Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Прикажи ги пораките

Овој оддел овозможува да ги гледате сите пораки оставени од овој член. Но внимавај можеш да ги видиш истите само од делови на форумот каде имаш пристап.

Пораки - disidente

Страници: [1] 2 3 ... 360
1
Колкав е импакт факторот на братот на премиерот, доц. д-р Ѓорги Груевски?!

http://libertas.mk/%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BA%D0%B0%D0%B2-%D0%B5-%D0%B8%D0%BC%D0%BF%D0%B0%D0%BA%D1%82-%D1%84%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%BE%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF/

Цитат
Веројатно многумина не знаат, но премиерот Никола Груевски има брат. Се работи за Ѓорги Груевски, полубрат на Никола Груевски, по неговиот татко. Тој е вонреден професор на Факултетот за дизајн и технологии на мебел и ентериер на Универзитетот „Кирил и Методиј“, ја врши и функцијата продекан за финансии на истиот факултетот. Воедно тој е и член на на Комисија за издавачка дејност на Универзитетот „Кирил и Методиј“.

2
УПРАВА ЗА ЗАШТИТА НА КУЛТУРНОТО НАСЛЕДСТВО

  Виктор Лилчиќ                                               Директор

тел. 02/3289 700


http://uzkn.gov.mk/struktura.html

3
(ВИДЕО) Кнежевиќ: Две недели факултетите не ни даваа просторија за трибина на Студентски пленум

http://a1on.mk/wordpress/archives/422831

4
Новинарите Љубиша Арсиќ и Жарко Настоски изработија 30-минутен документарен филм, под името „Кон правдата“, кој ги обработува случаите на политичка дискриминација во македонската администрација, како и работата на надлежните тела во државниот систем кои треба да ги спречат и превенираат ваквите појави.

http://plusinfo.mk/vest/7650/video-zoshto-ministerot-spiro-ristovski-kurtuli-po-diskriminirackata-izjava

5
Вилиќ: ФДУ отфрли каква било дебата за екстерно тестирање

Наставно-научниот совет на Факултетот за драмски уметности (ФДУ) денеска едногласно отфрли каква било дебата за екстерно тестирање, а камоли да му одговори на ректорот како тоа да се спроведе, порача д-р Небојша Вилиќ од факултетот на денешната трибинаа „Честите измени на законот – причина за лошиот квалитет на високото образование“.

Дебатата организирана од Студентски пленум почна во 14 часот во амфитеатарот 2 на Филозофскиот факултет во Скопје.

На трибината учествуваат универзитетските професори Билјана Ванковска, Небојша Вилиќ, Маја Бојаџиевска, Љубомир Цуцуловски и Дана Прелиќ.

Секој професор има 10-минутно излагање, а потоа публиката ќе поставува прашања.


http://plusinfo.mk/vest/7655/vilikj-fdu-otfrli-kakva-bilo-debata-za-eksterno-testiranje

6
ТЕАТАР КОМЕДИЈА

Јелена Жугиќ

директор


http://www.teatarkomedija.com.mk/index.php/2013-01-31-17-18-52/uprava

7
Музей на македонската борба
Музеи в Република Македония
Museum of the Macedonian Struggle.jpg
Местоположение   Скопие
Тематика   национално-освободително движение
Допълнителна информация
Директор   Бранислав Светозаревич
Адрес   Иљо Војвода б.б.
Телефон   (02) 3256 668, (02) 3256667


http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D1%83%D0%B7%D0%B5%D0%B9_%D0%BD%D0%B0_%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0_%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%B1%D0%B0_%28%D0%A1%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D0%B5%29

8
"Сметам дека градбите од Скопје 2014 се неквалитетни и мислам дека тоа многу брзо ќе се види. За десет години сите ќе се чудиме како ќе изгледаат тие објекти, вели претседателката на Асоцијацијата на архитекти, Сања Раѓеновиќ-Јовановиќ, во неделното интервју за Радио Слободна Европа."

http://libertas.mk/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-%D1%80%D0%B0%D1%93%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9C-%D1%98%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9C-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BE/

9
Реч на Лазар Младенов в памет на Мара Бунева в Скопие

https://www.youtube.com/watch?v=QcesSs-sKUA&feature=youtube_gdata_player

10
Актуелни теми од медиумите / PRESS
« на: Февруари 17, 2014, 02:27:57  »
Пресконференция на ВМРО и БККС по актуални...

http://new.livestream.com/accounts/5815952/events/2776260


11
Актуелни теми од медиумите / Одг: "The best" oФ Хорхе
« на: Февруари 08, 2014, 07:20:20  »

На крајот од мандатот Иванов покажува „смисол за хумор“, на љубопитните новинари им дели вратоврски

Ѓорѓе Иванов „шеговито“ им враќа на дел од информативните портали кои објавија за големите суми кои неговиот кабинет ги одвоил за вратоврски.

http://libertas.mk/%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%98%D0%BE%D1%82-%D0%BE%D0%B4-%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%82-%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2-%D0%BF%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D0%B6%D1%83%D0%B2%D0%B0/

12
Уредникот на Либертас, Ацо Кабранов, во изјава за Плусинфо, му одговори на кабинетот:

- Ние не сакаме кинеска демократија. Радо би слушале предавање од претседателот, ако во овие години, во неговиот мандат, Македонија видеше аир во демократијата. Ако толку знае за демократија, зошто не преземе чекори Македонија да тргне напред: Напротив, во неговиот мандат демократијата паѓа и тоа го констатираат сите европски институции. Ние не сметаме дека се блажени оние што не знаат, а кинеската демокартија не му е за фалење.Со почит,Кабинет на Претседателот на Република Македонија

13
 :D Иванов на „Либертас“ му нуди часови по кинеска демократија

Во врска со објавената вест „(ВИДЕО) Иванов би космодиск ама не и дисконтинуитет“, Кабинетот на претседателот на Република Македонија испрати реакција до порталот Либертас во која се вели:

“Пријатно сме изненадени од посветеноста на Вашиот портал, што толку студиозно и аналитички ја согледаа изјавата на претседателот Иванов во емисијата на Миленко Неделковски. Во оваа прилика ви укажуваме дека Претседателот Иванов искажа подготвеност да одржи предавање на Вашата редакција за елементарно познавање на политичкиот систем на Народна Република Кина. Доколку постои заинтересираност, претседателот Иванов е подготвен и за продлабочено запознавање со кинеската традиција, филозофија и култура, како и за специфичностите на Кина. Во спротивно ќе сметаме дека Вашиот портал цврсто се придржува кон мудроста „Блажени се оние кои малку знаат…“,. се вели во реакцијата од Кабинетот на претседателот.

http://libertas.mk/%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2-%D0%BD%D0%B0-%D0%BB%D0%B8%D0%B1%D0%B5%D1%80%D1%82%D0%B0%D1%81-%D0%BC%D1%83-%D0%BD%D1%83%D0%B4%D0%B8-%D1%87%D0%B0%D1%81%D0%BE%D0%B2%D0%B8-%D0%BF/

14
(ВИДЕО) Иванов би космодиск ама не и дисконтинуитет

Цитат
Претседателот Ѓорге Иванов, во своето интервју за Миленко Неделковски кој го придружуваше на посетата во Кина, не криејќи ги силните емоции од начинот на кој функционира оваа комунистичка држава, се обиде да направи паралела која ако не е лапсус, веројатно е тајна желба на актуелниот шеф на македонската држава.

http://libertas.mk/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2-%D0%B1%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D1%81%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%81%D0%BA-%D0%B0%D0%BC%D0%B0-%D0%BD%D0%B5-%D0%B8-%D0%B4%D0%B8%D1%81/

15
Актуелни теми од медиумите / Одг: MONEY ! (Пари)
« на: Октомври 18, 2013, 10:19:17  »
Нов играч на пазара на IPTV телевизия в България

Потребителите ще могат да записват предавания, да ползват отложено гледане, пауза, гледане в YouTube

Uploaded with ImageShack.com

http://economic.bg/news/24773/1/1/Nov-igrach-na-pazara-na-iptv-televiziya-v-Bulgariya.html

Страници: [1] 2 3 ... 360