Бугарски Културен Клуб

Општа дискусија => Актуелни теми од медиумите => Тема започната од: disidente на Јули 17, 2009, 09:29:59

Наслов: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Јули 17, 2009, 09:29:59
Еве я заглавната страница за регионот на новиот весник ТОТАЛ од Скопйе. Прегладайте сами на колку места се спомнува Србия и на колку Бугария.
Е тоа е македонската реалност !

Регион

Македонија
Регион
Свет
16.07.2009Српската влада пласираше 600 милиони евра кредити за ликвидност
Ова во Белград, во среда го соопшти министерот за економија Млаѓан Динкиќ, додавајќи дека динарските кредити во Србија се зголемуваат. Повеќе »
16.07.2009Словенија дели пари за социјално загрозените
Секое социјално загрозено семејство во септември ќе добие 200 евра, а на поединците ќе им даваат по 160 евра Повеќе »
16.07.2009За 7% намален бројот на туристи во Црна Гора
Бројот на туристи кои ја посетиле Црна Гора во првото полугодие е намален за 7%, а бројот на ноќевања за 9%, во споредба со истиот период лани Повеќе »
16.07.2009Буџетскиот дефицит на Турција е 13 пати поголем од лани
Буџетскиот дефицит на Турција достигна 23,2 милијарди турски лири (10,7 милијарди евра) во првата половина на 2009 година и е 13 пати повисок од истиот период од минатата година, соопшти... Повеќе »
16.07.2009Словенија ги намалува трошоците за токи и услуги за 10%
Владата на Словенија ги намалува трошоците за стоки и услуги за 10% во вториот ребаланс на буџетот.
Премиерот Борут Пахор, по повод претстојната расправа за новиот ребаланс на буџетот рече дека... Повеќе »
16.07.2009Косово ќе гради термоцентрала вредна 3,5 милијарди евра
Првиот човек на косовската Влада наведе дека новата термоцентрала ќе обезбедува задоволувачка и издржлива енергија за домашна потрошувачка и за меѓународен извоз, како и дека истата ќе биде израдена... Повеќе »
15.07.2009ЕУ ги одблокира земјоделските субвенции за Романија
Со оваа одлука ЕУ треба да и префрли 170 милиони евра на романската агенција задолжена за дистибуција на овие пари во форма на субвенции за земјоделството Повеќе »
15.07.2009Бугарија и Грција се поврзуваат со гасовод
Бугарија и Грција потпишаа меморандум за изградба на гасовод, кој ќе ги поврзува мрежите на двете земји.
Гасоводот со должина од стотина километри ќе ги поврзува градот Хасково во јужниот дел на... Повеќе »
15.07.2009Албанија воведува три пати повисоки царини за кинеската стока
Кинеската стока ќе има три пати повисока царина поради одлуката на Царинската управа на Албанија со која за земјите кои не се членки на Европската унија – царинењето ќе се врши по тежина, а не по... Повеќе »
15.07.2009Аранжманот со ММФ ја спаси БиХ од колапс
Стенд-бај аранжманот со Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ја врати Босна и Херцеговина (БиХ) од работ на финансиски колапс. Повеќе »
15.07.2009Aлбанија во првиот квартал со раст од 6%
Албанија продолжува да бележи економски раст, независно од кризата што повеќе од една година ја зафати светската економија, соопшти Институтот за статистики во Тирана Повеќе »
15.07.2009Младите Срби сè помалку сакаат да живеат во странство
Според истражување, во однос на декември 2007. година за над 10% се намалил бројот на младите на возраст од 15 до 30 години што сакаат да ја напуштат Србија. Повеќе »
14.07.2009Меркатор и Пивара Лашко во рацете на германски фонд?
Се доведува во прашање колку е сериозна понудата, бидејќи непознатиот германски фонд не доставил банкарска гаранција од 10 милиони евра Повеќе »
14.07.2009Србија очекува странски инвестиции од две милијарди евра
Српските власти очекуваат дека и покрај кризата ќе привлечат две милијарди евра странски дирекни инвестиции (СДИ), пишува српскиот весник, Бизнисновине.
„Од почетокот на оваа година 30 компании се... Повеќе »
14.07.2009Словенечката влада ќе им биде жирант на граѓаните
Министерот за финансии Франц Крижаниќ објави дека Владата наменила 350 милиони евра за да може да биде жирант на најзагрозените граѓани кои што до сега важеа за кредитно неспособни. Повеќе »
14.07.2009СБ и додели кредит на Србија за изградба на Коридорот 10
Србија и Светската банка вчера потпишаа договор за кредит во висина од 388 милиони долари за изградба на магистрала која ќе ги поврзува Унгарија со Македонија и Бугарија, односно за Коридорот 10. Повеќе »
14.07.2009Албанија оваа година со минимален економски раст
Гувернерот на Централната банка на Албанија, Ардиан Фулани најави минимален раст на домашната економија годинава Повеќе »
14.07.2009Србија и Хрватска ќе го нормализираат авиосообраќајот
Според српскиот министер за инфраструктура Милутин Мркоњиќ, идеја на српската страна е сите прашања на комерцијалните летови да се решаваат меѓу авиокомпаниите „Јат ервејз“ и „Кроација ерлајнс“. Повеќе »
13.07.2009Странците во Романија инвестирале 1,5 милијарди евра
Со овие проекти треба да бидат вработени повеќе од 5.000 рабтоници Повеќе »
Предходни    1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20    Следни

В
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Апостол на Јули 17, 2009, 01:03:24
Ништо   ново-децении  наназад  е  исто.Србија  инвестира  во Македонија.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Јули 21, 2009, 10:07:44
УШТЕ ЕДНА РЕАЛНОСТ !

http://www.standartnews.com/news/details/id/38497/1%25-%D0%B5-%D1%80%D0%B5%D0%B9%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B3%D1%8A%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%8F-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B7%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%82-
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Kiril на Јули 21, 2009, 05:56:57
Не разбирам - цитираните проценти в статията на Стандарт не са повече от 50%, останалите 50% от македонските граждани на кого имат доверие?!
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Апостол на Јули 21, 2009, 09:25:20
Призив за нова българска политика
по отношение
на Република Македония   


    Демонстрираното в последно време грубо и нецивилизовано отношение на граничните власти на Р Македония към македонски българи с двойно гражданство, притежатели на български и македонски паспорти, е още едно потвърждение, че Скопие не се отказва от следваната след Втората световна война фобична и дискриминационна политика към българите и българското наследство в новата държава. Започнатата „паспортна акция“ за дискриминация на български държавен документ и за засилен полицейски контрол на контактите на българите от двете страни на държавната граница, което е флагрантно нарушение на европейските правни норми и стандарти, разбира се, е част от политическия инструментариум на управляващите в Р Македония за конфронтацията им с България. За съжаление през последните две десетилетия, когато България се застъпваше за добросъседство и приятелство със своя съсед и в критични моменти му оказваше безусловна подкрепа, на негова територия името „българин“ продължава да се криминализира. Българският етнос бе изхвърлен от конституцията и официалните статистики, граждани със заявено българско народностно самосъзнание се уволняват от работа, биват съдени, глобявани и даже хвърляни в затвор, забраняват се обществените организации на българи и се спират издаваните от тях вестници.
    Подобна политика се провежда в началото на ХХI в. от една власт, която има претенциите, че спазва критериите на ЕС и иска достъп за членство до тази организация. Практиката доказа по категоричен начин, че изобщо няма значение коя партия е на власт в Скопие и кой е държавен глава там. Сега управляващите от уж родолюбивата ВМРО, чиито основатели и лидери воюваха на живот и смърт за запазване българщината в Македония и за които „македонците“ не са нито „славофони“, нито „антични македонци“, а македонски българи, действат абсолютно като техните предшественици. За тази си политика те очакват правителството на България да ги подкрепя за членство в ЕС?!
    Македонският научен институт в София следи отблизо и с голяма тревога цялата тази безмислена кампания на управляващите в Скопие през последните две десетилетия. Той е реагирал на действията им срещу България и гражданите с българско национално съмосъзнание. Последните антибългарски прояви край Вардара дават основания на членовете на Института за поредния протест срещу нарушаването на основни човешки права, нормите на международното право, принципите на добросъседство и за призив към отговорните държавници на България както следва: 

УВАЖАЕМИ ГОСПОДА,   

    Двадесетгодишния опит на отношенията ни с Р Македония доказва, че България има като съсед държавен субект, който се управлява от политици, закърмени с една овехтяла българофобска идеология, живеещи все още в илюзията, че българският народ ще се откаже от или ще търгува със своята история, културното и църковното си наследство, където достойно и неоспоримо за цивилизования свят стоят Самуил, Охридската архиепископия, Паисий, Гоце Делчев, Дамян Груев, Яне Сандански, Илинденското въстание, църкви, манастири и военни паметници.
    Изложените обстоятелства налагат и България е в правото си като член на ЕС и НАТО да постави няколко задължителни условия във връзка с българската подкрепа в бъдеще за евроинтеграцията на Р Македония. Следва да се има предвид, че ако съществуващите проблеми между Скопие и София не бъдат изяснени и урегулирани преди приемането на Р Македония в НАТО и ЕС, впоследствие България ще бъде поставена в деликатната ситуация да отговаря на провокациите и да се съобразява с претенциите на един свой партньор в ЕС и в името на общоевропейски интереси да прави нови безпринципни компромиси с националните интереси на българския народ.
    Предвид необходимостта да се избегне подобна нежелателна перспектива, Македонският научен институт в София за пореден път поставя на вниманието на българската общественост и държавните органи необходимостта от разработване но нова политика по отношение на Р Македония. Тя би трябвало да съдържа няколко задължителни стъпки, които биха могли да се подредят в следната последователност:
    1. Обявяване на нова официална визия на София за отношенията с Р Македония на най-високо политическо равнище в държавата като с нея бъдат запознати и нашите политически партньори в Брюксел. Тя следва да съдържа оценка за положението на българите в ФР Македония след Втората световна война и особено след като бившата югорепублика стана независима държава.
    2. Официално поставяне на въпроса правата на гражданите, изявили доброволно българско национално самосъзнание, да бъдат гарантирани конституционно.
     3. Заявление, че България и в бъдеще ще се грижи за съблюдаване индивидуалните права на българите в Р Македония и тези на техните сдружения и организации, в съответствие с нормите и стандартите на ЕС.
    4. България изразява загриженост от отказа на властите да се ангажират с възстановяването и поддържането на българското културно-историческо наследство и особено на българските военни гробища.
    5. Официално заявление, че по-нататъшни претенции за наличието на някакво „македонско етническо малцинство“ в България и за регистрация на негова политическа партия ще се смятат за недружелюбен и конфронтационен акт.
    6. Да се изрази готовност за незабавно започване на директен двустранен диалог с оглед постигането на консенсус по основните спорни въпроси в областта на историческата наука и образованието чрез формирането на съответните експертни работни комисии.
    7. Изрична декларация, че от отношението на управляващите в Скопие към българската изцяло доброжелателна и напълно конструктивна политика по отношение на Р Македония и от желанието за започване на директен диалог, с оглед разрешаването на спорните въпроси, ще зависи българската подкрепа за членство в ЕС. В противен случай България си запазва правото да наложи вето, по подобие на други държави, защитаващи своите национални интереси в отношенията си с Р Македония. Ако всичко това не се направи сега, ситуацията утре ще ни донесе един жесток политически бумеранг и България може да се окаже „носител на проблеми“ в региона на Югоизточна Европа.
 
5 юни 2009 г. 

Македонски научен институт - София 

Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Јули 22, 2009, 11:28:57
Еден поглед кон РЕАЛНОСТА

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=87283DBA25EC5C48985A912A828B1CF7
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Јули 22, 2009, 11:43:03
Неговите го ослабнуваат


http://www.spic.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=905&ArticleID=35420
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Competent на Јули 23, 2009, 03:54:29
Р Македония или трагикомедията на една илюзия
http://bulgariamakedonia.net/index.php?br=32&stat=383

Вместо история в Македония има фолклор, вместо истински личности - митове
http://bulgariamakedonia.net/index.php?br=32&stat=385
Наслов: Одг: Македонска реалност-„Toa е независна Македониа„
Поставена од: Апостол на Јули 23, 2009, 08:53:59
Интелектуалци од Македонија во српско четничко движење?!


Четничко движење на Република Српска е формирано синоќа во Требиње, во кое се вклучени и интелектуалци од Македонија, пренесува Макфакс. Движењето, чија цел е обука на млади четници е формирано како невладина организација, во која обука ќе вршат "еминентни српски интелектуалци од РС, Србија, Македонија и Црна Гора".
"Целта на движењето е негување на четништвото како најзначајна и најсветла српска традиција и промоција на четништвото како идеологија на иднината", се наведува во соопштението на организацијата.

Десетгодишниот план на организацијата предвидува обука на млади од 16 до 22 години, со идеја годишно да се едуцираат 10.000 млади луѓе, што во период во наредни десет години, би значело 100.000 четници.

Движењето кое е формирано во Требиње, Република Српска, најави дека ќе формира свои наставни центри и во Бања Лука, источно Сараево, а обуки на идните млади четници ќе држат еминентни српски интелектуалци од РС, Црна Гора, Србија и Македонија.

Информациите во јавноста предизвикале шок, со оглед на тоа дека четничкото движење во историјата е означено како фашистичко, поради што се очекува и да биде забрането.
Движењето само по себе е забрането со Уставот на Босна и Херцеговина, но и во РС иако таму конкретно не се посочени антифашистичките темели на државата.

Инциденти предизвикани од четници не се новина во БиХ. Неодамна припадници на Равногорското четничко движење, беснееја за време на одбележувањето на масакрот во Сребреница, а полицијата не реагираше за време на инцидентите.

Група четници тогаш, облечени со маици со ликот на Ратко Младиќ, плукаа и уринираа врз знамето на Босна и Херцеговина, извикувајќи "Србија ако треба и сама ќе го исчисти Балканот од исламот". Властите во земјите каде четничкото движење на Република Српска (РС), најави свое ширење, за сега се без реакции.
Ова   е  вистинската „„независна и  суверена„ РМ.
 


 
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Јули 23, 2009, 09:34:22
Истата тема со три коментари !

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=4FB285160B466B4AA94DE88B9BA91357
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Јули 23, 2009, 12:45:36
На истата тема од "ВЕСТ"

http://www.vest.com.mk/?ItemID=C29979F10E04C243A97B7278D7FB2396

Кутрите геджовци, толку се силни, што уште малку па ке останат да живеат во Белградски пашалак !
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Апостол на Јули 27, 2009, 05:45:51
Видeте     ја  Македонската  реалност.

http://star.utrinski.com.mk/?pBroj=862&stID=9864&pR=20
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Јули 28, 2009, 01:51:09
Илинденска коњаница и фаланга тргна за Крушево

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=111978

Eм ИЛИНДЕН, ем коняница, ем ФАЛАНГА !

Аферим!
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: ohrid1941 на Јули 28, 2009, 01:59:36
Цитат
Прашавме и за фалангата. Мешањето на Александровите војници во комитска чета, според организаторот, не само што не било чудно, туку било и неопходно.

„Со фалангата сакаме да докажеме дека македонскиот народ не потекнува од 1903, од Илинденското востание, дека македонскиот народ е многу претходно, од пред нашата ера, во времето на Александар, Филип и нивните предци Аминта итн.“, вели Гоце Трпковски, организатор на Илинденски марш.

Со оваа фаланга како востанието да било на Грција против Турција. :-)
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Јули 31, 2009, 06:47:03
Рецесията галопира в Македония

http://today.actualno.com/news_254434.html
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Апостол на Декември 02, 2009, 02:41:38
http://www.focus-news.net/?id=n1308500

Мендух Тачи не изключва възможността от нов военен конфликт в Македония 
 
02 декември 2009 | 15:25 | Агенция "Фокус" 
 
Скопие. В случай че новият договор между македонците и албанците, подготвен от Демократическата партия на албанците /ДПА/, не бъде приет, няма да има македонска нация и македонски народ, заяви днес лидерът на ДПА Мендух Тачи, предаде телевизия Алсат М. Според Тачи проблемите между македонците и албанците в бъдеще може да се решават и чрез конфликт, зад който биха стояли младите недоволни албанци, ако дискриминацията срещу албанците продължи и не се приеме новият политически договор, предложен от партията му.
Във връзка със спора за името между Македония и Гърция Тачи смята, че македонците са изложени на голям риск, тъй като, ако се отстрани пресният исторически прах, те ще се самоопределят като сърби или българи. „Компромисът, според мен, се състои в това, че премиерът ще даде сериозни гаранции в световните центрове, че ще смени името, идентичността, окончателнщ ще признае, че македонците са славяни и че нямат нищо общо с античността и че Македония може да продължи да се гради само като мултиетническа, тъй като в противен случай тенденцията да се гради на етническа основа е безнадеждна”, каза Тачи.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Јануари 22, 2010, 11:44:36
ПРОДОЛЖУВААТ ПРОТЕСТИТЕ НА ПРЕСПАНСКИТЕ ОВОШТАРИ
Масовно се фрлаат јаболка


http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=1&EditionID=1921&ArticleID=131771

Пеце Стефановски

На Преспанско Езеро и на цела Преспа им се заканува еколошка катастрофа од огромните количества скапани јаболка кои се фрлаат по одводните канали. Со долги колони возила и нервозни патници вчера неколку часа беше блокиран магистралниот пат Битола - Ресен, на клучката кај „Макази“. Повторно протестираа преспанските овоштари кои бараат помош од Владата за да ја спасат ланската реколта на јаболка, со резерви од околу 70.000 тони. Поучени од искуствата на битолските фармери кои минатата година добија високи казни поради истурање на млекото на битолското џаде кон Прилеп, тие јаболката ги истурија во ендеците и ги повторија своите барања од протестите на шести јануари, кога побараа воведување кризни мерки од Владата за спас на преспанското јаболко. - Ние и натаму бараме четири денари премија за еден килограм јаболка, на произведени 40 тони. Овој износ е реален бидејќи сме свесни за глобалната економска криза. Ние не се споредуваме со Полска, која на своите овоштари им дава по осум денари за еден килограм и преспанското јаболко го прави неконкурентно на глобалниот пазар. Редно е годинава, од стоте милиони евра за субвенции, овој пат да се одвои нешто повеќе за овоштарите. Досега никој со нас, ниту од Владата ниту од локалната власт, не остварил средба откако ги почнавме првите протести, иако имаме информации дека тука дошол министерот, но не знаеме со кого остварил средба и што договарале. Ќе протестираме се додека не се сретнеме со првите луѓе на ресорните министерства и додека не најдеме излез од оваа криза - рече Стефче Радевски, претседател на Одборот за спас на преспанското јаболко. Од овоштарите вчера можеа да се слушнат различни реакции - дека се на работ на егзистенција, дека имало притисоци и закани за да не протестираат, дека имаат соодветна амбалажа за откуп, само да се најдат купувачи. Сепак, најгласни беа тие што упатуваа критики до Владата. - Ако можат да градат споменици, можат да ги одвојат и тие четири денари што ги бараме - рече Калчо Ноневски, овоштар од Волкодери. Овоштарите реагираат дека се однесени до дното на егзистенција. - Ние сега сме на дното, а бељата да биде уште поголема, на Преспанско Езеро и на цела Преспа им претстои голема еколошка катастрофа бидејќи јаболката скапуваат и се фрлаат во каналите покрај патот. Замислете што ќе се случи ако се фрлат сите 70.000 тони јаболка - рече Владимир Гулевски, овоштар од Долна Белацрква.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Јануари 22, 2010, 02:08:32
Цитат
Австрија има амбициозен план сите земји од Западен Балкан да ги внесе во ЕУ до 2020 година, изјави австрискиот Министер за надворешни работи Михаке Шпинделегер на заедничката конференција за новинарите со домаќинот Антонио Милошоски
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=118957

2020 и тоа амбициозно!  :o
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Јануари 22, 2010, 02:29:28
"СУПЕР" Е , ЕВЕ ЗОШТО :

Животниот стандард во Македонија поразителен

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=118914

Цитат
Во Македонија бројките за животниот стандард се поразителни.

Според Заводот за статистика, 28% од населението живее во сиромаштија, а 32% или околу 300 илјади работоспособни граѓани се без работа.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Јануари 22, 2010, 02:37:02
неможе човек ништо да каже освен тоа што ми излегува под секој пост од Панковски
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Јануари 23, 2010, 10:22:20
ДПА - Македонците и Албанците живеаат како газда и потчинет, а вината е кај првите

http://inpress.com.mk/?ItemID=8AA87A62471EDA4CA93C98543D4B5815

Тетово, 23. Јануари (ИНПРЕС)

Лидерот на Демократската партија на Албанците (ДПА) Мендух Тачи смета дека политиката на Владата наметнала состојба така што сега Македонците и Албанците живеаат како газда и потчинет, а вината е кај првите.

 (http://www.picvalley.net/u/2844/6441589209505258521264238500TMdj1rFVeAorN67ad0uQ.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2844/6441589209505258521264238500TMdj1rFVeAorN67ad0uQ.JPG)

Овој став тој го образложи со тоа дека на Албанците им се наметнува на сила да го учат македонскиот јазик во прво одделение, пренесе КИС теклевизијаа.

Според Тачи тоа претставува изживување врз Албанците.-Се кажуваат неточни работи. Постои одлука на Влада, а не одлука на министер да се учи македонски во прво одделение, рече Тачи. Според него во креирањето на оваа состојба имаат заслуга и антиалбанските кругови, кои неовозможуваат градење на Бурмали џамијата.

-Ви помина времето кога можевте да не излажате дека сакате да живееме заедно. Се сложувам со Љупчо Георгиевски кога кажува дека Албанците може да се припојат кон друга албанска држава, но не по нивна вина, Македонците макотрпно работат и одат по тој пат да не живеат со нас, изјави Тачи.

Според Тачи Албанците имаат државотворен капацитет, но имаат можност и да ја растурат државата.- Ние учествуваме со 30% во буџетот, самите си ги плаќаме нашите права. Од друга страна со нашите пари Македонците сакаат да ја надградат својат култура, да направат споменици а Александар Велики и мали,рече Тачи.

Според него не е добар и изборот на оние за кого се прават споменици.-Незнам дали Александар велики бил Македонец или Албанец, но како човек што го познава работите знам дека бил најголем криминалец, растурал цивилизации и ограбувал, рече Тачи. На новинарските прашања дали се било во ред доколку Македонците учат албански од прво одделение, Тачи рече дека оваа Влада тоа никогаш нема да го направи. (Крај)
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: deko на Јануари 24, 2010, 01:02:52
 От Тачи трябва многу да се учи, многу е реален а особено в оня част кадето казва че ,,александар велики е бъл сигурно криминалец,,е не ни чудо че днешните  т.н. ,,македонци,,го приемат за свой защтото и те се многу погилями крадци от своят идол те крадат найскпото нещо историята на други народи и прават лошо на цялото човещтво измислят нова искуствена нация ,,македонец,.Но за голямо щтастие трудно може да ги излажат напредните народи в европа, и затова за македония е затворена вратата в Е.С.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: ohrid1941 на Јануари 24, 2010, 10:56:42
Алсат, 22.01.2010
Тачи: Поглаварот на ИВЗ треба да им се извини на Господ и на верниците (http://alsat.mk/vesti/zemja/22864.html)

Цитат
„Има и еден невиден болесник кој се претставува како претстедател на Советот за изградба на оваа џамија. Јавноста треба да знае дека тој, неговите пријатели работеле и сè уште работат за сите анти-албански служби и не треба да се има никаква надеж дека такви луѓе ќе успеат да ја подобрат ситуацијата во која сме“, изјави Тачи.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Јануари 24, 2010, 11:54:41
Избори во мај и техничка влада ?

Скопје, 20. јануари (ИНПРЕС)

Ќе ИМА, или НЕМА да ИМА избори во мај? Груевски ја губи контролата на повеќе фронта, а ја губи и битката со времето. Дали Македонија ќе влезе во некогашното италијанско сценарио на континуирани, предвремени, избори и "листопадни" влади? Македонија влегува во "маѓепсан круг"!?

Првиот фронт, медиумите. Притиснати од јавното мислење, принудени се да ги критикуваат грешките на власта. Највлијателниот национален електронски медиум А1,  најверојатно не на своја рака, туку со амин на највлијателната светска политичка сила, комплетно се вклучи во кампањата за "приземјување" на Груевски.Се сменија работите откако Филип Рикер, се појави на "Второто заседание" на Демосовци. Нешто и вториот "коалициониот медиум" (Стојменов - Канал 5 ) ни нуди нагласена објективност и медиски плуралитет.

На удар и главниот промотор и спин "фраер" на Владата, прикажан како српски и анти-НАТО шпиун. Пораката е јасна: нема компромис и одложување на преземените обврски за интеграција во НАТО и ЕУ како основен услов за стабилизација на регионот во целина.Сега и првиот ,, коалиционен,, медиум ќе почне да размислуваа - како наатаму.

Вториот фронт - економијата. Нема странски инвестиции, домашните фирми ја губат битката со кризата, ликвидноста е катастрофална. Буџетските обрски се се поголеми: зголемена јавна администрација, покачени плати, пензии, нови кампањи и споменици…. Буџетот е празен, се доцни со исплата на обрските кон фирмите. Прашање е на време кога ќе се повлечат девизните резерви и дали следува девалвација на денарот?

Третиот фронт - меѓународниот фактор. Името е проблем со Грција, МПЦ е проблем со Србија, идентитетот со Бугарија. Франција со Саркози е "авион пријател" на Грција. Германско-австриското лоби тешко да ги заборави случаите со ЕВН и Заревски, Шпанија е "роднина" на Грција, а Британија ја влече локомотивата Србија. Америка, нашиот најсигурен партнер, сака стабилен Балкан, и не сака „занесени“ балкански политичари. Караманлис тоа најдобро го почувствува. А и на Папандреу не му е лесно, со пролетните претседателски избори.

Четвртиот фронт - владината коалиција. Зарем очекувате од човекот кој јавно не проговорил на македонски јазик, јавно да  ги повика првооделенците да учат македонски? Впрочем, генезата на политичкото делување и кај двата партнера е национализмот. Тогаш, што го одржува тоа партнерство, и колку тоа може да се одржи? А другите, како Бајрам, Лиле, Павле, Ѕинго, Стојменов, Стоилковиќ, ќе останат -  или со висока „продажна“ цена, или први ќе го напуштат бродот што тоне.

Петтиот фронт - самото ВМРО. Народна - бара избори, Обединети на Љубе, исто така. Се чуствува дека сега е моментот за пребројување помеѓу Груевски, Љубчо и Љубе. Внатре во самото ДПМНЕ, разни лоби груби со различни концепти. Испреплетени националистички, бизнис и политички интереси.

Времето работи против Груевски. Одлуката мора да падне. Ќе има, или не избори во мај?

Првата можност, да нема избори. Во тој случај, имајќи ги предвид претседателските избори во Грција напролет и тенката превласт на Папандреу во ситуација на економски крах на државата, многу е веројатно дека спорот со името ќе се одложи, ќе нема влез во НАТО и ЕУ за нас, ќе нема инвестиции, ќе нема економско-социјална стабилност.

Во таква ситуација, нормално е да има предвремени избори, во кои власта обично губи. А доколку се смени името, тогаш Груевски и ДПМНЕ ќе ја сносат најголемата одговорност и не ќе можат да го скротат национализмот во сопствените редови. Можно е да има промени во самото ДПМНЕ, што повлекува нови парламентарни избори.

Втората опција - предвидува избори во мај, со барање дозвола за промена на името, од страна на Груевски. Доколку ДПМНЕ ја потврди доминацијата, со 2/3 мнозинство во македонскиот електорат, формира влада со ДУИ, добива мандат уште 4 години, следува промена на името за време на Белгиското претседателство, до крај на 2010. Ако нема 2/3 од македонското гласачко тело, се формира техничка Влада која ќе го промени името до крајот на 2010, и ќе ја внесе Македонија во НАТО и ЕУ.

Дали може ДПМНЕ да освои 2/3 мнозинство со барање за промена на име? Дали сака да освои мандат со обврска за промена на име?Суштествени прашања, нели?

Груевски е прагматичен менаџер. Многу е веројатно дека Груевски сака да биде на власт и да биде лидер на ДПМНЕ. Најсигурно за него е да има избори во мај, да побара промена на име, да не добие 2/3 мнозинство, да има техничка влада, (во континуитет од оваа власт, која  силно ќе влијае на главните полуги во политиката и бизнисот и за време на техничката влада), да влеземе во НАТО и ЕУ, и … пак, избори.

Времето тече. Груевски е на потег. (Крај)


интересен осврт на inpress

http://www.inpress.com.mk/?ItemID=912B6B29FA6C9B418A5D4687BD6DA050
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: ohrid1941 на Јануари 24, 2010, 01:14:17
Даскале, добро што си го прикачил овој текст. Поздрави.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Јануари 24, 2010, 02:36:24
Фатени двајца албанци од меѓународната група крадци на икони

http://inpress.com.mk/?ItemID=958C15BC70E9DB4DBAB8FFD41774703E

Струга, 24. јануари (ИНПРЕС)

Четворица албански државјани на 21 јануари ја ограбиле црквата „Света Варвара“ во струшкото село Луково, поради што, против нив е поднесена кривична пријава за „тешка кражба“ извршена на штета на Македонската православна црква.

Полицијата приведе двајца, а останатите  ограбувачи се се уште во бегство.

На А.С (36) и Д.Д. (30) им е одредена мерка притвор  во траење од 30 дена, а се преземаат мерки за пронаоѓање на  О.М.(58) и И.Б. (49).

- Крадците, на 21 јануари околу 14 часот се упатиле кон селото Луково, каде најнапред ја разгледале околината на црквата  и пристапните патишта. По направениот план, вечерта околу 19 часот, насилно влегле во црквата. Додека еден од осомничените чекал во возило, останатите тројца одзеле две икони и неколку црковни предмети. При излегување биле забележани од месното население, по што ги фрлиле иконите и се вдале во бегство. Двајцата заминале со возилото, а останатите тргнале кон шумата, изјави портпаролот на СВР Охрид Стефан Димоски.

Како што појасни, истиот ден, околу 2 часот, овие лица со автомовилот „Мерцедес“ со албански национални ознаки се упатиле кон црквата „Свети Никола“ во струшко Октиси и со употреба на алат и насилно кршење на цилиндрите од вратите влегле во црквата при што одзеле алишта и други поситни предмети.

Полицијата ги поврзува со меѓународната криминална група која ги препродавала црковните реликвии на албанскиот црн пазар, бидејќи како што велат оттаму, начинот на ограбување бил сличен на претходните кражби во црквите.

Изминатиот период, во  православните верски објекти во охридско-струшкиот регион се извршени повеќе кражби во кои се украдени повеќе од 40 икони и други црковни реликвии. вакви големи кражби не беа случени од 1985 година, кога од манастриот „Свети Наум“ кај Охрид беа украдени 10 вредни икони.

Според експертите, иконите во струшките цркви потекнуваат од периодот кој е од исклучително значење за македонската преродба. Тие се потпишани на црковнословенски јазик, иако  во тој период, сите архереи зборувале на старогрчки, што особено зборува дека се работи за важен период од македонското опстојување. (Крај)

ЗОШТО ИМ Е ТЕШКО ДА КАЖАТ ОТИ СЕ ПОТПИШАНИ НА БУГАРСКИ ?

Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Јануари 24, 2010, 02:37:48
Поздрави, inpress и покрај background-от кои го имаат првите луѓе на агенцијата сепак от време на време вади интересни осврти, постираниот е еден от подобрите.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Јануари 24, 2010, 02:48:46
ТМРО:Македонија во канџите на КОС

http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=67129&kategorija=3

Српската КОС и нејзините инсталации се македонска реалност, присутна во изминативе 20 години во политиката, спортот, културата ,бизнисот .За ТМРО е симптоматично  што македонските служби досега не работеа на нивно отстранување,напротив дозволија операцијата Пајакова мрежа инсталирана 1989 слободно да се развива. Српската служба се фокусираше на создавање и финансирање политички субјекти со правење забуни за нивната ориентација,лансирање лидери,некои и со лажна пробугарска ориентација зад чиии бради умешно се крие српскиот лик. Во доменот на спортот српските служби работат на негова маргинализација, уништување брендови, постојани резултатски разочарувања, што негативно се одразува на македонската нација од аспект на наметната инфериорност, во сферата на културата систематски се уништуваат институциите со македонски предзнак,смислено се деградираат македонски кадри, а вештачки се преферираат  обучени кадри кои после се користат и во дипломатски цели, економски се создададоа олигарси произлезени од Технометал, Генекс, Јат, кои  ја контролираат македонската економија , а на политички план Српските структури постојано иницираат Македонско -Албански судир,,омраза спрема Бугарија и одбојност кон САД и НАТО како наши единствени промотори, се вели во соопштението испратено од ТМРО.

Според ТМРО за опасноста од Србија македонскиот народ но и државниот врв треба да се свесни и по односот на СПЦ кон МПЦ, непризнавањето и негаторскиот став,а како црквата во Србија е продолжена рака на политиката лесно може да се прочита и мотивот за ваквото однесување рече претседателот на ТМРО Ванчо Шехтански.

Автор на веста: Нетпрес
Објавена на 24.01.2010 12:25:46
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Февруари 03, 2010, 10:25:33
Нападнат претседателот на „Хоризонт Македонија“

http://inpress.com.mk/?ItemID=13B395D20B49884A8ABD62A167514D76

Скопје, 03. февруари (ИНПРЕС)

Откако обелодени незаконито работење на државни институции, локални и владини функционери, вчера бил нападнат претседателот на  невладината организација "Хоризонт Македонија" Ивица Младенов.

 (http://www.picvalley.net/u/2009/7413276423985591671265188981s7iW5G25YV2gOerlmVBE.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2009/7413276423985591671265188981s7iW5G25YV2gOerlmVBE.JPG)

Случајот веднаш бил пријавен во Полициската станица „Беко“ и во Секторот за насилен криминал.Причините за нападот не се познати. Нападнатиот Младенов се сомнева дека се работи за однапред режирано сценарио  кое е како резултат на  претходна посета на неговиот дом на лице вработено во МВР заедно со друго лице од кое му било сугерирано „да се повлече од актуелните активности, инаку тешко му се пишува“.

Вчера „Хоризонт Македонија“ побара интерпелација на Министрите за Здравство и за труд и социјална политика.

Денеска оваа Невладина организација ќе одржи прес конференција пред влезот Полициската станица „Центар“ на тема „Насилие и атак врз демократијата“. (Крај)
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Февруари 03, 2010, 10:52:05
ДНЕВНИК: Откриени државни непријатели

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=72EC4E1EE09D7243934663FD2CA5F50A

Цитат
Двајца новинари на „Дневник“ и еден на „Утрински весник“ се непријатели на Македонија, зборуваат против државата и работат на нејзиното уништување, оценил Златко Јанковски, портпарол на Секретаријатот за европски прашања, и своето мислење во електронска порака завчера го испратил до државни функционери и до свои пријатели. Јанковски ги открил „непријателите на државата откако го прочитал текстот посветен на реакциите на законот за антидискриминација, објавен на интернет-порталот „ЕУ Обзервер“ (EUobserver) на медиумската групација ВАЦ, кој завчера стартува во Брисел.

НАВИСТИНА СТАНУВА СЕ ПОИНТЕРЕСНО ВО МАКЕДОНИЯ !
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: ohrid1941 на Февруари 04, 2010, 11:45:13
Се налева бензин во оганот:

Нова Македонија, 04.02.2010
Албанската тајна служба во акција да го забрани македонскиот јазик (http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=2410104114&id=9&setIzdanie=21901)

Цитат
Министерството за образование на Албанија, користејќи информации на албанската тајна служба (ШИШ), тргна во акција да го забрани изучувањето на македонскиот јазик во Голо Брдо поради „прекршување на законите“. Ова го пишува во писмото на еден функционер во Министерството за образование на Албанија во кое се бара прекинување на курсевите по македонски јазик што редовно се изведуваат во неколку училишта во општините Требиште и Острени во областа Голо Брдо.

За ова вчера јави и ТВ Сонце.

Информационна агенция "Фокус", 04.02.2010
Македонски вестник обвини албанските служби, че ще забранят македонския език (http://focus-news.net/?id=n1343081)

Скопие. Министерството на образованието на Албания, ползвайки информации от албанската разузнавателна служба ШИШ, започна акция за забрана на изучаването на македонски език в областта Голо бърдо заради нарушаване на законите, пише днес вестник ”Нова Македония”. Високопоставен служител на албанското министерство на образованието в писмо е поискал прекратяване на курсовете по македонски език, които се провеждали редовно в няколко училища в общините Требище и Острени в областта Голо бърдо. Общинските съветници от района Булкиза от партията Македонски алианс за европейска интеграция притежавали писмото, подписано от Миранда Курти, директор на районното поделение на министерството за образование на Албания, изпратено до община Требище на 11 януари.
„Тръгвайки от получените информации от ШИШ, от ръководителите на училищата и от местното самоуправление в областта Голо бърдо в селата на община Острени и на община Требище, македонски нелицензирани лица организират частни курсове по македонски език в училищата”, се казвало в писмото.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Февруари 05, 2010, 11:47:56
ЕС се ужаси от македонските затвори

http://frognews.bg/news_19898/ES_se_ujasi_ot_makedonskite_zatvori/

Цитат
"Условията в македонските затвори са по-лоши от тези в латиноамериканските бежански лагери и Южна Африка от времето на Мандела".

ТАМУ ЛЕЖЕА И СЕ УШТЕ ЛЕЖАТ МАКЕДОНСКИ БУГАРИ , САМО ЗАРАДИ СВОЯТА НАЦИОНАЛНА ПРИНАДЛЕЖНОСТ !
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: PANKOVSKY на Февруари 06, 2010, 12:39:24
ЕС се ужаси от македонските затвори

http://frognews.bg/news_19898/ES_se_ujasi_ot_makedonskite_zatvori/

Цитат
"Условията в македонските затвори са по-лоши от тези в латиноамериканските бежански лагери и Южна Африка от времето на Мандела".

ТАМУ ЛЕЖЕА И СЕ УШТЕ ЛЕЖАТ МАКЕДОНСКИ БУГАРИ , САМО ЗАРАДИ СВОЯТА НАЦИОНАЛНА ПРИНАДЛЕЖНОСТ !  Колкото повече се разголва един комунистически режим, толкова повече засмърдява...
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: ohrid1941 на Февруари 06, 2010, 08:53:25
Многу си прав, колега Pankovsky, но предизвикателството е огромно. :-)
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Февруари 07, 2010, 11:03:28
Клинички центар - 2014

http://inpress.com.mk/?ItemID=BC032CA80E2EDC4F91EFBAE4C3ED529B

Цитат
Добро му тргна на Црвенковски во предизборната кампања. Не заради одработеното од неговите, туку заради грешните потези на ВМРО-ДПМНЕ. Има ли Груевски контрола врз својот кабинет и своите функционери?

УБАВИ ПРАШАНЬА , НЕМА ШТО !  ;D
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Февруари 09, 2010, 01:44:15
Корупцијата - општествено зло

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=9411DF9E84658C4098C4C35A8910CF84

Цитат
Размена на искуства во спречување на судирот на интереси и борба против корупцијата е целта на Меѓународна работилница на тема "Судир на интереси и имотна состојба", на која учествуваат експерти и претставници на надлежни институции од земјите во регионот.

УБАВО ШТО СИ ПРИЗНАВААТ !  :o
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Февруари 09, 2010, 10:49:50
    
   
Фуере: Преговори со ЕУ оти се можни тензии
   

Одолговлечувањето со одредување термин за почеток на преговори за членство на Македонија во ЕУ може да биде „потенцијал“ за меѓуетнички тензии во таа земја, предупреди шефот на делегацијата на ЕУ во Скопје Ерван Фуере.

„Доколку решението и натаму временски се забавува, тогаш тоа сигурно може да има потенцијал кој води кон меѓуетнички тензии“, изјави Фуере за виенски „Стандард“.

Тој предупреди дека во Македонија владее разочарување што ЕУ ја „остави на цедило“ во спорот со Грција околу името, додека Загреб ја доби поддршката од Брисел во несогласувањата со Словенија.

„Што повеќе време минува, тоа ќе биде потешко да се одржи духот на реформите во Македонија“, истакна Фуере, додавајќи дека не сака да зборува за каков било датум за почеток на преговори со ЕУ.

Тој смета дека до решение за името може да се дојде само доколку состаноците на водечките политичари од Македонија и Грција се оддржуваат во „интензивен ритам“.

Виенскиот весник потсетува дека Грција минатата година и стави вето на Македонија за прием во НАТО поради спорот со името.

„Стандард“ оценува дека Македонија нема проблем со идентитетот само поради Грција и наведува дека Бугарија на голем број Македонци им дала работни дозволи и пасоши, а дека голем дел од македонските Албанци го претпочитаат албанското пред македонското знаме.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=119680

http://derstandard.at/1263707021041/Potenzial-fuer-ethnische-Spannungen
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Competent на Февруари 09, 2010, 07:27:00
Евгени Кирилов: В Съвета на Европа разбират широката нагласа за манипулация от нашите македонски съседи

http://focus-news.net/?id=n1346220

София. По темата за регистрацията на ОМО „Илинден”-ПИРИН са насадени предварителни нагласи и техни жертви са хората, които не са запознати с конкретната ситуация. Това каза пред Агенция „Фокус” европейският депутат от групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент Евгени Кирилов по повод коментарите в македонски медии след излизането на доклада за България на комисаря по правата на човека на Съвета на Европа Томас Хамарберг.
„Когато обсъждаме темата с немски колеги, ги питам дали има австрийско малцинство в Германия. Така че всички тези въпроси постепенно с течение на времето започват да намират разбиране – така се вижда, че всичко е напълно необосновано. Това че България не предявява претенции за българско малцинство в Македония всъщност е доста логично от наша гледна точка. И все повече хора ще разбират, че това е просто един несъществуващ проблем, който просто го няма. Той се използва в тази зле разбрана идентичност, за която се говори в нашата съседка”, обясни Кирилов. В Съвета на Европа според мен са разбрали, че темата за т. нар. македонско малцинство е напълно несъстоятелна, каза Кирилов. „За мен е ясно, че в Съвета на Европа разбират широката нагласа за манипулация от нашите македонски съседи и този въпрос не стои на дневен ред”, категоричен бе Кирилов.
Галина ДИМОВА
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: ohrid1941 на Февруари 09, 2010, 08:00:33
Информационна агенция "Фокус", 09.02.2010
еРепортер: България да регистрира ОМО „Илинден”-ПИРИН (http://focus-news.net/?id=n1346046)

Скопие. Комисарят по правата на човека на Съвета на Европа Томас Хамарберг призова България да промени конституцията си и да позволи на малцинствата всякакъв тип на „сдружаване и събиране”, съобщава македонското електронно издание еРепортер. В доклада си, публикуван днес, Хамарберг е препоръчал „изменения в българската Конституция с цел да се подобри свободата на сдружаване и събиране на малцинствата и това изцяло да се съгласува със стандартите на Съвета на Европа”. Изданието посочва, че Европейският съд по правата на човека в Страсбург взе решение, с което осъди България за незачитане на правото на политическо организиране на гражданите.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: ohrid1941 на Февруари 09, 2010, 08:02:23
Макфакс, 09.02.2010
Хамарберг: Бугарските власти да воспостават дијалог со малцинствата (http://makfax.com.mk/_home/home#_tools/article/98853/view)
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: ohrid1941 на Февруари 09, 2010, 08:04:53
A1, 09.02.2010
Хамарберг: Македонците во Бугарија загрозени (http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=119684)
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Competent на Февруари 09, 2010, 09:01:39
Новомакедонецът Цветановски продължава да послъгва:

http://www.globusmagazin.com.mk/default.asp?ItemID=88AF140C16A22142A49B496906A17126
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Февруари 09, 2010, 09:36:07
ЗА МАЛАТА АНГЕЛА!

Утрото, на денот кога исчезна, појадувала лажичка вода и лук !? Податок кој дребните хроничари, на ова време во невреме, веројатно ќе го испуштат. Заменувајќи го со многу побитни настани кои се случија тој ден, дебатата за Александар Велики, каде  да стои неговиот споменик, каде да бидат и дали воопшто треба да бидат поставени бистите на „илинденците“. Од посебно значење за овој ден е дали и што кажал Друцос како и што му одговорил Милошоски ( нема В помеѓу О и С така е нели,  ова е од исклучително значење за ПЈРМ). Овој ден имаше и фрапантно значаен податок за државата на пјрмовците, на врховниот врач му се роди ќерка, па дури во Хаг се печеле мекици и се служело овчо-полско влашко сирење. Затоа денес обвинителството не работеше . а богами и целата „курва вавилонска “ славеше. Според информациите на залутаните извидници, од пред високите јужни бедеми, во „Хитија“ не славеле, но најверојатно станува збор за неинформираност, многу бргу ќе се осознае светот дека потеклото нивно е наше, славно Македонско. Како нема логика, државата ПЈРМ а народот славен Македонски, види, стварно звучи  оксиморонски. Мислите дека доручекот на малата Ангела ( кој ја нарече Ангел) не е идиотски. Да токму така во 21-от век во ПЈРМ се градат споменци за славното минато и дечињата од шест години штедат за да го истакнеме нашето славно минато, хранејќи се со лук и вода. Но ....... дали нешто друго е вредно за дискусија. Да водиме на висок интелектуален стил дебати за името на ПЈРМ, за приемот во ЕУ и членство во НАТО. За подареното место на англичаните за хотел, како дел од мудрата политика на нашите властодршци, мудрост која ја гледаме дваесет години. Можеби од исклучително значење е дали рачињата на парламентарците усвоија уште еден закон, исчекорувајќи уште еден чекор од славниоте сто и нешто чекори на славната „преродба“. Не господа, ќе дојде денот кога во сон ќе ве прогонуваат малите Ангели понекогаш нарекувајќи се Елена, Јулија, Тамара, Јована и како ли не, кои немаат што да доручкуваат на кои им го одзедовте детството. Верувајте еден ден, многу бргу, ќе одговарате за најстрашното злосторство „ геноцид над сопствениот народ “. Тоа сте вие кои меѓу себе се нарекувате „транзициони“ политичари, бизнисмени и студенти, не сте многу,  вдлабени во негативната македонска меморија. Македонскиот наред задоцнил но никогаш не заборавил !!!!!

http://www.tribun.com.mk/
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Февруари 10, 2010, 01:53:23
Спекулации за регистрацията на ОМО "Илинден"-ПИРИН не бива да има

http://yesterday.actualno.com/news_283862.html

Цитат
Докладът на Съвета на Европа за спазването на правата на малцинствата у нас не трябва да се използва за спекулации по отношение на регистрацията на ОМО "Илинден"-ПИРИН.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Апостол на Февруари 10, 2010, 07:42:52
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=259A35F80F4A6740848DAAAC0A1CFA31

 Судиите го признаваат политичкиот притисок

 
 
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Апостол на Февруари 10, 2010, 07:45:21
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=119705
Судиите се жалат на притисок од власта
Предраг Петровиќ  Коментари (0)     
 
 
09.02.2010 18:27 
 
 
 
Детални и прецизни одговори во која судиите ги признаваат притисоците од власта и зависноста на судството, содржи анкетата на ОБСЕ која министерот за правда Маневски не ја видел и не ја признава.

Оваа анкета сега излезе пред очите на јавноста. На 90 страници содржани се одговорите на кои велат - Судскиот совет не е независен орган, чувствуваат притисоци од партиите и од владата, а министерот за правда сметаат дека не треба да биде член на советот
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Февруари 14, 2010, 12:16:32
Скопје на Груевски ќе стане како Белфаст на Фуере

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=119846

Цитат
Скопје на Груевски ќе стане како Белфаст на Фуере, предупредуваат група албански интелектуалци на дебата организирана од Нова Демократија.

Со црква на плоштад но без џамија, Скопје ќе се подели на два дела муслимански и православен исто како што се поделени католиците и протестантите во Белфаст.

АНТИЧАРИТЕ НЕ СЕ СВЕСНИ КОЛКУ РАБОТАТ ЗА АЛБАНЦИТЕ !  ;)
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Февруари 14, 2010, 11:06:53
Американската „рака“ на Балканот

Скопје, 14. февруари (ИНПРЕС)

Последните неколку дена како изненадување одекна веста дека Америка ќе ја гради најголемата Амбасада на Балканот во Белград. Дали таа е третата амбасада по големина во светот по оние во Лондон и Москва? Дали Србија станува приоритет на американците на Балканот? Дали се поместува тежиштето на американците од албанско кон српско партнерство? Кои се причините за тоа? Колкава е економската цена на целиот аранжман? Која е позицијата на Македонија?

Во последните две години, на Балканот се случија доволно интересни настани, за да уште еднаш го потврдат неговото геостратешко значење како крстосница на разни сфери на влијание, крстосница на православна, католичка и муслиманска религија и крстосница на етнички ентитети со античко, словенско, романско или муслиманско потекло.

Ова подрачје е сфера на интерес на американците, и тоа е веќе потврдено со америкаската и НАТО интервенција во најкритичните моменти. Во Босна во 1994, со нападот на Србија во 1999 во одбрана на човековите права на Косово, и посредувањето во Македонија во 2001 година, како олеснувач или наметнувач на рамковниот договор?

Нивното воено присустви на балканот е доминантно преку Бонстил, со што го потврдуваат сојузот со Албанците. Ја признаа Македонија под уставно име, и го потврдија стратешкото партнерство. Градат најголема Амбасада во Белград, и даваат јасен сигнал кон Србите дека ги сметаат како сериозен балкански фактор. Бугарија е нивни партнер во НАТО, а за Грција тоа е одамна потврдено.

Кои се нивните стратешки инвестиции во Македонија? Дали Макединија е само воено-политички интересна зона или и економско интересна зона? Кои се американските инвестиции во Македонија? Ќе остане ли Македонија да се потпира само на европски нвестиции, на германски, австриски, грчки и француски капитал? Ќе има ли директни американски инвестии во Македонија?

Суштинското прашање кое се поставува за нас како држава е, која е позицијата на Македонија во целиот сплет на вакви настани, кои се нашите сојузници и колку е силна нивната поддршка? Кои  се интересите, политички, или економски?

Ако до пред една година се радувавме на најголемата американска Амбасада на Балканот во Скопје, после една-две години тоа нема да биде нашата „гордост“? Зошто? Направивме ли некаква грешка или тоа е последица на политиката на моментален интерес?

Да не заборавиме дека Америка беше најсилниот поддржувач на Македонија за прием во НАТО. Да не заборавиме дека Америка не призна под нашето уставно име. Да не заборавиме дека најголем дел од граѓаните се за членство во НАТО и ја сметаат Америка како стратешки партнер. И да не заборавиме дека Америка одигра клучна улуга во решавањето на војната во 2001. И да не заборавиме дека најголем дел од албанското население е многу повеќе посветено на Американците. Да не заборавиме дека токму тие ги веат америкаските и албанските знамиња секогаш кога ќе загусти. И да не ги занемариме последните воинствени изјави на дел од албанските лидери. И да се потсетиме дека другиот дел од политичките лидери партиципираше во војната во 2001 како воена а не како политичка опција на власт.

Губат ли американците трпение во справувањето со балканските проблеми? Кои се нивните интереси на Балканот? Економски, политички, анти-терористички? Го поместуваат ли тежиштето од албанскиот кон друг политички центар – Белград?

Македонската и балканска јавност сеуште неосвестени од понеделничкото интервју за Канал 5 телевизија, каде лидерот на ДПА Мендух Тачи отворено повикуваше на војни и прекројување на граници, повторно тргна во нов воинствен поход, овојпат од Тирана преку Топ-канал. Тачи од албанскиот главен град порача дека неговата партија и Албанците во Македонија се подготвени да формирааат сеалбанска коалициона влада во Република Македонија.

Пратеникот и лидер на Нова демократија Имер Селмани, побара од премиерот Никола Груевски Македонците да учат албански од прво одделение, како што неговиот министер за образование Тодоров, го бараа тоа од Албанците? Побара и споменик на Џемо. За пратеникот Рушити, контраверзите и поврзаноста на балистичкото движење и Џемо Хаса со фашистичката иделогија биле последица на различно читање на историските факти.

Вујкото на ДУИ“, пратеникот и ветеран на ОНА Фазли Велиу, му порача на Груевски. – „Не биди како Милошевиќ, оти ќе те снајде истата судбина.“

Велиу, истакнат член на партијата на Ахмети, последната одлука со која македонскиот јазик треба да се учи од прво одделение, ја оценува како анти-албанска и анти-граѓанска.- „Можете да постапите како што сакате, со силата на стапот и камшикот, но не можете да не присилите да влеземе во бездна, каде што вие сте на нејзиниот раб. Ниедна империја не успеала да не асимилира, уништи, па ниту оваа што вие го предводите“, му пишува Велиу на Груевски.

Рикер изјави дека и тој самиот го зборува македонскиот, и порача ова прашање да не се употребува за караници по етничка основа.

„Нашата поента како амбасада, а верувам и на меѓународната заедница е дека граѓаните на оваа земја треба да го зборуваат македонскиот јазик. Одлично е и ако знаат да зборуваат и други јазици исто така, вклучувајќи го и нивниот мајчин јазик. Се работи за комуникација, тоа е многу важно. Се работи за давање можност на младите да се едуцираат, а тоа може да се постигне со дијалог и комуникација. Треба да престанете да бегате од главната поента кон некои неважни прашања“, изјави Филип Рикер.

Губат ли американците трпение кон воинствените лидери на Балканот? Губат ли трпение кон политичко-мафијашките кланови? Праќаат ли дипломатски сигнали со градењето на најголемата Амбасада за поместување на стратешкиот партнер кон Белград?

Дали Македонија ја следи американската политика?

Кој ќе го повчече следниот потег? Груевски или Рикер?

Или и двајцата заедно!

http://www.inpress.com.mk/?ItemID=37E2F003D19C544FBABDA234EDB65793

Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Илинден на Февруари 14, 2010, 01:14:34
АНТИЧАРИТЕ НЕ СЕ СВЕСНИ КОЛКУ РАБОТАТ ЗА АЛБАНЦИТЕ !  ;)
Јас мислам дека свесно го прават тоа, само што не работат за Албанците, туку за Србите. Античарите се всушност Југоманите коишто ѕвездата петокрака ја заменија со ѕвезда 16-крака.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Февруари 14, 2010, 02:51:34
АНТИЧАРИТЕ НЕ СЕ СВЕСНИ КОЛКУ РАБОТАТ ЗА АЛБАНЦИТЕ !  ;)
Јас мислам дека свесно го прават тоа, само што не работат за Албанците, туку за Србите. Античарите се всушност Југоманите коишто ѕвездата петокрака ја заменија со ѕвезда 16-крака.

Е ТОА Е ТОА ! ТОЧНО Е ДЕКА РАБОТАТ ЗА СРБИТЕ , АМА НАЙ-МНОГУ СИ КЯРАТ АЛБАНЦИТЕ !  ;)
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Февруари 15, 2010, 01:54:09
ТМРО: Која е целта со настапот на ватерполо клубот Работнички во втората српска лига

http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=68114&kategorija=1

Цитат
Според ТМРО српските инсталации на КОС во Македонија стануваат се поактивни. Македонскиот ватерполо клуб Работнички се натпреварува во втората Српска ватерполо лига ?
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: ohrid1941 на Февруари 15, 2010, 04:57:23
Правописни грешки:  ;D

 (http://www.picvalley.net/u/2708/6537575127228538851266249428pqnbh95e9EqMRsYcPuUf.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2708/6537575127228538851266249428pqnbh95e9EqMRsYcPuUf.JPG)
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Апостол на Февруари 15, 2010, 04:59:54
http://www.time.mk/read/df9522a1bc/0f373a5664/index.html


Бачев: Вранишковски вчера се сретнал со претставник на странска амбасада


Во текот на вчерашниот ден во една вила на периферијата на градот Скопје е одржана мошне интересна средба на расколниците Јован Вранишковски и неговата десна рака Давид и уште неколку лица од нивното расколничко братство со една мошне интересна група меѓу кои бил и припадник на една амбасада на соседна држава во Македонија, тврди претседателот на Народното движење за Македонија, Јанко Бачев.

“На средбата било договорен нов тактички приод во дејствувањето на паралелниот синод на Вранишковски, односно  на неговата дружина дадени им се разузнавачки инструкции да започнат со масовна агитација за привлекување на поединци на нивните богослужби за што можат слободно да ветуваат дека ќе исплаќат по илјада денари дневница, а истовремено со возила од една соседна земја ќе бидат носени луѓе за да нивните богослужби изгледаат помасовни и на тој начин да ги остваруваат посакуваните психолошки ефекти на теренот во Македонија, односно прикажување на масовност на т.н.црква на Вранишковски“, изјави Бачев на денешната прес конференција.

Според Бачев, оваа средба ги потврдува неговите тврдења дека Вранишковски работи за странски тајни служби.

Бачев тврди, дека наводно вилата во која се одржала средбата била во сопственост на македонските функционер во едно од министерствата.

“Оваа вила што ја спомнав е во сопственост на државен функционер во едно значајно владино министерство кое треба да се грижи за одбрана и заштита на македонскиот национален и културен идентитет“, вели Бачев.

Вранишковски веќе еднаш ги негираше тврдењата дека тој е шпион и работи за странски разузнавачки служби.Автор на веста: Нетпрес
Објавена на 15.02.2010 15:51:59
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: ohrid1941 на Февруари 15, 2010, 05:01:22
Браво на г-н Бачев! Прекрасен PR е на владиката!  ;D
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Апостол на Февруари 16, 2010, 10:22:36
Браво  на  Г-н  БАЧЕВ.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: ohrid1941 на Февруари 16, 2010, 10:49:13
Инпрес, 16.02.2010
Љубчо Георгиевски - Албанците ја сакаат Македонија цела за себе! (http://inpress.com.mk/?ItemID=942F9FBC320EAC459B81ED6BF8B49A11)

Цитат
Ако и сум ја ублажил реториката во однос на премиерот, тоа е само поради мојата определба да не бидам инструмент на левите сили во Македонија за рушење на Груевски, односно за враќање на Црвенкоски. Со други зборови, за Георгиевски, Груевски е зло, ама Црвенкоски е поголемо зло за Македонија.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Февруари 19, 2010, 01:52:26
Соросоидите фатени во незаконско единство

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=147649FB043EDF45BDE53B23E9EF071B

Од финансирањето на А1 телевизија, како и дневниот весник Дневник, над петнаесет години фондацијата Сорос на Владе Милчин (функционер на СДСМ), и неговите соработници, вршат контрола и злоупотреба на медиумите, и најголем дел од невладиниот сектор. Секако, без исклучок во полза на една партија, на СДСМ... Поставувањето на Горан Гаврилов од Канал 77 (син на трикратен градоначалник на СДСМ во Карбинци) - за директор на Огледало - Медиа Принт (Дневник, Вест и Утрински весник), и новоименуваниот член Столе Наумов во Советот за радиодифузија, дрскоста оди дотаму што соросоидите отворено го прекршија и законот за недозволена раководна и имотна поврзаност на пишуваните и електронските медиуми

NO COMENT !  :o  :o  :o
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Февруари 20, 2010, 12:21:09
Катерина Блажевска во „Дневник“

Цитат
УВОДНИК

Тарабунов за преговарач

Елитите во Скопје и во Атина се ставени пред тестирање на политичкиот морал, пред еден вид полиграф за скенирање на искреноста на нивните намери за решавање на спорот за името. Особено, сега кога е јасно посочено дека ЕУ нема резервен план, освен планот А и само А

Копретседавачот на мешовитиот парламентарен комитет на Македонија и на ЕУ, Јоргос Шацимаркакис, вчера предизвика голема конфузија со изјавата дека македонскиот премиер дал одреден предлог за решавање на спорот за името. Бидејќи Груевски тоа експресно го демантира со тврдење дека воопшто немало такви конкретни разговори, остана нејасно како може од една средба да се испорачаат две дијаметрално спротивни изјави.

Но, според извори од мешовитиот комитет, најверојатно Шацимаркакис вчера се обидел да одигра соло-акција на теренот и да си придаде значење и ингеренции што реално ги нема, особено не во контекст на билатералниот спор и начинот на неговото решавање. Не се сомневам дека неговиот потег бил добронамерен, во смисла на позитивен поттик врз македонските власти, но во тоа не успева со лажен аларм. За волја на вистината, Јоргос досега неколкупати се прослави со слични обиди. Лани во декември го најави Хавиер Солана како можен европски посредник во спорот за името, за веќе следниот ден да дознаеме дека искусниот Шпанец воопшто не бил информиран, ниту консултиран за таа идеја. Во тој период Шацимаркакис сугерираше и дека е извесно фазно решавање на спорот, па дури и дека името е решено само што не се знае каков ќе биде опсегот на употреба. Сето тоа заврши како во приказната за волкот и лажливото овчарче. Со оглед на ваквиот „минат труд“ на Шацимаркакис, верувам дека премиерот Груевски е во право кога вели дека не дал конкретен предлог за името. Но, исто така му верувам и на еврокомесарот за проширување Штефан Фуле, кој вели дека е неопходно решавање на спорот во наредните три-четири месеци за да не се случи регионална нестабилност.

Со изјавата на Фуле падна и домашната карневалска маска, која се крепеше на тврд и самоуверен став дека шпанското претседателство со ЕУ воопшто не е временска рамка во која Македонија мора да покаже манири на добрососедство, да воспостави практика на директни контакти со грчката страна и да се соочи со фактот дека нема интеграција без компромисно решение.

Само до вчера, шефот на државата во ТВ-интервју со изненадување го дочека новинарското прашање дали до јуни ќе има исчекор во спорот за името. Иванов со голема политичка лежерност соопшти дека за нас не важи никаков „шпански рок“ во преговарачко-облигаторна смисла. Таквиот став до вчера како рефрен се препеваше по ТВ-барикадите лиценцирани за тврда одбрана на уставното име (ПЈРМ).

Сега кога Фуле направи јасна политичка конверзија на ставовите на ЕУ и го преведе нивното значење на „наш јазик“, домашните власти веќе немаат алиби да ја затскриваат политичката одговорност за (не)преземање чекори во насока што води кон компромис. Елитите во Скопје и Атина се ставени пред тестирање на политичкиот морал, пред еден вид полиграф за скенирање на искреноста на нивните намери. Особено, сега кога е јасно потенцирано дека ЕУ нема резервен план, освен планот А и само А.

Во основата на тој план се инсистира на одржување на добрососедските односи, кои се од суштинска важност за наоѓање заедничко прифатливо решение. Фуле е убеден дека лидерите на двете земји имаат голема одговорност, но и голема можност да постигнат трајна придобивка. Но, политичките аналитичари се убедени дека еврокомесарот е преголем оптимист по прашањето за рокот и дека не е реално да се очекува решение пред ноември. Пред се', затоа што Папандреу е фокусиран на економската криза во земјата и на притисокот од членките на ЕУ кои се противат да ги финансираат огромните грчки долгови. Додека јужниот сосед се справува со сопствениот банкрот, во Македонија на некои приземни културолошки нивоа течат инвестиции „за унапредување на добрососедските односи“. Колку за илустрација, во атмосфера на патриотски мачо-фолк, првата награда на „Гоце-фест“ ја освои кантавторот Ванчо Тарабунов, со следниве стихови:

    „Каква Северна,
    северот да ве однесе,
    уџум што подалеку
    некаде да ве одвлече,
    каква Горна,
    Горниот да им пресуди,
    ова секогаш било
    една Македонија“.

Ако од ЕУ не' прашаат како успеавме да паднеме до ова ниво, слободно може да им одговориме дека тоа е наша деловна тајна.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Февруари 20, 2010, 10:47:44
Нов филм - „Надеж за Македонија“

http://www.inpress.com.mk/?ItemID=5E2AAA7B7D4EA440983D59DF29A5D328

Македонија! Мала земја во центарот на Балканот. Годината е 2010. Моменталната општа состојба, недефинирана . Секој си го тера својот филм! Живеј го животот, бидејќи животот е твојот филм! Или, живеј во филмот, бидејќи филмот е твојот живот!

Ајде да го вратиме филмот назад, некаде во минатиот век, некаде во СФРЈ, ако паметиме што беше тоа!

Се сеќавате ли на 4 мај 1980 година? Почетокот на крајот на една ера наречена СФРЈ. Стоевме мирно и се поклонувавме на стариот филм, и бевме свесни дека почнува нов филм.

Филмот почна со економска криза, со вртоглава инфлација, со пропаст на државната економија. Се појави колективно претседателство, расправии, етнички тензии... И војна! Словенија почна прва, продолжи Хрватска, Босна настрада, Србија не остана на страна. СФРЈ се распадна!

Македонија стана независна држава, економско ембарго кон Србија, атентат на Глигоров, етнички тензии, националистички партии, плурализам, транзиција, колапс на стопанството, матна приватизација, пирамидални штедилници, неискусни политичари, етничка војна, рамковен договор, избори...

И пак истиот циклус. Економска криза, корупција, загубен Претседател, власт без контрола, избори.. И повторно! Афери, корупција, владина криза.. и па избори, и па криза, и пак власт без контрола....

Овој филм е твојот живот! Врати го филмот назад! Ако можеш!

Или... има ли крај овој филм! Прекинете го!

Дајте нов филм! Дајте и надеж на Македонија!

Новиот филм нека се вика „Надеж за Македонија“.

И нека биде со нови глумци! Доста ни е од овие сегашните, и леви и десни!


...Ако сакат нов филм прво треба да го вратат сегашниот на почеток, а таму е големата србо-комунистичка сцена на теророт и менување на етничкото самочуство на македонските Българи и претврање на РМ во орудие на големо србската политика на Балканите.
 
Нема јасна слика и разбирање за состојбите во Македонија, но уште поважно нема напредок на РМ без враќање на кон вистината...до тогаш ке си живеат/живееме во филмовите чиј режисери Македонија ја чуствуваат како безкрајно поле на безобразни манипулации и безкрајно молзење на економските ресурси и потенцијали на РМ.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Февруари 23, 2010, 11:41:28
Македонија кочница на коридорите 8 и 10

http://www.forum.com.mk/_tools/article/18039/view

Цитат
Македонија е една од ретките земји во Европа која нема железнички врски со две од вкупно четири соседни земји

ДОБРО ШТО ИМ ТЕКНА !  ;)
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Февруари 24, 2010, 12:50:40
Пет случаи на полициска тортура во Прилеп

Цитат
ПРИЛЕП - „Петмина граѓани во Прилеп се пожалиле на полициска тортура“, тврдат од Центарот за граѓански иницијативи, кој реализира петгодишен проект за поддршка на човековите права. Според истражувањето, чуварите на редот и мирот ја злоупотребуваат функцијата, надминувајќи ги ингеренциите.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=4AAFE7D2D091FC4EBD8DD61E0A85E61F
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Корени на Февруари 24, 2010, 07:23:48
Писах това http://www.erepublik.com/en/article/-1-1216923/1/20 в любимата ми (за момента) игра. Може на някой да му е интересно, както и коментарите.

Писах го за хора недотам запознати с македонския въпрос
(български сенатор съм в играта, а се води международен  виртуален дебат дали да се добави еБЮРМакедоноия на картата или не)
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Март 04, 2010, 03:35:02
Амди Бајрам: Ме обвинуваат зашто многу вредам

Цитат
Ме обвинуваат зашто многу вредам. Вака пратеникот Амди Бајрам ги коментира обвинувањата дека посредува за добивање на азил кај ромското население и дека стои зад фирмата „Скај Вим АБ“

http://www.forum.com.mk/18779

 ;D  ;D  ;D
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Март 04, 2010, 08:10:00
типично просечна србо-македонистичка  ментална матрица:

http://www.ohridon.com/m-aktuelno/318-pisma-bugarski-prokazni-i-prazni-muabeti-ohridon.html
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: PANKOVSKY на Март 04, 2010, 08:44:29
типично просечна србо-македонистичка  ментална матрица:

http://www.ohridon.com/m-aktuelno/318-pisma-bugarski-prokazni-i-prazni-muabeti-ohridon.html

А сад` стојећи смерно да кажемо нашу молитву  ;D :

Druze Tito, nase rosno cvijece
cijeli narod za tobom se krece
ti si, druze, na temelju bio
od pocetka narod predvodio

Drugarice posadimo cvijece
kuda vojska druga Tita krece
ovo nam je nasa borba dala
da imamo Tita za marsala

Nas sokole, siri svoja krila
da bi zemlja slobodna nam bila
marsal Tito, vodjo svih brigada
tvojom borbom nestati ce jada

Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Март 04, 2010, 10:52:11
типично просечна србо-македонистичка  ментална матрица:

http://www.ohridon.com/m-aktuelno/318-pisma-bugarski-prokazni-i-prazni-muabeti-ohridon.html

А сад` стојећи смерно да кажемо нашу молитву  ;D :

Druze Tito, nase rosno cvijece
cijeli narod za tobom se krece
ti si, druze, na temelju bio
od pocetka narod predvodio

Drugarice posadimo cvijece
kuda vojska druga Tita krece
ovo nam je nasa borba dala
da imamo Tita za marsala

Nas sokole, siri svoja krila
da bi zemlja slobodna nam bila
marsal Tito, vodjo svih brigada
tvojom borbom nestati ce jada

 ;D а бе на мене не ми текнуват, от дек ги наогаш... ;D
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: PANKOVSKY на Март 05, 2010, 02:36:59
типично просечна србо-македонистичка  ментална матрица:

http://www.ohridon.com/m-aktuelno/318-pisma-bugarski-prokazni-i-prazni-muabeti-ohridon.html

А сад` стојећи смерно да кажемо нашу молитву  ;D :

Druze Tito, nase rosno cvijece
cijeli narod za tobom se krece
ti si, druze, na temelju bio
od pocetka narod predvodio

Drugarice posadimo cvijece
kuda vojska druga Tita krece
ovo nam je nasa borba dala
da imamo Tita za marsala

Nas sokole, siri svoja krila
da bi zemlja slobodna nam bila
marsal Tito, vodjo svih brigada
tvojom borbom nestati ce jada

 ;D а бе на мене не ми текнуват, от дек ги наогаш... ;D

Ma ucio sam malo srpskohrvatski :)  - Изучавахме език по избор на "братските" народи на Югославия и СССР, а руският беше задължителен
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Март 05, 2010, 04:20:34
 ;D  ;D ;D
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Март 05, 2010, 07:30:43
голем мајтап  ;D

Цитат
Филип Втори се претвори во коњаник
 

Македонскиот крал Филип Втори се претвори во обичен коњаник. Споменикот што го сними екипата на А1, а кој во целост наликува на војсководецот Филип Македонски, ќе биде поставен на плоштадот во Автокоманда, но под него, наместо Филип Втори, ќе пишува - коњаник.

И покрај тоа што сличноста на двата ликови, на македонскиот крал и на споменикот во изработка се речиси идентични, од општината Гази Баба тврдат дека станува збор за скулптура на обичен коњаник кој чини петстотини илјади евра. Парите ги дава Владата, преку Министерството за култура.

„Целата постапка од самиот почеток на избор на ова идејно решение, со формирање на одборот што беше формиран од страна на советот е водена во насока да се избере идејно решение и скулптура на коњаник кој што ќе биде на постамент. Значи не се работи за Филип Втори“, вели Тони Трајановски, градоначалник на Гази Баба.

Медиумите веќе пренесуваа изјави на поранешниот градоначалник на Гази Баба Коце Трајановски, дека на новиот плоштад во Автокоманда ќе се гради споменик на Филип Втори.

Нејасно е зошто ликот на Филип Втори сега се претвора во обичен коњаник, особено кога сличноста е повеќе од евидентна, а и самата авторка на споменикот Валентина Стевановска во интервју за медиумите изјавила дека победила на конкурс за Филип Втори. Сега, таа демантира.

„Во Автокоманда, меѓутоа коњаник. Јас сум сега на пат, кога ќе се вратам ќе ви се јавам и ќе разговараме, може така? “, рече Валентина Стевановска, автор на споменикот.

Постаментот во Автокоманда го чека споменикот. Тој ќе биде поставен откако ќе заврши меѓународниот тендер и ќе биде излеан со бронза.

Неизвесно е само што ќе видат граѓаните на ова место, дали под споменикот ќе пишува коњаник или пак власта ќе се охрабри да го напише вистинското име на овој војсководец - Филип Втори, крал на Македонија.

 ;D оваа е идиотштина от вселенски маштап...не е крало македонско-европско- ами обикновен кон... ;D
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Март 06, 2010, 01:03:05
Село гори, влада се чешла

Цитат
На Охридскиот регион му се заканува опасност од поплавување, само за надлежните нема поплава. Додека пелагониските села се мачат со водената стихија, за градоначалникот имаше поприоритетни работи &“8211; да постави што повеќе светилки во домот на културата за пречекот на премиерот. Илјадници хектари плодно земјиште на Пелагонија е под вода, ситуацијата според надлежните не била сериозна, немало потреба од вонредна седница?! Замислете, ова бил владиниот став!

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=1&EditionID=1961&ArticleID=135676
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Март 07, 2010, 12:29:59
Инцидентот на плоштадот е етнички мотивиран?!

Цитат
Албанското граѓанското движење „Разбуди Се!“ бара навивачките хулигани кои вчера го демолираа монтажното лизгалиште на плоштадот Македонија во Скопје и повреденија едно дете да бидат што поскоро казнети.

http://www.forum.com.mk/18958
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Март 08, 2010, 01:35:03
Каменуван соживотот

 (http://www.picvalley.net/u/1847/625909509185622140312680083187es4LAfb4F8TjQmn898G.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/1847/625909509185622140312680083187es4LAfb4F8TjQmn898G.JPG)

Цитат
Дополнителна тензија во и така зовриените меѓуетнички односи внесе инцидентот од саботата на плоштадот Македонија, кога при хулигански налет на група членови на „Комитите“ беше повредено 11-годишно дете-Албанец. Партнерите во владејачката коалиција имаат различна перцепција за настанот - за ДУИ тој е „само последица на општата атмосфера создадена од серијата политички проекти што почнаа со Енциклопедијата, а кулминираат со плоштадот“, а за премиерот Никола Груевски „тепачки може да се случат во секоја држава“.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=6A14F4A38E7A634BA58D83F8AED0C6DA
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Март 08, 2010, 02:28:46
Се оградува обележаната територија

Цитат
Цитат
Може ли ваков инцидент да се третира како хулигански испад или актуелните меѓуетнички односи создадоа тензична атмосфера, во која прашање на ден беше кога ќе се случи првата поголема искра?

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=553DF60F3455234592FCB6226A3E25D4
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: deko на Март 09, 2010, 01:42:22
 Премиерот вече другиот ден се появи во домот на повреденото дете за да се извинува.Но дали беше толку ,,хуман,, кога тие исти хулигани, на само стотина метри подалеку пред неколко години сериозно повредиа неколку родолъуби и честни грагани, кои на най мирен и достоинствен начин сакаа да одадат почит на жената херой МАРА БУНЕВА, или пак можеби му пречи на ,,нашиот,,премиер що тие луге имаат българско самосознание и не чуствуваше никаква загриженост и одговорност за той инцидент, а да не говориме да ги посети повредените исто како що направи со повреденото дете.Се прашуваме дали можеби тогаш креатор на той инцидент и не се самите власти на Македония,защо ако не беше така до сега ке ги найдеа виновниците.Ни останува само да заклучиме дека во Македония и понатаму продолжува омразата и дискриминаторскиот однос кон лугето кои се декларираат како българи.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Март 09, 2010, 06:40:52
Премиерот вече другиот ден се появи во домот на повреденото дете за да се извинува.Но дали беше толку ,,хуман,, кога тие исти хулигани, на само стотина метри подалеку пред неколко години сериозно повредиа неколку родолъуби и честни грагани, кои на най мирен и достоинствен начин сакаа да одадат почит на жената херой МАРА БУНЕВА, или пак можеби му пречи на ,,нашиот,,премиер що тие луге имаат българско самосознание и не чуствуваше никаква загриженост и одговорност за той инцидент, а да не говориме да ги посети повредените исто како що направи со повреденото дете.Се прашуваме дали можеби тогаш креатор на той инцидент и не се самите власти на Македония,защо ако не беше така до сега ке ги найдеа виновниците.Ни останува само да заклучиме дека во Македония и понатаму продолжува омразата и дискриминаторскиот однос кон лугето кои се декларираат како българи.

ТОКМУ ТАКА , ДЕКО !
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Март 10, 2010, 11:46:41
БЕГСТВОТО ОД МАКЕДОНИЈА

Цитат
Македонија со децении беше „најубавото место за умирање“ за бројните иселеници кои главно и се враќаа во татковината - само за да бидат погребани. Во црковните општини во прекуокеанските земји или во гастарбајтерските клубови и акчилниците ширум Западна Европа, иселените македонски државјани носталгично пекаа за татковината, испраќаа пари за да им преживеат семејствата или за да помогнат во изградбата на по некој молитвен дом, но најчесто не се враќаа назад засекогаш. За поголеми инвестиции пак, дума да нема

http://www.globusmagazin.com.mk/?ItemID=B411291D5EAC7A4090DB5E9642138A6F
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Март 10, 2010, 12:59:26
Цитат
Горан Пандев Бугарин!?

Според австралиската ТВ-станица „Фокстел“, најдобриот македонски фудбалер Горан Пандев е Бугарин. Во најавата пред натпреварот меѓу Интер и Џенова, која заврши без победник 0-0, а која директно ја пренесуваше и оваа најгледана австралиска телевизија, при претставување на составите зад името на нашиот Пандев во заграда стои националност Бугарин.

 ;D овие от „Време“ нешто им чудно ;D

опаа и овие  http://www.vest.com.mk/?ItemID=7EA19550A3BEAD458F51BFDD7B1005D8

бре бре тек да видат како пишувал Гоце Делчев   ;D
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Март 11, 2010, 10:35:17
http://frognews.bg/news_21048/Sarbinat_Savich_sreshtu_balgarkata_Mitrova_na_sad_v_Makedoniia/

СЪРБИНЪТ САВИЧ  СРЩУ  БЪЛГАРКАТА   МИТРОВА  НА  СЪД  В  МАКЕДОНИЯ

Четвъртък, 11 Март 2010A


Съдът в македонския град Гевгели се произнася днес дали да отнеме родителските права на Спаска Митрова.

3-годишната й дъщеря Зузана е отнета от майката от момента, в който тя излезе от скопския затвор Идризово, където излежа 3-месечна присъда.

Делото, заведено от бившия й съпруг Воислав Савич, сърбин по народност, се отложи няколко пъти, а на последното заседание на 24 февруари, той поиска писмено решение на съда и допълнителни доказателства. Коментарът на запознати беше, че това се прави, само за да се протака делото.

Междувременно Спаска Митрова беше заплашена с репресии, ако не напусне Македония. Полицаи я предупредиха, че ще отговаря, ако пред съдебната зала в Гевгели се появят български журналисти или коли с българска регистрация. Веднага след това обаче Министерството на вътрешните работи на Македония излезе с изявление, в което отхвърли обвиненията за заплахи от полицейски служители до Спаска Митрова.

Frognews.bg напомня, че преди два дни Спаска разказа, как тормозът върху нея започнал заради това, че тя е българка. Гевгели е стар град, там има доста българи, но преди сватбата мъжът й Воислав Савич не показвал негативно отношение към този факт, добави още тя. В моето семейство всички сме българи, разказа Спаска и обясни, че мъжът й не искал да чуе за българското й гражданство, искал тя да се откаже от всичко и я тормозел и физически, и психически. Казвал й, че тя ще завърши зле, а той никога нямало да приеме, че е българка. Тормозът започнал още, докато Спаска била бременна. Тогава тя подала молба за развод.

"Ти ще отидеш в затвор, а детето ти ще го гледат социалните", казвала на Спаска Станка Петрова, директор в социалните служби, която била повишена именно заради случая "Митрова". Психологът Виолета Христова била другата жена, която действала срещу нея. Мъжът на Спаска пък употребявал марихуана и не спрял с нея, докато двамата били женени.

"Българска кучко, забрави България!", казвали на бременната Спаска от различни инстанции. Подкрепяли я единствено родителите й. "В Македония е страшно нещо да си българин", обясни тя и каза, че само детето й дава сили. Още преди месеци Спаска Митрова разказа пред Frognews.bg, че изпитва опасения за това, че върху детето се оказва психически тормоз. Впоследствие фактите потвърдиха тези нейни страхове, защото при срещата им преди две седмици, се оказа, че детето не я е познало. Роднините от сръбска страна очевидно са му оказвали натиск, смята Спаска. Бабата и лелята малтретирали детето, когато то задавало въпроси за майка си, разказа Митрова още през ноември миналата година.

Спаска Митрова не е изолиран случай в Македония, където се води разгърнатата, повсеместна и непрекъсната антибългарска кампания. Там винаги се затяга силен обръч около хората, които се самоопределят като българи. Съдбата им е еднотипна – или брутално са изхвърляни от работа, или са изложени на крайна мизерия, или в най-добрия случай са хулени и подигравани. Някои са подлагани дори и на физическа разправа.

По този повод от асоциацията на българите в Македония РАДКО търсят енергично действие от страна на институциите в Република България по следните точки:
‒ Прекъсване на всички дипломатически отношения с държавата Република Македония, докато не бъде върнато детето на нашия член Спаска Митрова и
‒ Категорична позиция, че държавата Република Македония не може да бъде член нито на НАТО нито на ЕС, ако не се изпълнят политическите искания на асоциацията РАДКО и това
- Българите от Република Македония да представляват градивен елемент в Конституцията на държавата;
- Един от официалните езици на държавата да бъде и Българският книжовен език;
- Забрана от присвояване и фалшифициране на Българската история и култура;
- Възобновяване на необходимите културно-образователни и църковни институции в Република Македония по подобие на българските културно-образователни и църковни институции, които съществуваха на територията на Република Македония по времето на Османската империя, разбира се, адаптирани към съвременните условия и потребности.

Frognews.bg
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Март 11, 2010, 11:49:38
28-годишен службеник - амбасадор во Тирана

На кандидатот за амбасадор во Тирана - Веле Трпевски, вработувањето во Собранието му е второ работно место, а во дипломатијата нема никакво искуство...

http://www.vest.com.mk/?ItemID=B4D9550A12E26F4FBC2D60B9C2B359E0


 :o

http://www.facebook.com/vtrpevski

музика: Тома Здравкович....тоа е изгледа клучната дипломатска квалификација
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Корени на Март 12, 2010, 01:45:45
Најмногу гостоприемните Македонци од Гевгелија  http://www.youtube.com/watch?v=THqUUoPIRtM 
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Март 12, 2010, 02:11:41
28-годишен службеник - амбасадор во Тирана

На кандидатот за амбасадор во Тирана - Веле Трпевски, вработувањето во Собранието му е второ работно место, а во дипломатијата нема никакво искуство...

http://www.vest.com.mk/?ItemID=B4D9550A12E26F4FBC2D60B9C2B359E0


 :o

http://www.facebook.com/vtrpevski

музика: Тома Здравкович....тоа е изгледа клучната дипломатска квалификација

ВОЙВОТКАТА НА ДПМНЕ КОСАНА НИКОЛИЧ НА ЯВНА ПАРТИСКА МАНИФЕСТАЦИЯ ПРЕЗЕНТИРАШЕ СРПСКИ ФОЛКЛОР , А НЕ ПАК ВО ДОМАШНИ УСЛОВИ ! ОВИЕ РАБОТИ САМО ПОТВРДУВААТ ОТИ НЕ СЕ РАБОТИ ЗА ВМРО АМИ ЗА "Удруженье Против Бугарских Бандита" !
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Март 12, 2010, 02:54:04
Затворите в Македония са препълнени, а условията са нехуманни

Цитат
Според доклад на на държавния департамент за човешките права условията в македонските затвори са нехуманни

Цитат
Изборите в Македония до голяма степен се извършват според стандартите, но в страната има проблеми с побоя на затворници, с препълнените затвори, със застоя в съдебните реформи, както и с намесата на правителството в религиозни въпроси и с междуетническото напрежение, пише БТА.

http://today.actualno.com/news_289154.html
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: lady на Март 12, 2010, 03:06:22
28-годишен службеник - амбасадор во Тирана

На кандидатот за амбасадор во Тирана - Веле Трпевски, вработувањето во Собранието му е второ работно место, а во дипломатијата нема никакво искуство...

http://www.vest.com.mk/?ItemID=B4D9550A12E26F4FBC2D60B9C2B359E0


 :o

http://www.facebook.com/vtrpevski

музика: Тома Здравкович....тоа е изгледа клучната дипломатска квалификација

ВОЙВОТКАТА НА ДПМНЕ КОСАНА НИКОЛИЧ НА ЯВНА ПАРТИСКА МАНИФЕСТАЦИЯ ПРЕЗЕНТИРАШЕ СРПСКИ ФОЛКЛОР , А НЕ ПАК ВО ДОМАШНИ УСЛОВИ ! ОВИЕ РАБОТИ САМО ПОТВРДУВААТ ОТИ НЕ СЕ РАБОТИ ЗА ВМРО АМИ ЗА "Удруженье Против Бугарских Бандита" !

Нам познато како   ВМРО-ДПМНЕ-ВАЛЬЕВО   ;D
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Март 12, 2010, 05:39:45
Милошоски: Коридорот 8 е важен приоритет за Бугарија и Македонија

Цитат
Република Македонија и Република Бугарија имаат еден многу важен приоритет и недостаток од претходните години, а тоа е недовршениот Коридор 8.
Ова денеска го изјави министерот за надворешни работи Антонио Милошески во врска со предлогот на Бугарија, Софија и Скопје да потпишат нов договор за добрососедство со кој би се промовирала поголема соработка во разни области, но и би се избегнал говорот на омраза меѓу двете земји.

http://www.forum.com.mk/19289

"БУГАРЧЕТО" СЕ РАКОВОДИ ПО ОНАА СТАРАТА : НА КУЧЕТО ДРЖ , НА ЗАЯКОТ БЕГАЙ ! ОД ЕДНА СТРАНА Я ПОДДРЖУВА АНТИКВИЗАЦИЯТА И СРБОМАНСКИТЕ МУ СУДИИ КОИ ПРЕСУДУВААТ ПРОТИВ БУГАРИТЕ , А ОД ДРУГА СТРАНА БАРА ПОДКРЕПА ОД БУГАРИЯ .
КОЙ ЛИ КЕ БИДЕ МАЖОТ ШТО КЕ МУ ГИ ИСТЕГНЕ УШИНЬАТА !?
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Март 13, 2010, 12:53:38
Нема македонска десница без Љубе и Љубчо

Цитат
Поранешниот полициски генерал мајор Стојанче Ангелов, специјално за „Шпиц“, на ден пред новото Генерално собрание на невладината „Достоинство“, ги предочува притисоците кои се вршат врз дел од бранителите кои во 2001 година гинеа за државата, ги коментира најавите за окрупнување на десницата и зборува за можноста „Достоинство“ да се појави како политички фактор во Македонија.

http://www.spic.com.mk/kat/hronika/nema-makedonska-desnica-bez-ljube-i-ljubco.html

ДА БЕ , ДА ! ТИЕ СЕ ДЕСНИ КОЛКУ И МОЯТА ЛЕВА ПАТИКА !  ;D  ;D  ;D
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Март 13, 2010, 02:09:59
http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2010-03-13&article=316996

Иля Димитров:
Ще те стрелят, кажеш ли, че си българин

"Ще те ликвидират, ще те стрелят, ако кажеш, че си българин в Македония. Много са като мен, но се плашат от репресии. Очакваме по-голяма подкрепа от България, от ВМРО. Българинът тук няма значение като човек". Това каза на 17-ти февруари след поредното дело Иля Димитров от Гевгели, който е познат на семейството на Спаска Митрова. "Къде в Европа вземат детето от майката?! Съдът е корумпиран, това е сръбски съд, а делото е Македония срещу Спаска. В Македония е добре да си сърбин или македонец. Как може съдът да позволява на този нищожник Воислав да вземе детето, а не то да е при тази силна и учена жена", каза още той. Накрая допълва, че има български паспорт. Защото е българин, откак се е родил, а не с цел да пътува в чужбина с този документ.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Корени на Март 13, 2010, 10:25:00
„Шпиц”, Македония: Какво забъркал Никола Груевски с българите?

Цитат
„Нашият премиер Никола Груевски и българският Бойко Борисов са постигнали споразумение за задълбочаване на отношенията между двете страни, чрез подписване на договор за развитие на добросъседските отношения. Това е добре, но щеше да е още по-добре ако ни бе казано”. Това се казва в коментар на македонския журналист Бранко Героски, публикуван във вестник ”Шпиц”.
„В предложението от българска страна има и кукувичи яйца, сред които и възможността България да спира интеграцията на страната в ЕС и НАТО. Това е лошо, но щеше да е по-малко лошо, ако ни бе казано. Правителството на Груевски в момента играе лудост. Това само по себе си говори, че Груевски смята този договор за източник на конфликти. Нашият вожд, по примера на своя предшественик на Балканите, Слободан Милошевич, упорито и систематично работи за развитие на своята конфликтна програма. А ние му помагаме, всеки по свой начин. Затова не заслужаваме и по-добро. Каквато е главата, такава е и шапката, казал народът”, пише Героски.

http://www.focus-news.net/?id=n1362895
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Март 17, 2010, 09:39:48
Боговите паднаа на теме – „риал“ верзия

Цитат
Зоран Ефремов

Инфантилно! Така единствено може да се нарече она що моментално се случува во ПЙРМ. Сите медиуми, како и дел од политичката номенклатура со посебно сладострастие зборуваат за моменталните економски неприлики на Грция, се во стилот „така и им треба кога нас не малтретираат“. Класична балканска приказна „на комшията да му умре козата“, притоа ни наймалку не се гледа сопствената мизерия напротив спасот е во ситенье на тугята несрекя, заборавайки я онаа народната „доколку игра мечка кай комшията, многу е вероятно дека ке заигра и во твойот двор“. Токму за мечката и боговите на Олимп е приказнава, „риал“ верзия на македонската влада.

http://tribun.com.mk/bogovitePadnaaNaTeme.php

ДЕКОНЕВИЗИРАНО !  ;D
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Март 18, 2010, 11:44:18
http://utrinski.com.mk/?ItemID=33A6111FD5E31743B3171894EF127
КАКО  РАБОТАТ  ЦЕНТРИТЕ  ЗА СОЦИЈАЛНИ  РАБОТИ  ВО МАКЕДОНИА.

Како се добиваат семејна пензија и нега?!

Паце Кафкалеска, Прилеп

Ја слушав во петокот на Канал 5 директорката на Социјални работи од Прилеп и не можев да се изначудам за тоа што го зборуваше. Ако семејството Кулески и' побарале помош, веднаш ќе му дале и ќе ги згрижеле. Се сомневам во тоа, а сега ќе ви раскажам еден личен пример во врска со мојот татко.

По смртта на мојата мајка го опериравме татко ми во Битола кај д-р Митко Стојанов, т.е. му вгради протеза колк. Нормално, по операцијата не можеше да станува од кревет, а нам како на ќерки, бидејќи не ни беше пријатно да му ги менуваме пелените дадовме во Центарот за социјални работи во Прилеп барање да му се додели „нега“, а со тие пари да можеме да плаќаме некоја жена. По смртта на мојата мајка многу се потрошивме, а и колкот чинеше 1.300 -1.400 евра, но, сепак, не ни беше доделена таа „нега“ од страна на социјални грижи. За среќа, дојдовме до документ од лице од с.Воѓани на име Веле Богатиноски кому му беше доделена „нега“, и покрај тоа што работел ниви, возел трактор и многу други работи, т.е. здрав и прав. Кога отишол за потпис кај психологот да му потпише за земање „семејна пензија“, докторката го прашала според кој основ ја добил „негата“, а тој и' објаснил дека неговата сестра Тодорка Кузманоска или Трајанка, не се сеќавам точно, работела во Центарот за социјални грижи во Прилеп, а денеска во битолското Социјално и на тој начин ја добил таа „нега“!

На документот што ќе ви го испраќам се потпишани: психологот Мирјана, Ленче и други лица вработени во Центарот за социјални работи во Прилеп. Наместо да бидат потписници од Скопје, како што е ред, тие го фалсификувале документот. Кога им го покажав документот што го имав во рацете, сите беа вџашени, а психологот ми се правдаше дека ја натерале насила да го даде својот потпис. Се прашувам каде е нејзиниот морал и моралот на сите други потписници. За овој случај сега дури ќе ја видиме како ќе изреагира првата антикорупционерка Мирјана Димовска. Треба да се дознае и дали успеал и кај некој друг психолог да му даде потпис за да земе социјална пензија како здрав и прав човек.
 

#
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Март 20, 2010, 01:46:28
www.rejting.com. mk

Цитат
Сите ние веќе одамна знаеме дека основен услов за функционирање и најбитната работа во постоењето на оваа влада е рејтингот. За потребите на рејтингот на премиерот досега верувам дека се потрошени најмалку 100 милиони евра. Сетете се само ако можете какви рекламни кампањи се изнагледавме во овие четири залудно потрошени години. А, за ниедна од нив не чувме каков ефект во реалниот живот постигнала. Никакво пост-фестум истражување не е направено ама баш за никаков резултат. Па, сепак, премиерот продолжува во истиот манир цели четири години. Замислете само што ќе се случеше со Македонија, каков развој ќе имавме ако овие пари се употребеа за отворање нови работни места во реалниот сектор.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=3567D157F4B0664DABB9CD131ABCC3FD
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Март 20, 2010, 01:47:06
Катерина Блажевска во денешен „Дневник“

Цитат
Изгорени од преродбата

Офанзивата на Груевски влегува во фаза на кулминација на голема и неповратна етничка, конфесионална, идеолошка, човечка и професионална диференцијација, која нема ништо добро да и' донесе на земјава, освен производство на зла крв

Премиерот Никола Груевски ја одби поканата од лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски за телевизиски дуел. Вели дека нема потреба од соочување, затоа што како политичар одговарал само пред граѓаните. Но, за волја на вистината, тоа „одговарање“ на Груевски е целосно еднодимензионално. Поводите, настаните и местата на кои премиерот се среќава и им одговара на граѓаните, се предмет на класична Потемкинова сценографија, нешто налик на строга идеолошка и партиска иницијација. Низ тој филтер поминуваат списоци со докажани партиски кадри подобни за присуство во негова близина и погодни за примање на сигналите што ги испраќа „врвот на преродбата“. Тој се обраќа и одговара исклучиво пред партиски „стрејт“ граѓани, пред лица што поминале целосен систематски преглед на партијата, пред граѓани чиј капацитет за воздишки и восклик по преродбата однапред се измерени и избаждарени на партиската спирометрија. Пред нив воопшто и не е тешко е да се одговара, бидејќи тие и ништо не прашуваат. Му го чуваат грбот на премиерот додека одговара на нарачано прашање, се туркаат да застанат што поблиску до него, се трудат камерите да го овековечат нивното поданичко климање со глава и (не)свесно учествуваат во создавањето перцепција за масовна, сенародна поддршка на политиката на премиерот.

Што се случува кога ќе се исклучат камерите? Еден по еден во срамен строј послушно се качуваат во партиските автобуси, ја земаат заработената дневница или стандардниот сендвич (зависно од учинокот) и заминуваат во своето „граѓанско“ секојдневие, кое со ништо не е изменето, освен што го добило епитетот „преродбеничко“.

Груевски одлично знае дека нема ни реформи ни напредок со продавање метафизичка стока што во форма на пропаганда секој ден ја дистрибуира преку етерот, но тоа не го спречува да ги користи сите инструменти и да го прави токму тоа. Тој знае дека ја узурпира иднината и дека ја колонизира сегашноста преку имагинации во сто чекори. Знае и дека огромен број партиски нелиценцирани граѓани го прочитале неговиот филм и дека не сакаат да бидат натуршчици во него.

Но, таквите и не ги смета за свои, па затоа и не чувствува потреба да одговара на нивните прашања. Тој и покрај уставната обврска, се однесува како премиер само за граѓаните што се членови и симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ и на оние што со логистика на партијата истрчуваат на јавната сцена под заеднички именител „жртви на транзицијата“.

ВМРО-ДПМНЕ може секој ден да разнесува крави, телиња, волови, кокошки, да мобилизира трактористи, стечајци и други категории граѓани да го критикуваат минатиот транзициски труд на Црвенковски. Но, прашање е зошто премиерот нема желба да дебатира со лидерот на СДСМ за истиот тој период? Затоа што таа дебата ќе му ја завршат „жртвите на транзицијата“, луѓе бројки, рентирани човечки судбини и извршители на неговите наредби, како што некогаш им прилегало на класичните деспотии. Дали само некогаш?

Но, дури и ако се тргнат настрана евтините политички поени што премиерот планира да ги прокнижи со ваквите методи на владеење, мора да биде свесен дека е длабоко загазен во една многу опасна игра, која води кон целосна поделба на граѓаните по сите линии. Неговата офанзива влегува во фаза на кулминација на голема и неповратна етничка, конфесионална, идеолошка, човечка и професионална диференцијација, која нема ништо добро да и' донесе на земјава, освен производство на зла крв.

Пред да стане предоцна, ако власта не е кадарна за смирување на страстите, јавноста треба да го крене гласот против оваа агресивна центрифуга во која се вовлечени сите граѓани на земјава. Во спротивно, земјава ќе биде прва жртва на преродбата. Пред кој било да се сети да формира такво здружение.
http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=10164B857B1DEC459C84DA1B1D37EB11
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Март 22, 2010, 02:09:11
Каменувана црквата Свети Никола во Скопје Север

Црквата Свети Никола во Скопје Север утрината е каменувана. Малолетници со камења фрлале во дворот на црквата додека внатре биле и домаќинката и службеникот. Искршени се стаклата од прозорите, а камењата речиси го преплавиле црковниот двор. За среќа направена е само материјална штета. Од Свети Никола велат дека оваа не било прв пат црквата да биде мета на учениците Албанци од блиското училиште. Кога црквата била отворена, малолетниците дури влегувале внатре, фрлале со камења и ги навредувале вработените.

Богданка Кузеска


http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=58717
http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=58718&tip=video
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Urban на Март 22, 2010, 05:21:36
До там ли е стигнала албанската наглост...
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: deko на Март 22, 2010, 07:17:57
http://bkks.org/forum/index.php/topic,417.msg12124.html#msg12124
  Да до там стигна албанската наглост,но защо е стигнало до там разбира се трябва да ги питаме ,,македонците,, може ли да се запитаме защо некой албанци са исфрустрирани и койе виновен за това отношение.Мислите ли някои с вишо или високо образование е хврлал камене.Да не забравиме в Македония процетуално има най-неграмотно население повече от 30% това се должи че още в времето на тито па до преди някоя година на албанците в Македония не им даваше власта да следват, и да имат високо образование, не има даваше да работата по дръжавни служби, казано просто дръжават не искаше да им даде шанс да се интегрират в опществото и сега се врща всичко това както бумеранг, и македоноидите няма какво да прават и да се утешат и свят бес и фрустрация я сосипват към македонските българи, ето един пример, чувал ли е на някой в Македония да му пречат косовските коли одговорот е яасен ни им пречи, а българските винаги им пречат им се както трън в око.Но ще дойде и той ден когато омразта на македоноидите към македонските българи скъпо ще ги струва и трябва тази власт да бъде подготвена за сметката.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Urban на Март 22, 2010, 07:30:52
Дано си прав относно последното. Така отстрани оставам с впечатлението, че вече хората в Македония са започнали малко, по малко да прозряват истината и да се осъзнават като българи. Това е мое мнение де, не знам как стоят нещата наистина.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: александър на Март 22, 2010, 07:48:01
Българската кауза в БЮРМ няма по–голям съюзник от албанците .
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Urban на Март 22, 2010, 07:55:18
Ами имам едни приятели, които миналата година бяха ходили в Македония и там закъсали с колата. Каза, че македонците са искали да ги бият и единствените, които им помогнали били албанци.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: александър на Март 22, 2010, 08:24:54
Ами имам едни приятели, които миналата година бяха ходили в Македония и там закъсали с колата. Каза, че македонците са искали да ги бият и единствените, които им помогнали били албанци.

Не става дума на битово ниво.Говоря за геополитика.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Urban на Март 22, 2010, 08:59:38
Не знам до колко може да им се вярва.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Илийца на Март 22, 2010, 09:14:03
Българската кауза в БЮРМ няма по–голям съюзник от албанците .

Много съмнителна теза.

Между албанския и българския интерес в тази многострадална земя, албанците ще изберат албанския!

Казано иначе - искат я цялата.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Март 23, 2010, 12:29:00
Българската кауза в БЮРМ няма по–голям съюзник от албанците .

МНОГУ ТОЧНА КОНСТАТАЦИЯ ! БРАВО !
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Корени на Март 23, 2010, 09:40:28
Българската кауза в БЮРМ няма по–голям съюзник от албанците .

И аз съм с такива впечтления.

http://www.youtube.com/watch?v=WXw37a7kjpc
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: MacedonBG на Март 23, 2010, 11:55:48
Българската кауза в БЮРМ няма по–голям съюзник от албанците .

Много съмнителна теза.

Между албанския и българския интерес в тази многострадална земя, албанците ще изберат албанския!

Казано иначе - искат я цялата.
Така е, но според мен изход за Македония е конфедерация със България. Със този език на омраза към България, Македония рискува след години да изгуби териториите населени със албанци.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Март 23, 2010, 12:11:26
Българската кауза в БЮРМ няма по–голям съюзник от албанците .

Много съмнителна теза.

Между албанския и българския интерес в тази многострадална земя, албанците ще изберат албанския!

Казано иначе - искат я цялата.
Така е, но според мен изход за Македония е конфедерация със България. Със този език на омраза към България, Македония рискува след години да изгуби териториите населени със албанци.

МОЖЕБИ НАЙ-ИСПРАВНОТО РЕШЕНИЕ , НО МИ СЕ ЧИНИ ДЕКА ПРВИН БУГАРИЯ ТРЕБА ДА ОФОРМИ ОПШТА НАЦИОНАЛНА СТРАТЕГИЯ (КОЯ ВО МОМЕНТОВ Я НЕМА !?) ВО КОЯ МЕГЮ ДРУГОТО КЕ ВЛЕЗАТ И БУГАРИТЕ НАДВОР ОД ДЕНЕШНИТЕ ГРАНИЦИ НА BG И НОРМАЛНО ПО-ЕНЕРГИЧНА ПОДКРЕПА НА ПРЕТСТАВНИЦИТЕ НА ТОЙ ДЕЛ ОД НАСЕЛЕНИЕТО !
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Илийца на Март 23, 2010, 01:10:28
Българската кауза в БЮРМ няма по–голям съюзник от албанците .

Много съмнителна теза.

Между албанския и българския интерес в тази многострадална земя, албанците ще изберат албанския!

Казано иначе - искат я цялата.
Така е, но според мен изход за Македония е конфедерация със България. Със този език на омраза към България, Македония рискува след години да изгуби териториите населени със албанци.

Аз не съм съгласна България да прави конфедерация с хунзо-поклонници.

http://ru.youtube.com/watch?v=IvqhkPDnmlI (http://ru.youtube.com/watch?v=IvqhkPDnmlI)
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: александър на Март 23, 2010, 01:17:59
В момента най–големия враг на българщината е централната власт в БЮРМ.Само кантонизацията на БЮРМ е в състояние да отслаби тази власт ,за да намалее натиска върху македонските българи.А има само една сила ,която може да кантонизира БЮРМ.И тази сила са албанците.Всякакви друг теории ,за конфедерации и присъединявания на територии към България ,са си чиста фантазия.  :o
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Корени на Март 23, 2010, 02:06:57
Аз не съм съгласна България да прави конфедерация с хунзо-поклонници.

http://ru.youtube.com/watch?v=IvqhkPDnmlI (http://ru.youtube.com/watch?v=IvqhkPDnmlI)
О, зависи. В Камбоджа също стигат до някакви много странни крайности. После "вечния враг" виетнамците нахлуват с армията и ги вкарват в пътя, а местните ги посрещат като спасители (от своите).
Като гледам с тя бесна антиквизация и ескалиране на омрази към всички съседи и "предавници" (т.е. несъгласни) баш на там отива работата. Ако нещата ескалират, това може и да е просто катализатор.
А и няма как да стане чак толкова кърваво като в Камбоджа. Максимум като Босна - ще има мироопазващи мисии където ние сме насреща. Па и уражнение за EUFOR (http://www.youtube.com/watch?v=TyFIIbTKtgY&feature=related). Ни е си пазим нашите, сърбоманите и албанците да си трошат главите.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Март 24, 2010, 01:20:03
Чикаго на скопскиот асфалт !?

Цитат
Вчерашниот вооружен грабеж на експозитурата на Комерцијална банка на булеварот „Партизански одреди“ спроти пазарот „Буњаковец“ во Скопје, беше само еден од низата, најверојатно не и последен, што се случуваат среде македонската државна метропола и на бел ден, а од Скопје прават Чикаго од најцрните мафијашки денови.

http://inpress.com.mk/?ItemID=E6DD8E764E387140BEFB0FEBB4B668D9

ЕДНО ВРЕМЕ СЕ УТЕПУВАА ОД ПИШУВАНЬЕ ЗА БУГАРИЯ ПО СЛИЧНИ ТЕМИ !
СЕГА ТРЕБА САМО ДА СЕ СЕТАТ ДЕКА И ОВА Е ПОКАЗАТЕЛ ОТИ БУГАРИЯ Е ПРЕД МАКЕДОНИЯ ВО СЕКОЙ СМИСОЛ !
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Март 24, 2010, 02:06:07

ЕДНО ВРЕМЕ СЕ УТЕПУВАА ОД ПИШУВАНЬЕ ЗА БУГАРИЯ ПО СЛИЧНИ ТЕМИ !
СЕГА ТРЕБА САМО ДА СЕ СЕТАТ ДЕКА И ОВА Е ПОКАЗАТЕЛ ОТИ БУГАРИЯ Е ПРЕД МАКЕДОНИЯ ВО СЕКОЙ СМИСОЛ !


Да да 90 години не утепаа со натписи за криминалот во БГ и со муабети е со них ли сакате бе нели гледате оти какви се? ... ими исти се како нас само што се понапред  ;D
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: MacedonBG на Март 24, 2010, 02:07:41
Взето от Кајгана форум                                                                                                                            [13:50:36] iordanka georgieva: от кои град си
[13:50:46] Гоце: Скопје
[13:50:52] iordanka georgieva: аааааааа добре
[13:51:06] … а какво е това гемица
[13:51:58] Гоце: гемица?
[13:52:19] iordanka georgieva: надписа на скайпа ти
[13:53:25] Гоце: Гемиџија
[13:53:50] iordanka georgieva: не разбирам
[13:54:13] Гоце: http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%93%...B8%D1%82%D0%B5 (http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%93%...B8%D1%82%D0%B5)
[13:56:39] iordanka georgieva: ааааааааааа сега разбрах
[13:56:47] Гоце: ;)
[13:57:04] iordanka georgieva: ти какво правиш учиш или работиш
[13:57:11] Гоце: rabotam
[13:57:19] iordanka georgieva: а какво работиш
[13:57:37] Гоце: IT vo internet provider
[13:57:53] iordanka georgieva: браво много хубаво
[13:58:00] Гоце: ti?
[13:58:13] iordanka georgieva: аз работя в общината
[13:58:18] … сега съм отпуска
[13:58:29] … почивам си
[13:58:46] Гоце: aaa ubavo
[13:58:50] … vo koja opshtina
[13:58:56] iordanka georgieva: симитли
[13:59:25] Гоце: uvao
[13:59:41] … македонка?
[13:59:58] iordanka georgieva: не българка съм
[14:00:22] Гоце: ако си од Пирин, тогаш си Македонка
[14:00:27] … од пирин ли ти е потеклото?
[14:01:20] iordanka georgieva: по принцип ни викат македонци благоевградска област
[14:01:39] Гоце: Симитли порано се викало Бања
[14:01:58] iordanka georgieva: не изворите
[14:02:05] Гоце: градот
[14:02:20] iordanka georgieva: да града е бил село изворите
[14:02:55] Гоце: а муслиманка ли си?
[14:03:10] iordanka georgieva: неееееееееееееееееееееееее
[14:03:26] … чистокръвна БЪЛГАРКА
[14:03:33] Гоце: оти порано цело село било муслиманско
[14:03:43] iordanka georgieva: НЕ Е ВЯРНО
[14:03:53] Гоце: аха не е... ;)
[14:03:59] iordanka georgieva: да не е
[14:04:10] Гоце: за тебе не е верно ни дека во Пиринска Македонија, бугари имало многу малку
[14:04:12] iordanka georgieva: в гоце делчев са помаци
[14:04:14] Гоце: скоро ич
[14:04:20] … помаците се исто македонци
[14:04:25] … етнички
[14:04:48] iordanka georgieva: да днам че и помаците са българи
[14:05:08] Гоце: што е тоа б`лгари?
[14:05:26] iordanka georgieva: българи които живеят в българия
[14:05:39] … вие сте македонци ние българи
[14:05:46] Гоце: ако. нема спор
[14:05:51] iordanka georgieva: да
[14:06:20] Гоце: знаеш ли каде е спорот?
[14:06:33] iordanka georgieva: кажи
[14:06:47] … чакам
[14:06:50] Гоце: Во декември 1946. во НР Бугарија е извршен првиот повоен попис на населението, кога и националните малцинства можеа слободно и демократски да ја искажуваат својата национална припадност. Од вкупно 252.908 жители во Пиринска Македонија 70 отсто се изјасниле како етнички Македонци; десет години подоцна (1956.) при пописот на населението во Пиринска Македонија од вкупно 281.015 жители, како Македонци се изјасниле 178.862, или 63 отсто од целокупното пиринско население; во пописот од 1965., при евидентен жесток терор и притисок во НР Бугарија, како Македонци се декларирале САМО 8.750 жители; а при пописот од 1975., кога се спроведуваше геноциден терор, НИТУ ЕДЕН жител на НР Бугарија не се декларирал како Македонец. "Каде сте, Македончиња, каде сте, кај отидовте...?"
[14:07:39] iordanka georgieva: от кой книги четеш
[14:07:45] Гоце: ова е факт
[14:07:54] … и вистински бројки кои неможат да се скријат
[14:07:57] iordanka georgieva: кажи от кои книги четеш
[14:08:55] Гоце: знаеш ли како македонците во пиринска македонија стануваа „бугари“?
[14:09:36] iordanka georgieva: не те разбирам явно не можем да си допаднем
[14:09:45] … аз съм българка
[14:09:54] Гоце: http://i179.photobucket.com/albums/w...amakedonci.jpg (http://i179.photobucket.com/albums/w...amakedonci.jpg)
[14:10:07] … ти си само одродена македонка, и жал ми е за тоа
[14:10:13] … ама еден ден ќе разберете
[14:10:16] iordanka georgieva: а ти ако искаш 10000000000000000000000000 такива глупави цитата ми изпрати българия е 1
[14:10:29] Гоце: тоа се факти
[14:11:53] … ако не сакаш да се соочиш со вистина, цел живот ќе живееш во лаги
[14:12:12] iordanka georgieva: не вярно и ми е жал за вас
[14:12:24] Гоце: хаха
[14:12:27] … http://i179.photobucket.com/albums/w...amakedonci.jpg (http://i179.photobucket.com/albums/w...amakedonci.jpg)
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: александър на Март 24, 2010, 03:07:15
"Каде сте, Македончиња, каде сте, кај отидовте...?"(https://forum.tisitova.com/images/smilies/neznam.gif)(https://forum.tisitova.com/images/smilies/neznam.gif)(https://forum.tisitova.com/images/smilies/neznam.gif)


(https://forum.tisitova.com/images/smilies/girl_witch.gif)(https://forum.tisitova.com/images/smilies/girl_witch.gif)(https://forum.tisitova.com/images/smilies/girl_witch.gif)


Аааааа(https://forum.tisitova.com/images/smilies/a-a.gif)(https://forum.tisitova.com/images/smilies/a-a.gif)(https://forum.tisitova.com/images/smilies/a-a.gif)
Заминаха за Австралия да маат българска ръченица в гръцки доспехи.(https://forum.tisitova.com/images/smilies/uahaha.gif)(https://forum.tisitova.com/images/smilies/uahaha.gif)(https://forum.tisitova.com/images/smilies/uahaha.gif)
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Илийца на Март 24, 2010, 03:15:45
"Каде сте, Македончиња, каде сте, кај отидовте...?"(https://forum.tisitova.com/images/smilies/neznam.gif)(https://forum.tisitova.com/images/smilies/neznam.gif)(https://forum.tisitova.com/images/smilies/neznam.gif)


(https://forum.tisitova.com/images/smilies/girl_witch.gif)(https://forum.tisitova.com/images/smilies/girl_witch.gif)(https://forum.tisitova.com/images/smilies/girl_witch.gif)

Заминаха за Австралия да маат българска ръченица в гръцки доспехи.(https://forum.tisitova.com/images/smilies/uahaha.gif)(https://forum.tisitova.com/images/smilies/uahaha.gif)(https://forum.tisitova.com/images/smilies/uahaha.gif)


http://www.youtube.com/watch?v=zWxSx8sDz4g (http://www.youtube.com/watch?v=zWxSx8sDz4g)
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Март 25, 2010, 08:48:13
http://inpress.com.mk/?ItemID=2D560E51CD015C4387DCDD6902F0401F
"Радко" им се пожали на Ромпуј и Баросо

Охрид, 25. март (ИНПРЕС)

„Денес состојбата во Вардарска Македонија е неподнослива за Бугарите кои живеат таму. Во времето на Отоманското царство, Бугарите во државата што сега се нарекува ФЅР Мацедониа имаа црквена и културно-образовна автономија, која траеше до 1913 година.


По мировниот договор од Ноили (1919) и по Втората светска војна (Мировниот Договор од Париз, 1947) Бугарите беа лишени од сите нивни права, дури произлезе  дека тие и никогаш не живееле таму“.

Вака го почнува писмото до претседателот на Европската комисија Баросо и до претседателот на Европскиот Совет Херман Ван Ромпуј, претседателот на здружението Радко, со седиште во Охрид,  Владимир Панков.Случајно или не, Панков одбрал писмото да го испрати на денот кога македонскиот премиер Никола Груевски во Брисел има средба со грчкиот премиер Јоргос Папандреу, а вчера се сретна и со лугето на кои Панков им се обраќа.

Панков на европските функционери ќе им објасни дека здружението „Радко“ настанало со отцепувањето на  опозициско крило во 1993 година, од партијата на Љупчо Георгиевски ( мисли на ВМРО-ДПМНЕ). Ова крило, според Панков „одлучило да потсети на нештата, поврзани со бугарската културна автономија пред 1913 година и го носи името, односно прекарот на Ванчо (Иван) Михајлов – Бугарин и последен лидер на Внатрешната Македонска Револуционерна Организација (ВМРО)“.

Агенцијата Инпрес забележува дека е тоа истиот човек кој во Втората светска војна соработуваше со Хитлер, Мусолини и Анте Павелиќ, одговорен е за убиството на многу македонски револуционери, а по лична наредба на Хитлер сакаше да прави квислиншка држава на просторот на Македонија.

Понатаму, Панков ги информира Баросо и Ромпеј дека асоцијацијата е формирана за заштита и остварување на националните, културните и политичките права, интересите и мислењата на Бугарите од Република Македонија.

Во обраќањето, Панков го спонемува историјатот на Радко и „голготата“ пред македонските судови околу неговата регистрација. Претседателот на здружението ја афирмира и „пресудата на Европскиот суд за човекови права дека Република Македонија ја прекршила Европската конвенција и правото на здружување со нерегистрирањето на здружението“.

Според Панков, на 5.јули, 2009 година, Собранието на основачите, одлучиле повторно да побараат регистрација на асоцијацијата Радко.

На Баросо и Ромпеј, како главни цели на Радко Асоцијацијата им ги наведува: Бугарите од Република Македонија да бидат конструктивен елемент во Уставот на државата, бугарскиот  литературен јазик да биде еден од официјалните јазици на македонската држава, афирмација на бугарската историја и култура,заштита од злоупотреба и фалсификување на бугарската историја и култура и слично.

Понатаму, Панков им пишува на европејците дека „БЈРМ во соништа ја гледа како мулти-национална држава, основана по примерот на Швајцарија“.

На крајот од своето обраќање до Баросо и Ромпеј, „неподносливата состојба на Бугарите во Македонија“, Панков ја илустрира со случајот на Спаска Митрова, „негов сонародник и член на Радко, која без преседан во светската историја била ставена во затворот Идризово - еден од најлошите затвори на Балканот и во светот“, им пишува Панков на европските функционери. (Крај)
 
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Март 25, 2010, 10:07:20
http://www.focus-news.net/?id=n1369537

 Инпрес, Македония: Председателят на сдружение „РАДКО” изпрати писмо до Барозу и Ромпой
25 март 2010 | 12:38 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония
Скопие. Председателят на сдружението на българите в Македония „РАДКО” изпрати писмо до председателя на Съвета на ЕС Херман Ван Ромпой и председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу, в което посочва, че ситуацията във Вардарска Македония е непоносима за живеещите там българи, съобщава електронното издание Инпрес.
„Във времето на Османската империя българите в държавата, която сега се нарича FYR Macedonia имаха църква и културно-образователна автономия, която продължи до 1913 година. След мирния договор в Ньой българите бяха лишени от всички права, даже излиза, че те никога не са живели там”, се казва в писмото на Панков.

Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: ppan на Март 26, 2010, 09:47:36
Действията на Владимир Панков и сдружение "Радко", на Вашия клуб, на Драги Карев и на всички други борци за правда са си истински героизъм в днешна Република Македония. Господ да ви пази!
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Март 27, 2010, 02:06:06
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=32710956307&id=9&setIzdanie=21945

Антимакедонски пароли на парада во Атина

Истите  такви  и  многу  поопасни  фашистички  пароли емитувани  преку   Скопските  медиуми ,посебно  СИТЕЛ (Србска Информативна  ТЕЛевизија) која без   срам  ,страв  и  перде како  национална  телевизија   повикува  на  јавен  линч и  товарење  на староседелците Македонски  Бугари  во  товарни  вагони  и транспорт  на  истите  во  Бугарија ,  на   никој  не  му  сметаат.????
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Март 29, 2010, 12:50:24
Груевски отвора спирала на насилство

Цитат
Каде ли го водат овој карван? Како без компас, како без радар кој би давал правци, така насилнички се води денешната дневна политика. Единствениот капетан на бродот, весла само во правци кои ги смета за добри по својот рејтинг, не мислејќи притоа дека го злоупотребува својот сопствен народ .

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=1981&ArticleID=137405
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Април 04, 2010, 08:53:58
http://www.focus-news.net/?id=n1374735

 Македония: Гражданите са недоволни от работата на съдилищата
04 април 2010 | 09:24 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония
Скопие. Гражданите в Македония са внасяли средно по четири жалби дневно в Съдебния съвет за недобросъвестна или бавна работа на съдиите през 2009 г. или общо 1467 - два пъти повече от общия брой на съдиите в страната, предава македонската телевизия А1. В годишния си доклад за 2009 г. Съдебният съвет посочва, че най-много оплаквания има от продължителността на разглеждането на дела, ненавременното изготвяне на решенията по тях, непроизнасяне на присъди. По тези причини месечно е бил уволняван по един съдия.
Въпреки тези поразителни данни за работата на македонското правосъдие и критиките от Брюксел, както и анкетите, в които съдиите посочват, че работят под натиск, министърът на правосъдието Михайло Маневски каза, че има напредък, коментира телевизията. По думите му данните са противоречиви - въпреки че 1467 граждани са се оплаквали миналата година от работата на съдиите, 83,61% от участници в анкета на американската агенция за международна помощ USAID изказали задоволство от тяхната работа, а същевременно 80% от съдиите получили похвала за дейността си.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: deko на Април 06, 2010, 11:42:23
http://www.focus-news.net/?id=n1374735
А как може гражданите да бъдат доволни от работата на съдилищтата коато най-големите и най-известните престъпници се со полицейски значки и се на платен список на МВР.Самото тоа говори че в Македония корупцийата ги взела в раце всички дръжавни институция от който на прво место е съдбениот систем.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Април 06, 2010, 05:54:09
http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=59096

Македонските политичари го лажеле народот за името
 Секој предлог за името е добредојден, бидејќи покажува оти постои ургентна потреба од решение - Фуере ја коментира изјавата на Друцас дека за грчката страна е прифатливо името “Северна Македонија“, кое е дел од решението што го предлага официјална Атина.

- Секоја иницијатива, секој предлог е добредојден, бидејќи ја нагласува итноста на наоѓање решение. Што поскоро двете страни се договорат на компромис, толку подобро. Како што знаеме има нова рунда преговори под медијација на ОН, која е на распоред и се надеваме дека тоа ќе доведе до забрзан ритам на средби во насока да најдеме конечно решение еднаш за секогаш, изјави евроамбасадорот Ерван Фуере.

Додека се очекува продолжението на преговорите, лидерот на ДПА тврди оти македонските политичари немаат храброст да му кажат на народот дека преговараат не само за името, туку и за неговиот јазик и идентитет.

- Мене многу ме запрепастува и многу сум зачуден како политичарите Македонци, без оглед дали се опозиција или позиција, што немаат вака смелост јавно да ја кажат вистината пред македонскиот народ. Не се работи за името. Се работи за пакет. Треба јавно да се зборува оти тој пакет предвидува не само име, туку и име и јазик и идентитет и сите други работи, изјави лидерот на ДПА, Мендух Тачи.

Продолжението на преговорите се очекува месецов. Конкретен датум нема. Нимиц засега нема договорено ниту датум и за средбата со Фуле во Брисел, информираат од кабинетот на еврокомесарот.

Александар Методијев 06.04.2010, 17:04

Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Април 06, 2010, 07:18:15
http://www.focus-news.net/?id=n1375847


 Мендух Тачи: Македонските политици нямат смелост да кажат истината за преговорите с Гърция
06 април 2010 | 18:04 | Агенция "Фокус"

Скопие. Политиците македонци нямат смелост да кажат истината на народа, че не става дума само за смяна на името, а за пакет, който предвижда смяна на името на езика, идентичността и други допълнителни елементи. Това е заявил лидерът на опозиционната Демократическа партия на албанците Мендух Тачи, съобщава македонската телевизия Канал 5. Тачи днес беше на посещение в Куманово, където приветства преминаването на местната организация на Демократичния съюз за интеграция (ДСИ), който е част управляващата коалиция в Македония, в неговата партия. Тачи обвини лидера на ДСИ Али Ахмети, че е отговорен за лошата ситуация, в която се намират албанците в Македония и призова да се оттегли от политиката.

Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Urban на Април 06, 2010, 11:26:35
Политиците македонци толкова истини трябва да казват, че незнам после каде ще се скрият :)
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Април 07, 2010, 12:31:05
СЕ БАРА ПОГОЛЕМ АНГАЖМАН
Фуере: Корупцията е широкораспространета


Корупцията се уще е широкораспространета во земява и Државна комисия за спречуванье на корупцията мора да има повидливи резултати, констатира вчера евроамбасадорот Ерван Фуере на првата средбата со членовите на Комисията откако на нейзиното чело застана Илми Селами. Целта е, како що рече Фуере, да се зголеми довербата на явноста дека борбата со корупцията е вистинска, вклучувайки я работата на сите институции на локално и на национално ниво.
Членовите на Комисията го информираа евроамбасадорот дека борбата со корупцията ке им остане приоритет брой еден и изразия надеж дека ке продолжи досегашната поддршка од ЕУ за спречуванье на корупцията.
- Изборот на Селами за претседател на Комисията доагя во еден клучен период од причина що во извещайот на Европската комисия се наведува дека е направен прогрес во борбата со корупцията, но, исто така, дека корупцията останува широкораспространета и од тука и причина за голема загриженост - истакна Фуере.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=9&tabid=1&EditionID=1987&ArticleID=137843
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: ema на Април 07, 2010, 04:30:16

http://www.eurochicago.com/2010/04/problemat-na-r-makedoniya-ne-e-v-imeto/

"Проблемът на Р. Македония е по-различен от проблемите на други бивши комунистически или псевдокомунистически страни. Защото главното съдържание на македонизма като водеща характерна черта на тази държава не е толкова в това, че той фалшифицира и краде чужда история, а в непрекъснатото му състояние на конфликтност. Македонизмът е еквивалент, синоним на конфликтност. За да съществува, той постоянно се храни с конфликти отношения със съседите. Най-много с България, но и Гърция, Албания и Косово – също. Пък и със Сърбия, но това е едно малко по-деликатно отношение на странна комбинация между сърбоманство, уж някакъв нов, античен македонизъм… По много начини този македонизъм е свързан с великосръбската идеология, неговото състояние на конфликтност е фактически придобито от нея. И управляващият елит във всички сфери – културни, писателски, политически, бизнес и пр. се нуждае от такава конфликтност, за да може да манипулира общественото мнение и да се явява като защитник на този македонизъм. А проблемът в България е, че тези, които се занимават с македонския въпрос, колкото и да знаят историческите факти, не живеят в Македония, нито са живели там по времето на социализма и от прехода насам, и просто не познават психологическата структура на македонизма. Впрочем, когато се позволява на хора, които сами по себе си освен с конфликтност, няма с какво друго да се появяват в медийните среди, те стават като някакви спаринг партньори на този македонизъм. Понякога имам чувството, че някакъв антибългарски център много добре дирижира обстановката – а това е Македония постоянно да е противопоставена на България и да няма почти никакво българско присъствие там. От всички съседни страни на Македония българското присъствие е несравнимо най-малко.
В Македония се случват много странни неща. Например в шовинистичното антибългарско предаване “Во център”, за което вече стана дума, на пропагандиста (не мога да го нарека журналиста) Васко Ефтов се излъчва реклама на българската застрахователна компания Евроинс. Тази компания има представителства в Македония и в други държави. Аз разбирам и икономически интереси, и всичко, но с частна компания от друга държава такова нещо не може да се случи. Евроинс всъщност финансира антибългарската пропаганда в Р. Македония. Когато се обадих на Янко Николов, директор на филиала на компанията в Македония (Николов е от България, работи в момента там), той каза, че това е икономическият интерес на фирмата. Когато го попитах дали е редно да се дава реклама в предаване, което непрекъснато излъчва антибългарска пропаганда и антибългарски шовинизъм, повиши тон и отказа да отговори."
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Април 07, 2010, 04:42:46

http://www.eurochicago.com/2010/04/problemat-na-r-makedoniya-ne-e-v-imeto/

В Македония се случват много странни неща. Например в шовинистичното антибългарско предаване “Во център”, за което вече стана дума, на пропагандиста (не мога да го нарека журналиста) Васко Ефтов се излъчва реклама на българската застрахователна компания Евроинс. Тази компания има представителства в Македония и в други държави. Аз разбирам и икономически интереси, и всичко, но с частна компания от друга държава такова нещо не може да се случи. Евроинс всъщност финансира антибългарската пропаганда в Р. Македония. Когато се обадих на Янко Николов, директор на филиала на компанията в Македония (Николов е от България, работи в момента там), той каза, че това е икономическият интерес на фирмата. Когато го попитах дали е редно да се дава реклама в предаване, което непрекъснато излъчва антибългарска пропаганда и антибългарски шовинизъм, повиши тон и отказа да отговори."


ТРЕБАЛО ДА ГО ПОПИТАТЕ И ЗА СТРУКТУРАТА НА ВРАБОТЕНИТЕ ВО ФИРМАТА !!!
ВО МАКЕДОНИЯ НИ СЛУЧАЙНО НЕ МОЖЕТЕ ДА НАЛЕТАТЕ НА СРПСКА ФИРМА ВО КОЯ БИ РАБОТЕЛЕ ДЕКЛАРИРАНИ БУГАРИ !
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: ema на Април 07, 2010, 06:05:44

Ако фирмата не е сръбска, а е македонска, има ли проблем в това някой неен служител да декларира открито българско самосъзнание?Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Корени на Април 07, 2010, 06:12:58

Ако фирмата не е сръбска, а е македонска, има ли проблем в това някой неен служител да декларира открито българско самосъзнание?
И като е сръбска не би трябвало да има - по всички международни закони това е дискриинация.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: gromovnikot на Април 07, 2010, 10:28:58
Господинот Јанко Николов не само што е актуелен директор на Евронс-Македонија туку беше и трговско аташе на Б’лгарија во Македонија, ако не се лажам, два мандати?!.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Април 08, 2010, 12:22:20
една точна дијагноза от Боцевски за македонската реалност

Цитат
Познатиот експеримент од часовите по биологија е со жабата и нејзината реакција на „зовриената вода“. Имено, ако жабата биде ставена во сад со „зовриена вода“ таа веднаш ќе изрипа, без посебни последици. Но, ако жабата биде ставена во сад со вода на нормална (собна) температура и притоа бавно се зголемува температурата во садот, дури и кога ќе заклучи дека и' се заканува смртна опасност жабата ќе биде веќе толку омлитавена што само беспомошно ќе ја следи својата горка и неизбежна судбина на „скувана жаба“.

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=B8E59CFE16313847A744E2174393A175

Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Април 08, 2010, 12:20:38
Државата заглавува во долгови

Цитат
За да го избегне ирското сценарио, односно да не може со даночните приливи да си ги плати долговите, Владата од есеноска помалку се задолжува. Сепак, долгот од државните записи и обврзници е за 15 отсто поголем отколку лани февруари

Претстојните два месеца ќе бидат најкритични за државната каса бидејќи до јуни на Владата и' стасуваат за исплата рекордни суми за камати за издадените државни записи.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=5296B2032AECF24BA68809B7AE301F89
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Април 08, 2010, 06:54:02
Фуере: Македонските политичари ги фрустрираат граѓаните

Цитат
„Да бев македонски државјанин ќе се чувствував фрустриран ако секој ден на телевизија ги гледам политичките партии како цело време се навредуваат“, изјави во интервју за магазинот „Форум“ амбасадорот на Европската унија во Скопје, Ерван Фуере

http://www.forum.com.mk/20859
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Април 09, 2010, 09:13:51
една точна дијагноза от Боцевски за македонската реалност

Цитат
Познатиот експеримент од часовите по биологија е со жабата и нејзината реакција на „зовриената вода“. Имено, ако жабата биде ставена во сад со „зовриена вода“ таа веднаш ќе изрипа, без посебни последици. Но, ако жабата биде ставена во сад со вода на нормална (собна) температура и притоа бавно се зголемува температурата во садот, дури и кога ќе заклучи дека и' се заканува смртна опасност жабата ќе биде веќе толку омлитавена што само беспомошно ќе ја следи својата горка и неизбежна судбина на „скувана жаба“.

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=B8E59CFE16313847A744E2174393A175

прокажан интерес на Ивица Боцевски за некои теми, видете ги коментарите, еден од нив е от познатиот блог на Г-динот Боцевски http://theskopjetimes.blogspot.com/ :

Цитат
Ivica Bocevski каза...

    „Народе македонски“

    Народе македонски,
    Со какви идеи си ти,
    Доста беше, разбуди се,
    Свести се, не спиј ти.

    Не знаеш кој си, што си,
    Други те не знаат,
    Срам голем е за тебе,
    Сам да се не знаеш.

    Не сакаме богатство,
    Не сакаме пари,
    Тук’ сакаме слобода
    И човечки правдини.

http://komitata.blogspot.com/2006/05/blog-post_10.html


може на човекот и да му се јасни нештата!
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Април 12, 2010, 03:30:40
Заобиколување

Цитат
Во рамките на посетата на Стајнберг на регионот Скопје не беше опфатено. Фактот дека не бевме дел од оваа агенда се должи на две работи: дека се' ни е кажано и нема да ни се повторуваат истите работи и дека Македонија не е во состојба веќе да им помогне на своите меѓународни партнери кога тие решаваат комплицирани прашања од нашиот регион

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=A727846EF26C6C4DBEE3C0C7D92CB6B2
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Април 13, 2010, 12:55:42
КОГА ТОМИЧ ТИ Е ГЛАВНИОТ ПРОМОТОР НА МАКЕДОНИЗМОТ , ТОГАШ НАЙ-НОРМАЛНО Е СРБОМАНСКИОТ "ВЕЧЕР" ДА СИ СЕ ГРИЖИ ЗА СРБИЯНСКИОТ ПРЕЗИДЕНТ !

ИТНА ОДЛУКА НА СРПСКИТЕ БЕЗБЕДНОСНИ СЛУЖБИ
За Тадиќ нов блиндиран автомобил


Цитат
Српските безбедносни служби одлучија врз основа на процедурите за безбедност на претседателот на Србија Борис Тадиќ да му дадат на користење нов блиндиран авотмобил, изјавија за агенцијата Танјуг во Кабинетот на претседателот на Србија.

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=54772CA9D638814F9512068181C7D1D0
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Стариот на Април 13, 2010, 03:52:41
Дневник декларира гражданско поведение под наслов - „Дневник“ својата петнаесетта година ќе ја посвети на развивање нов граѓански концепт:

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=CC41230886060F46BCC1B11008E0A9E2

И тоа да го видиме!
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Април 14, 2010, 02:04:41
СДУ - Криминалната приватизација е заедничко дело на СДСМ и ВМРО ДПМНЕ

Скопје, 14. април (ИНПРЕС)

Со дебатата од така наречената лидерска средба за уставни промени и предлогот за ревизија на приватизацијата повторно јавноста е соочена со старата добра игра за "јајцето и кокошката" што ВМРО ДПМНЕ и СДСМ на Бранко Црвенковски ја практикуваат 20 години, играјќи си безмилосно со судбината на сопствениот народ.

 (http://www.picvalley.net/u/2356/1248336734108501109212712459140675RJGt8teqrnYOmOVH.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2356/1248336734108501109212712459140675RJGt8teqrnYOmOVH.JPG)

Со ваква оценка се огласи лидерот на СДУ Лазар Еленовски, на денешната прес конференција. Еленовски додаде дека е безобразна нивната ароганција, кога за еден од најболните процеси во државата - приватизацијата, пред очите на цела македонска јавност се надмудруваат со термините - "нашата" и "вашата" приватизација.

Сакаме отворено и јасно да им кажеме - вистината е во тоа што е тоа  нивната приватизација. Тоа е нивната заедничка криминална приватизација бидејќи заедно се договорија сите овие години да ги жртвуваат државните интереси  и судбините на многу наши граѓани на сметка на нивните лични и групни коруптивни интереси, додаде Еленовски.

Тоа е нивната приватизација, која  како резултат ја даде највисоката стапка, во Европа, од 35 проценти невработеност, уништени работнички права, уништени перспективи, уништен социјален систем на државата, уништен економски развој. Состојба од која до ден денес не можеме да се опоравиме, додаде Еленоски.

Единствено што создадоа, продолжи Еленовски,  е нивната олигархија - од една и армијата осиромашени, разочарани, деградирани граѓани - од друга страна. Тоа е крајниот резултат од таа нивна приватизација и доколку имаат минимум демократски капацитет и патриотско чувство, а ние знаеме дека немаат, би требало веднаш да си понесат одговорност за овој голем национален пораз до кој ја доведоа државата и нацијата.

Овој очигледен случај уште еднаш силно ја нагласува потребата дека  на Македонија и требаат нови политички сили без хипотеки со криминална приватизација, рече Еленоски на прес конференцијата. (Крај)

http://inpress.com.mk/?ItemID=99F2599E4BB9774392A3164521CA6A33
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Април 15, 2010, 08:36:47
еден текст од нобеловец силно апликативен и за РМ


Нобелист: Западът остави ченгетата да си върнат властта, но без комунизъм

Херта Мюлер

Reuters
Европейският съюз си затваря очите за това как бившите комунистически държави се отнасят към тоталитарното си минало и факта, че служители на бившите секретни служби все още заемат властови позиции.

Това обвинение отправи в Брюксел нобеловият лауреат по литература Херта Мюлер, цитирана от изданието EUobserver.

Мюлер - най-новият носител на тази награда, е от германски етнически произход, родена в Румъния, но емигрирала на Запад. Книгите й разказват за живота във времената на комунистическата диктатура под постоянен страх и заплахи от "Секуритате". Депортиранията в концлагер в СССР и преживяванията на собствените й репресирани родители са описани в най-новия й роман Atemschaukel (в свободен превод - "Всичко, което притежавам, нося със себе си").

Нобелист: Западът остави ченгетата да си върнат властта, но без комунизъм

Reuters


При представянето на книгата си в Брюксел във вторник Мюлер говори много повече за разочарованието си от това, че ЕС не оказва натиск над новите си членове да разчистят сметките си с комунистическото минало.

"Мисля, че ЕС действа доста наивно, като прие бързо тези държави и не успя да предвиди изобретателните пречки, пред които те ще се изправят. В Румъния познавам маса народ, който работи за "Секуритате", а сега са на високи постове и то без никакви последици за тях. Това изглежда не е важно за обществото", каза Мюлер пред журналисти.

"Тези хора се сдобиха с такова влияние, че успяха почти да възстановят старата си властова мрежа, където всички се познават и си правят услуги. Това е вторият живот на диктатурата. При различни обстоятелства и организирана по различен начин. Без идеология. Без социализъм."

Херта Мюлер дава пример колко малко лустрация има в Румъния като разказва случая на Раду Тину - бивш шеф на "Секуритате", отговарял за монтирането на подслушвателни устройства в апартамента на писателката.

В момента Тину ръководи румънското поделение на австрийска застрахователна компания. Миналата година той коментирал, че нобелистката не е наред в главата, че раздува историите, които разказва и дори на шега подхвърлил, че всъщност "Секуритате" заслужава да получи тази награда.

"Това ме вбеси. Не само че този човек съществува, но че заема този пост, че най-голямата австрийска застрахователна компания "Щетише версихерунг" наема такива хора. Както и че хората като него имат такава позиция в Румъния, че днес могат да си позволят да излязат по медиите и да говорят такива работи. Това не би било възможно в една Германия."

http://dnevnik.bg/sviat/2010/04/14/887264_nobelist_zapadut_ostavi_chengetata_da_si_vurnat/
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Април 15, 2010, 08:56:52
ПЕРВЕРЗИЈА...

http://www.staroskopje.vestel.com.mk/

Воспев за србскиот окупатор.
Секако нема да најдете дума за србските злосторства и за активната сапротива на ВМРО!
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Април 15, 2010, 01:34:13
НОРМАЛНО ! ТОЛКУ ИМ ГИ ИЗМЕСТИЯ КРИТЕРИУМИТЕ , ШТО И КОГА СТОЯТ НА ГЛАВА - МИСЛАТ ДЕКА СЕ СО НОЗЕТЕ НА ЗЕМЯТА !
МАКЕДОНИЗМОТ Е И САМИОТ ПО СЕБЕ АНТИ-ИДЕОЛОГИЯ !
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Април 15, 2010, 06:14:37
интифада во Шутка... ;D

Судир меѓу полицијата и пазарџиите во Шутка


Двочасовен хаос во Шуто Оризари. Полицијата нападната со камења од жителите на Шутка во знак на револт за запленувањето на фалсификувана брендирана роба. Центарот на Шутка наликуваше на Газа.

На сите страни паѓаа камења кој за среќа не погодија никого посериозно. Двајца полицајци беа полесно повредени. Еден човек беше уапсен. За сузбивање на протестите специјалците употребија и димни бомби.

Се појави градоначалникот на Шуто Оризари кој инсистираше специјалците да се повлечат бидејќи го вознемирувале населението.

„Само на себе мислат, а за нас не мислат. Што е ова сега да не убивме некого“, вели учесник во протестот.

„Лично јас имам доказ, од мене земена роба и што е не марка“, изјави учесник во протестот.

Во 13 часот пристигнале во Шутка специјалците и инспекторите. Започнале да ја собираат робата од пазарот и продавниците по налог на координативното тело за заштита на индустриската сопственост.

Инспекторите со полициска помош запленија еден камион со фалсификувана стока пред да почнат немирите.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=122096


Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Април 15, 2010, 06:44:59
Топи во Тетово како Тито
   
   
Постарите жители на Тетово коментираат дека на ваков начин бил организиран пречек на претседателот на Југославија Јосип Броз Тито во 1972 година.

    * Општината Тетово ги повика граѓаните на специјалната церемонија
    * Учениците добија слободен ден за да го поздрават гостинот додека поминува во центарот на градот.
    * Од Државниот универзитет закупија билборд за да му посакуваат добредојде.
    * Полицијата воведе посебен режим на сообраќајот.
    * Од 6 до 20 часот е забрането паркирање на улиците по кои ќе поминува


http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=41510955458&id=9&prilog=0&setIzdanie=21959

Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Urban на Април 15, 2010, 07:07:57
Имам чувството, че никъде не го обичат толкова тоя тито, колкото в Македония. Да обичаш тиранина си, ебати парадокса.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Април 16, 2010, 01:30:25
Urban,
НИЕ ЖИВЕЕМЕ ВО ДРЖАВА ШТО СЛОБОДНО МОЖЕ ДА СЕ ПРЕИМЕНУВА КАКО "АБСУРДИСТАН" !

(И ТАКА И ОНАКА ИМЕТО МОРА ДА СЕ МЕНУВА !)
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Илинден на Април 16, 2010, 03:53:46
Медал за заслуги од Медведев за Глигоров

Првиот претседател на Република Македонија, Киро Глигоров денеска беше одликуван со јубилејниот медал, 65 години од победата во големата татковинска војна 1941-1945, од страна на рускиот претседател Дмитриј Медведев.

Прочитај повеќе: http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=122134 (http://anonym.to/?http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=122134)
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Април 17, 2010, 12:19:59
Катерина Блажевска во денешен „Дневник“

A Romale, a chavale

Каква иронија! На денот кога дознавме дека власта ги скрила од јавноста забелешките од еврокомесарот Штефан Филе за Законот за антидискриминација и кога одбележавме деветдневен тажен помен од моментот кога фалсификатот на часовникот марка „ибло“ исчезна во непознат правец од „радничката“ рака на директорот за јавна безбедност, на пазарот во Шутка се случи двојна прослава на ваквите дострели на македонската хипокризија.

Толку полициски комбиња, толку полицајци со фул-опрема и толку штитови немав видено ни за време на конфликтот во 2001 година.

Се прашувам, како не се појави ниту еден полицаец кога беа убивани старици низ Скопје? Како немаше полицаец кога дете беше тешко повредено на скопскиот плоштад или кога исчезнуваа деца? Како никогаш немаше полицаец кога се ограбуваа поштенски комбиња, банки, обложувачници? Од друга страна, за пет пара фалсификувани марки гаќи, маици и фармерки на бедните тезги за преживување во „успешната македонска преродба“, одеднаш цела полициска армада се истовари на пазарот во Шутка. Нејзин шеф, каква „случајност“, е Љупчо Тодоровски. Зошто тој несанкциониран сопственик на фалсификат, отсуството на својата одговорност го компензира со наредба за ваква полициска асистенција?

Не велам дека не треба да се спроведува законот, но белким од главата треба да се оди кон опашката, а не обратно. Сите сме еднакви пред законот, но проблемот е во тоа што кај нас законот не е пред сите. Сите знаеме во кој грмушка се крие зајакот, но таа грмушка редовно е под заштита на власта.

Ова што се случи завчера во Шутка, целосно потсетува на „славната акција“ на Бит-пазар, кога настрадаа деца со две-три штеки цигари под мишка, а главните босови на шверцот во домашна атмосфера гледаа на телевизија како „профункционирала правната држава“ додека ги чекаа извештаите за тоа како им поминале шлеперските карвани во трета смена на граница. Сега, власта ни ги продава истите фалсификат-акции спакувани во европски целофан, од името на борбата за заштита на индустриската и интелектуалната сопственост.

Демек, сите услови за ЕУ сме ги исполниле, па остана само уште пазарчето во Шутка да го средиме. Срамно и бедно. Особено ако се има предвид дека удрија по најранливата, нејнеинтегрираната и егзистенцијално најзагрозената етничка заедница во земјава. Не знам зошто им ја одзедоа само стоката. Можеа сите да ги уапсат, бидејќи нивните животи и онака повеќе личат на фалсификат, отколку на достоинствена реалност. Најголемиот дел од нив немаат лични документи оти немаат пари за да ги обезбедат. Имаат фалсификуван стандард наречен супстандард, имаат фалсификат канализација наречена гериз, имаат фалсификат струја - монофазна наместо трифазна, имаат фалсификат градби - дивоградби... По сите основи влегуваат во строга надлежност на Мите Костов, една службена фигура со раскошна визит-карта и сиромашен интелектуален и морален капацитет, кој во владејачкиот партиско-кадровски циркус се искачил до функцијата раководител на Координативното тело за заштита на интелектуална сопственост и директор на Заводот за заштита на индустриска сопственост. Тој, преку ТВ-екраните завчерашната драма ја објасни и како негова лична загриженост дека „од одредени шампони што се продаваат на пазарот во Шутка на Ромчињата може да им падне косата“. Но, и од вакво функционирање на правната држава (и без шампон) веќе ни паѓа косата на сите. Но, Мите во својот занес и не сакајќи соопшти каде лежи зајакот. На 26 април - Светскиот ден на интелектуалната сопственост, требало да се направи презентација и јавно палење фалсификувана стока. Веројатно, на Мите му се брзало до „патронатот“ да собере што повеќе материјал за горење. Но, дали на ваков начин и дали само таму? Мите прво нека го побара часовникот на Тодоровски и јавно нека го запали, нека влезе во големите трговски центри да види какви „оригинали“ се продаваат, нека ги собере дивидијата што му ги продаваат секаде пред носот, па на крај нека намине во Шутка и во Топаана. Полицијата е последна што треба да стигне таму. Таа и Царината треба да бидат први на граничните премини. Ако таму не ја завршат работата, каде и да се појават, тоа ќе биде повеќе парада.

На крајот, не е лошо да се напомене, дека и името на проектот „преродба“ е позајмено, да не речам фалсификат, од други времиња и идеологии. Ако се има предвид како завршија тие идеолози, завчера фрлените камења може да бидат доживеани како лесен вулкански прав. За почеток.

Катерина Блажевска

Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Април 18, 2010, 11:23:40
Ахмети: Заминувањето на ДУИ од власта штетно за Македонија

Цитат
За ДУИ најлесно е да ја напушти Владата, но тоа би било штетно за државата, изјави лидерот на ДУИ Али Ахмети запрашан дали ќе ја напушти Владата ако до Јуни не се постигне решение за името.

Сакаме да бидеме корисни и секој ден заедно со нашите меѓународни партнери работиме на што побрзо надминување проблемот и продолжување на евро-атлантскиот пат, додате Ахмети.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=122163
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Април 19, 2010, 02:44:26
ВО КРИВА ПАЛАНКА
Нападнат претседателот на невладината „Хоризонт“


Ивица Младенов од невладината организација „Хоризонт“ завчера бил брутално претепан од две маскирани лица, во близина на неговиот дом во Крива Паланка. Тој вчера за „Време“ изјави дека од нападот се онесвестил, по што со возило на „Итна медицинска помош“ веднаш бил однесен во болница, каде што е задржан на лекување. Според хирургот Бранко Стаменковски, Младенов има сериозни повреди на главата, а посочува дека допрва треба да му извршат уште неколку испитувања. - Околу три часот по полноќ кога се враќав од излегување, на сто метри од мојот дом ме нападнаа две маскирани лица, кои најпрвин ми испрскаа спреј во очите, а потоа со тупаници почнаа да ме удираат во пределот на главата. Почнав да викам помош, по што се онесвестив, а соседите, кои ги слушнале моите лелекања, повикале Брза помош - вели нападнатиот Младенов. Тој посочува дека ова не е првпат да биде нападнат бидејќи неодамна бил претепан и во Скопје. Според него, веројатно е мета на насилниците бидејќи обелоденува криминални активности во здравството. - Имам многу непријатели бидејќи се борам за човековите права. Првиот пат кога ме нападнаа министерката Јанкуловска посочуваше дека не треба да се прави фама од мојот случај, па сега јавно ја прашувам дали треба да ме убијат за да таа сериозно ги сфати нападите кон мене - прашува Младенов. Од МВР изјавија дека случајот е пријавен и дека трагаат по напаѓачите на Младенов.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=14&tabid=1&EditionID=1999&ArticleID=138803
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Urban на Април 19, 2010, 05:36:36
Някой може ли да разясни какъв е този Младенов и каква е била организацията Хоризонт?
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Април 19, 2010, 08:53:17
http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=56063

Грција го негирала македонскиот јазик уште пред 60 години
 Грција го негира македонскиот јазик, со закани врши притисок врз Македонците во Северниот дел на Грција да не го употребуваат, Атина го обвинува Скопје за територијални претензии. Овие грчки ставови за македонското прашање не се формирани со почетокот на македонско-грчкиот спор за името, туку влечат корени многу години наназад, покажуваат документите од архивата на југословенското Министерство за надворешни работи. Со намера документирано да се прикажат политичките процеси на Балканот во тој период од историјата, центарот за македонски истражувања во Солун, пред неколку дена објави официјални документи запишани и заведени во архивата на Југословенското МНР во периодот од 1950 до 1967 година, на повеќе од 300 страници.

Во извештаи на југословенските амбасадори и други високи претставници во Министерството за надворешни се пишува за југословенско –грчките односи по однос на македонското прашање во средината на минатиот век.

Во еден од извештаите на југословенскиот амбасадор во Грција во 1960 година тој реферира на властите во Белград за усната реакција од тогашниот висок функционер во грчкото МНР Кристос Ксантопулос во која Грција изнесува забелешки во однос на употребата на македонскиот јазик –

Во документот пишува -

Ксантопулос индиректно потврди дека еден дел од населението во Северна Грција се зборува јазик што наличува на македонски.

Овие луѓе кои не зборуваат грчки се грчки државјани и припаѓаат на грчката заедница и дека сакаат да останат во грчката заедница.

Ксантопулос ги обвинува властите во Скопје дека имаат територијални претензии кон Грција.

Во Белград и во Скопје се употребуваат термин Егејска Македонија кој веднаш предизвикува негативни реакции во сите кругови во Грција.

Во извештајот амбасадорот пишува дека Ксантопулос забележува дека Југославија ( Србија)го зголемува интересот за македонското прашања поради зголемениот интерес на Бугарија за истото прашање.  
Дека Грција води повеќе децениска политика на негирање на македонскиот јазик покажува официјален документ испратен од југословенскиот амбасадор во Грција во 1958 година. Амбасадорот во службена забелешка им реферира на југословенските власти дека Грција бара пограничниот договор за соработка на овие две држави во ниеден документ што ќе биде ратификуван ниту да биде спомнат, ниту да има текст македонскиот јазик.

 
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Април 20, 2010, 09:35:30
РАЦЕТЕ НА МАНЕВСКИ СЕ КРВАВИ ДО ЛАКТИТЕ

Интервју: Владо Бучковски, експремиер


http://www.globusmagazin.com.mk/default.asp?ItemID=226F777BA0C122459BC345318C4442E4


Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: ppan на Април 20, 2010, 10:57:48

Македонско оро се рашири во Измир

(http://www.dnevnik.com.mk/WBStorage/Articles/FCA06AF699E9A442A7C6BB68A3763A08.jpg)
"...Нашите млади амбасадори на возраст од 8 до 13 години топло и срдечно се пречекани од своите врсници-домаќини. Низ улиците на Измир ги отпоздравуваат со скандирање „Македонија, Македонија“. Во парковите, на детските игралишта, на прошетките покрај морето им приоѓаат деца, но и возрасни, со желба да се фотографираат. Многу често ќе ви речат, нивните баба и дедовци се од Македонија..."

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=A5FE987DFF59324BB54852F83E9719D2

Тази "наша дописничка од Измир Светлана Антиќ Јовчевска" не е лошо да знае, че никакви македонци не са приветствали македонските деца в Измир, защото там няма никакви македонци. Там са ги приветствали българските изселници от 1985 година. Защото най-големите български колонии от изселници в Турция са в Бурса и Измир.
Но в Македония лъжата, че целия свят са македонци, минава без проблеми.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: deko на Април 20, 2010, 01:26:23
 ППАН.Не ли знаеш кои са най-известните ,, наши дописници и журналисти,, и с каков произход са.Е и да не беше този наше правителство посръбено и да не бея македонските министри пияни качени на масите от някоя кръчма в хубаво настроение с помощ на сръбските турбо фолк песни одтамна  Македония ще беше в елитното семейство ЕС.А сега няма да згрешим ако кажем че ЛЪЖИТЕ са запазена марка за тази т.н.дръжава, която всеки ден приличи на все поголяма харикатура на която се смее цялие съвремен свят.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: ppan на Април 20, 2010, 02:27:24
ППАН.Не ли знаеш кои са най-известните ,, наши дописници и журналисти,, и с каков произход са.Е и да не беше този наше правителство посръбено и да не бея македонските министри пияни качени на масите от някоя кръчма в хубаво настроение с помощ на сръбските турбо фолк песни одтамна  Македония ще беше в елитното семейство ЕС.А сега няма да згрешим ако кажем че ЛЪЖИТЕ са запазена марка за тази т.н.дръжава, която всеки ден приличи на все поголяма харикатура на която се смее цялие съвремен свят.

Да приятелю deko,
За мое огромно съжаление е точно така. И продължавам да се питам защо хората толкова търпеливо понасят тези карикатурни истини и по този начин наказват и себе си.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: deko на Април 20, 2010, 04:49:05
Да приятелю deko,
За мое огромно съжаление е точно така. И продължавам да се питам защо хората толкова търпеливо понасят тези карикатурни истини и по този начин наказват и себе си.
  ППАН твоя въпрос тръси малко повече обяснение.Сигорно и самия знаеш тук на хората много десетолетия детално им е измиван мозокот,а те които са успяли да избягат от сръбската перална на мозоци и онези който се са събудили и се врщат към българското съмосознание в този миг не са достатично силни.Вярвам че си запознаен че в македонски българин има огромна любов  къмн българщината и към дръжавата България тя ни в сърцата.Остава само един проблем в този миг македонскиот българин не по своя вина няма достатично сила сам да се справи с сръбските служби в Македония, защото те се направо много помогнати и с безрезервна подкрепа от Сръбия.И самиот сигорно знаеш че Сръбия изгуби много територии и сега единствената надежда им е да конпензират с македоската земя,  те това и го прават на много подмолен и лицемерен начин.А това е ясно видяха че македонските политици са с много слаби характери и имаат прекалено много ниска точка на топене и просто ги купуват за мали пари.Значи не трябва да се обвиняват македонските българи за свето много тешко и неподносимо лошо положение в коете сега се намират, ключот на това решение е само един и единствен той е в София.Значи отговорот на твоя въпрос е ,,хората понасят тези карикатурни истини,, защото нуждаят от помощ от София, и не много не  повече само толко колкото помага Белград на сръбите в Македония не трсъм нищо повече от това.И все докато това не стане значи  ние македонските българи и властите във България с немо мълчение ще се наказваме самите себе и че обвинявама съдбата като наша утеха.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Април 20, 2010, 11:30:08
http://www.maticanaiselenici.com/?page=read_news&id=17378&PHPSESSID=01809c00768a11824c892df280928fa0

И Бугарија е татковина на Македонците

Тодор Петров

Скопје, 20 април 2010 (МИМ)
„Почитувани браќа и сестри Македонци и Македонки, дојдовме во Бугарија, не како во туѓина, туку како во своја татковина, затоа што основата и на Бугарија е Македонија. Денес, на ова историско место, под Роженскиот манастир, не обединува сеќавањето за големиот македонски револуционер Јане Сандански и деведесет и пет годишнината од неговото убиство. Примете искрени поздрави од Светскиот Македонски Конгрес како неформален Светски Парламент на Македонците од целиот свет, кои денес, со душа и мисла, чествуваат заедно со нас.Почитувани браќа и сестри Македонци и Македонки, Македонија е многу повеќе од Републиката, многу повеќе од сите нас заедно. Македонија не е само етнологија. Впрочем етнологијата денес не е чиста генетика иако со ДНК и тоа се докажува, туку пред сe култура. Македонија не е само географија, туку и историја. Македонија е религија, филозофија и идеологија! И токму затоа, и покрај историските хипотеки, Македонците сметаат дека историјата и културата на Македонија не се ексклузивно право, туку дел од културно-историскиот идентитет на сите балкански демоси како современи политички нации во чија основа е македонскиот етнос, независно од разликите во читањето на историјата од аспект на современата геополитика, дури и независно од разликите меѓу современите литературни јазици како производ на современите политички нации.  
Македонското прашање не е малцинско прашање. Македонското прашање не е идеолошка конструкција на Студентата војна. Македонското прашање значи интеграција на Балканот. И Гоцевата мисла “светот го препознавам како поле за културен натпревар меѓу народите” не претставува само негова лична импресија, туку експресија на генетскиот код на една цела цивилизација, на македонската, чии делови сме сите ние заедно, како цивилизација на мирот и љубовта, наспроти војната и омразата.

Нека името на светата земја Македонија нe обедини како Македонци, со длабоко уверување, дека Македонија не е проблемот, туку решение на проблемот на Балканот! И не е прашањето дали Македонците се Бугари, туку дали има Бугари без македонски корени?! Македонија е синоним за интеграција. Македонската цивилизација е основа на Нова Европа и на современиот културен глобализам, што значи интеграција со афирмација на помесните етноси, јазици, религии и култури, а не нивна интеграција со асимилација како основа на корпоративниот глобализам кој според профитната логика на мултинационалните корпорации помесните етноси, јазици, религии и култури ги асимилира, се до нивна физичка елиминација од земјината топка.

И од гробот на великанот Јане Сандански порачуваме, дека прашањето за државното име Македонија е затворено со референдумот од 8 септември 1991 година, кога македонскиот народ и граѓаните во апсолутно мнозинство гласа “за самостојна и суверена држава Македонија” без додавки и придавки. Одлуката на референдумот е задолжителна!

Како израз на добра волја за релаксација на односите меѓу Скопје и Атина по прашањето за државното име Македонија, првиот повеќепартиски парламент во Македонија утврди компромис, како единствено можно решение: на државното име Македонија ја придодаде уставната референца “Република” како јасна разлика од истоимената северна грчка провинција, која Атина за првпат во својата историја ја окупира во Балканските војни 1912-1913 година, вршејќи геноцид врз македонскиот народ кој континуирано трае до денес.

И затоа Македонците од целиот свет од македонската влада барат итен и безусловен прекин на разговорите за државното име Македонија и продолжување на членството на Македонија во Обединетите Нации и сите меѓународни организации под единственото државно име Македонија со можност за употреба на уставната референца “Република”, без латинична транскрипција на македонскиот јзаик, туку на англиски јазик “The Republic of Macedonia” со меѓународниот код МК односно МКД.

Морам да споменам, Владата во Софија од Спаска Митрова од Гевгелија, тоа е и мое родно место во Македонија, направи меѓународен случај. Затоа, ако Македонците се Бугари, ја прашувам бугарската Влада, овде во Бугарија, што стори за враќањето на граѓанските, имотните и наследните права на насилно прогонетите од Егејскиот и  од Вардарскиот  дел на Македонија, од Балкаските војни до денес, што стори за враќањето на моите имоти од Мачуково, денес преименувано по грчки во Евзони?  
Почитувани браќа и сестри Македонци и Македонки, Светиот Апостол Павле рекол - “против трпението, љубовта и правдата нема закон” и затоа верувајте во просветление и спасение. Возвратете со љубовта, барајте ја правдата и бидете трпеливи! Само така ќе победиме! Бидејќи нема сила посилна од природата, а Македонија е Божја волја и закон на природата!

Берлинскиот ѕид меѓу Македонија и Бугарија мора да го срушиме и да ги обновиме мостовите на братствата, на пријателствата, на соработката, на коегзистенцијата, на толеранцијата, како еден народ!  
Македонците немаат територијални претензии према Бугарија, Македонците немаат територијални претензии према своите соседи! Македонците и Албанија и Бугарија и Грција и Србија ги сакаат како свои татковини.  Бидете и останете горди Македонци, Бог со нас и со Македонија, и за траен мир, пријателство и братство меѓу Македонија и Бугарија! Амин!” ????????
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Април 20, 2010, 11:47:19
Присетете се на ТВ ДУЕЛОТ  Владо Панков-Тодор  Петров.
Панков тврдеше  дека  во РМ   мнозинството  грагани  се  Бугари  а  Петров  дека  во  РБ мнозинството  грагани  се  македонци.
Секој  еден човек  и  со  просечен  коефициент  на  интелигенција  од  ова  ќе  извлече  логичен   заклучок  дека  се  работи  за  ист  народ.........кој  едниот  го  именува  како  македонски  а  другиот  Бугарски. Нешто како  германци  и  Австриици...
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: ppan на Април 21, 2010, 08:54:05
В цялата статия има само лъжи и демагогия на един самозабравил се психар!
Лъжите:
- "...И Бугарија е татковина на Македонците..."
- "...затоа што основата и на Бугарија е Македонија..."
- "...сите балкански демоси како современи политички нации во чија основа е македонскиот етнос..."
- "...Македонското прашање не е малцинско прашање..."
- "...И не е прашањето дали Македонците се Бугари, туку дали има Бугари без македонски корени?!..."
- "...Македонската цивилизација е основа на Нова Европа..."
Демагогията:
- "...Македонското прашање не е идеолошка конструкција на Студентата војна. Македонското прашање значи интеграција на Балканот..."
- "...Македонија е Божја волја и закон на природата..."
- "...Македонците немаат територијални претензии према Бугарија, Македонците немаат територијални претензии према своите соседи!..."
И този "апостол" щеше да говори на честването на гроба на Яне Сандански на Роженския манастир? И "Утрински вестник" се възмущава, че делегацията му не е допусната до тържеството!
Този да си чете проповедите пред членовете на Световният македонски конгрес. В България нямаме нужда от такива проповеди!
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Април 21, 2010, 09:09:45
За тодор петров членот на facebook групата која повикуваше на линч на Българите кои ќе дојдат во Скопје, за тодор петров промоторот на антички македонци низ дијаспората и ткн светски македонски конгрес ли збориме, за тодор петров за кои се збори дека е грчко разузнаване  во РМ, за него ли муабет да правиме?....

а бе ЦРН ПЕЧАТ за влез во БГ доживотно бе!


Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Април 21, 2010, 10:23:22
Бащаму беше  2  мандата  по  4  години   генерален  секретар  на  КПЈ (Комунистическата  партија  на  Югославија)  за  опщина  Гевгелия.
Повече  од   сигурно  е  дека  е  соработник  на  тајната   полиција.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Април 21, 2010, 10:27:39
АНТОНЕ,
можеби сум те попитал, но те молам одговори ми : ИМА ЛИ ВЛАШКА ЖИЧКА ВО ТОА ЧОВЕЧЕ ?
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Април 21, 2010, 10:38:35
ИМАА !!! 100% грко-влах!
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Април 21, 2010, 01:05:02
Тирана и Приштина ќе се поврзат со пруга

Тирана и Приштина се согласија да започнат нов проект со кој предвидува поврзување на овие две земји преку железнички сообраќај.

„Покрај поврзувањето со модерниот автопат што е завршен во Албанија, а ќе се гради и на Косово, гледам голем напредок на Косово кое станува сериозен фактор за стабилноста и мирот во регионот“, оцени Скендер Хисени Бериша, косовскиот министер за надворешни работи.

На средбите со претседателот на Албанија Бамир Топи и претседателката на Собранието Јозефина Топали, Хисени побарал од Албанија да лобира за признавањето на Косово кај државите кои се уште не го признале./крај/мн/ми

Copyright 2010 makfax. Сите права се задржани. Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со makfax.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=122290


алал да им е!
Наслов: Одг: Македонска реалност што
Поставена од: deko на Април 21, 2010, 01:52:50
  Кога веке говориме за овой брадаст човек со женски глас, не е лошо да се знаат и  неколку податоци.Можеби некой незнаел, во времето на воениот конфликт во Македония летото 2001 год.политичкот губитник Т.Петров манипулирайки неколку десетици раселени лица от тетово организира  блокада на патот кон границата со косово.Мамейки ги лугето дека не треба да пропущаат камиони, защо сопствениците на стоката односно бизнизмените не биле добри патриоти.Но неговата цел била сосема ясна да се направи што поголема гужва на патот и после тоа да име се бара на камионджиите пари или друг вид на подкуп ако сакаат да я поминат блокадата на патот.Се збори дека тие неколку недели блокада на воениот профитер Петров му донесоа неколку иляди евра во неговиот джеб., и неколку соби полни со разни видови на стока.Но найголемата мистерия за неупатните остана зощо не реагираа надлежните органи односно полицията за да я отстранат блокадата от патот.Одговорот е сосема ясен може ли да толерира некой полицията ако не нивни човек.А тоа може да се потврди и сега, гледайки я оваа беда от човек како седи по скопските кафеани во друштво со еден од найпознатите удбаши во Македония со американско име ДЖО(директорот на матица на иселеници).За оваа празнина от човек може да  говориме уште многу защо неговите глупостии и  болни политички амбиции се навистина огромни,како на пример той е креаторот односно откривачат на непознатото до сега за сите светски научници новата раса наречена македоноиди, от кои настануваат сите бели народи.За жал Македония стана еден голем циркус и претставите на ваквите кловнови како Петров можат лесно да поминат кай неукиот и гладен народ, но во некоя посериозна држава местото на ваквите типови е во некоя психийатриска болница.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Април 21, 2010, 05:19:39
disidente -  daskal  
По  татко  не -од  Мачуково-денес  Поликастро-Грција
По  мајка  ДА  од  село Конско.Ова  село  до    балканските  војни  било  чисто  влашко  а  потоа ... Од  1945  наваму  95%  од  ова  село  „се  евидентирани  како борци„ затоа  што  по  наредба  на Темпо  сами си го  запалиле  селото, и до  денес  се екстра  привилигирани  а  земаат  и  боречки  пензии.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: deko на Април 21, 2010, 06:33:29
 Е тоа ти е влашкиот ген, цял живот да  мамиш и да живееш на сметка на някой друг.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Април 22, 2010, 01:37:37
Половина Македонија на барабан

 (http://www.picvalley.net/u/2534/109854413912776056101271892995wWqpXwiYPA7GEWwJT5I2.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2534/109854413912776056101271892995wWqpXwiYPA7GEWwJT5I2.JPG)

Извршителот и оваа недела не успеа да го продаде станот на И.Џ, 53-годишен скопјанец, кому банката му го одзеде откако престана да ги плаќа ратите на кредитот. Слична е судбината и на другите граѓани и фирми на кои банките им ги активира хипотеките и залозите дадени за одобрените кредити. А такви се многу. Само трите најголеми банки распродаваат имот во вкупна вредност од околу 40 милиони евра. Но, и банките ги боли глава од активираните хипотеки бидејќи поради кризата, се' потешко го продаваат запленетиот имот.

- Кога банката ни го конфискува станот, јас и сопругата бевме очајни. Сега, пак, иако звучи чудно, едвај чекаме да го продаде. Се надеваме дека извршителот ќе го продаде по добра цена, па од разликата ќе можеме на банката да и' го вратиме заостанатиот долг, а од остатокот да се извлечеме од кризата во која паднавме. Во неа влеговме откако останав технолошки вишок. Платата на сопругата ни остана единствен извор за егзистенција. Прво почнавме да доцниме со ратите од кредитот. На крај престанавме да ги плаќаме откако син ми поради светската криза престана да ни праќа помош од странство, каде што е на печалба. Секнаа сите извори - раскажува скопјанецот.

Ваква судбина ги снајде многу семејства и фирми. Станови, куќи, деловни простории, магацини, фабрики, цели административни згради, машини за производство, компјутери, силоси... Списокот на недвижен и движен имот што го продаваат трите најголеми банки е долг. Од него се гледа низ каква финансиска голгота минуваат граѓаните и фирмите во економската криза.

Најголемиот дел од конфискуваниот имот со активирани хипотеки им припаѓа на големата банкарска тројка Комерцијална, Стопанска и НЛБ Тутунска, кои го држат лавовскиот дел од кредитниот колач во земјава. Во запленетиот имот со вредност од околу 40 милиони евра не е влезен движниот и недвижниот имот што се уште не дошол во рацете на извршителите и што банките во прво време сами го продаваат нудејќи го во огласи во весниците.

Во долгиот список на запленет имот доминираат деловните објекти. Вкупниот конфискуван имот што го продава Комерцијална банка е со вредност од 17,4 милиони евра. Од тоа, вредноста на деловните простории, опрема, производствени погони и фабрики е проценета на 16,3 милиони евра. Во продажбениот барабан на оваа банка е и административната зграда на некогаш најпрофитната компанија - „Македонија табак“. Нејзината вредност се проценува на 7,5 милиони евра. Но, иако зградата е во централното градско подрачје на Скопје, се' уште нема купувач.

- Откако почна кризата драстично падна интересот за купување на конфискуваниот имотот што го продаваат банките. Лани не само што ретко се наоѓаше некој што ќе купи од тие станови или деловни простории туку и ретко кој се јавуваше да се распраша за деталите за имотот што банките го нудеа на лицитација. Кризата стана втората пречка за продажба на овој имот. Првата е стара. Тоа е психолошкиот отпор што граѓаните го имаат за да купат стан што е одземен на ваков начин. Граѓаните стравуваат и дека претходните станари ќе им прават проблеми откако ќе се вселат иако ние им објаснуваме дека им продаваме имот со чиста имотно-правна состојба -раскажуваат извршителите.

Ако во рок од три години банките не успеат да го продадат одземениот имот тој влегува во капиталот на банката. На банкарите не им е мила темата за хипотеките, па затоа најчесто одбиваат за неа да зборуваат јавно. Неофицијално, тврдат дека им се темни кога мора да активираат хипотеки и залози бидејќи потоа долго не можат да си ги наплатата парите. За да ја избегнат конфискацијата, се трудат да си ги наплатат побарувањата по секоја цена, репрограм на долгови, нови кредити. Тврдат дека активирањето на хипотеките им е крајна и најнеомилена мерка. Банките најчесто им нудат кредит на заинтересираните за купување одземен имот.

- Финансискиот пазар во Македонија е неразвиен и во него доминираат банките. Тие се главните извори од кои може да прибере капитал. На развиените пазари постојат компании што од банките ги откупуваат ризичните пласмани и конфискуваниот имот. Со тоа им се олеснува работењето на банките, но и на граѓаните, кои полесно може да прибават капитал или да си ги добијат назад парите што банката ги добила како разлика од постигната и сумата што им ја должат клиентите - вели Мирољуб Шукарев, професор на Универзитетот на Југоисточна Европа.

Билјана Крстевска

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=2C097CF51406084F872AAF9590B74DD2
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Април 22, 2010, 08:53:10
Колумна на Боцевски во Дневник

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=061EB0AA1C219944BC06D80410F126A2

и пак доаѓаме на тоа за што македонските Българи перманентно се залагаат а тоа е вистинска демократизација, вистинска демократизација и вистинска демокаратизација со сите фази и атрибути на истата!

Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Април 22, 2010, 02:20:24
македонска реалност...или поточно погубното дејствие на македонизмот на дело...

http://www.inpress.com.mk/?ItemID=08FAAF2A8559F649AB8CC1F0BF7BEBEB

Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: ppan на Април 22, 2010, 02:42:34
македонска реалност...или поточно погубното дејствие на македонизмот на дело...

http://www.inpress.com.mk/?ItemID=08FAAF2A8559F649AB8CC1F0BF7BEBEB

Може би граждански екологични сдружения в Охрид и Струга, които да осъществяват строг мониторинг на водите на Охридското езеро, ще го спасят от екологична катастрофа!
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: ohrid1941 на Април 23, 2010, 04:38:47
„Супер сме, да издржиме вака барем уште 2-3 години!“ - му кажа Латас на Бурекџијата. Еве и зошто тоа е така:

Информационна агенция "Фокус", 23.04.2010
Сръбски печат: Поздрави от Сената на САЩ, трагедия в Белград, шпионски афери и прогнози за избори (http://focus-news.net/?id=n1384628)

Цитат
Сенатът на САЩ прие резолюция, в която поздравява Сърбия с внасянето на кандидатурата за членство в ЕС и призовава Съвета на ЕС своевременно да заеме ясна позиция за качествата на Сърбия като страна кандидат, съобщават днес сръбските вестници. Въпреки формалната си „незадължителност”, резолюцията на Сената на САЩ има политическа тежест, отбелязва белградският „Политика”. Пред „Блиц” министри от сръбското правителство коментират, че резолюцията е изключително важна подкрепа за Сърбия в усилията й колкото се може по-скоро да стане членка на ЕС. Текстът е написан „бомбастично”, коментират в МВнР на Сърбия, като добавят, че той няма силата на правен акт, но ще даде отзвук в политическите кръгове в САЩ и ЕС, което е най-важната му цел. Документът се очаква да повлияе благотворно на представата за Сърбия в САЩ, но и на изпълнителната власт, особено на Държавния департамент да смекчи отношението си спрямо Сърбия и въпроса за Косово. „Попътен вятър от САЩ за Сърбия” е заглавието-коментар на „Данас” по темата, който обаче се ограничава само до преразказване на съдържанието на резолюцията на Сената на САЩ. За вятър откъм Сената на САЩ пише и „Вечерне новости”, който отбелязва, че става дума за „нов вятър в сръбските европейски платна”, като на Брюксел е изпратено ясно послание, че не е добре да спира процеса на интеграцията в ЕС. Вестникът отбелязва, че подобни резолюции не са чести и затова значението на тази става още по-голямо. От значение е и това, че текстът на документа е предложен от няколко изключително влиятелни сенатори, и от двете най-големи партии в страната.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Urban на Април 23, 2010, 05:21:31
По-добре беше ако в България се направи подписка против влизането на Сърбия, а не на Турция.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Април 23, 2010, 08:33:20
http://www.focus-news.net/?id=n1384705

   Българите в Македония могат да организират неделни училища за обучение на децата, каза Божидар Димитров
23 април 2010 |
София. Българите в Македония могат да организират неделни училища за обучение на децата на български език – това каза пред Агенция “Фокус” Божидар Димитров, министър без портфейл, който отговаря за българите зад граница.
„Увеличаващият се брой на българските граждани, живеещи в Македония, поставя и въпроса – за обучението на децата на тези български граждани на български език. Може би, както в Западна Европа, Съединените щати, Украйна и Молдова, вече трябва да се мисли за откриване на български училища. Такива имаме по света вече 135, и един университет в Тараклия, Молдова. При такова огромно българско малцинство в Македония, може би, на първо място трябва да се открият неделни училища, за да могат българчетата там да изучават литературен български език, който ще им помогне при кандидатстване във висши учебни заведения в България. В момента всяка година между 200 и 300 млади българи от Македония учат в български висши учебни заведения, по силата на две постановления на Министерски съвет – 103 и 228”, каза Божидар Димитров.
Инициативата за неделни училища винаги досега е идвала от местните общности. „Всички 135 български неделни училища са формирани от местните български общности, които се събират, решават да открият неделно училище. България подпомага този процес чрез т.нар. програма „Роден език”, по която за миналата година бяха отпуснати 3,6 милиона лева. По силата на тази програма всички 53 кандидатствали училища получиха между 30 000 и 100 000 лева в евро, за да могат да си купят учебни пособия, учебници, да платят наеми, заплати на учители и т.н. През тази година програмата също действа и въпреки кризата, са предвидени около 3 милиона лева. Общностите ни по света, а вече и в Македония, могат да се възползват по нея, за целта трябва да формират училищни настоятелства, да намерят стаи, където децата да учат”, каза Божидар Димитров.
По думите му - засега подобни училища има в Сърбия, в Бяло блато, в българските села, а в Босилеград и Цариброд в държавните сръбски училища, има паралелки с изучаване на български език. „А в Сърбия само 3000 българи имат българско гражданство, докато в Македония – над 50 000. Време е българската общност по места да се раздвижи, да прояви активност и да създаде на първо време неделни училища. Следейки протоколите, по които даваме българско гражданство, виждаме, че преобладаващия брой желаещи са от източномакедонските общини – Струмица, Щип, Радовиш, Куманово. За някои градове като Струмица се съмнявам да е останал човек без българско гражданство, тъй като преобладаващите молби са от Източна Македония, Струмица и Струмишко. Местните българи биха могли да се организират и да създадат неделни училища, макар че в Източна Македония диалектът е много слаб и се говори почти български език”, каза Божидар Димитров.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Април 24, 2010, 10:25:55
Партнер на ДПМНЕ ја поддржува Грција?

Филип Петровски

Цитат
Според младинецот од партијата на Стиљковиќ, кој ја поддржува Грција за името и Вранишковски за Црквата - тешко е да си Србин во БЈРМ! А ДПМНЕ - молчи!

И така, дознавме дека е тешко да си Србин во Македонија. Всушност, според Бојан Аврамовиќ, жител на Македонија, оваа држава се вика БРЈМ. Ако не знаете која е личноста што ја споменувам, да ви го претставам, тоа е потпретседателот на младината на партијата на Стоиљковиќ. А таа партија, пак, е во коалиција во ДПМНЕ, односно е на власт моментно. Денес ќе проанализираме што е тоа навистина тешко во животот на Србите во Македонија, односно БРЈМ, според нивните партиски ставови. Навистина е индикативно интервјуто на овој младинец од коалициската партија на власт и не е лошо да го имаат предвид тие што сакаат да бидат добро информирани.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=BD8688ECD763644D891A9A42F2D09099

Типчево е АНТИ-БУГАРСКИ настроен, СО ГАРАНЦИЯ !
Типчево е АНТИ-АНТИЧНО  настроен, СО ГАРАНЦИЯ !
И ако се получи да биде и АНТИ-СРПСКИ настроен, ке биде многу интересно !
Затоа, прочитайте му я колумната !
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Април 24, 2010, 11:44:16
http://www.youtube.com/watch?v=0jWNGnsw2wY

Македонските тајни служби остваруваат српски проекти 1  
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Стариот на Април 24, 2010, 12:14:47
Драги Дисиденте:

За разлика от Боян Аврамович, който има ясно дефинирана етническа и идеологическа принадлежност, Филип Петровски е недефиниран и в двете отношения, още повече че в един (дълг) период подкрепяше античната теория. Така че, Боян Аврамович си казал неговата позиция, а казаното на Филип Петровски е ВЯТЪР И МАГЛА.

Разбира се, всичко това изглежда много елементарно и не заслужава коментар, защото много объркан е този театър, който се нарича македонска политическа система - вице-президент на партия, която претендира да води държавата, се занимава с казаното на младеж от много малка партия. Питам се - или са на същото интелектуално ниво или О.М. не знаят да водят политика или нещата заслужават анализ от по-дълбок характер. Или всичко това.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Април 24, 2010, 12:38:16
АМИ, ВСИЧКО ТОВА, РАЗБИРА СЕ !!!
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Илинден на Април 25, 2010, 09:44:46
„Достoинство“ - ВМРО ДПМНЕ сака да ни го растури здружението

Членовите на владеачката ВМРО ДПМНЕ активно работат на теренот за растурање на здружението на професионалните војници „Достоинство“, обвинува нејзиниот лидер Стојанчо Ангелов. Овој притисок бил особено забележлив во последниот месец што резултирало 7 члена да ја напуштат организацијата.

Од Достоинство најавија дека на следните избори здружението најверојатно ќе биде и политички ангажирано, затоа што сметале дека само така можеле да се изборат за правата на професионалните војници. Тие најавија и дека во Среда, ќе ја посетат локацијата Вејце каде ќе им одадат почит на настраданите војници за време на конфликтот во 2001 година.

Главните барања на членовите на Достоинство се државата да им овозможи бесплатно здравство, можност за предвремено пензионирање на професионалните војници, обештетување на војните инвалиди и повлекување на сите тужби поднесени против нив и нивните фамилии за враќање на добиената парична помош од државата. Досега и покрај бројните протести владата остана глува на нивните барања.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: deko на Април 26, 2010, 01:17:34
  Ами и лугево од достоинство незнам зашто се толку наивни, и дозволуваат еден недоносен т.н.премиер да ги манипулира и да си ив гра со нив и нивните семейства.Решението е много едноставно само нека малко повеке чепнат по документитите на нивните предци, и ке им биде много ясно дека нивниот пат е кон София и враканъе кон българските корени.Единственото най-умно решение е да аплицираат за българклоско гражданство.Братя бранители заповядайте отворени се вратите на България за всички вас които не сте забравиле своето потекло.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Април 29, 2010, 10:44:29
Николопулос: Немате стратегија за привлекување на инвеститори

Цитат
За секој инвеститор е важна политичката стабилност на земјата, функционирањето на отворената економија
Секој инвеститор е заинтересиран да неговото одење на одреден пазар биде профитабилно и да си ги врати парите што ги вложил, вели Ентони Николопулос, извршниот директор на Титан, цементарница Усје.

http://www.forum.com.mk/22021
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Април 30, 2010, 12:00:13
Омраза место дебата

Цитат
Говор на омраза, поделба на предавници и на патриоти, закани и навреди повторно ја потиснаа нормалната политичка дебата во земјава во пресрет на интензивирањето на преговорите за спорот за името. На удар се сите што јавно изјавуваат дека се подготвени да прифатат промена на уставното име, откако премиерот Никола Груевски рече дека не го прифаќа предлогот „Република Северна Македонија за севкупна меѓународна употреба“. По неговата изјава зачестија партиски и соопштенија на невладини организации и на епархии на МПЦ, со кои за предавници се сметаат сите што мислат поинаку од премиерот.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=9959E8EFBDA3B543889125868C1F796C
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Мај 02, 2010, 01:46:20
БЪЛГАРСКИ  РЕВОЛУЦИОНЕРИ  НА  ПЛОЩАДОТ  МАКДОНИЯ  В  СКОПИЕ.
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=122698
А1 Ексклузивно: Спомениците на Гоце Делчев и Даме Груев осамнаа на плоштадот
Гоце Михајлоски  Коментари (5)     
 
 
02.05.2010 11:54 
На поставувањето на спомениците освен владиниот снимател, присуствуваше само екипа на А1 Телевизија
 
 
Рано изутрината околу 3 часот на плоштадот Македонија поставени се спомениците на Гоце Делчев и Даме Груев. Поставувањето на спомениците високи околу 5 метри траеше шест часа.

На местото освен стручњаците од Италија и инжињерите на Бетон, присуствуваше и авторот скулптор Башевски, а пред нивното поставување спомениците ги разгледа и премиерот Никола Груевски.

На поставувањето на спомениците освен владиниот снимател, присуствуваше само екипа на А1 Телевизија.

Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Мај 03, 2010, 10:27:56
ЏЕЗАИР ШАЌИРИ - ХОЏА, ПОРАНЕШЕН ПРАТЕНИК

Бумеранг за Груевски и за Јанкуловска


Цитат
Ситуацијата не оди на добро, изјави вчера за „Дневник“ поранешниот пратеник Џезаир Шаќири - Хоџа од Танушевци, кој веќе подолго време и' е недостапен на полицијата, која против него има поднесено кривични пријави. Во Танушевци, каде што живее тој, подолго време не влегле полициските екипи, а селото се наоѓа под контрола на луѓе облечени во црни униформи, вооружени со „калашникови“ и со „шкорпиони“.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=5CAE98FD92903247AF1D506232E93EC2
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: ohrid1941 на Мај 05, 2010, 02:17:12
Макфакс: Кабелните оператори в Македония няма да излъчват сръбската телевизия Пинк

http://focus-news.net/?id=n1389908

04 май 2010 | 17:08 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония
Скопие. Сръбската телевизия Пинк няма да бъде излъчвана от кабелните оператори в Македония, предаде агенция Макфакс. От Съвета за радиоразпръскване на Македония са заявили, че са получили информация от „Медия систем” ГМБХ Виена, която държи правата за разпространяване на ПИНК, че са прекратили договорите с 35 кабелни оператора в Македония. Съгласно информацията от Съвета заявили, че операторите, с които били прекратени договорите, веднага трябва да извадят телевизията от своя пакет.
„Излъчването на РТВ Пинк от страна на кабелните оператори в Македония е незаконно и ще се смята за пиратство и нарушаване на Закона за авторските права”, съобщили от съвета.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: deko на Мај 05, 2010, 12:44:07
 БРАВО.ЕДНО ГОЛЯМО БРАВО НА МЕДИЯ СИСТЕМ ДОБРО Е.МАКЕДОНИЯ ВЕЧЕ ИМА ЕДИН СРЪБСКИ БОКЛУК ПОМАЛКО,ВЕЧЕ СТИГА ОТ ТАКИВИ ПОМИЯРНИЦИ.ВРЕМЕ Е ЗА НЕЩО МНОГО ПОКАЧЕСТВЕНО А ТОВА РАЗБИРА СЕ МОЖЕ ДА ИДВА САМО ОТ БЪЛГАРИЯ.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Urban на Мај 05, 2010, 04:03:08
Пинк е възможно най-малумната телевизия която сам гледал... :)
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Мај 05, 2010, 05:47:09
????????????.................
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Мај 05, 2010, 08:31:32
пинк сакаат да извлечат поповолни договори со мк кабелски оператори, односно да се продаваат поскапо...таа е приказната повече пари за геџовански простотии
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Мај 05, 2010, 09:08:06
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=122843

Не е невозможно да се биде Бугарин во Македонија
   
   
05.05.2010 19:39 
Виктор Канзуров
 
 
Владимир Перев и Виктор Канзуров се Скопјани од различна генерација. Уште кога биле деца расчистиле со етничката припадност. Денес 65 годишниот Перев и 30 години помладиот Канзуров се декларираат како македонски Бугари.

„Како Македонец, се разбира и како Бугарин по етничка припадност. Значи како македонски Бугарин“, вели Канзуров.

„Ние Македонците, што се останати денес се срцевината на бугарската нација“, рече Перев.

Двајцата соговорници на А1 сметаат дека за разлика од останатите малцинства Бугарите кои живеат во Македонија се дискриминирани, демократијата во државата е селективна, а правата на луѓето со бугарски чувства ограничени.

„Просто да ви кажам, имаме десет српски телевизии, немаме ниедна бугарска телевизија. Дали вие сте гледале, вие сте млад човек, бугарски филм, не сте гледале, кажете ми име на еден бугарски режисер, на една глумица, не кажете ми име на една бугарска проститутка, што пее по телевизии“, објаснува Перев.

„Полициски репресии, можам да набројувам до утре, наутро примери на луѓе од различни градови во Македонија кои што само поради етничката бугарска припадност биле деградирани“, додава Канзуров.

 
Владимир Перев
 
 
Со аргументот дека не се адвокати на бугарската држава, нашите соговорници одбиваат да зборуваат за тоа како Бугарија ги третира Македонците кои живеат таму, но од критика не ја штедат Софија кога станува збор за нивните интереси.

Се жалат дека Бугарија кренала раце од Бугарите кои живеат надвор од нејзините граници.

„Не, бугарската држава во принцип не се грижи за никого, бугарската држава се грижи за себе. Таа е една трагична држава, еден работлив, горд и воинствен народ, за 50 години советска окупација и комунизам, станаа едно крадливо племе, еден народ во кој што краде секој, од портиера до премиера“, дополнува Перев.

Денес македонско-бугарските односи се во заложништво на политичарите кои се обидуваат да профитираат на сметка на ова чувствително прашање, вели Канзуров.

„Самото поставување на еден шарлатан и би рекол тотален идиот од типот на Божидар Димитров за министер за Бугари во дијаспората ја одзема силата на нашата аргументација дека сме загрозени овде и дека се фалсификува историјата“ додаде Канзуров.

Официјално според последниот попис од 2002 година во Македонија живеат околу 1.500 Бугари, бројот на граѓани кои поседуваат бугарски пасош е неколку десетици илјади.

 За печатење  Прати по e-mail  Порака до авторот  Разгласи
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: ohrid1941 на Мај 05, 2010, 09:22:01
Deutsche Welle, 05.05.2010
Македонци со бугарско срце (http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5537573,00.html)

Цитат
Во Македонија живеат неколку илјади Бугари. Нивните оценки за статусот во македонското општество се неповолни. Но, тие не се сметаат за дел од отворените прашања меѓу двата соседа, ниту пак очекуваат поддршка од Софија.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: ohrid1941 на Мај 05, 2010, 09:23:25
A1, 05.05.2010
Како живеат Македонците во Бугарија (http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=122839)

Цитат
Во Бугарија е тешко еден ден да се престојува како новинар од Македонија, а не пак да се живее како Македонец таму. Со вакво искуство денеска се врати екипата на А1 која сакаше да види како живеат Македонците кај источниот сосед.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: deko на Мај 05, 2010, 11:43:21
 Екипата на А1 наместо да сее омраза лапайки пари от реклами на владата, подобро е да отидат во селото на нивниот ефенди газда Велия, и да се распрашаат от кога и за колку пари семейството на торбулето Велия си я променило верата.Не разбирам како не им е понижуванъе на новинарчинъата да работат во телевизия каде що турските серияли се найценети и найрекламирани,но тоа се ,,македонците,,имаат ниска точка на топенъе ги купува Велия и еден Фиат(но не разбрав дали е пунто или браво).
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: ohrid1941 на Мај 06, 2010, 04:11:39
Телма, 06.05.2010
ПРВ БРОЈ НА „НОВА ЗОРА“, ВЕСНИК НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК ВО ГРЦИЈА (http://telma.com.mk/index.php?task=content&cat=1&rub=6&item=995)

Во Грција излезе првото издание на весникот „Нова Зора“ кое содржи текстови на македонски јазик.

Пораката на весникот е јасна „Времињата на стравот поминаа. Нашата земја не може веќе да се крие зад прст. Мора да се согласи и да се прилагоди на тоа што се случува во другите европски земји“, порачува редакцијата на весникот и нејзиниот главен уредник, Димитри Јоану.

- Денешниот ден е еден историски ден за македонското движење, но и за сите грчки граѓани кои посакуваат една навистина европска, демократска Грција. Почнува да циркулира првото масовно средство за информирање кое содржи вести, артикли и коментари и на македонски јазик. Еден јазик кој во Грција официјално не постои, но неофицијално го зборуваат или го разбираат повеќе од половина милион луѓе, претежно во северна Грција, се вели во денешното соопштение од редакцијата на весникот на македонски јазик „Нова Зора“.

„Нова Зора“ е весник кој се обраќа пред се на Македонците кои сакаат да држат контакт со нивниот мајчин јазик, кои посакуваат да го научат подобро и тие и нивните деца, кои сакаат да ги бараат нивните права, да научат за нивната историја и култура.

- Истовремено, весникот се обраќа и кон пошироката публика, кон тие кои не можат веќе да трпат заговор за неинформирање, во кој не осудија останатите грчки медиуми и големите новинари. Затоа, Нова Зора ќе им понуди на читателите теми што не се наоѓаат на друго место. Непознати страни на познати случувања кои намерно останаа во темнината со децении, обични секојдневни приказни, анализирања и мислења без маски, зависност и дотерувања. Ова е нашиот аманет, појнсува редакцијата на „Нова Зора“.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: ohrid1941 на Мај 06, 2010, 04:13:07
A1, 06.05.2010
„Нова зора“ - прв весник на македонски јазик во Грција (http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=122849)

Од рака на рака, низ плоштадите и по куќите, волонтери од синоќа низ северниот дел на Грција го делат првиот број на „Нова Зора“, првиот месечен весник на Македонците таму.

При печатењето на тиражот од 20.000 примероци се појавиле само мали технички проблеми, но немало притисоци и обиди да се сопре неговото издавање.

Главниот уредникот Димитри Иоанну за А1 вели дека не е исклучена реакција на грчките националисти, но смета дека веќе ништо не може да ги спречи Македонците во Грција објективно да се информираат за прашањата од нивен интерес.

Веќе биле во преговори и со професионални компании за весникот да се дистрибуира и по трафиките.

„Политички притисоци сега за сега немавме, работите малку по малку се менуваат. Мора да се менуваат. Веќе живееме во Европска Унија. Не можат притисоците во облик на претходните години да се применуваат и така сега за сега се е во ред“, изјави Димитри Иоанну.

„Нова зора“, ќе нуди теми кои не се наоѓаат во друго место, непознати страни на познати случувања кои намерно останале во темница со децении, обични секојдневни приказни, анализирања и мислења, најавуваат од уредништвото.

„Првите реакции како што ми кажаа колегите во дистрибуција, беа многу добри. Луѓе сами одеа кон дистрибутерите за да го побараат весникот и честитаа за тој обид. Немавме некоја погрда реакција од неистомислениците“, додаде Иоанну.

Дел од текстовите се објавуваат на грчки, а дел на македонски јазик, кој во Грција официјално не постои, но неофицијално, според Иоанну, го зборуваат или го разбираат повеќе од пола милион луѓе.

Весникот може да се најде и на интернет, на сајтот novazora.gr
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Мај 06, 2010, 09:35:02
СДСМ: Груевски не сака членство во НАТО и ЕУ

Цитат
Никола Груевски влезе во филмот на Љубчо Георгиевски од 2001 година, вели висок партиски извор од СДСМ, но се надеваат дека се друго е различно и нема да ни се повтори конфликтот.

Премиерот, велат, не сака Македонија да биде член на ЕУ и НАТО, да нема аранжман со ММФ и ако може да го нема ниту ОБСЕ, за да може да работи без контрола.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=122868
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Мај 06, 2010, 10:50:32
до дека дојдех ме...

Цитат
 ЗА ВРЕМЕ НА ДВОДНЕВНАТА ПОСЕТА НА ГЕРМАНИЈА

Вицепремиерот Наумовски зад врата во Берлин

Средбите на Наумовски му беа ниво на државни секретари, а ма­ке­дон­ски­от вицепремиер не го удостои ниту еден германски министер

За­ме­ни­к-претседателот за евроинтеграции во македонската Влада Васко На­у­мов­ски на невообичаено ниско ниво беше примен од германските власти за време на не­го­ва­та посета на Берлин. Средбите му беа ниво на државни секретари, а ма­ке­дон­ски­от вицепремиер не го удостои ниту еден германски министер....

http://www.vest.com.mk/?ItemID=74ADD0031319D547972CFB78DEC8F309&arc=1
односно додека е донесена македонската држава...
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Мај 07, 2010, 12:07:37
Дојче Веле: Македонија да го фати „шпанскиот воз“

Извор: Deutsche Welle

Брисел
Македонија да не чека грчка иницијатива, туку да ги употреби сите расположливи средства за надминување на спорот со името, вели Роза Балфур, аналитичар во Европскиот политички центар во Брисел во изјава за Дојче Веле на македонски јазик.

„Македонија навистина треба да се фокусира на она што го сакаат граѓаните, на кои им е се‘ понеиздржлива оваа неизвесност. Второ, треба да се разбере дека оваа неизвесност создаде многу негативни последици во државата, тензии помеѓу двете главни етнички заедници. Лидерите треба да бидат попрагматични во барањата за името. Најважно е Македонија да добие датум за преговори, наместо да се држи за унилатерален став за иднината на името“, вели Балфур.

Според неа, можни се две сценарија во преостанатиот период до крајот на шпанското претседателство со Унијата.

„Од една страна, Грција може да посака брзо решавање на проблемот со името затоа што ќе сака да го симне од дневен ред и да се фокусира на сопствените домашни проблеми. Од друга страна, би можело да биде политички претешко за Грција да донесе одлука и во тој случај би дошло до одлагање на преговорите за името“, смета Балфур.

http://www.makfax.com.mk/106859
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Мај 07, 2010, 12:39:04
Ќе банкротира ли Македонија?

Ванчо Узунов
 
Не сме банкрот, ама се движиме натаму. Владата да се вразуми и да се однесува домаќински кога ги троши парите на граѓаните, порачаа денеска домашната експертска јавност.

„Буџетот е зависен од емисија на државни хартии, односно на државни записи месечно. Ако тоа не се намали, ќе дојдеме во ситуација на наркоман. Се повеќе и повеќе дрога, еден ден веќе колапсот е невиден“, изјави Ванчо Узунов, универзитетски професор.

Дали жичарницата на Водно е попродуктивна од изградбата на автопат, прашуваа експертите.

„Може некој фирмата своја да го прати во банкрот, ама не и мојата држава, затоа што и јас сум дел од неа, јас носам дел од тој терет.

-Така што не може некој да ме води во банкрот доколку до тој степен ги сведуваме нештата. Неминовен аранжман со ММФ“, вели Абдулменаф Беџети, универзитетски професор.


Ден Дончев
 
Приватниот сектор во Македонија е оптоварен како никогаш до сега. Никој не знае колкав е долгот што државата го има кон нив.

„Нација која се обидува да постигне просперитет преку оданочување, личи на човек кој што стои во кофа и се труди да се подигне себе си со рачката бидејќи токму тоа ми личи фискалната политика на Република Македонија, посебно последните четири-пет години“, рече Ден Дончев, економски аналитичар.

Криењето на вистинската економска состојба и константното задолжување ќе ја колабираат државата, констатираа учесниците на конференцијата во организација на фондацијата „Институт отворено општество“.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=122833
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Мај 10, 2010, 08:02:16
http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=936B2CD173D3AC4982ED974CD09610BA

На судството му треба генерален ремонт. И заради нас, и заради нив.
Судиите си местат и помеѓу себе!

Аферата со површност и превид при разгледување на случајот Коркмаз Хаки, пред скопска Апелација, открива повеќе од превидот кој се случил. Открива дека во нашите судови жртви на местенки не се само странките, туку и самите судии. Дали Судскиот совет е над, или дел од тоа? 
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Мај 10, 2010, 12:32:23
Антиевропска ли е вмровската политика?

Цитат
Опозицискиот СДСМ тврди дека ВМРО-ДПМНЕ, на чело со премиерот Никола Гревски, свесно ги блокира евроатлантските интеграции и одбива контакти со ММФ и ОБСЕ, како и секаков друг меѓународен мониторинг со цел партијата да го реализира зацртаниот проект за вмроизација на македонското општество во сите сфери.

http://www.spic.com.mk/kat/hronika/antievropska-li-e-vmrovskata-politika.html

СМЕШКИ ВО БОЯ  ;D  ;D  ;D

ЗНАЕТЕ ЛИ НА ШТО МИ АСОЦИРА МАКЕДОНСКАТА ПОЛИТИЧКА СЦЕНА ? НЕ !?
ИСТО ШТО И КРАВЯ ЛЕПЕШКА РАЗДЕЛЕНА НА ДВЕ ОД ТРКАЛОТО НА КОНСКА КОЛА (КАРУЦА) !
А МИ КАЖУВААТ ПРИКАЗКИ ОТИ СЕ ДЕМЕК РАЗЛИЧНИ !  ;D
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: deko на Мај 10, 2010, 04:06:06
 НЕ САМО ШТО ПО НИШТО НЕ СЕ РАЗЛИКУВААТ ТУКУ ИМА СЛУЧАИ КОГА ИМААТ И ЗАЕДНИЧКИ БИЗНИСИ,
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Мај 11, 2010, 10:45:01
Симонс - Македонија поради проблемите со името е вон НАТО, Црна Гора е следна

Подгорица, 10. мај (ИНПРЕС)

 (http://www.picvalley.net/u/2088/8650302318228619941273567448YcVFTvfBiCTB3Qqm3Jwv.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2088/8650302318228619941273567448YcVFTvfBiCTB3Qqm3Jwv.JPG)

Помошникот на генералниот секретар на НАТО за безбедносна соработка и партнерство Роберт Симонс оцени денеска дека следната земја членка на НАТО ќе биде Црна Гора.

Црна Гора е лидер во процесот на евроатланските интеграции во регионот и ќе биде следната членка која ќе влезе во Алијансата. Доколку ја исклучиме Република Македонија која поради проблемите со името остана андвор од НАТО, Црна Гора сега се истакна како лидер за сите останати соседи, изјави Симонс.

Помошникот на генералниот секретар на НАТО изјави дека во Алијанската, за разлика од ЕУ нема замор од проширувањето.

- Нашата политика за отворени врати е сеуште на сила. Тоа е активен процес и многу е важно сите земји од овој регион што побрзо да станат членки на ЕУ и НАТО, за да се избегнат тензиите во иднина, додаде Симонс. (Крај)

http://inpress.com.mk/?ItemID=3559833AA199BB46AEE3491C2BC27675
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: deko на Мај 11, 2010, 03:44:32
 Е нормално де защо да не бъде Черна Гора с тази нормални хора управляват.Прво което направиха си върнаха старите  букви в азбуката, за разлика от македоците който все още пишат на караджица.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Мај 17, 2010, 12:16:34
Фуере: Забележуваме момент на назадување

Цитат
Веќе предолго време постои клима на неизвесност каде оди земјата, изјави амбасадорот на Европската Унија во Македонија во Неделното интервју за Радио Слободна Европа
Нема сомневање дека постои клима на недоверба меѓу етничките заедници и постоеја повеќе прашања во изминативе месеци каде што ние ја видовме таа недоверба. Веќе предолго време постои клима на неизвесност каде оди земјата, изјави амбасадорот на ЕУ во Македонија Ерван Фуере

http://www.forum.com.mk/23003
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Мај 17, 2010, 12:22:41
Селмани и Тачи не отидоа кај Иванов

Цитат
Нова демократија не учествува на средбата кај претседателот Ѓорѓе Иванов.
Одлуката ја донесе Управниот совет на партијата со образложение дека нема да учествуваат на вакви средби се додека, како што соти во партиското соопштение, премиерот и албанскиот партнер во Владата не ги стават на маса темите за решавање на судските случаи како Сопот, Бродец и четирите хашки случаи.

http://www.forum.com.mk/22966
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: deko на Мај 17, 2010, 03:23:00
 Големо БРАВО за господинот Тачи и Селмани,а што и би барале кай една ваква циркузантска личност коя интелектуално е послаба неколку десетици пати от ове двайца албански политичари.Единствено неизделканиот председател би можел им помогне при изборот на космодиск, но очигледно на овие луге не им е потребен.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Мај 18, 2010, 11:08:32
http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=72160&kategorija=4

Капетан на АРМ ограбувал експозитури на Комерцијална банка


Вработен во Армијата на Република Македонија, синоќа, бил приведен од скопската полиција, поради сомневање дека во изминативе неколку месеци извршил разбојништво во експозитури на банки во населбата Кисела Вода.

Полицијата утрово потврди дека капетан од АРМ е приведен и дека е утврдено оти со закани со пиштол ограбил две експозитури на Комерцијална банка во Кисела Вода, од кои едниот грабеж го извршил на осми април годинава.

Детали за случајот полицијата најави за подоцна денеска. Приведениот разбојник, заедно со кривична пријава и доказите ќе биде изведен пред истражен судија.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: deko на Мај 18, 2010, 01:01:58
 Сигурно овой капетан е партиски кадар на Дпмне, защо критерериумот многу добро се знае како се вработуваат луге во државните институции.Но во овой случай найстрашното е дека и родиелите на овой смел капетан се на високи функции во армията, се разбира и се кадар на дпмне.
Има ли на некой сега што не му е яасно зошто Македония уще долго време нема да биде спремна да влезе во НАТО.Само во последниве неколку месеци имаше неколку случаи како луге вработени во полицията и армията на Р.Македония се вмешани во разни криминални активности, мегу кои дури пред неколку дена имаше и убиство.Од сето ова само едно може да се заклучи дека во оваа квази држава има нещо многу гнило, има нешто многу расипано, а се знае рибата наймогу от каде смрди,се разбира от главата.Или во случай гнилото е на улица Илинденска т.е. владата на Р.М.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Мај 20, 2010, 08:48:29
http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/kuloari-lekari-so-psihichki-problemi-lechat-pacienti

Кулоари - Лекари со психички проблеми лечат пациенти!

20.05.2010 - 18:44 | Македонија
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: deko на Мај 21, 2010, 12:06:47
АБЕ ОВА ЦЕЛА ДРЖАВА Е ПОЛУДЕНА
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Мај 21, 2010, 06:46:57
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=123412

Македонците масовно на викенд во Грција
Сузана Тасева     
 
 
21.05.2010 16:54 
 
 
 
На грчкото бузуки и бутиците во Солун и овој продолжен викенд не им одолеаа македонските граѓани. Ни протестите ниту пак променливите временски услови ги предомислија да останат во државата или пак да изберат друга дестинација.

Во шест ленти денеска се влегуваше кај јужниот сосед. Најфреквентно беше на граничниот премин Богородица, преку кој 6.000 македонски државјани со автомобили и автобуси заминаа за Грција.

„Во овој момент има и доста автобуси кој организирано заминаа, а има и доста индивидуално. Но како што може и сами да забележите нема долго задржување, освен основна гранична контрола.

НАРАВОУЧЕНИЕ  ЗА ПОЛИТИЧАРИТЕ  И  ДРЖАВНИЦИТЕ :КОЛКУ  ПОГОЛЕМ  Е  ПРИТИСОКОТ  ОД  ГРЦИЈА,  ТОЛКУ  ПОГОЛЕМ  БРОЈ  МАКЕДОНЦИ  ПАТУВААТ  ВО  ГРЦИЈА????......
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Мај 21, 2010, 07:56:02
Командант Хоџа - Во Македонија има многу албански вооружени групи

Скопје, 21. мај (ИНПРЕС)

Цитат
Џезаир Шаќири - Хоџа веќе три години живее во селото Танушевци, на околу 40 километри од Скопје. За три години, и покрај обидите на полицијата, сепак не се осмелија да влезат во т.н. „Република Танушевци“, вели Хоџа.

- Ситуацијата е мирна во Танушевци, селаните започнуваат да ја работат нивната земја и се занимаваат со други активности карактеристични за на пролет. Во однос на безбедноста, има зголемено присуство на полиција околу селото, но нема провокации, изјави во интервју за „Журнал“ Џезаир Шаќири - Хоџа.

http://inpress.com.mk/?ItemID=19D9639CEB872E4E927C0E79C9FDEDBC
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Мај 22, 2010, 08:31:17
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=0EB273D017E3054598652282B98262A7

Проблемот со името само врв на проблемите
Проблемот со името е само врв од „ледениот брег“ од проблеми што ги има Македонија со соседите – изјавил еврокомесарот Штефан Филе пред бугарските европарламентарци, кои деновиве имаа средба со него за да се пожалат за случајот Спаска Митрова. Според нивните тврдења, Филе најавил дека нема да толерира вакви однесувања, но решавањето на проблемите го одложил, главно, за подоцна кога Македонија ќе ги започне преговорите за членство и ЕУ ќе има повеќе инструменти да дејствува.

Како што е познато, по повеќе од еден месец чекање, шестмина бугарски европарламентарци од сите политички групации бараа средба со еврокомесарот за проширување за да му се пожалат околу односот на македонските власти кон граѓаните што се определуваат како Бугари во нашата држава, издигнувајќи го „случајот Спаска Митрова“ на ниво на проблем во функционирањето на судскиот систем во Македонија. Формално, тема на средбата биле „предизвиците околу евроинтеграцијата на Македонија“, а во текот на едночасовната средба еврокомесарот и парламентарците разговарале за актуелните прашања од билатералните односи, за почитување на човековите права на граѓаните со бугарско чувство во Македонија и во тој контекст за исполнувањето на Коппенхашките критериуми. Филе, според бугарските тврдења, најавил дека ќе ги следи внимателно односите на Македонија со соседите, но истакнал дека е важно што сите бугарски политички сили изразуваат исто мислење во однос на прашањата врзани за интеграцијата на нашата држава во ЕУ. „Целта не ни беше да и' наштетиме на Македонија, туку обратно, да дадеме основа за европски стандард во добрососедските односи и во почитувањето на човековите права“, изјави Евгениј Кирилов. „Ние како бугарски државјани дадовме јасен сигнал дека нема да толерираме случаи како што е овој со Спаска Митрова и дека ќе ги браниме своите национални интереси“, го дополни европарламентарката Надежда Неински.

Ова не беше прва интервенција на бугарските европарламентарци околу „случајот Митрова“, бидејќи претходно слични барања упатуваа и кон еврокомесарот Оли Рен и пишуваа парламентарни прашања, без некаков поголем ефект. (Н.Р.)
 

Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Мај 22, 2010, 01:08:49
НЕМА КРИТИЧНА МАСА ВО МАКЕДОНИЯ :

ПОВТОРНО НЕУСПЕШНИ ПРОТЕСТИ НА УНИВЕРЗИТЕТОТ
Малку студенти се бунат за подобар стандард


Цитат
Помина уште еден неуспешен протест на македонските студенти бидејќи едвај педесетина се собраа пред споменикот на „Св. Кирил и Методиј“, каде што побараа подобрување на студентскиот стандард. Организаторите на протестот слабиот одѕив го објаснија со неинформираноста на студентите бидејќи сите плакати што ги поставиле на факултетите биле одлепени. Затоа организаторите се обидоа да влезат во факултетите и да ги повикаат студентите да им се приклучат, но вратите на Правниот факултет и на Економскиот факултет експресно се затворија и не им беше дозволено да влезат.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=8&tabid=1&EditionID=2027&ArticleID=141236
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: deko на Мај 23, 2010, 11:34:30
Проблемот со името само врв на проблемите
  ЕДНО ГОЛЯМО БРАВО ЗА НАШИТЕ БРАТЯ В ЕВРОПРЛАМЕНТА.ИСКРЕНО НАДЯВАМЕ СЕ ЧЕ ГРИЖАТА И ПОТКРЕПАТА В БЪДЩИЕ ЩЕ БЪДЕ ОЩЕ ПОСИЛНА.ТЕ СЕ НАЙ-ГОЛЯМАТА СВЕТЛИНА И НАДЕЖДА ЗА ВСЕКИ МАКЕДОНСКИ БЪЛГАРИН,НЕКА ДА ВСИЧКИ БЪЛГАРИ УЧИМ ОТ ТЯХ,А НАЙМНОГО НЕКА УЧАТ НЕКОЙ ОТ ЗАСПАЛИТЕ ПОЛИТИЦИ В СОФИЯ.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Competent на Мај 23, 2010, 11:36:32
Проблемот со името само врв на проблемите
  ЕДНО ГОЛЯМО БРАВО ЗА НАШИТЕ БРАТЯ В ЕВРОПРЛАМЕНТА.ИСКРЕНО НАДЯВАМЕ СЕ ЧЕ ГРИЖАТА И ПОТКРЕПАТА В БЪДЩИЕ ЩЕ БЪДЕ ОЩЕ ПОСИЛНА.ТЕ СЕ НАЙ-ГОЛЯМАТА СВЕТЛИНА И НАДЕЖДА ЗА ВСЕКИ МАКЕДОНСКИ БЪЛГАРИН,НЕКА ДА ВСИЧКИ БЪЛГАРИ УЧИМ ОТ ТЯХ,А НАЙМНОГО НЕКА УЧАТ НЕКОЙ ОТ ЗАСПАЛИТЕ ПОЛИТИЦИ В СОФИЯ.

Кирилов е Закон!  :)
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Мај 24, 2010, 07:01:16
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=DAB859B4D555BE4687B87C2A543E5F5C

Река возила кон Грција, поток кон Македонија
Повеќе од шест илјади македонски граѓани до вчера напладне преку граничниот премин Богородица заминаа на продолжен викенд кај јужниот сосед. Иако граничниот премин изгледаше како во најголемите летни туристички шпицови, сепак немаше застои, освен времето потребно за вообичаените формалности за излез од држава. За влез во Грција се чекаше околу половина час, бидејќи поголем дел од граѓаните првпат излегуваа од државата со биометриски пасоши и на грчка страна го пополнуваа листот со кој се влегува таму.

- За продолжениот викенд очекувавме зголемена фреквенција на преминот и сите шест ленти за излез ги ставивме во функција на патниците - рече Никола Стамов, командир на ПС Богородица.

За разлика од Македонците, кои масовно заминаа кај јужниот сосед, само илјада Грци дојдоа во Македонија. Нивни најчести дестинации се гевгелиските казина и хотели, а мал дел заминаа во Охрид и ВО другите туристички центри. (Р.Т.)
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Мај 24, 2010, 02:10:19
ГОРНОТО  Е  РЕЗУЛТАТ  НА  МУДРАТА  ГРЧКА  ПОЛИТИКА  КОН  МАКЕДОНИЈА.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Мај 25, 2010, 12:01:44
интересен осврт во „Дневник“

Цитат
Горан Пандев не е македонски феномен затоа што ни ја потхрануваше националната гордост, туку зашто е олицетворение токму на сето она што мнозинството Македонците не сме. Тој, всушност, ни покажа што не сме правеле сите изминати години за да го постигнеме неговиот успех, да ја освоиме Европа. Тој е работлив на теренот, скромен надвор од него. Погледнете што правиме ние: на работните места сме главно мрзливи, гледаме како да забушиме и да фатиме кривина, а надвор од нив се удираме в гради и ломотиме за големи работни победи. Горан е тимски играч, се жртвува за успехот на колективот. Какви сме ние? Индивидуалци заслепени од желбата за личен профит, кои кон заедничкото се однесуваат како кон туѓо. Горан трча еден километар повеќе од останатите за да биде конкурентен во екипата. Ние сакаме да влеземе во европската екипа така што некој друг ќе ни ги истрча километрите до Брисел, а и во микросветот што не' опкружува се владееме според правилото „турни ме да кинисам“. Горан до успехот стигна скала по скала - Беласица, Специја, Анкона, Лацио, Интер.... Ние изградивме систем во кој е нормално на државниците прво вработување да им е премиерското, на младите дипломати прво работно место амбасадорското, секој гледа преку ноќ и без капка пот да стигне до врвот. Горан успеа сам. А овде во Македонија царува непотизмот, династии се нижат од врвните академски установи, преку болниците и судовите, до последното јавно установче, а таму каде што тато и мама не можат да помогнат, единствениот клуч што ги отвора железните порти е - партискиот. Успехот на Горан се базира на знаење, вештина, талент. Во Македонија знаењето доживува дефлација како никогаш претходно, неталентираните гледаат да ги уништат талентираните, неспособните да се опкружат со уште понеспособни за да бидат најдобри... И, конечно, Горан не се чувствуваше помал од другите затоа што е Македонец. Иако за местото што му го одреди неговиот португалски тренер Мурињо мораше да се бори токму со Португалецот Кварежма и со италијанскиот миленик Балотели, тоа не го обескуражи, тој не се самоизолира и не се заплетка во мрежа од имагинарни заговори. Македонија не само што не се отплеткува од таквите мрежи туку - постојано плете нови и нови.
http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=3E83394909A6A844B993662CA0008A4E


но факт е дека негативните особености погоре се промовирани от србо-комунистите
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: ohrid1941 на Мај 25, 2010, 02:15:47
Нешто по темата:

Утрински весник, 25.05.2010
Матурантите сакаат да бидат менаџери (http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=DF1E5DF628DF954883D46C9DE9DFF375)

Цитат
Матурантите во нашата земја најмногу целат да бидат менаџери или административци, покажуваат резултатите на едно истражување. На спротивниот крај од нивните желби се занимања што се поврзани со грижа и помош на луѓе, уметност и слично. Друго е прашањето дали за професиите што најмногу ги сакаат имаат и соодветни предиспозиции.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Мај 26, 2010, 01:01:39
што би кажал неосознаениот сонародник от Шведска disidentensen  ;D, не дека не им текнува ама доцнат со години (ако не и декади)  ;D

Жарко Трајановски,  oх пардон  Tussensen Uthärdanssen (Тuss- Жар на шведски и Uthärd Трпи/Трае на шведски) во денешен „Дневник“

Цитат
Може ли да стане збор за демократија без демократска контрола и темелно прочистување на службите на МВР, кои со години противуставно не' прислушуваа? До некни незаконски не' прислушуваше „големиот брат“, а сега ни предлагаат законски измени за да му овозможат неограничено прислушување на „големиот братучед“


http://dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=12E162C51CB9B94994CC549FFF69B0BC

Цитат
Може ли да стане збор за демократија без еднакво почитување на човековите права на сите граѓани?

Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Мај 28, 2010, 07:12:27
Харалампие Хаџиристески обвинет за криминал тежок половина милион евра

Цитат
Полицијата денеска поднесе две кривични пријави против првиот човек на ФФМ Халампие Хаџиристески кој се товари за криминал тежок повеќе од половина милион евра.

Според официјалното соопштение од МВР, Хаџиристески е осомничен дека заедно со Реџеп Беџети, поранешниот потпретседател на ФФМ и бившиот генерален секретар Лазар Митревски во 2004 година платиле столчиња, за фудбалски трибини кои веќе и биле подарени на ФФМ како донација од Нинберг Германија.

http://inpress.com.mk/?ItemID=08C15099C5952E41A497BE8CD02D9326
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Мај 28, 2010, 07:53:07
Харалампие Хаџиристески обвинет за криминал тежок половина милион евра

Цитат
Полицијата денеска поднесе две кривични пријави против првиот човек на ФФМ Халампие Хаџиристески кој се товари за криминал тежок повеќе од половина милион евра.

Според официјалното соопштение од МВР, Хаџиристески е осомничен дека заедно со Реџеп Беџети, поранешниот потпретседател на ФФМ и бившиот генерален секретар Лазар Митревски во 2004 година платиле столчиња, за фудбалски трибини кои веќе и биле подарени на ФФМ како донација од Нинберг Германија.

http://inpress.com.mk/?ItemID=08C15099C5952E41A497BE8CD02D9326

Да не беше тој спотот на сдсм за фудбалската мафија на А1 и директното обвинување на сдсм за поврзаност на премиерот со хаџиристевски, тешко многу тешко дека ке имававме кривични пријави.
Само за илустрација сопругата на бившиот генерален секретар на ФСМ,  Лазар Митревским беше во времето на сдсм 2002 -2006 и уште е, демк во времето на дпмне висок функционер во македонската даночна администрација. Дополнително и синот и бил вработен таму нели како квалитетен кадар.

Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Мај 29, 2010, 09:28:27
Вакви суштества живеат во Македонија, коментар от веста дека ЕУ серизоно предупредува дека ке дигне раце от РМ...

Цитат
Aleks од prilep на 29.05.2010 во 19:19 напиша:
Aleks od Prilep
 
Makedonija i Srbija imat najteski uslovi za vlez vo Nato i Eu Makedonija da se smeni sama sebe a Srbija da go priznae Kosovo, sto se gleda nevozmozno mojata ideja e da Makedonija go povlece priznavanjeto na Kosovo i da gi povlece site nasi vojnici od Nato misite, a Srbija da ja priznae nasata Pravoslavna Crkva i pod hitno da pobarat od Bratska Rusija i Prijatelska Kina da otvorat Voeni Bazi da napravat Fabriki. Toa e edinstveniot Spas za nas dosta ni e teroriziranje, i da se stvorat uslovi za Nov sojuz na Balkanot Makedonija, Srbija, Republika Srpska, i ako nesto se smeni Crna Gora, Mora vednas da se dejstvuva da ne bide utre kasno
 
So Glaven Grad Skopje Da Zivee Makedonija, da se ostvari Noviot Sojuz.
 
Mislam deka ova e najdobrata ideja za Nas i Siguren sum deka Rusija i Kina bi se slozile so ova.
 
A1 Be molam da se objavi ovoj Komentar bes Cenzura Samo Sega Pozdrav.

http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=123682#komentari
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Мај 29, 2010, 09:56:40
Подобро би  било   Турците  да  се  вратат  , отколку  Македонија  повторно да  падне   под  Србско  (  Југословенско )  робство.
Тоа  е  невозможно  бидејки  во   Србија   претстојат  уште   важни  настани-ослободување  на  Војводина , Санџак.......Се  додека Војводина  ,Санџак  и  другите  територии  се   под  Србска  окупација ,  за  Србија  нема  место  во   ЕУ.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Мај 30, 2010, 02:00:01
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=122165

Полицијата и доушниците во борбата со нарко мафијата

Катерина Гетева
Коментари (7)     

 
 
17.04.2010 18:43
 
Љупчо Тодоровски

 
Македонија игра важна улога во регионалната борба со наркомафијата. Во тоа и помагаат обучени за тоа полициски службеници но исто така и така наречените доушници. За оваа спрега на професионалци и неформална група информатори во битката со дрогата говори директорот за јавна безбедност, Љупчо Тодоровски во интервју за А1.
Дали Република Македонија спаѓа во балканската рута во шверцот со хероин?
-Во суштина Македонија не е главното подрачје или главниот пат, преку кој што се тргува со хероин. Деведесетина тона што годишно влегуваат во Турција од соседен Ирак, над осумдесет тони поминуваат преку Бугарија, многу мал дел поминува низ Македонија, а потоа оди за Косово и Албанија, кои што сепак завршуваат во Европа.
Дали Македонија има свои агенти кои делуваат во странство, андеркавери? Дали има свои доушници кои што делуваат и надвор и во земјава?
-Информаторите се оние кои што ги носат главните информации за она што се случува во македонското и другото подземје. Тоа е една неформална група на соработници на полицијата.
-Андеркаверите, тоа е една посебна категорија на вработени, кои под посебен режим се избрани да ја вршат таа работа, направени се посебни подготовки кои на друг не му се познати, на јавноста и се подготвени да делуваат во криминалната средина. Тие можат да делуваат на нашата територија со знаење на јавното обвинителство на Република Македонија за организиран криминал или во странство со претходен договор со тамошната полиција и нивното јавно обвинителство. Морате да бидете овластени за таа работа.
Кој ги финансира андеркаверите?
- Андеркаверите ги финансираме ние и тие се влезени во системот, во буџетот, но информаторите како неформална и неорганизирана група меѓу себе, не се финансирани.
Што дава министерството за внатрешни работи на членовите од подземјето кои што носат информации?
-Ние со нив се познаваме од кога бевме инспектори, тие беа малолетни деликвенти, ние се развивавме во нашата област, тие се развиваа во нивната област. Многу често сме ги фаќале, некои од нив не.
-Тие што сме ги фатиле, биле во затвор, излегувале и пак комуницирале со нас. Голем дел и од тие што не сме ги фатиле, комуницираат. Дали постои некој страв кај нив, дека некогаш ќе се најдат во непријатна ситуација па ние би можеле да им помогнеме или од некој други причини за кои што сега не би зборувал, а мене ми се јасно познати, тие комуницираат со полицијата и едноставно ни даваат информации.
 -Може и да не ни ги дадат, за нив ќе биде исто, но голем дел сакаат да имаат пријателски односи со нас.
Остатокот од разговорот погледнете го во видеото.

ТЕШКО  НА  ДРЖАВА  НА КОЈА  СТАБИЛНОСТА  И  БЕЗБЕДНОСТА  И ЗАВИСАТ ОД  КРИМИНАЛЦИ-ДОУШНИЦИ  КОИ  НАМЕСТО  Во  ЗАТВОР ,СЕ  ШТИТЕНИ  ОД  ПОЛИТИТИЧАРИТЕ , ОД  ПОЛИЦИЈАТА  А  СО ТОА  И ОД  СУДСТВОТО И  ОБВИНИТЕЛСТВОТО.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: ohrid1941 на Мај 31, 2010, 03:42:36
Macedonia's drug city: Veles

http://www.dw-world.de/popups/popup_single_mediaplayer/0,,4074653_type_video_struct_11458_contentId_2790286,00.html
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Јуни 01, 2010, 09:49:59
http://www.spic.com.mk/kat/biznis/brisel-lae-gruevski-si-vrvi.html

Брисел „лае“, Груевски си врви


Извештаите што пристигнуваат од седиштето на ЕУ, за владата се битни тамам толку колку и оние од АСЕН, Здружение на земјите од Југоисточна Азија, коментираат експертите
09:00 | 30.05.2010 | Автор: Маја Михајловска

 Тоа што премиерот Никола Груевски останал глув на охрабрувањата од Брисел дека ќе го поддржат доколку постигне компромис за името, потврдува дека тој не е заинтересиран земјата да ја внесе во ЕУ. Неговото внимание е насочено кон дома, со тоа што мисли гласачкото тело и за неговиот личен рејтинг. Ова е оцената на експертите откако известувачот
 за Македонија, европратеникот Зоран Талер, завчера во Скопје со жалење констатира дека нема напредок во спорот за името, што е услов на Самитот на ЕУ на 17 јуни да добиеме датум за преговори. Притоа, тој откри дека европските функционери го убедувале Груевски дека нема да го остават сам кога би ја презел одговорноста да направи компромис со Грција.
- Премиерот не го изместуваат од рамнотежа критиките што доаѓаат од седиштето на ЕУ. Се додека слуша дека народот не е за промена на името и ги гледа анкетите, не го интересира Брисел. Извештаите што пристигнуваат од таму се третираат како оние од АСЕН, Здружение на земјите од Југоисточна Азија - коментира домашен аналитичар.
Талер, пак, недвосмислено порача дека владата не треба да ги носи своите одлуки врз основа на анкетите, за да го сочува рејтингот и за првпат преку него дојде јавно предупредување дека Брисел се сомнева во искреноста на Груевски за влез во ЕУ. Неговите изјави според нашите соговорници треба да се земат максимално сериозно, бидејќи тој го пренесува ставот на Брисел.
- Кога ќе дојде известувач за Македонија и со одбрани, дипломатски зборови, на вешт и заобиколен начин ќе
 ја каже пораката, како што тоа го направи Талер, тоа значи дека е доминантно и оформено размислување во Европската унија. Ако во претходните 2-3 години се прашувале и се сомневале, значи дека сега тоа е оформен став на Брисел - вели професор Стево Пендаровски.
Дека Груевски бега од решавање на спорот за името, смета и лидерот на НСДП, Тито Петковски, кој завчера во Собранието им предложи писмен договор на политичките партии за заеднички став за името, кој премиерот експресно го одби со образложение дека партиите имаат различни позиции.
- Тој бега како ѓавол од темјан да не дискутира за името, затоа што ако има државна стратегија за името, ако ги собере политичарите, тогаш ќе го изгуби најсилниот адут со кој го одржува рејтингот и се држи на власт, а тоа е поделбата на патриоти и на предавници. Затоа и не случајно за роденденот на ВМРО-ДПМНЕ го избраа слоганот „За татковината се работи“, но всушност се работи за добивање избори, за власт и за пари - вели Петковски.
И евроамбасадорот Ерван Фуере деновиве порача власта да поведе отворена дебата за името во собранието и во јавноста.


Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Јуни 01, 2010, 10:40:05
Политичките структури иритирани од изјавата на Груевски

Цитат
Остри реакции од опозицијата и владејачката албанска партија ДУИ следуваа денеска по вчерашната изјава на премиерот Никола Груевски, а политичките партии велат дека премиерот го покажал својот лажен патриотизам.
Од ДУИ велат дека 100 отсто од Албанците се за безусловно зачленување на Македонија во НАТО и ЕУ.

http://www.forum.com.mk/23860
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Јуни 01, 2010, 10:48:59
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=E1FD54D65D8FC647942BFA6D1EB0BFA2

Нико не сме да нас бије
Иако секоја сличност на реториката од завчерашниот говор на премиерот Груевски со оној на Милошевиќ од Газиместан е случајна, сепак, не ќе беше лошо некој од младите вмровци да му довикнеше на премиерот дека откога се на власт, Грција не' бие на сите полиња, па да може Груевски да ги бакне камата и револверот и славно да одговори: Нико не сме да вас бије!............

Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Јуни 03, 2010, 04:22:38
http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=123850

Прогласена „Република Танушевци“

Коментари (6)     
 
 
03.06.2010 14:30 
Џезаир Шаќири
 
 
Угледниот британски весник „Фајненшл тајмс“ објави текст во кој поранешниот командант на ОНА, Џезаир Шаќири, познат како командант Хоџа, тврди дека прогласил „Република Танушевци“, додека македонските власти ова го оценуваат како несериозно, тврдејќи дека станува збор за желба за публицитет.

Во планинскиот регион каде Македонија се граничи со Косово, командант Хоџа прогласил „Република Танушевци“, тврди самиот тој во изјава за весникот „Фајненшл тајмс“.

Во текстот што овој угледен лондонски весник, го објави вчера попладне, Хоџа тврди дека неговите луѓе пукале на полициски хеликоптер пред две недели. Тој додава дека имаат поставено тешко вооружување на влезната врата на локалното училиште во Танушевци, кое наводно им служи како канцеларија.

„Македонската држава ни носи само неволја“, изјави Џезаир Шаќири, ветеран на поранешната ОНА и поранешен пратеник, познат по своите националистички и антимакедонски ставови.

„МВР ниту коментира, ниту ќе коментира изјави од лица кои се подготвени да кажат се и сешто само за да добијат медиумско внимание“, изјави Иво Котевски.

Македонската полиција во пограничниот реон кај Косово во три одделни акции, кај Блаце, Радуша и тетовско, заплени големо количество оружје кое криминални групи се обидоа да го прошверцуваат.


Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Јуни 03, 2010, 04:38:41
http://www.time.mk/read/130fac9e16/f6f939552a/index.html
Три сценарија за Македонија во Брисел  
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Јуни 03, 2010, 06:33:45
http://www.vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=23104

Брисел е разочаран од Македонија  
четврток, 03 јуни 2010, 17:36
Брисел е разочаран од ситуацијата во Македонија – таков бил настапот на делегацијата на Европската комисија која деновиве престојува во земјава. Според извори на АЛФА, тимот предводен од шефот на одделот за Македонија во директоратот за проширување Кристијан Хедберг нотирал бројни забелешки – од застој во политичкиот дијалог, нарушени меѓуетнички односи па се до оценки за партизирано судство и корупција. На средбите кои претходеле на Комитетот за стабилизација и асоцијација, кој денеска и утре заседава во Скопје, европските дипломати изнеле стравувања за текот на реформите во земјава.

Предупредиле дека во Брисел се разгледуваат три можни сценарија за Македонија на претстојниот самит на Унијата – првото е земјава воопшто да не се најде на дневниот ред, што би значело дека за неа ќе нема заклучок. Второто сценарио е да се преземе декемврискиот заклучок на шведското претседателство – за прашањето за датум за преговори да се расправа за време на наредното - белгиско претседателство со Унијата. Третото и според оценките на дипломатите најнеповолно сценарио, кое го турка Грција, е Македонија да биде на дневен ред на Унијата откако ќе биде постигнат напредок за името.

На состанокот со лидерот на опозицјата Црвенковски, Хедберг според соопштението на СДСМ, рекол дека годинава не само што не е постигнат очекуваниот напредок, туку се преземаат чекори кои се толкуваат како враќање назад. Шефот на дипломатијата Милошоски, кој заедно со премиерот Груевски и со уште неколку министри имаше средба со амбасадорите на ЕУ и НАТО во земјава, за која вели дека била редовна, не сакаше да ги коментира пораките на Хедберг.

,,Не би го коментирал споменатиот, бидејќи не сум имал состанок со него. Денеска, со премиерот и со дел министрите имавме редовна средба со амбасадорите на ЕУ и НАТО во земјава. Беше изнесена сликата за реформите во РМ. Македонија минатата година покажа дека може да направи добри реформи, што беше потврдено со извештајот на ЕК и без разлика на политиката на Брисел реформите продолжуваат,, - изјави министерот Милошоски.

Амбасадорите, од кои дел пеш си заминаа од владата, не сакаа да зборуваат за состанокот. Нивниот одговор беше дека тоа што имале да го кажат, го рекле во премиерскиот кабинет.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Јуни 04, 2010, 10:04:38
Црни оценки на „Фајненшел тајмс“ за Македонија

Цитат
Лондон – „Блокадата на евроатлантските аспирации на Македонија поради наметнатиот спор околу името на државата може да ги влоши меѓуетничките односи во државата“, пишува лондонски „Фајненшел тајмс“.

Земјата која се' уште официјално е „поранешна југословенска република“ и од 2005 година има статус на земја-кандидат за Европската унија, според овој весник, изгледа растресена како никогаш досега по воените судирања во 2001 година..

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=3BF1B4AB8041A740B02F84CE67E05049
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Јуни 04, 2010, 11:12:15
Порака од ЕУ: Македонија назадува

 (http://www.picvalley.net/u/1866/199634201110169457851275642605hwDURjddrFdZDhxMo44t.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/1866/199634201110169457851275642605hwDURjddrFdZDhxMo44t.JPG)

Цитат
Доколку Македонија продолжи да се однесува на ваков начин спрема реформите, т.е. да не прави ништо, самата ќе се пасивизира во однос на европските интеграции, е пораката неофицијално на претставниците на Директорат за проширување на Европската комисија, кои вчера и денеска се наоѓаат во работна посета на Македонија. Тие на средбите со директен и алармантен речник укажале дека доколку до самитот на НАТО во ноември не се реши спорот со името, Унијата ќе крене раце од нас.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=3ADF75096AF8444381E5AFAB63B5C188
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Јуни 06, 2010, 04:09:23
http://www.time.mk/read/8754fe7544/d5d9576367/index.html

Црвенковски: Датум за преговори во јуни нема да добиеме


Како ќе биде точно заклучокот на Советот на министри на ЕУ на 18-ти јуни е тешко да се претпостави. Најлошо е ако воопшто не се најдеме на дневниот ред. Но, она што е најзначајно за Македонија е сознанието дека датум за преговори нема да добиеме, изјави претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски во интервјуто за Радио Слободна Европа.

“Како резултат на сето тоа очекувам во периодот што доаѓа една демонстрација на разочараност од страна на ЕУ во Македонија и нивно пасивизирање во однос на нашата интеграција во Унијата“, вели Црвенковски.

 
Од друга страна, вели Црвенковски, очекувам зголемен активитет од САД, се разбира не на неограничен временски период, туку во наредните 3-4 месеци, имајќи предвид дека на почетокот од ноември во Португалија се одржува Самит на НАТО.
“Вашингтон, се разбира, е повеќе заинтересиран за интеграциите во НАТО, отколку за оние во ЕУ. Доколку ја пропуштиме таа шанса, можно е да дојдеме во ситуација да бидеме на долг временски период блокирани во двата процеса. Лошо е, може да биде и катастрофално за иднината на земјава, ако и ЕУ и НАТО и САД кренат раце од Македонија“, оценува лидерот на опозициската СДСМ.

Според Црвенковски, предвремени избори пред самитот на НАТО во ноември би било “јасен, недвосмислен сигнал дека Македонија не само што нема намера да го решава спорот со Грција, туку дека нема буквално никаков интерес за успех во интеграциите кон ЕУ и НАТО“.

“Доколку не се постигне никаков исчекор на планот на деблокирање на ЕУ и НАТО интеграциите, по ноември мислам дека нови предвремени парламентарни избори ќе станат неопходност, нужност и нема да зависи од волјата на Груевски или парламентарното мнозинство. Ќе се создаде таква ситуација во која ќе мора да се оди пред граѓаните и да се бара нова доверба. Што се однесува до СДСМ, ние сме подготвени за избори и тоа не само да учествуваме, туку и да победиме на тие избори, изјави претседателот на СДСМ во интервјуто.Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Јуни 07, 2010, 09:13:30
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=123978
Судскиот совет е под влијание на власта.       
 
 
07.06.2010 15:57 
 
 
 
Власта сака се да држи под контрола и судството и медиумите, обвини опозицијата. Го прашаа првиот човек на Судскиот совет зошто во отчетот за сработеното не кажал ни збор за класичниот упад во сите сфери на портокаловата револуција.

„Мислите дека ЕУ не гледа каков притисок се врши врз медиумите во Р.Македонија? Не гледате? Сега Ѕинго ќе води „Опуштено“ на А1 наместо Тони Михајловски, Борис Стојменов не знам што ќе води, „Тркало на среќата“, затоа што треба да се затвори А1. И тоа се проаѓа и нели „за татковината се работи?“ или за Груевски се работи“, вели Јани Макрадули, СДСМ.

150 пријави има за клевета на новинари и илјадници евра казни, кои само го пренеле она што било кажано.

„Илјадници евра казна, а на спротивната страна имате така наречени новинари, кои што се мотивирани или финансирани од Владата, од ВМРО-ДПМНЕ и секојдневно се сведоци на закани, уцени, користење на говорот на омраза. Полициски снимки од службата за државна безбедност ја користат за компромитирања на одредени јавни личности“, рече Горан Мисовски, НСДП.

Грчев не гледа поврзаност и зошто на седницата се споменуваат медиуми, не треба никој да му дели лекции за состојбите во судството зошто добро ја познава.

„Во одредени сегменти на однесување на одредени судии, состојбата во судството е полоша дури од најлошиот извештај кој што го имате прочитано, меѓутоа на одредени судии и Судскиот совет се обидува и прави напори, не под нечија директива, ни под ничија уцена, уште помалку под нечиј притисок, да се справи со таквите состојби“, изјави Васил Грчев, Претседател на Судски совет.

И додека мнозинството бараше да не се вади сиот валкан веш и се правдаше дека иако во судството не цветаат рози, сепак не е се толку црно, дека состојбата е наследена, опозицијата обвинува, судството е во под политички притисок на Маневски, извештајот на Судскиот совет е напишан во Владата, се чека амин и список од власта за да се изберат новите апелациони судии, правдата се дели насилно со полициско-партиски методи.

Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Јуни 09, 2010, 09:16:32
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=BC3490CB53D02E45BEC571E49257EFA5

Српското брашно ја јаде нашата пченица

 
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: ohrid1941 на Јуни 09, 2010, 12:10:18
ВЕСТ НА САЕМОТ НА ЕРОТИКА ВО БЕЛГРАД
Не сте зрели за ЕУ (http://star.vest.com.mk/default.asp?id=136148&idg=7&idb=2086&rubrika=%40ivot)

Цитат
Актуелната и моментно најплатена порно актерка Лора Крафт од Унгарија со македонското знаме на голите гради и дава поддршка на Македонија за влез во ЕУ. Убавицата со шестгодишно искуство открива дека услов една земја да влезе во европското семејство.

Цитат
* Знаеш ли каде е Македонија?
- Секако дека знам. Не сум била кај вас, но би сакала да ја посетам вашата земја и да и дадам поддршка за побрзо да влезе во ЕУ. Еве и моите колешки ќе ги поканам заедно со голи гради да ги поттикнеме странците. Моментно добив понуда да снимам за македонскиот пазар.

;D
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Јуни 10, 2010, 12:41:04
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=5&tabid=1&EditionID=2040&ArticleID=142332

МАКЕДОНСКИ ГРАЃАНИ ЌЕ ПРОТЕСТИРААТ ВО СОФИЈА
Бугарите бараат вето за Македонија
Здруженијата на Бугарите во Македонија денеска со протест низ улиците на Софија ќе побараат Бугарија да постави вето за почеток на преговорите со Европската унија со Македонија. Тие сметаат дека со третманот што го имаат македонските граѓани што се чувствуваат како Бугари, Македонија не заслужува да стане членка на Унијата. Во Здружението „Радко“, кој е главен организатор на протестот, се разочарани од третманот на властите во случајот со Спаска Митрева, на која, според нив, и било одземено родителското право само затоа што се декларира како Бугарка. Главна цел на протестот, чијшто слоган е „Да ја кажеме вистината на висок глас пред Европа и светот“, е да се побара од властите во Софија да ги преиспитаат односите со Македонија затоа што таа континуирано водела политика која не можела да се нарече добрососедска. Владимир Панков, претседател на „Радко“, смета дека Бугарија треба да има специјална државна политика, која ќе зависи од однесувањето на раководствата во Македонија. - Со протестот, кој ќе почне пред плоштадот „Александар Невски“, сакаме да побараме од бугарските власти, поточно од претседателката на Народното собрание, Цецка Чачева, да подготват резолуција со која ќе го осудат македонизмот како идеологија која е создадена од Коминтерната - вели Панков. Во „Радко“ напоменуваат дека не се против интеграцијата на Македонија во Европската унија, но бараат во неа да важат европските критериуми. Едно од барањата е Македонија да биде мултиетничка држава уредена по примерот на Швајцарија, во која составен дел од Уставот ќе бидат и граѓаните што се чувствуваат како Бугари. На протестот ќе биде побарано македонските власти да го регистрираат „Радко“ како политичка партија за што веќе е упатено барање до Управниот суд. Судот досега ги одбиваше нивните барања со образложение дека платформата е спротивна на уставниот поредок на Македонија и шири верска и национална омраза. „Радко“ чека да ја добие отштетата од 5.000 евра што ја одреди Европскиот суд во Стразбур како надомест што македонските судови пред седум години не го регистрирала ова здружение. Образложението на судот беше дека со забраната Македонија ја прекршила Европската конвенција за човековите права и правата на здружување.


Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: MacedonBG на Јуни 10, 2010, 07:07:59
ВЕСТ НА САЕМОТ НА ЕРОТИКА ВО БЕЛГРАД
Не сте зрели за ЕУ (http://star.vest.com.mk/default.asp?id=136148&idg=7&idb=2086&rubrika=%40ivot)

Цитат
Актуелната и моментно најплатена порно актерка Лора Крафт од Унгарија со македонското знаме на голите гради и дава поддршка на Македонија за влез во ЕУ. Убавицата со шестгодишно искуство открива дека услов една земја да влезе во европското семејство.

Цитат
* Знаеш ли каде е Македонија?
- Секако дека знам. Не сум била кај вас, но би сакала да ја посетам вашата земја и да и дадам поддршка за побрзо да влезе во ЕУ. Еве и моите колешки ќе ги поканам заедно со голи гради да ги поттикнеме странците. Моментно добив понуда да снимам за македонскиот пазар.

 ;D
Голяма поддръжка.. ;D ;D ;D
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Јуни 10, 2010, 09:10:40
ако е оваа порака, тогаш нештата во РМ се многу сериозни и загрижувачки...

Осакатени скулптурите во Градскиот парк

Дали двете исечени раце на едната од двете девојки од урбаната скулптура во Градскиот парк всушност преставуваат заканувачка порака за нејзиниот автор, уметникот Александар Ивановски - Карадаре.

Извори за А1 велат дека ова е можна опција бидејќи Карадаре влегол во конфликт со некои припадници на владечката структура кога се повлекол од проектот за изградба на споменикот на Ченто во Скопје.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=124117
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Јуни 11, 2010, 02:42:41
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=2041&ArticleID=142418

Банките прашуваат за кого гласаш  
Светлана Вукчевиќ

Банките почнаа интензивно да ја евидентираат политичката изложеност на своите клиенти. Во повеќето банки со секое застанување на шалтер клиентот, без разлика дали е физичко лице или фирма, во формулар што го добива под полна морална, материјална и кривична одговорност треба да се изјасни дали врши истакната јавна функција, како претседател на држава, премиер, министер, пратеник, судија, амбасадор, дали е висок воен функционер и слично. Доколку не е, треба да се изјасни дали има сопружник, родители, деца, снаи, зетовци или внуци со таква функција. Оваа евиденција, која ги вознемирува граѓаните, со одлука на Народна банка почна во јануари годинава, а сега зема замав и со неа се опфаќаат и старите корисници на сметки. Обврската произлегува од Законот за спречување на перење пари и други приноси од казниво дело и финансирање на тероризам, кој предвидува под посебен надзор да бидат сметките на политички експонираните лица. Во банките и во централната банка не објаснуваат зошто ја забрзуваат евиденцијата, но во филијалите на некои банки граѓаните добиваат закани дека ќе останат без сметка ако во најскоро време не го предадат комплетно пополнетиот формулар. - Додека плаќав рата за кредит, службеничката на шалтер ми даде да пополнам формулар за регистрирање во кој има и прашање за политика. Бидејќи имаше турканици, формуларот го зедов да го пополнам дома, а на службеничката и реков дека ќе го вратам следниот месец кога повторно ќе плаќам рата. Но, таа ме опомена да не чекам многу зашто ако не ги соберат формуларите, Народна банка може да им ја блокира сметката. Исто така, ме потсети со себе да понесам лична карта за да ми направат фотокопија. Кредитот го зедов пред три години, а не добив објаснување зошто повторно сакаат да ме регистрираат и зошто ги интересираат моите политички врски. - ни рече една граѓанка, која возбудена излезе од филијалата на една банка. Во банките што ги консултиравме велат дека обврската за вакво евидентирање на клиентите ја добиле од НБРМ, но не знаат за рок до кога треба да заврши, ниту, пак, добиле опомена дека ќе им биде блокирана сметката. Од Дирекцијата за регулатива на НБРМ, пак, објаснуваат дека со оваа активност тие немаат никаква врска зашто произлегува од Законот за спречување на перење пари и во никој случај немаат намера да блокираат сметки зашто тоа би значело уривање на банкарскиот систем. И од банките и од НБРМ велат дека шалтерските работници не треба да им се закануваат на клиентите со блокирање на сметките зашто тоа не е нивна работа. Банкарите уште додаваат дека ги обучиле службениците како да ја вршат оваа работа, а некои од банките формуларот за регистрација на клиентите го објавија на своите интернетски адреси, но без објаснување за што служи. Банкарите креваат раменици во врска со исходот на оваа акција и не се сигурни дека можат да ја спроведат. На пример, една од трите големи банки има повеќе од 700.000 клиенти и сите треба да ги регистрира повторно. - Не го пополнувам формуларот, па нека прават што сакаат. Прашувајќи за моите политички врски како да ми влегуваат во интимата. Ако ја назначам функцијата на човекот со кого сум во сродство, ќе се знае за кого се работи, а јас не знам дали тој ќе сака да го споменувам. На крајот, кога отворив кредитна картичка во банката, ги дадов сите лични податоци и нема потреба повторно да ме заморуваат со тоа - вели еден скопјанец, кому, исто, така во една банка му бил даден формуларот. Од Управата за спречување на перење пари и финансирање тероризам велат дека оваа законска обврска е уште од 2008 година, а тензијата се кренала лани кога Законот е изменет, но само со дефинирање на политичката изложеност. Банките имаат обврска до јуни 2012 година да направат комплетна евиденција на своите клиенти вклучувајќи ја и нивната политичка изложеност, а начинот на кој ќе го изведат тоа е оставен на нив. Од Секторот за регулатива и развој на системи на Управата велат дека банките не ќе можат да работат со клиентите доколку не извршат нивна комплетна идентификација, како што наложуваат законите. Оттаму објаснуваат дека во сите земји на ЕУ на овој начин се евидентираат клиентите на банките, но само странските. Во Словенија пред неколку години е применет нашиот модел, а пред две години со законски измени се изоставени домашните клиенти. Кај нас во согласност со европските директиви за посебен надзор над сметките на политички изложените личности, во 2008 година е предвидено да се евидентираат и домашните и странските сопственици на банкарски сметки, а обидот да се изостават домашните завршил со забелешка од европските фактори дека тоа кај нас не може да се направи затоа што корупцијата не е искоренета до тој степен.Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Јуни 11, 2010, 02:48:00
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=124142

Портпаролот на Фондот за здравство Дејан Гацов си даде оставка

Менче Атанасова Точи  Коментари (26)     
 
 
11.06.2010 12:31 
Дејан Гацов
 
 
Портпаролот на Фондот за здравство Дејан Гацов си даде оставка, со образложени дека не сака да биде дел од тим кој ја спроведува оваа погубна политика која ги остави граѓаните без лекови, во руинирани болници, со целосно демотивирани лекари.

Не сакам да бидам дел од систем кој откако фрли милиони евра во маркетинг кампања за стимулирање на потомството, го стави фондот во ситуација да не може со месеци да ги исплати породилните боледувања на родилките и другите боледувања кои што редовно доцнат.

Фондовскиот менаџмент нема независност, сите одлуки кои што го доведоа здравството до ова дереџе, се донесени и спроведени со директен диктат на Груевски и Протуѓер, рече Гацов.

Тој нагласи дека фондовската каса е празна и нема да ја спасат 1 милијарда и 200 милиони денари од ребалансот на буџетот.

Во моментот кога ја поднесуваше оставката, двајцата директори на Фондот не беа тука.

 За печатење  Прати по e-mail  Порака до авторот  Разгласи
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Јуни 11, 2010, 03:59:17
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=124142

Портпаролот на Фондот за здравство Дејан Гацов си даде оставка

 
Портпаролот на Фондот за здравство Дејан Гацов си даде оставка, со образложени дека не сака да биде дел од тим кој ја спроведува оваа погубна политика која ги остави граѓаните без лекови, во руинирани болници, со целосно демотивирани лекари.

Не сакам да бидам дел од систем кој откако фрли милиони евра во маркетинг кампања за стимулирање на потомството, го стави фондот во ситуација да не може со месеци да ги исплати породилните боледувања на родилките и другите боледувања кои што редовно доцнат.

Фондовскиот менаџмент нема независност, сите одлуки кои што го доведоа здравството до ова дереџе, се донесени и спроведени со директен диктат на Груевски и Протуѓер, рече Гацов.

Тој нагласи дека фондовската каса е празна и нема да ја спасат 1 милијарда и 200 милиони денари од ребалансот на буџетот.

Во моментот кога ја поднесуваше оставката, двајцата директори на Фондот не беа тука.


оваа е директен и сериозен погодок кон водството на дпмне...
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Јуни 12, 2010, 08:26:25
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=15B980A65CBA504383F88FA17496591C

Скандал до скандал во судството
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Јуни 13, 2010, 12:38:58
http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=61577

Пиеле алкохол, спиеле, пукале додека се на работа  

– казнети 19 полицајци
 Министерството за внатрешни работи по двонеделното водење на дисциплинска постапка одлучи да казни 19 вработени. Најголем дел од нив, се соочиле со парични казни, двајца се писмено предупредени заради пречекорување на службените овластувања, а на еден дури му е изречена и мерка отказ .

Полицајците за време на извршување на својата должност биле затекнати како спијат, консумираат алкохол, некои краделе, а има и такви што вршеле и дополнителна дејност, пукале во воздух заради заплашување или се расправале со претпоставените старешини – информираат од Министерството за внатрешни работи.

Најмногу од казнетите се забележани како спијат во текот на работното време, дури петмина. Четворица дошле на работа под дејство на алкохол или пак консумирале алкохол додека биле на работа. Еден скопски полицаец е казнет парично бидејќи на учесници од реално шоу им дозволил да се фотографираат во службено возило.

Полициски службеник поради кражба го изгубил работното место. Инспектор кој со униформа влегол во угостителски објект заработил само писмено предупредување, а со иста казна се соочила и негова колешка која влегла во вербален конфликт со претпоставениот – стои во соопштението од МВР.
13.06.2010, 12:23

Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Јуни 15, 2010, 12:57:38
Скопски регион со најголемо учество во БДП од 45,6 отсто во 2008 година

Најголемо учество во бруто-домашниот производ на Република Македонија во 2008 година има Скопскиот регион со 45,6 проценти, а најмало Североисточниот регион со 5,2 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Поголем бруто-домашен производ по жител, во споредба со просекот на Република Македонија, имаат единствено Скопскиот регион  и тоа за 56,4 отсто и Пелагонискиот регион за 3,9 проценти. Сите други региони имаат бруто-домашен производ под просекот на Република Македонија. Најмал бруто- домашен производ по жител, во однос на националниот просек, има Полошкиот регион, кој достигнува 52,6 отсто од просекот.

При користењето на податоците треба да се има предвид дека податоците за БДП по жител во одделни региони во голема мерка се под влијание на "commuter flows". Дневната миграција на работната сила придонесува во даден регион да се создаде бруто-домашен производ кој не е резултат на резидентното население.

Од тие причини, податоците за БДП по жител може да бидат преценети во регионот каде што тој се создава (Скопскиот регион), односно потценети во регионот од каде што се одлева работната сила. Податоците не ја прикажуваат развиеноста на регионите од аспект на приходите на населението. /крај/ стат/мп/ит

Овие податоци само покажуваат за сериозен несразмерен равој во РМ и опасен концентрација на се и сешто во Скопје, но покажуваат и запрепастувачкко ниво на сива и црна економија во Полошкиот регион кој има најмал бруто приход. Имено секој  кој и малку е запознаен со економската состојба во Полошкиот регион ке ви потврди за апсолутно големиот раст на економскиот сектор во Тетово и Гостивар, што е противречно от објавените податоци.

Едноставано Полог (Тетово и Гостивар) не плакаат даноци и придонеси, не користат легални текови на пари итн итн...

Ето това е

http://makfax.com.mk/109918
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Јуни 15, 2010, 01:06:47
ЕК критикува Македония за етническо разделение

Цитат
Европейската Комисия срещу расизма и нетолерантността публикува днес нов доклад  за Бивша Югославска Република Македония.

В него се отбелязва, че има известни подобрения, но също се изразяват опасения за силното разделение на обществото по етническа линия и трудното положение на ромите.

http://news.ibox.bg/news/id_1866062811
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: deko на Јуни 15, 2010, 01:31:15
 Скопски регион со најголемо учество во БДП од 45,6 отсто во 2008 година
 
 Е точно можеби е  така е наймалко Полог (Тетово и Гостивар) плакаат наималко даноци и придонеси.Но се поставува и друго прашанъе дали Щерийо од Фершпед, Свето от пивара, и други власи койщо со помош на криманалната приватизация станаа сопственици на най-големите фирми во Македония дали овие луге според тоа колку заработуваат плакаат соодветно данок и придонеси.Дали некоя власт во Македония до сега найде доволно храброст да го го испита потеклото на имот на оваа категория на луге.По се изгледа тие се просто кажано недопирливи за власта тие се пояки и от самата дръжава.Не велам дека опщините каде што поголем дел от населенито е албанско не треба да плака данок и придонеси,велам само даночната политика треба да биде принципиелна.Во секоя современе дръжава нема привелигирана категория по основа на националност а зощо тогаш кай нас е обратно зошто таа привилегия им е дадена на власити.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Јуни 16, 2010, 09:37:08
Ова е капитул ација на владината политика

 (http://www.picvalley.net/u/1614/4969459501279884380127667376880F3i2SeEbCBxcCYtmdk.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/1614/4969459501279884380127667376880F3i2SeEbCBxcCYtmdk.JPG)

Што значи за Македонија што не се најде во заклучоците на министерскиот состанок на ЕУ во Луксембург?

- Тоа беше капитулација на дилетантската политика на премиерот Никола Груевски во евроинтеграциите. На сите им стана јасно дека со ваква политика не можеме натаму. Ако Груевски нема намера да ја менува политиката, а убеден сум дека нема, единствена опција е да се порази на предвремени избори и да се одблокира процесот.

Посебно боли фактот дека шпекулациите оти Македонија не е веќе лидер во процесот на евроинтеграции на западниот Балкан се вистинити. Од завчера тоа е Србија.

Може ли земјава како кандидатка за членство, сепак, да очекува сигнал од Унијата во наредниот период?

- Не може да очекува ништо ако не се наметне. Веќе е јасно дека за време на белгиското претседателство со Унијата нема да има сериозен напор Македонија да се стави на агендата. Отворено ни беше кажано „ако се наметнете, бујрум“. А колку ќе чекаме, зависи од нас. Но, многу е веројатно дека не' очекува длабока политичка криза, како и предвремени избори на кои опозицијата ќе победи и ќе ја врати земјава во процесот.

Ви изгледаат ли реални информациите за тајна дипломатија и интензивни преговори за името?

- Убеден сум дека има обиди на меѓународната заедница да помогне. Отсутноста на посредникот Метју Нимиц подолго време се надоместува со повеќе пораки од нашите пријатели, како што се словенечкиот премиер Борут Пахор и српскиот претседател Борис Тадиќ.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=EC73D14B3BCD354C8E03CB2B698032B3
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: deko на Јуни 16, 2010, 05:04:07
- Убеден сум дека има обиди на меѓународната заедница да помогне. Отсутноста на посредникот Метју Нимиц подолго време се надоместува со повеќе пораки од нашите пријатели, како што се словенечкиот премиер Борут Пахор и српскиот претседател Борис Тадиќ.
   
 E има разлика помегу Борут Пахор  и Борис Тадич, првиот можеби повеке от жал или сентименталност можеби  навистина човекот сака да помогне, но кога се работи за некой политичар от Сръбия  е сосема нещо друго.Многу пати во историята се покажа дека Сръбия е найголемиот неприятел на незавизноста на  Македония.Сегашната политичка состойба, но и големата психичка неурамнотеженост на македонските политичари им одат во полза на српските апаетити кон Македония и присоединуванъе кон Сръбия.Но найвероятно заспаноста на българските политици ке се надомести со будноста на албанските политици в Македония, иначе многу одамна ке беше раелизиран српскиот сон за вардарска бановина и директна граница со Гръция.На некой начин можеби е помалко смешно  но е реално македонските българи треба да е благодарни на албанците от македония што сеуште не е се веат сръпски знаминъа по улиците.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Јуни 16, 2010, 05:18:01
TOЧНО  ТАКА  Е  Деко!
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: MacedonBG на Јуни 16, 2010, 06:39:57
И се согласувам со коментарот на deko.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Јуни 17, 2010, 11:47:05
Бранко Црвенковски најави протестен митинг на 27. јуни

Цитат
Република Македонија ќе го покаже својот лик, ќе ја покаже својата големина и храброст, ќе го дигне својот глас на 27-ми јуни, ден-недела на големиот протестен митинг кој ќе го организира СДСМ пред Владата на Република Македонија, порача првиот човек на СДСМ Бранко Црвенковски по вчерашната роденденска прослава на ВМРО-ДПМНЕ.

Синоќа со митинг заврши 50-дневното празнување по повод 20. годишнината од формирањето на ВМРО-ДПМНЕ. Во целиот изминат период во јавноста со право се поставуваше прашањето: Што е тоа што владејачката партија ќе слави и тоа на таков мегаломански, аздисан, северно-корејски начин?

http://inpress.com.mk/?ItemID=638FB337DA6BF3469A65580362228824
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Јуни 18, 2010, 08:14:03
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=2046&ArticleID=142767

ПОСТОИ ЛИ КРИМИНАЛЕН СИНЏИР ВО ПАСОШКОТО ОДДЕЛЕНИЕ?
Пасош на рака за 200 евра под рака!  
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Јуни 18, 2010, 07:53:05
http://www.time.mk/read/7e6b0cddce/2ce6c7b489/index.html

Селами: Корупција има најмногу во правосудството, царина и администрација

Претседателот на Антикорупциската комисија Илми Селами денеска соопшти дека корупцијата најмногу  се јавува во правосудството, царината и администрацијата но за жал се појавува и во другите области.

 
„Потребно е да се анимираат сите чинители во државата и општеството и активно да се вклучат во процесот на борба против корупцијата“, рече Селами на третата годишна конференција што денеска се одржа за оценување на остварувањето на Државната програма за превенција на корупцијата.

 
Проблемите кои се согледаа уште кога почна да работи Државната комисија за борба против корупција се се уште присутни.

 
„Треба да се подобрува ефикасноста на институцијата, а за тоа треба да се работи со повеќе сектори, а не само преку репресија на корупцијата, туку со превенција и градење на механизми за заштита“, рече Слаѓана Тасева од Транспарентност – нулта корупција.Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Јуни 18, 2010, 07:59:04
http://www.makfax.com.mk/#110191

Корупцијата најзастапена во правосудството, администрацијата и царината
Автор: Бојана Димитријевска
18 јуни 2010, 11:47
Извор: Макфакс
Скопје

„Од согледувањата од аналитиката, корупцијата најмногу се појавува во правосудството, царината и администрацијата, но сепак ја има во сите области и тоа е загрижувачки“, изјави денеска претседателот на Антикорупциската комисија, Илми Селами.

Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Јуни 19, 2010, 08:12:34
http://utrinski.com.mk/?ItemID=866C87F016EC96498C666078E78F9F5D

Правосудството легло на корупција
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Јуни 20, 2010, 08:58:25
Ние комунистите ја создадовме МПЦ  

http://www.youtube.com/watch?v=K1Kv_KP7fow&feature=related
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Јуни 22, 2010, 12:55:08
ете го тоа кое го думат македонските Българи сега и от перото на мк новинари кои не се бугараши  ;D

Цитат
Дваесет години не успеваме да воспоставиме основни постулати на демократија. Се' може да тргне напред во оваа држава, ни треба само еден крупен чекор претходно - чекор кон вистинска демократија.

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=865F7007F38D30429261E178B680DFF9

но сепак нема ни трага во МК општество от едно вакво елементарно логично размислување како во цитатот подолум а да не збориме за реакција

Тя работата е ясна, но нека да погледнем формалната логика:

1. Македонският съд смята, че "удбаш" е обида!

2. От горното следва, че УДБа е организация с крайно лоша репутация в днешна РМ!

3. От предходното пък следва, че агентите на УДБа трябва да бъдат незабавно осветени, а държавната администрация и съдилищата - лустрирани от тях!

Вместо изпълнение на точка 3, обаче, се осъжда Спаска Митрова, а удбашите тържествуват! И това ако не е пълен ирационализъм и абсурд, здраве му кажи!  :o

Е точно тоа е македонската реалност, сите пекаат за демокрација, а елементарни пројави на недмократичкост остануваат измолчени ,што пак е показател на фингирана демокрација.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Јуни 25, 2010, 10:31:11
Македонија рекордер по невработеност?
 
   
„Вол стрит“ е седиштето на њујоршката берза. Македонија е светски рекордер по бројот на невработени, тврди интернет порталот „24/7 Волстрит".

Листата на „Волстрит" вели дека во Македонија има повеќе невработени од Ерменија, Алжир, палестинските територии на Западниот брег и во Газа.

Но, професорот Ванчо Узунов од Правниот факултет во Скопје вели дека бројките ја покажуваат таканаречената „формална невработеност“ бидејќи голем дел од регистрираните невработени спаѓаат во „сивата“ економија или се луѓе кои се пријавуваат како невработени заради социјалните бенефиции.

Сепак, и ако се изземе таа бројка, невработеноста во Македонија останува висока, вели професор Узунов:

-„И така намалена, таа сепак е голема. Тоа произлегува од тоа што македонската економија едноставно не може, едноставно нема доволен капацитет да апсорбира толкава понуда на работна сила колку што во земјата има, колку што има население што ситгнува во работоспособна возраст.“

Она што го потенцира Узунов е дека невработеноста е стар проблем кој се должи на слабата економија што е проблем на сите досегашни влади.

-„Едноставно македонските компании немаат веќе потреба од работна сила затоа што нема голем обем на работа. Домашниот пазар е многу мал а за странски пазар да се работи, тој треба прво да се освои. Македонија тука има проблем, таа нема производ или производи и услуги, кои што во поголем обем ќе ги продава на странски пазари, ќе има побарувачка на тие пазари па да треба тие да се прозиведуваат во поголеми количества и со тоа да се ангажира поголема работна сила.“

Узунов вели дека сите активни и индиректни мерки што би ги презела владата се добредојдени.

Мерењата на интернет порталот „24/7 Волстрит" покажуваат дека со 33,8%невработени Македонија е земја со најмногу невработени во светот.

http://www.bbc.co.uk/macedonian/news/story/2010/06/100625_mac_jobs.shtml


каква демокрација при вакви показатели...
 
Наслов: Номер 33 е факт и реалност в РМ
Поставена од: Илийца на Јуни 25, 2010, 01:07:51
http://cabletel.com.mk/index.php?c=lista (http://cabletel.com.mk/index.php?c=lista)
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Urban на Јуни 25, 2010, 02:28:33
Проф. Светлозар Елдъров: Трябва решение на въпроса с ежедневното ограбване на българското историческо наследство в Македония

Трябва решение на въпроса с ежедневното ограбване на българското историческо наследство в Македония, с оглед и на европейската перспектива пред тази страна. Това каза в интервю за Агенция “Фокус” проф. д.ист.н. Светлозар Елдъров от Института по балканистика при БАН. „Ако ние не решим въпроса за българското историческо наследство и неговото ограбване – ежедневно, ежечасно и ежеминутно, което се извършва в Македония – с нищо няма да помогнем и на българите в Албания. Защото, ако Македония успее да влезе в Европейския съюз с настоящата позиция, която отрича българските корени, отрича българската история и по-скоро – присвоява всичко българско и го преиначава, мисля, че на тази основа по-късно тя ще прояви претенции към България. Било за реституция, било за зачитане на някакви несъществуващи права на македонска националност, или пък - България и българските историци да се съобразяват с измислиците на историците в Скопие. Мисля, че това е по-важният въпрос, върху който политиците трябва да се замислят”, каза той.
По думите му – от историческите проучвания е установил, че България, българската държава и всички институции са в дълг на българите в Албания. „Наистина трябва да се помисли по-сериозно, по-трезво по какъв начин може да се помогне. За мен това е стратегически въпрос и не е свързан само със съдбата на българите в Албания понастоящем или в близко бъдеще, с оглед на европейската перспектива пред Албания”, каза проф. Светлозар Елдъров.
По думите му – спрямо българите в Албания е пропуснато много. „Но това не означава, че трябва да се бездейства. Защото бездействието днес в бъдеще ще попречи да се предприемат други решения”, коментира историкът.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Јуни 26, 2010, 12:38:10
Ете после неколку пофалби за критичкито ум на Катерина Блажевска от мене, во денешната колумна во „Дневник“ и таа си ги покажува нозете. Логичното прашање е; „Дали главен критериум за успешност во РМ е едноставно антиБугарското?“

Цитат
Победа си е победа, па макар и во трка каде што другите не сакаат ни да учествуваат. Но, уште не и' се израдувавме на титулата „мис невработеност“, а од Бугарија веќе стигна ударна вест за нов успех: „Македонците победиха Молдова“.

Ако се прашувате во што тоа сме ги победиле Молдавците и на каков мегдан сме ги мереле силите, дилемата ќе ви ја реши бугарскиот министер, Божидар Димитров. Човекот објасни дека од 9.309 Бугари од странство кои изминативе шест месеци побарале и добиле бугарско државјанство, дури 7.201 се од Македонија. Патем, ова бил прв „семестар“ во кој Македонците убедливо ги победиле Молдавците, бидејќи со нив досега сме биле во изедначена, мртва трка по бугарски пасоши. Но, тоа не е се'. На последниот состанок на Советот за бугарско државјанство, на крајот од јуни, уште 271 Македонец ќе добијат бугарски пасоши.

За да си ја заокружиме овдешната приказна за македонскиот нескршлив патриотизам и желбата за зачувување на идентитетот, бугарскиот министер ни понуди уште еден компаративен податок. Имено, само во едно тримесечје два и пол пати биле зголемени барањата за бугарско државјанство од „други Бугари“, а дури четири пати повеќе од „македонските Бугари“. Според Димитров, причина за тоа била и олеснетата процедура за Македонците, кои не се обврзани да приложуваат докази за бугарски корени, бидејќи државата Бугарија смета дека сите имаат бугарско потекло. За разлика од Македонците, кои имаат карт бланш во оваа процедура за национално ребрендирање, пред се', поради фактот дека „Македонија била и останува најромантичниот дел од бугарската историја“, граѓаните на Молдавија и на Украина треба да приложат документи во кои е запишано дека се Бугари.

Ако го исклучиме оној мал процент граѓани во земјава кои навистина имаат бугарско потекло или од одредени причини решиле така да се изјаснат, што е нивно легитимно право, на сите им е јасно дека масовното барање бугарски пасоши не е резултат на некакво задоцнето национално освестување или на изненадна потреба за конверзија на македонските национални чувства. И на Софија и на Брисел им е јасно дека во прашање се гладот за европски пасоши и економско-егзистенцијални, а не национални мотиви, без оглед што политички кругови кај источниот сосед се' уште се обидуваат тоа да го подведат под синтагмата „крвта не е вода“.

Ова треба да биде и последен сигнал до Владата дека Македонците веќе немаат трпение да слушаат празни приказни за интегрирањето на земјава во ЕУ. Прагмата покажува дека им е поважно да станат европски граѓани дури и кога тоа значи (а)национален транзит преку Софија, отколку да седат во чекалница без јасни датуми и рокови, каде што националната гордост се потпира само на скапо платени јарболи, XXXL знамиња и популистичко-патриотски реклами и говори.

Ако Владата на Груевски сака да ги прероди, а не да ги одроди Македонците, мора веднаш да ги отвори европските перспективи на земјата, да воспостави директни политички, економски и културни коридори од Скопје кон Брисел и да го запре шверцувањето на националните судбини преку соседни метрополи. Во спротивно, неговото недејствување во насока да ја спречи ерозијата на македонскиот национален идентитет со една молба и бугарска таксена марка, ќе се смета за договорено национално предавство какво што немало ни во времето на најголемата асимилација на Македонците. Меѓу преродбата во сто и одродбата во еден чекор разликата е во тоа што нема разлика.

http://dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=3730ABB1B7EA4B44BFFEA67FB489D3B1

но добрата страна е што и покрај злобните предвидувања за намалување на барањата за БГ државјанство, па дури и за масовна појава на откажувања на истите по падот на визната бариера за РМ, нивниот број се зголемува...а извинете 400.000 нотарно заверни изјави за БГ етничко чуство, во правосуден систем на страна членка на ЕУ не е нешто кое може да се  занемари со шпекулации от типот „дрн бабалан“.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Competent на Јуни 26, 2010, 12:44:15
http://dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=3730ABB1B7EA4B44BFFEA67FB489D3B1

Цитат
... оној мал процент граѓани во земјава кои навистина имаат бугарско потекло  ...

 :D  ;D  ;)
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Јуни 26, 2010, 12:54:27
Друго принципиелно прашање е зошто никој не го поставува прашањето за над 150.000 албанци во РМ кои имаат и албанско и косовско државјанство или 100.000 кои имаат канадско државјанство или 80.000 кои имаат америчко државјанство или над 100.000 кои имаат словенско, србско и хрватско државјансто или над 100.000 имаат некое од западно европските државјанства...ваквата хајка е САМО против тие кои имаат БГ државјанство е просто кршење на уставните човешки права на тие граѓани на РМ...

е това е!
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: deko на Јуни 26, 2010, 02:07:42
 Е приятелу Даскал, како на умната македонска глава на т.н новинарка Блажевска не падна на ум кой очигледно го нема да каже некой убав збор  за България.Како заборави да каже дека половина населението от источна Македония се храни и егсистира само затоа що България така сака, односно таа е директен спасител от сиромащията на ова население. Добро е що населението во овой дел на Македония почнало брзо да се освестува, разбрале лугето дека македонизмот е вещтачка работа нещо однапред осудено на пропаст и си се вратиле кон българскиот корен а со тоа  патот во европа им е слободен.Не сакам да бидам вулгарен но морам да кажам човек со национално сознание македонист не е нищо друго  освен како кай кучинъата джукела, нещо без потекло без корен,е сега има некой кой що сака во свойот двор да прибере джукела.Така е и со ЕС не сака во своят двор да прибира разни юугословенски измислици от типот на македонисти. А тоа що се говори негативно за българските пасапорти а за другите ниту збор не се кажаува е чиста сръпска политика диктирана от Белград а спроведена от Груица, но тоа ке биде се дотогаш така се додека политиците во София не се пробудат и освестат и се додека не заземат цврст став кон Македония.Сега се дава историска шанса на дръжавата България да го реши еден от найгорчливите проблеми во своята история  и  еднаш за секогаш да му стави край на сръпската измама наречена македонизам.Европската дръжава България има сила има интелектуален капацитет за да ги сопре маките понижуванъата и ядот на македонските българи, колку побрзо го направи тоа, толку повеке следни генерации ке и бидат благодарни.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Competent на Јуни 27, 2010, 01:57:44
Во Македонија невработеноста порасна само за 1 %
http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=27EE68FEC22999429667B498BE87A676

Цитат
- За разлика од порано, кога невработеноста беше 38 проценти, ние успеавме и покрај економската криза стапката да ја намалиме под 32 отсто и токму затоа не се сложувам со тоа дека земјава е со најголема стапка на невработеност - вели Бајрами.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Urban на Јуни 27, 2010, 02:37:36
Президентите на Косово Фатмир Сейдиу, на Черна Гора Филип Вуянович, на Албания Бамир Топи и на Македония Георге Иванов

(Президентите на Албания, Македония, Черна гора и Косово обявиха, че са създали зона на свободно придвижване между държавите си и поискаха отпадане на визите за ЕС)


Quote:
Президентите на Албания, Македония, Черна гора и Косово обявиха, че са създали зона на свободно придвижване между държавите си, като знак на готовността им за следваща евроинтеграция.

Държавите прилагат мини-Шенген режим помежду си, заяви президентът на Косово Фатмир Сейдиу.

Стъпката, която може да даде възможност на гражданите на четирите балкански държави да пътуват през териториите си без визи, "демонстрира зрелостта ни за по-широки интеграционни процеси", заяви Сейдиу.

Той е домакин на започналата днес среща на четиримата лидери в косовския град Призрен.

Изпращаме послание към Шенгенското пространство, че гражданите на тези четири държави трябва да имат правото да свободно придвижване към неговите държави, заяви президентът на Черна гора Филип Вуянович.
Албанският президент Бамир Топи заяви, че стъпката е "призив към нашите европейски партньори, че разглеждаме свободното движение като основно право за всеки отделен гражданин, който живее и работи в нашия балкански регион".

Визи за страните от ЕС бяха въведени за държавите от Балканите след разпада на бившата Югославска федерация след серия кървави войни в началото на 90-те, но Евросъюзът вдигна ограничението за всички граждани на Сърбия, Черна гора и Македония пред декември 2009 г.

Албания, Босна и Херцеговина и Косово все още трябва да изпълнят необходимите изисквания за същата стъпка.

Четиримата президенти се срещат за трети път на подобен форум в последните две години.

Предишните им срещи се състояха в албанския град Вльора и в Охрид, Македония.

Сърбия, която не признава независимостта на Косово, обявена едностранно от Прищина през 2008 г., не бе поканена на срещата.

Коментирайки срещата в Призрен, на която сръбският президент Борис Тадич не е поканен, държавният секретар в сръбското министерство за Косово и Метохия Оливер Иванович заяви, че всяка среща, организирана от косовските власти, губи значението си "без главния фактор на Балканите", съобщи сръбската агенция ТАНЮГ. 
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Јуни 27, 2010, 12:11:25
Е приятелу Даскал, како на умната македонска глава на т.н новинарка Блажевска не падна на ум кой очигледно го нема да каже некой убав збор  за България.Како заборави да каже дека половина населението от источна Македония се храни и егсистира само затоа що България така сака, односно таа е директен спасител от сиромащията на ова население. Добро е що населението во овой дел на Македония почнало брзо да се освестува, разбрале лугето дека македонизмот е вещтачка работа нещо однапред осудено на пропаст и си се вратиле кон българскиот корен а со тоа  патот во европа им е слободен.Не сакам да бидам вулгарен но морам да кажам човек со национално сознание македонист не е нищо друго  освен како кай кучинъата джукела, нещо без потекло без корен,е сега има некой кой що сака во свойот двор да прибере джукела.Така е и со ЕС не сака во своят двор да прибира разни юугословенски измислици от типот на македонисти. А тоа що се говори негативно за българските пасапорти а за другите ниту збор не се кажаува е чиста сръпска политика диктирана от Белград а спроведена от Груица, но тоа ке биде се дотогаш така се додека политиците во София не се пробудат и освестат и се додека не заземат цврст став кон Македония.Сега се дава историска шанса на дръжавата България да го реши еден от найгорчливите проблеми во своята история  и  еднаш за секогаш да му стави край на сръпската измама наречена македонизам.Европската дръжава България има сила има интелектуален капацитет за да ги сопре маките понижуванъата и ядот на македонските българи, колку побрзо го направи тоа, толку повеке следни генерации ке и бидат благодарни.

Да апсолутно, во најтешките моменти на независноста на РМ, државата България подавала рака, во дипломатските битки за признавање на младата држава, ембаргото от Грција, предвечерието на 2001, па и социјалната димензија на БГ државјанството е сериозна помош на државата РМ.

Но тоа кое е најважно е фактот дека аплицирањето за БГ државјанство е комплетно ДОБРОВОЛЕН чин и е израз на слободна волја и тоа е клучното во целата таа работа. Непочитувањето на тој факт е непочитување на основно човеково право.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Јуни 28, 2010, 01:35:10
http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/egipkanite-vo-makedonija-baraat-vkluchuvanje-vo-preambulata-na-ustavot

Египќаните во Македонија бараат вклучување во преамбулата на Уставот  

27.06.2010 - 19:08 | Македонија
Настојувањата за признавање на Египќаните како посебна етничка заедница која живее и егзистира во Македонија продолжуваат и натаму, беше речено на одбележувањето на 20 години од постоењето на првата општествено-политичка организација на Египќаните во Македонија што денеска се одржа во Струга.

 
Според Рубин Земон, претседател на Сојузот на балкански Египќани, главен проблем за Египќаните е тоа што како заедница располагале со малку образовен кадар кој може да се соочи со проблемите.

Земон, меѓу другото, истакна дека здружени во мрежа за мултиклутурно општество со останатите помали етнички заедници и понатаму ќе инсистираат да бидат вклучени во преамбулата на македонскиот Устав.

- За жал, во изминативе дваесет години сме целосно маргинализирани од општеството, затоа работиме максимално на рушење на тие бариери, рече Земон.

На одбележувањето на годишнината во Струга беа присутни преставници на сите политички партии. Според неофицијални податоци, во Македонија живеат околу 5000 Египќани.

 
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Јули 01, 2010, 12:52:58
Брисел ќе ни ги тегне ушите за прислушувањето

Цитат
Екслузивитетот на МВР неограничено да прислушува кога сака и кого сака 24 часа седум дена во неделата, може скапо да ја чини Македонија. Прогнозите на опозицијата се дека поради ова државата може да добие уште една шлаканица во Брисел. Ваквата привилегија на МВР добива уште поголема специфична тежина и изгледа застрашувачки, ако се има предвид фактот дека никој во државата не може да ги следи комуникациите на евентуалниот криминал во Министерството.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=15D5F80CC106334DA33825EC4C38F088
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Јули 02, 2010, 10:29:52
Хелсиншки го објави годишниот извештај за состојбата со човековите права

02.07.2010 10:18

Изминатата 2009-та со голема сигурност можеме да ја одбележиме како година во која власта на ВМРО-ДПМНЕ и пред сè нејзиниот лидер вршат концентрација на моќта преку „земањето во раце на сите конци“ на законодавната, извршната и судската власт, процес во кој се маргинализираат правната држава и владеењето на правото, а со тоа и човековите права и слободи.

Ова се заклучоците од годишниот извештај на Хелсиншкиот комитет за состојбата со човековите права за 2009-та година кој беше промовиран предмалку.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=124861
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Јули 03, 2010, 12:39:26
Хелсиншки - Македонија назадува во областа на човековите права

Скопје, 2. јули (ИНПРЕС)

Цитат
Ние одиме назад, назадуваме во областа на човековите права и главната појава ни е концентрација на моќта, односно во силата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Од вонредните избори наваму, постои една појава која сериозно ги загрозува елементарните човекови права, а таа е поврзана со концентрацијата на моќта, пред се во владеачката структура, стои во Годишен извештај за состојбата со човекови права, нивна заштита и промоција на Хелсиншкиот комитет.

http://inpress.com.mk/?ItemID=65BF98E9C1E79E47BD028AA1DFDD3923
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Јули 04, 2010, 11:21:12
Македонија не е на инвестициската мапа на Кина

Цитат
Балканот е преплавен со вложувања од Кина, a Македонија ја нема на инвестициската мапа на светскиот економски џин.
Податоците покажуваат дека неверојатни 11 милијарди евра вложила Кина во балканските држави само во последната година, но во земјава не е влезено ниту евро.
Од најважните инвестиции, три милијарди евра се потрошени за концесија и модернизација на пирејското пристаниште во Грција, 200 милиони евра за изградба на мост преку реката Дунав во Србија, стотици милиони евра се искористени за изградба на енергетски и инфраструктурни објекти, фабрики, шопинг центри, хотели во речиси сите земји во регионот.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=124914
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Илинден на Јули 05, 2010, 07:39:25
Четири години преродба – Анализа на А1

Брзи промени, повисок животен стандард, пониска невработеност. За бизнисмените - подобра бизнис клима, за граѓаните - поефикасна администрација. Економијата беше клучната карта со која ВМРО-ДПМНЕ во 2006-та неприкосновено го порази Социјал демократскиот сојуз.

Четири години потоа стапката на невработеност се намали на 32 % - недоволни за да ја променет сликата. Во земјава 28,7% се сиромашни, при преземањето на власта слично - 29,8%.

Она што значајно требаше да го забрза економскиот пулс на земјава беа инвестициите и државните и оние на приватниот сектор.

Но, дали потфрли клучниот адут на оваа власт, инвестициите лани не достигнаа ниту 200 милиони евра. За Владата беше виновна кризата.

„Имаме неколку, кои што нормално, заради очигледни доверливи причини, немаме финални одлуки, но пред финални одлуки сме и очекуваме 2010-та, како се подобрува прегледноста кај самите фирми, кај економијата, кај развојот на пазарите низ Европа, да носат повеќе идеи и повеќе конкретни проекти“, вели Веле Самак, министер за странски инвестиции.

Се отвораа слободни економски зони, две звучни имиња, Џонсон Контролс и Џонсон Мети влегоа во земјава. Даночни ослободувања, рамен данок, потези што требаше да ја подобрат бизнис климата. Во име на инвеститорите, цел владин тим, министри, промотори. Владата влезе во регулаторна гилотина. Македонија прогласена за реформатор од Светска банка.

2008-ма оваа Владата повторно ја доби довербата. Предвремени избори. Преродба во 100 чекори - надградена и проширена, а во неа пишува, понуда на визија која треба да ја измени денешнината која треба да отвори нова страна од нашата историја.

Сепак економија падна на колена. Без членство во НАТО и без датум за преговори во Европската Унија.

„Ако ние сакаме долгорочно да останеме сиромашни, молим, тоа е избор на оваа нација, трајно ќе бидеме сиромашни, но горди“, рече Ванчо Узунов, универзитетски професор.

„НАТО ви е гаранција дека вие безбедносно сте безбедни, значи нема да имате од тој карактер проблеми. Европска Унија ви е гаранција дека вие имате пристап до капитал“, вели Лидија Димова, Македонски центар за ЕУ образование.

Така велат експертите. Дали големите ветувања ќе донесат големи разочарувања, сепак ќе се анализира по следните избори, без разлика дали се редовни или предвремени.

Извор: A1 (http://anonym.to/?http://a1.com.mk)
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Јули 06, 2010, 11:57:39
СДСМ - Со МВР раководи партиско - фамилијарна врхушка

Цитат
Собранискиот инцидент на најдиректен начин потврди дека Република Македонија заради политиките на Груевски и ВМРО ДПМНЕ се претвори во полициска држава, обвини координаторката на пратеничката група од СДСМ во Собранието, Цветанка Иванова.

http://inpress.com.mk/?ItemID=3317BD4AB0C7A045BE2FBE70428AEF23
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Јули 09, 2010, 02:02:39
ФУЕРЕ СО ОСТРИ КРИТИКИ ЗА ЗАСТОЈОТ ВО РЕФОРМИТЕ И ВО ДИЈАЛОГОТ
Политичките кавги носат лош извештај


Цитат
Евроамбасадорот Ерван Фуере упати остри критики до сите партии дека се виновни за слабиот политички дијалог и побара подобрување на состојбата во судството, јавната администрација, како и измени на собранискиот деловник, како најзначајни точки од кои ќе зависи содржината на годишниот извештај на ЕУ за напредокот на земјата.
Тој ја критикуваше размената на писма меѓу политичките партии, во кои беше употребен остар јазик што не може да осигури демократија и побара политичките актери да настапуваат во духот на консензус и со обединет јазик.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=4&tabid=1&EditionID=2064&ArticleID=144206
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Јули 12, 2010, 10:46:57
Политичка бура во чашата на Вељаноски

Цитат
Трајко Вељаноски ја преживеа политичката бура. На крајот од мачниот ден, со зацрвенето лице и со кисела насмевка ја напушти собраниската сала и замина во Кабинетот на претседателот на парламентот. Со оглед на апсолутното мнозинство што го контролира владејачката ВМРО-ДПМНЕ, немаше сомневање дека Вељаноски ќе остане на спикерската фотелја. Сепак, допрва ќе се покаже дали барањето на НСДП и на СДСМ тој да ја понесе одговорноста за собранискиот инцидент било „голема бура во чаша вода“, како што самиот го оквалификува во финишот на целодневното заседание. Или, според убедувањето на опозицијата, станува збор за Пирова победа, за која цената ќе му ја испорачаат оние што му аплаудираа вчера на полноќ.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=88EC1E27A2586443BCD1576C8CE781ED
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Јули 13, 2010, 12:12:14
 продуктите на србо-македон-комунизмот

„Етничка Албанија“ во центарот во Тетово


Графити со текст „етничка Албанија (etnice Shipri)“ се наоѓаат на две локации во центарот на Тетово. Непознати автори ги обработувале споменикот на револуцијата пред Центарот за култура и познатиот објект „Ловец“. Зборот „Албанија“ е нагласен со црвени букви, а „етничка“ со црни. На стотина метри подалеку, во трговскиот центар, веќе неколку месеци е изложена карта на голема Албанија. Пред неколку години таму е поставено знамето на Албанија. Се чини дека графитите, картата и туѓото знаме не се доволна провокација за реакција. Надлежните органи молчат.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=9AA150E031235943A3DE26B58A4AF64C
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Јули 15, 2010, 10:28:11
Тивка евакуација од Брисел

 (http://www.picvalley.net/u/2929/14672107701734232151279182421UFBf9Ijb6o2B5g5NKai6.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2929/14672107701734232151279182421UFBf9Ijb6o2B5g5NKai6.JPG)
Европската Унија не е заморена од проширувањето, туку е изморена од се' понерешителното чекорење на Македонија кон ЕУ, порачуваат од Брисел

Цитат
Македонија е задоволна од досега постигнатото во Брисел, па и покрај острите критики за застој во реформите, со потезите што ги влече испраќа порака дека оваа година не се потребни дополнителни напори во лобирањето во европските институции пред изработката на новиот октомвриски годишен извештај на Европската комисија (ЕК) за нашата земја.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=2C9BD9D39276B2409F35CB6E5ADA1E26
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Илинден на Јули 15, 2010, 08:56:57
http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=125360 (http://anonym.to/?http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=125360)

Фармерот Илиевски го сомничат за производство на марихуана[/u]

Битолскиот фармер Душко Илиевски, заедно со неговиот татко Томе и брат му Цане, денеска во попладневните часови се приведени од битолската полиција, која ги сомничи заради производство на марихуана.

Според претходно добиени сознанија, со судски налог, битолската полиција изврши упад во градината на семејството Илиевски во Градско поле, каде што, во услови на систем за наводнување, покрај градинарските производи биле пронајдени и 207 стебла на „канабис сатива“ со одлична вегетација.

Во нивата бил затекнат братот Цане, а потоа биле доведени таткото Томе и Душко Илиевски. Непосредно пред овој дневник, полицијата се уште вршеше увид во куќата на Илиевци, трагајќи по нови докази за кои тврдат дека постојат, според нивни оперативни сознанија.

„Полициски службеници од отсекот за недозволена трговија со дрога при Секторот за внатрешни работи во Битола, извршија претрес во домот и во други простории, како и во градинарска нива во местото викано Градско поле во околината на Битола, каде што беа пронајдени и одземени двесте и седум стебла од растението „канабис сатива“.

-При тоа, поради основано сомнение дека се сторители на споменатото кривично дело, во текот на денот, од страна на полициските службеници се приведени три лица“, рече на денешниот прес, м-р Ѓоко Стрезовски, портпарол на СВР Битола.

Братот Цане Илиевски, непосредно пред да биде приведен, изјави дека станува збор за див коноп и дека ова се прави за инает, а брат му Душко со лисици на раце во градината бил држен три часа.

„Не теретат дека сме саделе марихуана во нашата нива, а тоа е див коноп кој расте низ цело Градско поле. Ова е за инает, дека им кажа оти ние не го садиме и му рече, немој да се ѕвериш и тие го врзаа. Првин мене ме фатија овде, после го викнаа и брат ми овде. Еве онде го држат врзан инспекторите“, вели Цане Илиевски, брат на Душко.

Пронајдениот канабис предаден е на вештачење во Скопје, а битолската полиција во текот на утрешниот ден, до Основното обвинителство со обезбедениот доказен материјал, ќе поднесе посебен извештај.

Бидејќи Душко Илиевски беше најекспонираниот фармер во протестите за „Сведмилк“ и јавно обраќање на митингот на СДСМ во Скопје, неговото апсење предизвика бурни политички реакции, а претходно од полицијата имаше заработено три прекршочни пријави, заради поседување семејна пушка, упад кај градоначалникот и за јавно омаловажување на премиерот.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Илинден на Јули 15, 2010, 09:00:57
http://www.vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=37&egId=7&eventId=25108 (http://anonym.to/?http://www.vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=37&egId=7&eventId=25108)

Бунтовникот за криминалот во Сведмилк уапсен за производство на марихуана[/u]

Полицијата го уапси фармерот Душко Илиевски кој се крена против власта заради криминалот во Сведмилк во кој му изгореа 37 илјади евра. Со лисици на раце полициски инспектори неколку часови го шетаа Илиевски во нивата на татко му каде наводно се наоѓале насади со марихуана. Го сослушале и неговиот брат, но во станица го однесоа само Душко. Неговиот брат Цане вели дека ги теретеле дека саделе марихуана, а всушност станувало збор за див коноп кој растел на нивите низ битолско.

- „Ова е за инает, дека им кажа дека ние не го садиме и им рече немој да ми се ѕвериш и тие го врзаа. Првин мене ме фатија овде, после го викнаа и брат ми“, сведочи Цане.

Портпаролот на МВР Иво Котевски за Алфа потврди дека Илиевски е во полициска станица во Битола. Според него станувало збор за чист случај на одгледување марихуана.

Илиевски е познат во јавноста како лидер на протестите на кооперантите на Сведмилк. Досега заработи три прекршочни пријави. Полицијата му упадна во домот и бараше илегално оружје, прекршочно го гонеше за навреда на премиерот за наводно истакнати некролози со слика на Груевски со натпис „Кражба во 100 чекори, пред очите на Владата исчезнаа 39 милиони евра. Остваруваме“. Опозицискиот СДСМ ја обвини власта дека на брутален начин се пресметува со човекот кој заради криминалот во Сведмилк останал без денар. Го повикаа Груевски да престане со полициски монтирани постапки брутално да се пресметува со неистомислениците од сопствениот народ. Од владејачката партија одговорија дека наместо да реагира панично, СДСМ требал да сочека да заврши истрагата за случајот.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Јули 16, 2010, 09:25:38
http://www.focus-news.net/?id=n1419740


"Алфа ТВ": Корабособственици в Охрид искат българска фирма да проверява плавателните съдове  

16 юли 2010 | 10:12 | Агенция "Фокус"
Охрид. Корабособствениците в Охрид са шокирани от размера на сумата, която трябва да платят на френската фирма, с която правителството сключи договор за извършване на технически преглед на корабите. Това съобщи македонската телевизия Алфа Тв. На фирмата "Биро веритас" всеки корабособственик трябва да плаща годишно по 7700 евро за редовен технически преглед на корабчетата. При това в тази сума не влизат контролните прегледи, които френската фирма би извършила допълнително, при искане на съответните институции.
Корабособствениците се чувстват изиграни. Те предлагат сключване на договор със сръбска или с българска компания, която да осъществява регистър и проверка на корабчетата. За същата работа техните цени са около 2300 евро.
Това са крайно високи и неприемливи цени за нас. Некоректно е, каза Горан Устиянски от Сдружението на корабособствениците.
Според тях - това означава край на корабоплаването в Охрид.
Капитани и моряци казват, че ще закотвят корабите си на охридското пристанище и няма да подпишат договорите с "Биро веритас", независимо, че правителстото вече е сключило договор с френската компания.
Началникът на Охридската капитания Настески засега не коментира недоволството. Той е в Скопие, за да предаде недоволството на корабособствениците.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Јули 16, 2010, 01:28:26
Косово поатрактивно од Македонија за британскиот капитал

Цитат
Британските компании повеќе сакаат да инвестираат во косово отколку во македонија. неизвесноста поради спорот за името, бавната администрација и нејасните закони во земјава ја направија новата балканска држава поатрактивна дестинација за компаниите од Обединетото Кралство, вели првиот човек на британската бизнис заедница.

„Во Македонија во моментов периодот е многу тежок пред се поради проблемот со името. Компаниите се обидуваат да го минимизираат својот ризик. Велат кога еднаш ќе знаеме што ќе се случи со Македонија тогаш ќе донесеме одлука да инвестираме. Косово сега има предвидлива состојба додека во Македонија постојано се одложува, тие одложувања во бизнисот чинат многу пари“, изјави Реј Пауер - британска бизнис заедница.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=125177
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Јули 17, 2010, 05:11:45
http://www.ereporter.com.mk/mk-mk/Details.aspx?Title=11013

Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Илинден на Јули 21, 2010, 03:18:48
Македонија во ист вител со Косово и со Босна и Херцеговина (http://anonym.to/?http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=721101029116&id=9&setIzdanie=22039)

Статусот на Косово, изборите во БиХ, името во Македонија. Овие три предизвици најавуваат жешка есен во регионот. Сигурно е дека откако утре Меѓународниот суд на правдата во Хаг ќе го објави ставот за легалноста на прогласувањето на независноста на Косово, ова прашање нема да биде затворено. Тоа ќе се врати на политичкиот терен, со можни реперкусии врз целиот регион. И врз Македонија...

Под статијата има интересен коментар на извесен Јован:
Site tri "drzavi" (Makedonija, Kosovo, Bosna -m.z.) se povrzani so Srbija, ili potocno, site tri se vodat kako srpski teritorii, pa zatoa se staveni vo eden kos za resavanje. Makedonija(ovaa denesnava RM) spored Bukureskiot dogovor e srpska teritorija, a "nezavisnosta" koja ja dobi pred seesetina godini bese samo za vo sklop na Yugoslovenskata federacija, pa ne slucajno kako referentno ime ni go dodelija Bivsa Yugoslovenska republika Makedonija, kade sto jasno ne povrzuvaat so Yugoslavia. Zatoa problemot so Makedonija ne e Grcija i grckoto glumenje anticki Makedonci (im se pridruzivme i nie so isto tvrdenje) tuku problemot e sosema poinakov i poslozen. Grcija e samo marioneta na "starata kralska" Evropa koja i dade zadaca da ja zadrzuva Makedonija, dodeka ne iznajdat nacin i resenie so Srbite kako i koga da ne resat. Situacijata ke ja dokomplicira Bugarija koja veke neskrieno pocna da "bara" svoj "prava" okolu problemot Makedonija, baska drzavata Bugarija(ili potocno mafijata) pocna da "investira" vo Makedonija svoj razuznavacki centri koj imaat za zadaca da vospostavat kontrola pred se vrz Makedonskite finansii, a potoa i drzavata.Za ova veke imaat "regrutirano" ovdesni "tajkuni", biznismeni, politicari i funkcioneri koj ke "lobiraat" no i rabotat za nivni celi. Srpskoto vlijanie ovde e silno veke od poodamna, no vo posledno vreme go gubat toa silno vlijanie, no nema taka lesno da im ostavat na Bugarite da ja "zavzemat nivnata teritorija". Vo Makedonija doprva ke se razgori "vojna" pomegu Srpskoto i Bugarskoto vlijanie ovde. Vo ovoj "sukob" Makedonskata samosvest moze totalno da se izgubi, no ako e dovolno "samosvesna" zelna i sposobna za drzava i nacija, moze konecno i da uspee da napravi definitivno svoja drzava vo prav smisol na zborot. Ova sega sto go imame e "cardak ni na nebo ni na zemja", obicna bezimena teritorija so koja rakovodat megunarodni vlijanija,(privremeno) dodeka ne resat sto i kako so nas. Mnogumina se lazat deka so istekot na Bukureskiot dogovor (2013ta)Makedonija ke bila "cela". So zavrsetokot na ovoj dogovor, jasno stoi deka "dokolku ne se dojde/dogovori nov dogovor, istiot prodolzuva da vazi kako traen".Znaci resenie ovie nekolku godini mora da ima, ili Makedonija ke ja snema za sekogas. Sansi da "povolen dogovor" za nas ima, bidejki kako sto kazav "protiv" Makedonija e samo starata kralska Evropa(kralskite familija i dvizenja) dodeka "ponovata" demokratska i "kosmopolitska" Evropa nema ama bas nisto protiv nas i Makedonija, no neznaci deka oni poradi nas ke krsat kopja so starite ostatoci kaj niv. Nie samite mora da se izborime za nasite prava, identitet i drzavnost. Kolku ke uspeeme i dali ne biduva, doprva ke treba da vidime kolku ni se moznostite i "svesta".
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Јули 22, 2010, 10:05:36
Мистериозни збогувања на „Илинденска“

Цитат
Оставката на директорот на Управата за перење пари, Ване Цветанов, и реториката со која тој го нападна довчерашниот шеф, Никола Груевски, покажува дека нешто не штима во редовите на владејачката партија. Цветанов тврди дека Владата води лицемерна политика и е незаинтересирана за борба против вистинскиот криминал.

Тоа се тешки обвинувања особено кога доаѓаат од некого што е „постар член на ВМРО-ДПМНЕ отколку што е тоа премиерот“, како што вели за себе Ване Цветанов.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=60D3BFA39EADBC4ABD20531291899857
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Јули 24, 2010, 09:35:26
Премиере, нека ми го вратат милионот што ми ги должат

 (http://www.picvalley.net/u/1672/179155497812783300311279956817FmBijdknCw8tSZCm0W4x.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/1672/179155497812783300311279956817FmBijdknCw8tSZCm0W4x.JPG)
Компанија, на која државата и' должи 64 милиони денари, eдна и пол година не може да си ги земе парите

Нина Нинеска-Фиданоска

Цитат
Државата не им плаќа на фирмите на кои им должи огромни суми пари дури ни по година и пол. Колку Владата да го демантира тоа, излезе на виделина дека тешко заработените средства на македонските компании, неверојатно долг временски период остануваат заглавени во државните лавиринти.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=D7B4CF55C593654AAF54F8A082263FF4
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Јули 24, 2010, 12:23:01
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=4&tabid=1&EditionID=2077&ArticleID=145201


СКАНДАЛОЗНИ СВЕДОЧЕЊА НА ПОРАНЕШНИТЕ МИНИСТРИ
Патот на дрогата во рацете на полицијата?
 Јулијана Ивановска


Шефовите што ја организираат милионската илегалната трговија со наркотици во Македонија се директно или индиректно поврзани со полициските или со безбедносните структури.  Без нивна помош или согласност, велат криминолозите и поранешни министри за внатрешни работи, апсолутно не е можно овој незаконски бизнис да успева со години, а во одредени случаи да се откриваат само малите играчи. Полицајците што работат на премините со своето неискуство во откривањето наркотици што влегуваат или транзитираат низ државава успеваат да фатат само мало количество, од 10 до 20 килограми. Поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски вели дека токму наркобосовите живеат и се во врвот на македонската полиција. - Ќе поведеме иницијатива да се изврши претрес на становите на високите, па дури и на највисоките полициски функционери.  Да се види јавно како од една плата еден директор може да има плац од неколку илјади квадратни метри во центарот на Скопје или во елитната периферија на Скопје, да се влезе во неговиот дом. Токму тогаш ќе видиме дали македонското судство има капацитет да го направи тој чекор - вели Бошкоски. Наркобизнисот има пуштено краци во сите пори на државава, посебно во безбедносните и тие се врската што ги поврзува со главните препродавачи и шверцери на наркотици. Од продажбата на наркотици, вели универзитетскиот професор и поранешен шеф на военото разузнавање, Владимир Пивоваров, дневно во Македонија се заработуваат меѓу еден и три милиони евра. - Познати се лицата што се занимаваат со овој вид криминал, но, за жал, никој не зборува за тоа и никој не презема ништо. Повеќето од нив се наоѓаат во безбедносните служби на нашата држава - категоричен е професорот.Поранешниот републички секретар за внатрешни работи и јавен обвинител, а сега адвокат, Стеван Павлески, вели дека е јасно дека голем шверц на наркотици не е можно да се изведе, ако мозокот-нарачателот на дрогата нема познанство со безбедносните служби.
- Најголем проблем е тоа што МВР не може и да ја заплени дрогата и да ја вештачи. Тоа го нема никаде во ЕУ и за тоа постојано сме критикувани токму од Унијата. Бизнисот со дрога, за кој одредени поединци или служби замижуваат или дозволуваат таа да помине, е јавна тајна кај нас. На тој принцип работи и американската Агенција за борба против дрога (ДЕА), која свесно дозволува одредени пратки да завршат во рацете на нарачателот за да може да ја види мрежата на шверц и подоцна, кога ќе се организира голема пратка на кокаин или н хероин - вели Павлески. Неговиот поранешен колега, Љубомир Михајловски - Џанго вели дека е многу лесно во Македонија да се внесат, на пример, 10 килограми хероин, кој лесно се крие во автомобил, а неговото откривање зависи од евентуалното сознание на службите за безбедност или од практиката на полицаецот.
- Кога преку еден премин „поштарот“се обидува да внесе дрога, ако нема сознание дека шверцува хероин, тогаш останува можноста полицаецот случајно да го открие. Тоа е можно ако има искуство и во разговор со него, ако процени дека не е турист или не оди во посета, да го одвои од колоната и да изврши претрес. Но, сметам дека ако полицајците немаат и тренирани кучиња, техничка опрема, тешко е дрогата да биде откриена - смета Михајловски.
Дека границите на Македонија се како швајцарско сирење говори и последниот документ на специјалниот оддел на Обединетите нации за борба против дрога и криминал (УНОДЦ), кој ја вбројува Македонија меѓу земјите од балкански пат на дрога за Европа, кој почнува во Авганистан, па преку Блискиот Исток и Турција оди до крајните дестинации во Скандинавија, Велика Британија и во земјите од Бенелукс. Според овој извештај, до 25 тони хероин патува низ Македонија за Италија, а се констатира и тоа дека токму Македонија има централна улога во транзитот и шверцувањето, кои ги организираат и спроведуваат домашни групи. Нашата полиција годинава заплени 33 килограми хероин, што за нив било успех.


Дрогата врти три милиони евра дневно


Поранешниот воен разузнавач Владимир Пивоваров тврди дека количеството на дрога што транзитира и таа што останува во Македонија е многу поголемо од тоа што се презентира во јавноста.
- Во Македонија имаме официјално 12.000 зависници што секој ден консумираат дрога. Ако таа дрога чини по 900 евра за еден килограм, кога ќе се помножи со бројот на нерегистрираните зависници добиваме дека конечната дневна заработка од дрога во Македонија изнесува околу три милиони евра – вели Пивоваров.
Во „увозот“ на дрога, тврди Пивоваров, се вклучени сите можни превозни средства, автомобили, камиони, па дури и железничкиот и авиосообраќајот. Овој вид криминал, е дел од корупциски систем, кој треба да се реши, тврди тој.
 

 
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: deko на Јули 26, 2010, 12:56:13
Како тоа и малите деца во Македония знаат дека високи полициски службеници се замешани во шверцот на дрога а нашиот убав и много умен премиер незнае.Некако многу наивен бил, или пак така го прави процентот што го зема от секоя зделка со дрога. Звучи некако несериозно но ако не беше така немаше  да дозволи убийци и луге от Македонското подземйе да добийат полициски значки.Не е убаво на овой сайт да спомнуваме иминъа но секой кой бил по скопските кафулинъа имал можност да ги види одредени скопски криминалци како се фалат и величат со полициските значки.Се поставува прашанъе таа своя привилегия и недопирлливоста на законот за колку десетици или стотици илядници евра ке я зголемата банковната сметка на одредени на лугето от власта.А от друга страна гледаме како невини луге лежат во затвори и се обвинуваат со лажни и монтирани процеци само заради тоа што не се срамат да явно да го кажат своето българско национално чувство.Мегународнта заедница треба посериозно да се позанимава со правниот систем во Македония се чини дека таму нещо е многу гнило.Но треба да се позанимава и со мафияшкиот клан или фамилията от Щип коя що управува и я води во длабоки кримаинални води Македония, а целиот народ и неговата иднина я заложия како во партия покер или рулет..Грция много добро разбра кой луге управуваат со нейзината северна соседка  и сосема во право не дозволия влез во ЕС на држава каде што фалсификатот и криминалот царуваат.Но що стана со другата европеиска соседка България.Дали трпениети и толерентноста кон македонските власти веке  се граничи со лудост и глупост.До кога оваа дръжава ке  дозволува  некоя си кловновска македонска влада да се подиграва со честа и достоинството кон се що е българско а наймногу кон македонскиот българин.Веке одтамана дошло времето на най ригорозен начин да се санкционира криминалниот клан от Щип.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Јули 28, 2010, 07:52:24
оваа не го пишува бугарофил, ванчевист, туку напротив, дете на сдсм...


Фалангисти

Ех, што ми требаше да отидам на одмор, и тоа баш во Охрид! Одмор, по дефиниција, е нешто што не заморува. А има ли нешто поуморително од Охрид на крајот на јули?

Голема гунгула крај големата вода. Уште поголема „галама“. Прегласни музики напаѓаат отсекаде. Ушните тапанчиња тапан ми ги сторија. Ем бучно ем патетично: југоносталгични кафеански тонови а ла „чаше ломим руке ми крваве“, безгрижни шлагери од „безгрижните“ времиња, „апсолутно романтични“ ју-рок балади, заразни турбофолк-тактови што вадат од такт. Неподнослива какофонија зачинета со понекоја џез, техно и хип-хоп мирудија.

А кај што има мирудија, мириса и на манџа. И не само на манџа туку и на загорена скара. Чад насекаде, вересија никаде. Се пече месо, се пече пченка, се печат пуканки на големо и на мало. Тамам успеав да побегнам од „мио-мирисите“, од амфитеатарот ме нападнаа сексуално-просветителските крици на раперите од „Токсикологија“. Миљковиќ загинал од пресилен збор, а мене ме прострела самобендисаниот глас на „Тони Зен, Тони Зен“: „Дали смо спремни?

„Главом без обзира“ киднав накај Канео, последната надеж за бегство од србо-какофонијата. Но, само што почнав да и' се препуштам на поезијата на брановите, ете ти беља. Помина брод преполн развревени патници од кој ечеа незаборавните стихови на свадбарската химна „И тебе сам сит кафано...“

По само три дни, „и тебе сам сит Охриде“. Капката што ја прели охридската чаша пелин беше културната манифестација „Александар Македонски“ - спонзорирана од Министерството за култура. „Што чудо ќе е ова сега?“ - си помислив, кога го видов натписот на бината. „Нема белким да истрча фалангата и да заигра едно оро?“ За неколку минути си го поткасав јазикот. Прво ме просветли најавувачката која објасни дека преименуваниот фолклорен фестивал го одбележува роденденот на Александар Македонски - херојот што „сакаше да ги обедини луѓето“. Потоа, шест девојки со опавчиња истрчаа во бело-црвени носии (кои првпат ги гледам) и почнаа чудно да подрипнуваат (на музика што првпат ја слушам). Во подрипнувањето им се приклучија шест фалангисти во црвени фустанчиња со полна воена опрема - со долги копја, украсени шлемови, и златни штитови со шеснаесеткрако сонце. Ете, и тоа чудо го видов - оптимистичко античкомакедонско оро, на весел античкомакедонски ритам. Вистински антипод на „Тешкото“. Баш „милитаристички опуштено“. Мора да се признае, проектот за античкомакедонско преродување се остварува и за време на годишните одмори. Но, што би рекле за оваа новоизумена фолклорна традиција нашите словенски учители, светите Кирил и Методиј, Климент и Наум? А што друго, освен - резил!

За да закрепнам малку од античкомакедонскиот културен шок, утредента заминав за манастирот „Свети Наум“ - еден од најбележитите паметници на нашиот словенски идентитет. На првата капија ме пресретна тринаесетгодишно момче во работна униформа - продаваше билети за паркинг. Ем паркингот - „росна е ливада“ ем злоупотреба на детски труд. За да се пробие човек до прекрасните извори, мора да го преживее охридскиот шпалир од античкоправославни сувенири, шарско-лесковачки плескавици и турбопатриотски ноти. Има ли поочебиен показател за тоталната еколошка негрижа од ѓубрето расфрлано на сите страни и паркираните автомобили крај самите извори? Вистински контраст на панаѓурската атмосфера околу изворите е лежерната атмосфера на песочната плажа на воениот камп - една од најживописните плажи на езерото. Ем плажата е чиста и уредна ем погледот кон манастирот е вознесувачки. А и камперите еколошки се самоорганизирале. Ме насмеа предупредувачкиот натпис на импровизираната картонска канта за смет - „Не го фрлај картонов“.

По разгледувањето на манастирот и вкусното манастирско гравче, преку Галичица - за Преспа. Планинскиот пат е посебна авантура. На преслапот, чудна трилема: што е поубаво, Охридско, Преспанско или Галичица? А зошто не и обете езера и планината? Параглајдеристите што полетуваат под врвот најдобро знаат. Се спуштаме накај Стење, со намера да го посетиме Коњско. Но, асфалтот одеднаш прекинува. Жива срамота, село покрај толку убаво езеро да нема асфалтиран пат. Го „изеле“ преплатените споменици и преродбеничките реклами. Се враќаме назад и тргнуваме кон спротивната страна на езерото.

Одмор, по дефиниција, е нешто што не заморува. Таква е и плажата „Дупени бич“. Чиста и уредна. На секои десетина метри канта за отпадоци. Кафуле од кое не ечи нападна музика. Забрането е правење лесковачка скара. Има неколку вида сенки, ситен песок и две игралишта за одбојка - едно во вода, едно на песок. Идеално за спортување и за лежарење.

Се сместуваме во стара, но туристички адаптирана селска куќа. Ни трага од охридската какофонија. Селото е чисто. Дење пеат штурци, а навечер летаат светулки. Спомен-плочата сретсело одбележува настан од партизанското минато. (Во соседното село се прославува Илинден и комитската борба од 1903 со фолклорни групи облечени во македонски народни носии). На селската туристичка мапа се означени повеќе околни цркви. Во собата во која сум сместен има закачено две големи ѕидни таписерии. Едната е на Гоце, другата е на Тито. Битна знаменитост во близина на селото, веднаш покрај границата, е Маркова нога.

Ноќеска имав кошмар. Сум дошол пак на одмор во истото село. Наместо преспански мир - охридски панаѓур. Селото запуштено и нечисто, како и најблиската плажа. Ниту дење пеат штурци ниту навечер летаат светулки. Спомен-плочата сретсело одбележува датум од славното античко минато. Во соседното село се прославува Илинден со фалангистички фолклор, како ден кога Александар Македонски ги покорил соседите. На селската туристичка мапа се означени повеќе храмови во кои се практикувала античкомакедонската „религија на сонцето“. Во собата во која сум сместен има закачено две големи таписерии. Едната е на Александар, другата е на Филип. Битна знаменитост во близина на селото, веднаш покрај границата, е Букефаловото копито.

П.С. Колумнава ја праќам од сретсело. Селото нема чиста вода за пиење, но има бесплатна безжична мрежа „остваруваме“. Рај за колумнисти.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=74CD142FB5624E49B9484BA69CD21C1A
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Јули 28, 2010, 12:15:37
кога сме вече во Охрид малку за паркингот....збудале народот от состојбите во РМ

(http://vest.com.mk/WBStorage/Articles/926276366F763C46A3D41C635AA5A814.JPG)

Досетлива баба

Ед­на бабичка од охридското село Трпејца смислила оригинален начин да за­ра­бо­ту­ва во екот на сезоната. Поради недостиг на слободни паркинг-места, таа го из­нај­му­ва­ својот двор. За да ја препознаат туристите на кои им треба паркинг, на маицата испечатила оригинален текст "Паркирај кај баба".

http://vest.com.mk/?ItemID=A51200911D1BD94D99F14F6079FA48F3
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Корени на Јули 30, 2010, 10:09:21
Политически натиск върху журналисти в Македония
Правителството на Груевски отрича обвиненията

http://www.dnes.bg/world/2010/07/30/politicheski-natisk-vyrhu-jurnalisti-v-makedoniia.95508
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Август 01, 2010, 11:49:56
http://www.sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/gruevski-ke-se-fokusirame-na-slabostite-koreniti-reformi-vo-sudstvoto-i-javnata-a
Груевски: , коренити реформи во судството  Ќе се фокусираме на слабостите и јавната администрација
01.08.2010 - 10:46 | Македонија
Ќе се фокусираме на работите кои од Брисел се  оценети како слабости - администрацијата, судството и уште неколку други работи, а борбата со криминалот  и корупцијата ќе продолжи со силна динамика, изјави вчера премиерот Никола Груевски.

 
Тој посочи на серија закони во судството, кои за една до  две години треба да се применуваат во практиката и да  изменат многу крупни работи во таа област. Законските решенија ќе имаат одложена примена од 2011 или од  2012 година, а премиерот очекува тие да бидат усвоени во септември - октомври.

- Брисел ги следи состојбите во овој дел. Јас со писмо го информирав евроамбасадорот Фуле за детали од нашите активности. Тој во глобала ги познава работите, но ценев дека е добро да ги познава и деталите со оглед дека внимателно ја следи Република Македонија......
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Август 02, 2010, 01:46:37
http://www.focus-news.net/?id=n1426114


 Македония: Албанците не участват в честването на Илинденско-преображенското въстание

02 август 2010 | 14:09 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония
Скопие. Албанците в Македония не участват в честването на годишнината от Илинденско-преображенското въстание, съобщава Радио свободна Европа в програмата за Македония. Според радиото празниците в страната се честват по етнически принцип. 600 автобуса днес заминаха за Крушево от различни градове на Македония, организирани от правителството, но нито един не е тръгнал от град, където мнозинството от населението са албанци. В материала на радиото се цитира и част от „Крушевския манифест”, където тогава се призовавали всички етнически общности да вземат участие във въстанието.  

Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Август 02, 2010, 01:51:34
http://www.time.mk/read/9e2895713e/9840888276/index.html

Етнизација на празниците  

02.08.2010
Срѓан Стојанчов
Дали државата го етнизира славењето на празниците? Од 600 автобуси кои ги превезуваат граѓаните до Крушево и Пелинце ниту еден не е од албанските средини.

„Браќа земљаци и мили комшии!...............
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Август 02, 2010, 05:37:44
http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=75023&kategorija=1

Груевски: Македонското прашање се уште не е докрај затворено.

http://www.focus-news.net/?id=n14
Македонският въпрос все още не е затворен, заяви Никола Груевски  
02 август 2010 | 15:50 | Агенция "Фокус"

Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Август 03, 2010, 08:58:21
Кој е кој
      четврток, 29 јули 2010
   
пишува: Коњот на Гоце
 

 
   
Иако стојам таму на плоштадот и точно гледам што се случува, успевам да украдам и малку време да ги прочитам коментарите на мојата колумна. Претежно ме засмејуваат, особено оние кои ме потсетуваат на цивилизацискиот судир кој постои во мојата држава. Многу ме радува тоа што неделно ги читам доказите за онаа друга цивилизација, против која се борам во моите текстови. Знаејќи за какви луѓе станува збор, воопшто не ме изненадува прашањето – Кој е? А навредите уште помалку.

Не можам да го споделам со зборови задоволството кое го чувствувам при читање на валидацијата на идејата дека на некому му е поважно КОЈ отколку ШТО. Ама таква е свеста тука, многу е поважно КОЈ кажал нешто, отколку ШТО кажал (во случајов напишал). Особено ако не ти се допаѓа она што го читаш. Токму поради тој факт, односно следбениците на филозофијата КОЈ, за разлика од ШТО, мојата земја е во оваа состојбата во која е сега. Оние кои ме забавуваат со нивните коментари константно ме потсетуваат на античките робови, кои по некоја битка биле ослободени и кои веднаш по нивното ослободување прашале – Што ќе правиме сега без нашите господари? Тоа е тоа. Да се слушаше повеќе содржината на оној кој продава патриотизам и да се гледаа со знаење неговите чекори, немаше да дојдеме во ситуација кога коњи ќе треба да ни ја бранат демократијата.

Бидејќи толку многу се заинтересирани за тоа кој сум јас, одлучив наместо тоа, во оваа колумна да разгледаме кои се тие. Не за друго, да имаа нешто паметно да кажат можеби ќе им реплицирав со аргументи, но нив само ги интересира КОЈ. Е па ќе ви кажам кој сум, кажувајќи ви за нив, односно за спротивното од мене. Значи, кои се тие?


Тие се многу храбри. Од преголема храброст тие се на страната на моментално помногубројните, односно помоќните. Така се тесно поврзани и испреплетени што веќе не постојат ни како индивидуи. Нели, тоа е храброст, да бидеш со повеќето, со посилните и да им се спротиставиш на помалкумината, односно послабите. Впрочем така и не е важно дали си на правата страна, само е важно дека си побезбеден. Тоа е вистинската храброст, нели?

Тие се многу мудри и паметни. Од преголема памет мораат да следат и поддржуваат секакви глупости кои ќе им ги приложи Лидерот. Тој ќе им рече да скокнат, а тие ќе прашаат колку високо. Тој ќе им рече дека нешто е лошо, па тие ќе плукаат по тоа. Тој ќе ги плаши со одредени работи и тие ќе го молат од нив да ги спаси. Тој ќе им ги троши парите на работи кои не се неопходни (но убаво изгледаат), а тие ќе ракоплескаат и со занесени лица ќе го гледаат додека им објаснува како се гради и што ќе се гради понатаму. Тој ќе им ветува, ама кога нема да им ги исполни ветувањата, тие нема да му се лутат, бидејќи некој друг секогаш им е крив. Толку многу се паметни што не можат да прифатат дека некој размислува различно од она кое нив им е сервирано и со кое им се испрани мозоците. Толку се мудри, што не им е важно што ќе биде утре. Не им е важно каде води патот по кој одиме, се додека Лидерот е на чело. Не им е важно што се работи, колку квалитетно се работи и дали воопшто се работи, само сакаат да слушаат дека се работи. Не им е важно дали институциите и службите кои ги финансираат се ефикасни и ефективни. Не им е важно дали нешто е вистина, или не, впрочем вистина е ако Лидерот им кажал дека е. Така не мораат воопшто да се мачат со размисување. Зар не е тоа највисоката форма на мудрост?

Тие се многу напредни. Од преголема напредност гледаат само назад. Во време кога треба да размислуваат за иднината опседнати се со минатото. Во време на супериорен технолошки развој, за нив достигнување е водоскок и плажа на која не можат да се капат (со други зборови кафуле покрај Вардар). Во време на самоодржливи куќи и згради, нив ги интересира колку декоративни столбови ќе има најновата барокна зграда. Во време кога треба да размислуваат за електрични возови кои се движат со голема брзина и авиони кои летаат на соларна енергија, нив најважно им е каква кола купиле од Бугарија, колку е јака (колку коња има) и колку луѓе ќе ги видат во неа. Во време на интернет и глобална поврзаност, најважните информации ги добиваат од МТВ и таа другата пропагандна телевизија (каде работи неофицијалниот министер за пропаганда). Во време на Европски интеграции, тие ја одбиваат Европа поради тоа што Лидерот неа најмногу ја обвинува за својата неспособност. Во време на либерализација, тие подржуваат архаични закони. Во време на вселенско истражување и научни достигнувања, тие ставаат национален херој кој не јавал коњ, токму на коњ. Зар не е тоа напредно, па дури и револуционерно?

Тие се многу културни и верни на својот национален идентитет. Кога најмногу и е потребно на Македонија да бидат Македонци, тие стануваат Бугари. Кога дојде времето за културниот натпревар меѓу народите, за кој зборуваше Гоце Делчев, тие почнаа да ги копираат ненаситната бугарска желба за узурпирање на историјата, српското сељаштво и слеп национализам, грчката тврдоглавост во однос на прашања за кои не е во право, американската култура на насилство, брзи пари и криминал... Наместо универзален културен натпревар, тие го извитоперуваат веќе докажаното сопствено културно наследство со апсурдно додавање на антички моменти, онаму каде никогаш не припаѓале. Ги забораваат хероите на Македонија кои ги дале своите животи за создавање на современа Република Македонија и на нивна сметка ги величаат и промовираат античките кралеви и видни личности од антиката за кои никој никогаш не слушнал. Ги величаат, и до вистинските херои на Македонија во Музејот на Македонската Револуционерна Борба ќе ги постават и оние кои се бореле за зависна Македонија, или Македонија под Бугарија. Ја заборавија содржината на она кое го говореа и за кое се бореа револуционерите. Толку многу се културни што во отсуство на аргументи, можат само навреди да редат. И најважно од сé, најубаво им е кога локаат пиво, лапаат кебапи и ја слушаат Цеца. Зар не е тоа врвот на културата?

Тие се вистински демократи. Од што се толку многу демократски настроени најмногу од сé би сакале да ми го одземат, токму мене, правото на говор. Од што се многу демократи не сакаат да слушнат за друга опција, освен нивната. Станаа исти како комунистите, за кои тврдеа дека им направиле толку многу злодела. Сакаат да нема опозиција, да нема луѓе кои размислуваат различно од нив. Обожаваат да го користат зборот антидржавнички, иако многу често го користат во погрешна конотација (инаку, треба да се запрашате што е поантидржавно, некој да си го користи правото на говор, или да се прават плажи додека третина од населението на државата е сиромашно). Тие сакаат сите да молчат додека тие ја уништуваат државата и ѝ го изменуваат ликот и суштината. Не сакаат да ми се спротистават со идеи, со аргументи, туку само ги интересира кој сум, а ако знаеја кој сум, Бог знае само што се не ќе ми најдеа мене на нивата. Толку се вистински демократи што политиката само со кодошење, казни и притисоци знаат да ја спроведуваат. Толку се демократи што полека, но сигурно, ден за ден, ни ја намалуваат на сите слободата. Зар не е тоа најдемократски?

Сега би сакал и да ви кажам кој сум, но знам дека нема да го разберете тоа. Впрочем докажавте дека не можете да сфатите нешто што е различно од вашето. Мене ми е многу драго што вие постоите, тоа е жив доказ за правичноста на она кое го пишувам во моите колумни. Го прифаќам вашето мислење, иако е различно од моето, бидејќи за разлика од вас, кои сакате да не постои различно мислење, мене оваа битка на цивилизациски сфаќања ми е инспирација. Ви ветувам дека ова што го пишувам ќе заврши, кога ќе заврши она што го правите вие. До тогаш, се согласувале или не, сакале да постојам, или не, јас ќе продолжам да пишувам. Заклетвата која ја дадов одамна дека ќе ја бранам слободата на Република Македонија го бара тоа од мене.

Не грижете се мои верни читатели кои живеете под мотото - КОЈ Е. Еден ден кога демократијата повторно ќе заживее во мојата држава и кога опресијата ќе биде минато, јас ќе ви кажам кој сум. До тогаш само ќе уживам во вашите докази на ова што го пишувам и ќе се радувам на потврдата дека вам ви е поважно КОЈ пишува, за разлика од ШТО пишува.

 

А ако мислите дека употреба на псевдоним е кукавички, тогаш ги навредувате истите револуционери кои ги величате. Да си ја знаевте историјата ќе знаевте за: Подземна Република 1), Чернодрински 2), Вардарски 3), Доне Тошев (Дончо Штипјанчето) 4), Брат Арсение 5), Пенчо 6), Невен Пејко 7) и уште многу други. Исто така, еве цитат, да не викате дека коњот лаже (цитатот го има на повеќе Македонски сајтови, каде е опишано делото на Гоце Делчев):

На Гоце Делчев му припаѓа заслугата за создавањето на организацијата во Штипско, Кочанско, Радовишко, Струмичко и Кукушко. Тој ги организира и првите канали на организацијата, по кои се пренесува организационата пошта, агитациони материјали и оружје. Создава погранични пунктови во Ќустендил, Дупница, Самоков, Кавакли и други места. Се создава и курирската служба, во употреба се воведени и шифри, хемиско мастило и псевдоними. Така под раководство на Гоце Делчев се оформува организационата структура.

Сигурно и на тогашните опресори им сметала употребата на псевдоними. Сигурно и тие умирале од желба да дознаат КОЈ е тој што пишува и се бори за Слободна Македонија.


Ај следната колумна можеби ќе биде во „подуховна” форма.
Слобода или Смрт!
Коњот на Гоце


1) или Тајна Република, или Држава во држава е алиас, или псевдоним на Македонската Револуционерна Организација

2) псевдоним на Војдан Поп Георгиев – истакнат македонски писател, патриот, револуционер, театарски режисер, артист и основоположник на македонскиот театар;

3) псевдоним на Петар Поп Арсов - македонски револуционер, основоположник на Македонската револуционерна организација долгогодишен член на ЦК на ТМОРО, задграничен претставник на организацијата, автор Прв устав на Македонската револуционерна организација;

4) псевдоним на Андон Стојанов - македонски револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, член и деец на Македонската револуционерна организација;

5) псевдоним/прекар на Христо Узунов - македонски револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, член, раководител и војвода на Македонската револуционерна организација;

6) псевдоним на Велјан Илиев - делегат на Смилевски Конгрес од Ресенскиот реон;

7) псевдоним на Коста Апостолов Солев (Кочо Рацин) - македонски книжевен деец и комунистички активист, најпознат по својата поезија. Еден од основоположниците на современата македонска литература.
 
http://www.kirilica.com.mk/vest.asp?id=53739
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Август 03, 2010, 10:59:26
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=126004

Македонија е земја на граница на опасност
Гоце Михајлоски     
 
 
03.08.2010 19:07 
 
 
 
Македонија е земја "на граница" од опасност, оценува во годишниот преглед американскиот воен магазин Foreign Policy.

Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Август 04, 2010, 09:07:55
http://utrinski.com.mk/?ItemID=8A508C168DFEF747BBE30769A6098528

   
 
 Момчето што умре в затвор крадело за инспекторите?


Ангел Данов

КАВАДАРЦИ - „Син ми е отепан од полицијата за да не настрадаат инспекторите што го тераа да краде за нив“, со вакви сериозни обвинувања, еден ден по погребот, во јавноста се огласи таткото на 19-годишниот Рамис Аметов од Кавадарци, кој мистериозно почина во гевгелискиот затвор. Бара надлежните институции да не го заборават овој случај. .........


 
 
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Август 04, 2010, 09:15:05
http://utrinski.com.mk/?ItemID=8A508C168DFEF747BBE30769A6098528

   
 
 Момчето што умре в затвор крадело за инспекторите?


Ангел Данов

КАВАДАРЦИ - „Син ми е отепан од полицијата за да не настрадаат инспекторите што го тераа да краде за нив“, со вакви сериозни обвинувања, еден ден по погребот, во јавноста се огласи таткото на 19-годишниот Рамис Аметов од Кавадарци, кој мистериозно почина во гевгелискиот затвор. Бара надлежните институции да не го заборават овој случај. .........

ЕЕЕ, БРАВО ЗА ОВОЙ НАПИС ! БРАВО !!!
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Август 05, 2010, 07:07:20
нико стояновъ Циничен македонски национализъм
Арбен Джафери*

Цинизмът е просветено състояние на съзнанието, казва германският философ с холандско потекло Петер Слотердайк. Сетих се за неговото толкова просто и толкова дълбоко обяснение на цинизма, сега когато гръко-македонските конфронтации около името на държавата или по-точно – етническата идентичн...ост на днешните македонци, дойдоха до точка на кипене и до “просветен“ абсурд. Колкото по-банални са опитите на една от двете страни за надмощие, толкова по-цинични са мотивите и обясненията на съответните претенции. Същността на цинизма от македонска страна трябва да се търси в политическата сфера и в психологията, както в историята. Така е и днес, когато конфликтът доби парадоксални форми.

Всички знаят, че този проблем се отваря на Берлинския конгрес (13 юни 1878 година), когато е отменен Сан Стефанският договор (3 март 1878 година). Много често несправедливите решения на различни конгреси отварят полето за нови конфликти. Според Сан Стефанския договор, Македония и дяловете на европейска Турция се дават на България, главният съюзник на руския царски експанзионизъм. Европейските държави - загрижени за разширяването на Русия в стратегическите зони на Балканите, организират Берлинския конгрес и териториите, окупирани от руско-българската войска, се връщат на Турция. В същото време Босна и Херцеговина става Австро-унгарски протекторат. В Македония по това време се развиват сръбско-българският антагонизъм, както и гръцките претенции, свързани с принадлежността на тази територия и особено на славянското й население. Него българите третират като българско, а сърбите като сръбско. Гърците също така правят опити да асимилират местното население и постигат успех главно с власите. На българите им се отнема правото да направят държава, заемаща стратегическите места на Балканите, но това не слага край на техните претенции за усвояване на тези територии. Това кара българите единствено да сменят стратегията. Тези сблъсъци водят до балканските войни, където против българите се обединяват сърбите, гърците, румънците, а накрая и турците.
Стратегията на България за усвояване на териториите на Македония след Берлинския конгрес се развива върху идеята за формиране на една Македония по модела на Швейцария, където при пълна равнопоставеност да живеят българите, албанците, власите, турците и всички други. Механизмът за реализиране на тази идея се нарича ВМРО. Основната идея или национална доктрина на тази организация е с българско потекло. Тя има два вида структури: вътрешни и външни органи. Вътрешните действат в земите, окупирани от Турция, а външните главно в България.

„Външните“ имат сигурност и свободата на действие и затова са по-революционно настроени, докато вътрешните често са обект на османските репресии. Илинденското въстание се вдига от външните органи, докато вътрешните се противопоставят. Върхът на това въстание е формирането на Крушевската република, която съществува 15 дена, но угасва с енергичното навлизане на османската войска. Интересно е, че османската войска главно напада влашките улици в Крушево, а славянските не закача. Някои анализи сочат, че идеята за създаване на Македония е била влашка, защото само това прото-балканско население не е достатъчно за формиране на собствена държава. Според български извори в Пиринска Македония, която днес се намира в състава на България, под израза “македонски език“ се подразбирал влашкият. Според тези интересни интерпретации, презимената в днешна Македония с наставка “ски“ са с влашки елемент. Това твърдение се подкрепя с примери на типични румънски имена - Петреску, Илиеску, Чаушеску, Йонеску и т.н.

Сблъсъците между вътрешните и външни структури на ВМРО са причинени само от една разлика: външните искат обединение с България, докато вътрешните, след трагедията и горчивия опит от Крушевската република, се определят за независима Македония. В същина, между двете фракции няма недоразумения относно етническата принадлежност на жителите на територията, която се нарича Македония. И според двете структури, става въпрос за българи. Ситуацията се променя след Балканските войни и Първата световна война, когато днешна Македония е окупирана от Сърбия. Тя започва да третира славяните на тази територия като сърби. Сръбско-българското съперничество за присвояване на този елемент е остро във всички периоди на формирането на двете държави.

***

Гърците се намесват в този контекст в края на 19 и началото на 20 век поради руско-българските амбиции за излаз на Егейско море (те го наричат Бяло море като антипод на Черно море). Българите се целят в зоната на Кавала, която принадлежи към територията на антична Македония. Поради тези нещастни опити – амбициите на славяните да имат излаз към Солун или Кавала – гърците веднага възприеха формирането на днешна Македония като претенция за достигане до територията на антична Македония. Заради това те искат да се направи ясна разлика между антична Македония и днешната.

Югославските комунисти мислеха, че са успели да намерят окончателно решение на този въпрос, създавайки нова нация с название македонска и създавайки една отделна република с име Македония. След разпада на Югославия и решенията на Бадинтеровата комисия, тази република стана независима държава. По линия на този проект на създаване на народ и отделна държава, македонци и Македония, се кодифицира и отделният македонски език. Той се формира на базата на един славянски диалект, за който беше избран отделен вариант на кирилицата, така че да се създаде една безспорна дистанция от българския език.

Намесата на политиката в тези решения дава като последица някои чудесни решения. Например, в македонската азбука има буква „њ“ („нь“, б.р.), нищо че в речника буквата не фигурира, защото с нея не започва нито една дума. Обяснението е именно в сферата на политиката: македонските думи в своя край трябва да прилича на сръбските, т.е. да завършват на „њ“, а не както българските на „ие“. По тази причина в азбуката я няма буквата „ъ“ - защото присъства в българската азбука. Автор на македонския проект за азбука е известният писател Блаже Конески. Този проект нямаше да бъде осъществен, ако не бяха психологическите претенции на граматиката.

Както всеки човек, така и всеки народ иска да има славно минало. След създаването на Македония и особено на македонската нация, се отвори простор за пресъздаване на историята. Идеолозите на македонизма започнаха да присвояват всеки индивид и всяко събитие, което се е случило в миналото на територията, на която е създадена днешна Македония. Всичко това те третират като част от македонската история. Според това разбиране за света, сега вече идеологизирано, Александър Македонски, Константин Велики, Кирил и Методий, Самуил, Майка Тереза са македонци. Това психологическо измерение, гладът за едно фамозно минало, за една извънредна историческа и културна роля, се разширява в една цинична представа, която търси аргументи от всякакъв вид, за да наследи всичко и всички. Тази представа беше по един циничен начин начертана от доскорошния министър, професора по право Любомир Фръчковски, който каза, че македонизмът има силен исторически авторитет. В този смисъл, днешните македонци сериозно се възприемат за наследници на античните македонци, но в същото време за люлка на християнството и славянския език. Да не говорим за по-несериозните варианти, според които македонците и македонският език имат континуитет от праисторическо време до ден днешен.

Идеологизмът на една такава претенция винаги засяга реалността, защото следи своята вътрешна логика, а не истинската. Затова, ако Александър Македонски (Александър Велики) е бил македонец (в днешния смисъл на думата), а Птолемей, неговият генерал, е получил по наследство Египет, тогава според този метод на интерпретация на историята се заключава, че неговата внучка Клеопатра е била македонка. Тези примери не са ирония, а тиражирани изяви на различни автори. В рамките на въпросната мания, тази година на най-високо държавно ниво беше приета делегация на едно племе от Хималаите, хунзите, за които се претендира, че са потомци на войниците на Александър Велики. Принцът и принцесата -“живото доказателство“ за тези несериозни претенции, бяха посрещнати от самия премиер Груевски, архиепископ Стефан, кметът на Скопие Костовски, академици, лингвисти и други.

В този процес на систематично присвояване на миналото на другите народи, преднамерено или от непознаване се правят някои елементарни методологични грешки: проектиране на днешните концепции в миналото; неразличаване на историята на една територия от тази на един народ; третиране на държавата и нацията като извънвременни, метафизически категории, които винаги са съществували като форма и съдържание; реинтерпретация на историческите факти и т.н. За всеки деец, който във времето на създаване на македонския въпрос, е изявил, че е българин, днес се казва, че не бил наясно, че е македонец. Ако пък, както някои хора днес, току е казвал, че е българин, току македонец, днес се обяснява, че е бил жертва на асимилация. За да разясним тази дилема, трябва да вземем пример от албанската реалност, където работите са ясни. Със сигурност много косовски дейци, от Иса Болетини до Адем Яшари, са се изявявали като косовци, но никога не са оставяли съмнение относно своята албанска етническа принадлежност.

Затова и актуалният спор между Гърция и Македония във връзка с името доби погрешна насока. Поставя се като дилема правото на индивида или народа на самоопределение и самоидентификация. Истинският подход, при който може да се намери решение, е научният анализ на етногенезата на македонския народ. Този подход по никакъв начин не предполага отричане на правото на един народ на самоопределение, включително и на македонския народ, а напротив, поставя тази претенция на здрава основа. Както е известно, народи се създават и изчезват в течението на историята и въобще не е важно кога е създадено самосъзнанието им. Важно е какви ценности ще създаде той в бъдещето. Старите елини имали една поговорка: “Миналото може да се променя само от боговете, но бъдещето – само от човека“. Както изглежда от интензификацията на спора между Македония и Гърция във връзка с името, в Македония няма човек, който да разбира същността на тази поговорка. Проблемът не се толкова за академичните полемики, а за жизнените интереси на гражданите на Македония и особено на албанците, които повече не искат да бъдат роби на нереалните претенции и на грандоманията, която се проектира в цинично самосъзнание.

Тези проблеми в последно време станаха много остри и същевременно опасни поради схващанията и амбициите на младия премиер Груевски. Той мисли, че с по-твърдите си позиции ще умори и победи гърците. Мисли, че може да промени миналото като да е Бог, да анулира Охридския договор, да върне междуетническите отношения както преди този договор, да осигури икономически ръст, да създаде лоялна опозиция - идентично с опитите на своя идол Путин.

Когато в Букурещ трябваше да се решава членството на Македония в НАТО, Груевски не прие условията, защото не искаше да влезе в историята като убиец на толкова приятни илюзии относно националната гордост. Неговият министър на външните работи Милошоски тези дни каза, че не очаква спорът с Гърция да се реши в този мандат на правителството. С други думи, македонските политици арогантно не бързат страната да влезе в НАТО в ЕС, само и само защото процесът на интеграция засяга тяхната интерпретация на миналото.

Ясно е, че в Македония е толкова силно развита и задълбочена идеята за македонския идентитет - като наследници на Александър Македонски, като люлка на християнството и славянското просветителство, че Груевски не може да си позволи да стане причина хиляди книги, анализи, студии, манифестации, художествени творби да бъдат изхвърлени като безполезни остатъци. Той ще отиде докрай в своите позиции, дори и ще радикализира ситуацията. Започна с назоваването на скопското летище с името “Александър Велики“ (никога не разбрах защо се използва сръбската дума “велики“, а не тази от македонския език-“големиот“), продължи с поставянето на антични скулптури пред сградата на правителството - според предложенията на неговия личен археолог, който не престава да копае земята в търсене на доказателства за македонските претенции. Кой знае къде ще завърши. Едно нещо е сигурно: той сега се възприема като герой, като предизвикател, като теомах, а не като изплашено младо момче, което не може да носи товара на политическата отговорност.

По отношение на албанците това македонско мислене, този циничен национализъм, чийто роб стана и премиерът Груевски, създаде низ проблеми: подтиква към опити за присвояване на албанското национално наследство, на Скендербег, на Майка Тереза, която се възприема като дъщеря на Македония, или като скопянка (тези дни се реализира идеята – по-рано възпрепятствана – да се подари триметрова скулптура на Майка Тереза на папа Бенедикт, която да бъде изложена във Ватикана). Циничният национализъм модифицира Охридския договор; показва че няма да спазва Законът за амнистия; създава проблеми с Албания и Косово с въвеждане на визи и данъци за социално осигуряване; блокира процеса на интеграция в структурите на НАТО и ЕС; меси се в политическата организация на албанците, предизвиквайки разкол…

Последната намеса в ДПА показва, че по подобен начин ще се действа и с ДСИ (двете водещи албански партии в Македония, б.р.), чиито депутати бяха употребени и направени ненужни. Циничният национализъм ще продължи с опитите да създаде лоялна опозиция, но забравя нещо важно: може да привлече на своя страна някои албански депутати, но не може да купи лоялността на албанския народ за своя проект.

Хабене на време!

* Арбен Джафери е роден в Тетово, Западна Македония, през 1948 г. Следва философия в Белград. Създател и почетен председател на Демократичната партия на албанците в Македония (ДПА). Джафери води ДПА 14 години и напусна политическата сцена през юни 2007 г. по здравословни причини. Продължава да е активен като публицист и общественик.Източник: http://publicistika.blogspot.com/Вижте повече
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Август 05, 2010, 07:11:28
Циничен македонски национализъм
Арбен Джафери*

Цинизмът е просветено състояние на съзнанието, казва германският философ с холандско потекло Петер Слотердайк. Сетих се за неговото толкова просто и толкова дълбоко обяснение на цинизма, сега когато гръко-македонските конфронтации около името на държавата или по-точно – етническата идентичн...ост на днешните македонци, дойдоха до точка на кипене и до “просветен“ абсурд. Колкото по-банални са опитите на една от двете страни за надмощие, толкова по-цинични са мотивите и обясненията на съответните претенции. Същността на цинизма от македонска страна трябва да се търси в политическата сфера и в психологията, както в историята. Така е и днес, когато конфликтът доби парадоксални форми.

Всички знаят, че този проблем се отваря на Берлинския конгрес (13 юни 1878 година), когато е отменен Сан Стефанският договор (3 март 1878 година). Много често несправедливите решения на различни конгреси отварят полето за нови конфликти. Според Сан Стефанския договор, Македония и дяловете на европейска Турция се дават на България, главният съюзник на руския царски експанзионизъм. Европейските държави - загрижени за разширяването на Русия в стратегическите зони на Балканите, организират Берлинския конгрес и териториите, окупирани от руско-българската войска, се връщат на Турция. В същото време Босна и Херцеговина става Австро-унгарски протекторат. В Македония по това време се развиват сръбско-българският антагонизъм, както и гръцките претенции, свързани с принадлежността на тази територия и особено на славянското й население. Него българите третират като българско, а сърбите като сръбско. Гърците също така правят опити да асимилират местното население и постигат успех главно с власите. На българите им се отнема правото да направят държава, заемаща стратегическите места на Балканите, но това не слага край на техните претенции за усвояване на тези територии. Това кара българите единствено да сменят стратегията. Тези сблъсъци водят до балканските войни, където против българите се обединяват сърбите, гърците, румънците, а накрая и турците.

Стратегията на България за усвояване на териториите на Македония след Берлинския конгрес се развива върху идеята за формиране на една Македония по модела на Швейцария, където при пълна равнопоставеност да живеят българите, албанците, власите, турците и всички други. Механизмът за реализиране на тази идея се нарича ВМРО. Основната идея или национална доктрина на тази организация е с българско потекло. Тя има два вида структури: вътрешни и външни органи. Вътрешните действат в земите, окупирани от Турция, а външните главно в България.

„Външните“ имат сигурност и свободата на действие и затова са по-революционно настроени, докато вътрешните често са обект на османските репресии. Илинденското въстание се вдига от външните органи, докато вътрешните се противопоставят. Върхът на това въстание е формирането на Крушевската република, която съществува 15 дена, но угасва с енергичното навлизане на османската войска. Интересно е, че османската войска главно напада влашките улици в Крушево, а славянските не закача. Някои анализи сочат, че идеята за създаване на Македония е била влашка, защото само това прото-балканско население не е достатъчно за формиране на собствена държава. Според български извори в Пиринска Македония, която днес се намира в състава на България, под израза “македонски език“ се подразбирал влашкият. Според тези интересни интерпретации, презимената в днешна Македония с наставка “ски“ са с влашки елемент. Това твърдение се подкрепя с примери на типични румънски имена - Петреску, Илиеску, Чаушеску, Йонеску и т.н.

Сблъсъците между вътрешните и външни структури на ВМРО са причинени само от една разлика: външните искат обединение с България, докато вътрешните, след трагедията и горчивия опит от Крушевската република, се определят за независима Македония. В същина, между двете фракции няма недоразумения относно етническата принадлежност на жителите на територията, която се нарича Македония. И според двете структури, става въпрос за българи. Ситуацията се променя след Балканските войни и Първата световна война, когато днешна Македония е окупирана от Сърбия. Тя започва да третира славяните на тази територия като сърби. Сръбско-българското съперничество за присвояване на този елемент е остро във всички периоди на формирането на двете държави.

***

Гърците се намесват в този контекст в края на 19 и началото на 20 век поради руско-българските амбиции за излаз на Егейско море (те го наричат Бяло море като антипод на Черно море). Българите се целят в зоната на Кавала, която принадлежи към територията на антична Македония. Поради тези нещастни опити – амбициите на славяните да имат излаз към Солун или Кавала – гърците веднага възприеха формирането на днешна Македония като претенция за достигане до територията на антична Македония. Заради това те искат да се направи ясна разлика между антична Македония и днешната.

Югославските комунисти мислеха, че са успели да намерят окончателно решение на този въпрос, създавайки нова нация с название македонска и създавайки една отделна република с име Македония. След разпада на Югославия и решенията на Бадинтеровата комисия, тази република стана независима държава. По линия на този проект на създаване на народ и отделна държава, македонци и Македония, се кодифицира и отделният македонски език. Той се формира на базата на един славянски диалект, за който беше избран отделен вариант на кирилицата, така че да се създаде една безспорна дистанция от българския език.

Намесата на политиката в тези решения дава като последица някои чудесни решения. Например, в македонската азбука има буква „њ“ („нь“, б.р.), нищо че в речника буквата не фигурира, защото с нея не започва нито една дума. Обяснението е именно в сферата на политиката: македонските думи в своя край трябва да прилича на сръбските, т.е. да завършват на „њ“, а не както българските на „ие“. По тази причина в азбуката я няма буквата „ъ“ - защото присъства в българската азбука. Автор на македонския проект за азбука е известният писател Блаже Конески. Този проект нямаше да бъде осъществен, ако не бяха психологическите претенции на граматиката.

Както всеки човек, така и всеки народ иска да има славно минало. След създаването на Македония и особено на македонската нация, се отвори простор за пресъздаване на историята. Идеолозите на македонизма започнаха да присвояват всеки индивид и всяко събитие, което се е случило в миналото на територията, на която е създадена днешна Македония. Всичко това те третират като част от македонската история. Според това разбиране за света, сега вече идеологизирано, Александър Македонски, Константин Велики, Кирил и Методий, Самуил, Майка Тереза са македонци. Това психологическо измерение, гладът за едно фамозно минало, за една извънредна историческа и културна роля, се разширява в една цинична представа, която търси аргументи от всякакъв вид, за да наследи всичко и всички. Тази представа беше по един циничен начин начертана от доскорошния министър, професора по право Любомир Фръчковски, който каза, че македонизмът има силен исторически авторитет. В този смисъл, днешните македонци сериозно се възприемат за наследници на античните македонци, но в същото време за люлка на християнството и славянския език. Да не говорим за по-несериозните варианти, според които македонците и македонският език имат континуитет от праисторическо време до ден днешен.

Идеологизмът на една такава претенция винаги засяга реалността, защото следи своята вътрешна логика, а не истинската. Затова, ако Александър Македонски (Александър Велики) е бил македонец (в днешния смисъл на думата), а Птолемей, неговият генерал, е получил по наследство Египет, тогава според този метод на интерпретация на историята се заключава, че неговата внучка Клеопатра е била македонка. Тези примери не са ирония, а тиражирани изяви на различни автори. В рамките на въпросната мания, тази година на най-високо държавно ниво беше приета делегация на едно племе от Хималаите, хунзите, за които се претендира, че са потомци на войниците на Александър Велики. Принцът и принцесата -“живото доказателство“ за тези несериозни претенции, бяха посрещнати от самия премиер Груевски, архиепископ Стефан, кметът на Скопие Костовски, академици, лингвисти и други.

В този процес на систематично присвояване на миналото на другите народи, преднамерено или от непознаване се правят някои елементарни методологични грешки: проектиране на днешните концепции в миналото; неразличаване на историята на една територия от тази на един народ; третиране на държавата и нацията като извънвременни, метафизически категории, които винаги са съществували като форма и съдържание; реинтерпретация на историческите факти и т.н. За всеки деец, който във времето на създаване на македонския въпрос, е изявил, че е българин, днес се казва, че не бил наясно, че е македонец. Ако пък, както някои хора днес, току е казвал, че е българин, току македонец, днес се обяснява, че е бил жертва на асимилация. За да разясним тази дилема, трябва да вземем пример от албанската реалност, където работите са ясни. Със сигурност много косовски дейци, от Иса Болетини до Адем Яшари, са се изявявали като косовци, но никога не са оставяли съмнение относно своята албанска етническа принадлежност.

Затова и актуалният спор между Гърция и Македония във връзка с името доби погрешна насока. Поставя се като дилема правото на индивида или народа на самоопределение и самоидентификация. Истинският подход, при който може да се намери решение, е научният анализ на етногенезата на македонския народ. Този подход по никакъв начин не предполага отричане на правото на един народ на самоопределение, включително и на македонския народ, а напротив, поставя тази претенция на здрава основа. Както е известно, народи се създават и изчезват в течението на историята и въобще не е важно кога е създадено самосъзнанието им. Важно е какви ценности ще създаде той в бъдещето. Старите елини имали една поговорка: “Миналото може да се променя само от боговете, но бъдещето – само от човека“. Както изглежда от интензификацията на спора между Македония и Гърция във връзка с името, в Македония няма човек, който да разбира същността на тази поговорка. Проблемът не се толкова за академичните полемики, а за жизнените интереси на гражданите на Македония и особено на албанците, които повече не искат да бъдат роби на нереалните претенции и на грандоманията, която се проектира в цинично самосъзнание.

Тези проблеми в последно време станаха много остри и същевременно опасни поради схващанията и амбициите на младия премиер Груевски. Той мисли, че с по-твърдите си позиции ще умори и победи гърците. Мисли, че може да промени миналото като да е Бог, да анулира Охридския договор, да върне междуетническите отношения както преди този договор, да осигури икономически ръст, да създаде лоялна опозиция - идентично с опитите на своя идол Путин.

Когато в Букурещ трябваше да се решава членството на Македония в НАТО, Груевски не прие условията, защото не искаше да влезе в историята като убиец на толкова приятни илюзии относно националната гордост. Неговият министър на външните работи Милошоски тези дни каза, че не очаква спорът с Гърция да се реши в този мандат на правителството. С други думи, македонските политици арогантно не бързат страната да влезе в НАТО в ЕС, само и само защото процесът на интеграция засяга тяхната интерпретация на миналото.

Ясно е, че в Македония е толкова силно развита и задълбочена идеята за македонския идентитет - като наследници на Александър Македонски, като люлка на християнството и славянското просветителство, че Груевски не може да си позволи да стане причина хиляди книги, анализи, студии, манифестации, художествени творби да бъдат изхвърлени като безполезни остатъци. Той ще отиде докрай в своите позиции, дори и ще радикализира ситуацията. Започна с назоваването на скопското летище с името “Александър Велики“ (никога не разбрах защо се използва сръбската дума “велики“, а не тази от македонския език-“големиот“), продължи с поставянето на антични скулптури пред сградата на правителството - според предложенията на неговия личен археолог, който не престава да копае земята в търсене на доказателства за македонските претенции. Кой знае къде ще завърши. Едно нещо е сигурно: той сега се възприема като герой, като предизвикател, като теомах, а не като изплашено младо момче, което не може да носи товара на политическата отговорност.

По отношение на албанците това македонско мислене, този циничен национализъм, чийто роб стана и премиерът Груевски, създаде низ проблеми: подтиква към опити за присвояване на албанското национално наследство, на Скендербег, на Майка Тереза, която се възприема като дъщеря на Македония, или като скопянка (тези дни се реализира идеята – по-рано възпрепятствана – да се подари триметрова скулптура на Майка Тереза на папа Бенедикт, която да бъде изложена във Ватикана). Циничният национализъм модифицира Охридския договор; показва че няма да спазва Законът за амнистия; създава проблеми с Албания и Косово с въвеждане на визи и данъци за социално осигуряване; блокира процеса на интеграция в структурите на НАТО и ЕС; меси се в политическата организация на албанците, предизвиквайки разкол…

Последната намеса в ДПА показва, че по подобен начин ще се действа и с ДСИ (двете водещи албански партии в Македония, б.р.), чиито депутати бяха употребени и направени ненужни. Циничният национализъм ще продължи с опитите да създаде лоялна опозиция, но забравя нещо важно: може да привлече на своя страна някои албански депутати, но не може да купи лоялността на албанския народ за своя проект.

Хабене на време!

* Арбен Джафери е роден в Тетово, Западна Македония, през 1948 г. Следва философия в Белград. Създател и почетен председател на Демократичната партия на албанците в Македония (ДПА). Джафери води ДПА 14 години и напусна политическата сцена през юни 2007 г. по здравословни причини. Продължава да е активен като публицист и общественик.Източник: http://publicistika.blogspot.com/Вижте повече
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Август 06, 2010, 12:02:29
Имаме ли антиевропска Влада

Антинатовската и антиевропската клима што ја создава власта се' повеќе доаѓа до израз

Цитат
Анти-НАТО и антиевропската политика на оваа Влада станува се' повидлива. Колку и да се труди премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, да ја прикрие својата доктрина на двојни аршини, таа како давеник испливува на површина, загрозувајќи ги најзначајните македонски стратегиски приоритети. Драматични се последните примери за антиевропска политика со јавните настапи на Мартин Треневски и на Тодор Петров. Најнапред тоа го демонстрираше јавно, на најлош можен начин, Мартин Треневски, дипломат, со солиден новинарски и дописнички стаж во странство. И, секако, неодминливиот Тодор Петров, кој секогаш е тука кога треба да и' се нанесе штета на Република Македонија, на меѓународен план и во домашните меѓуетнички односи.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=CA6319085D3FD84DAA9875CAACC23689
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Urban на Август 06, 2010, 12:17:47
Македонци установиха контакт с Александър Велики (видео)

http://www.bnews.bg/article-13696

Не знам вече кретенията до къде може да стигне...
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Август 10, 2010, 11:22:43
http://www.focus-news.net/?id=n1428680

Дневник”, Македония: Албанците ще празнуват свой Илинден  

10 август 2010 | 08:28 | Агенция "Фокус"

Скопиве. Албанците в Македония искат да празнуват свой Илинден, пише днес скопският вестник “Дневник”. Партия Национален демократичен съюз (НДС) на Хисни Шакири, кметът на скопската община Чаир Изет Меджити и неправителствената организация Реалитети” на 12 август пред паметника на Скендер бег ще празнуват годишнина от освобождението на Скопие от албански въстаници. Според тях, но и според историци албанци на 12 август 1912 г. албански въстаници освобождават Скопие от Османската империя. Те призовават всички граждани на Македония да се присъединят към празнуването на тази дата, подобно на Илинденско-преображенското въстание.
За разлика от това твърдение, пише „Дневник”, историците македонци смятат, че Скопие никога не е освобождавано от албанци. Според тях въстаници албанци са влезли в Скопие след като Османската империя била ослабена и започнала оттегляне. Не е имало битки или жертви от двете страни, изтъкнали историци.
„12 август, деня на освобождението на Скопие от Османската империя, от страна на албанските сили, водени от Хасан бей Прищина, Иса Болетини и Байрам Цури, трябва да бъде празнуван от всички, без значение на етническата или религиозната принадлежност”, изтъкнал Хисни Шакири.

Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Август 10, 2010, 02:24:54
http://alsat.mk/vesti/zemja/1067127.html

НДУ и НВО Реалитети организираат одбележување на ослободувањето на Скопје

09/08/2010 17:08:00
 
 Ќе се одбележува 98 годишнината од влегувањето во Скопје на Хасан Приштина и Бајрам Цури
Во организација на Националната демократска унија и на невладината организација "Реалитети" за прв пат ќе биде одбележана 98-годишнината од ослободувањето на Скопје во кое учествувале албанските сили, предводени од Хасан Приштина и Бајрам Цури. Овој настан, според организаторите, има за цел обединување на сите заедници и ги отфрлија гласините дека има политичка позадина.
 
"Ако политичките партии мислат дека со овој чин создаваме  непријателство со  македонскиот народ, грешат многу, ние не сме склони да создадеме непријателство, туку напротив овој датум ќе ги обедини Албанците и Македонците да излезат сите заедно на плоштад и да го одбележат овој датум, тоа е нашата цел", истакна Хисни Шаќири претседател на НДУ.

"Скопје отсекогаш бил мулти-етнички град и често се споменува во меѓународните односи, како примерен град за соживот, тогаш сите заедници можат да бидат дел од овој настан и транспарентноста е во тоа што оваа иницијатива нема ниедна политичка позадина“, рече Валон Бела, НВО "Реалитети“.

Општина Чаир ја поздрави таквата иницијатива нудејќи финансиска и логистичка поддршка. Во зависност од одразувањето на одбележувањето на овој настан, општината исто така најавува активности за одбележувањето на 100 годишнината во 2012 година.

"Бидејќи се однесува за Скопје и е важен датум за Скопје, мислам дека ѝ припаѓа и на општина Чаир да поддржи таква иницијатива. Ќе ја имаат поддршката од општината и посакувам активноста да биде успешна“, рече Изет Меџити градоначалник на Чаир.
 
Покани за учество се испратени до сите партии во земјата и сега за сега, добиле поддршка само од Нова демократија.

"Ние апсолутно ќе го поддржиме ова, бидејќи е историски ден на ослободување на Скопје. Ова  навистина докажува дека Албанците играле клучна улога во регионот во тој период и апсолутно се потврдува дека Скопје бил главен град на Албанците во тој период“, рече  Аријанит Хоџа портпарол на НД.

По повод одбележувањето на овој ден се очекува да се одржи митинг на плоштадот "Скендербег" и свечена академија во албанскиот театар. Организаторите најавуваат одбележување на традиционален начин и следните години.

Ѓултен Реџелари
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Август 11, 2010, 10:51:45
Албанците вдигат влога...а коминтерновските пропагатори реагираат, како и да е ако се служиш со лажи и багаш от историската вистина неможе да очекуваш да другите не го искористат тоа...

„Ослободителите“ дошле на прошетка

Најавата дека Скопје денот на ослободувањето треба да го слави на 12 август го крена на нозе Институтот за национална историја. Директорот Тодор Чепреганов приложи архивски документи како „ослободувањето“ на Скопје го видел тогашниот британски вицеконзул.

Тој вели дека треба многу да се внимава и да не се игра со чувствата на граѓаните, кога некој се повикува на историјата за одредени историски настани и истите настојува да ги смести во денешен политички контекст. Треба да се имаат предвид зборовите на Ерик Хозбаун, кој вели:“Јас секогаш мислев дека историската професија, без разлика колку и да е штетна, како нуклеарната физика, не може да направи какви било проблеми. Сега знам дека може. Нашите предавања може да се трансформираат во фабрики за бомби како што ИРА во работилниците откри како од хемиско ѓубриво да направи експлозив“.

- Ако таква штета може да направат историчарите со своите предавања, сигурно поголема штета прават политичарите и невладините организации кои си земаат слобода да ги интерпретираат историските настани и да даваат свои оцени. Зад изјавите на организаторите на манифестацијата, градоначалникот Меџити, НДУ и „Реалитети“, дека „Скопје е ослободено од албанските востаници на 12 август 1912 година и оти тој датум треба да го слават сите граѓани на Македонија, исто како Илинден, треба да стојат аргументи - вели Чепреганов.

Тој презентира неколку документи за „ослободувањето“ на Скопје.

Според документите, уште на 10 август 1912 година вицеконзулот известил дека „востаниците се' уште не ја напуштиле идејата да дојдат во Скопје“ и оти од „минатата недела вооружени Албанци ПРИСТИГНУВААТ во градот во помали групи, некои од нив носејќи оружје, некои носејќи го во својот багаж“.

- Според локалните процени, нивниот број изнесувал околу 300, но вицеконзулот сметал дека тој број е преувеличан. Во својот извештај од 12 август 1912 година, денот што треба да се слави како ослободување на Скопје, вицеконзулот известува дека вечерта на 11 август меѓу 100 и 120 вооружени Албанци ДОШЛЕ во Скопје со „вчерашниот воз“. Дури известува дека ТИЕ СЛОБОДНО СЕ ШЕТАЛЕ низ Скопје, без никој да им прави какви било пречки. Според неговите согледувања, на 12 август ПРИСТИГНАЛЕ „со денешниот воз“ околу 450 Албанци, но тој сметал дека и тие бројки се претерани и според него, бројката требало да биде околу 200. На 12 август, известува вицеконзулот дека „никој од водачите се' уште не е дојден“ - вели Чепреганов.

Тој објаснува дека на 15 август вицеконзулот известил дека претходниот ден во Скопје ПРИСТИГНАЛА поголема група Албанци, вооружени и невооружени, некои пеш, а некои со воз. Според информациите со кои располагал конзулот, се проценувало дека бројот на Албанците што пристигнале во Скопје и во околните села во периодот од 3 до 15 август изнесувал 16.000, од кои 70 отсто биле вооружени, а на 13 август пристигнале и Риза Беј, Иса Болотини, Идриз Сефер... Чепреганов вели дека, според вицеконзулот, доаѓањето на Албанците во Скопје било за да го видат градот, а дел од нив заминале во Велес за да ги видат своите пријатели.

и секако

Ослободете се самите, не Скопје

Меѓунационалните односи, односно соживотот во Македонија по кој знае кој пат е ставен на испит. Овој пат „ментори“ по овој, за жал кај нас чест, „предмет“ се градоначалникот на Чаир и потпретседател на ДУИ и партиичката НДУ, кои на сите ни порачуваат да го подготвиме „урокот“: славење на 12 август како вистинскиот ден на ослободување на Скопје. Велат, имаат документи од кои се гледа дека албански востаници во 1912 година не' ослободиле од турската империја. Си нашле историчар што си спакувал бројка од дури 50.000 албански востаници што го ослободиле градот, без притоа да одговори на едно логично прашање: како тогаш толку лесно, без борба, го оставиле „слободно“ Скопје за да го окупираат српските војски?! Искуството не' учи дека ќе има уште побесмислени контраодговори. Неизвесно е до каде ќе оди оваа деструктивност...

За да се избегне ваква јалова дискусија, која само ќе разгорува нетрпение, многу македонски интелектуалци и водечките медиуми на македонски јазик го кренаа гласот кога во проблематичната енциклопедија на МАНУ имаше работи што го иритираа албанското население во Македонија. Затоа таа и беше повлечена. Без да навлегуваме во научните факти, тогаш го оспоривме несоодветното изнесување на податоци, само на едната страна од историската вистина, притоа без чувство за одговорност дека кога една етничка заедница се чувствува навредена - се нарушува соживотот во Македонија.

Тоа, се разбира, го укажуваа тогаш и многумина интелектуалци од редовите на македонските Албанци. Ама каде се сега тие да го кренат гласот против злоупотребата на историјата во таканаречениот „албански Илинден“, како што тоа го правеа за енциклопедијата? Зар за нив овој пат е прифатливо фризирање, надополнување и селективно користење на историјата за потреби како што се подигање на паднат партиски рејтинг. Дури причините и да се „посилни“, недозволиво е градоначалник на скопска општина, па дури и некојаси партија да иницираат нешто што однапред знаат дека ќе ја разгори меѓуетничката нетрпеливост меѓу двата најголеми ентитета во државата. Тоа е преопасна игра. Тоа го покажуваат и првичните реакции на Македонците, кои гласно го поставуваат прашањето: што всушност сакаат да се слави, свој Илинден или нова Илирида?

Некому, се чини, историјата не му служи за да извлече поука како да си ја подобри иднината, туку за да ја направи што е можно понеподнослива. Затоа, наместо некои од предлагачите да ни наметнуваат нови ослободители на Скопје, најдобро е самите да се ослободат од потребата да манипулираат со историски настани за дневнополитички потреби.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=5B3F4A2E19F25D4DAC4461E78E331A5F
http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=6E3EADF5149FA340B81B0B5B9978926A
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Август 14, 2010, 04:44:21
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=2&tabid=1&EditionID=2095&ArticleID=146502

59 ГОДИНИ ОД МАСАКРОТ НА ЈУГОСЛОВЕНСКИТЕ ФАШИСТИЧКИ ОКУПАТОРСКИ  ВЛАСТИ.
Струмица ги помни стреланите студенти
Со низа пригодни чествувања вчера во Струмица беше одбележана 59-годишнината од подмолното убиство на петте студенти, Борис Белев, Мирко Пецев, Ѓорѓи Костуранов, Стево Топчев и Ѓорѓи Јармов. Овие напредни младинци, чијашто кауза била самостојна и слободна Македонија, на вчерашен ден во 1951 година биле стрелани кај селото Орманли на планината Беласица, дваесетина километри од Струмица. Образложението на тогашната локална власт била дека студентите работеле против комунистичкиот режим и дека илегално се обиделе да ја преминат границата и да пребегаат во Грција. За сеќавање на овој трагичен настан, кој безмалку шест децении ја бранува струмичката и пошироката македонска јавност, претпладнето беше одржана панихида на градските гробишта во Струмица, каде што во заедничка гробница се погребани петтемина студенти. Пред нивното спомен-обележје во малиот градски парк беше положено свежо цвеќе, беше изведен поетски колаж, а пригодна реч за загинатите одржа Никола Андонов од Здружението на политичките затвореници прогонувани за идеите за самостојна Македонија.
 

 
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Август 15, 2010, 09:23:36
човекот го бива многу за политичка сатира...
http://kirilica.com.mk/vest.asp?id=54471
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Август 15, 2010, 09:24:52
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=2&tabid=1&EditionID=2095&ArticleID=146502

59 ГОДИНИ ОД МАСАКРОТ НА ЈУГОСЛОВЕНСКИТЕ ФАШИСТИЧКИ ОКУПАТОРСКИ  ВЛАСТИ.
Струмица ги помни стреланите студенти
Со низа пригодни чествувања вчера во Струмица беше одбележана 59-годишнината од подмолното убиство на петте студенти, Борис Белев, Мирко Пецев, Ѓорѓи Костуранов, Стево Топчев и Ѓорѓи Јармов. Овие напредни младинци, чијашто кауза била самостојна и слободна Македонија, на вчерашен ден во 1951 година биле стрелани кај селото Орманли на планината Беласица, дваесетина километри од Струмица. Образложението на тогашната локална власт била дека студентите работеле против комунистичкиот режим и дека илегално се обиделе да ја преминат границата и да пребегаат во Грција. За сеќавање на овој трагичен настан, кој безмалку шест децении ја бранува струмичката и пошироката македонска јавност, претпладнето беше одржана панихида на градските гробишта во Струмица, каде што во заедничка гробница се погребани петтемина студенти. Пред нивното спомен-обележје во малиот градски парк беше положено свежо цвеќе, беше изведен поетски колаж, а пригодна реч за загинатите одржа Никола Андонов од Здружението на политичките затвореници прогонувани за идеите за самостојна Македонија.


http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D1%80%D1%83%D0%BC%D0%B8%D1%88%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0_%D0%BF%D0%B5%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%BA%D0%B0
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Competent на Август 15, 2010, 07:21:16
Македония - вечния производител на балканска история и напрежение

http://www.skat.bg/products.php?type=10&genre=1644
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Август 17, 2010, 10:42:16
-ПУСТИ ЖЕЛБИ  НА ПРОЈУГОСЛВЕНСКАТА  ( СРБСКАТА)  ВЛАСТ  ВО  РЕПУБЛИКА  МАКЕДОНИЈА.
-ДОКАЗ  ДЕКА МАКЕДОНИЈА  Е  СЕУШТЕ  ПОД  ЈУГОСЛОВЕНСКА (  СРБСКА) ВЛАСТ.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=2096&ArticleID=146580

Учебникот го вратил Косово во Србија  
Валентина Стојанчевска

Во учебникот по општество за петто одделение Косово е претставено како дел од Србија, а и знамето на државата е погрешно, реагираше викендов партијата Нова демократија барајќи поради тоа отставка од заменик-министерката за образование Линдита Ќазими. - Јавно го прашуваме Министерството за образование Никола Тодоров, особено заменик-министерката од редовите на ДУИ, Линдита Ќазими, врз основа на кој критериум биле избрани членовите на комисиите и рецензентите што го одобриле овој текст на книгата за предметот по општество? Исто така, прашуваме дали има некој рецензент Албанец, кој ја оценува коректноста на училишните текстови? Ова министерство и понатаму не може да се соочи со новата реалност на Балканот, а тоа е дека Косово е независна држава, соседна држава на Македонија. Иронијата оди толку далеку што се објавува и погрешно државно знаме на Република Косово - рече Ѓулумсере Касапи, секретарката за образование во Нова демократија.
Таа додаде дека и понатаму продолжува дискриминацијата на албанската култура бидејќи од истиот учебник треба да учат и учениците Албанци.
Министерот за образование и за наука, Никола Тодоров, пак, рече дека чувствувал одговорност, но не чувствувал вина за пропустите што се провлекоа во учебникот за петто одделение. Тој нагласи дека ревизијата на содржината на учебникот треба да заврши денеска, а неа ја прави нов рецензентски тим формиран од Националната комисија за учебници. - Ако се работи само за оваа грешка или за уште една или две помали, тие ќе бидат коригирани, но ако се работи за повеќе сериозни грешки, учебникот ќе мора да биде повлечен и да биде препечатен - рече Тодоров. Тој додаде дека дотогаш е запрена неговата дистрибуција во училиштата. Доколку биде решено учебникот да се повлече од употреба, тогаш петтоодделенците, најверојатно, неколку месеци ќе го чекаат новиот учебник по општество. Сепак, Тодоров посочи дека очекува до први септември сите учебници да бидат распределени во училиштата.
- Целиот потребен тираж од учебници е даден на печатење и се склучени договори за набавка на тиражи. Се надевам дека оваа година целиот проект ќе помине без никакви проблеми и сите учебници ќе бидат навреме изработени и доставени до училиштата - рече Тодоров. Скандалот со учебникот по општество пред неколку дена го обелоденија медиумите, посочувајќи дека во делот за значајни личности за македонската култура се наоѓаат лица од шоубизнисот. Од Друштвото на писатели, пак, реагираа дека е срамота што во личностите значајни за културата не се нашол ниту еден писател.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Август 17, 2010, 01:59:09
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=A99CF18294CCD045A1E471BEC43F46AA
Проституцијата цвета во македонскиот Лас Вегас


Многумина во Гевгелија печалат на нас, девојките, кои не' има од секаде од Македонија и од сите возрасти и националности, не се грижам како ме гледаат луѓето бидејќи важни се парите, вели гевгеличанка која три години го продава своето тело

Гевгелија ја нема улицата на црвените фенери, препознатливиот знак за Амстердам или Хамбург, но проституцијата нелегално цвета на југот на земјава, тврдат за „Дневник“ добро упатените во бизнисот.

Официјалните бројки не ја покажуваат ваквата состојба со најстариот занает на светот, но тој е присутен во Гевгелија, град кој во последните години е попознат како македонски Лас Вегас. Гевгелија стана нов дом на многу македонски девојки што дојдоа во овој град, привлечени од парите на многубројните гости од Грција, кои тука ја пробуваат среќата во коцката и хазардот. Казината донесоа викенд-туристи, кои освен коцкањето, имаат и други потреби и желби.

Тајни куќи, јавна тајна

Така Гевгелија стана град на секс-туризмот, посакувана дестинација за јужните соседи. Тие не штедат пари за да си ја пробаат среќата во коцката, но и плаќаат да имаат инстант-секс пред фрлањето на топчето на рулетот или поделбата на картите од шпилот.

И додека државата и надлежните институции молчат, дел од девојките вклучени во бизнисот говорат за тоа што е јавна тајна во Гевгелија.

- Мое е само да сработам, се' друго е на газдата. Тој ги наоѓа муштериите-Грци и договара местото каде што ќе се најдеме. Цената е стандардна - 50 евра. Ова е позната работа во Гевгелија, јавна тајна во градот. Многумина печалат на нас, девојките, кои не' има од сите места во Македонија и од села и од градови, од сите возрасти и националности - вели гевгеличанка која три години се занимава со проституција.

Таа објаснува дека пред да почне да го продава своето тело била на работ на егзистенцијата, но сега добро се ситуирала. За тоа како ја гледаат луѓето многу не се грижи, вели дека и' се важни парите.

Според неа, целата работа е добро организирана и ништо не е оставено на случајноста.

Девојките што се на „работа“ во Гевгелија велат дека во бизнисот се вклучени многу мажи, посредници, но има и жени. Тие имаат разработено и шема по која се наоѓаат муштериите, а секоја девојка работи со макро.

Од понудата на Гевгелија се задоволни голем дел од Грците што доаѓаат во овој град, но има и такви што биле ограбени или претепани од лажни макроа.

- Нашето доаѓање во Гевгелија, кое во почетокот беше поврзано со коцката, набргу беше дополнето со нова услуга. Ни беа нудени девојки, за наши услови по ниски цени, така што гласот бргу се рашири и многумина при доаѓањето во вашата земја имаат двојна цел, навечер коцка, претходно секс - вели Грк, кој секој викенд е гостин во некое од казината во Гевгелија.

Според него, со девојките се сретнуваат на различни места, во зависност од времето што го имаат на располагање и од расположението. Најчесто се среќаваат во хотелски соби и во изнајмени куќи, но и во автомобили, а за сексот плаќаат по 50 евра.

Секс, дрога и коцка

Според податоците на СВР Гевгелија, полицијата во 2007, 2008, 2009 година и првата половина од годинава поднела само една кривична пријава за посредување во проституција.

Осомничен беше Илија Пакетов, сопственик на кафеана во Гевгелија, кој подоцна беше обвинет дека принудувал две малолетнички на проституција. Тој во Основниот суд во Велес за ова дело доби четири години затвор и сега ја одлежува казната.

Од друга страна, пак, во два одделни судски предмета во Основниот суд во Велес шестмина гевгеличани, меѓу кои и две проститутки, добија вкупно 40 години затвор бидејќи претепале и ограбиле двајца Грци. Тие ги примамиле странците ветувајќи им секс со девојки, но наместо забава, странците добиле ќотек и останале без парите, златниот накит и без мобилните телефони.

- Како може да дојде странец да бара секс за пари од млади девојки. Како може да ги заведува, да изврши кривично дело подведување на проституција, а досега во Македонија да нема поднесено ниту една кривична пријава за тоа. Јавна тајна е тоа што се случува во Гевгелија, а надлежните немо гледаат и не преземаат ништо - вели адвокатот Бојан Чадиев.

Социолозите сметаат дека кога не се воспоставени вредностите на системот, проституцијата е слабо контролирана и освен со коцката, поврзана е и со наркоманијата.

- Коцкањето многу одамна е еден од начините за забава во светот, а луѓето кога се забавуваат бараат комплетна забава. Затоа, не чуди поврзаноста меѓу хазардот и проституцијата. Општо познато е дека девојките што шетаат и бараат муштерии во коцкарските салони ги викаат китки, или цвеќиња за украс. По добивката или загубата на пари тие луѓе бараат задоволство или утеха во женско друштво. Не треба да заборавиме дека проституцијата цвета во сиромашните земји како најлесен начин на заработка - вели социологот Маја Хеско.

Дека со проституцијата и коцката оди и наркоманијата покажува бројот на фатени дилери што од сите краишта на Македонија доаѓаат во Гевгелија да продаваат дрога.

Неодамна во Основниот суд во Велес беа осудени двајца дилери и добија шест и пол години затвор оти продавале екстази и хероин во Гевгелија.

Уште поголема  ЈАВНА  ТАЈНА  е дека во  развојот  и  популаризацијата  на  овој бизнис во  Гевгелија,Богданци,Дојран, неспорни и големи заслуги  имаат поранешна  претседателка  на  Основниот  суд  Гевгелија и  поранешна јавна обвинителка   како  и  сегашни судијки и  обвинителки  од  Гевгелија    и  некои  полициски „шефови„  од  ПС  Гевгелија.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Август 18, 2010, 09:31:09
http://www.vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=26528

Македонија има три пати повеќе администрација од ЕУ  
среда, 18 август 2010, 16:17
Нов бран рамковни вработувања – двесете и педесет турци и роми треба да добијат решенија до крајот на месецот – во септември нови работни места ќе се делат на уште неколку стотици Албанци додека нивни колеги претходно вработени дома чекаат во кое министерство ќе бидат распоредени. Вицепремиерот Адеми додека промовира работа за нова администрација признава дека дел од луѓето земаат плата од буџетот, иако не одат на работа.

Има уште што седат дома, иако тој број ќе се намали - вели Абдулаким Адеми
Вработувањата по рамковен и по политички клуч постојано ја зголемуваат и онака обемата јавна администрација. На ризиците од ваквиот однос веќе предупредуваат и преставниците на меѓународата заедница. Најгласен е амбасадорот на ОБСЕ Хереро постојано - кој предупредува дека не треба да се измислуваат работни места кои воопшто не се потребни.

Статистиката покажува дека Македонија е на пат да се блокира од вработувањата во администрацијата – земјата процентуално има за три пати повеќе вработени во јавниот сектор во однос на земја од ЕУ. Во земјава од вкупниот број на 600 илјади вработени –дури 110 илјади се во јавниот сектор. Уделот на вработените кои примаат плата од државата во вкупно вработените веќе достигна фантастични 18%.

Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Август 20, 2010, 10:11:42
Во долгови преку гуша

 (http://www.picvalley.net/u/2980/92847580416131663061282291753l1UNP1LSP3cPRw42uVcI.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2980/92847580416131663061282291753l1UNP1LSP3cPRw42uVcI.JPG)

Цитат
Вредноста на кредитите што граѓаните не можат да ги вратат е зголемена од 1,5 милијарда денари во 2006 година на 5,5 милијарди денари лани и продолжува да расте годинава

Македонските граѓани и компании се' потешко ги враќаат своите долгови, а нивната задолженост истовремено расте. Во ситуација кога компаниите и граѓаните бараат кредити не за да инвестираат, туку за да ги отплатат обврските, Народната банка на Македонија во последниот извештај предупредува дека растот на долговите може да ја наруши финансиската стабилност на економијата.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=7AB6F685DF91334B9EBE240EA4E3B1B1
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Август 20, 2010, 05:58:35
ПО  ИНСТРУКЦИИ  ОД  БЕЛГРАД....
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=126556
   
 
Амбасадорот Треневски повторно со исти тези за НАТО
Ирина Гелевска  Коментари (6)     
 
 
20.08.2010 15:32 
Мартин Треневски
 
 
На само десет дена пред официјалното преземање на амбасадорската функција во НАТО, Мартин Треневски во интервју за агенцијата ’’Макфакс’’ ниту за чекор не отстапува од своите цврсти анти-нато ставови, за кои и Премиерот најави дека ќе ги дообјасни.


Овој   човек  беше  меѓу  најголемите  противници  на  осамостојувањето на  Македонија,  беше  против независноста  на  Македонија и беше против  тоа  Македонија  да  се  издвои од  Југославија    Србија.
Овој  човек  беше   поборник  Македонија да  остане  во  „братска  заедница„  со  Србија.Инаку  е  син  на  „познат„ УДБАШ.

 
 
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Илинден на Август 21, 2010, 07:56:43
Македонско-бугарскиот граничен центар остана само на хартија

Проектот за создавање заеднички Контакт-центар за полициска и царинска соработка меѓу Бугарија и Македонија, со кој треба да се создадат услови за поагресивна борба со транснационалниот криминал, но и за полесно минување на границата, и по една година од потпишувањето на договорот се' уште постои само на хартија. Документите за проектот се во Собранието на Македонија, каде што се чека ратификација на Предлог-законот, но сепак, од промовирање на проектот досега минаа 18 месеци.

Според договорот, комуникацијата ќе биде на официјалните јазици - бугарски и македонски, а трошоците за неговото функционирање ќе се делат. Бугарија е задолжена за обезбедување на објектот, вработените ќе имаат ознаки на двата јазика, но нема да смеат да носат оружје.

...прочитај повеќе >> (http://anonym.to/?http://dnevnik.com.mk/?ItemID=3A981BAEBFFE7E40A16FB0DE61A97D6A) (dnevnik.com.mk)
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Август 23, 2010, 08:25:39
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=126620

Тодоров: Во случајот со учебникот по општество виновни се рецензентите
Биљана Секуловска     
 
 
22.08.2010 19:27 
 
 
 
Претстојната учебна година, вообичаено, ќе стартува со низа проблеми во образованието. Секој ден открива ново промашување во подготовката на учебниците. Министерот Тодоров смета дека е време да се персонализира одговорноста и прстот да се впери кон виновникот.

ПО  ОВАА  ЛОГИКА  НИТУ  ХИТЛЕР ,НИТУ ЧАУШЕСКУ  СЕ  ВИНОВНИ........виновен  е  народот.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Корени на Август 23, 2010, 12:46:27
Еуростат: Македонија е во посебна категорија за невработеноста  http://89.205.123.41/dnevnik/biznis/eurostat-makedonija-e-vo-posebna-kategorija-za-nevrabotenosta

Как половината в Испания са бзработни, като са 20%... http://epp.eurostat.ec.europa.eu/tgm/table.do?tab=table&language=en&pcode=teilm020&tableSelection=1&plugin=1
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Август 23, 2010, 02:59:48
http://www.focus-news.net/?id=n1432859


Официален сайт на ДПА Арбен Джафери: Македония може да функционира само като мултинационална държава  

23 август 2010 | 11:05 | Агенция "Фокус"

София. Македония може да функционира единствено и само като мултинационална държава. Това заяви в интервю за Агенция “Фокус” Арбен Джафери, създател и почетен председател на Демократическата партия на албанците (ДПА). По думите на Джафери Македония не може да бъде функционална без това.
„Ако този подход не се промени, македонските политици ще се сблъскат с феномена “cirkulus viciosis” (порочен кръг). За да съществува като държава, трябва да се уважава мултиетническият характер на обществото, което, за да се приложи справедливо, трябва да се откажат от привилегиите. В модерните общества функционалността все повече се превръща във върховен стандарт. Ако това не се реализира ще се реализират други решения”, каза още Джафери.


Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Август 23, 2010, 08:51:30
Владата ќе формира поморска флота
http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=37&egId=7&eventId=26711
 ???
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Август 23, 2010, 09:03:09
http://www.focus-news.net/?id=n1432810


Информационна агенция "Фокус" „Вечер”: Чрез секс към Велика Албания  
23 август 2010 | 09:19 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония
Скопие. План за създаване на Велика Албания, чрез разширяване на албанската популация, посредством бракове, са разкрили сръбските специални служби, пише на първата си страница скопският вестник „Вечер”.
Изданието се позовава на сръбските служби за сигурност, според които след „усвояването” на Косово, албанците изпращат млади девойки за съпруги на стари ергени в изоставените села на Южна Сърбия /Рашка, Враня, Бояновац, Сурдулица и др. – б.р./, както и в Западна Македония.
Според сръбските служби става дума за стратегия за по-нататъшно разширяване на албанското етническо пространство.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Август 23, 2010, 09:07:10
http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=B0FD5961FE3C5E4AB51114E852C405B2


ПЕКОЛЕН ПЛАН ЗА КОЛОНИЗАЦИЈА НА БАЛКАНОТ

Со секс до голема Албанија

По "освојувањето" на Косово со стапка на наталитет невиден во Европа, Албанците сега испраќаат "заљубени млади невести" во запуштените села на јужниот дел од Србија, но и во западниот дел на Македонија и ги мажат за дваесетина години постари ергени


Албанските штркови слетуваат на српските планини и ја цртаат границата на "голема Албанија". Зад "романтичните" приказни за "изненадна љубов" на Албанките кои се мажат за постари српски ергени од запуштените планински села се крие сосема сигурен вносен бизнис. Според "Курир", српските служби за безбедност се сомневаат дека станува збор за стратегија за понатамошно ширење на албанскиот етнички простор на периферните подрачја на централна Србија.
- Како што со невидена стапка на наталитет го освоија Косово, па и добар дел од југот на Србија, сега ја спремаат следната етапа. Млади Албанки, повеќето од околината на Скадар, преку агенции запознаваат осамени српски домаќини кои по правило се над десет години постари од нив. Откако нивните роднини ќе се уверат колку земја поседува младоженецот и дека е единствен наследник, се одобрува бракот бидејќи е речиси сигурно дека девојката ќе го надживее мажот и ќе го наследи имотот. А, кога тоа ќе се случи по неа од Албанија ќе стигнат роднините, а можеби и нејзиниот иден маж, вели за "Курир", соговорник близок до српската служба за безбедност. Според него, интересно е тоа што албанските снаи доаѓаат масовно во Рашката област, која се потпира на Косово.
- Веројатно тука има и вистински љубови. И тоа се случува. Но, размислете добро: зошто ниеден албанско-српски брак не е склучен во Источна Србија каде исто така има многу сиромашни села од кои побегнаа речиси сите девојки? Се ова и премногу наликува на смислена стратегија, вели соговорникот на "Курир". Тој смета дека е многу веројатно Албанците сето ова да го прават смислено, зашто децата ќе ги воспитуваат по албанските обичаи.
- Децата сигурно ќе учат албански јазик и култура бидејќи домаќините поради работата немаат време да ги воспитуваат. Ним работниот ден им трае од утро до вечер. Но, повеќето од тие оженети велат дека тие жени им ги спасиле куќите од затворање, вели тој.
Вакви случаи, но на македонски ергени за албански невести има и во некои села во западниот дел на Македонија, но тој број засега е помал во однос на Србија, каде според албанскиот весник "Шкип" околу 8.000 Срби во изминатиов период ја посетиле Албанија, во потрага на своите идни сопруги. За две години во Србија се омажиле 86 Албанки.

ВО  ОВОЈ ДЕЛ ,ВО  ОДНОС НА  МАКЕДОНИЈА ГИ КОПИРААТ СРБИТЕ.

 
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Корени на Август 23, 2010, 11:45:22
Еврика!

Това си го говорят спокойно и сериозно албанците и по англоезичните форуми от 5-10 години, тия най-накрая е сетиха за какво става въпрос... Тия наистина май са малоумни аутисти там.

Доста от младежите пък получават стипендии в Турция...
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Август 24, 2010, 10:30:48
http://www.focus-news.net/?id=n1433216

Утрински весник”: Македония е европейски феномен по броя на безработните  

24 август 2010 | 11:14 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония
Скопие. Безработицата в Македония не е само малко по-висока от останалите страни в Европа, пише днес македонският ”Утрински весник”. В сравнение с европейските страни с най-много безработица, Македония представлява феномен, посочва изданието. 32,3% е безработицата през изминалата година, а сред младите хора е 50%, сочат данните на „Евростат”. В ЕС има две страни с висок процент на безработица – Испания и Литва. Безработните в двете страни са 20% от работната сила, в следствие на икономическата криза.


Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Корени на Август 24, 2010, 12:18:23
Macedonia - European champion of unemployment http://waz.euobserver.com/887/30658/?rk=1
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Август 24, 2010, 02:04:41
http://www.vest.com.mk/?ItemID=39DBE5A751FD37408E56F35640D29B39

СЕ ПЕНЗИОНИРА ЧЛЕН НА СУДСКИОТ СОВЕТ ОД РЕДОТ НА ЗАЕДНИЦИТЕ

Македонски Бугарин сака да ја наследи Мируше
За нејзиното место конкурирале петмина кандидати меѓу кои и Славчо Тасев, судија од Апелациониот суд Штип, кој е деклариран како Бугарин

На 14 септември ќе гласа целото судство за местото што ќе се испразни во Судскиот совет до крајот на неделава. Ќе гласаат сите судии за избор на член на Советот од редот на заедниците, бидејќи Мируше Еленовска си заминува во пензија.
За нејзиното место конкурирале петмина кандидати: Славчо Тасев, судија од Апелациониот суд Штип, кој е деклариран како Бугарин, потоа судијката од Основниот суд Скопје 2 Зорица Цунгаровска, која конкурира како Србинка и судиите Ахмет Рушити од Апелациониот суд Гостивар, Мерсел Пајазити од Апелациониот суд Скопје и Шемседин Јусуфи, судија од Основниот суд Тетово, сите тројца припадници на албанската заедница во Македонија.
Во Судскиот совет од редот на заедниците има член од редовите на турската заедница, има од албанската и еден член македонски Бошњак.
Еленовска претходно беше судијка во Апелациониот суд Скопје, но во највисоката судска власт беше избрана од редот на заедниците, поради што ќе бидат распишани избори во сите судови. (С. К. Д.
 
НЕ  САМО ЗА  СУДСКИОТ  СОВЕТ-РАМКОВНИОТ  ДОГОВОР ТРЕБА  ДА  СЕ  ПРИМЕНУВА  ВО  СИТЕ  ОБЛАСТИ НА  ОПШТЕСТВЕНИОТ  ЖИВОТ  ВО МАКЕДОНИЈА  НА  ЦЕНТРАЛНО  И ЛОКАЛНО  НИВО.Само  така  Македонија  ќе биде  вистински  независна,суверена  и  демократска  држава.
Сегашното доминантно  владеење  на Србите (  УДБА  и  КОС) ја  донесе  актуелната  беда  и  сиромаштија  на  Македонските  народи.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Август 26, 2010, 01:26:47
http://www.focus-news.net/?id=n1433878

 „Утрински весник”, Македония:
Владо Бучковски твърди, че Силвана Бонева има български паспорт  
26 август 2010 | 12:33 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония
Скопие. Депутатът от опозиционният Социалдемократически съюз на Македония (СДСМ) и бивш премиер Владо Бучковски отново заяви, че депутатката Силвана Бонева от управляващата ВМРО-ДПМНЕ има българско гражданство, пише днес македонският ”Утрински весник”. Бонева преди една година осъди Бучковски за същото твърдение и трябва да й изплати 26 хил. евро обезщетение. По време на съдебния процес Бучковски твърдеше, че е получил информациите от свои източници в българското разузнаване. По време на заседанието на правната комисия в парламента, което се състоя вчера, Бучковски е твърдял, че Бонева има български паспорт. Той поискал и експертиза да утвърди дали Бонева може да бъде депутат, тъй като по време на процеса е извадила медицинска бележка, с която е потвърдила, че има травми от изявлението на Бучковски.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Август 27, 2010, 11:53:02
Далеку е Европа

Нина Нинеска-Фиданоска

Цитат
Берлин, Париз, Рим, Лондон... Напразно се радуваа Македонците дека откако здодевните Европејци ќе ги симнат визите, ќе можат барем еднаш во годината да посетат една од овие преубави дестинации, да прошетаат и тие да видат свет... Засега за најголем дел од нашата популација ваквите патувања остануваат само еден убав летен сон. И причината не е само голготата наречена вадење биометриски пасош, за која во изминативе месеци слушнавме серија сведочења од наши измачени граѓани, кои мораа да минат низ многу тешки и недостоинствени процедури за да дојдат до модерната патна исправа.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=A05F176B7C179943A32ED9E9C43E827E
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Август 27, 2010, 10:53:51
Денес МК општество е во апокалиптична тага за убиството србски турист во Охрид. Вестите, коментарите на Интернет безмалку от едно мизерно убиство, какви што има на стотици во секое туристичко место, го прикажува настанот како национална македонска трагедија  (демек како може еден србин да биде убиен во РМ) и истиот се користи за една гнасна и невидена антиОхридска кампања.

Да, секое убиство е за осуда. Тука дилеми се нема. Но се заборава еден аспект на оваа трагедија. Имено стотици генарции на млади срби беа воспитувани во духот дека се „божји народ“, дека се „ратници и не радници“, дека сите други народи се инфериорни, дека ним се им се може и се им е дозволено, дека се недoпирливи. Посебно пак тоа важеше за Македонија. И да, голем дел от нив поверуваа во тоа. Инаку како може да се сфати однесувањето да одите некаде во друга земја, да ги провоцирате домакините, да посегнувате по женската чест на домакинот, да се заканувате и за сето тоа да останете неказнeти. Е тоа го нема никаде. Така да ако некој е убиец на тоа момче тоа големосрбскиот шовинизам. Дополнително, да не заборавиме, дека летово имаше низа от инциденти во Охрид от србски туристи.

Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Август 27, 2010, 11:23:37
Денес МК општество е во апокалиптична тага за убиството србски турист во Охрид. Вестите, коментарите на Интернет безмалку от едно мизерно убиство, какви што има на стотици во секое туристичко место, го прикажува настанот како национална македонска трагедија  (демек како може еден србин да биде убиен во РМ) и истиот се користи за една гнасна и невидена антиОхридска кампања.

Да, секое убиство е за осуда. Тука дилеми се нема. Но се заборава еден аспект на оваа трагедија. Имено стотици генарции на млади срби беа воспитувани во духот дека се „божји народ“, дека се „ратници и не радници“, дека сите други народи се инфериорни, дека ним се им се може и се им е дозволено, дека се недoпирливи. Посебно пак тоа важеше за Македонија. И да, голем дел от нив поверуваа во тоа. Инаку како може да се сфати однесувањето да одите некаде во друга земја, да ги провоцирате домакините, да посегнувате по женската чест на домакинот, да се заканувате и за сето тоа да останете неказнeти. Е тоа го нема никаде. Така да ако некој е убиец на тоа момче тоа големосрбскиот шовинизам. Дополнително, да не заборавиме, дека летово имаше низа от инциденти во Охрид от србски туристи.

Да  бидеме  реални  Македонија  сеуште  е  под  тотална  контрола на  власта  во  Белград.
Изградбата (обновата)   на „офицерскиот  дом на  србската  војска„  и  „театарот на  србската  култура„  во  Скопие,  две  институции  преку кои  е  извршен  најмасовениот  физички  и  културен  геноцид  во историјата  на  местното население  тоа  го потврдува.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Август 27, 2010, 11:32:10
Денес МК општество е во апокалиптична тага за убиството србски турист во Охрид. Вестите, коментарите на Интернет безмалку от едно мизерно убиство, какви што има на стотици во секое туристичко место, го прикажува настанот како национална македонска трагедија  (демек како може еден србин да биде убиен во РМ) и истиот се користи за една гнасна и невидена антиОхридска кампања.

Да, секое убиство е за осуда. Тука дилеми се нема. Но се заборава еден аспект на оваа трагедија. Имено стотици генарции на млади срби беа воспитувани во духот дека се „божји народ“, дека се „ратници и не радници“, дека сите други народи се инфериорни, дека ним се им се може и се им е дозволено, дека се недoпирливи. Посебно пак тоа важеше за Македонија. И да, голем дел от нив поверуваа во тоа. Инаку како може да се сфати однесувањето да одите некаде во друга земја, да ги провоцирате домакините, да посегнувате по женската чест на домакинот, да се заканувате и за сето тоа да останете неказнeти. Е тоа го нема никаде. Така да ако некој е убиец на тоа момче тоа големосрбскиот шовинизам. Дополнително, да не заборавиме, дека летово имаше низа от инциденти во Охрид от србски туристи.

Да  бидеме  реални  Македонија  сеуште  е  под  тотална  контрола на  власта  во  Белград.
Изградбата (обновата)   на „офицерскиот  дом на  србската  војска„  и  „театарот на  србската  култура„  во  Скопие,  две  институции  преку кои  е  извршен  најмасовениот  физички  и  културен  геноцид  во историјата  на  местното население  тоа  го потврдува.


Апсолутно.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Септември 02, 2010, 10:06:05
САД барале Македонија да гласа против резолуцијата на Србија

САД побарале од Македонија да се изјасни против нацрт-резолуцијата за Косово, предложена во Обединетите нации од Србија. Американската порака е пренесена во писмото од државната секретарка, Хилари Клинтон, кое на министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски, му е предадено преку амбасадорот на САД во земјава. Во писмото Клинтон барала Македонија да ја отфрли српската резолуција во Генералното собрание на ОН, за која ќе се гласа на 9 септември.

Српските медиуми уште минатата недела објавија дека американската државна секретарка лично лобира против резолуцијата на Србија и оти со таква цел испратила писма со иста содржина во осумдесетина држави во светот. Во писмото таа се повикува на мислењето на Меѓународниот суд на правдата во Хаг, според која, прогласувањето на независноста од страна на Косово е легална. Министерот Милошоски деновиве практично се престрои според американската сугестија, најавувајќи дека постојат големи шанси Македонија да гласа против српската резолуција, за која патем се премислува и сама Србија. (Н.Р.)


http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=E31CA0A9CE4032468227D9E8FD3D1DE5
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: deko на Септември 02, 2010, 06:05:10
САД барале Македонија да гласа против резолуцијата на Србија


Айде сега да видам Груица кой трик ке го направи за да го измами САД,но тешко и сите магионичри и циркуси от Србия да ги донесе нема да може.Овой притисок от САД кон македонската влада е сосема нормален, веке им здосади на американците да я гледаат просрпската политика на ГРУИЦА и ЛАТАС  неможе веке да гледаат една лицемерна политика на едни неиздилкани и неурамнотежени политичари кой я управуваат Македония.Неможе веке под диктат на Србия да се води македонската политика.Е сега за утеха античниве нека я викнат цеца нека им пее нека ги развесели со некое шумадиско оро.Се ми се чини дека САД и ЕУ ке го зголемат притисокот и во други насоки кон владата на БЮРМ, сосема им е ясно дека шизофреници я водат Македония кон економска и политичка изолация, а тоа не е добро за Европа не им треба црна дупка на балканот.Многу ке се израдувам кога Груица ке потпише против резулуцията  на Србия а тоа мора да се случи една копиа от документчето или евентуално ако има снимен матерял да му се испратат на Латас и Томич можеби така навечер полесно ке заспият.Но сепак за нив найдоброто спиенъе ке биде во затворот идризово.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: ppan на Септември 03, 2010, 10:42:12
Тројца изрешетани до смрт во скопски Аеродром
Богданка Кузеска       
02.09.2010 22:45
 
 (http://media.a1.com.mk/media/vesti200/restoran-ubistvo.jpg)

Со калашников в раце влегол и изрешетал тројца додека јаделе во рибниот ресторан. Излегол, ја фрлил пушката пред влезот и избегал.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=126987

Айде сега!
И вие ли бе братя македонци тръгнахте по пътя на по-големия(и лош ;D) брат?
Осъзнайте се до като е време, че после спиране няма!!
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Корени на Септември 03, 2010, 12:15:32
РМ полека става като България през 90-те. Неприятно, но е болест на обществото, която трябва да се преболедува.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: deko на Септември 03, 2010, 07:07:57
БРАВО ,,МАКЕДОНЦИ,, ТАКА СЕ ВЛИЗА В НАТО И ЕУ.МОЙ ПРИЯТЕЛИ ОТ ФОРУМА ДАЛИ СЕ СЕЩАТЕ КОГАТО ПРЕДИ НЕ МНОГО ОТДАМНА ПИСАХ ТУК ЗА ШОФЮРИТЕ НА МАКЕДОНСКИТЕ МИНИСТРИ ЗА ЛИЧНИЯ ШОВЮР И ОХРАНА НА ДИРЕКТОРОТ НА ДБК ЙОРДАН МИЙАЛКОВ КОИТО Е ИЗВРШИЛ УБИСТВО А И ПОНАТАМ СЛУЖИТЕЛ Е В МВР.ЗНАЧИ НЯМА ДРУГО ГОВОРЕЛ САМ ИСТИНА.И ПАК ЩЕ КАЖА ХОРА С ДЕБЕЛО КРИМИНАЛНО ДОСИЕ РАБОТЯТ КАТО ОХРАНА ИЛИ ШОФЮРИ НА РАЗНИ МИНИСТРИ ПОЛУЧАВАТ ДРЪЖАВНА ЗАПЛАТА.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Септември 04, 2010, 09:52:18
http://www.mvr.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=8972&mid=1367&tabId=1&tabindex=0

03.09.2010 Тројно убиство во ресторантот “Биг Фиш“, во ТЦ “Три Бисери“ во Скопје
Сторителот приведен, мотивот - закани за наводен долг  
--------------------------------------------------------------------------------
 

Вчеравечер (02.09.) околу 19,40 часот во Скопје на бул. “Јане Сандански“ бб, во ТЦ-13 Ноември или меѓу граѓаните познат како “Три Бисери“, во рибниот ресторант “Биг Фиш“, од страна на непознато машко лице вооружено со автоматска пушка која ја носел во ПВЦ вреќа, испукал три пати рафално во лицата Јордан Ј. (37) од Велес, Владо М. (36) од Скопје (вработен во МВР на РМ) и Влатко А. (26) од Велес, кои биле  гости во ресторантот, по што излегол и со возило „Опел Корса“ го напуштил местото на настанот. Од  здобиените повреди Јордан J. починал на самото место на настанот, додека пак Владо М. и Влатко А., и покрај  укажаната лекарска помош, починале во Ургентениот  центар.

По дознавање за настанот на лице место излегоа полициски службеници  од СВР-Скопје. Известени се Истражен судија и Заменик јавен обвинител кои  излегоа на лице место, а увидот го препуштија на увидната екипа на ОКТ при СВР-Скопје кои извршија увид и од лице место, меѓу другото, пронајдоа и за вештачење ги предадоа следните материјал: чаури, фрагменти од проектили, куршуми, мобилни телефони, автоматска пушка и друго. 

По наредба на Истражен судија и Јавен обвинител телата на починатите се предадени во Институтот за судска медицина за обдукција.

Денес, пак, утрово околу 07,00 часот со осомниченото лице Т.Д. (47) од Скопје извршен е разговор, кој притоа ги појаснил мотивите за стореното кривично дело, односно дека причината за извршување на делото биле притисоците и вербалните закани што подолг перид ги добивал од сега починатиот Јордан Ј. за наводен паричен долг.-рекет.Инаку, лицето Т.Д. во крим-евиденцијата на СВР-Скопје е регистриран како сторител на кривични дела од областа на имотните деликти и против истиот повеќепати од страна на судот се изрекувани воспитни мерки, мерки за засилен надзор и казни затвор.

Исто така и Јордан Ј. евидира во евиденциите на СВР-Скопје како сторител на имотни кривични дела и дела од областа на недозволената трговија, за што му биле изрекувани и условни затворски казни.

Од страна на СВР Скопје  по целосно расчистување на случајот против Т.Д. ќе биде поднесена соодветна кривична пријава.

 
 
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Competent на Септември 04, 2010, 04:34:55
Балканот во ЕУ дури во 2023 година?!
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5971787,00.html?maca=maz-TB_maz_dnevnik_KOPIE-4629-html-cb

Цитат
Само Хрватска, која веројатно скоро ќе ги заврши пристапните преговори, може да очекува прием во ЕУ во 2012 или 2013 година. Цел Балкан - можно до 2023 г., се вели во прилогот на Првата програма на Австриското радио ОРФ.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Септември 09, 2010, 09:48:36
http://www.focus-news.net/?id=n1438377

 Македония: МВР няма информации убитият в Скопие полицай да е бил съпричастен към престъпни групи 09 септември 2010 | 09:46 | Агенция "Фокус"

Скопие. Убитият миналата седмица полицай в Скопие е бил съпричастен към престъпни деяния, съобщава македонската телевизия Алфа. Това били неофициалните информации, които кръжели в обществеността. Полицаят е бил свързан с т.нар. Франкфуртска мафия. От МВР обаче са заявили, че не разполагат с такива информации.
„Засега няма никакви информации за свързаност на убитият полицейски служител с престъпни действия. Случаят беше разчистен от страна на полицията и заподозреният беше арестуван”, заявили от МВР.

Јавна  тајна е  дека  во секој  град  во РМ,дел од  високите  локални полициски  функционери,судии  и  овинители  имаат  свои  дилери на  дрога  и тоа  во секој  градски реон , и  комплекс  на  станбени  згради  по  еден  дилер  кој  е   целосно  заштитуван  од  споменатите  структури  кои освен  што  го  снабдуваат  со  дрога  ја  прогонуват и  конкуренцијата  со цел  уништување  на конкуренцијата  и  стварање  монопол  во  продажбата  на  дрога  во  тој  реон.
Парите  од продажбата  ги делат  по  претходен  договор.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Септември 11, 2010, 02:01:20
http://inpress.com.mk/?ItemID=F20BAEDB743B9941B9B6E9B7F7D8AFCE
Бачев - Охрид во заложништво на полициското подземје!
Охрид, 11. септември 2010 (ИНПРЕС)

Јанко Бачев, сега партиски лидер, поранешен обевештаец и добро упатен човек во случувањата во безбедносниот сектор во земјата, во авторски текст во неделникот „Фокус“, тврди дека Охрид живее во шемата на полициското подземје и дека тука треба да се бараат причините за убиството на српскиот турист, тепачките во кафулињата, рекетот и другите грди нешта.


- Полициското подземје ги остварува своите високи профитабилни криминални интереси преку еден службеник во охридската полиција. Овој човек ја користи моќта што му ја овозможува полициската служба, а во заднина има регистрирано агенција за обезбедување на име на својот син, која го контролира речиси целокупното обезбедување на лица и имот од Охрид, тврди Бачев.

Бачев не го открива името на полицискиот службеник и на неговата агенција за обезбедување, но е многу лесно читливо за кого станува збор. Во Охрид го знаат како разуздан ловџија, политички превртливец и слуга на политички моќните луѓе, или пак на поранешните стопански моќници. Прашање е само што прави министерката Јанкуловска и дали и таа не знае за кого станува збор и како сето тоа го толерира - нејзин службеник да завладува со бизнисите и безбедноста на Охрид.

Бачев тврди дека агенцијата на охридскиот моќник - полицаец, е регистрирана во непостоечка, фантомска Комора за обезбедување, која издала 15 илјади лиценци и заработила 6,5 милиони евра. Сите тие луѓе имаат право да носат оружје, а со бројката се над сите вооружени полицајци, но и над сите вооружени во АРМ. Кој ја контролира таа сила и во чии интереси работи?, прашува Бачев.

Полициското подземје, преку овој локален моќник во Охрид, ги остварува своите бизнис ионтереси. Тој функционирал како истурено одделение на фантомската Комора на обезбедувачи од Скопје и дека за 400 евра, делел лиценци, со печат и во име на фантомската комора.

Бачев потсетува дека критичната ноќ, кога е убиен српскиот турист, во центарот на градот немало полицаец и тврди дека подземјето во свои раце, од полицијата, го презело обезбедувањето на Охрид. Меѓу обезбедувачите, има лица со криминални досиеа, тврди Бачев.

- Полициското подземје целосно ја презема грижата за редот и поредокот на Охрид. Со еден збор, Охрид е во заложништво на локалните полициски службеници од шемата на главното полициско подземје, заради рекетирање и остварување на неговите профитабилни интереси, тврди Бачев.

Бачев предлага МВР најитно да воведе принудна полициска управа во Охрид. Без ова се релативизира успешното полициско расчистување на убиството на српскиот турист, а не гледам корист ниту од изјавата на премиерот Никола Груевски, дека не треба премногу да се драматизира сигурноста на граѓаните, бидејќи убиства се случувале и во околните држави, поентира Јанко Бачев, во својот авторски текст во неделникот „Фокус“. (Крај)
 
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: deko на Септември 11, 2010, 11:41:30
http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=27467


Хайде македонисти прво името после идентитетот
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Корени на Септември 14, 2010, 12:51:28
Сиромаштијата драматично расте, достигна 31,1 отсто   http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=9C01D2E83D75B44DA7A0C6074B2B3318

Скап живот  http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=8DC0DB889B2D9C40872EB6AA129EFCD3

Комунизмот живее во македонските партии  http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=76A85BDEFD0B4841B50E369D2AD1C9D7
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Септември 15, 2010, 07:45:46
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=127462

Децата да ги учиме на вредностите на Бетовен и Шекспир, а не на Александар     
 
 
15.09.2010 18:38 
Власта во Скопје му гради грандиозен 20-метарски споменик на Александар Велики, а амбасадорот во Србија Љубиша Ѓеоргиевски го опишува како еден од најголемите убијци во светот на сите времиња и промотор на старогрчката култура.  
Образложувајќи ги мотивите за создавањето на претставата Александар, во интервју за српскиот неделник „Време“, Ѓерогиевски вели:

„Александар одземал многу татковини, обилно. Тоа сите го знаеме. Исчезнале цели етноси, територии, а без никој да ги брои или откопува жртвите. Тој често азијатските проблеми ги решава на европски начин - сака да ја европеизира Азија, да и ја наметне старогрчката култура, фундаментот на европската култура.

-Од гледна точка на еден Европјанин, тоа е александровата светла страна. Од гледна точка на еден Азијат, тоа е неговата мрачна страна, затоа што тој го колел секој што не му се покорил“.

Ваквиот став на Ѓерогиевски е во спротивност со новата историја на македонскиот народ промовирана лани од Националниот институт за историја, во кој се тврди дека епохата на Александар наместо со светски признатиот термин елинизам, треба да се именува со македонизам или александризам.

За Ѓеоргиевски инаку спорно е и зошто светот Александар го нарекувал „Велики“.

„Парадокс е што во нашите училишта, британските, американските и останатите, ги учат децата дека Александар бил голем човек. Зошто е тој е голем? Затоа што добил војна? А ако случајно ја изгубил, тогаш не би бил голем!? Не можеме да станеме Европа, а децата да ги учиме на такви парадигми. Ние мораме да ги учиме на парадигмите Бетовен, Шекспир, Андриќ или Крлежа“.

Љубиша Ѓеоргиевски низ годините важеше за еден од највлијателните интелектуалци во владејачката ВМРО-ДПМНЕ - партијата носител на проектот „Скопје 2014“, чиј составен дел и покрај забелешките на Европската Унија и противењето на Грција, е и споменикот на Александар, кој треба да биде поставен до крајот на идната година.

Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Септември 17, 2010, 07:16:32
Бучковски: Не сум корумпиран со пари од Телеком

Цитат
Не сум корумпиран со пари од Телекомот, ниту пак имало такви обиди до мене во времето додека бев премиер. Во изјава за А1, екс претседателот на владата, Бучковски се амнестира од инволвираност и одговорност во корупцискиот скандал што деновите го тресе Дојче Телеком, поврзан со периодот додека тој седеше во премиерската фотелја.

Дали сте вие корумпиран со парите од Телеком?

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=127468
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Септември 19, 2010, 02:10:12
http://news-releases.eu/fresh/%d0%b2-%d0%bc%d0%b0%d0%ba%d0%b5%d0%b4%d0%be%d0%bd%d0%b8%d1%8f-%d1%82%d1%80%d1%8f%d0%b1%d0%b2%d0%b0-%d0%b4%d0%b0-%d1%81%d1%8a%d0%b1%d0%b5%d1%80%d0%b5%d0%bc-%d0%ba%d1%83%d1%80%d0%b0%d0%b6-%d0%b8-%d0%b4/
Новини
Новини от България и света, политика, спорт, избори 2009 Начало
 В Македония трябва да съберем кураж и да спрем с негативизма към България
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Септември 20, 2010, 01:41:45
Ивица Дачиќ во посета на Македонија

Скопје, 18. септеврми 2010 (ИНПРЕС)

Во еднодневна работна посета на македонското МВР, денеска во Скопје ќе допатува делегација на српското министерство за внатрешни работи предводена од министерот Ивица Дачиќ.

Во рамките на посетата ќе биде потпишан и билатералниот договор за локален граничен сообраќај, а двајцата министри во просториите на македонското МВР  ќе одржат заедничка прес конференција.

Српскиот министер ќе го посети и МАРРИ Регионалниот центар во Скопје. (Крај)


http://inpress.com.mk/?ItemID=4C4EA3ABBD92B6499815557817C299DB
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: deko на Септември 20, 2010, 04:24:03
Е ДЕНЕСКА ГОЛЕМА РАДОСТ КЕ БИДЕ ЗА ЛАТАС ЗА ТОМИЧ, ЗА СМИЉКОВИЧ СИГУРНО ДАЧИЧ КЕ ИМ ДОДЕЛИ МЕДАЛИ ЗА НАЈЗАСЛУЖНИ СРБИ, О ДА ГО ЗАБОРАВИВМЕ И НАЈГОЛЕМИОТ СРБИН ШТО СЕ РОДИЛ ДО СЕГА ВО МАКЕДОНИЈА А ТОА НАШИОТ НИКОЛАЈОС ГРУЈЕВИЧ. СЕ РАЗБИРА МЕДАЛЈАТА ЗА НЕГО КЕ БИДЕ ПОГОЛЕМА ЗАТОА ШТО КАК ТОЈ ШТО НАПРАВИЛ ЗА СРБИЗИРАНЕ НА МАКЕДОНИЈА НЕ ИМ УСПЕАЛИ НИТУ И НА САМИТЕ СРБИ ПОМЕГУ ДВЕТЕ СВЕТОВНО ВОЈНИ.НАШИОТ ГОЛЕМ ЈУНАК СИГОР НЕКОЛКУ ДЕНА НЕ СПИЕЛ ОТ ВОЗБУДА КОГА СЛУШНАЛ ДЕКЕ КЕ ДОАГА НЕГОВИОТ ШЕФ ОТ БЕЛГРАД. КЕ ИМА ГРУЈПВИЧ СО ШТО ДА МУ СЕ ПОФАЛИ, КАКО НА ПРИМЕР СО НАЈНОВИОТ ИЗУМ ЗАКОНОТ ЗА БГ КОЛИ ВО МАКЕДОНИЈА, КАКО СО ОСТВАРАУВАНЕ НА МНОГУГОДИШНАТА ЖЕЛБА НА СРБИТЕ ОБНОВА НА ОФИЦИРСКИОТ СРПСКИ ДОМ ВО СКОПИЕ И СЛ.ДА МИ СЕ ПОФАЛИ НА СВОЙОТ ШЕФ КАК УСПЕШНО Е ИСКРШЕНА СПОМЕН ПЛОЧАТА НА МАРА БУНЕВА ДА СЕ ПОТВФАЛИ КАКО БЪЛГАРИ ЛЕЖАТ ПО СКОПСКИТЕ ЗАТВОРИ. НЕЗНАМ ОВОЙ НАШ ПРЕМИЕР ДАЛИ КЕ ИМА ДОВОЛНО ВРЕМЕ ДА МУ СЕ ИСПОВЕДА ЗА СИТЕ РАБОТИ ШТО ГИ НАПРАВИЛ ВО ШТЕТА НА ,,БУГАРАШИТЕ,, ЕДЕН ДЕН КЕ МУ БИДЕ МАЛКУ, ЗА ДА ГИ ОПИШЕ НЕГОВИТЕ ХЕРОЙСТВО. НО СЕКОЙ ШТО КЕ ПОСЕЕ ТОА КЕ ЖНЕЕ, И ГОСПОДИНОТ ,,Р,, (НЕМОЙ НЕКОЙ ДА ПОМИСЛИ ДЕКА ТОЙ Е РЕТАРДИРАН САМО ЧОВЕКОТ НЕЗНАЕ ДА Я КАЖЕ ТАА БУКВА) НЕКА ПРЕСТАНЕ ДА МЕЧТАЕ И ДА ПРОДАВА ВЕТАР И МАГЛА ЗА НЕКАКВО СИ ВЛЕГУВАНЪЕ НА БЮРМ ВО НАТО И ЕС. ТОА ВЕКЕ Е ЗАВРШЕНО ВЕКЕ ЗАПАДНИТЕ ДРЖАВИ Я ПРОЧИТАА ОДАМНА НЕГОВАТА ЛИЦЕМЕРНА И КОМИНТЕРНОВСКА ПОЛИТИКА ЗА МАКЕДОНИЯ СО ЧЕЛО НА ГРУЕВИЧ ВРАТИТЕ ЗА ЕС И НАТО СЕ ЗАТВОРЕНИ ЗАСЕКОГАШ. ЕДИНСТВЕН НАЧИН НЕКОЙ Д Я ВНЕСЕ МАКЕДОНИЯ ВО ЕС И ДА И ДАДЕ ПОСВЕТЛА ИДНИНА ОДНОСНО ДА ГО ИСЧИСТИ СРПСКО ЮГОСЛОВЕНСКИОТ ДЖГАН И СМЕТ  Е ЧОВЕК  ЧЕСЕН ЧОВЕК КОЙ Е И САМИОТ ЕВРОПЕЕЦ ОДНОСНО ЧОВЕК С БЪЛГАРСКИ ПРОИЗХОД.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Септември 21, 2010, 09:26:06
Србските  колонисти , УДБА  и  КОС  од  Скопје предлагаат.....

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=920101029327&id=13&prilog=0&setIzdanie=22087
Тупаница на маса за Бугарија  .
 
   
Борисов може да му понуди на Саркози бугарските европарламентарци да помогнат да се реши прашањето за дискриминација на Ромите, затоа што веќе имаат искуство како борци за човекови права во случајот со Спаска Митрова 


Коментар:  Risto Hristov 
Ok-Vo red napolno ja prifakam statijata od Vesna-No ; -Dali vo ovie kriticni momenti (Nato:EU..) ni e potrebna vakva `anti-bugarska politika -nametnata od Beograd a koja e pod pokrovitelstvo na srbsko-ruskata mafija (predvodena od odredeni kriminalni strukturi od vlasta;)-? -Ne gospoda..vo ovie momenti ni e potrebna mudrost i itrina-da izlezeme od ovoj kor-sokak, pa potoa da si go dademe `djuapot. A so vakvi statii ne doprinesuvame nisto-naprotiv im davame `fakti za da mozat da ne crnat bugarite onamu kaj sto Nie molime.. -Slucuvanjata so Spaska Mitrova koj e kriv -nie ili bugarite ? -Spored informacii od `sluzbite-Naredono e od odreden politicki (opozicija) moknik, sudijata da donese takva odluka za da mozat da go ispolitizirat slucajot,koj zema takvi dimenzii i ne dovede do ova `deredje so Spaska Mitrova; Ovie od vlasta se `svestija-ja smenija pretsedatelkata na sudot,no zadocnija; -Zatoa rekov ni treba-mudrost i itrina a otkoga ke vlezeme vo Nato i EU-pisuvajte i praite sto sakate !!!  
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Септември 23, 2010, 10:16:23
http://frognews.bg/news_27180/Miloshevich_e_jiv_v_BIURM/

 
ПОЛИТИКА   Милошевич е жив в БЮРМ
Четвъртък, 23 Септември 2010


Българинът М. Ризински излежава 3-годишната си ефективна присъда в скопски затвор.

Тези които мислят, че сподвижниците на покойния Слободан Милошевич в бивша Югославия са на политическото бунище, дълбоко се лъжат! Такива хора днеска не само че не са изхвърлени от днешната политика, а в голяма степен продължават да управляват пост-югославското геополитическо пространство, пише за ЕурАктив Лазар Младенов, председател на Българския културен клуб – Скопие.........

ТИЕ  ТОТАЛНО ЈА  ПРЕЗЕДОА  ВМРО-ДПМНЕ НА  ЦЕНТРАЛНО  И  ЛОКАЛНО  НИВО  И  ДЕНЕС  СУВЕРЕНО  И БЕЗ КОНКУРЕНЦИЈА  ВЛАДЕАТ СО  МАКЕДОНИЈА.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Септември 23, 2010, 12:04:23
http://kurier.bg/komentari/9869.html

МИЛОШЕВИЧ  Е ЖИВ В МАКЕДОНИЯ......
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Септември 25, 2010, 01:19:38
ВЕРУВАЛЕ  ИЛИ  НЕ ......

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=6CF47CD5E279254F98DB17E0BE4A3B13
Груевски: Сите кодоши на виделинаЛустрација со јавни листи и објави, веднаш, со период до 2010 година и не само за носителите на јавна функција, туку и на сите кои имаат каква било општествена одговорна улога. Ваков повик вчера јавно испрати премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Во отвореното писмо адресирано до, како што вели, сите противници на лустрацијата, тој посочува дека крајна негова и партиска цел е сите кодоши да излезат на виделина. Притоа, се залага, како општество да изнајдеме модус за конечно разобличување и лустрирање на луѓето во политиката, кои денес немаат јавна функција, „бидејќи народот на избори им ја одзема довербата, а истите и сега работат во СДСМ во обид да ја вратат на власт со своето удбашко искуство“..........

??????????
 
Ако тоа  го  направи ќе има  реални  шанси  повторно да  ги добие  изборите  предвремени  или  редовни...Од  Белград  тоа нема да  му  го дозволат!!!
 
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Септември 26, 2010, 11:40:14
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=92510944461&id=9&setIzdanie=22092

Груевски: Сите на лустрација, кодошите на виделина ......?????
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Септември 27, 2010, 05:51:04
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=127965
Бошковски: ДПМНЕ ја направивте гнездо на УДБА и КОС
 
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Септември 29, 2010, 09:03:59
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=2131&ArticleID=149169
Уапсен новинар осуден во „тајна“ постапка  

Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Септември 29, 2010, 09:45:52
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=2131&ArticleID=149169
Уапсен новинар осуден во „тајна“ постапка

РЕАЛНОСТ, коя цврсто не носи кон НЕРЕАЛНОСТ  :o  :o  :o
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Септември 29, 2010, 12:40:23
.......ПО  ПОВОД  НА  СЛУЧАЈОТ  РИЗИНСКИ , ДА  СЕ  ПОТСЕТИМЕ......
Пишува: Илија МАКСИМОВСКИ

Кога Спаска Митрова и Војислав Савиќ од Гевгелија во 2006 г. склучиле брак, сигурно не планирале да се разведат по 6 месеци. Уште посигурно е дека не очекувале да станат центар на македонско-бугарските односи и судир на највисоко ниво. Според Законот за брак, при развод на бракот не се утврдува вина, туку неможност за заеднички живот, како и каде ќе живеат децата доколку се родиле. Случајот на Спаска Митрова и Војислав Савиќ ги има сите елементи на класично македонско семејство. Брза причина за брак, низок стандард, присутност на родители, проблеми во комуникација со околината.

Според Спаска, животот со Војислав бил оптоварен со пијанки, дрога, вонредни трошоци за живот, сомневање во причините за влегување во брак. Според Војислав, тој бил во рамките на стандардот на гевгелиска или македонска класика на млади луѓе кои треба да си го живеат животот. Но, додека Спаска забележува на наркоманските склоности на сопругот, на Војислав почнува да му пречи тоа што сопругата му е Бугарка. Како резултат, бракот се разведува, по што на сила стапуваат бирократите од полициските станици, судовите, центрите за социјална работа, адвокатите, бранителите за човекови права.

НАЛОЖЕНА НЕПОСРЕДНОСТ НА БИВШИТЕ СОПРУЖНИЦИ?!

Од причини што мајката, која во меѓувреме се вработува, не можела да овозможи или организира средби на бебето со таткото, државниот обвинител покренува обвинителен акт за кривично дело одземање малолетник, што според Кривичниот законик на Р. Македонија се изедначува со неовозможување средба со поранешниот родител. Поради само една таква пропуштена средба, Спаска Митрова стасува до затворска казна од шест месеци, условно на една година. За истите дејства Спаска уште еднаш е осудена на затворска казна од осум месеци, условно на две години. Следи ново Решение од Центарот за социјална работа за нова локација за средби на детето со таткото во просториите на Центарот. Бидејќи се случило во уште еден наврат да не се реализира средбата, повторно следи ново обвинение и пресуда за нова казна затвор од нови три месеци затвор за мајката. Спаска Митрова во моментот на излегувањето на овој број на Форум во затворот Идризово ја издржува оваа казна затвор од три месеци.

Во постапката пред Обвинителството, Основниот суд Гевгелија, Центарот за социјална работа и полициската станица Гевгелија, се вклучуваат адвокати (Димче Спировски, Џаков Ристо), обвинители (Василка Садикова Ковачева, Катица Јанева), судии ( Маја Почкова-Аврамова, Иван Стаменов, Билјана Николова), нотари (Ѓорги Николов). Притоа, од една страна е Спаска Митрова, наспроти сите споменати адвокати, судии, обвинители, полицајци меѓу кои некој некому е сопруг, пријател, роднина, сват. Дури, судиката Маја Почкова-Аврамова ì е кума на Спаска Митрова, која сигурно кога ја крштевала Спаска ниту не помислила дека еден ден бебето кое го држи голо пред Господа, ќе го прати во Идризово.
Спаска Митрова по сите судски предмети со помош Здружението на Бугарите во Македонија “Радко” ги има завршено постапките до Врховниот суд на Македонија, со што се исполнува условот за жалба пред Судот за човекови права во Стразбур. Случајно или не, во судските постапки процедурално се случувале повеќе грешки, а од страна на “Радко” кое има поддршка и од актуелната бугарска Влада преку бугарската дипломатија во Македонија, постапката ја воделе лица кои со правото и законите освен што немаат потребно образование, немаат никаква посериозна врска.

МНОГУ ПОМАГАЧИ  - СПАСКА ВО ИДРИЗОВО, ВОЈИСЛАВ БЕЗ РАБОТА, ДЕТЕТО НА УЛИЦА

Во следната фаза во случајот “Спаска Митрова” се вклучува Здружението на Бугарите во Македонија “Радко” од позиција дека не се работи за граѓански спор или форма на судски злоупотреби, туку за монтиран политички процес врз Спаска Митрова само од причини што таа е Бугарка и еден од основачите на  “Радко”. Дури во целиот случај се појавуваат елементи на стари односи меѓу поединци во гевгелискиот суд, здружението “Радко”, полицијата и Обвинителството. Имајќи предвид дека Гевгелија и не е голем град, логично е луѓето да се познаваат, но во случајов не се работи за лични односи, туку за сериозни релации меѓу државни институции и раководства на граѓански здруженија како “Радко” кое од почетокот на својата работа го следат јавни афери и скандали. Останува отворено прашањето: кој го создаде скандал имиџот на “Радко”?  Аспектот на случајот “Спаска Митрова”, дека станува збор за притисок на државните органи врз Митрова само поради тоа што е Бугарка, брзо ги оптовари македонско-бугарските односи до ниво на најавување официјално бугарско вето за влезот на Македонија во ЕУ.

Фактот дека случајот “Спаска Митрова” стигна до официјалното ниво на македонско-бугарските односи и официјалната американска и ЕУ-дипломатија преку амбасадорите Ерван Фуере и Филип Рикер, бара темелна анализа што, всушност, се случувало и дали Спаска Митрова, нејзиниот поранешен сопруг Војислав Савиќ и нивното бебе и не се свесни во која безмилосна машинерија биле вовлечени. Во дел од документацијата за случајот “Спаска Митрова” се спомнуваат судии во Основниот суд Гевгелија кои учествувале во процеси за притворање и изрекување затворски казни со цел физички ликвидации, како и сериозни грешки во судската постапка, при што во Апелациониот суд Скопје е констатирана достава на две различни верзии на ист судски предмет кој се однесува токму на Спаска Митрова.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: ohrid1941 на Октомври 01, 2010, 12:13:54
Глобяват македонците за коли с български номера

Автор: Мартин Минков - кор. на БНР в Скопие

http://bnr.bg/sites/horizont/News/World/Pages/1001mak.aspx

В Македония днес влезе в действие законът, според който ще бъдат налагани огромни глоби на собствениците на автомобили с български или други чуждестранни номера, които не са ги пререгистрирали, а са внесени в страната преди повече от шест месеца.
Засилен контрол е въведен още от днес, както и първоначална глоба от 100 евро с предупреждение за конфискация, ако в посочен срок българските регистрационни номера не бъдат сменени с македонски.

Според последните оценки над 40 хиляди автомобила "втора ръка", закупени в България, се движат по пътищата, предимно в източна Македония. До вчера са били пререгистрирани не повече от 10 хиляди от тях. Собствениците им протестират срещу нереално-високите митнически и други такси, които трябва да заплатят.

Потърпевш гражданин дава конкретен пример: закупен "ФолксвагенГолф 3"  от 94-та година се обмитява по каталога “Шваке” от 98-ма като "Голф 4", плюс останалите такси и така пререгистрацията надхвърля цената, заплатена за автомобила. Това е основната причина мнозина да предпочетат риска и от днес да шофират под заплахата от огромна глоба – поне докато властите реално не намалят таксите за пререгстрация.

Много от хората с двойно гражданство и български паспорти са убедени, че законът е в противоречие с правото и не могат да бъдат задължени да пререгистрират колите си тук. Според този закон автомобил с чуждестранна, а това на практика означава – с българска регистрация, може да престои в Македония до 6 месеца, след което – отново за шест месеца трябва да бъде изведен трайно извън страната и внесен отново.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Корени на Октомври 01, 2010, 01:55:19
(http://vreme.com.mk/images/Editions/2078%2034/01.jpg)

Изминатава година единствено Македонија назадуваше во процесот на евроинтеграции, додека останатите земји од регионот, пред се Србија и Црна Гора, засилено одат напред и прашање на време е кога тие ќе не престигнат, оценуваат известувачите на Европската унија, но и домашните експерти на еден месец пред Комисијата да го објави годишниот извештај. Според нив, повеќе од очигледно е дека Владата предводена од Никола Груевски продолжува да се крие зад нерешениот спор за името и да го користи како параван за успорените реформи, што ќе резултира со извештај во кој критиките ќе тежат многу повеќе од постигнатиот напредок. Од друга страна, соседните земји не губеа време и речиси е сигурно дека следната година Србија и Црна Гора ќе добијат кандидатски статус и, тоа што е позначајно, датум за преговори, што за Македонија е недостижно веќе пет години. Стручњаците се едногласни во оценките дека стандардните забелешки за партизирана јавна администрација и судство подложно на политички влијанија и овој пат ќе заземат централно место, но пострашно е што листата на недостатоци од година во година е се подолга. Комуниколот Сефер Тахири нагласува дека најголемите забелешки во годинешниот извештај на ЕК ќе се однесуваат за слободата на медиумите бидејќи постојат многу факти оти медиумите се под силен притисок на Владата, а тоа најдобро се гледа преку владините кампањи што се емитуваат на националните приватни телевизии, со што тие стануваат индиректно корумпирани. - Со примањето пари од Владата, телевизиите во нивните информативни програми не ги објавуваат мислењата и настаните кои се во спротивност со владината политика. На тој начин се прави директно влијание врв уредувачката политика на телевизиите, а тоа се гледа и од фактот што членови на Собранието се и сопственици на телевизии - вели Тахири. Тој додава дека Македонија, за жал, е земја во која слободата на медиумите е на просечно ниво и дека најитно е потребна деполитизација на Советот на радиодифузија и слободен пристап до информациите од јавен карактер. Кога станува збор за реформите во јавната администрација, ЕУ и во овој извештај од Македонија ќе побара Владата доследно да го почитува Законот за државни службеници. Во практика, тоа значи запирање на партиското влијание врз администрацијата, како и на привремените вработувања. Во однос на реформите во судскиот систем, под лупа се трите главни области, а тоа се Јавното обвинителство, Судскиот совет и буџетот на судството. Препораките на европските челници се дека судството мора да остане надвор од секакво политичко влијание и дека на судиите треба да им се остави да ги донесуваат пресудите без какви било притисоци од страна. Сите забелешки им беа пренесени на претседателот Ѓорге Иванов и на премиерот Никола Груевски за време на нивната посета на Брисел. Првиот човек на Комисијата, Жозе Мануел Баросо, и претседателот на Европскиот совет Херман ван Ромпуј беа децидни дека од Македонија очекуваат посветеност во реформите, но и што поскоро решавање на билатералниот спор со Грција за името за да можат да донесат одлука за почеток на преговорите за членство. Датум за преговори за Македонија, но и итно решавање на спорот со Грција, побара и словенечката европратеничка Тања Фајон, која гласно се залагаше ЕУ да ги укине визите за македонските граѓани. Таа не се согласува со ставот на Владата во Скопје дека ЕУ ја поддржува Грција во нејзините барања и дека ја условува Македонија за промена на името и покрај тоа што досега под уставното име ја признале 129 држави. - Политиката на ЕУ не е да интервенира во билатерални спорови, таа може само да помогне да се најде решение. Унијата сака да го види спорот решен колку што е можно поскоро и да го продолжи процесот на пристапување на Македонија - вели Фајон.

http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=2134&ArticleID=149359
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Корени на Октомври 01, 2010, 01:59:37
Граѓаните се плашат да отворат уста против власта

Македонските граѓани во голем број се плашат јавно да го изразат своето мислење и отворено да ја критикуваат власта, покажува најновата анкета на Асоцијацијата за граѓанска толеранција и за соработка. Стручњаците коментираат дека власта полесно владее со народ кај кој е всаден страв дека ако јавно го каже својот став, ќе си ја загрози егзистенцијата, ќе биде јавно жигосан или, пак, ќе има работа со полицијата. Јавно да зборуваат против Владата признале дека се плашат дури 68 проценти од испитаниците, објаснувајќи дека на тој начин се штитат од проблеми на работното место. Повеќе од половина од анкетираните стравуваат од насилство од трета страна, а 42 проценти од нив, во случај на јавна критика на власта, очекуваат полицијата да им поднесе прекршочна пријава. Ваквите податоци, коментираат аналитичарите, се загрижувачки и се потврда на меѓународните извештаи за состојбата со демократијата и со човековите права во Македонија. Во сите досегашни извештаи на невладината „Фридом хаус“, според слободата на изразување, Македонија се наоѓала меѓу последните земји во светот. Но, очигледно, велат стручњаците, власта наместо да се потруди државава да ја унапреди на тоа поле, таа ја уназадува. Во Македонија станува се поголема заканата за слободата на мислата и на говорот, а тоа особено е карактеристично во последните четири години. - За жал, во последно време граѓаните се повеќе стравуваат јасно и гласно да го искажат своето незадоволство и тоа во, речиси, сите аспекти на животот. На работното место не смеат да ја критикуваат Владата или работодавецот бидејќи би се соочиле со казна. Со политичките притисоци Владата, дефинитивно, не создава атмосфера за слободно изразување. Граѓаните со послаба имотна состојба, како и одредени етнички групи, постојано се соочуваат со притисоците од полицијата - коментира професорот Здравко Савески. Како типичен пример за ограничувањето на слободата на мислење и на говор тој го наведува случајот со фармерот Душко Илиевски од Битола кој, изразувајќи го своето незадоволство од режимот на Никола Груевски, постојано се соочува со полицијата. - Млекарот Душко доби пријава од полицијата, за која секој нормален човек знае дека била неоснована. Слично е и со стечајците. Кога тие протестираат, полицијата одбива да ги обезбедува и ги остава на милост и на немилост на револтираните граѓани - посочува Здравески. Страв од притисоци особено чувствуваат вработените во јавната администрација, кои признаваат дека и порано тивко го искажувале своето незадоволство, но во последно време се чувствуваат најсигурно само кога молчат. - Се вработив во Владата во време кога на власт беа СДСМ. Политички притисоци секогаш постоеле, но никогаш не било вака страшно. Не само што не смеам јавно да коментирам против политиките на Владата, бидејќи мене ми се закануваат со отказ, туку со отказ би се соочиле и моите најблиски роднини. Секогаш внимаваме што зборуваме и најчесто ги избегнуваме политичките теми за разговор, да не се случи да кажеме нешто погрешно - коментира вработена во Владата. Универзитетскиот професор Жидас Даскаловски смета дека причината за ваквата состојба во Македонија е големото ниво на партизација во јавниот сектор. - Постои голема зависност на приватната економија од државата, така што голем број граѓани не го изразуваат слободно своето убедување во јавноста од страв за сопствената кариера и позиција. Кога имаме предвид дека економијата во земјата е многу зависна од државата и нема доволно работни места, во услови на економска криза, граѓаните со сите сили се трудат да го задржат она работно место што го имаат, и затоа внимаваат што ќе кажат на јавните настапи. Всушност, отворената дискусија кај нас, критичка и за власта и за опозицијата, е прерогатив на мала група на високо етаблирани интелектуалци - заклучува Даскаловски.

http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=2134&ArticleID=149362
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: ohrid1941 на Октомври 01, 2010, 02:48:22
- Постои голема зависност на приватната економија од државата, така што голем број граѓани не го изразуваат слободно своето убедување во јавноста од страв за сопствената кариера и позиција. Кога имаме предвид дека економијата во земјата е многу зависна од државата и нема доволно работни места, во услови на економска криза, граѓаните со сите сили се трудат да го задржат она работно место што го имаат, и затоа внимаваат што ќе кажат на јавните настапи. Всушност, отворената дискусија кај нас, критичка и за власта и за опозицијата, е прерогатив на мала група на високо етаблирани интелектуалци - заклучува Даскаловски.

Сега им текна после 20 години "демократија" да коментираат на оваа тема...
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Октомври 01, 2010, 05:33:25
http://utrinski.com.mk/?ItemID=6E3F5FBD44ADE64BB7D11D7281E12AFE

Од денеска казни за бугарските регистрации  
Конечно  новинарите ја објавија  вистината- На  србоманите  им  сметаат само  Бугарските  регистрации,додека  србските и  другите  регистрации  воопшто  и не  ги  приметуваат  ниту споменуваат.
20 години  по  ослободувањето  и осамостојувањето  ништо  не  е  променето.....Белград  и  понатаму  суверено  владее  со  Македонија.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Октомври 01, 2010, 06:36:01
Брисел регистрирал назадување во реформскиот курс

Брисел регистрирал сериозно назадување во реформскиот курс во првата половина од годината особено во делот на јавната администрација, политичкиот дијалог, функционирањето на Собранието и спроведувањето на Рамковниот договор кој е од фундаментално значење за градење на стабилни меѓуетнички односи, брифира висок европски дипломат.

Изминатиот период, недоволно продуктивно бил искористен и покрај препораките на Брисел да се забрза динамиката на исполнување на критериумите во деловите во кои беше констатиран застој.

Оваа порака лично на вицепремиерот Наумовски денеска му ја пренел претставникот на директоратот за проширување на ЕУ, Кристијан Хедберг на која било побарано Владата да не се меша во работата на судство.

Предлагањето на судии од страна на Владата е во спротивно со инсистирањето на ЕУ за независно судство кое ќе ги охрабри странските инвеститори дека во Македонија има пристап до правда, вели европскиот дипломат.

Како критична точка се нагласува и транспарентноста на јавната администрација. На Македонија и се забележува за вработувањата во администрацијата кои се вршат без некаков утврден критериум.

Разочараност на Брисел има и поради неисполнувањето на ветувањето на Владата, дека ќе го промени законот за енергетика, но и по две години тоа не е направено, што според европскиот дипломат сигурно ќе биде дел од есенскиот извештај на ЕК за напредокот на земјата.

Спорот со Грција останува да биде едно од суштинските проблеми. Меѓународната заедница ќе инсистира и понатаму, што побрзо да се затвори овој проблем.

Политичката реалноста е дека без решение Македонија не може да се надева на датум за старт на преговори, брифира европскиот дипломат.

Пораката од последната средба на Филе со премиерот Груевски на која беше оценето дека е дојден вистинскиот момент да се затвори прашањето за името според европскиот дипломат, Владата треба сериозно да ја земе во предвид.


http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=128160
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Октомври 02, 2010, 08:59:22
иако е за темата хумор или лекомисленост...но секако е доказ за интелектуалниот капацитет на посочените

Цитат
Жртви на ваков измама станаа и неколку македонски државјани, меѓу кои и конзулот на нашата земја во Чикаго - Јовица Палашевски, како и амбасадорот во САД - Зоран Јолевски
  ;D

http://utrinski.com.mk/?ItemID=DA7FEA1C0ECA3546B95CF81A58B19A59

ама и коментарот е добар

Од: Alien from Space
Датум: 01.10.2010 14:23:04
Ех,не успеав да издржам да не прокоментирам!Одличен текст!Но крајот укажува на нешто што е карактерна црта за некои „наши“врвни политичари и дипломати!Всушност во светот,воопшто не се смета за излажан оној кој од лагата,Измамата,очекувал добивка!Погледнете сега кој се полакомил по паричките!Не би ме зачудило кога би се појавиле на списокот на исфиширани и некои поголеми ѕверки!Какви Бруки!

 ;D
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Корени на Октомври 03, 2010, 12:56:05
Сиромаштија http://www.makdenes.org/content/article/2167627.html
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Октомври 03, 2010, 11:34:04
хунзинка на 21 век

(http://www.picvalley.net/u/1715/3216957611164499231286141532QGLnqNWUoAfg7D4fDlkw.JPG)
 
;D
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Октомври 04, 2010, 04:09:43
http://www.time.mk/read/NONE/137976d5dd/index.html
Петнаесет години подоцна: Сите знаат, никој не ги кажува атентаторите на Глигоров  
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Октомври 06, 2010, 03:58:29
Политика - „Мижи Асан да ти бајам“!?

 (http://www.picvalley.net/u/2799/136219083911069011791286373411UeCQSPVKUQ1JmcxggEeq.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2799/136219083911069011791286373411UeCQSPVKUQ1JmcxggEeq.JPG)

Скопје, 6. октомври 2010 (ИНПРЕС)

Цитат
Не еднаш сме му порачале на Бранко Црвенкоски „да не сади тикви“ со Велија Рамковски. Велија е добар, има медиуми, нема да ви наплати за спотовите, може да ве почека за наплата на „инвестицијата“ - за кога ќе се вратите на власт, ама, сепак, Велија знае и да ви го „истури млекото“ што обилно Ви го дава, речиси пред носот!
СДСМ се најде затекнат во „небрано лозје“ со спотчињата за „востанието“ што Велија му ги подготвува во „туз“ студијата. Џабе му е, сега, на потпретседателот на СДСМ Гордан Георгиев, да се вади со „човечки судбини и состојби кои зависат, или се предизвикани од политиките на актуелната власт“!

http://inpress.com.mk/?ItemID=8E0E25BD2E58EA44A9859E2D7F08135E
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Октомври 07, 2010, 01:47:22
и Боцевски чита БККС форум....цитат од денешната колумна во Дневник

Цитат
Најдобар доказ за тоа ова лето ни даде карикатуристот Драган Поповски, кој во својот текст „Како ја кроев Македонија“ опишува кога и како македонската комунистичка елита се свртува кон македонскиот национализам за легитимација на својот режим, па одеднаш во историските учебници се јавуваат сликите на „етничка Македонија“, старите грбови и знамиња, како и фотографиите на војводите. Сликите, симболите, знамињата, фабулата и реториката на современиот македонски национализам не е онаа развиена од Пулевски, Мисирков и другите дејци во Отоманската Империја, туку тоа се сликите и фабулата на официјалните македонски комунистички историчари, а нивната еволуција може да се следи преку различните верзии на „Историјата на македонскиот народ“. Па, така, македонскиот национализам од 1990 година е само логично продолжение на овие процеси.

видете ја шестата порака на страната...
http://bkks.org/forum/index.php/topic,1717.msg14962.html#msg14962

ке наплатувам за тези  ;D инаку колумната за МК услови му е коректна
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Октомври 13, 2010, 06:07:32
http://www.vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=28790
Македонија се дави во корупција  
среда, 13 октомври 2010, 17:24
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Октомври 15, 2010, 12:19:06
http://utrinski.com.mk/?ItemID=86675ADE787D114983824E7EA64D8E2E
 „Џамбо“ во извештајот на ЕУ за Македонија?
Атина - Привременото затворање на продавницата за играчки „Џамбо“ во Македонија стигна до Европската комисија во Брисел. Грчките европратеници од Нова демократија, Јоргос Кумуцакос и Костас Пупакис, побарале во новиот извештај за напредокот на државата да стои забелешка дека Македонија има некоректен однос спрема инвеститорите поради проблемите кои државните органи им ги прават на новите од Грција.

Според поплаките, се работи за очигледно злоупотребување на законот и непропорционалност меѓу прекршокот и казната за европска компанија во држава-кандидат. Ова не е прв пат да се има ваков однос во Македонија кон инвеститори од европски држави, тврдат тие. Кумуцакос и Пупакис побарале од Комисијата и од Европскиот совет да преземат соодветни чекори во Македонија во иднина да нема вакви пречки за европските инвеститори.


 
 
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Competent на Октомври 17, 2010, 12:25:16
Монголија vs Македонија
http://okno.mk/node/7577

Цитат
Така, авионите во престолнината Улан Батор слетуваат на аеродромот „Џингис-хан“, исто како што тие во Скопје се приземјуваат на „Александар Велики“. Во Монголија сега може да се студира на универзитетот „Џингис-хан“, да се престојува во истоимениот хотел, да се купат вотка, енергетски пијалак или цигари со неговото име, а сето тоа да се плати со пари на кои е отпечатен ликот на ханот.

Македонија овде малку заостанува. Имаме хотел што се вика „Александар палас“, иако официјално не му е посветен на античкиот војсководец, но наместо на универзитет, неговото име го ставивме на автопат, а го нема многу ни на полиците на супермаркетите. Освен во именувањето на некои вина, според него или неговиот коњ.

Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Октомври 17, 2010, 01:42:57
А1 Колумна: Македонија во ЕУ како ЈУ Република
Се извинија на Босанците за Сребреница, со Хрватите се смирија и ќе градат пруга, со Албанците се договорија околу Косово, направија една геј парада во Белград и оп станаа лидер на Балканот.

Каков Mладиќ, какви реформи никој не ги бара веќе, се било политичка одлука. Со смртта на Mилошевиќ умреа и прочуените национал-патриотски и великосрпски изреки: Докле је српско гробље дотле је српска земља. Jешчемо и корење али Kосово не дамо, нико не сме да бије српски народ.

Е сега српскиот народ од анатемисан ќе стане европски. Ќе се кае Црна Гора што се одвои од заедничката држава. Јас не знам ние што чекаме. Сакаме решение на спорот со Грција - ете го. Ни северна ни горна. Чиста Република Македонија - у саставу заједничке државе са Србијом. Минимум.

Ако се испазариме можеме и со Хрватите да се ујдисаме. Нели и историски сме биле блиски. Можеби би се викале СХМ наместо поранешното СХС. Или ако се приклучат и Босанците може и нова Југославија, на пример.

Ништо ново. Ништо чудно. Сме биле и пред тоа. Па оваа влада има легитимитет од народот да го тоа направи. Ние сите си гласавме за тоа. Што ќе ние е референдум пак- кога еден имавме, и тоа јак 90 постотен.

Од тој миг во ОН веднаш се прогласува ништовна референцата ФИРОМ, и не примаат под новото али....Устав не мењаме, ние си остануваме Македонци, јазикот македонски. Од тоа ќе произлезат и други бенефити. Ќе го решиме спорот со СПЦ. Бизнисот и така не мрднал подалеку и ни е главно српски насочен. Наместо крнтии од запад, пак ќе си возиме „Југо“,односно „Пунто“ со попуст.
 
 

Арената Филип Втори конечно ќе си ја добие вистинската намена - да се игра фудбал. Па ќе ни доаѓа Партизан, Црвена Ѕвезда. Многумина наши пак ќе ги извадат од шифоњер навивачките дресови со ликот на Станковиќ, Мијатовиќ .....и право на стадион. Турбофолкерите ни се познати и сеприсутни во нашата субкултура, само весниците политика и борба малку ги подзаборавивме ама и тоа се решава бргу.

Па и тие се дел од ВАЦ, наши се. Колку бенефити а. На ова ни опозицијата нема да реагира, мислам оберучке ќе прифати. Така по подолго време и политички консензус ќе се постигне.

Единствена мана е што нема да сме самоуверена, пардон суверена држава. Хм, па добро ете видовме малку како е и - ништо посебно не се офајдивме. Чак шта више. А да размислиме малку, може ќе пројде идејава.

http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=128842
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Competent на Октомври 17, 2010, 03:20:40
А1 Колумна: Македонија во ЕУ како ЈУ Република
http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=128842

Супер-интересно, но за съжаление вярно!  :o
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: ohrid1941 на Октомври 17, 2010, 03:32:26
За потсетување каква беше позицијата на БККС пред 2 години:

Меморандум на БККС во врска со спорот за името меѓу Македонија и Грција
14 октомври 2008

Цитат
Грција пак, од своја страна не случајно и не без сметка го отвори спорот околу името, со што им фрли ракавица не само на Република Македонија, туку истовремено и на НАТО, на Европската заедница, на ООН, на САД и Русија. Проблемот е во тоа што ниту НАТО, ниту Европската заедница, ниту ООН успеаа да ја разберат оваа византиска игра на Грција. Со вака режираниот спор за името, Грција се стреми уште повеќе да ја зацврсти позицијата на Владата на Република Македонија околу македонскиот идентитет (но строго на антибугарска основа и, се разбира, со помош на теоријата за потеклото од Александар Велики), кое што истовремено значи и запазување на српската контрола врз политиката, историјата, духовноста во нашата млада држава и одвраќање од евентуалното зближување меѓу Република Македонија и Република Бугарија. А тоа пак значи Република Македонија да влезе во евроатлантските структури заедно со Србија и тоа кога Грција ќе реши дека е најзгодно за неа. Многу индикации говорат дека Грција има и план Б: распаѓање на Македонија по етничка линија со македонските Албанци и нејзина поделба на тој начин што Грција и Србија повторно да се соседни држави кои што ќе граничат помеѓу себе.

http://bkks.org/docs/memorandum_mkd.pdf
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Октомври 18, 2010, 08:55:03
http://www.focus-news.net/?id=n1451570
„Вечер”: На Балканите първо трябва да има помиряване, а след това членство в ЕС, заяви Щефан Фюле  
18 октомври 2010 | 08:33 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония
Скопие. Страните от Балканите трябва да установят добросъседски отношения преди да се присъединят към ЕС. Това е заявил еврокомисарят по разширяването Щефан Фюле в интервю за радио Дойче веле, пише днес скопският вестник “Вечер”.
„В Западните Балкани има доста предизвикателства, които трябва да бъдат решени на регионално ниво. Процесът на помиряване е много чувствителен въпрос. Съществуват и нерешени двустранни въпроси, които трябва да бъдат решени преди членството в ЕС. Затова ги окуражаваме да установят добросъседски отношения”, изтъкнал Фюле.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Октомври 18, 2010, 10:05:16
Во суштина една е бабицата, но ето

Многу бабици - килава Македонија!?

Ако шефот на Генералштабот на УЧК, работел за тајните служби на Слободан Милошевиќ, ако идеологот на востанието на „борците за човекови права“, бил не само „дајо“ (вујче), туку и соработник на српските тајни служби; тогаш,(извини Ѕинго) - „кој ни го тоа направи“, во 2001. година, дами и господа, другарки и другари?!

Другарот Ѕинго и другарот Латас, навистина, се сеуште тука, заедно и секогаш во власта и со власта! Тука е можеби и канабето на другарот Милишевиќ Слободан, ама „њега више нема“ - да ни даде одговор на многу прашања и за многу премрежија  што ја задесија Република Македонија, после раздружувањето од Титова и подоцна Слободанова Југославија.

И кој ни испрати неколку стотини илјади косовски Албанци по камповите во Гостиварско? И кој ни го „спука“ првиот претседател на независна, суверена, ем самостојна Македонија? И кој ни ги корнеше штекерите од воените касарни во Македонија? И Кој беше сосед со Грција, преку Македонија? И кој, во наше име, ја запали американската амбасада во Скопје? И кој? и Кој?......

Многу, многу прашања, за многу судбоносни собитија во нашата земја, одлетаа во Хаг, а одтаму во гробот на дождот!

И денеска, кога во дворовите на партиските активисти, на есенската магла и голомразица, „никнат“ досиејата на кодоши, како што во 2001-та во снегот над Танушевци „никнеа“ компири, Македонците се во недоумица, неверување, мисловен хаос...

Али Ахмети е во заложништво кај Никола Груевски - затоа што овој, вториов ги знае сите досиеа од командантите и генералите на овој првиот! Никола Груевски, е во заложништво кај Али Ахмети, затоа што овој вториот ги има „прстињата“ без кои нема стабилна влада и тендери, на овој првиот! Сите сме во заложништво кај Бранка Црвенкоски - затоа што  тој ќе прифати се што ќе се договорат Никола Груевски и Али Ахмети!

Македонија е во заложништво - затоа што нозете и се во Белград, телото на грчкото копно, островите и продавниците на „Веро“, „Космос“ и „Џамбо“, а умот, пак, и е во  Брисел и Вашингтон!

Во право е „хер“ Милошовски - Многу бабици - килава Македонија!?

http://inpress.com.mk/?ItemID=239E1C445BE1E14B95FDC10EA9A67EC1

Сепак не е поставени наиважните впрос во таа колумна. Кои отнароди населението во Вардаско, кои систематски унижтожуваше БГ самочуство во Вардарско, кои економски унижтожаваше македонската економика от 90 години на, кои спираше демократкиот развои на РМ, кои... тука има многу впроси, но само един одговор србо-комунистите!
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Октомври 20, 2010, 03:35:46
http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=66147
Иванов и официјално ги побара тајните досиеја од Тадиќ ?????
Претседателот Ѓорге Иванов на денешната средба со неговиот домаќин, српскиот колега Борис Тадиќ побарал во рамките на сукцесијата на поранешната СФРЈ, на македонските институции да им се овозможи увид во архивите во Белград. Тој увид во архивите би овозможил подобро спроведување на лустрацијата откако во Македонија почнаа тајни досиеја на соработници на УДБА и КОС да се фрлаат по дворови во Тетово. Тадиќ во својата изјава не го спомна барањето на Иванов за увид во српските архиви и тајни досиеја. Рече дека со Иванов разговарале за европските перспективи на двете земји, дека и Македонија и Србија го чувствуваат заморот на Европската Унија во процесот на проширување. Тадиќ се надева дека со скоро решавање македонско- грчкиот спор за името ќе се откочи евроинтеграцијата на Македонија, а тоа ќе помогне и на регионот.
Црковните односи меѓу МПЦ и СПЦ отсекогаш биле интересна тема, која ни денеска во Белград не ја прескокнаа Тадиќ и Иванов.

- Прохор Пчински е црковен споменик на СПЦ, но и место кое значајно за Македонија и за македонскиот народ. Би требало со решавање на црковниот спор да се овозможи прослава на македонските официјални претставници на Прохор Пчински, но истото да се овозможи и со прослава на српските споменици во Македонија, изјави Тадиќ.

Двајцата претседатели исто така упатија и апел до своите малцинства во Македонија и во Србија на пописот наредната година слободно да се изјаснат за својата национална припадност и така да добијат повеќе права во општествениот живот на државите каде што живеат.

Освен со Тадиќ, Иванов ќе се сретне со српскиот премиер Цветковиќ, претседателката на Српското Собрание Ѓукиќ- Дејановиќ, а ќе оствари средби и со претставници на македонското малцинство во Србија. Иванов истотака ќе ја посети и фабриката на Алкалоид во Панчево.
20.10.2010, 12:17

Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Октомври 20, 2010, 07:04:47
http://www.vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=29133
Иванов му ги побара кодошите од Тадиќ  .....??????
среда, 20 октомври 2010, 17:10
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Илийца на Октомври 20, 2010, 07:14:29
http://www.vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=29133
Иванов му ги побара кодошите од Тадиќ  .....??????
среда, 20 октомври 2010, 17:10

 ;D
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Октомври 21, 2010, 10:16:07
Значи сега имаме една замка дека за македонскта лустрација решението е во белград, да на прв поглед логично е да е така. Но наивно е да се очекува или крајно манипулативно е да се пласира дека белград  ке се откаже од својот најголем успех (македонизмот) во надворешната политика от постоењето до сега и само со една потег го уништи успешниот проект од 150 годишната работа во Македонија. Секако белград или ке се оглушат на целата работа или пак ке се обидат и овој момент да го искористат во свои цели.

Решение!? Ами секако софорумџиите од РМ кои се доволно возрасни, ке се сетат на примерот на Словениа, таму лустрацијата беше успешно изведена уште во првата година от нејзината независност и тоа без архивите на белград. Сепак хората кои беа кодоши и кои беа обработувани от истите кодоши во најголем дел беа и останаа Словенци, така да релативно лесно се спроведе лустрацијата. Но Словенија имаше и желание (и политичко и општествено) и знание да ги изработат нештата.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Октомври 21, 2010, 12:37:48
Значи сега имаме една замка дека за македонскта лустрација решението е во белград, да на прв поглед логично е да е така. Но наивно е да се очекува или крајно манипулативно е да се пласира дека белград  ке се откаже од својот најголем успех (македонизмот) во надворешната политика от постоењето до сега и само со една потег го уништи успешниот проект од 150 годишната работа во Македонија. Секако белград или ке се оглушат на целата работа или пак ке се обидат и овој момент да го искористат во свои цели.

Решение!? Ами секако софорумџиите од РМ кои се доволно возрасни, ке се сетат на примерот на Словениа, таму лустрацијата беше успешно изведена уште во првата година от нејзината независност и тоа без архивите на белград. Сепак хората кои беа кодоши и кои беа обработувани от истите кодоши во најголем дел беа и останаа Словенци, така да релативно лесно се спроведе лустрацијата. Но Словенија имаше и желание (и политичко и општествено) и знание да ги изработат нештата.

Во Словения работата я заврши младинскиот лидер Янез Янша и неговиот весник "МЛАДИНА", кой ги обяви списоците на кодошите и од ДБК и од КОС ;) Тоа е пред рамно 20 години !!! И тие структури повеке немаа шанси да влезат во политиката. За жал, во Македония токму тие сили (кодошите) ги формираа СИТЕ партии во Македония и до ден-денешен управуваат со неа. Од такви ПОЛИТИЧКИ СИЛИ, КОРУМПИРАНО СУДСТВО и ВАЗАЛСКО НОВИНАРСТВО, не очекувайте реална лустрация и воопшто, прогрес во државата.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Октомври 21, 2010, 12:59:28
Значи сега имаме една замка дека за македонскта лустрација решението е во белград, да на прв поглед логично е да е така. Но наивно е да се очекува или крајно манипулативно е да се пласира дека белград  ке се откаже од својот најголем успех (македонизмот) во надворешната политика от постоењето до сега и само со една потег го уништи успешниот проект од 150 годишната работа во Македонија. Секако белград или ке се оглушат на целата работа или пак ке се обидат и овој момент да го искористат во свои цели.

Решение!? Ами секако софорумџиите од РМ кои се доволно возрасни, ке се сетат на примерот на Словениа, таму лустрацијата беше успешно изведена уште во првата година от нејзината независност и тоа без архивите на белград. Сепак хората кои беа кодоши и кои беа обработувани от истите кодоши во најголем дел беа и останаа Словенци, така да релативно лесно се спроведе лустрацијата. Но Словенија имаше и желание (и политичко и општествено) и знание да ги изработат нештата.

Во Словения работата я заврши младинскиот лидер Янез Янша и неговиот весник "МЛАДИНА", кой ги обяви списоците на кодошите и од ДБК и од КОС ;) Тоа е пред рамно 20 години !!! И тие структури повеке немаа шанси да влезат во политиката. За жал, во Македония токму тие сили (кодошите) ги формираа СИТЕ партии во Македония и до ден-денешен управуваат со неа. Од такви ПОЛИТИЧКИ СИЛИ, КОРУМПИРАНО СУДСТВО и ВАЗАЛСКО НОВИНАРСТВО, не очекувайте реална лустрация и воопшто, прогрес во државата.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Октомври 21, 2010, 01:44:52
Во Словения работата я заврши младинскиот лидер Янез Янша и неговиот весник "МЛАДИНА", кой ги обяви списоците на кодошите и од ДБК и од КОС ;) Тоа е пред рамно 20 години !!! И тие структури повеке немаа шанси да влезат во политиката. За жал, во Македония токму тие сили (кодошите) ги формираа СИТЕ партии во Македония и до ден-денешен управуваат со неа. Од такви ПОЛИТИЧКИ СИЛИ, КОРУМПИРАНО СУДСТВО и ВАЗАЛСКО НОВИНАРСТВО, не очекувайте реална лустрация и воопшто, прогрес во државата.

Целта ми е да посочам на едем момент потикнат од феноменот кој во овој момент се создава околу лустрацијатa во РМ,  а тоа е дека „се зависи от белград“, кој е на линијата на тоа што се случуваше на овие простори безмалку 90 години во континуитет кога навистина се зависеше од белград.

А во суштина сега се зависи от МК.

Се извинувам на правописните грешки, но брзината и околностите го прават своето.  :)
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Октомври 21, 2010, 02:15:43
Во Словения работата я заврши младинскиот лидер Янез Янша и неговиот весник "МЛАДИНА", кой ги обяви списоците на кодошите и од ДБК и од КОС ;) Тоа е пред рамно 20 години !!! И тие структури повеке немаа шанси да влезат во политиката. За жал, во Македония токму тие сили (кодошите) ги формираа СИТЕ партии во Македония и до ден-денешен управуваат со неа. Од такви ПОЛИТИЧКИ СИЛИ, КОРУМПИРАНО СУДСТВО и ВАЗАЛСКО НОВИНАРСТВО, не очекувайте реална лустрация и воопшто, прогрес во државата.

Целта ми е да посочам на едем момент потикнат од феноменот дека во овој момент околу лустрацијат кои се создава во а тоа е „се зависи от белград“, кое е налинијат на тоа што се лсушуваше на овие простори безмалку 90 години кога навистина се зависеше од белград. А во суштина сега се зависи от МК.

Токму така Даскале, само што нашите политички актери од разбирливи СРПСКИ причини не се спремни да я истераат работата до край, затоа што на површина би испливал сиот српски и србомански смрдеж, таложен со децении на овие простори, а во кой многумина од нив би се виделе и самите себе ;)
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Октомври 21, 2010, 03:06:50
Токму така Даскале, само што нашите политички актери од разбирливи СРПСКИ причини не се спремни да я истераат работата до край, затоа што на површина би испливал сиот српски и србомански смрдеж, таложен со децении на овие простори, а во кой многумина од нив би се виделе и самите себе ;)

+1
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Октомври 22, 2010, 05:52:18
Првиот президент на македонското народно собрание по распадот на Югославия, актуелен депутат, депутат во сите повекeпартиски народни собраниа на формално незавсима РМ, лидер на Либералната партия во РМ, и последниот посланик на СФРЮ во Ирак до 1990 година, своята последна колумна во денешниот брой на македонскиот неделник „ФОКУС“ я има именувано „ИНСТАЛАЦИИТЕ НА МИЛОШЕВИЧ САКААТ МАКЕДОНЦИТЕ ДА БИДАТ ВО ПЕРМАНЕНТЕН КОНФЛИКТ СО АЛБАНЦИТЕ“.
Насловот е во сегашно време :!:

Колумната во ЕуроАктив ги охраби и другите во РМ да пишуваат за инсталациите на Милошевич!
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Октомври 22, 2010, 06:04:28
цццц геджовани шумадиски...

http://dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=DC1EEB6732398B43855AB494D1A1BD3F колумна во денешен македонски  весник „ДНЕВНИК“

Цитат
4.Цел месец барам потврда или демант на веста дека македонската и српската влада ќе држат заедничка седница, како што во септември најави српскиот амбасадор во земјава, Томислав Ѓурин. Потврдата конечно дојде, но, се разбира, не од Скопје. Во текот на посетата на македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов на Белград, српските медиуми ја пренесоа изјавата на српскиот претседател Борис Тадиќ: „У децембру у Скопљу би}е одржан заједнички састанак влада двеју земаља на којем }е бити речи о економској сарадњи“.

Баш лепо. А ја се питам зашто наша влада по истом принципу до сада није одржала заједничке седнице и са албанском, косовском, бугарском или са грчком владом. Можда с њима и не желимо економски да сара|ујемо. Чак што више.

5. Па шта да се каже на крају ове лепе вести, осим - сре}на вам свима годишњица Унутрашње Македонске Револуционaрне Организације - УМРО. Или, како то беше на македонском? Ваљда МВРО. Пардон ВМРО. Свеједно.

Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Октомври 22, 2010, 07:55:00
 ;D

Скопје може и без Белград
петок, 22 октомври 2010, 16:17
Скопје може сам да си ја заврши лустрацијата. Откако министерката Јанкуловска изјави дека полицијата поседува софицистирана опрема за вештачење и поранешниот директор на тајната полиција Горан Митевски е со став дека МВР има капацитет и ресурси да ја провери веродостојноста на белградските досиеја. Според овој поранешен контраразузнавач, доволно е само полицијата да ги вкрсти податоците од фотокопопираните документи со оние што ги поседува службата за аналитика во УБК.
http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&egId=6&eventId=29228

Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Октомври 25, 2010, 04:43:30
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=1025101038323&id=9&setIzdanie=22115
Наредбодавци беа сите министри на полицијата од 1991 до 1998 година     
Според важечките прописи, треба и тогашните први луѓе на МВР и главните раководители на службите да добијат соодветни казни бидејќи го кршеа новиот Устав на РМ, вели директорот на Архивот   
ЗОРАН ТОДОРОВСКИ, ДИРЕКТОР НА ДРЖАВНИОТ АРХИВ НА МАКЕДОНИЈА...........
 
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Октомври 25, 2010, 10:05:13
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=129275
Обвинителот Илиевски се заклучи за да ги избегне новинарите
Мери Јордановска  Коментари (0)     
25.10.2010 19:02 
Обвинителот за борба против организиран криминал Јован Илиевски се криеше и бегаше од новинарите кога требаше да одговори, зошто најсложените предмети за криминал и корупција му паѓаат пред повисоките судови.

Илиевски половина час беше заклучен во празната зграда за организиран криминал на МВР за да не се сретне со новинарските прашања...........
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Октомври 26, 2010, 04:24:22
Тотална контрола на службите на милошевич во РМ...ами мкБГ  от РМ 20 години тоа го говорат... 8)

ГО ОБЈАВУВАМЕ соработниЧкото ДОСИЕ НА ИБАР ОД ЗАЈАС

ОНА формирана во Белград

Формирањето на штабот на Оружените сили на Косово или на Оружената војска на Косово (ОВК) и раководењето на нејзиното воено крило било извршено под директна контрола на српските тајни служби. На основачкиот состанок одржан во стан во близина на Цирих, од осуммина албански емигранти најмалку двајца биле соработници на српската служба за безбедност чии псевдоними биле Ибар и Вујко, двајцата од Македонија. Ибар и Вујко уште во почетокот на 80-тите години соработувале со поранешните југословенски тајни служби, а тоа продолжило и во времето на Слободан Милошевиќ.


http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=71BDE1A595807E41AEA07CCE56F9314A&arc=1

Основачите на ОНА соработници на српските тајни служби?

Досиеја освен по дворови, почнаа да стасуваат и во поштенски сандачиња на весниците. По Мама, Стрелец и Вујко, се појави и внукот, под псевдоним Ибар.

Зад тоа име, како што објави Дневник, се крие името на висок партиски функционер и поранешен командант на ОНА, роден во Зајас, Кичевско, кој соработката со српската тајна полиција ја почнал во 1980-та во просториите на службата на Бањица во Белград.

Таму Ибар се соочил со сознанија, факти и докази за неговите активности и подготвената кривична пријава што повлекувала казна од 10 години затвор во Ниш.

Меѓу компромитирачките материјали што ги поседувала службата имало и такви што ги потврдувале неговите „хомосексуални и педофилски склоности“, пишува Дневник повикувајќи се на службените белешки од досието.

По ова, Ибар ја прифатил понудата и почнал активно да соработува со УДБА и додека бил во Југославија, но и подоцна по неговото имигрирање во Швајцарија.

Посебно внимание, според весникот, предизвикува неговото известување за состанокот на 8-мина албански екстремисти одржан во Цирих, со цел да се оформи официјалниот штаб на ОВК, на кој освен него присуствувал и Вујко.

Можноста Белград да знаел за формирањето на ОВК, фрла нова светлина врз конфликтот во Македонија, предупреди поранешниот премиер Георгиевски во изјава за А1, веднаш по шпекулациите дека луѓе од ДУИ биле соработници на српските служби.

„Ако излезе дека е еден, не е толку важен, меѓутоа ако излезе и другото име кое се шири тогаш ќе се постави прашањето на целата криза која ја имавме во 2001-ва година, затоа што вториот човек чие име се споменува е еден пак од главните идеолози на кризата во 2001-ва година“, изјави Љупчо Георгиевски.

Во документите, според Дневник, се оценувало дека Ибар важел за еден од „најпродуктивните и најквалитетни соработници што Службата ги имала меѓу припадниците на албанската непријателска емиграција“.

Неговиот ангажман според наведеното ја чинел службата 167.560 швајцарски франци, 50.000 ГМ, како и неутврден износ во динари.

„Во периодот од 1983/84 година, па до јуни 1997 година, Ибар на службите им доставил над 10.000 корисни информации, податоци, белешки, документи, а учествувал и во неколку акции против албанската и усташката непријателска емиграција“, пишува Дневник, повикувајќи се на досието.

За соработката се на се, службата на Ибар му признала стаж од девет години, два месеци и два дена кои препорачала да бидат впишани во фирмите Прогрес и Генекс.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=129321
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Октомври 26, 2010, 10:24:37
http://www.focus-news.net/?id=n1454471

„Дневник”, Македония”: Армията за освобождение на Косово била формирана от службите в Белград  
26 октомври 2010 | 14:04 | Агенция "Фокус
Скопие. Македонският вестник “Дневник” днес публикува част от досиета на сътрудник на югославските служби, който днес е депутат в Македония. Досието било предоставено на вестника от неназован източник. Ставало дума за изключително важен сътрудник на службите. Досието ми щяло да бъде предадено на комисията по лустрация.
„Формирането на щаба на Въоръжените сили на Косово или на Армията за освобождение на Косово (АОК) и военно крило било извършено ръководенето на нейното военно крило било извършено под контролът на сръбските служби. На учредителната среща, състояла се в апартамент в околностите на Цюрих, от осем албански емигранти най-малко двама са били сътрудници на службите. Това са Ибър и Вуйчо, които още в началото на 80-те години на миналия век са били сътрудници на тайните служби”, пише вестникът, като посочва и детайли от досието на Ибар, в което можело да се види и кога е вербуван и кой го е направил, както и в какви дейности се е включвал.
Съгласно закона в Македония е забранено да се оповестяват имената на сътрудниците на тайните служби, а те само трябва да бъдат лустрирани, т.е. да напуснат заемаща публична длъжност.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Октомври 30, 2010, 12:42:44
Критичен извештај за Македонија во ноември

Цитат
Критичен извештај за Македонија во ноември. Сигналите од Брисел што ги одрекува власта, денеска во Скопје јасно ги пренесе холандската амбасадорка Филипини.

Загрозената слобода на медиумите, состојбите во судството, партизираната администрација, ќе бидат нотирани во извештајот на Европската Комисија и владата го знае тоа, соопшти денеска амбасадорката Филипини.

„Не гледам во кристална топка, но мислам дека сите вие знаете каде се предизвиците на Македонија: Јавната администрација, реформите во судството, некои други прашања, слободата на медиумите се дополнителен предизвик. и исто така знам дека Владата го знае тоа, тоа ќе се рефлектира во извештајот веројатно, што е фер и правично како секогаш, ќе ја одрази реалноста“, рече Филипини.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=129488
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Ноември 01, 2010, 05:20:55
http://www.forum.com.mk/#32188
Голема Албанија до 2013 г.?!
Автор: Редакција ФОРУМ     23:07 | 31 октомври 2010
 


Директорот на Институтот за регионални прогнози во албанскиот главен град Тирана, Коча Данај, изјавил дека до 2013 г. треба да се формира нова албанска држава

Според неговите прогнози, таа нова албанска држава би требало да ги опфаќа цела Акбанија и цело Косово, но и делови од Србија, Црна Гора, Македонија, и Грција во кои живеат Албанци, пишуваат косовските медиуми.
Оваа своја идеја Коча Данај ја објавил на  промоцијат ана неговата политичка листа „Природна Албанија“. Тој смета дека Албанците во овие држави треба да излезат на референдум на кој би се изјасниле за формирање голема албанска држава. Тој очекува брзо да биде донесена одлука за ваков референдум на Косово.
Меѓутоа, Данај мисли дека формирањето на новата држава „Голема Албанија“ може да се постигне по мирен пат и преговори со соседите, и додава дека создавањето на голема албанска држава ќе биде добро за стаилностаи развојот на Балканот, како и конечно решавање на албанското прашање.
Данај беше поранешен советник на тројца албански премиери, кого во Албанија не го сметаат за политички наивен и маргиналец, рекол дека за неговата идеја има поддршка од меѓународната заедница.


Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Корени на Ноември 01, 2010, 07:42:05
Просто казва на глас, каквото си пишат по форумите от години вече за да спчели гласове. Лошото е че с такива изявления има реални шансове да спечели.

Аз пък подозирам отдавна че правителствата в Скопие са албански агенти. Голям зор да търсят и създават враг в Гърция и България дето го няма(ше) в посока обратна на тази от която и кьоравите в Африка виждат че е опасността.
Накрая когато имат нужда от помощ вече от толкова обиди и българите и гърците ще са достатъчно сърдити и ядосани да кажат "да се оправят! Омръзнани от тези идиоти по Вардар, по-добре да ги няма изобщо" (съвсем сериозно по мои набюдения голяма част от младите българи мислят вече точно така). И да оставят Македония на албанците.

А ония направят ли референдум, междунродните принципи ще са на тяхна страна. И да се включат медународни войски, ще са на страната на албанците.

(http://www.dnes.bg/images/photos/0102/0000102613-article.jpg) това им е целта. Преди 10 години искаха 1/4-1/3, сега след шизофренията с антиквизацията и агресивния безпочвен шовинизъм от Скопие, вече искат 1/2 (защото се били размножили и разселили междувремнно)
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Competent на Ноември 01, 2010, 11:41:56
Македонизмът като духовен паразит: Кога ще преоткрием българските си корени?

http://www.skat.bg/products.php?type=10&genre=2953
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Ноември 03, 2010, 11:33:15
http://www.focus-news.net/?id=n1457015

Информационна агенция "Фокус" „Вечер”: По дискотеките в Македония не се пуши, но се употребяват екстази, заяви Владо Бучковски  03 ноември 2010 | 09:05 | Агенция "Фокус"

И   екстазите и  дрогата го продаваат  луге блиски и поврзани  со  полицииски  инспектори.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Ноември 03, 2010, 05:08:55
http://www.focus-news.net/?id=n1457213
„Дневник”, Македония: Ще се формира нова дясна партия .???  03 ноември 2010 | 15:35 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония
Скопие. Нова християн-демократична партия ще бъде формирана в Македония, с цел да обедини всички десни партии в страната за следващите парламентарни избори, пише днес македонският вестник “Дневник”. Ставало дума за бивши функционери от ВМРО-ДПМЕ, водени от Филип Петровски. Те искали да привлекат недоволните членове от управляващата партия, но и неопределени гласоподаватели.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Ноември 04, 2010, 07:51:53
http://utrinski.com.mk/?ItemID=E39B1A255B3761498F2B359D844C3712
 Петровски: Никој не им верува на лустраторите
http://utrinski.com.mk/?ItemID=D8FECC399A9CD9428FC27E0042182729
Лустрација со политичка дерегулација
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=2162&ArticleID=151249
ДУИ ќе тужи за лажните досиеја  
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=129750
Син на инспектор во МВР го избодел синот на генерал Стојановски?
 
 
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Ноември 07, 2010, 10:52:14
http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=78970&kategorija=2
Мајкл Фриц: Мора да се ослободите од превработеноста во јавната администрација
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Ноември 11, 2010, 10:54:25
ЕУ го негира македонскиот идентитет?!

Брисел, 10. ноември 2010 (ИНПРЕС)

Евроамбасадорот Ерван Фуере утрово беше итно повикан од претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов на консултации за да реагира на терминологијата користена во извештајот на Европската Унија за Македонија.

Во извештајот, Европската Унија не го користи терминот „македонски“ како што се практикуваше досега. Овој термин се употребува само во контекст на  целата привремена референца со која се именува нашата држава.

Институциите во Република Македонија, во извештајот се условуваат како државни и локални, но не и македонски институции.

Ваквите отстапки од својата досегашна практика, Европската Унија се уште ги нема оправдано, ниту пак, европските власти даваат објаснување, дали освен нашето уставно име се негира и нашиот македонски идентитет.

Единствено, Европската Унија терминот „македонски“ го има искористено во  извештајот за Албанија каде го споменува  македонското малцинство. (Крај)


http://inpress.com.mk/?ItemID=95861F0ADAF12647B33FA572463D7595
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: ohrid1941 на Ноември 11, 2010, 02:34:28
Нова Македонија, 11 ноември 2010
Србија зрачи, ние без заштита

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=11111094114&id=9&setIzdanie=22130

Цитат
Тоа што програма на телевизијата Пинк, која стана своевиден општествен, културен, па и државен симбол на Србија во изминативе две децении, ќе зрачи и од Македонија, ќе нé направи сите поголеми србомани? Ова е едно од почесто поставуваните прашања во земјава, откако се најави дека медиумскиот гигант од Белград влегува и на нашиот пазар.

Се појавија мислења дека се враќа србизацијата, како во поранешна Југославија, кога српското влијание беше најсилно, а преземањето на медиумскиот простор е само дел од тој процес. Некои се повикуваат на посебните врски меѓу двете држави поради заедничката историја, која ги спречува македонските граѓани да ја гледаат Србија како која било друга држава, туку, во зависност од афинитетите, да ја чувствуваат како патрон или како хегемон.

Цитат
Така, денес повторно навлегуваме во период во кој почести се големите концерти на српски естрадни уметници, отколку на македонски. Жељко Самарџиќ веќе ја собра својата публика во спортската сала „Борис Трајковски“, најголемиот простор во земјава каде што може да се одржи музички настан во зимски услови. Но тоа е само увертира во спектаклите што во истата сала ги најавуваат Јелена Карлеуша на 20 ноември и Светлана Ражњатовиќ-Цеца шест дена подоцна. Тие се најпознатите српски турбофолкерки, а втората веќе беше во Македонија летово, на прилепскиот пивофест.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: ohrid1941 на Ноември 11, 2010, 02:35:06
Нова Македонија, 11 ноември 2010
Пинкизација е, ама не е розова

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=111110942296&id=9&prilog=0&setIzdanie=22130

Цитат
Деновиве домашната јавност си поставува неколку прашања. Дали на македонската култура и е потребен српскиот турбофолк, заштитниот знак на српската ТВ Пинк, која влезе на нашиот медиумски пазар, купувајќи ја ТВ Алфа? И дали дозволувањето на напливот содржини, кои нашето мислечко општество ги вбројува во кич и шунд, значи дека ја загубивме битката за промовирање на добриот музички вкус и на високите културни вредности? Според познавачите на медиумските состојби, ова е само почеток на масовна „пинкизација“ на нашето општество, која би можело да донесе и комплетно рекомпонирање на македонскиот медиумски простор.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Ноември 12, 2010, 01:26:20
oooooo Пепи, еххти мизерниците.

Директорот на „Македонски шуми“ знае што е добро виски

Генералниот директор на претпријатието знаел убаво да си поминува со по 10.000 денари за вечера во скопски и прилепски кафеани, а во саботите со камиончиња носел храна за дома. И тоа не е вест. Но веста е дека сето тоа се книжи на сметка на „Македонски шуми“, тврдат вработени, кои со купишта документи дојдоа во редакцијата на „Шпиц“.

Само за неполн месец, во март годинава, во јавното претпријатие „Македонски шуми“ се испиле 6 шишиња „Џони вокер“, набавени по цена за најевтиното 1.000, а за најскапото 2.300 денари. Се пиело

и „мастика“, се изеле килограми бајадери, а благиот вкус се гасел со галони свежо цеден сок од портокал, лимон и цитрон. Се мезело и со килограми и килограми висококвалитетни бадеми. Вработените, пак, од ова велат дека не пробале ништо. Зошто? Ова не е квиз-прашање, туку скандал кој деновиве го тресе Јавното претпријатие „Македонски шуми“.
Според документите до кои дојде „Шпиц“, огромен финансиски скандал го тресат „Македонски шуми“, претпријатие кое е под капата на владата, а чиј прв човек е прилепчанецот Жарко Караџоски, кој пратеничката кариера ја градеше на релација ВМРО-НП - ВМРО-ДПМНЕ. Вработените не можејќи повеќе да ги издржат самоволијата на генералниот директор и неговите десет помошници, ексклузивно за „Шпиц“ презентираа фотокопии од финансиските картички на јавното претпријатие. Тие покажуваат дека високи суми, секој втор ден директорот троши на виски, на бадеми, бајадери, на вечерни седенки по скопски и прилепски кафеани и сето тоа во време на криза кога платите на вработените самоволно ги намалил за 10 отсто, а својата позиција ја зацементирал.
- Директорот фирмата ја води како да сме многу сиромашни, ни ги скрати платите за 10 отсто, но неговата плата и на помошник-директорите останаа непроменети, дури и се зголемуваат. Финансиските картички на име на јавното претпријатие покажуваат фрапантни податоци на злоупотреба на службената положба. За само дваесетина посети во скопската пицерија „Џино“, директорот Караџоски потрошил над 313.000 денари, а сметките се однесуваат најмногу на саботи и недели, кога претпријатието не работи - сведочеше вработена во „Македонски шуми“, која стравувајќи за работното место, инсистираше на анонимност. Нашиот извор презентираше

фотокопии од платени патарини и патни налози, иако директорот и неговиот возач секој месец добивале по околу 200 евра, средства за одвоен живот, затоа што секојдневно патуваат на релација Прилеп - Скопје.
- Секојдневно со службен џип и автомобил „пежо 607“ директорот и шоферот одат во Прилеп и потоа имаме информации дека нивните деца се развозуваат со државен бензин низ градот. Најскандалозни се неделните сметки во висина од околу 360.000 денари за храна (грав, сланина, бадеми, бајадери), за виски „Џони вокер“, свежи сокови, скапи чоколади и луксузни цигари сите набавени во маркетите на „Тинекс“ - изјави вработената во „Македонски шуми“. Таа презентираше и сметки од локални бурекчилници и маалски кафеани (кафеаната „Свети Трипун“) во близина на дирекцијата на претпријатието, кои се грижат и за појадокот на директорот Караџоски да биде на државен трошок, а дневните цехови во кафеаните „Македонска куќа“ и ресторанот „Ања“ речиси никогаш не се помали од 10.000 денари.
Вработените во „Македонски шуми“ тврдат дека платата на директорот со сите бонуси и бенефиции достигнува до околу 100.000 денари, цената на дрвата годинава достигна највисоки околу 3.000 денари за метар кубен, а ситуацијата во претпријатието кое има околу 3.000 вработени во државата (најголем дел со високо образование) се претставува дека е кризна.
Директорот на „Македонски шуми“, Жарко Караџовски, вчера беше недостапен за „Шпиц“, со образложение дека е зафатен на состаноци, но кога побаравме од неговата секретарка да му пренесе дека се работи за докази за негова злоупотреба на положбата, таа се обиде да ја одложи објавата на текстот со ветување дека наредниот ден ќе успееме да исконтактираме со Караџовски.

http://www.spic.com.mk/kat/hronika/direktorot-na-makedonski-sumi-znae-sto-e-dobro-viski.html
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: ополченец на Ноември 12, 2010, 05:58:43
Залудна е целата реторика на Љубчо,кога партијата му Вмро (народна)е преполна со како "бившиот"член Караџовски,криминални истресоци и мафијашки кариеристи,кој само се кријат зад "обландата" на ВМРО.А  истиот Караџовски е и познат б,лгарофоб,чија  омраза кон Б,лгарија на времето можеше да се "дегустира" од неговите колумни...
И сегашната вмро,т.н "народна"е преполна со криминалци,рекетари,букефалисти б,лгарофоби...
Љубчо,изгледа само одработува сомнителна агенда за Груевски,ако се има предвит дека сите негови блиски луге,т.н" бивши" се на високи места во оваа власт!
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Ноември 12, 2010, 08:50:07
Залудна е целата реторика на Љубчо,кога партијата му Вмро (народна)е преполна со како "бившиот"член Караџовски,криминални истресоци и мафијашки кариеристи,кој само се кријат зад "обландата" на ВМРО.А  истиот Караџовски е и познат б,лгарофоб,чија  омраза кон Б,лгарија на времето можеше да се "дегустира" од неговите колумни...
И сегашната вмро,т.н "народна"е преполна со криминалци,рекетари,букефалисти б,лгарофоби...
Љубчо,изгледа само одработува сомнителна агенда за Груевски,ако се има предвит дека сите негови блиски луге,т.н" бивши" се на високи места во оваа власт!

Да да Љубчо има многу, дури чинам и не е свесен колку многу „карџовци“ околу него, и всушност тоа е најсериозната закана за неговото успешно враќање, луѓето околу него.
Многу точен  и прецисен опис Ополченец на дел от хората околу Љубчо!
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Стариот на Ноември 12, 2010, 09:25:51
Мъки, мъки... излиза че бай Любчо за нищо не е бил "СВЕСЕН". Не беше "свесен" когато отряза главите на плеяда интелигентни хора, не беше "свестен" когато предаде властта на оранжевите гвардейци, протежирани от бащата на македоноидната нация Киро Глигоров. Не се "освести" ни след "искренните" думи на Джинджич, които бяха послание на сръбските служби за конфликта 2001 год. Не се "освести" да не плюе по НАТО като сръбска "шайкача" по времето на конфликта. Любчо още не се "освести" какъв му етническия произход, казва че е българофил - странно! Говори за доносници в ДПМНЕ, а в най-тясното му ръководство има безспорни доносници по анти-БГ линия! И ето, днес този жалък човечец не е "свесен" - че хората не му вярват на глупостите. Питаме се - ами тогава какво търси такъв НЕСВЕСЕН човек в политиката?
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Ноември 14, 2010, 12:46:19
Мендух Тачи:

Цитат
Мислам дека веќе е јасно дека 2001 година беше комплетно сценариот на Белград. Луѓето тука забораваат дека 2001 година УДБА не беше само една, во Белград, туку имаше две, новата УДБА на демократските сили во Србија и старата која веќе се распаѓаше, но процентот не се знаеше која беше посилна. УДБА-та на старите структури 51% или УДБА-та на новите структури 49%, изјави Тачи.

- Албанците во Македонија немаат никаква причина да направат војна, имаат причина за да ги искажуваат своите незадоволства во други смерови, преку демократскиот процес што се одвива во целиот регион. Не сум зборувал само јас тогаш така, зборуваше и г-динот Робертсон, Солана, сите тогашни амбасадори на западните земји во Македонија. Ќе ве упатам, 7 Мај 2001 имате интервју на британскиот амбасадор Марк Дикинсон кој вели децидно дека луѓето што се наоѓаат ,,таму горе" се испратени од Србија и од Милошевиќ. Ова сега што се случува, само се става печат на таа вистина.

http://inpress.com.mk/?ItemID=1ECDC06746646E4D92E626F253E74385
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Ноември 16, 2010, 03:24:58
„вољим те србиЈо“....цццц

Што рекламира МТВ?

Наместо да се грижи за негување на македонскиот идентитет, Македонската радио-телевизија, бесплатно рекламира српски театарски претстави.

Советот за радиодифузија за време на минатомесечниот тридневен мониторинг на т.н. бесплатните емитувања, меѓудругите, ја регистрирал и рекламата за комедијата „Певај брате", продукција на режисер, сценарист и актерска екипа од Србија.

Кој е јавниот интерес од оваа претстава за таа да биде бесплатно рекламирана, останува нејасно.

http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=130276
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: ohrid1941 на Ноември 16, 2010, 04:55:52
Утрински весник, 16 ноември 2010
Сомнителни попови кај г.г. Стефан

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=9CEF564F11B4FC41A6036996819BF55B

Цитат
Атмосферата во Синодот на Македонската православна црква се вжештува до точка на вриење, а на владиците им претстои тешка и мачна седница. Тие што поскоро ќе мора да ја расчистат дилемата - зошто струмичкиот митрополит Наум му препорачал на поглаварот Стефан да прими распопи од Грчката и од Бугарската црква, кои лажно се претставиле дека се од Црквата од Крит.

Информационна агенция "Фокус", 16 ноември 2010
Македония: Архиепископ Стефан прие отлъчен от Българската православна църква свещеник
16 ноември 2010 | 14:29 | Агенция "Фокус"


http://focus-news.net/?id=n1461642

Цитат
Скопие. Голям скандал се разгоря в Македонската православна църква, коментира днес скопският ”Утрински весник”. Владика Наум от Струмишката епархия е препоръчал на главата на МПЦ архиепископ Стефан да приеме двама отлъчени епископи от Българската и от Гръцката православни църкви. Ставало дума за отец Харалампий, който бил отлъчен от Българската православна цръква, и архимандрит Тимотей Капсанис от Гръцката православна църква. Вторият е направил и интервю с архиепископ Стефан, с обещание, че ще бъде публикувано на сайта на ГПЦ. За срещата беше съобщено на сайта на МПЦ, но бързо след това информацията беше премахната, след като български сайт е информирал за какви „гости” става дума. Харалампий бил отлъчен от Синода на Българската православна цръква, а това лято „скандално бил ръкоположен за епископ на една от старостилните църкви в Гърция”.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Ноември 19, 2010, 08:30:53
Неподносива реа во србскиот нужник....
латас во одбрана на агресијата от србската некултура и простотилук...
Имено на следниот текс от Утрински:

„Битка за профитот од српскиот кич“
http://utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=9DE68E17DA48D643BD6E9F1EB5E9444E

латас отговара во користената србската тоалет хартијата вечер:
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=F7BA3861E9638440BC98E4B02A280D4B
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Ноември 19, 2010, 09:14:42
Драган Павлович-Љатас  е  Српски  шпион,резидент  на  Српските  тајни служби  во  Македонија.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Ноември 19, 2010, 03:02:00
За новата кодификација на србо-комунистичкохунзинираните зомби, относно гниди кои скрнават гробишта на војници по цркви...

http://kirilica.com.mk/vest.asp?id=59927

Цитат
„ΔЕМОКРАТИYАТА Е ОСНОVА НА СЛОBОΔАТА”

(http://kirilica.com.mk/userfiles/image/18.11.2010/kng22-1.jpg)
[Релјеф под еден од лавовите крај мостот Гоце Делчев/center]

(http://kirilica.com.mk/userfiles/image/18.11.2010/kng22-2.jpg)
Друго место каде сретнуваме сличен феномен
      
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Ноември 19, 2010, 03:03:57
Србокомунистичка  Македонија  ќе  направи  СЕ,  само Зоран  Вранишковски, Битолскиот  влах  да  не  ја  издржи  затворската  казна  на  која  е  правосилно  осуден  во  Македонија.Маневски  само  сее  магла.......  и  ништо друго .....
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Стариот на Ноември 19, 2010, 06:28:46
(http://img88.imageshack.us/img88/3026/mrbin.jpg)
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Ноември 19, 2010, 11:04:27
мачедонац разбираш... коментар от под наиновото дело на ласрас...

Цитат
Гоце
БРАВО ЛАТАС... Прво ќе ти кажам дека не те сипатизирам баш многу од кога се престрои во вмро дпмне, ама тоа не е сега тема... За оваа тема стојам на твоја страна затоа што е праведна... Во Македонија се може да пројде ќутешкум, ама кога се работи за нешто српско, било да е емисија или песна, тогаш дежурните србомрзци (иако фала Богу се многу малку), успеваат да дигнат голема прашина и со тоа да го изреволтираат не само српскиот, туку и македонскиот народ... Во Македонија се гледа она што се сака... Никој не рече зошто се гледаат Турски, Индиски, Шпански , Португалски и друго серии... Србомрзците треба да сватат дека не се прави голем патриот ако се докажува колку се мразат Србите... Понекогаш се прашувам, што воопшто ќе се гледаше на телевизија да не беа српските емисии... Доказ за тоа што мисли македонскиот народ за српската музика е концертот на Цеца, кој наместо еден ќе бидат ДВА...!!! поздрав...
19.11.2010 10:29 | Like (5)
http://vecer.com.mk/?ItemID=F7BA3861E9638440BC98E4B02A280D4B

универзумот почнува и завршува у београду...

и другите коментари се...групна онанија на живот и делото на ласрас...и после имало педеарсти е имало на толку групни онанисти како да нема

Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Ноември 19, 2010, 11:20:11
(http://img88.imageshack.us/img88/3026/mrbin.jpg)

за жал ликовите се комплетен опис на дел от официозите на РМ!
Мај нејм ис Борат аем фром фиром тхе кантри оф греат александар мацедониан  анд паљурци ;D
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Корени на Ноември 20, 2010, 04:18:59
Поругани гробове в БЮРМ (http://coreni.net/%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%83%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D0%B8-%D0%B3%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D0%B2%D0%B5-%D0%B2-%D0%B1%D1%8E%D1%80%D0%BC/)
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Ноември 22, 2010, 03:04:26
мачедонац разбираш... коментар от под наиновото дело на ласрас...

Цитат
Гоце
БРАВО ЛАТАС... Прво ќе ти кажам дека не те сипатизирам баш многу од кога се престрои во вмро дпмне, ама тоа не е сега тема... За оваа тема стојам на твоја страна затоа што е праведна... Во Македонија се може да пројде ќутешкум, ама кога се работи за нешто српско, било да е емисија или песна, тогаш дежурните србомрзци (иако фала Богу се многу малку), успеваат да дигнат голема прашина и со тоа да го изреволтираат не само српскиот, туку и македонскиот народ... Во Македонија се гледа она што се сака... Никој не рече зошто се гледаат Турски, Индиски, Шпански , Португалски и друго серии... Србомрзците треба да сватат дека не се прави голем патриот ако се докажува колку се мразат Србите... Понекогаш се прашувам, што воопшто ќе се гледаше на телевизија да не беа српските емисии... Доказ за тоа што мисли македонскиот народ за српската музика е концертот на Цеца, кој наместо еден ќе бидат ДВА...!!! поздрав...
19.11.2010 10:29 | Like (5)
http://vecer.com.mk/?ItemID=F7BA3861E9638440BC98E4B02A280D4B

универзумот почнува и завршува у београду...

и другите коментари се...групна онанија на живот и делото на ласрас...и после имало педеарсти е имало на толку групни онанисти како да нема

 ;D

Хоризонт Македонија - Во Македонија има 136 политичари хомосексуалци

НВО „Хоризонт Македонија" објави дел од резултатите од истражувањето за постоењето и бројот на хомосексуалците во Република Македонија.

Спроведеното истражување покажува на која возраст се, по колку партнери имале, што се по професија, од кој социјално-економски статус се, на кои места излегуваат, како се декларираат според сексуалната определба и која религија се хомосексуалците во Република Македонија.

Според статусот и експонираноста во државата хомосексуалците се поделени во 17 групи меѓу кои:

- Политичари 136 лица од кои 72 лица во власта и 64 во опозицијата

- Новинари 86 лица

- Лекари и медицински персонал 494 лица

- МВР (полицајци, специјални служби, инспектори) 917 лица

- АРМ 864 лица

- Свештеници 11 лица

Според финансиско-материјалната состојба на испитаниците 9.540 лица се изјасниле дека тоа го прават по сопствена волја и без никаква финансиска надокнада, а останатите 2.460 лица наплаќале за своите услуги во износи од 100 до 6.000 денари.

Комплетните резултати од истражувањето ќе бидат соопштени утре на прес конференција. (Крај)

http://inpress.com.mk/?ItemID=EF3EDC0A5052174A8049909F3BC24DF5

ете го поздравот до „екипата“
http://www.youtube.com/watch?v=MvVEoCDu ... re=related  8)
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Ноември 23, 2010, 10:01:23
В двора на църквата „Св. Георги” в Струга са заличени гробовете на 15 български офицери и войници

София. В двора на църквата „Св. Георги” в Струга са погребани 14 военнослужещи от 23-ти пехотен Шипченски полк, както и командира на картечната рота на 19-ти пехотен Шуменски полк капитан Бърдаров.
Войниците от 23-ти пехотен Шипченски полк загиват в тридневните сражения по преминаването на река Черни Дрин и освобождаването на Струга на 29 ноември 1915 г.
Капитан Христо Лазаров Бърдаров загива в сражение срещу французите на Мокра планина на 18 октомври 1917 г.
Ето списъка на загиналите, които 95 години очакват от България скромен обелиск, на който да бъдат изписани имената им.

Загинали за освобождението на Струга на 28 и 29 ноември 1915 г.

От 14-та рота на 23-ти пехотен Шипченски полк:

1. Редник Никола Иванов Христов – с. Горско Изворово, Казанлъшко

2. Редник Иван Стойнов Петков – с. Голямо Дряново, Казанлъшко

3. Редник Георги Тенев Тонев – с. Енина, Казанлъшко

4. Редник Стефан Стоянов Тихов – с. Средногорово, Казанлъшко

5. Редник Георги Петков Иванов – Казанлък

6. Редник Георги Стойков Коев – с. Видин, Казанлъшко

7. Редник Иван Беров Беров – с. Овощник, Казанлъшко

8. Редник Марин Денев Капрастоянов – с. Козирог, Габровско

9. Редник Колю Петков Колев – с. Велковци, Габровско

10. Редник Христо Иванов Стойков – Габрово

11. Редник Георги Христов Козарев – с. Търничени, Казанлъшко

12. Ефрейтор Иван Христов Дочев – с. Поповци, Габровско

От картечната рота:

1. Старши подофицер Иван Дойчев Влайков – Казанлък

2. Ефрейтор Пею Христов Пеев – Казанлък

От 19-ти пехотен Шуменски полк:

1. Капитан Христо Лазаров Бърдаров – роден в Разград на 19 декември 1891 г., загинал на Мокра планина


http://www.focus-news.net/?id=n1463804

незнам дали е за МК и/или БГ реалност, ама е реаланост!
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: disidente на Ноември 24, 2010, 12:19:28
Рикер: Не губете уште две и пол години

Цитат
Исходот од Самитот на НАТО во Лисабон за Македонија беше очекуван, изјави вчера американскиот амбасадор Филип Рикер.

- Разочарани сме што се' уште не е постигнат договор за прашањето за името. Како и да е, одговорноста е на лидерите и на народот на Македонија да се најде конечно решение. Да се надеваме дека тоа ќе го сфатат и дека нема да чекаат уште две и пол години, како од Букурешт досега, во кои ќе се поставуваат истите прашања - рече Рикер.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=A2CB1EF0EF8DE947BAB8005788B7FC6B
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Ноември 24, 2010, 09:54:57
(http://kirilica.com.mk/userfiles/image/23.11.2010/grue-lead-forum-london-2.jpg)
(http://kirilica.com.mk/userfiles/image/23.11.2010/grue-lead-forum-london-1.jpg)
http://kirilica.com.mk/vest.asp?id=60109
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: ppan на Ноември 24, 2010, 10:18:40
(http://kirilica.com.mk/userfiles/image/23.11.2010/grue-lead-forum-london-2.jpg)
(http://kirilica.com.mk/userfiles/image/23.11.2010/grue-lead-forum-london-1.jpg)
http://kirilica.com.mk/vest.asp?id=60109

Daskalе,
Груевски е икономист и със Симеон Дянков могат да коментират икономиките на страните си. Ако не се лъжа той(Груевски) беше финансов министър в правителството на Л.Георгиевски. Или греша? Но не виждам как ще стигне ръст от 6% през 2012г. с тази разбита икономика, като нашата. А ако сглупят да вземат и заем от МВФ, ще тръгнете по пътя на Гърция и Румъния.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Ноември 24, 2010, 10:32:19
Да да беше минстер за финансии при Љубчо, мен ми е интерсно че двамата се седнати заедно како да му кажат каде треба да принедлежи МК.  ;)
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Competent на Ноември 24, 2010, 10:45:05
Човекът се вика Дянков, а не Джанков - известен български (американски?) патриот!  :)
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Competent на Ноември 25, 2010, 01:06:02
Пола Македонија тагува по Југославија

http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=130695
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Ноември 25, 2010, 09:48:03
Пола Македонија тагува по Југославија

http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=130695

Месиќ добива 39 евра пензија од Србија
Ми плаќаат што ја растурив Југославија!
  ;D

но коментарите на текстот подолу се апсолутно fyrom-ски и таа е
http://vecer.com.mk/?ItemID=44525186676A6149945AE8439660425A
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: ohrid1941 на Ноември 28, 2010, 03:49:28
Канал 5, 22 ноември 2010
Прото тема: Груевски е половина Грк

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=56289&egId=13

Цитат
“Грк е премиерот Никола Груевски. Неверојатно, но вистинито тој има грчки корени “– пишува грчкиот неделник Прото тема. Дедото на македонскиот премиер има потекло од село кое се наоѓа во близина на Лерин.Николаос Грујос, загинал за време на Втората светска војна борејќи се на грчката страна. А бабата на Груевски заедно со нејзиниот син, таткото на македонскиот премиер за време на Граѓанската војна биле протерани во тогашна Југославија – пишува “Прото тема“. Името на дедото на Македонскиот премиер е запишано на плочата во чест на загинатите борци во основното училиште во селото Овчаране во близина на Лерин.
- За разлика од неговиот дедо,кој бил грчки патриот што го дал животот за ослободување на Грција, премиерот Груевски се покажа како човек што ја мрази Грција – се вели во текстот.
Има толку голема одбивност кон Грција и Грците што ги поттикнува иредентистичките аспирации и екстремно националистичките позиции на неговата земја. - додава грчкиот неделник и порачува, премиерот Груевски не смее да заборави дека и тој самиот е половина Грк.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Саше Иваноски на Ноември 29, 2010, 01:20:47
Ударна вест на КАНАЛ 77 радио :

http://www.kanal77.com.mk/portal/
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Ноември 29, 2010, 03:34:53
 :P :P :P за канал77

(http://www.old.vmro.bg/Files/pub_dir/kalendar2011_VMRObig.jpg)

 ;D
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Декември 02, 2010, 11:04:18
Австралиски професор ги нарекол Македонците “лесни за перење мозок“

Професор на Универзитетот на Западна Австралија Џон Мелвил-Џонс при едно свое предавање по Класична и Античка Историја во Мелбурн ги нарекол Македонците “недоволно едуцирани“ и “лесни за перење мозок“.

“Сретнав повеќе луѓе од ФИРОМ во Перт. Тие се добри граѓани, работат напорно за да се докажат себе си....Но, како што тие често не беа доволно едуцирани, тие не се во позиција да се прашуваат за нивното извртено гледање на историјата која е основа на нивната нација, а е без историска основа, која им била нафрлена. Се вели дека ФИРОМ не може да преживее без историска основа за нејзиниот национален идентитет. Но, ако си гол, тоа не ти дава за право да ја крадеш туѓата облеката“, рекол професорот на предавањето.

“Тие често не се доволно едуцирани (па така е лесно да им се испере мозокот да прифатат држава без да се прашуваат за извртените гледања на историајта која е основата на нивната нација, која инаку има мала историска поддршка за нејзиното постоење). Жал ми е за нив. Тие немаат идентитет, и без тоа, тие се загубени“, бил оргиналниот текст на професорот пред корекцијата од весникот.

http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=79797&kategorija=1
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: ohrid1941 на Декември 02, 2010, 11:17:47
American Chronicle, 28 November 2010
The Importance of Historical Truth and The Macedonian Issue

http://www.americanchronicle.com/articles/view/202063

Цитат
John Melville-Jones, an Associate Professor in Classics and Ancient History at the University of Western Australia, kindly accepted our invitation to come to Melbourne and give 5 insightful talks on Ancient and Byzantine Macedonian history and on today´s Macedonian issue.

Цитат
I have met a number of people from FYROM in Perth. They are good citizens, working hard to establish themselves, and to look after their families. However, as they were often not well educated, they have generally not been in a position question the distorted view of history that is the basis of their nation, and is without historical basis, which has been thrust upon them. It has been said that the state of FYROM cannot survive without a historical basis for its national identity. But if you are naked, that does not give you the right to steal someone else’s garments – an then échete roúcha, then prépei na klévete ta roúcha twn állwn. We might also remember the fable of Aesop which tells of the jackdaw which preens itself proudly after sticking the feathers dropped by the peacocks into its own plumage: koloiós allotríois pteroís agálletai.”


Еден параграф е избришан во оригиналната статија, известно време стоел и на History of Macedonia (http://history-of-macedonia.com/wordpress/2010/11/28/the-importance-of-historical-truth-and-the-macedonian-issue/), но и таму е избришан:

Цитат
“They are often not well educated (so it is easy to brain-wash them into a state in which they accept without question the distorted views of history that is the basis of their nation, which otherwise has little historical support for its existence). I feel sorry for them. They need to have an identity, and without this, they are lost”.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: ohrid1941 на Декември 02, 2010, 11:24:34
Одговорот на UMD:

UMD, 1 December 2010
UMD Offended by Insulting and Racist Comments by UWA Professor

http://anonym.to/?http://umdiaspora.org/content/view/524/52/

Цитат
There are anti-discrimination laws and institutions in Australia and in Western Australia, which the Macedonian community will not hesitate to use to protect itself from racist attacks by heavily biased and politicised Professors who have no knowledge of Macedonian history.  What Mr Melville-Jones is doing is aiding in the suppression of a fundamental human right as this is not the first time he has expressed his anti-Macedonian views.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: PippiBG на Декември 02, 2010, 11:49:11
Мдам, нищо чудно да изкарат професора подкупен от гърците и от нас :)

"Although, ethnically, the Slavs of Vardar were more Bulgarian than anything else" 

"their ´Macedonian´ language and alphabet was codified and established in such a way as to purposely differentiate it from its Bulgarian roots."

Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Anton на Декември 02, 2010, 06:53:10
http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=79797&kategorija=1
Австралиски професор ги нарекол Македонците “лесни за перење мозок“
Професор на Универзитетот на Западна Австралија Џон Мелвил-Џонс при едно свое предавање по Класична и Античка Историја во Мелбурн ги нарекол Македонците “недоволно едуцирани“ и “лесни за перење мозок“.

“Сретнав повеќе луѓе од ФИРОМ во Перт. Тие се добри граѓани, работат напорно за да се докажат себе си....Но, како што тие често не беа доволно едуцирани, тие не се во позиција да се прашуваат за нивното извртено гледање на историјата која е основа на нивната нација, а е без историска основа, која им била нафрлена. Се вели дека ФИРОМ не може да преживее без историска основа за нејзиниот национален идентитет. Но, ако си гол, тоа не ти дава за право да ја крадеш туѓата облеката“, рекол професорот на предавањето.

На зборовите на професорот, остро реагирале од Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) со писмо до вице-канцеларот на Универзитетот професорот Алан Робсон во кое се цитираат токму овие зборови на Мелвил-Џонс.

“ОМД остро протестираше на ваквите навредливи и расистички коментари и ќе преземе соодветните мерки против професорот Мелвил-Џонс ако таквите коментари не бидат веднаш повлечени“, истакнува Даме Крцоски, регионален претставник на ОМД.

ОМД исто така реагираат и на коментари на Мелвил-Џонс изнесени во весникот “Американ кроникал“ во текст со наслов “Важноста на историската вистина и Македонското прашање“ во кое исто така ги навредува Македонците.

ОМД тврди дека весникот дури и извадил дел од навредливите коментари на австралискиот професор, но сепак не доволно.
 
“Тие често не се доволно едуцирани (па така е лесно да им се испере мозокот да прифатат држава без да се прашуваат за извртените гледања на историајта која е основата на нивната нација, која инаку има мала историска поддршка за нејзиното постоење). Жал ми е за нив. Тие немаат идентитет, и без тоа, тие се загубени“, бил оргиналниот текст на професорот пред корекцијата од весникот.
 
ОМД бараат официјално извинување од Универзитетот до македонската заедница во Перт и заложба од Универзитетот за повлекување на коментарот на Мелвил-Џонс ќе биде повлечен од “Американ кроникал“.
Автор на веста: Нетпрес
Објавена на 02.12.2010 08:45:59
Наслов: Новите армиски униформи со елементи на дедо Илјо Малешевски
Поставена од: Илинден на Декември 05, 2010, 05:51:10
Новите армиски униформи со елементи на дедо Илјо Малешевски (http://anonym.to/?http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=131212)

По ветените нови униформи за војниците по терк на американските, кои се уште не се шијат, зошто пропадна првиот тендер за платно, сега и гардистите на АРМ добија ветување за нови униформи.

Идејните решенија на дизајнерскиот тим имаат елементи на античката македонска фаланга и војводите како дедо Илјо Малешевски.

„Ова за мене е врвот во она што се вика дизајнерска кариера, како еден Армани, што ја има честа да ја работи гардистката униформа на Италија, односно познатите карабињери“, вели Александар Ношпал, моден креатор.

Во лето, гардистите на АРМ се онесвестуваа во своите сегашни униформи скроени од дебело платно. Сега со предложените нови униформи, ќе имаат проблем со облекувањето поради многуте детали, кои според дизајнерот се одраз на регионот, па и со елементи од соседна Бугарија и Грција.

Својот суд за изгледот на новите униформи за гардистите ќе можат да го кажат и граѓаните.

„Поаѓајќи од примената на овие униформи, сакам да ве информирам дека во периодот што следи истите ќе бидат достапни на увид на секој што сака да ги види и да даде дополнителни предлози за нивниот изглед“, рече Зоран Коњановски, министер за одбрана.

Предвидени се церемонијална, свечена и празнична униформа. Церемонијалната униформа гардата треба да ја носи при смена на државното знаме, свечената за дочек на високи гости, а празничната за време на државни празници.
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Daskal на Декември 05, 2010, 06:00:00
оваа и паљурци... во прв момен смешно, но оваа е за плачење!
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Илинден на Декември 06, 2010, 08:30:21
Македонско-горанската заедница ќе учествува на претстојните предвремени парламентарни избори на Косово во коалиција со Самостојната либерална партија на српското малцинство.

„Одиме со Македонско-горанската заедница во коалиција со други партии во Косово, каде што очекуваме барем да имаме некој заменик-министер кој би проговорил на македонски јазик во идната косовска влада“ вели Бојда Исмаил, лидер на Македонско-горанската заедница на Косово.

Пред распуштањето на косовскиот парламент, Македонците на Косово ги предале сите потребни документи за регистрација на политичката партија но, засега тоа официјално не е направено.

Поради бирократски причини испуштена е можноста Македонците да добијат десет пратенички места како малцинство во косовскиот парламент.

„Дали ќе биде Македонска алијанса или Демократска македонска партија на Косово, зависи од сите нас кои што ќе учествуваме во ова, да го дадеме името. Меѓутоа мора предзнакот да стои, македонска партија, да биде партија на Македонците во Косово“, изјави Бојда Исмаил.

Македонската партија ќе бара признавање на Македонците и македонскиот јазик на Косово, образование на мајчин јазик и во средно училиште, економски развој и подобро здравство во Гора каде што живеат над 70 илјади Македонци по потекло.

Телевизија А1 (http://anonym.to/?http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=131257)
Наслов: Одг: Македонска реалност
Поставена од: Илинден на Декември 09, 2010, 07:42:38
ЗА СИТЕ ШТО ГО ПРОПУШТИЈА ТВ-ПРЕНОСОТ ОД СОБРАНИЕТО
ДЕ­ТА­ЛИ ОД КАВГИТЕ ЗА "СКОПЈЕ 2014"

Се­ди долу, ѓубре!

"Среќа што во салата не беа некои пратеници од нашите, ина­ку ќе имаше инцидент", раскажува Шеќеринска

Се­ди долу, ѓубре. Вака пратеникот Илија Д