијата на политиката на САД, одеше чекор напред. Свесен дека никој нема три чисти да му тропне на маса, да го опомене дека не е на родео, тој се силеше. Со јавното пропагирање да си го смениме името си земаше право, кое нема никаква врска со неговата функција. На моменти се однесуваше како наш неизбран гувернер. Тоа што има и поддршка, не ја намалува неговата одговорност.
Вашингтон очигледно ја ценеше неговата одлучност што поскоро да нé дотолчи и го награди со скок во кариерата. На наша сметка. Бидете уверени дека неговото испраќање ќе биде гламурозно, иако сите надлежни мора да се свесни за негативната улога што ја одигра. Тоа само ќе потврди дека самопочитта не ни е силна страна.

Крајно време е да се соочиме со вистината. Некои се самозалажуваат, други пропагираат дека САД се наш стратегиски партнер. За жал, не е така. Тие не се наш, туку ние нивни. Подготвени сме да гинеме за нивните каузи во Авганистан и Ирак и (речиси) ништо не добиваме за возврат. Освен инсистирањето да се прекрстиме. Ако националниот идентитет на македонскиот народ е сериозно загрозен, а САД се главниот поборник да се самообезличиме, во што е нивното партнерство? САД се клучни и за блокадата и уцената која ни ја испорачува НАТО - или ќе се прекрстите, или нема членство. Кога би биле тие против таквиот пристап, нашата позиција би била сосема поинаква. Оваа американска политика е дијаметрално спротивна од таа на Буш.

Зошто им пречиме на САД?

П.С. Рикер докрај ги отвори картите. Не му се верува дека премиерот веднаш не ги спровел „пораките“ (читај: директивите) на Вашингтон! Навистина премногу го толериравме и со право нé третира(ат) како банана-држава.

Авторот е поранешен амбасадор
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
« Одговори #323 на: Март 09, 2011, 04:19:50 »

Талер до Велиновска: Зошто измислувате непријатели
http://utrinski.com.mk/?ItemID=162CCF13C4E3C5459B4A3F699D9627E9


Цитат
Известувачот на Европскиот парламент за Македонија, Зоран Талер, во писмо испратено до четворицата новинари и еден бизнисмен, пишува дека е загрижувачко претставувањето на некои официјални претставници на ЕУ како „непријатели“.Авторитарните режими постојано ги нагласуваат своите ’успеси‘, а не дискутираат за проблемите“, им пишува Талер на Мирка Велиновска, Миленко Неделковски, Драган Павловиќ-Латас, Дарко Јаневски и Благоја Самаковски.     
Цитат
Лично би сакал да забележам дека понекогаш, како известувач на Европскиот парламент за Македонија, имав многу чудно искуство со медиумската средина во Македонија (многу селективна монтажа на моите изјави во одредени електронски и печатени медиуми, пристрасни известувања и коментари и итн.). Многумина се согласуваат дека нивото на новинарството во Македонија е далеку од она што го заслужува народот на Македонија и една земја-кандидат за членство во ЕУ.


Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
« Одговори #324 на: Март 11, 2011, 10:51:10 »

Колкото Цезар е италианец, толкова Александър е македонец   :)
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,14902585,00.html?maca=bul-begenes_bg-4437-xml-mrss


Цитат
Александър Велики произхожда от Македония и, разбира се, е славянски македонец. Това стои извън всякакво съмнение. Поне за македонците, които сега са се втурнали да издигат паметници на "своите" големи герои.
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
« Одговори #325 на: Април 14, 2011, 10:05:07 »

Кацин предлага „Наша Македонија“?   :D  :D  :D

На состанокот на парламентите на земјите-членки на европскиот парламент со оние од земјите од Балканот, словенечкиот европратеник, либералот Јелко Кацин, соопшти предлог за решение за спорот за името за кој најверојатно дополнително ќе се утврди дали бил сериозен или ироничен.

"Зошто да не ја именуваме земјата - Наша Македонија. Не Македонија на Бугарија или Македонија на Грција. Ова најверојатно може да биде начин да се почне дијалог за изнаоѓање решение за спорот. Подоцна може да се одреди датум и така да се забрза процесот на интеграција на Западниот Балкан."


http://alsat.mk/vesti/zemja/2402200.html
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
« Одговори #326 на: Април 15, 2011, 11:24:10 »

Blic, 13.04.2011
Kacin predlaže ime Naša Makedonija

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/247859/Kacin-predlaze-ime-Nasa-Makedonija

Цитат
BRISEL - Pitanje imena koči Makedoniju već šest godina na putu evropskih integracija, izjavio je danas potpredsednik delegacije Evropskog parlamenta (EP) za jugoistočnu Evropu Jelko Kacin i predložio da Skoplje i Atina razmotre alternativni predlog imena Naša Makedonija.

Kacin je pozvao na što hitnije rešavanje pitanja imena Makedonije na konferenciji o Zapadnom Balkanu u organizaciji EP i mađarskog predsedavanja EU, saopšteno je iz Kacinovog kabineta.
 
"Pitanje imena koči Makedoniju već šest godina na putu evropskih integracija. Da bi se ova dugotrajna blokada napokon prekinula potrebno je promeniti pristup pregovorima o kompromisnom rešenju", rekao je Kacin.
 
"Treba da nateramo obe strane da promene svoje viđenje problema. Predlažem danas sa ovog mesta da Skopje i Atina razmotre alternativni predlog imena - Naša Makedonija", rekao je Kacin.
 
On je podsetio da u okruženju postoje tri regije koje nose ime Makedonije. Naša Makedonija po definiciji negira bilo kakve teritorijalne aspiracije današnje, "Bivše
Jugoslovenske Republike Makedonije" prema ovim regijama. S tim imenom bi svi mogli živeti, ocenio je Kacin.
 
Prema njegovum rečima, "ako prethodni predlozi nisu urodili plodom neki novi će morati to da uradi. Potrebna je vizija i politička hrabrost kako bi izašli iz ovog začaranog kruga. Makedonija je naša evropska zemlja i mi želimo da se ona što pre vrati na put ka članstvu u EU", izjavio je Kacin.
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
« Одговори #327 на: Април 17, 2011, 10:20:04 »

Кацин: Македонија мора итно да преземе нешто

Цитат
Изборите не би требало да бидат пречка во исполнувањето на обврските од ЕУ агендата, ниту во напорите за изнаоѓање на решение за името.

Фактот што Македонија шеста година е со кандидатски статус, без датум за на преговори со ЕУ и во статус кво ситуација во однос спорот со Грција, укажува од ургентноста, дека државата мора нешто да преземе, во спротивно постои опасност да остане уште долго време во европска чекална, коментира за A1 Телевизија, Јелко Kацин.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=136829
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
« Одговори #328 на: Април 18, 2011, 01:51:20 »

ЕЛЗА ПАПАДИМИТРИУ, ГРЧКА ПАРЛАМЕНТАРКА ВО СОВЕТОТ НА ЕВРОПА

Идентитетот е само ваш, Македонија e во три земји


Цитат
За идентитетот не се преговара, но сакаме земјата да сфати дека не може да биде Македонија бидејќи регионот Македонија историски е грчки и географски се однесува на три земји, вели Пападимитриу

Како ги оценувате односите меѓу двете земји во моментов?

- Кога две земји кои имаат многу причини да бидат пријателски, а сепак дозволуваат и продолжуваат толку многу години да влечат еден проблем како нашиот, с` што можам да речам е - може да биде подобро. И односите треба да бидат подобри. А на прашањето како може да бидат подобри, веднаш ќе ви речам - со спроведување на она што веќе го одлучиле кога ја потпишале Привремената спогодба.

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=6FEDF33973A3D34A9F998F5728FEE7FD
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Нема напредок кон ЕУ без решение за името
« Одговори #329 на: Април 25, 2011, 09:20:30 »

Интервју со Ципрас:Без решение на името нема доверба меѓу двете земји

Цитат
Алексис Ципрас е претседател на СИРИЗА(радикалната левица) во Грција. Тоа е единствената партија која уште во 92та, кога во Грција беше несфатливо да се прифати сложено име со терминот Македонија, велеше дека треба прашањето што поскоро да се затвори и ги постави црвените линии за кои денеска се согласува грчката влада, а тогаш беа неприфатливи од ниедна партија. Ципрас смета дека национализмот што е присутен во двете земји е сериозен проблем, вели дека името мора да се реши за да има нов почеток во односите на двете земји.Со Ципрас разговараше нашиот дописник од Атина Сања Ристовска.

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=74342
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !