Бугарски Културен Клуб

Општа дискусија => Актуелни теми од медиумите => Тема започната од: Competent на Октомври 02, 2011, 12:49:36

Наслов: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Октомври 02, 2011, 12:49:36
Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара по хунзки сценарий!
Ето кадри от "шедьовъра": http://on.net.mk/galerija/treto-poluvreme

А ето как навремето БГ се е справяла успешно с подобни "юго-шедьоври":
http://anamnesis.info/documents/Neretva.pdf
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Октомври 02, 2011, 01:48:50
http://www.facebook.com/pages/The-Third-Half/206996676000939?sk=info

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%80%D0%B5%D1%82%D0%BE_%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D1%83%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B5

(http://media.snimka.bg/9466/025187608.jpg)
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Октомври 02, 2011, 01:59:34
(http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/310474_267029963330943_206996676000939_905503_1050192959_n.jpg)


(http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/301115_266965560004050_206996676000939_905083_2137940614_n.jpg)


Кадри от "шедьовъра"!   :o

Филмът е с бюджет 3 млн. евро, от които половината са осигурени от правителството на Република Македония.  

Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Октомври 05, 2011, 12:03:28
ФИЛМОТ "ТРЕТО ПОЛУВРЕМЕ" СЕ РАБОТИ СО ПОЛНА ПАРЕА
На "Македонија" и го поништија голот, публиката влезе во стадионот
http://vecer.com.mk/?ItemID=6E7415E16F714C4DADB5D394721523A9


Цитат
Снимањето на клучниот фудбалски натпревар вчера во Хавзипашините конаци го проследија и премиерот Никола Груевски и министерката за култура Елизабета Канческа - Милевска.

(http://vecer.com.mk/WBStorage/Articles/FD87B09B7643FD4588973C7A817C6F19.jpg)     (http://vecer.com.mk/WBStorage/Articles/A14FB2FA45E27A429C8B09B1C0C238CF.jpg)

Цитат
Македонија го поддржа филмот со 1,5 милиони евра. Прво му беа доделени 500.000 евра од Филмскиот фонд, а Владата на РМ му додели уште еден милион евра, оценувајќи го како дело од национален интерес.  

 
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Октомври 05, 2011, 12:18:35
Премиерот Груевски на снимањето на „Трето полувреме“
http://dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=4606241369346A4F88FBD1950FA8F31C


(http://dnevnik.com.mk/WBStorage/Articles/48EC457F953F0445B94DCD799B38C25A.jpg)

(http://dnevnik.com.mk/WBStorage/Articles/F5B20768CA13B94B8C0950CDCAE43F77.jpg)

Цитат
Премиерот Никола Груевски и министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска присуствуваа на снимање сцена од филмот „Трето полувреме“, по сценарио и режија на Дарко Митревски.

Цитат
Филмот раскажува вистинска приказна за фудбалскиот клуб „Македонија“ (претходник на „Вардар“), кој успеал да влезе во финале во лигата против бугарскиот „Левски“.

Цитат
Периодот е отсликан со облеката на актерите и на статистите, за што е задолжена костимографката  Ксенија Терзовиќ, и со голем број знамиња на тогаш фашистичка Бугарија.  

Владата на РМ го прогласи за филм од национален интерес и го финансираше овој проект на Митревски со 1 милион евра. Вкупниот буџет е 2.150.000 евра.

Снимањето почна на 10 септември во Охрид и според филмската екипа треба да заврши на крајот од месецов. Филмот раскажува и љубовна приказна на Еврејка (Ребека) што го избегнала холокаустот на 7.200-те македонски Евреи кои по налог на тогашната фашистичка влада на Бугарија биле депортирани во логорот на смртта Треблинка.  
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Октомври 06, 2011, 01:52:54
Форум Идивиди:

Цитат
А сега да видим што е станало со оној што е измолил од Асен Богданов спасението на Илеш Шпиц. Ставало дума за инг. Димитар Чкатров. Еве што намерив за него:

Роден е во Прилеп во 1902 година во семејство на сиромашни каменари. Учи во родниот град и завршува српска гимназија, по што следува во техничкиот факултет на Белградскиот универзитет на Градежниот инженерстно. Уште како студент станал член на ММТРО и организира младите во Прилеп, Битола, Ресен, Охрид, Крушево и други....
...Уапсен е заедно со поголема група студенти од Белград, изведен на суд, заедно со другите обвинети и осуден на 10 години строг темничен затвор. Пред судот покажа цврстина и храброст, поради што стекна нарекуваат "железните гради". Казната одлежува во Скопје, Ниш, Пожаревац, Лепоглава, како што е нападнат од подставено лице и повреден со нож во градите. При неуспешен обид за бегство се прострелва во градите, но е излекуван и вратен во затворот за да доизлежи пресудата. Во 1937 година продолжува студиите, што заврши со успех на целиот к*рс и станува градежен инженер во пресрет на војната...По ослободувањето на Македонија во 1941 година Димитар Чкатров се залага за идејата српските колонисти да ја напуштат Македонија. По завршувањето на Втората светска војна Чкатров е изведен пред суд од новата власт поради своите пробугарски убедувања. Пред судот тој завршил својот говор, со:
"      Ако се обрати на мојот изминат пат, ќе видам дека тој е исполнет само со страдање и мачење. Откако знам за себе, јас дадох се за Македонија. Ръководил сум само од едно: доброто на македонскиот народ. Доживех нај тешката судбина на еден син на Македонија. Толку многу лежав во српските затвори! Денес сум исправен пред најголемиот тежок суд за мене ...Осуден е на смрт преку разстрел. Високиот военен суд на Југословенската армија потврди смртната казна. Тој е стрелан заедно со Димитар Гjузелев, крај "Заjчев рид", на три километри од Скопје, недалеку од патот за Тетово.

Димитар Чкатров (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%82%D1%8A%D1%80_%D0%A7%D0%BA%D0%B0%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B2)

Си пита: дали вината на Диматар Чкатров се корени во фактот што е бил познат со Асен Богданов?

http://www.forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=7007&PID=2056025
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Октомври 08, 2011, 12:21:29
Македония с поредната пропаганда: Подготвя нов антибългарски "футболен" филм

http://society.actualno.com/news_363268.html
http://novini.dir.bg/news.php?id=9647497
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Октомври 08, 2011, 01:17:11
 (http://www.picvalley.net/u/1536/2098787978212243989413180726170dcoUTUGqrlxbUlF1bYO.BMP) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/1536/2098787978212243989413180726170dcoUTUGqrlxbUlF1bYO.BMP)
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Октомври 08, 2011, 03:54:44
В Македония снимат антибългарски филм, МВнР нехае
http://www.skat.bg/news.php?action=7&newsID=14631


Цитат
По информация на Българският културен клуб - Скопие в Р. Македония с пълна пара се снима игралният филм "Трето полувреме". Действието се развива през 1942г. и разказва за футболния мач между ФК "Левски" и ФК "Македония" от шампионата на обединената футболна лига на България. Многобройните исторически доказателства недвусмислено свидетелстват, че възраждането на ФК "Македония" като част от българския спорт се подкрепя топло и ентусиазирано от населението на Вардарска Македония по това време. Целта на филма "Трето полувреме" е да се постигне изключителен пропаганден ефект сред широките маси от населението и чуждестранната публика чрез силата на художественото въздействие. Посредством поредната фалшификация на историческата истина, България ще бъде представена в изключително негативна светлина. Филмът е с бюджет 3 милиона евро, половината от които са осигурени от македонското правителство, което провъзгласи филма за проект от национален интерес, реализиран под личните напътствия и наблюдение на място от македонския премиер (вижте публикациите в скопските медии, цитирани по-долу). В този филм историята ще бъде драстично изопачена – българите за пореден път ще бъдат представени като зверове-окупатори, целящи да убият треньора на македонския отбор от еврейски произход, а зрителите по трибуните ще скандират против "българската фашистка окупация". Филмът спекулира с трагичната съдба на депортираното еврейско население от Македония и Тракия като вината за това изцяло се прехвърля "от болната глава на здравата" – като нацисти са представени единствено българите, но не и самите немци. Внушава се дори, че концлагерът в Треблинка е бил едва ли не под български контрол. Статиите в македонските медии относно заснемането на филма не пропускат да използват старите югославски клишета за "фашистка България", "български фашистки окупатор", "нацистка лига" и т.н. Никоя друга страна и народ не се определят като "фашистки" в днешна Р. Македония, освен България и българския народ. Стигна се дори до пълния парадокс македонската редакция на германската правителствена медия "Дойче веле" да публикува нравоучителни статии във връзка с Холокоста, назидавайки и вменявайки вина на българския народ. За съжаление, липсата на всякаква официална реакция от страна на България окуражава македонистите в тоталното изопачаване на историята на международната арена, представящо българите не като народ-спасител на евреите, а като народ-палач. Филмът е в драстично противоречие с докладите и препоръките на ЕС за обективно тълкуване на историята и реформиране на идеологизираната образователна система. Тровят се не само отношенията със съседните страни от ЕС, но и младите поколения в Р. Македония и чужбина. Докато "националниот идентитет" се укрепва с такива правителствено-финансирани антибългарски проекти, сръбското малцинство в страната все по-смело разпространява видеоматериали и ТВ клипове за предстоящото преброяване.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Октомври 08, 2011, 04:22:04
(http://www.utrinski.com.mk/WBStorage/Articles/400DE1329B80914AA913B4507C80BC74.jpg)


(http://www.utrinski.com.mk/WBStorage/Articles/0CBD8D3BA5710E4DB01712A2C0D34F86.jpg)


(http://www.utrinski.com.mk/WBStorage/Articles/6BB95FF1080FE14EAA3594C5AE6DCABF.jpg)


(http://www.utrinski.com.mk/WBStorage/Articles/78A70EA9D6451846B2529826CB1B27B7.jpg)


Сценарист Грую  се е погрижил да има хубави БГ джандари във филма! А после пак ще дойде в БГ да дири подкрепа от ББ, а последният естествено ще му я даде за да не строши хатъра на първия си приятел Тадич и любителите на сръбския турбофолк от Банкя!  :o
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: disidente на Октомври 08, 2011, 10:56:12
ЦСКА би Вардар с 4:0

Цитат
08.10.2011, 20:27
Лидерът в "А" група ЦСКА победи македонския Вардар (Скопие) с 4:0 в контролна среща, играна на стадион "Българска армия". С два гола за успеха на "червените" се отличи халфът Петър Стоянов, а веднъж се разписаха Мишел Платини и Антон Карачанаков.

http://www.btv.bg/video/394370395-TsSKA_bi_Vardar_s_40.html
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Октомври 09, 2011, 12:12:36
Макетата изтрещяха: снимат антибългарски футболен филм!

http://kurier.bg/bulgaria/23174.html
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Октомври 09, 2011, 03:08:53
Антибългарски филм с огромен бюджет снимат в Македония
http://frognews.bg/news_39324/Antibalgarski_film_s_ogromen_biudjet_snimat_v_Makedoniia/


Цитат
Поредната фалшификация на историческата истина цели България да бъде представена в изключително негативна светлина.

В Македония с пълна пара започнаха снимките на игралния филм "Трето полувреме", съобщи Българския Културен Клуб Скопие (БККС).

Действието във филма се развива през 1942 г. и разказва за футболния мач между ФК "Левски" и ФК "Македония" от шампионата на обединената футболна лига на България.

Според многобройните исторически доказателства възраждането на ФК "Македония" като част от българския спорт се подкрепя топло и ентусиазирано от населението на Вардарска Македония по това време.

Целта на филма "Трето полувреме" обаче е да се постигне изключителен пропаганден ефект сред широките маси от населението и чуждестранната публика чрез силата на художественото въздействие. Посредством поредната фалшификация на историческата истина, България ще бъде представена в изключително негативна светлина.

Филмът е с бюджет цели 3 милиона евро, половината от които са осигурени от македонското правителство. То провъзгласи филма за проект от национален интерес, реализиран под личните напътствия и наблюдение на място от македонския премиер (вижте публикациите в скопските медии, цитирани по-долу). В този филм историята ще бъде драстично изопачена – българите за пореден път ще бъдат представени като зверове-окупатори, целящи да убият треньора на македонския отбор от еврейски произход, а зрителите по трибуните ще скандират против "българската фашистка окупация". Филмът спекулира с трагичната съдба на депортираното еврейско население от Македония и Тракия като вината за това изцяло се прехвърля "от болната глава на здравата" – като нацисти са представени единствено българите, но не и самите немци. Внушава се дори, че концлагерът в Треблинка е бил едва ли не под български контрол.

Статиите в македонските медии относно заснемането на филма не пропускат да използват старите югославски клишета за "фашистка България", "български фашистки окупатор", "нацистка лига" и т.н. Никоя друга страна и народ не се определят като "фашистки" в днешна Р. Македония, освен България и българския народ.

Стигна се дори до пълния парадокс македонската редакция на германската правителствена медия "Дойче веле" да публикува нравоучителни статии във връзка с Холокоста, назидавайки и вменявайки вина на българския народ. За съжаление, липсата на всякаква официална реакция от страна на България окуражава македонистите в тоталното изопачаване на историята на международната арена, представящо българите не като народ-спасител на евреите, а като народ-палач. Филмът е в драстично противоречие с докладите и препоръките на ЕС за обективно тълкуване на историята и реформиране на идеологизираната образователна система. Тровят се не само отношенията със съседните страни от ЕС, но и младите поколения в Р Македония и чужбина. И докато "националниот идентитет" се укрепва с такива правителствено-финансирани антибългарски проекти, сръбското малцинство в страната все по-смело разпространява видеоматериали и ТВ клипове за предстоящото преброяване.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Октомври 09, 2011, 03:48:03
Антибългарски филм снимат в Македония

http://www.plovdivmedia.com/44657.html
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Октомври 09, 2011, 07:07:12
Македонски игрален филм черни образа на България
http://www.duma.bg/duma/node/21326


Цитат
Националниот идентитет" в съседната държава се укрепва с антибългарски проекти

Веселка Венкова

Снимките на игралния филм "Трето полувреме" с бюджет от 3 млн. евро, половината осигурени от македонското правителство, шумно бе провъзгласен в Скопие за проект от национално значение. Лентата се осъществява под преките напътствия и наблюдение на снимачната площадка на македонския премиер, за което свидетелстват репортажи на скопските медии.

Действието се развива през 1942 г. и разказва за футболния мач между ФК "Левски" и ФК "Македония" от шампионата на обединената футболна лига на България. Безброй доказателства от онова време безспорно свидетелстват, че възраждането на ФК "Македония" като част от българския спорт горещо и ентусиазирано се е подкрепяло от населението на Вардарска Македония.

Целта на филма "Трето полувреме" обаче е с пропаганден ефект да се изфабрикува поредна фалшификация на историческата истина и България да бъде представена в изключително негативна светлина сред населението на Македония и пред чуждестранната публика. "Историята във филма драстично ще бъде изопачена. За пореден път българите ще бъдат представени като окупатори-зверове, целящи да убият треньора на македонския отбор от еврейски произход. "Зрителите" по трибуните ще скандират против "българската фашистка окупация". "Кинотворбата" откровено спекулира с трагичната съдба на депортираното еврейско население от Македония и Тракия, но вината изцяло се прехвърля "от болната глава на здравата". Като нацисти са представени българите, но не и самите германци. Лентата внушава, че концлагерът в Треблинка е бил едва ли не под български контрол", разказаха за ДУМА запознати с филмовия сценарий.

"Проектът от национален интерес" за Република Македония е в ярко противоречие с докладите и препоръките на ЕС за обективно тълкуване на историята и реформиране на идеологизираната образователна система, смятат независими правозащитници. Тровят се не само отношенията със съседните страни от ЕС, но и младите поколения в Македония и чужбина.

Докато "националниот идентитет" се укрепва с такива правителствени антибългарски проекти, сръбското малцинство в страната все по-смело разпространява видеоматериали и ТВ клипове за предстоящото преброяване: http://www.youtube.com/watch?v=35IMwo2v_bQ, свидетелстват наши източници.

Българските граждани в Македония са на мнение, че са необходими енергични действия за прекратяване на антибългарския фарс и провокацията с "Трето полувреме" да намери адекватна реакция на българската дипломация.

Липсата на реакция окуражава македонистите

Македонските медии, отразяващи заснемането на филма, не пропускат да използват изпитаните югославски клишета за "фашистка България", "българския фашистки окупатор", "нацистката лига" и пр. Никоя друга страна и народ не се определят като "фашистки" в днешна Република Македония освен България и българският народ. Стигнало се е до парадокса македонската редакция на германската правителствена медия "Дойче веле" да публикува нравоучителни статии във връзка с Холокоста, назидавайки и вменявайки вина на българския народ. "За съжаление липсата на всякаква официална реакция от страна на България окуражава македонистите в тоталното изопачаване на историята, представящо българите не като народ, спасител на евреите, а като народ палач", коментира председателят на Българския културен клуб в Скопие Лазар Младенов.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Октомври 09, 2011, 07:20:26
(http://www.picvalley.net/u/1591/1646783146175476405713181807014RTHev0xoc14OEZOnIg8.BMP)
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Октомври 10, 2011, 11:45:17
EuroChicago, 09.10.2011
Антибългарски филмов проект на Скопие

http://www.eurochicago.com/2011/10/antibalgarski-filmov-proekt-na-skopie/

Цитат
В Македония се снима нов антибългарски филмов проект, сигнализираха от Българския културен клуб – Скопие в своя позиция, изпратена до Eurochicago.com  и българските медии. Става въпрос за филма „Трето полувреме“, който предстои да бъде завършен през 2012 година.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Октомври 10, 2011, 12:26:34
Онлайн Парламент, 10 октомври 2011
Нов македонски филм представя българите като зверове-окупатори

http://bit.ly/q9Or2C

Цитат
Статиите в македонските медии относно заснемането на филма не пропускат да използват старите югославски клишета за „фашистка България“, „български фашистки окупатор“, „нацистка лига“ и т.н. Никоя друга страна и народ не се определят като „фашистки“ в днешна Р. Македония, освен България и българския народ. Стигна се дори до пълния парадокс македонската редакция на германската правителствена медия „Дойче веле“ да публикува нравоучителни статии във връзка с Холокоста, назидавайки и вменявайки вина на българския народ. За съжаление, липсата на всякаква официална реакция от страна на България окуражава македонистите в тоталното изопачаване на историята на международната арена, представящо българите не като народ-спасител на евреите, а като народ-палач.

Филмът е в драстично противоречие с докладите и препоръките на ЕС за обективно тълкуване на историята и реформиране на идеологизираната образователна система. Тровят се не само отношенията със съседните страни от ЕС, но и младите поколения в Р. Македония и чужбина.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Октомври 10, 2011, 02:23:13
http://slivendnesiutre.wordpress.com/
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Октомври 13, 2011, 02:17:27
Гнусна македонска пропаганда! Снима се антибългарски футболен филм с Левски
http://www.fanface.bg/tema/item/2469-%D0%B3%D0%BD%D1%83%D1%81%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B0-%D1%81%D0%BD%D0%B8%D0%BC%D0%B0-%D1%81%D0%B5-%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%B8%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D1%84%D1%83%D1%82%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%BD-%D1%84%D0%B8%D0%BB%D0%BC-%D1%81-%D0%BB%D0%B5%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8.html

ВИДЕО: Скандално! В Македония снимат антибългарски футболен филм с Левски!
http://www.sport1.bg/sport1/node/233737
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Октомври 13, 2011, 02:25:16
Антибългарски филмов проект на Скопие

http://www.eurochicago.com/2011/10/antibalgarski-filmov-proekt-na-skopie/
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Октомври 13, 2011, 12:40:22
EurActiv, 12 October 2011
EU bets on Montenegro to keep enlargement alive

http://www.euractiv.com/enlargement/eu-bets-montenegro-keep-enlargement-alive-news-508306

Name dispute

In the case of Macedonia, the Commission noted that the name dispute with Greece has hampered negotiations which date back to 2009."The Commission underlines the need for a redoubling of efforts for a solution without further delay […] A solution to the name issue is long overdue," the EU executive states in its 2011-2012 Enlargement Strategy.

The Commission also recalls that "actions and statements that could negatively impact on good neighbourly relations should be avoided".

Macedonia recently infuriated Athens by erecting a huge statue of a 'warrior on horseback' resembling Alexander the Great, in the centre of Skopje. Also, the Macedonian government is likely to fuel tensions with another of its neighbours, Bulgaria. The press reported that the country's Prime Minister Nikola Gruevski himself has helped fund a film called "Third Half Time", which depicts Bulgaria as responsible for the deportation of 7,200 Jews from Macedonia.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Октомври 13, 2011, 01:18:10
Webcafe, 13.10.2011
Имало едно време в Македония

http://sport.webcafe.bg/id_236882922_Imalo_edno_vreme_v_Makedoniya

Статия на Ивайло Стоименов

Преди 69 години - на 18 октомври 1942 г. отборът на Левски става шампион на обединена България, побеждавайки в епичен финал в два мача Македония (Скопие).

Първите години от четвъртото десетилетие на ХХ век са златни в историята на България. Благоприятното за нас първоначално развитие на Втората световна война връща в пределите на родината заграбените от сърби и гърци български земи.

За съжаление, обединението е краткотрайно и след края на войната, без да е загубила битка, майка България отново е разпокъсана под влиянието на чужди сили.

Но в щастливото време на единството, преминало като кратък миг в новата ни история, държавното първенство по футбол не остава встрани от тази тенденция, и в шампионата в сезоните 1941/42 и 1942/43 се включват петте най-силни клуба от Вардарска Македония: Вардар, Македония и ЖСК от Скопие, Македония (Битоля) и Гоце Делчев (Прилеп), както и Беломорец от Кавала, днешна Гърция.

Сред тези отбори най-ярко блести Македония (Скопие), която по това време има най-силните футболисти в нашето първенство, редом с тези на Левски. Прословути са сблъсъците между двата тима в първенството 1941/42, завършило с достоен финал между най-добрите.

През тази година основният състав на Левски, завоювал златен дубъл от титла и Царска купа, изглежда така: вратар - Любомир Алдев, защитници - Захари Радев, Стефан Никушев и Насо Динев, в средата на терена - капитанът Любомир Стаболиев, Ангел Петров - Чори и Коце Георгиев, и могъщата нападателна четворка Божин Ласков (с невероятните 11 гола в 9 мача!), Борислав Цветков - Жук (12 гола в 16 срещи), Васил Спасов - Валяка и Стоян Стоянов - Джуто (загинал при бомбардировките над София през 1943 г.). В отбора са и привлечените от новоосвободените земи нападатели Кръстев от Прилеп (с впечатляващите 6 гола в 7 мача) и Ковачев от Скопие. Треньор на тима е великолепното ляво крило от 30-те години Асен Панчев.

В редиците на Македония най-голямата звезда е нападателят Джино Симеонов (по-късно играл и за националния отбор на Югославия под името Симеоновски). Други отлични индивидуалности са вратарят Дилев, капитанът Блаже Симеонов - наречен във в. "Спорт" "съвършен среден защитник", колегата му в отбрана Видов, халфът Богоев, нападателят Луков.

В първия сблъсък между двата тима за първенство на Софийска дивизия на игрището в Скопие фаворити са домакините. Те започват мача много остро и още в 4-ата мин. Богоев с шут от 40 м отбелязва гол, който обаче е отменен от съдията Траянов за засада по сигнал на неговия помощник. Следват протести от страна на играчите на Македония, след което реферът признава гола, но и отстранява най-бурно недоволстващия от тях Видов.

До края на полувремето резултатът е удвоен с гол на Луков. През втората част Левски се хвърля да наваксва изоставането и след удар на Чори Петров в 77-ата мин. топката среща напречната греда, пада на земята и се връща на терена. Според съдията тя е преминала голлинията, но не и според домакините, които напускат терена. Траянов изчаква три минути, за да се върнат, и прекратява мача. Футболистите на Македония тогава искат срещата да продължи, но е присъдена служебна победа за Левски с 3:0.

Ответната среща на игрище "Юнак" преминава в далеч по-спортсменски тон. Тя е решаваща за определянето на победител в столичното първенство и събира рекордните за България дотогава 12 000 зрители.

Съдия е най-уважаваният по това време български арбитър Тодор Атанасов. Двете единайсеторки излизат в модерната за времето система "дубълве-ем", решени да дадат всичко от себе си за победата.

Лидерът на гостите Джино открива резултата при една от малкото възможности, открили се пред него, тъй като е пазен най-зорко от защитниците на Левски. Почивката отново идва при предимство на Македония под падащия порой. Софиянци взимат инициативата през втората част и Цветков отбелязва изравнителен гол, отразен на страниците на "Спорт" по следния живописен начин: "Младият любимец на левскарите Жук така изсипа топката над Дилев, че хилядната публика вече гърмеше от радост". И двата отбора вече имат по един отменен заради засада гол. 77-ата отново се оказва минутата на Чори. Той напредва към вратата на гостите, шутира, но Дилев избива удара му. Там обаче е централният нападател Методи Кръстев, който с добавка прави 2:1.

"Зелените" от Скопие с всички сили се устремяват напред и това дава резултат в края на мача, когато Луков бележи за 2:2. Равенството е най-справедливият резултат. Коментарът на "Спорт" завършва по този начин: "Публиката бурно поздравлява двата тима и когато се успокои, усети, че наистина е валял силен дъжд. Всичко бе мокро до кости, дето се казва. Но при такъв мач нищо не се усеща, освен това, което се вижда на терена"...

Така през това издание на столичното първенство Левски допуска загуба на точки само в още два мача - равенство 1:1 с ФК 13 и загуба с 2:3 от третия в крайното подреждане ЖСК-София (дн. Локомотив). Македония обаче също пада от ЖСК-София и Левски се класира на първо място с точка повече от скопяни.

И двата отбора безпроблемно си осигуряват участие на финала на държавното първенство, преодолявайки съответно: Левски - Ботев (Пловдив), Атлетик (Дупница) и Тича, и Македония - Спортклуб (Пловдив), ЖСК-София и Славия.

Така в деня на първия от двата финала през октомври цяло Скопие тръпне в очакване на предстоящата футболна битка, която да определи най-достойния клуб за званието държавен първенец.

Пратеникът на "Спорт" - легендарният Климент Симеонов, отделя много място в своята дописка, за да опише настроенията преди големия мач, съпътстван освен това и от посещение на цар Борис... "За мен не бе трудно да констатирам тоя голям интерес. На него ми обръщаха внимание и най-обикновени разговори между непознати ми хора из улиците: "Кога, за Бога, ще дойде неделя, за да заемем своите места в игрището, да видим играта на двата финалиста, да поздравим победата на скопяни". Трибуните на тамошното игрище побират 4000 зрители, но на финала идват... 8000.

Най-сетне срещата започва. Защитниците на Левски трудно удържат постоянно връхлитащия Джино. Нападателите от Скопие правят серия от пропуски, но и Любо Алдев е непробиваем. И този път първата част минава под знака на надмощието на Македония, но и отново второто полувреме е за Левски. По-добрата физическа подготовка на "жълто-червените" (цветовете на Левски по това време) им дава превес срещу по-техничните играчи от Скопие.

В този момент изгрява в най-яркия си блясък звездата на Божин Ласков - легендарната деветка на Левски, който ни напусна през 2007 година. Едва 20-годишният таран, на когото впоследствие му предстои славна кариера в Слован (Братислава), мачове и за националния отбор на Чехословакия и оферта от най-силния за времето си клуб в Европа Торино, с два гола в комбинации с Цветков прекършва съпротивата на "зелените" - 2:0 за Левски.

Седмица по-късно Македония идва с надежда за реванш в София, но е много трудно да заличи негативния резултат. Отново мачът е един спектакъл, 22-ата играят най-модерният за времето си футбол под ръководството на двамата треньори Асен Панчев и Илеш Шпиц. До изненада обаче не се стига и въпреки неистовите усилия на Джино и компания, те отново не успяват да пробият Алдев и неговата защита.

Разликата в двата тима отново се казва Божин Ласков - Попето, който в типичния си стил с глава поразява мрежата на Дилов. Цяла София ликува и Левски добавя към вече спечелената Царска купа и титлата на държавен първенец! По този начин Левски прави първи дубъл и отваря нова златна страница в историята си, която е още по-ценна и с това, че отборът печели първенството на Обединена България!

Горест буди невежеството в днешната Република Македония относно тези страници от собствената й спортна история, която, подобно на нейната политическата история, до 1945 г. е неделима от тази на България.

Разбира се, в Македония живот е имало и преди създаването на македонски "нация" и "език" и горните факти свидетелстват, че футболните клубове Вардар и Македония (Скопие) не са основани след Втората световна война, каквато е днес официалната версия. Техните привърженици могат да проследят историята им и по-назад във времето, което би дало отговор и на други въпроси извън чисто футболните.

(Използвани са материали от книгите "85 години Левски" на Г. Манов, "Футболен клуб Левски - всичко за любимия отбор" на Г. Манов, Р. Пайташев, Д. Попдимитров и Владимир Петков, и уебсайтовете LevskiFC.com (http://www.levskifc.com/) и Bulgarian-Football.com (http://www.bulgarian-football.com/)).
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Октомври 15, 2011, 12:19:51
Софија се “фати” за “Трето Полувреме”
http://www.sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/sofija-se-%E2%80%9Cfati%E2%80%9D-za-%E2%80%9Ctreto-poluvreme%E2%80%9D

Цитат
По споменикот на Цар Самоил, сега и филмот “Трето Полувреме”,  Бугарите   го оценуваат како провокација од македонската Влада.

Филмот им “боде очи”  поради претставувањето историскиот период на бугарската окупација во Македонија.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Anton на Октомври 15, 2011, 01:20:13
Софија се “фати” за “Трето Полувреме”
http://www.sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/sofija-se-%E2%80%9Cfati%E2%80%9D-za-%E2%80%9Ctreto-poluvreme%E2%80%9D

Цитат
По споменикот на Цар Самоил, сега и филмот “Трето Полувреме”,  Бугарите   го оценуваат како провокација од македонската Влада.

Филмот им “боде очи”  поради претставувањето историскиот период на бугарската окупација во Македонија.
„МАКЕДОНЕЦОТ„  ДРАГАН  ПАВЛОВИЧ -ЉАТАС
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Октомври 15, 2011, 06:20:37
Бугарски медиуми: Филмот „Трето полувреме“ ја извртува вистината
http://www.ekipa.mk/News.aspx?newsId=1523


Цитат
Дел од бугарските медиуми, а многу поконкретно спортскиот портал Sportcafe.bg, во денешните свои изданија пишуваат дека во Македонија се снима филмот „Трето полувреме“ со фудбалска тематика, кој според нив, ја „извртува вистината и историјата“. Понатаму е наведено дека снимањето на филмот е под директна ингеренција на премиерот на РМ, Никола Груевски, а е поддржано од Министерството за култура на РМ.

Порталот „Спорткафе.бг“ пишува дека Владата на РМ одвоила огромни средства за овој филм, за да се изврти вистината и да се претстави фудбалскиот клуб Македонија (Скопје) како жртва на бугарските фашистички окупатори во периодот во 1942 година. Како што пишува „Спорткафе.бг“, основна тема на филмот „Трето полувреме“ е фудбалскиот меч меѓу ФК Левски (Софија) и ФК Македонија (Скопје), кој е предвреме прекинат, затоа што гостите го напуштиле теренот, откако сфатиле дека противникот има голема помош од судиите.

Бугарските медиуми за ова биле информирани од претседателот на Бугарскиот културен клуб во Скопје, Лазар Младенов, кој во своето писмо има наведено дека Македонија продолжува со политика на непочитување на соседите и бара од тамошните медиуми енергично да реагираат...

Во продолжение и дел од написите во „Спорткафе.бг“ и писмото на Лазар Младенов до бугарските медиуми. 
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Октомври 16, 2011, 08:07:50
Скопие с нов пропаганден удар срещу България

http://kafene.net/news.html?fb_990998_anch=20263933
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Октомври 18, 2011, 05:29:06
Ал. Йорданов: За лудостта на комунистическата номенклатура в Скопие не може да се мълчи
http://frognews.bg/news_39518/Al_Iordanov_Za_ludostta_na_komunisticheskata/


Цитат
Поредна чудовищна фалшификация се извършва в Скопие. С огромен бюджет там снимат филма "Трето полувреме", който се базира на истинска история от времето на Втората световна война, ...

Цитат
- Една от темите, по които най-много се злоупотребява е ролята на България през Втората световна война...

- Що се отнася до ролята на България за освобождението и възраждането на Вардарска Македония в периода 1940-1944 година тук фалшификациите, премълчаванията и лъжите са безброй. Например, тотално е скрита истината за жертвите дадени от българската армия  през есента на 1944 г. в сражения с немските войски край Страцин и Куманово.   Пълна с лъжи и измислици е и т.нар. „борба с българския фашистки окупатор”. Изцяло е скрита истината за ролята на българския народ, на цар Борис ІІІ, на политици и държавници като Петър Пешев, на интелектуалци, за спасяването на евреите в България. Нещо, което светът отдавна знае и е признал. Но за македонците, това, което знае светът, няма значение. Важно е какво знае македонецот. Затова и в друга моя статия „Истината за една трагедия” от 2003 г. в скопския вестник ”Дневник”, изложих историческите факти и обстоятелства около невъзможността тогава да бъдат спасени и евреите в Македония цитирайки известната спогодба „д-р Клодиус”.  В тази статия обърнах внимание на факта, че докато в България има формирана съпротива срещу евентуална депортация на евреите, създадено е силно обществено настроение и движение, с което политиците трябва да се съобразяват, то във Вардарска Македония самото население по никакъв начин не се е противопоставило на депортацията. Всички исторически източници посочват, че малкото спасени македонски евреи са спасени от български офицери и лекари. Което показва, че в Македония не е имало никакво партизанско движение, което да възпрепятства поне малко тази трагична политика. Но проблемът е, че когато пишат върху историята македонските историци и политици приписват на народите грешките и вините на политиците. И те не коментират грешки и вини на български политици от периода, а хвърлят клевети върху целия български народ, което е недопустимо, неморално, неевропейско.

Цитат
- А ролята на България в този процес?

- Същевременно България трябва да води активна и последователно приятелска политика. България трябва да инициира и сама да започне изграждането на редица инфраструктурни проекти, които биха свързали по-тясно нашите дървжави, да стимулира навлизането на български инвестиции в Македония, привличането на македонски фирми към съвместни проекти – в сферата на енергетиката, инфраструктурата, екологията и др. Трябва много повече средства и усилия да се положат и в представянето на българската култура и наука в Македония. И след като антибългарската кампания продължава и дори се финансира чрез държавни институции, както е случаят с този филм, то трябва много ясно да се заяви на македонската страна, че нашата подкрепа за македонското членство в НАТО и ЕС няма да е безусловна.

Днешната лудост на наследниците на югославската комунистическа номенклатура в Скопие наистина не може да бъде отмината с мълчание. Но тъй като филмът явно разказва, макар и с много измислици и лъжи, за футболна среща, в която участва и футболният клуб „Левски”,  защо  да не припомним, че днес в същия клуб играе македонски футболен национал –  не знам дали с български паспорт, но със сърце и душа на истински българин. Или македонец. Все едно.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Октомври 19, 2011, 09:03:53
Бугарски медиуми: „Трето полувреме“ ја извртува вистината
http://utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=5512CB7DC592C84E985D305923A841C4


(http://utrinski.com.mk/WBStorage/Articles/96A3138C36F5E24F8BEB24AE5F8D9044.jpg)

Цитат
Порталот sportcafe.bg пишува дека Владата на РМ одвоила огромни средства за овој филм, за да се изврти вистината и да се претстави фудбалскиот клуб Македонија (Скопје) како жртва на бугарските фашистички окупатори во периодот во 1942 година.

Дел од бугарските медиуми, а многу поконкретно спортскиот портал Sportcafe.bg, во денешните свои изданија пишуваат дека во Македонија се снима филмот „Трето полувреме“ со фудбалска тематика, кој според нив, ја „извртува вистината и историјата“. Понатаму е наведено дека снимањето на филмот е под директна ингеренција на премиерот на РМ, Никола Груевски, а е поддржано од Министерството за култура на РМ.

Порталот sportcafe.bg пишува дека Владата на РМ одвоила огромни средства за овој филм, за да се изврти вистината и да се претстави фудбалскиот клуб Македонија (Скопје) како жртва на бугарските фашистички окупатори во периодот во 1942 година. Како што пишува sportcafe.bg, основна тема на филмот „Трето полувреме“ е фудбалскиот меч меѓу ФК Левски (Софија) и ФК Македонија (Скопје), кој е предвреме прекинат, затоа што гостите го напуштиле теренот, откако сфатиле дека противникот има голема помош од судиите.

Бугарските медиуми за ова биле информирани од претседателот на Бугарскиот културен клуб во Скопје, Лазар Младенов, кој во своето писмо има наведено дека Македонија продолжува со политика на непочитување на соседите и бара од тамошните медиуми енергично да реагираат...
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Октомври 22, 2011, 12:29:56
Спасяването на българските евреи от лагерите на смъртта
http://www.skat.bg/products.php?type=10&genre=4622
http://www.skat.bg/videos/chas/4BG_11-10-21.wmv


Цитат
Спасяването на българските евреи от концлагерите на Третия Райх е едно от най-ярките свидетелства за благородстовото и хуманизма на българския народ на фона на европейската и световна касапница през 1939 - 1945 г. Темата е разглеждана в "Час по България" с участието на един модерните й изследователи г-н Самуил Ардити. г-н Самуил Ардити Спасяването на българските евреи, акт, осъществен от дейци на политическия елит, българската православна църква, интелигенцията, не без знанието и негласното одобрение на самия цар Борис ІІІ, напоследък е прицел на недобросъвестни коментари, внушения, опити за манипулиране на фактите. Злощастната съдба на евреите от Македония и Беломорието, поставени през 1941-1944 г. под българска администрация /при запазване и върховенство на юрисдикцията на немските власти!/ е любима тема на антибългарската пропаганда в Скопие. В столицата на Република Македония беше открит Музей на Холокоста, в който България е представена в тенденциозна и невярна светлина. Нова стъпка в тази посока е филмът "Трето полувреме", в който отново на преден план са изведени бруталните македонистки идеологеми за "бугарските фашисти" и "окупатори".
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Октомври 22, 2011, 01:31:34
(http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/318522_267038233330116_206996676000939_905527_400662705_n.jpg)


(http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/316042_274439612589978_206996676000939_930787_1370693384_n.jpg)


(http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/317016_274421382591801_206996676000939_930727_23711818_n.jpg)


(http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/296729_274411765926096_206996676000939_930717_1597822275_n.jpg)


(http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/315878_274387392595200_206996676000939_930687_1652101298_n.jpg)


(http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/302028_273678099332796_206996676000939_928416_2003761960_n.jpg)


(http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/295980_273669309333675_206996676000939_928402_1731120225_n.jpg)


(http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/303742_273674419333164_206996676000939_928409_1739941353_n.jpg)


Още кадри от "шедьовъра"!   :o
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Стариот на Октомври 23, 2011, 05:01:27
(http://img847.imageshack.us/img847/614/germanstatistics.jpg)

Официален германски документ, който да хвърля светлина върху съдбата на евреите в България и Македония. Това е т.н. Wannsee List, а именно германската статистика на евреите в Европа, предвидени за унищожаване. В графата "България" фигурират само 48000 евреи, т.е. броят им в границите на България до април 1941 г. От този факт е видно, че Германия не признава българската юрисдикция върху 8000-те македонски евреи, които са поставени в графата "Сърбия". След 1941 г. те остават сръбски граждани. Германците не позволиха на България да предостави на македонските евреи българско гражданство. Но нито един от тези 48000 евреи български граждани не е бил изпратен в лагерите за унищожаване. Така България спаси своите евреи.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Октомври 26, 2011, 05:14:24
Нов филм с антибългарско звучене се снима в Македония – българското правителство си трае
http://www.chudesa.net/%D0%BD%D0%BE%D0%B2-%D1%84%D0%B8%D0%BB%D0%BC-%D1%81-%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%B8%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D0%B7%D0%B2%D1%83%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B5-%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5/

Още хунзко инфо за "шедьовъра":
http://www.youtube.com/watch?v=_TG-YBbBYg8&feature=player_embedded#!
http://www.youtube.com/watch?v=bo3qOHqJruw&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=Kk3IgYJNxng&feature=related
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Октомври 28, 2011, 12:29:09
Заврши снимањето на „Трето полувреме“
http://utrinski.com.mk/?ItemID=233C5F1255B6454C966183BD476B5846

Цитат
Последна клапа од играниот филм „Трето полувреме“, по сценарио и режија на Дарко Митревски се снимаше денеска пред Меморијалниот центар на холокаустот во Скопје.

Се снимаше сцена во која актерката Бедија Беговска во улогата на Еврејката Ребека разговара со својата внука со која се вратила од Израел. Дејството на филмот кој ја раскажува и нејзината љубовна приказна се случува во 40-тите години на минатиот век. Таа го избегнала холокаустот на 7.200-те македонски Евреи кои по налог на тогашната фашистичка влада на Бугарија биле депортирани во логорот на смртта Треблинка.  

Беговска по снимањето изјави дека во филмот игра 30 години постара жена од нејзините години и тоа, без оглед на нејзиното огромно театарско искуство, е предизвик за неа особено, бидејќи, како што рече, се работи за еден друг медиум.

- Одамна не сум играла на филм и ова е мало искуство. Играм нешто што е сосема дијаметрално различно од моите години и од мојот лик. Во филмот зборувам на македонски, англиски и на јазикот ладино, на кој зборувале Евреите во тоа време, додаде Беговска.

Режисерот на филмот Дарко Митревски изјави дека во филмот не се говори само за судбината на Евреите, делумно е опфатен холокаустот на македонските Евреи, а во добар дел тој зборува и за почетоците на македонскиот фудбал и за некои преломни години кога се формирала нашата држава и се јакнела нашата национална свест.  

- Тоа е една многу нежна љубовна приказна за двајца луѓе кои се сакаат наспроти сите табуа и забрани. Ова е емотивен филм кој зборува афирмативно за мојата земја. Имавме напорни 40 дена снимање, филм кој и по своите пропорции и бројот на луѓе во него е голем не само за македонски и регионални рамки, туку и за некои европски стандарди. Ветувам дека овој филм ќе ја урне гледаноста на Балкан Кан во Македонија, истакна Митревски.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Октомври 28, 2011, 11:30:28
ЕВРОДЕПУТАТИТЕ АНДРЕЙ КОВАЧЕВ, ЕВГЕНИ КИРИЛОВ И СТАНИМИР ИЛЧЕВ ИЗПРАТИХА ПИСМО ДО ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ ОТНОСНО ЗАСНЕМАНЕТО НА ФИЛМ В СЪСЕДНА МАКЕДОНИЯ

http://www.andrey-kovatchev.eu/bg/news/view/2/2139

Андрей Ковачев от Групата на ЕНП(ГЕРБ), Евгени Кирилов (ПЕС) и Станимир Илчев (АЛДЕ) изпратиха писмо до еврокомисаря по разширяване и политика на добросъседство Щефан Фюле в навечерието на предстоящата интерпарламентарна среща ЕС-БЮРМ в Скопие. То е в отговор на безпокойството на граждани и неправителствени организации от възможно допълнително увеличаване на напрежението между нашите две съседни страни чрез изопачаване на историята.

В началото на месец октомври тази година редица медии разпространиха информация за започналите в Република Македония снимки на международната филмова копродукция "Трето полувреме". Според достъпната информация, действието се развива по времето на Втората световна война, като сценарият ясно показва, че се търси насаждане на омраза срещу България. 

Филмът е обявен за проект от национален интерес за македонската държава, поради което македонското правителство е осигурило 1 млн. евро, или  близо половината от бюджета на филма.

В писмото си българските евродепутати посочват, че подкрепата на македонската държава за този филмов проект е в пряк разрез с текстовете на две резолюции на Европейския парламент, оценяващи напредъка на Република Македония по пътя й към членство в Европейския съюз.

Депутатите настояват европейския комисар Щефан Фюле да постави въпроса за използването на езика на омразата към България в този филм в официалните си контакти с македонските институции по повод процеса на присъединяване на Република Македония към Европейския съюз.

Приложения:

- копие на писмото превод на български език:

 
25 октомври 2011

Уважаеми комисар Фюле,

в последно време до нас достигнаха сигнали от много граждани и неправителствени организации, алармиращи за нови опити на Република Македония да манипулира историята на Балканите, както и за държавно провеждано насаждане на омраза спрямо съседните на Република Македония страни, и в частност спрямо България. 

В момента в Република Македония се снима международната ко-продукция "Трето полувреме". Действието се развива по време на Втора световна война. Според информацията, с която разполагаме, сценарият на филма явно насажда омраза срещу България особено сред младежите. Очевидно отново ставаме свидетели на един от многото случаи на насърчаване изграждането на на македонска идентичност чрез исторически фалшификации[1].

В своя брой от 22 октомври 2011 г. македонският ежедневник "Вечер" съобщава, че филмът има бюджет от 2 150 000 евро. Според Министерството на култура на Република Македония ко-продукцията, обявена за "проект от национален интерес", е получила съществена държавна субсидия от 1 000 000 евро както и 500 000 евро от Македонския филмов фонд. Генерален спонсор на филма е Спаркасебанк, Македония (АД). Фондът "Холокост срещу евреите от Македония" и Македонската еврейска общност също имат финансово участие.

Тази политика на Република Македония пряко противоречи на нашите европейски ценности, както и на текстовете на две резолюции на Европейския парламент:

1) Резолюция на Европейския парламент от 10 февруари 2010 г. относно доклада за напредъка на Република Македония през 2009 г.

пар 33.  "Призовава органите на Република Македония да вземат необходимите мерки, за да се премахнат условията за подбуждащи омраза изказвания, свързани със съседни държави-членки на ЕС, в средствата за масово осведомяване и сходните твърдения в учебниците";

2) Резолюция на Европейския парламент от 7 април 2011 г. относно доклада за напредъка на Република Македония през 2010 г.

пар 5.  "Призовава правителството да засили всеобхватния диалог между етническите общности ..., както и да се въздържа от действия и инициативи, насочени към засилването на националната идентичност за сметка на останалите общности";

пар. 20.  "Установява липса на напредък в съвместното тържествено отбелязване на исторически събития, споделяни със съседните държави-членки на ЕС, с цел допринасяне за едно по-добро разбиране на историята и добросъседски отношения, както е подчертано в предишния доклад; настоятелно призовава за въвеждането в училищата на учебници, в които няма идеологически тълкувания на историята";

пар 40. " ... подчертава значението на добросъседските отношения и разбирането на чувствителните за съседните държави-членки въпроси в този процес; призовава правителствата да избягват жестове и пораждащи спорове действия и изявления, които могат да имат отрицателно отражение и да предизвикат напрежение в добросъседските отношения".

Вярваме, че мнозинството македонски граждани не споделят държавно провежданата политика, използваща езика на омразата за утвърждаване на национална идентичност в Република Македония за сметка на Република България. Бихме искали да припомним, че Република България е съседна страна, която винаги е подпомагала Република Македония по пътя й към европейска интеграция, както и че именно тя първа призна официално независимостта на македонската държава през 1992 г.

Ето защо очакваме да поставите въпроса за използването на езика на омразата срещу България (в този филм, в проекта Скопие 2014 г и др.) в официалните Ви контакти с македонските институции по повод процеса на присъединяване на Република Македония към Европейския съюз.

Бихме искал да Ви уведомим, че възнамеряваме да сезираме и организациите, участващи в реализацията на филма "Трето полувреме". Ще настояваме те да оттеглят финансовата си подкрепа за филма или да гарантират, че сценарият му ще бъде променен така, че да не съдържа исторически манипулации, които подклаждат език на омраза срещу съседни страни.

В заключение позволете ни да изразим благодарност за сътрудничеството, което ни оказвате.

 
С уважение,

 

Д-р Андрей Ковачев                                           подпис

(депутат от групата на ЕНП)

 
Евгени Кирилов                                                 подпис

(депутат от групата на ПЕС)

 
Станимир Илчев                                                подпис

(депутат от групата на АЛДЕ)

 

[1] Добре известен факт е спасяването на между 48 000 и 50 000 евреи в България по време на Втората световна война. Това е ярка илюстрация на анти-нацисткия дух и нагласи на българското общество. По разбираеми причини обаче българският народ не би могъл да влияе върху събитията във Вардарска и Егейска Македония.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Октомври 28, 2011, 11:31:11
bTV, 28.10.2011
Наши евродепутати сезират ЕК за македонски филм, насаждал омраза

http://www.btv.bg/news/bulgaria/bulgaria-eu/story/1927087706-Nashi_evrodeputati_sezirat_EK_za_makedonski_film_nasajdal_omraza.html

Цитат
Трима български евродепутати сигнализираха еврокомисаря по разширяването Щефан Фюле за манипулация на историята във филма "Трето полувреме". Евгени Кирилов, Андрей Ковачев и Станимир Илчев ще сезират и организациите, участващи в реализацията на филма. Те ще настояват да оттеглят финансовата си подкрепа или да гарантират, че сценарият му ще бъде променен така, че да не съдържа исторически манипулации, които според депутатите, подклаждат език на омраза срещу съседни страни.

Международната ко-продукция "Трето полувреме" се снима в момента в Скопие. Действието се развива по време на Втора световна война. Според информацията, с която евродепутатите разполагат, сценарият на филма явно насажда омраза срещу България, особено сред младежите.

Според различни публикации, филмът разказва за футболния отбор Македония (Скопие), който между 1941-1944 година участва в Държавното първенство по футбол в Царство България. През 1942 година отборът играе общо 4 пъти с Левски (София). Филмът разказва за уреден мач на нашия отбор, твърдят различни издания.

Македонският ежедневник "Вечер" вече разкри, че филмът има бюджет от 2 150 000 евро. Според Министерството на култура на Македония ко-продукцията, обявена за "проект от национален интерес", е получила съществена държавна субсидия от 1 000 000 евро както и 500 000 евро от Македонския филмов фонд. Генерален спонсор на филма е македонска банка. Фондът "Холокост срещу евреите от Македония" и Македонската еврейска общност също имат финансово участие.

В писмото си евродепутатите напомнят, че България е съседна страна винаги е подпомагала Македония по пътя й към европейска интеграция и първа призна официално независимостта на македонската държава през 1992 г.

Евродепутатите призовават еврокомисаря да постави въпроса за използването на езика на омразата срещу България в официалните си контакти с македонските институции по повод процеса на присъединяване на Македония към Европейския съюз.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Октомври 28, 2011, 11:33:54
Трима български евродепутати сигнализираха еврокомисаря Щефан Фюле за манипулация на историята във филма "Трето полувреме"

http://www.focus-news.net/?id=n1584204

28 октомври 2011 | 10:16 | Агенция "Фокус"
Начало / Европейски съюз

Цитат
Брюксел. Евродепутатите Евгени Кирилов, Андрей Ковачев и Станимир Илчев изпратиха писмо до еврокомисаря по разширяването Щефан Фюле във връзка с манипулациите във филма „Трето полувреме”, сниман в Скопие.

Евродепутатите възнамеряват да сезират организациите, участващи в реализацията на филма "Трето полувреме". „Ще настояваме те да оттеглят финансовата си подкрепа за филма или да гарантират, че сценарият му ще бъде променен така, че да не съдържа исторически манипулации, които подклаждат език на омраза срещу съседни страни”, се казва в писмото.

В писмото на тримата евродепутати се посочва - в последно време до нас достигнаха сигнали от много граждани и неправителствени организации, алармиращи за нови опити на Република Македония да манипулира историята на Балканите, както и за държавно провеждано насаждане на омраза спрямо съседните на Република Македония страни, и в частност спрямо България.
 
В момента в Република Македония се снима международната ко-продукция "Трето полувреме". Действието се развива по време на Втора световна война. Според информацията, с която разполагаме, сценарият на филма явно насажда омраза срещу България особено сред младежите. Очевидно отново ставаме свидетели на един от многото случаи на насърчаване изграждането на македонска идентичност чрез исторически фалшификации.

В своя брой от 22 октомври 2011 г. македонският ежедневник "Вечер" съобщава, че филмът има бюджет от 2 150 000 евро. Според Министерството на култура на Република Македония ко-продукцията, обявена за "проект от национален интерес", е получила съществена държавна субсидия от 1 000 000 евро както и 500 000 евро от Македонския филмов фонд. Генерален спонсор на филма е Спаркасебанк, Македония (АД). Фондът "Холокост срещу евреите от Македония" и Македонската еврейска общност също имат финансово участие.

Тази политика на Република Македония пряко противоречи на нашите европейски ценности, както и на текстовете на две резолюции на Европейския парламент:

1) Резолюция на Европейския парламент от 10 февруари 2010 г. относно доклада за напредъка на Република Македония през 2009 г.

пар 33. "Призовава органите на Република Македония да вземат необходимите мерки, за да се премахнат условията за подбуждащи омраза изказвания, свързани със съседни държави-членки на ЕС, в средствата за масово осведомяване и сходните твърдения в учебниците";

2) Резолюция на Европейския парламент от 7 април 2011 г. относно доклада за напредъка на Република Македония през 2010 г.

пар 5. "Призовава правителството да засили всеобхватния диалог между етническите общности ..., както и да се въздържа от действия и инициативи, насочени към засилването на националната идентичност за сметка на останалите общности";

пар. 20. "Установява липса на напредък в съвместното тържествено отбелязване на исторически събития, споделяни със съседните държави-членки на ЕС, с цел допринасяне за едно по-добро разбиране на историята и добросъседски отношения, както е подчертано в предишния доклад; настоятелно призовава за въвеждането в училищата на учебници, в които няма идеологически тълкувания на историята";

пар 40. " ... подчертава значението на добросъседските отношения и разбирането на чувствителните за съседните държави-членки въпроси в този процес; призовава правителствата да избягват жестове и пораждащи спорове действия и изявления, които могат да имат отрицателно отражение и да предизвикат напрежение в добросъседските отношения".

„Вярваме, че мнозинството македонски граждани не споделят държавно провежданата политика, използваща езика на омразата за утвърждаване на национална идентичност в Република Македония за сметка на Република България. Бихме искали да припомним, че Република България е съседна страна, която винаги е подпомагала Република Македония по пътя й към европейска интеграция, както и че именно тя първа призна официално независимостта на македонската държава през 1992 г. Ето защо очакваме да поставите въпроса за използването на езика на омразата срещу България (в този филм, в проекта Скопие 2014 г и др.) в официалните Ви контакти с македонските институции по повод процеса на присъединяване на Република Македония към Европейския съюз”, се казва в писмото, подписано от евродепутатите Евгени Кирилов, Андрей Ковачев и Станимир Илчев.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Октомври 28, 2011, 11:38:26
Вести, 28.10.2011
Български евродепутати сезират ЕК за македонски филм

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=4249491

Цитат
Сценарият явно насажда омраза срещу България особено сред младежите, пишат Евгени Кирилов, Андрей Ковачев и Станимир Илчев

Евродепутатите Евгени Кирилов, Андрей Ковачев и Станимир Илчев изпратиха писмо до еврокомисаря по разширяването Щефан Фюле във връзка с манипулации във филма "Трето полувреме", сниман в Скопие.

Това съобщи агенция "Фокус". Евродепутатите възнамеряват да сезират организациите, участващи в реализацията на филма "Трето полувреме".

"Ще настояваме те да оттеглят финансовата си подкрепа за филма или да гарантират, че сценарият му ще бъде променен така, че да не съдържа исторически манипулации, които подклаждат език на омраза срещу съседни страни", се казва в писмото. В него се посочва:

"В последно време до нас достигнаха сигнали от много граждани и неправителствени организации, алармиращи за нови опити на Република Македония да манипулира историята на Балканите, както и за държавно провеждано насаждане на омраза спрямо съседните на Република Македония страни, и в частност спрямо България."

В момента в Република Македония се снима международната ко-продукция "Трето полувреме". Действието се развива по време на Втора световна война. Според информацията, с която разполагаме, сценарият на филма явно насажда омраза срещу България особено сред младежите, пишат депутатите.

Очевидно отново ставаме свидетели на един от многото случаи на

насърчаване изграждането на македонска идентичност чрез исторически фалшификации.

В своя брой от 22 октомври 2011 г. македонският ежедневник "Вечер" съобщава, че филмът има бюджет от 2 150 000 евро. Според Министерството на култура на Република Македония ко-продукцията, обявена за "проект от национален интерес", е получила съществена държавна субсидия от 1 000 000 евро както и 500 000 евро от Македонския филмов фонд.

Генерален спонсор на филма е Спаркасебанк, Македония (АД). Фондът "Холокост срещу евреите от Македония" и Македонската еврейска общност също имат финансово участие.

Тази политика на Република Македония пряко противоречи на нашите европейски ценности, както и на текстовете на две резолюции на Европейския парламент.

Вярваме, че мнозинството македонски граждани не споделят държавно провежданата политика, използваща езика на омразата за утвърждаване на национална идентичност в Република Македония за сметка на Република България, пишат тримата български евродепутати. Те припомнят, че

България е съседна страна, която винаги е подпомагала Македония по пътя й към европейска интеграция,

както и че именно тя първа призна официално независимостта на македонската държава през 1992 г.

Ето защо очакваме да поставите въпроса за използването на езика на омразата срещу България (в този филм, в проекта Скопие 2014 г и др.) в официалните Ви контакти с македонските институции по повод процеса на присъединяване на Република Македония към Европейския съюз", се казва в писмото, подписано от евродепутатите Евгени Кирилов, Андрей Ковачев и Станимир Илчев.

Тримата цитират Резолюция на ЕП от 10 февруари 2010 г. по доклада за напредъка на Република Македония през 2009: "Призовава органите на Република Македония да вземат необходимите мерки, за да се премахнат условията за подбуждащи омраза изказвания, свързани със съседни държави-членки на ЕС, в средствата за масово осведомяване и сходните твърдения в учебниците".

Цитирана е също Резолюция на Европейския парламент от 7 април 2011 г. по доклада за напредъка на Република Македония през 2010: "Призовава правителството да засили всеобхватния диалог между етническите общности ..., както и да се въздържа от действия и инициативи, насочени към засилването на националната идентичност за сметка на останалите общности".

В същия документ е записано също, че се "установява липса на напредък в съвместното тържествено отбелязване на исторически събития, споделяни със съседните държави-членки на ЕС, с цел допринасяне за по-добро разбиране на историята и добросъседски отношения, както е подчертано в предишния доклад."

Там ЕП настоятелно призовава за въвеждането в училищата на учебници, в които няма идеологически тълкувания на историята. Подчертава и значението на добросъседските отношения и разбирането на чувствителните за съседните държави-членки въпроси в този процес.

Призовани са правителствата да избягват жестове и пораждащи спорове действия и изявления, които могат да имат отрицателно отражение и да предизвикат напрежение в добросъседските отношения.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Октомври 28, 2011, 11:40:46
Блиц, 28.10.2011
ЕВРОДЕПУТАТИ СЕЗИРАТ БРЮКСЕЛ ЗА МАКЕДОНСКИ ФИЛМ

http://www.blitz.bg/news/article/121322

Цитат
Трима български евродепутати - Евгени Кирилов, Андрей Ковачев и Станимир Илчев, сигнализираха еврокомисаря по разширяването Щефан Фюле, че македонският филм "Трето полувреме" манипулира историята.

Те ще настояват финансиращите организации да оттеглят подкрепата си от проекта или да гарантират, че сценарият на филма ще бъде променен така, че да не съдържа исторически манипулации, които според депутатите подклаждат омразата срещу съседни страни.

Копродукцията "Трето полувреме" се снима в момента в Скопие. Действието се развива по време на Втора световна война. Филмът разказва за футболния отбор "Македония" (Скопие), който между 1941-1944 година участва в Държавното първенство по футбол в Царство България. През 1942 година отборът играе 4 пъти с "Левски" (София). Лентата разказва за уреден мач на нашия отбор, твърдят различни издания.

По информация на македонския ежедневник "Вечер" филмът има бюджет от 2 150 000 евро. Според Министерството на културата на Македония копродукцията, обявена за "проект от национален интерес", е получила съществена държавна субсидия от 1 000 000 евро, както и 500 000 евро от Македонския филмов фонд.

Генерален спонсор на филма е Македонска банка. Фондът "Холокост срещу евреите от Македония" и Македонската еврейска общност също имат финансово участие.

В писмото си евродепутатите напомнят, че България е съседна страна и винаги е подпомагала Македония по пътя й към европейска интеграция и първа признава официално независимостта на македонската държава през 1992 г.

Евродепутатите призовават еврокомисар Фюле да постави въпроса за използването на езика на омразата срещу България в официалните си контакти с македонските институции във връзка с присъединяване на Македония към Европейския съюз./БЛИЦ
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Октомври 28, 2011, 11:41:37
News.bg, 28.10.2011
"Даваме" Македония на Брюксел заради антибългарски филм

http://news.ibox.bg/news/id_790960757

Цитат
Българските евродепутати Евгени Кирилов, Андрей Ковачев и Станимир Илчев изпратиха писмо до еврокомисаря по разширяването Щефан Фюле във връзка с македонския филм „Трето полувреме", сниман в Скопие.

В писмото си те посочват, че в последно време са получили множество сигнали от граждани и неправителствени организации, алармиращи за нови опити на република Македония да манипулира историята на Балканите, както и за държавно провеждано насаждане на омраза спрямо съседните на Македония страни, и в частност спрямо България.

Припомняме, още в началото на месеца от Българския културен клуб - Скопие коментираха лентата и предупредиха, че тя има пропаганден ефект и страната ни се представя в изключително негативна светлина.

Филмът разказва за футболния отбор Македония (Скопие), който между 1941-1944 година участва в Държавното първенство по футбол в Царство България. Негов треньор е унгарският евреин Илеш Шпиц, който след началото на депортацията на евреите във Вардарска Македония е спасен от българското управление.


Във филма българското управление е представено едностранно като по-лошо от сръбската окупация на Вардарска Македония. Борбата на футболния отбор Македония (Скопие) е представена като борба на македонските националисти срещу българските окупатори, предвождани от злия български офицер и лоялен нацист Гарванов, посочи Лазар Младенов, председател на Българския културен клуб - Скопие.

Той обясни, че филмът спекулира с трагичната съдба на депортираното еврейско население от Македония и Тракия като вината за това изцяло се прехвърля „от болната глава на здравата" - като нацисти са представени единствено българите, но не и самите немци. Внушава се дори, че концлагерът в Треблинка е бил едва ли не под български контрол.

Мнението му се потвърждава и в писмото на тримата ни евродепутати, които твърдят, че според информацията, с която разполагат сценарият на филма явно насажда омраза срещу България особено сред младежите. Очевидно отново ставаме свидетели на един от многото случаи на насърчаване изграждането на македонска идентичност чрез исторически фалшификации, изтъкват те.

Македонският ежедневник "Вечер" съобщава, че филмът има бюджет от 2 150 000 евро. Според Министерството на култура на Република Македония копродукцията, обявена за "проект от национален интерес", е получила съществена държавна субсидия от 1 000 000 евро както и 500 000 евро от Македонския филмов фонд. Генерален спонсор на филма е Спаркасебанк, Македония (АД). Фондът "Холокост срещу евреите от Македония" и Македонската еврейска общност също имат финансово участие.

Евродепутатите ни са категорични, че тази политика на република Македония пряко противоречи на нашите европейски ценности, както и на текстовете на две резолюции на Европейския парламент. Те цитират параграфи от тях, в които е записано, че органите на Република Македония трябва да вземат необходимите мерки, за да се премахнат условията за подбуждащи омраза изказвания, свързани със съседни държави-членки на ЕС, в средствата за масово осведомяване и сходните твърдения в учебниците, както и както и да се въздържат от действия и инициативи, насочени към засилването на националната идентичност за сметка на останалите общности.

Вярваме, че мнозинството македонски граждани не споделят държавно провежданата политика, използваща езика на омразата за утвърждаване на национална идентичност в Република Македония за сметка на Република България, пишат евродепутатите ни.

В писмото си до еврокомисар Шуле напомнят, че България е съседна страна, която винаги е подпомагала Република Македония по пътя й към европейска интеграция, както и че именно тя първа е признала официално независимостта на македонската държава през 1992 г.

Писмото завършва с настояване той да постави въпроса за използването на езика на омразата срещу България във филма по време на официалните му контакти с македонските институции по повод процеса на присъединяване на Македония към ЕС.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Октомври 28, 2011, 11:42:14
Frognews, 28.10.2011
Антибългарски македонски филм разбуни евродепутати

http://frognews.bg/news_39889/Anibalgarski_makedonski_film_provokira_i_evrodeputati/
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Октомври 28, 2011, 11:42:37
Dir.bg, 28.10.2011
Евродепутати протестират срещу македонски филм, свързан с България

http://dnes.dir.bg/news/makedonia-film-evrodeputati-9791833?nt=9
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ppan на Октомври 28, 2011, 12:06:07
Хубаво е, че макар и бавно, но голяма част от политическите ни мъже вече започват да възприемат гражданска позиция и да използват лостовете на Европейския съюз по въпроси злепоставящи България от чужди държави - най вече Македония и Сърбия. Във всеки случай тези мъже не са от управляващите, още по-малко от Външно министерство, което пък е жалко!
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Октомври 28, 2011, 01:08:01
Антибългарски македонски филм се сблъсква с Брюксел

http://www.bnews.bg/article-37506
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Октомври 28, 2011, 01:20:07
На бугарски европратеници им пречи „Трето полувреме“, му пишале на Филе
http://www.plusinfo.mk/vest/20560/Na-bugarski-evropratenici-im-prechi-Treto-poluvreme-mu-pishale-na-File

Бугарски европратеници му се пожалиле на Филе за манипулации во “Трето полувреме“
http://www.netpress.com.mk/mk/vest.asp?id=93846&kategorija=1

„Трето полувреме“ стигна до Фуле
http://www.zurnal.mk/content.asp?id=20111028111246

Бугарски европратеници му се жалат на Фуле – македонскиот филм „Трето полувреме“ бил навредлив
http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=82041
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Октомври 28, 2011, 08:53:04
Макeдонски филм срещу България
(с ВИДЕО)

http://bnt.bg/bg/news/view/63036/makedonski_film_sreshtu_bylgarija

Цитат
Наши евродепутати протестират срещу македонски филм, свързан с България. Андрей Ковачев, Евгени Кирилов и Станимир Илчев изпратиха писмо до Европейската комисия, в което изразяват тревогата си, че
филмът "Трето полувреме" на режисьора Дарко Митревски насажда омраза към страната ни.

Във виртуалното пространство гневът срещу филма, който беше завършен преди броени дни, расте. Може ли един кинопродукт да влоши отношенията ни с Македония?

"Трето полувреме" разказва за мач между футболните клубове на "Левски София" и "Македония Скопие" по времето на Втората световна война. Македонският тим пада служебно, Левски става шампион на Държавното първенство по футбол в Царство България.

В лентата на Дарко Митревски обаче борбата на македонския отбор е представена като борба на македонските патриоти срещу българските фашистки окупатори.

Това е причината наши евродепутати да обвинят режисьора в изопачаване на историята и насаждане на омраза срещу България.

Александър Йорданов - бивш посланик на България в Скопие:
- И от тази среща се правят едни спекулативни изводи за съдбата на евреите в Македония, което е не само груба историческа фалшификация, то просто е и неморално.

БНТ:
- Каква е връзката на филма с България?

Дарко Митревски - режисьор на "Трето полувреме":
- Депортацията на македонските евреи, на 11 март 43 година, е проведена от българската войска и полиция, които тогава управлявали Македония.

Александър Йорданов - бивш посланик на България в Скопие:
- Те обиждат България като фашистка държава. Историческата истина е, че малкото на брой спасени евреи, са спасени от българи.

Историческата истина е относителна. Но е факт, че България не е могла да спаси евреите във Вардарска Македония, които не са били нейни граждани, обяснява Йорданов. Факт е и това, че лентата на Митревски се радва на бюджет от над 2 милиона евро - огромна сума за държава два милиона души.

Близо половината идват от македонското правителство. Евродепутатите посочват, че тази финансова подкрепа е в пряк разрез с две от резолюциите на Европейския парламент.

Дарко Митревски - режисьор на "Трето полувреме":
- Самият премиер Груевски изрази желание да посети снимките на филма, защото това е голям филм не само за Македония.

БНТ:
- Защо го правят сега, защо този филм се подпомага финансово и от правителството на Македония?

Александър Йорданов - бивш посланик на България в Скопие:
- Заради спекулиране с историческите факти с цел определено влияние върху по-новото младо поколение и настройване срещу България.

Митревски е уверен, че филмът няма да скара България и Македония. Твърди, че от нас разбира за обвиненията, че лентата е антибългарска и пропагандна.  Обещава да дойде в България за премиерата на филма и да разсее съмненията. Дано да не е късно.

Защото един от принципите на Гьобелс за пропагандата гласи - първо го покажи на масата, после е късно да се изчисти петното. .

Автор: Боряна Каменова


Ще чакаме Митревски на червен килим, с фанфари, цветя и духова музика!
Хайде холан!  >:(
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Октомври 28, 2011, 09:14:03
Евродепутати оплакаха в ЕК за манипулация на историята в македонски филм
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1093194

Евродепутати скочиха срещу македонски филм
http://novinar.bg/news/evrodeputati-skochiha-sreshtu-makedonski-film_MzcyNzs4Mg==.html

Български евродепутати сезират Брюксел за македонски филм
http://www.webcafe.bg/id_210806583_Balgarski_evrodeputati_sezirat_Bryuksel_za_makedonski_film

Български евродепутати се оплакаха от манипулации в македонски филм
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2011/10/28/1189625_bulgarski_evrodeputati_se_oplakaha_ot_manipulacii_v/
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Октомври 28, 2011, 09:20:40
И Бугарите праќаат писма до Филе
http://utrinski.com.mk/?ItemID=A32F169C35C19C42A6CD78AE85868EEB

Цитат
„Писмо“ епидемијата од Македонија се прошири и во Бугарија. Тамошните европратеници Евгени Кирилов, Андреј Ковачев и Станимир Илчев му се пожалиле со писмо на еврокомесарот за проширување, Штефан Филе, дека македонскиот филм „Трето полувреме“ шири историски манипулации во однос на Бугарија.

Пишувањето писма до Филе од страна на бугарските европарламентарци против Македонија сепак не се случува за првпат, туку им е политичка рутина, од тоа за Спаска Митрова, па до наводното непочитување на меѓудржавниот договор за соработка. Бугарски европарламентарци исто така јавно се закануваат дека кога Македонија ќе го реши спорот со Грција, Бугарија ќе настапи на сцена. т.е. ќе ги отвори спорните прашања и ќе ги условува нашиот прием во Унијата.

Дејството во „Трето полувреме“ се одвива за време на Втората светска војна. Според Кирилов, Ковачев и Илчев сценариото поттикнувало омраза против Бугарија па затоа ќе ги повикаат финансиерите на филмот да ја повлечат поддршката или да гарантираат дека „сценариото ќе биде изменето така што нема да содржи историски манипулации, кои поттикнуваат говор на омраза против соседните земји“.

„Очигледно повторно стануваме сведоци на еден од многуте случаи на промовирање изградба на македонски идентитет преку историски фалсификат“, стоело во писмото испратено до комесарот. Според нив, оваа политика на Македонија е во спротивност на европските вредности.

„Ние би сакале да потсетиме дека Бугарија е соседна земја, која секогаш и помагала на Македонија на нејзиниот пат кон Европа, како и дека Бугарија прва ја призна независноста на македонската држава во 1992 година. Затоа очекуваме да го поставите прашањето за користење на јазикот на омразата против Бугарија (во овој филм, во проектот Скопје 2014 година и др.) во официјалните контакти со македонските институции по повод процесот на пристапување на Македонија кон Европската унија“, продолжува писмото.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Октомври 28, 2011, 10:49:22
Стандарт, 28.10.2011
Сезираме ЕК за македонски филм

http://www.standartnews.com/balgariya-obshtestvo/sezirame_ek_za_makedonski_film-120919.html

Цитат
Брюксел. Трима български евродепутати сигнализираха еврокомисаря по разширяването Щефан Фюле за манипулация на историята във филма "Трето полувреме". Евгени Кирилов, Андрей Ковачев и Станимир Илчев ще сигнализират и организациите, които участват в реализацията на лентата, съобщи бТВ.

Евродепутатите настояват финансовата подкрепа да бъде оттеглена или сценарият да бъде променен така, че да не съдържа исторически манипулации. Според Кирилов, Ковачев и Илчев сегашният му вариант подклаждат език на омраза срещу съседни страни.

Международната ко-продукция "Трето полувреме" се снима в момента в Скопие. Действието се развива по време на Втора световна война. Според информацията, с която евродепутатите разполагат, сценарият явно насажда омраза срещу България, особено сред младежите.
 
Според различни публикации, филмът разказва за футболния отбор "Македония" (Скопие), който между 1941-1944 година участва в Държавното първенство по футбол в Царство България. През 1942 година тимът играе общо 4 пъти с "Левски" (София). Филмът разказва за уреден мач на нашия отбор, твърдят различни издания.
 
Македонският ежедневник "Вечер" вече разкри, че филмът има бюджет от 2 150 000 евро. Според Министерството на културата на Р. Македония ко-продукцията, обявена за "проект от национален интерес", е получила съществена държавна субсидия от 1 000 000 евро, както и 500 000 евро от Македонския филмов фонд. Генерален спонсор е македонска банка. Фондът "Холокост срещу евреите от Македония" и Македонската еврейска общност също имат финансово участие.
 
В писмото си евродепутатите напомнят, че България е съседна страна винаги е подпомагала Р. Македония по пътя й към европейска интеграция и първа призна официално независимостта на македонската държава през 1992 г.
 
Евродепутатите призовават еврокомисарят да постави въпроса за използването на езика на омразата срещу България в официалните си контакти с македонските институции по повод процеса на присъединяване на Р. Македония към Европейския съюз.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Октомври 28, 2011, 10:52:47
Mediapool, 28.10.2011
Наши евродепутати срещу снимането на антибългарски филм в Македония

http://bit.ly/voyfQI

Цитат
Български евродепутати са изпратили писмо до Европейската комисия с искане за помощ да бъде спрян македонският филм "Трето полувреме", който се снима в момента.
 
Писмото е подписано от Андрей Ковачев (ЕНП), Евгени Кирилов (ПЕС), Станимир Илчев (АЛДЕ).
 
Става въпрос за международната копродукция "Трето полувреме" за Втората световна война.
 
"Според информацията, с която разполагаме, сценарият на филма явно насажда омраза срещу България особено сред младежите. Очевидно отново ставаме свидетели на един от многото случаи на насърчаване изграждането на македонска идентичност чрез исторически фалшификации", посочват евродепутатите.
 
В своя брой от 22 октомври 2011 г. македонският ежедневник "Вечер" съобщава, че филмът има бюджет от 2 150 000 евро. Според Министерството на културата на Македония копродукцията, обявена за "проект от национален интерес", е получила съществена държавна субсидия от 1 000 000 евро както и 500 000 евро от Македонския филмов фонд", продължават те.
 
Парламентаристите искат ЕК да постави въпроса за използването на езика на омразата срещу България в официалните контакти с македонските институции по повод процеса на присъединяване на страната към Европейския съюз.
 
"Бихме искали да ви уведомим, че възнамеряваме да сезираме и организациите, участващи в реализацията на филма "Трето полувреме". Ще настояваме те да оттеглят финансовата си подкрепа за филма или да гарантират, че сценарият му ще бъде променен така, че да не съдържа исторически манипулации, които подклаждат език на омраза срещу съседни страни", посочват още евродепутатите.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Октомври 29, 2011, 12:37:04
Труд, 29.10.2011
Евродепутати сезираха ЕК за манипулация на историята в македонски филм

http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=1093189

Цитат
Евродепутатите Евгени Кирилов, Андрей Ковачев и Станимир Илчев изпратиха писмо до еврокомисаря по разширяването Щефан Фюле във връзка с манипулациите във филма „Трето полувреме", сниман в Скопие, съобщи агенция „Фокус".

Евродепутатите възнамеряват да сезират организациите, участващи в реализацията на филма "Трето полувреме". „Ще настояваме те да оттеглят финансовата си подкрепа за филма или да гарантират, че сценарият му ще бъде променен така, че да не съдържа исторически манипулации, които подклаждат език на омраза срещу съседни страни", се казва в писмото.

В писмото на тримата евродепутати се посочва - „в последно време до нас достигнаха сигнали от много граждани и неправителствени организации, алармиращи за нови опити на Република Македония да манипулира историята на Балканите, както и за държавно провеждано насаждане на омраза спрямо съседните на Република Македония страни, и в частност спрямо България".

„В момента в Република Македония се снима международната копродукция "Трето полувреме". Действието се развива по време на Втора световна война. Според информацията, с която разполагаме, сценарият на филма явно насажда омраза срещу България особено сред младежите. Очевидно отново ставаме свидетели на един от многото случаи на насърчаване изграждането на македонска идентичност чрез исторически фалшификации".

„В своя брой от 22 октомври 2011 г. македонският ежедневник "Вечер" съобщава, че филмът има бюджет от 2 150 000 евро. Според Министерството на култура на Република Македония копродукцията, обявена за "проект от национален интерес", е получила съществена държавна субсидия от 1 000 000 евро както и 500 000 евро от Македонския филмов фонд. Генерален спонсор на филма е Спаркасебанк, Македония (АД). Фондът "Холокост срещу евреите от Македония" и Македонската еврейска общност също имат финансово участие".

„Тази политика на Република Македония пряко противоречи на нашите европейски ценности, както и на текстовете на две резолюции на Европейския парламент:

1) Резолюция на Европейския парламент от 10 февруари 2010 г. относно доклада за напредъка на Република Македония през 2009 г.

Параграф 33. "Призовава органите на Република Македония да вземат необходимите мерки, за да се премахнат условията за подбуждащи омраза изказвания, свързани със съседни държави-членки на ЕС, в средствата за масово осведомяване и сходните твърдения в учебниците";

2) Резолюция на Европейския парламент от 7 април 2011 г. относно доклада за напредъка на Република Македония през 2010 г.

Параграф 5. "Призовава правителството да засили всеобхватния диалог между етническите общности ..., както и да се въздържа от действия и инициативи, насочени към засилването на националната идентичност за сметка на останалите общности";

Параграф 20. "Установява липса на напредък в съвместното тържествено отбелязване на исторически събития, споделяни със съседните държави-членки на ЕС, с цел допринасяне за едно по-добро разбиране на историята и добросъседски отношения, както е подчертано в предишния доклад; настоятелно призовава за въвеждането в училищата на учебници, в които няма идеологически тълкувания на историята";

Параграф 40. " ... подчертава значението на добросъседските отношения и разбирането на чувствителните за съседните държави-членки въпроси в този процес; призовава правителствата да избягват жестове и пораждащи спорове действия и изявления, които могат да имат отрицателно отражение и да предизвикат напрежение в добросъседските отношения".

„Вярваме, че мнозинството македонски граждани не споделят държавно провежданата политика, използваща езика на омразата за утвърждаване на национална идентичност в Република Македония за сметка на Република България. Бихме искали да припомним, че Република България е съседна страна, която винаги е подпомагала Република Македония по пътя й към европейска интеграция, както и че именно тя първа призна официално независимостта на македонската държава през 1992 г. Ето защо очакваме да поставите въпроса за използването на езика на омразата срещу България (в този филм, в проекта Скопие 2014 г и др.) в официалните Ви контакти с македонските институции по повод процеса на присъединяване на Република Македония към Европейския съюз", се казва в писмото, подписано от евродепутатите Евгени Кирилов, Андрей Ковачев и Станимир Илчев.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Октомври 29, 2011, 12:38:04
Актуално, 28.10.2011
Евродепутатите ни скочиха срещу антибългарския "Трето полувреме"

http://world.actualno.com/news_365870.html

Цитат
Български евродепутати изпратиха писмо до еврокомисаря Щефан Фюле за филма "Трето полувреме", коментират медии в Скопие.

Телевизия Канал 5 коментира, че според евродепутатите Евгени Кирилов, Андрей Ковачев и Станимир Иличев филмът „Трето полувреме” е обиден и разпространява исторически манипулации.

„Тримата евродепутати са изпратили писмото на Фюле без да посочат какво е предизвикало тяхната реакция”, коментира Канал 5.

„Българи искат от Фюле да промени действието на македонския филм Трето полувреме”, е заглавието на електронното издание „Курир”. Като цитира Агенция „Фокус”, изданието помества писмото на тримата евродепутати до еврокомисаря.

Нетпрес от своя страна изтъква, че „тримата евродепутати се оплакали на Фюле за манипулации във филма”. Според евродепутатите сценарият подстрекава омраза срещу България.

„Български евродепутати не харесват филма „Трето полувреме”, коментира изданието +инфо.

В писмото на тримата евродепутати се посочва:
"В последно време до нас достигнаха сигнали от много граждани и неправителствени организации, алармиращи за нови опити на Република Македония да манипулира историята на Балканите, както и за държавно провеждано насаждане на омраза спрямо съседните на Република Македония страни, и в частност спрямо България.
В момента в Република Македония се снима международната ко-продукция "Трето полувреме". Действието се развива по време на Втора световна война. Според информацията, с която разполагаме, сценарият на филма явно насажда омраза срещу България особено сред младежите. Очевидно отново ставаме свидетели на един от многото случаи на насърчаване изграждането на македонска идентичност чрез исторически фалшификации.
В своя брой от 22 октомври 2011 г. македонският ежедневник "Вечер" съобщава, че филмът има бюджет от 2 150 000 евро. Според Министерството на култура на Република Македония ко-продукцията, обявена за "проект от национален интерес", е получила съществена държавна субсидия от 1 000 000 евро както и 500 000 евро от Македонския филмов фонд. Генерален спонсор на филма е Спаркасебанк, Македония (АД). Фондът "Холокост срещу евреите от Македония" и Македонската еврейска общност също имат финансово участие.
Тази политика на Република Македония пряко противоречи на нашите европейски ценности, както и на текстовете на две резолюции на Европейския парламент:
1) Резолюция на Европейския парламент от 10 февруари 2010 г. относно доклада за напредъка на Република Македония през 2009 г.
пар 33. "Призовава органите на Република Македония да вземат необходимите мерки, за да се премахнат условията за подбуждащи омраза изказвания, свързани със съседни държави-членки на ЕС, в средствата за масово осведомяване и сходните твърдения в учебниците";
2) Резолюция на Европейския парламент от 7 април 2011 г. относно доклада за напредъка на Република Македония през 2010 г.
пар 5. "Призовава правителството да засили всеобхватния диалог между етническите общности ..., както и да се въздържа от действия и инициативи, насочени към засилването на националната идентичност за сметка на останалите общности";
пар. 20. "Установява липса на напредък в съвместното тържествено отбелязване на исторически събития, споделяни със съседните държави-членки на ЕС, с цел допринасяне за едно по-добро разбиране на историята и добросъседски отношения, както е подчертано в предишния доклад; настоятелно призовава за въвеждането в училищата на учебници, в които няма идеологически тълкувания на историята";
пар 40. " ... подчертава значението на добросъседските отношения и разбирането на чувствителните за съседните държави-членки въпроси в този процес; призовава правителствата да избягват жестове и пораждащи спорове действия и изявления, които могат да имат отрицателно отражение и да предизвикат напрежение в добросъседските отношения".
„Вярваме, че мнозинството македонски граждани не споделят държавно провежданата политика, използваща езика на омразата за утвърждаване на национална идентичност в Република Македония за сметка на Република България. Бихме искали да припомним, че Република България е съседна страна, която винаги е подпомагала Република Македония по пътя й към европейска интеграция, както и че именно тя първа призна официално независимостта на македонската държава през 1992 г. Ето защо очакваме да поставите въпроса за използването на езика на омразата срещу България (в този филм, в проекта Скопие 2014 г и др.) в официалните Ви контакти с македонските институции по повод процеса на присъединяване на Република Македония към Европейския съюз”, се казва в писмото, подписано от евродепутатите Евгени Кирилов, Андрей Ковачев и Станимир Илчев.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Октомври 29, 2011, 12:55:50
Сега, 28.10.2011
Трима български евродепутати протестират в Брюксел заради македонски филм

http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?issueid=10423&sectionid=hotnews&id=0000137

Цитат
Българските евродепутати Евгени Кирилов, Андрей Ковачев и Станимир Илчев изпратиха писмо до еврокомисаря по разширяването Щефан Фюле във връзка с македонския филм "Трето полувреме", сниман в Скопие, предаде нюз.бг.

В писмото си посочват, че в последно време са получили множество сигнали от граждани и неправителствени организации, алармиращи за нови опити на република Македония да манипулира историята на Балканите, както и за държавно провеждано насаждане на омраза спрямо съседните на Македония страни, и в частност България.

Филмът разказва за футболния отбор "Македония" (Скопие), който между 1941-1944 година участва в Държавното първенство по футбол в Царство България. Негов треньор е унгарският евреин Илеш Шпиц, който след началото на депортацията на евреите във Вардарска Македония е спасен от българското управление.

Във филма българското управление е представено като по-лошо от сръбската окупация на Вардарска Македония. "Борбата на футболния отбор "Македония" (Скопие) е представена като борба на македонските националисти срещу българските окупатори, предвождани от злия български офицер и лоялен нацист Гарванов", посочи Лазар Младенов, председател на Българския културен клуб - Скопие.

Той обясни, че филмът спекулира с трагичната съдба на депортираното еврейско население от Македония и Тракия, като вината за това изцяло се прехвърля "от болната глава на здравата" - като нацисти са представени единствено българите, но не и самите немци. Внушава се дори, че концлагерът в Треблинка е бил едва ли не под български контрол.

Мнението му се потвърждава и в писмото на тримата ни евродепутати, които твърдят, че според информацията, с която разполагат, сценарият на филма явно насажда омраза срещу България особено сред младежите. Очевидно отново ставаме свидетели на един от многото случаи на насърчаване изграждането на македонска идентичност чрез исторически фалшификации, изтъкват те.

Македонският ежедневник "Вечер" съобщава, че филмът има бюджет от 2 150 000 евро. Според Министерството на култура на Република Македония копродукцията, обявена за "проект от национален интерес", е получила съществена държавна субсидия от 1 000 000 евро както и 500 000 евро от Македонския филмов фонд. Генерален спонсор на филма е Спаркасебанк, Македония (АД). Фондът "Холокост срещу евреите от Македония" и Македонската еврейска общност също имат финансово участие.

Евродепутатите ни са категорични, че тази политика на република Македония пряко противоречи на нашите европейски ценности, както и на текстовете на две резолюции на Европейския парламент. Те цитират параграфи от тях, в които е записано, че органите на Република Македония трябва да вземат необходимите мерки, за да се премахнат условията за подбуждащи омраза изказвания, свързани със съседни държави-членки на ЕС, в средствата за масово осведомяване и сходните твърдения в учебниците, както и да се въздържат от действия и инициативи, насочени към засилването на националната идентичност за сметка на останалите общности.

Вярваме, че мнозинството македонски граждани не споделят държавно провежданата политика, използваща езика на омразата за утвърждаване на национална идентичност в Република Македония за сметка на Република България, пишат евродепутатите ни.

В писмото си до еврокомисар Шуле напомнят, че България е съседна страна, която винаги е подпомагала Република Македония по пътя й към европейска интеграция, както и че именно тя първа е признала официално независимостта на македонската държава през 1992 г.

Писмото завършва с настояване той да постави въпроса за използването на езика на омразата срещу България във филма по време на официалните му контакти с македонските институции по повод процеса на присъединяване на Македония към ЕС.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Октомври 29, 2011, 12:56:46
Plovdiv media, 28.10.2011
Антибългарски филм на Скопие стигна до Брюксел

http://www.plovdivmedia.com/45405.html

Цитат
Протестно писмо до еврокомисаря по разширяването Щефан Фюле за македонския филм „Трето полувреме", сниман в Скопие, изпратиха българските евродепутати Евгени Кирилов, Андрей Ковачев и Станимир Илчев. Те сигнализиран за нов опити на Македония да манипулира историята на Балканите и насаждане на омраза спрямо съседните й страни, в частност спрямо България.
Филмът разказва за футболния отбор Македония (Скопие), който между 1941-1944 година участва в Държавното първенство по футбол в Царство България. Негов треньор е унгарският евреин Илеш Шпиц, който след началото на депортацията на евреите във Вардарска Македония е спасен от българското управление. Борбата на футболния отбор Македония (Скопие) е представена като борба на македонските националисти срещу българските окупатори, предвождани от злия български офицер и лоялен нацист Гарванов, посочи Лазар Младенов, председател на Българския културен клуб - Скопие. Той обясни, че филмът спекулира с трагичната съдба на депортираното еврейско население от Македония и Тракия като вината за това изцяло се прехвърля „от болната глава на здравата" - като нацисти са представени единствено българите, но не и самите немци. Внушава се дори, че концлагерът в Треблинка е бил едва ли не под български контрол. Македонският ежедневник "Вечер" съобщава, че филмът има бюджет от 2 150 000 евро. Според Министерството на култура копродукцията, обявена за "проект от национален интерес", е получила съществена държавна субсидия от 1 000 000 евро както и 500 000 евро от Македонския филмов фонд. Генерален спонсор на филма е Спаркасебанк, Македония (АД). Фондът "Холокост срещу евреите от Македония" и Македонската еврейска общност също имат финансово участие./Newsbg
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Октомври 29, 2011, 12:57:54
Novini-te, 28.10.2011
Български евродепутати сезират Брюксел за македонски филм

http://bit.ly/ueANQM
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Октомври 29, 2011, 12:22:02
Максим Бенвенисти: Йорданка Фандъкова е доказан приятел на еврейската общност в България

20 октомври 2011 | 16:29 | Агенция "Фокус"
Начало / Избори

Цитат
София. Йорданка Фандъкова е доказан приятел на еврейската общност в България. Последните две години, през които ние работим с нея, ни дават право да кажем това. Това каза председателят на организацията на евреите в България (ОЕБ) „Шалом” Максим Бенвенисти на среща с кандидата на ПП ГЕРБ за кмет на София Йорданка Фандъкова, предаде репортер на Агенция „Фокус”. Ние сме хора, непартийни, с различни политически убеждения, но за нас кметът на София е много важна фигура, защото тук живеят половината български евреи, тук са най-важните български еврейски учреждения и тук през следващите години ни предстои да правим много неща – каза Бенвенисти. Той посочи, че бъдещият кмет на София ще получи подкрепата на ОЕБ „Шалом” в битката София да стане европейска столица на културата през 2019 г.
„В София нашата организация поддържа 700 български пенсионери. Ние ще отидем при кмета на София да покажем опита си при поддържането на социални учреждения и ще потърсим логистична подкрепа. Опитът ни е огромен и той може да се използва от Столична община”, каза Бенвенисти. Той посочи още, че организацията на евреите ще разчита на бъдещия кмет паметната плоча на жертвите от Холокоста да намери своето място на по-висок постамент в градинката до Народното събрание за следващото честването на годишнината.
„Работила съм с организацията на евреите „Шалом” не само през последните две години, а и преди това. Нашият град е символ на толерантността и еврейската общност има много голям принос за това. Проблемите на София нямат цвят, те имат нужда от прагматични решения и аз винаги съм поставяла важните въпроси на обсъждане. Благодаря на ОЕБ „Шалом” за проектите, по които сме работили заедно”, каза Йорданка Фандъкова. Тя предложи младежи от ОЕБ „Шалом” да се включат в стаж в столичната администрацията за подготовката на София по кандидатстването за Европейска столица на културата през 2019 г.
На срещата бяха обсъдени още условията за развлечения на децата в столицата, създаването на електронна община, проблемите с транспорта и бездомните кучета и др.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Октомври 29, 2011, 02:07:26
Ако Бугарите не го сакаат нека не го прикажуваат   
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=1028111553456&id=16&prilog=0&setIzdanie=22417

Цитат
ПО БАРАЊЕТО ЗА ЦЕНЗУРА НА „ТРЕТО ПОЛУВРЕМЕ“

Македонските филмски кругови негодуваат по протестното писмо што неколку бугарски европратеници го испратија до еврокомесарот за проширување на ЕУ, Штефан Филе, во кое предупредуваат дека филмот „Трето полувреме“ на режисерот Дарко Митевски е манипулација со историјата. Директорот на Филмскиот фонд на Македонија, Дарко Башески, тврди дека никој досега го нема видено филмот за да може да изнесува вакви дисквалификации.

- Кој е тој што го гледал филмот за да коментира каков е? Инаку, ако во Фондот оцениме дека во некое дело има јазик на омраза, сигурно не би му доделиле средства. Јас такво нешто не видов, барем во онаа верзија од сценариото што ја прочитав. Дали нешто во меѓувреме е променето не можам да кажам - вели Башески.

За забелешките на бугарските европратеници Евгени Кирилов, Андреј Ковачев и Станимир Илчев, Башески смета дека се неосновани и поради фактот што овој филм се потпира исклучиво на историски факти.  

- Не можеме да кажеме дека во 1942/1943 година во Бугарија мавтале со детски знамиња. Што е најчудно, ова е љубовна, а не воена или политичка приказна. Ако филмот не е подобен за некоја држава, или ако сметаат дека во него има говор на омраза, си имаат комисија што го оценува филмот пред тој да влезе во дистрибуција. Ако го оценат како таков ,може и да не го прикажуваат во Бугарија. Тоа си е нивно право - категоричен е Башевски.  

Тој вели дека е нерзумно и барањето на бугарските европратеници за повлекување на финансиската поддршка за „Трето полувреме“ доколку дејството не биде променето, поради тоа што во овој филм нема пари од европски фондови.

 - Ако Филе дал пари, нека си ги повлече. Во филмот вложиле Филмскиот фонд на Македонија, Фондот на холокаустот во Македонија и еден чешки копродуцент, кој ќе се вклучи во постпродукцијата, но за кој сé уште чекаме потврда.

Последната клапа од играниот филм „Трето полувреме“, по сценарио и режија на Дарко Митревски, падна завчера пред Меморијалниот центар на холокаустот во Скопје. Дејството на филмот се одвива во 1940-тите години, а се однесува на автентична приказна за фудбалскиот клуб Македонија, кој го водел тренер Евреин, со чија помош тимот успеал да го освои шампионатот на фудбалската лига на тогашна Бугарија. Периодот е отсликан со облеката на актерите и на статистите, за што е задолжена костимографката Ксенија Терзовиќ, и со голем број знамиња на тогашна Бугарија.

Мануел Јаковлески, член на управниот одбор на Фондот на холокаустот, истакна дека „Трето полувреме“ не е насочен против никого и е едно сеќавање на минатото, со желба повеќе да не се повторат такви чинови.

- Целта на Фондот на холокаустот што го помага снимањето на филмот не е насочена против Бугарија и бугарскиот народ.  Овој филм е историски, се случило нешто на овие простори и да не се повтори - вели Јаковлески.

Владата на Македонија го прогласи за филм од национален интерес и го финансираше проектот на Митревски со еден милион евра. Вкупниот буџет е 2.150.000 евра.

Режисерот на филмот Митревски изјави дека во филмот делумно е опфатен холокаустот на македонските Евреи, а во добар дел тој зборува и за почетоците на македонскиот фудбал и за некои пресвртни години кога се формирала нашата држава и се јакнела нашата национална свест.  

- Тоа е една многу нежна љубовна приказна за двајца луѓе што се сакаат наспроти сите табуа и забрани. Ова е емотивен филм, кој зборува афирмативно за мојата земја - изјави Митревски .

Во филмот играат Сашко Коцев, познатата манекенка Катарина Ивановска, Рихард Замел, Раде Шербеџија, Емил Рубен, Митко С. Апостоловски, Тони Михајловски, Гораст Цветковски, Димитар Доксевски, Оливер Митковски, Милан Тоциновски, Аксел Мехмед, Ивица Димитриевиќ, Игор Ангелов, Игор Стојчевски, Бедија Беговска, Верица Недеска-Трајкова и Петар Арсовски. Постпродукцијата на фимот почнува за две-три недели во Чешка, а напролет треба да биде завршен.
   
   
Автор: Мимоза Петревска-Георгиева 
 
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Октомври 29, 2011, 02:30:54
Македонски филм за "фашистка България"
http://fakti.bg/mnenia/20999-makedonski-film-za-fashistka-balgariia#/

Цитат
Македонски филм за Втората световна война ще се опита да  представи България в по-лоша светлина от нацистите. „Това би било много лошо за двустранните отношения, както и за европейската интеграция на Република Македония“, заяви за Факти.бг евродепутатът Андрей Ковачев (ГЕРБ-ЕНП), който заедно с колегите си Евгени Кирилов (БСП-ПЕС) и Станимир Илчев (НДСВ – АЛДЕ) сезираха еврокомисаря по разширяването Шефан Фюле за скандалния филм.

Сценарият на „Трето полувреме“ разказва за събитията през 1942 година, когато македонската територия е под юрисдикцията на Третия Райх и българската администрация е активна там. „Деликатният момент е дали българите ще бъдат представени като по-големите неприятели на Македония от германците и какво ще бъде политическото послание на този филм“, каза Ковачев, според когото е редно и български историци да бъдат включени.

Тримата евродепутати се надяват сценарият да бъде променен и в крайния вариант на лентата да няма насаждане на омраза към страната ни. „Това е наш опит да предотвратим такова негативно развитие на нещата. Филмът още не е готов и се надяваме, ако има такива идеи, те да бъдат изоставени“, допълни представителят ни в Европейския парламент и отсече, че историците, а не политиците трябва да имат думата по деликатните и спорни въпроси на миналото.

Ковачев е учуден, че македонското правителство счита филма за приоритет и го спонсорира, а премиерът Груевски ходи да наглежда как върви снимачният процес в Скопие.

„Това ни навежда на мисълта, че може пак да бъде използвана политиката на утвърждаване на националната идентичност на Македония. Не можем да останем безучастни към манипулирането на историята. Независимо дали става дума за цар Самуил, братя Миладинови, Яне Сандански, Гоце Делчев или за събитията от 40-те години на миналия век“, заяви Ковачев. Според него само европейската интеграция на Скопие ще заличи разделителните линии на историята.

„Загрижени сме в Македония отново да не се изопачава историята. Това не е от полза за Македония, сегашния момент на Балканите и бъдещата европейска интеграция“, категоричен е Андрей Ковачев.

Българските евродепутати получили информация за филма от граждани, медии, неправителствени организации.

Лентата има два сюжета – политически и романтичен. Богата еврейка се влюбва в беден македонски футболист в размирни военно време, където водеща роля играе „фашитска България“.

„Трето полувреме“ има бюджет от 2 150 000 евро. Според Министерството на култура на Македония ко-продукцията, обявена за "проект от национален интерес", е получила съществена държавна субсидия от 1 000 000 евро както и 500 000 евро от Македонския филмов фонд. Генерален спонсор на филма е македонска банка. Фондът "Холокост срещу евреите от Македония" и Македонската еврейска общност също имат финансово участие.

Андрей Ковачев не одобрява идеята да наложим вето на присъединяването на Скопие към  ЕС, ако не спре изопачаването на историята: „Не съм привърженик на поставянето на каквито и да било ултиматуми, но европейската интеграция е процес, при който трябва да се приемат определени ценности. Ако някои политически лидери в Македония искат да останат вечно на власт, експлоатирайки тази тема, това може и да е така. Въпросът е до колко македонските граждани ще се оставят да бъдат манипулирани“.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Октомври 29, 2011, 02:48:57
БУГАРСКИ ЕВРОПРАТЕНИЦИ ВЛЕГОА ВО ФИЛМ И МУ ПИШАА НА ФИЛЕ
Германците не им се лутат на партизаните, ама Бугарите ги погоди Трето полувреме!

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=CFC794B50BD901468233300F8A719A69


(http://www.vecer.com.mk/WBStorage/Files/n14827.jpg)

Цитат
Филмот "Трето полувреме" од македонскиот режисер Митревски за Бугарија е антибугарски филм. Прашањето што останува да лебди е: што ќе следува, дали илјадниците партизански филмови, снимени во целиот свет, се навредливи за Германија или Бугарија?

Македонците велат снимивме филм за љубовта, фудбалот, холокаустот..., а Бугарите ги обвинија за антибугарски филм. Вака би се срочиле последните реакции на бугарски европратеници кои му пишале на еврокомесарот за проширување Штефан Филе дека филмот "Трето полувреме" од Дарко Митревски бил навредлив за нив.

Имињата на европратениците од Бугарија се: Евгениј Кирилов, Андреј Ковачев и Станимир Илчев. Тие на Филе му пишале дека македонскиот филм шири историски манипулации кон Бугарија, пренесуваат бугарски медиуми.

"Очигледно повторно стануваме сведоци на еден од многуте случаи на градење на македонскиот идентитет врз историски фалсификати", остро напишале Бугарите за филмот кој Владата на Македонија го поддржа со милион евра, оценувајќи го како проект од национална важност.

Бугарските европратеници дури посочуваат дека Бугарија секогаш и помагала на Македонија на патот кон ЕУ и дека прва ја признала независноста на нашата држава. Според писмото, тие сега очекуваат да биде поставено прашањето околу користењето на јазикот на омраза кон Бугарија, и тоа во официјалните контакти со македонските институции по повод процесот на присоединување на Македонија кон ЕУ...

На овие обвинувања, преку ВЕЧЕР се огласи директорот на Филмски фонд на Македонија, Дарко Башески.
"Не знам кој и како би можел да види каков е филмот, кога се уште не е завршен. Според сценариото што беше на конкурс, приказната во основа е љубовна, иако фудбалот е главна тема. На крајот на краиштата, државите имаат комисија за доделување рејтинг на филмот, којашто одредува дали има насилство или омраза во едно дело. Ако комисиите на одредени држави одредат дека има насилство или омраза, може да дадат забрана за прикажување во самата држава", вели Башески од Фондот кој издвои 500.000 евра за филмот.

По сето ова, веројатно прашањето што останува да лебди е: Што ќе следува, дали илјадниците партизански филмови, снимени во целиот свет, се навредливи за Германија или Бугарија?

"Македонија" против бугарскиот тим "Левски"
ВЕЧЕР неодамна имаше ексклузивна можност да присуствува токму на снимањето на сцена од финалето на натпреварот помеѓу "Македонија" и бугарскиот тим "Левски". Режисерот Дарко Митревски ни објасни дека се снима доаѓањето на публиката, реакциите на германските, бугарските и италијанските офицери. Кој би помислил дека "историјата" и реакциите ќе се повторат, овојпат надвор од филм?
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Октомври 30, 2011, 02:45:34
Дневник, 28.10.2011
Бугарските европратеници навредени од „Трето полувреме“

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=EADE2DE04B3EDB4180C7F00AC4B6AEE6

Цитат
Бугарски европратеници му се жалеле на еврокомесарот на проширување Штефан Фуле дека македонскиот филм „Трето полувреме“ бил навредлив за Бугарија, објавија некои од бугарските медиуми. Европратениците од Бугарија - Евгениј Kирилов, Андреј Kовачев и Станимир Илчев се пожалиле кај Фуле дека македонскиот филм шири историски манипулации кон Бугарија.

Без да наведат што во содржината на филмот ја предизвикало реакцијата, тие испратиле писмо до Фуле во кое пишува:

„Очигледно повторно стануваме сведоци на еден од многуте случаи на градење на македонскиот идентитет врз историски фалсификати“, стои во реакцијата, во која не е наведено што ги револтира.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Октомври 31, 2011, 02:42:12
Уважаемият Дарко Митревски да не се прави на първооткривател, а да вземе да гледа истински шедьоври за съдбата на евреите, които са направени у нас още преди да се е родил! Например този българо-немски филм:

Звезди (1959)
http://www.youtube.com/watch?v=GzcFuLETITM&feature=player_embedded

(http://e-vestnik.bg/imgs/art_show/sjff_01_img0470.jpg)

Първа награда и почетен диплом, Единбург, 1959
Златно копие на главата на воина от Паленке, Акапулко, 1959
Първа награда, Лил, 1960
Награда за най-добър филм, Аделаида, 1961
Специална награда на журито, Кан, 1959
Златен медал на Световния фестивал на младежта и студентите, Виена, 1959

"Звезди" е почти шедьовър." "Франс соар"

"Това със сигурност е един от най-човечните филми, третиращи еврейския въпрос. Величието му е в това, че е лишен от всякаква пропаганда." "Льо дофен либр"

„Звезди" (на немски: Sterne) е български игрален филм (военен, драма) от 1959 година на режисьора Конрад Волф, по сценарий на Анжел Вагенщайн. Оператор е Вернер Бергман. Музиката във филма е композирана от Симеон Пиронков. Филмът е копродукция на Германската демократична република и България.

Роли във филма изпълняват актьорите: Саша Крушарска — Рут, Юрген Фрорип — Валтер, Ерик Клайн — Курт, Стефан Пейчев — Бай Петко, Георги Наумов — Блаше, Иван Кондов — Бащата на Рут, Милка Туйкова — Партизанката, Щилян Кънев — Докторът, Найчо Петров — Полицейският началник, Елена Хранова — Старата еврейка, Лео Конфорти — Старият евреин, Григор Вачков — Монтьор в работилница, Юрий Яковлев — Германски офицер, Ицхак Финци — Гръцки евреин

Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ppan на Октомври 31, 2011, 10:43:01
Уважаемият Дарко Митревски да не се прави на първооткривател, а да вземе да гледа истински шедьоври за съдбата на евреите, които са направени у нас още преди да се е родил! Например този българо-немски филм:

Звезди (1959)
http://www.youtube.com/watch?v=GzcFuLETITM&feature=player_embedded

(http://e-vestnik.bg/imgs/art_show/sjff_01_img0470.jpg)

Първа награда и почетен диплом, Единбург, 1959
Златно копие на главата на воина от Паленке, Акапулко, 1959
Първа награда, Лил, 1960
Награда за най-добър филм, Аделаида, 1961
Специална награда на журито, Кан, 1959
Златен медал на Световния фестивал на младежта и студентите, Виена, 1959

"Звезди" е почти шедьовър." "Франс соар"

"Това със сигурност е един от най-човечните филми, третиращи еврейския въпрос. Величието му е в това, че е лишен от всякаква пропаганда." "Льо дофен либр"

„Звезди" (на немски: Sterne) е български игрален филм (военен, драма) от 1959 година на режисьора Конрад Волф, по сценарий на Анжел Вагенщайн. Оператор е Вернер Бергман. Музиката във филма е композирана от Симеон Пиронков. Филмът е копродукция на Германската демократична република и България.

Роли във филма изпълняват актьорите: Саша Крушарска — Рут, Юрген Фрорип — Валтер, Ерик Клайн — Курт, Стефан Пейчев — Бай Петко, Георги Наумов — Блаше, Иван Кондов — Бащата на Рут, Милка Туйкова — Партизанката, Щилян Кънев — Докторът, Найчо Петров — Полицейският началник, Елена Хранова — Старата еврейка, Лео Конфорти — Старият евреин, Григор Вачков — Монтьор в работилница, Юрий Яковлев — Германски офицер, Ицхак Финци — Гръцки евреин


Адмирации Competent,
Такива "посебни" филмови дейци като Дарко Митревски само с такива факти могат да се накарат да кацнат на земята!
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Октомври 31, 2011, 01:24:57
Македония: Ако България не харесва "Трето полувреме", да не го пуска
http://world.actualno.com/news_366118.html


Като не ви харесва „Трето полувреме”, не го пускайте!
http://www.bnews.bg/article-37687
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Октомври 31, 2011, 01:28:54
Евродепутатът Евгени Кирилов за филма "Трето полувреме":
Не е добре да се гради идентитет върху лоши чувства към съседите

31 октомври 2011 | 09:52 | Агенция "Фокус"
http://www.focus-news.net/?id=n1585504

Цитат
Брюксел. Не е добре за процеса на евроинтеграция да се гради идентитет на базата на лошите чувства към съседите и лошите отношения. Това каза в интервю за Агенция “Фокус” евродепутатът от групата на социалистите и либералите в Европейския парламент Евгени Кирилов по повод филма „Трето полувреме”, за който евродепутати сигнализираха еврокомисаря по разширяване Щефан Фюле. По думите на Евгени Кирилов – филмът се прави главно с държавни пари. По своята насоченост се възприема като доста антибългарски. „Според мен – се прави не случайно, явно с цел пак да се гради идентитет. Но, когато този идентитет се гради на базата на лошите чувства със съседите и лошите отношения, това не е добре. Не е добре и за Македония, не е добре и за съседните страни, не е добре и за процеса на евроинтеграция”, каза Евгени Кирилов.

„Има една националистическа насоченост, която непрекъснато се подклажда, и тя наистина не допринася за развитието на отношенията със съседите, за добрия климат”, каза Евгени Кирилов.

„Ние смятаме, че една страна, която желае да започне преговори, трябва да се съобразява с европейските стандарти на взаимоотношения. Поради това беше редно да го информираме и се надяваме, че по този начин и македонските власти ще разберат, че на европейско ниво подобни действия и насочване на страсти, омраза към съседите не са приемливи” – каза Евгени Кирилов.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Октомври 31, 2011, 01:35:29
Македонските медии реагират на писмото на български евродепутати 
http://bnr.bg/sites/horizont/News/World/Pages/1029_Skopje.aspx

Цитат
Писмото на тримата български евродепутати до еврокомисаря Щефан Фюле по повод фалшифицирането на историята и говора на омраза срещу България в македонския игрален филм "Трето полувреме" бързо намери отзвук в повечето македонски медии.

Пречупени кръстове и български знамена в голяма цветна снимка увенчаха първата страница на проправителствения вестник "Вечер", под редакцията на небезизвестния Драган Павлович-Латас. Илюстрацията е от мизансцена на скъпоструващия филм.

"Германците не се ядосват на партизаните, но българите бяха засегнати от нашето трето полувреме", пише изданието. Пред вестника Дарко Башески - директор на македонския Филмов фонд, който осигури 500 хиляди евро от двумилионния бюджет на филма, казва,че "сюжетът е любовен, макар че преобладава футболът". Според него ако някоя държава прецени, че има насилие и омраза, може да забрани показването му. 

Според опозиционния "Утрински весник", "българските евродепутати явно се заканват, че когато Македония реши спора с Гърция, България ще  излезе на сцената, т.е. ще отвори спорните въпроси и ще поставя условия за приема на Скопие в Евросъюза".

Информацията е на Мартин Минков - кор. на БНР в Скопие
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Октомври 31, 2011, 03:31:00
Евгени Кирилов: Не е добре да се гради идентитет върху лошите чувства към съседите
31 октомври 2011 | 14:31 | Агенция "Фокус"
http://www.focus-news.net/?id=f19532


Цитат
Трима български евродепутати изпратиха писмо до еврокомисаря по разширяването Щефан Фюле, във връзка със снимките на филма „Трето полувреме” в Скопие, който има антибългарски характер. За техния сигнал до еврокомисаря, Агенция “Фокус” разговаря с евродепутата от групата на социалистите и либералите в Европейския парламент Евгени Кирилов, който е един от подписалите писмото.

Фокус: Трима български евродепутати, при това от различни парламентарни групи изпращате писмо до еврокомисаря Щефан Фюле във връзка с филма, който се снима в Скопие – „Трето полувреме”. Защо смятате, че подобен филм може да влоши отношенията между България и Македония, както се посочва в писмото?

Евгени Кирилов: Филм, който се прави главно с държавни пари, но по самото си съдържание има една отровна насоченост и се възприема като доста антибългарски. Според мен – се прави не случайно, явно с цел пак да се гради идентитет. Но, когато този идентитет се гради на базата на лошите чувства със съседите и лошите отношения, това не е добре. Не е добре и за Македония, не е добре и за съседните страни, не е добре и за процеса на евроинтеграция.
Фокус: Вие и преди сте сигнализирали еврокомисаря по разширяването за други случаи във връзка с добросъседството между България и Македония. Какъв е бил неговият отговор досега и може ли да припомните по какъв повод сте изпращали сигнали?

Евгени Кирилов: Предишният път беше свързано с отделни случаи на хора, които се преследват поради факта, че се самоопределят като българи. Самият комисар в момента също доста, бих казал, неприятно е атакуван от политици на високо равнище. Той разбира проблема. Според нас - той вече е наясно, че има една националистическа насоченост, която непрекъснато се подклажда, и тя наистина не допринася за развитието на отношенията със съседите, за добрия климат. Така че - във всички случаи той разбира проблема. Ние смятаме, че една страна, която желае да започне преговори, трябва все пак да се съобразява с европейските стандарти на взаимоотношения. Поради това беше редно да го информираме и се надяваме, че по този начин и македонските власти ще разберат, че на европейско ниво подобни действия и насочване на страсти, омраза към съседите не са приемливи.

Фокус: Има ли противоречия в това, че Македония официално е декларирала своя стремеж за евроинтеграция, а в следващия момент подобен филм, недобронамерен към съседите, се финансира включително и с пари на държавни институции?

Евгени Кирилов: Това е неприемливо във всички случаи, защото спрямо съседни страни, подобни действия се възприемат като едни нестандартни за европейските изисквания реакции. В последните години това правителство на Македония непрекъснато излиза с нови инициативи в тази посока, но нови инициативи в негативен план. И като че ли особено не се притесняват от това, че европейската интеграция може да пострада от подобни инициативи. Те като че ли решиха, че подклаждане на подобни националистически чувства, им осигурява победа на изборите, тоест властта. И това, според мен, е едно тревожно явление. То ще продължава, докато по-голямата част от македонските граждани не разберат, че подобно поведение наистина не е в техен интерес.

Фокус: Продължавате ли да получавате сигнали за нарушаване на правата на хора с българско самосъзнание в Македония и те съществени ли са? И по-специално за преброяването, което беше прекратено, дали са получавани някакви сигнали при вас?

Евгени Кирилов: Да, има подобни сигнали. Самото преброяване там не уточнява кой как се чувства – имам предвид ако случайно някой се чувства българин, това го няма. И тези въпроси ние също ги поставяме. Аз мисля, че цялостно погледнато тази политика води наникъде и се надявам, че повече хора в Македония ще разберат това.

Фокус: Направи впечатление, че ваши колеги от други политически групи са се присъединили към това писмо към еврокомисаря Шефан Фюле във връзка с филма „Трето полувреме”.

Евгени Кирилов: Да, по тези въпроси ние всички сме на едно и също мнение. Поставяли сме го и по-рано и ще продължаваме да поставяме, тъй като тук не става дума за политическа принадлежност – става дума за нещо, което засяга интересите на България и, разбира се, интересите на хората в Македония.

Фокус: В един от последните доклади, които разглеждаха готовността на съседката ни за европейска интеграция, имаше доста нарушения, констатирани и във връзка с медиите и за този говор на омразата. Дали е направено нещо от страна на Скопие да бъде преодолян този момент поне на официално ниво? Имате ли някаква такава информация?

Евгени Кирилов: Информацията е, че много малко се прави или нищо не се прави и това ще се отчете на европейско равнище. Общо взето, нещата така, както се развиват в Македония, са доста тревожни. Същото важи и за начина, по който правосъдието се справя с някои подобни случаи, тоест става дума за един процес на изоставане, който някак си вътрешно в Македония се оправдава със спора за името с Гърция. А всъщност доста малко се прави и когато им се дават негативни оценки, вместо да се вслушат в тези оценки, тоест да разберат критиката, общо взето македонското ръководство реагира нервно и атакува лично отделни комисари, отделни посланици и т.н.

Фокус: Специално за този филм направи впечатление голямата реклама, която получи още със започването на снимките. Как си обяснявате тази тенденциозност, кое налага подобна кино продукция, която има откровен антибългарски характер, да бъде рекламирана до такава степен?

Евгени Кирилов: И по самата реклама си личи, че замисълът е наистина в това отношение да се засилват страстите по отношение на съседите. Някои от управляващите си мислят, че надигането на тази националистична вълна в Македония им носи политически дивиденти. Да, някак си досега тази политика като че ли успява и те получават подкрепа на изборите. Но това не може да продължава и това не е добра тенденция, защото не е добре и за хората в Македония, не е добре и за съседите.

Фокус: Кога се очаква следващият доклад за кандидатките за членство?

Евгени Кирилов: Съвсем скоро. Във всички случаи един път в годината се обсъждат тези въпроси и за съжаление - не са никак позитивни.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Октомври 31, 2011, 08:04:09
СКАНДАЛ: МАКЕДОНСКИ ФИЛМ ПРЕДСТАВЯ БЪЛГАРИТЕ КАТО ФАШИСТИ И ОКУПАТОРИ

http://www.bulgaria-news.bg/category/bulgaria/media/article/post76031.html
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Октомври 31, 2011, 11:21:57
Нищо старо не е забравено, нищо ново не е научено!

Кадри от юго-филма "Изстрел" (1972г.): http://www.youtube.com/watch?v=F9O5OCf_yvc
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Октомври 31, 2011, 11:47:36
Носителят на "Оскар" Бранко Лустинг не желае да продуцира "Трето полувреме"!

По откажувањето од „Трето полувреме“, Лустиг ќе продуцира филм за логорот на смртта, Јасеновац http://www.plusinfo.mk/vest/20881/Po-otkazhuvanjeto-od-Treto-poluvreme-Lustig-kje-producira-film-za-logorot-na-smrtta-Jasenovac-

Спонсорите и чешките ко-продуценти също напускат потъващия кораб:
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=1028111553456&id=16&prilog=0&setIzdanie=22417

Цитат
- Ако Филе дал пари, нека си ги повлече. Во филмот вложиле Филмскиот фонд на Македонија, Фондот на холокаустот во Македонија и еден чешки копродуцент, кој ќе се вклучи во постпродукцијата, но за кој сé уште чекаме потврда.  
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Ortodox на Ноември 01, 2011, 02:08:36
Фризирана историја
Ако Грција ја обвинува Македонија за „антиквизација“, бугарски европарламентарци ја обвинуваат за „екранизација“ на историјата
Цитат
Обидот да се „фризира“ историјата не му успеа ни на поранешниот бугарски претседател Петар Стојанов, кој на Меѓународниот форум за холокаустот во Стокхолм во почетокот на 2000 година побара да и' се оддаде на Бугарија специјално признание затоа „што добро ги третирала Евреите за време на Втората светска војна“. Организаторите го отфрлија таквиот предлог на Петар Стојанов, а организацијата на Евреите од Грција и од Македонија со докази „написмено" го демантираше ваквото извртување на вистината. Уште повеќе, Еврејската заедница во Македонија на 19 февруари 2000 упати апел до споменатиот фонд во Израел, барајќи да се сфати вистинскиот уделот на Борис Трети на премиерот на тогашна фашистичка Бугарија, Богдан Филов, во најтешкиот геноцид кој кога било е забележан во историјата на човештвото. Во јули 2000 година Израелскиот национален фонд донесе одлука за отстранување на споменикот на сеќавањето на Борис Трети како наводен праведник и спасител на Евреите од Бугарија.

Но, историјата нужно се повторува како фарса: Тројца бугарски европарламентарци деновиве „ковертираа“ потег и на еврокомесарот Штефан Филе му испратија писмо во кое предупредуваат дека македонскиот филм „Трето полувреме“ шири историски манипулации. Дека екранизацијата на една мачна епизода од втората светска војна која се однесува на бугарската депортација на македонските Евреи во Треблинка, „поттикнувало омраза“ против Бугарија, дека сценариото во кое има и фудбал и вистинска љубовната драма и холокауст во завршниот чин, било класичен пример на јазик на омраза... Господата побараа од Филе да размисли за „јазикот на омраза“, а од финансиерите да се откажат од поддршка на филмот и опасно клеветат дека „очигледно повторно стануваме сведоци на еден од многуте случаи на промовирање изградба на македонски идентитет преку историски фалсификат“.

Писмото, кое е дел од стратегиската константата на Софија кон Скопје, е само потврда плус дека откако Македонија ќе го реши спорот со Грција, и Бугарија (земја која не го признава македонскиот народ и јазик) ќе се најде заинтересирана да испорача свои барања. Ако Грција ја обвинува Македонија за „антиквизација“ - господата со штаб во Софија и на привремена работа во Стразбур, одбраа нов термин –„екранизација“ на историјата во која се краде „слободарската“ мисија на Бугарија за време на окупационото присуство во Македонија за време на Втората светска војна. Во која „слободарска“ мисија, екстрадицијата на македонските Еври во Треблинка била само колатерална штета на бугарското приближување и исполнување на критериумите за поставени од Хитлер.  

Но, пред фактите и европратениците „мора да замолчат“, а тие покажуваат дека фашистичка Бугарија за време на Втората светска војна учествувала во погромот на над 7.300 македонски Евреи кои во периодот од 1942 и 1943 година биле убиени во еден од најозлогласените конц-логори кој бил изграден од нацистите на стотина километри североисточно од Варшава - Треблинка. Пред три години, во октомври 2008 година, македонската држава прв пат успеа да се избори и да стави спомен-обележје на локацијата на остатоците на некогашниот конц-логор и да им оддаде почит на своите Евреи. „Цели 65 години Евреите од Македонија немаа свое обележје. Третирани како југословенски Евреи, како што ги третираа бугарските окупациски власти за време на Втората светска војна, или како бугарски Евреи, како што стоеше во прецизната документација, од кои Германците примија 7.200 Евреи од Македонија. Да не се заборави кој го изврши тоа, но и кој помагаше да се изврши тоа“, беше речено на траорната церемонија.

За тоа постојат факти, околу 10.000 страници документи само во Архивот на Македонија, меѓу кои и документи дека Евреите на окупираните територии на сателитот на нацистичка Германија ги загубија сите човекови и граѓански права, правото на движење и целокупниот имот, а на 11 март 1943 година и личната слобода. Скопскиот Монопол бил последното престојувалиште за 7.341 Евреи, меѓу кои 2.000 деца на возраст до 16 години. Во транспорти организирани на 22, 25 и на 29 март одовде биле испратени во Треблинка во рамките на договорот постигнат помеѓу царска Бугарија и Третиот рајх заради исполнување на програмата за „конечно решение“ на еврејското прашање во Европа... На 22 февруари 1943 година бугарскиот министер за еврејски прашања и хаубстфирерот Т. Некер во име на Софија и на Берлин потпишаа договор за депортација на 20.000 Евреи. Бугарија се обврза дека ќе испорача 5.000 Евреи од Скопје, 3.000 од Битола, по 3.000 Евреи од Горна Џумаја и од Дупница, 4.000 од Радомир и 2.000 од Пирот. Или 12.000 Евреи од окупираните територии и 8.000 од територијата на Стара Бугарија. Депортирани биле само оние од анектираните територии. На териториите окупирани од Бугарија, Евреите биле принудувани да го продаваат имотот и парите да ги уплатуваат на сметка на Комитетот за еврејски прашања при тогашната Народна банка на Бугарија на конто број 544. Само имотот на Евреите депортирани од Македонија беше проценет на 16,5 милиони долари... Еврејската заедница побара тие пари да се вратат и да бидат вложени во хуманитарни цели. Другиот дел од имотот (куќа, дуќани, друг неподвижен имот на депортираните во Треблинка) ,кој се наоѓа на територија на Република Македонија, бил решен со Законот за денационализација. Во интервју за „Утрински весник“ од 11 март 2003 година, претседателот на Еврејската заедница, Виктор Мизрахи, ќе изјави: „Законот за денационализација не беше само пишано слово на хартија за да ги задоволи барањата на слободниот свет. Лани (2002) минатата влада и' го врати имотот на Еврејската заедница што се' уште постои, а поголемиот дел во државни обврзници. Македонија е практично прва земја во Европа која преку Законот за денационализација се погрижи имотите на Евреите кои немаат правни наследници и кои биле однесени во Треблинка и од каде што никој не се врати да бидат на располагање на Фондот на холокаустот, формиран од Владата“.

Така приближно стојат работите околу бекграундот во приказната околу која се врти филмот „Трето полувреме“ и во која споменатите европарламентарци препознаа содржина која ги навредува.

Зошто, кога негирањето на холокаустот во која било форма се третира за нецивилизиран акт!


http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=50439209F3B7B8498C66360369054776 (http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=50439209F3B7B8498C66360369054776)
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Ноември 03, 2011, 12:47:04
Кино Око: Бугарските европратеници прво нека се едуцираат
http://daily.mk/cluster3/d7b7d2873e4673fea75c4f063c6eba53/975409/kino-oko-treto-poluvreme-e-baziran-na-fakti-i-vistinski-zhivotni-prikazni

Цитат
Скопје, 1 ноември - Продукцијата Кино Око реагира на писмото испратено до еврокомесарот за проширување Штефан Филе од страна на бугарските европратеници кои реагираат за сценариото на филмот „Трето полувреме“ и бараа да биде променето.

„Смешно е кога некој, па макар тој некој бил и пратеник на Европскиот парламент во обид да добие ефтини политички поени, изведува заклучоци за сценарио кое не го прочитал и бара забрана за филм кој не го видел и кој воопшто не е завршен. Но, не е смешно кога тие исти пратеници со своите коментари се обидуваат да ги негираат злосторствата коишто нивната земја ги извршила во текот на Втората светска војна. Бугарската окупација на Македонија, депортацијата на 7.200 македонски Евреи во гасните комори на Треблинка, како и бруталните репресии против македонските анти-фашисти и политички неистомисленици се историски факти.  „Трето полувреме” е филм базиран врз факти и вистински животни приказни. Доколку на господата европратеници Кирилов, Ковачев и Илчев тие историски факти не им се познати, им предлагаме да се едуцираат низ архивите на американската Шоа фондација, израелскиот музеј Јад Вашем, потоа Меморијалниот музеј на холокаустот во Вашингтон или пак Меморијалниот центар на Холокаустот на македонските Евреи во Скопје“, се вели во писмената реакција на продукцијата Кино Око.

 
:o     ???     :-X
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Ноември 03, 2011, 01:26:19
Последна клапа на „Трето полувреме“
http://daily.mk/cluster3/d7b7d2873e4673fea75c4f063c6eba53/975409/kino-oko-treto-poluvreme-e-baziran-na-fakti-i-vistinski-zhivotni-prikazni

Цитат
Скопје, 26 октомври - Утре во 11часот во Меморијалниот Центар на Холокаустот во Скопје, ќе се снима последната клапа од играниот филм „Трето Полувреме“ во режија на Дарко Митревски.

Филмот започна со снимање на 10 септември и трае речиси седум недели.

Главните улоги ги имаат Сашко Коцев и Катарина Ивановска.

Почнувањето на снимањето на филмот беше проследено со низа скандали. Незадоволниот српски актер Сергеј Трифуновиќ, кој требаше да ја игра главната улога, ја напушти екипата, истото се случи и со актерката Камка Тоциновски, која била исфрлена од екипата во текот на преговорите за хонорар.  


Eх, този сребролюбец Дарко - не плаща на актьорите и вероятно възнамерява да си сложи милиончетата в собствения джоб?!  :o
И Бранко Лустинг ги напусна, сега и тези ...
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Ноември 03, 2011, 02:14:43
Македония: Продуцентите на „Трето полувреме” призоваха българските евродепутати „да не отричат престъпленията на България”
02 ноември 2011 | 13:38 | Агенция "Фокус"
http://www.focus-news.net/?id=n1586504

Цитат
Скопие. Продукция „Кино око”, която е продуцент на филма „Трето полувреме”, е реагирала на писмото на тримата български евродепутати до еврокомисаря по разширяването Щефан Фюле, в което го информират за манипулация на историята, предаде македонското електронно издание Курир.
 
„Смешно е, когато някой прави заключения за сценарий, който не е чел. Но не е смешно, когато тримата евродепутати се опитват да отричат престъпленията, които е направила тяхната страна по време на Втората световна война”,  се казва в реакцията на „Кино око”.

„Българската окупация на Македония, депортирането на 7200 македонски евреи в газовите камери в лагера „Треблинка” и бруталните репресии срещу македонските антифашисти и политически опоненти са исторически факт”,  посочват още от продукцията. Според тях „Трето полувреме” е любовна история, която се случва по време на „посочените исторически събития”.

„Ако историческият контекст, в който се развива действието не се харесва на българските евродепутати, сигурни сме, че няма да им допадне и нашият филм, както сме сигурни че идеята за „Трето полувреме” няма да бъде застрашена от онези, които живеят в различен исторически филм”, се казва още в съобщението на „Кино око” , цитирано от Курир. Изданието отбелязва, че писмото до Фюле е било подписано от българските евродепутати Евгени Кирилов, Андрей Ковачев и Станимир Илчев.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Ноември 03, 2011, 02:22:40
Продуцентите на "Трето полувреме": България да не отрича престъпленията си

http://akcenti.actualno.com/news_366479.html
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Ноември 03, 2011, 11:34:14
Новинар, 2 ноември 2011
Провокира ли ни Македония

http://novinar.bg/news/provokira-li-ni-makedoniia_MzczMjszMQ==.html

Изборите отминаха. Емоциите ще отшумят. Както обикновено, всяко чудо за три дни. Тогава може и да се огледаме около нас и с изненада ще установим, че се случват и неща, все така важни, все така стратегически, а ние като общество сме ги пропуснали или не сме им обърнали внимание поради всекидневните проблеми за оцеляване, или не сме си дали сметка, че по света няма празно.

Когато ние загърбваме или не сме отчели навреме случващи се събития, те винаги работят срещу нас. Вековната ни история е пълна с такива факти. Едва сега наши евродепутати сигнализирали в писмо до еврокомисаря по разширяването Щефан Фюле, че в Македония се прави филм, който фалшифицира исторически факти относно депортирането на евреите през Втората световна война от региона и се подготвя нова манипулация на историята, като за целта се използва филм, спонсориран от македонското правителство, за футболен мач между ФК ”Левски” и ФК ”Македония” от шампионата на обединената по това време футболна лига на България.

Целта на този филм „Трето полувреме” е да се постигне пропаганден ефект върху зрителите в страната и евентуално в чужбина чрез силата на художественото въздействие, но всъщност се явява поредната фалшификация, чрез която България ще бъде представена в негативна светлина. Филмът се спонсорира и от фонд „Холокост срещу евреите от Македония” и македонската еврейска общност, т.е. става още по-заплетено. Странно е защо не се реагира по-рано тази година, когато в Македония се откри музей на холокоста, открит по македонски - помпозно, чувствено и с много гости, най-впечатляващи тези от Израел. Почита се паметта на загиналите по време на войната евреи, които с немски влакове са били изпратени в лагерите на смъртта.

11 хиляди евреи от Вардарска Македония и Беломорието са намерили смъртта си по този мъчителен начин вследствие на водената нацистка политика и идеология, но България е спасила в същото време своите около 50 000 евреи, спасени благодарение на усилията на цар Борис III, православната църква, Народното събрание в лицето на своя зам.-председател Димитър Пешев от Кюстендил, както и от гражданството, което е залягало по релсите, за да не тръгнат влаковете от гари като Кюстендил. Антибългарската реторика по време на откриването на този музей е внушавала, че България е виновна пряко за факта, че тези евреи мъченици не са имали шанса да бъдат спасени от гражданско общество, църква или власт в Македония.

Смешното в случая е, че в музея е поставен влак, на който пише БДЖ с прясна боя и се внушава, че с него са депортирани евреите, но по онова време означаването на нашите железници е било съвсем друго - все пак сме били Царство България. А сега с този филм за футболния отбор „Македония”, който участва в държавното футболно първенство в Царство България в периода 1941-1944 година, се очаква да се разкаже как зверски е бил убит треньорът на скопския отбор, евреинът Илеш Шпиц, докато той всъщност е бил спасен, като е свален от влака на гара Вранье, източно от днешно Косово, и така е избегнал съдбата на депортираните си съграждани. Това е станало с участието на полицейски началник. Филмът спекулира с трагичната съдба на депортираното еврейско население от Македония и Тракия, като вината за това се приписва единствено на българите, но не и на самите немци и дори в македонските медии се говори за „български фашистки окупатор”, за „фашистка България”, за „нацистка лига” и т.н., все термини от арсенала на старите югославски клишета.

Така се вменява вина на българския народ, и то след като самата България е спасила своите евреи и се гордее с това, с право очаква и благодарност, защото в Европа само ние и Дания сме постъпили по този начин в онези зловещи времена. В днешно време да си служиш с езика на омразата, да ровиш в миналото с нечисти помисли, за да обосновеш тезата, че собственият ти народ няма нищо общо със съседа, това вече не е въпрос само на „самоупределуване”, на „идентичност”, а и на самоизолация, която не е в интерес на самата Македония. Защото поставя под съмнение желанието й да стане член на ЕС, където междудържавните отношения и съседски спорове се решават в диалог и доброжелателност.

Не стигат проблемите с дългогодишния спор за името с Гърция, ами сега се провокират и нови политики на омраза към съседите, по-специално към България. И то в период, когато Европейската комисия, в лицето на еврокомисар Фюле, предупреди, че ако не се направят реформи в ключови области и ако продължава същото положение в страната, тя може и да не получи препоръки за преговори за членство в ЕС. Това беше и същността на доклада на ЕК за Македония, което предизвика гневни реакции в Скопие, но всъщност целта беше да се отвлече вниманието от изоставането на страната от нейните съседи, които получиха покани за преговори и имат своите успехи в традиционните за Балканите проблеми като корупция, съдебна система и безработица.

Е, за Сърбия е малко по-различно. Дали тази критика към препоръките в доклада на ЕК е продуктивна и дали не застрашава позициите на страната, е въпрос на самата Македония. Но ние не би трябвало да сме толкова безразлични, когато външният министър на Македония, който наскоро беше и у нас, иска официално обяснение за неизползването на определението „македонски” при споменаването на езика и нацията от Фюле. Организираните „протестни писма” на академични, неправителствени, младежки и други среди в Македония към еврокомисар Фюле показва само страх от изолация и от възможността това да стане официална позиция на ЕС. В тази връзка Фюле само посочи, че дори да се реши спорът с името на Македония, от реформите ще зависи в бъдеще дали страната е готова или не за преговори с ЕС.

А реформи едва ли се правят само с построяването на мегаломански паметници в центъра на Скопие, и то отново на исторически личности, които най-често са общи за съседните държави. А за „Триумфалната арка”, която сега се издига в столицата, самите македонци казват, че сега се строи арка, а после ще чакат триумфа. Защото те имат въпроси към управляващите, които са свързани със свободата на словото, упражнявания натиск върху медиите, отчета на публичните разходи, ефективната борба срещу корупцията, контролът при прилагането на европейските закони и т. н. познати и на нас проблеми.

Но на нас не би трябвало да ни е „все едно”, а медиите ни да мълчат поред въпроси, които се отнасят до изграждане на европейски дух, когато имаме своите официални контакти с македонските власти. Това не включва езика на омразата и използването на средства като филми, книги, паметници, които не само са неточни, но и обидни и внушават, че българският народ е бил инструмент на фашистка идеология, а това е дори „провокативно”, както се изрази наш евродепутат. Има какво да се дискутира по темата в нашето общество. Въпросът е дали нашето МВнР е готово.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Ноември 03, 2011, 11:44:08
EurActiv, 29 October 2011
Macedonian film infuriates Bulgaria

http://www.euractiv.com/enlargement/macedonian-film-infuriates-bulgaria-news-508639

Цитат
Bulgarian MEPs outraged over a Macedonian film that depicts wartime Bulgarians as fascists are calling on Enlargement Commissioner Štefan Füle to confront Skopje over the forthcoming movie.

MEPs Andrey Kovachev (EPP), Evgeni Kirilov (S&D) and Stanimir Ilchev (ALDE) have signed a letter, a copy of which was obtained by EurActiv, in which they state their concern over the "attempt to manipulate Balkan history" and "spread hate" on the part of the EU candidate country against its neighbours.

The Macedonian film "Third Halftime" is being filmed in Macedonia as a lavishly funded international production, depicting a football match played in 1942 between two teams of the Bulgarian football league – Levksi and Makedonia.

According to information obtained by EurActiv, the film depicts the Bulgarians as fascists, plotting to kill the coach of the "Macedonian" team, who is of Jewish descent.

"The film should make Macedonians come together," according to official statements quoted by the press in Macedonia. However, Lazar Mladenov, president of the Bulgarian Cultural Club in Skopje, told EurActiv that mass scenes in the film stage a "very heavy anti-Bulgarian atmosphere".

The film is done with the support of the Macedonian Prime Minister Nikola Gruevski,  who helped grant the production a state contribution of €1 million.

The general sponsor of the film is Sparkasse Bank, a part of the German banking group that has been asked by Bulgarian MEPs to withdraw its support.

In the letter to Füle, MEPs said that the "FYROM policy is running counter to our European values" and shows Skopje is breaching European acquis, citing various texts from European Parliament resolutions.

Significantly, the Bulgarian MEPs used the acronym FYROM , or Former Yugoslav Republic of Macedonia, even though Bulgaria was the first country in the world to recognize the Republic of Macedonia under its constitutional name, after it seceded from Yugoslavia in 1991.

Athens insists that Macedonia use FYROM in a long-running dispute with its Balkan neighbour over Greece's argument that "Republic of Macedonia" implies a claim over its northern region.

In addition, Greece considers that Skopje is misappropriating large chunks of its ancient history. Similarly, Bulgaria considers that Macedonia is cherry-picking heroes and glorious episodes from its medieval history and the 19th- and early-20th century struggle against Ottoman domination.

Recently, Skopje angered Athens by erecting a giant statue of a 'warrior on horseback' resembling Alexander the Great in the centre of Skopje. Both nations claim Alexander as a native son.

Kirilov told EurActiv that the Gruevski government had "overdone it" with nationalist activities, aimed at boosting its popularity. "This may have helped him win the elections, but the Macedonian people will soon realise that this is not in the country's interest," Kirilov said.

Commissioner Füle's office told EurActiv they had just received the letter, and had requested his representatives in Skopje to provide more information.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Ноември 04, 2011, 12:07:17
Bulgaria: "Beyond Hitler's Grasp"

Michael Bar-Zohar is interviewed regarding his book, "Beyond Hitler's Grasp", which recounts the story of 50,000 Jews who were spared during WWII while in Nazi occupied Bulgaria.

http://www.youtube.com/watch?v=-erlqy5PXxE
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Ноември 04, 2011, 02:15:48
Дневник, 18 април 2008
ФК „МАКЕДОНИЈА“ И НЕЈЗИНИОТ ТРЕНЕР ИНСПИРАЦИЈА ЗА ФИЛМ
Фудбалот го спасил Шпиц од смрт


http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=1A51481CB932144A9C55C21B3EAE04FB

„Трето полувреме“ ќе биде филм за Македонија под фашистичка окупација, за фудбалски клуб кој требало да стане шампион, за холокаустот и за борбата против фашистите

Уплакана и избезумена сопругата на тренерот на фудбалскиот клуб „Македонија“, Илеш Шпиц, утрото на 8 март 1942 година втрчала во Градската општина, кај секретарот на клубот Мицко Симеонов за да соопшти дека нејзиниот сопруг го уапсиле. Евреинот, со потекло од Унгарија, бугарските полициски сили го транспортирале со воз за логорот Треблинка. Но, спортските врски веројатно биле посилни од политичките. Некаде кај Врање, кај Сурдулица, тренерот Шпиц е симнат од возот по ургенција на висок политички функционер, откако интервенирал инженерот Димитар Шкартов, претседател на ФК „Македонија“. Живеел за фудбалот и животот го загубил заради него - во 1961 година на скопскиот „Градски стадион“ нервозен од текот на натпреварот „Вардар“ - ФК „Београд“. Ова е дел од приказната поради која режисерот Дарко Митревски одлучи да го прави филмот „Трето полувреме“, а зад кој како продуцент ќе застане светски познатиот продуцент Бранко Лустиг. Екипата од Америка во Македонија доаѓа идниот месец за да одберат локации за филмот.

СО ГОЛЕМО СРЦЕ И СО ЖОЛТА ЅВЕЗДА НА РАКАТА

А „македонската“ приказна за Шпиц почна во 1939 година, кога тој од сплитски „Хајдук“ дошол во Скопје. Роден е во 1902 година. Имал ограничено движење и патување, постојано на раката и на реверот носел жолта ѕвезда, како и останатите Евреи. Лично го познавав Шпиц, беше дружељубив, а особено со новинарите. Помалку молчалив и затворен изгледаше постар за годините што ги имаше. Никогаш не се пожали за тоа што му се случи, но имаше искрена и трајна благодарност за скопјани, кои му го спасија животот. Молчеше веројатно зашто знаеше кој му го спаси животот и во какви околности, ни рече Борис Поп Ѓорчев, публицист што се занимава и со спортска историографија. ФК „Македонија“ и софиски „Левски“ го играле историскиот натпревар за шампион на Бугарија на скопскиот „Градски стадион“ на 29 март 1942 година. ФК „Македонија“ водела со 2 спрема 0. Потоа „Левски“ дале нерегуларен гол, кој бугарскиот судија го признал. Настанала мешаница и судијата го прекинал натпреварот и прогласил службена победа на „Левски“. Навивачите не сакале да си заминат од стадионот и скандирале „Македонија, Македонија“.

СПАСИТЕЛОТ НА ШПИЦ БИЛ СТРЕЛАН

- Фудбалскиот клуб „Македонија“ по ослободувањето, во 1945 година беше табу-тема. Таа контроверза продолжува и денес. Клубот настана веднаш по бугарската окупација во 1941 година. Еден месец по формирањето, во мај беше коптиран во бугарската фудбалска лига. Сите се прашуваа како и со која цел е формиран. Клубот дури даде репрезентативци за Бугарија, ни објаснува Поп Ѓорчев.Спасителот на Шпиц, претседателот на клубот Шкартов и членот во управата Димитар Ѓузелов во 1945 година биле прогласени за народни непријатели и биле стрелани. Македонија под фашистичка окупација, трагедијата и холокаустот на македонските Евреи, борбата на една мала земја против фашистите, прикажана преку фудбалската игра на ФК“Македонија“ и импресивната биографија на Шпиц се суштината на сценариото за новиот филм на Митревски. Тој веќе една и пол година работи во Америка.

Лилјана Грџо Дамовска
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Ноември 04, 2011, 11:17:18
Дискусии во форум на Google за "Трето полувреме":

https://groups.google.com/group/macedonia-discussion-group/browse_thread/thread/8c77d9998b3f7363?hl=sl
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Корени на Ноември 04, 2011, 04:26:55
Брюксел ще провери македонския филм, обвинен в насаждане на омраза срещу България

Цитат
Европейската комисия ще вземе отношение по македонския филм "Трето полувреме", за който български евродепутати от различни парламентарни групи заявиха, че насажда омраза срещу България. Брюксел обаче ще изчака приключването на снимките на филма преди да го направи съобщи днес говорител на Еврокомисията, цитиран от БТА.

Доколкото знаем, филмът все още не е завършен, ще изчакаме да видим крайния продукт, заяви говорителят.

В края на октомври българските евродепутати Андрей Ковачев (ЕНП), Евгени Кирилов (ПЕС) и Станимир Илчев (АЛДЕ) изпратиха писмо до еврокомисаря по разширяването и политиката на съседство Щефан Фюле "в отговор на безпокойството на граждани и неправителствени организации от възможно допълнително увеличаване на напрежението между София и Скопие чрез изопачаване на историята".

Депутатите мотивираха писмото си с публикации в медиите, според които в Македония са започнали снимките на международната филмова продукция "Трето полувреме", чието действие се развива през Втората световна война, а "сценарият ясно показва, че се търси насаждане на омраза срещу България".

Тримата евродепутати отбелязват, че филмът е обявен за проект от национален интерес за македонската държава и по тази причина македонското правителство е осигурило 1 млн. евро, или близо половината от бюджета на продукцията.

В писмото се посочва, че подкрепата на македонската държава за този проект е в пряк разрез с текстовете на две резолюции на Европейския парламент, оценяващи напредъка на Македония по пътя й към членство в Европейския съюз. Ковачев, Кирилов и Илчев настояха еврокомисар Фюле да постави въпроса за използването на езика на омразата към България в този филм в официалните си контакти с македонските институции по повод процеса на присъединяване на Македония към ЕС.

http://www.dnevnik.bg/evropa/novini_ot_es/2011/11/04/1196527_brjuksel_shte_proveri_makedonskiia_film_obvinen_v/
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Ноември 04, 2011, 05:28:59
Европейската комисия ще вземе отношение по македонския филм "Трето полувреме", за който български евродепутати от различни парламентарни групи заявиха, че насажда омраза срещу България. Брюксел обаче ще изчака приключването на снимките на филма преди да го направи съобщи днес говорител на Еврокомисията, цитиран от БТА.


По-добре от нищо, но каква ли ще е файдата, ако се изрази становище чак когато филмът бъде готов? Македонските медии съобщават, че снимките на филма вече са приключили - сега само се обработва материалът!

"Не е необходимо да се изяде цялото яйце, за да се разбере, че е развалено!" , казал знаменитият Бърнард Шоу!
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Ноември 04, 2011, 05:50:00
ЕК ще изчака "Трето полувреме" да бъде завършен, за да се произнесе

http://army.actualno.com/news_366802.html
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Ноември 04, 2011, 11:54:07
„Трето полувреме“ пред Европската комисија
http://daily.mk/cluster3/ae6af1df6b0463a1a5e33398e5d8b73a/981266/bugarite-i-vo-brisel-zastanaa-protiv-treto-poluvreme

Цитат
Филмот „Трето полувреме“ на режисерот Дарко Митревски во кој се зборува за состојбата на македонските Евреи за време на бугарската окупација, се најде меѓу темите на денешната редовна прес-конференција на Европската комисија во Брисел.

Портпаролот  на ЕК Петар Стано на прашање од бугарски новинар во врска со забалешките на европратеници до Бугарија дека филмот предизвикува меѓунационална омраза, одговори дека ќе излезат со став откако ќе биде завршен филмот.

- Колку што сум јас  запознаен, филмот се уште  е во подготовка. Ќе  причекаме да го видиме како финален продукт и потоа ќе ви одговориме, рече Стано.

На тоа бугарскиот новинар реплицираше дека филмот е спонзориран од македонската Влада по што портпаролот Стано повтори дека одговор ќе следува, откако ќе заврши филмот.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Ноември 05, 2011, 12:42:05
„Трето полувреме“ се најде и на пресот на Европската комисија
http://www.novamakedonija.com.mk/DetalNewsInstant.asp?vestInstant=220

(http://www.novamakedonija.com.mk/Uploads/NewsInstant/small/04112011152907_treto%20poluvreme3.jpg)
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Ноември 05, 2011, 12:52:12
Нова Македония, 4 ноември 2011
„Трето полувреме“ се најде и на пресот на Европската комисија

http://www.novamakedonija.com.mk/DetalNewsInstant.asp?vestInstant=220

Цитат
Портпаролот  на комисијата  Петар Стано на прашањето од бугарски новинар во врска со забелешките на европратениците од Бугарија дека филмот во кој се зборува за македонските Евреи за време на бугарската окупација предизвикува меѓунационална омраза, одговори дека ќе излезат со став откако тој ќе биде завршен.

 - Колку што сум јас  запознаен, филмот се уште е во подготовка. Ќе  причекаме да го видиме како финален продукт и потоа ќе ви одговориме, рече Стано. На тоа бугарскиот новинар реплицираше дека филмот е спонзориран од македонската влада, по што портпаролот Стано повтори дека одговор ќе следува, откако ќе филмот ќе биде завршен.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Ноември 05, 2011, 12:55:13
Дневник, 4 ноември 2011
„Тре­то по­лув­ре­ме“ на та­пет во Бри­сел

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=00A05360E261C642A2FD45FD92D15743

Цитат
Фил­мот „Тре­то по­лув­ре­ме“ на ре­жи­се­рот Дар­ко Мит­рев­ски, во кој ме­ѓу дру­го­то се збо­ру­ва за сос­тој­ба­та на ма­ке­дон­ски­те Ев­реи за вре­ме на бу­гар­ска­та оку­па­ци­ја, се нај­де на вче­раш­на­та ре­дов­на прес-кон­фе­рен­ци­ја на Ев­роп­ска­та ко­ми­си­ја во Бри­сел.

Пор­тпа­ро­лот на ЕK, Пе­тар Ста­но, на пра­ша­ње на бу­гар­ски но­ви­нар во вр­ска со за­бе­леш­ки­те на ев­роп­ра­те­ни­ци од Бу­га­ри­ја де­ка фил­мот пре­диз­ви­ку­ва ме­ѓу­на­ци­о­нал­на ом­ра­за од­го­во­рил де­ка ќе из­ле­зат со став от­ка­ко фил­мот ќе би­де за­вр­шен.

- Kол­ку што сум јас за­поз­на­ен, фил­мот се уш­те е во под­го­тов­ка. Ќе при­че­ка­ме да го ви­ди­ме ка­ко фи­на­лен про­дукт и по­тоа ќе ви од­го­во­ри­ме - рекол Ста­но.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Ноември 05, 2011, 12:57:26
Плусинфо, 4 ноември 2011
Случајот „Трето полувреме“ стигна до Брисел

http://www.plusinfo.mk/vest/21453/Sluchajot-Treto-poluvreme-stigna-do-Brisel

Цитат
Филмот „Трето полувреме“ на режисерот Дарко Митревски во кој се зборува за состојбата на македонските Евреи за време на бугарската окупација,се најде меѓу темите на денешната редовна прес-конференција на Европската комисија во Брисел.

 Портпаролот на ЕК Петар Стано на прашање од бугарски новинар во врска со забалешките на европратеници до Бугарија дека филмот предизвикува меѓунационална омраза, одговори дека ќе излезат со став откако ќе биде завршен филмот, јави дописникот на МИА.

 - Колку што сум јас запознаен, филмот се уште е во подготовка. Ќе причекаме да го видиме како финален продукт и потоа ќе ви одговориме - рече Стано.

На тоа бугарскиот новинар реплицираше дека филмот е спонзориран од македонската Влада по што портпаролот Стано повтори дека одговор ќе следува,откако ќе заврши филмот.

За реакцијата на бугарските европратеници, режисерот Дарко Митревски кратко искоментира „Вистински будалштини“. Според него, нивните реакции единствено имаат за цел да ја негираат вината на Бугарија за Холокаустот, а истовремено се скроени за собирање на политички поени на домашен терен.

-Нивната единствена намера е негирање на Холокаустот, па вртат како “киша око Крагуевца” и се служат со некои стереотипни кованици за да ја прекријат вината, од типот на тоа дека “Македонија шири лоша енергија”, “Го градиме идентитетот врз историски фалсификати”...итн. Не знам дали тие европратеници знаат дека негирање на Холокаустот е кривично дело во 16 земји, членки на Европската Унија, за кое се лежи во затвор - рече Митревски.

На прашањето дали може навистина некоја реакција на писмото од еврокомесарот Филе да биде пресудна за понатамошниот од на филмот, чие снимање заврши пред неколку дена со последната клапа во Музјеот на Холокаустот, режисерот Митревски е категоричен дека иднината на „Трето полувреме“ нема да претрпи никаква промена после ваквото жалење на бугарските европратеници Евгениј Кирилов, Андреј Ковачев и Станимир Илчев, кои се почувствуваа навредени изреволтирани.

-Не ми паѓа ни на крај памет да менувам нешто. Ниту запирка!– категоричен е Митревски, и додава оти се сомнева дека тројцата Бугари некој може да си дозволи да ги сфати сериозно.

А.Ри/К.И
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Ноември 05, 2011, 01:00:41
Вечер, 4 ноември 2011
Стано: Чекај прво да го видиме филмот!

http://vecer.com.mk/default.asp?ItemID=D548022ADA758940BBC0E955B8A10D58

Цитат
Писмата на бугарските европратеници до Штефан Филе паднаа во вода. Или поточно речено, портпаролот на Европската комисија ги пушти низ вода!

Од бурата писма кои стигаа на адреса на Штефан Филе низ вода се пуштија бугарските. Оние за филмот "Трето полувреме". И тоа директно од изворот. Од портпаролот на Европската комисија, Петар Стано. Да потсетиме за што стануваше збор. Филмот на Дарко Митревски, кој уште не стигнал до Прага на постпродукција, а не пак до финална монтажа, беше осуден од бугарските европратеници Евгениј Кирилов, Андреј Ковачев и Станимир Илчев дека е антибугарски. Во писмото пишуваа дека повторно стануваме сведоци на еден од многуте случаи на градење на македонскиот идентитет врз историски фалсификати". И бугарските медиуми намирисаа скандал и се дигнаа на нозе. Но, Стано ја спушти топката. И тоа на редовна прес-конференција на Европската комисија во Брисел. Портпаролот Стано на прашање од бугарски новинар во врска со забелешките на европратениците дека филмот предизвикува меѓунационална омраза, одговорил дека ќе излезат со став откако ќе биде завршен филмот!

"Колку што сум јас запознаен, филмот се уште е во подготовка. Ќе причекаме да го видиме како финален продукт и потоа ќе ви одговориме", рекол Стано.

Како тоа да не било доволно, бугарскиот новинар реплицирал дека филмот е спонзориран од македонската влада. И што направил портпаролот Стано? Му повторил дека одговор ќе следува откако ќе заврши филмот!

Повторувањето е мајка за (не)знаењето, нели? (Де.Т.)

Ова не е голем филм само за Македонија, ова е голем филм!
Преку страниците на ВЕЧЕР за филмот проговорија многу филмаџии. По одговорот на портпаролот Стано, потсетуваме само на изјавата на големиот актер Рихард Замел. Човекот кој го глуми фудбалскиот тренер Шпиц, и кој играл во филмови на Роберто Бенини, Квентин Тарантино..., во една реченица вака го нарече делото: Ова не е голем филм само за Македонија, ова е голем филм!".
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Ноември 05, 2011, 01:02:45
Курир, 4 ноември 2011
Бугарите и во Брисел застанаа против „Трето полувреме“

http://kurir.mk/makedonija/vesti/48484-Bugarite-i-vo-Brisel-zastanaa-protiv-Treto-poluvreme

Цитат
Филмот „Трето полувреме“ на режисерот Дарко Митревски во кој се зборува за состојбата на македонските Евреи за време на бугарската окупација, се најде меѓу темите на денешната редовна прес-конференција на Европската комисија во Брисел.

Портпаролот  на ЕК Петар Стано на прашање од бугарски новинар во врска со забалешките на европратеници до Бугарија дека филмот предизвикува меѓунационална омраза, одговори дека ќе излезат со став откако ќе биде завршен филмот.

- Колку што сум јас  запознаен, филмот се уште  е во подготовка. Ќе  причекаме да го видиме како финален продукт и потоа ќе ви одговориме, рече Стано.

На тоа бугарскиот новинар реплицираше дека филмот е спонзориран од македонската Влада по што портпаролот Стано повтори дека одговор ќе следува, откако ќе заврши филмот.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Ноември 05, 2011, 01:03:59
Вест, 4 ноември 2011
„Трето полувреме“ пред Европската комисија

http://www.vest.com.mk/default.asp?ItemID=23134752082C4F499A2D19264075E0D8

Цитат
Филмот „Трето полувреме“ на режисерот Дарко Митревски во кој се зборува за состојбата на македонските Евреи за време на бугарската окупација, се најде меѓу темите на денешната редовна прес-конференција на Европската комисија во Брисел.

Портпаролот  на ЕК Петар Стано на прашање од бугарски новинар во врска со забалешките на европратеници до Бугарија дека филмот предизвикува меѓунационална омраза, одговори дека ќе излезат со став откако ќе биде завршен филмот.

- Колку што сум јас  запознаен, филмот се уште  е во подготовка. Ќе  причекаме да го видиме како финален продукт и потоа ќе ви одговориме, рече Стано.

На тоа бугарскиот новинар реплицираше дека филмот е спонзориран од македонската Влада по што портпаролот Стано повтори дека одговор ќе следува, откако ќе заврши филмот.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Ноември 05, 2011, 06:17:52
Bulgarian MEPs : FYROM’s film spreads hate and attempts to manipulate Balkan history

http://www.defencegreece.com/index.php/2011/11/bulgarian-meps-fyroms-film-spreads-hate-and-attempts-to-manipulate-balkan-history/
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Ноември 05, 2011, 06:37:44
Bulgaria Unhappy Movie portrays them in True Light        
Saturday, 05 November 2011

http://macedoniaonline.eu/content/view/19535/1/
 
Цитат
Bulgarian MEPs are "furious" over a Macedonian film that depicts wartime Bulgarians in their true light,  and called on Enlargement Commissioner Stefan Füle to confront Macedonia over the forthcoming movie.

I am not a history buff by all means, all I know is that two of my uncles were killed by the Bulgarians in WW2. But lets move on and see why the movie bothers them.

Bulgarian MEPs Andrey Kovachev (EPP), Evgeni Kirilov (S&D) and Stanimir Ilchev (ALDE) have signed a letter, a copy of which was obtained by MINA, in which they state their concern over the "attempt to manipulate history" and "spread hate" on the part of the EU candidate country against its neighbours.

I fail to see any manipulation or hate in this movie? What should the Germans say for 2,000 WW2 movies made to date? I have not seen a German MP write a letter asking countries not to make such movies where they are basically portraying them as a country trying to take over others.

The Macedonian film "Third Halftime" is being filmed in Macedonia as a well funded international production, depicting a football match played in 1942 between two teams of the Bulgarian/German Fascist football league – Levski vs Makedonia  (presently known as FK Vardar). 

As everyone knows, Macedonian Jews in WW2 were nearly wiped out (98%) rounded up and sent to Treblinka by Bulgarian soldiers. The coach of Makedonia was a Macedonian Jew. This fact may be painful for some people to the East, as it should be.

Not to give up too much information about the movie (which in fact is a love story), Bulgaria is concerned about the popularity of this movie and the way it will portray their country who has been at the wrong side of history, every single time.

Bulgaria can simply relax and enjoy this great movie. if Germany can cope with the truth so should you. Lets be realistic, pretending to turn against the Germans the last 2 days of the war doesn't count!  Most people are just not that dumb, ok? The movie has casted a very attractive list of actors, some of which are internationally known: Richard Sammel who did an incredible job in Tarantino's Inglorious Bastards, Rade Sherbedzija, Toni Mihajlovski, Victoria's Secret supermodel Katarina Ivanovska etc.

I am off to write a letter to the makers of Matrix, the movie spreads hatred against people who are good with computers and wear cool shades. //Filip Stefanovski


Бравос на Македонската агенция за международни новини!
Ама изобщо няма говор на омразата! Съвсем не, нали?!  :o

Научаваме, че имало "българо-германска фашистка футболна лига" ...  - ново 20 ...


 
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Саше Иваноски на Ноември 05, 2011, 08:01:28
Това е най-глупавия текст който сам прочел в отношение на "Трето полувреме". В Белград да беше написано, щеше да е по-добър !!!
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Корени на Ноември 06, 2011, 05:03:19
Провокира ли ни Македония

Цитат
Изборите отминаха. Емоциите ще отшумят. Както обикновено, всяко чудо за три дни. Тогава може и да се огледаме около нас и с изненада ще установим, че се случват и неща, все така важни, все така стратегически, а ние като общество сме ги пропуснали или не сме им обърнали внимание поради всекидневните проблеми за оцеляване, или не сме си дали сметка, че по света няма празно.

Когато ние загърбваме или не сме отчели навреме случващи се събития, те винаги работят срещу нас. Вековната ни история е пълна с такива факти. Едва сега наши евродепутати сигнализирали в писмо до еврокомисаря по разширяването Щефан Фюле, че в Македония се прави филм, който фалшифицира исторически факти относно депортирането на евреите през Втората световна война от региона и се подготвя нова манипулация на историята, като за целта се използва филм, спонсориран от македонското правителство, за футболен мач между ФК ”Левски” и ФК ”Македония” от шампионата на обединената по това време футболна лига на България.

Целта на този филм „Трето полувреме” е да се постигне пропаганден ефект върху зрителите в страната и евентуално в чужбина чрез силата на художественото въздействие, но всъщност се явява поредната фалшификация, чрез която България ще бъде представена в негативна светлина. Филмът се спонсорира и от фонд „Холокост срещу евреите от Македония” и македонската еврейска общност, т.е. става още по-заплетено. Странно е защо не се реагира по-рано тази година, когато в Македония се откри музей на холокоста, открит по македонски - помпозно, чувствено и с много гости, най-впечатляващи тези от Израел. Почита се паметта на загиналите по време на войната евреи, които с немски влакове са били изпратени в лагерите на смъртта.

11 хиляди евреи от Вардарска Македония и Беломорието са намерили смъртта си по този мъчителен начин вследствие на водената нацистка политика и идеология, но България е спасила в същото време своите около 50 000 евреи, спасени благодарение на усилията на цар Борис III, православната църква, Народното събрание в лицето на своя зам.-председател Димитър Пешев от Кюстендил, както и от гражданството, което е залягало по релсите, за да не тръгнат влаковете от гари като Кюстендил. Антибългарската реторика по време на откриването на този музей е внушавала, че България е виновна пряко за факта, че тези евреи мъченици не са имали шанса да бъдат спасени от гражданско общество, църква или власт в Македония.

Смешното в случая е, че в музея е поставен влак, на който пише БДЖ с прясна боя и се внушава, че с него са депортирани евреите, но по онова време означаването на нашите железници е било съвсем друго - все пак сме били Царство България. А сега с този филм за футболния отбор „Македония”, който участва в държавното футболно първенство в Царство България в периода 1941-1944 година, се очаква да се разкаже как зверски е бил убит треньорът на скопския отбор, евреинът Илеш Шпиц, докато той всъщност е бил спасен, като е свален от влака на гара Вранье, източно от днешно Косово, и така е избегнал съдбата на депортираните си съграждани. Това е станало с участието на полицейски началник. Филмът спекулира с трагичната съдба на депортираното еврейско население от Македония и Тракия, като вината за това се приписва единствено на българите, но не и на самите немци и дори в македонските медии се говори за „български фашистки окупатор”, за „фашистка България”, за „нацистка лига” и т.н., все термини от арсенала на старите югославски клишета.

Така се вменява вина на българския народ, и то след като самата България е спасила своите евреи и се гордее с това, с право очаква и благодарност, защото в Европа само ние и Дания сме постъпили по този начин в онези зловещи времена. В днешно време да си служиш с езика на омразата, да ровиш в миналото с нечисти помисли, за да обосновеш тезата, че собственият ти народ няма нищо общо със съседа, това вече не е въпрос само на „самоупределуване”, на „идентичност”, а и на самоизолация, която не е в интерес на самата Македония. Защото поставя под съмнение желанието й да стане член на ЕС, където междудържавните отношения и съседски спорове се решават в диалог и доброжелателност.

Не стигат проблемите с дългогодишния спор за името с Гърция, ами сега се провокират и нови политики на омраза към съседите, по-специално към България. И то в период, когато Европейската комисия, в лицето на еврокомисар Фюле, предупреди, че ако не се направят реформи в ключови области и ако продължава същото положение в страната, тя може и да не получи препоръки за преговори за членство в ЕС. Това беше и същността на доклада на ЕК за Македония, което предизвика гневни реакции в Скопие, но всъщност целта беше да се отвлече вниманието от изоставането на страната от нейните съседи, които получиха покани за преговори и имат своите успехи в традиционните за Балканите проблеми като корупция, съдебна система и безработица.

Е, за Сърбия е малко по-различно. Дали тази критика към препоръките в доклада на ЕК е продуктивна и дали не застрашава позициите на страната, е въпрос на самата Македония. Но ние не би трябвало да сме толкова безразлични, когато външният министър на Македония, който наскоро беше и у нас, иска официално обяснение за неизползването на определението „македонски” при споменаването на езика и нацията от Фюле. Организираните „протестни писма” на академични, неправителствени, младежки и други среди в Македония към еврокомисар Фюле показва само страх от изолация и от възможността това да стане официална позиция на ЕС. В тази връзка Фюле само посочи, че дори да се реши спорът с името на Македония, от реформите ще зависи в бъдеще дали страната е готова или не за преговори с ЕС.

А реформи едва ли се правят само с построяването на мегаломански паметници в центъра на Скопие, и то отново на исторически личности, които най-често са общи за съседните държави. А за „Триумфалната арка”, която сега се издига в столицата, самите македонци казват, че сега се строи арка, а после ще чакат триумфа. Защото те имат въпроси към управляващите, които са свързани със свободата на словото, упражнявания натиск върху медиите, отчета на публичните разходи, ефективната борба срещу корупцията, контролът при прилагането на европейските закони и т. н. познати и на нас проблеми.

Но на нас не би трябвало да ни е „все едно”, а медиите ни да мълчат поред въпроси, които се отнасят до изграждане на европейски дух, когато имаме своите официални контакти с македонските власти. Това не включва езика на омразата и използването на средства като филми, книги, паметници, които не само са неточни, но и обидни и внушават, че българският народ е бил инструмент на фашистка идеология, а това е дори „провокативно”, както се изрази наш евродепутат. Има какво да се дискутира по темата в нашето общество. Въпросът е дали нашето МВнР е готово.

http://novinar.bg/news/provokira-li-ni-makedoniia_MzczMjszMQ==.html
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Ноември 07, 2011, 04:30:44
ТВ7, 7 ноември 2011
Божидар Димитров: Историята или се краде, или се фалшифицира
http://tv7.bg/news/society/1857942.html


Цитат
Трима български евродепутати са изпратили писмо до комисаря по разширяване и политика на добросъседство Щефан Фюле обезпокоени от започналите в Република Македония снимки на международната филмова копродукция "Трето полувреме".

Историята или се краде, или се фалшифицира. В този случай се фалшифицира. Така историкът проф. Божидар Димитров коментира снимките в Македноия на международната филмова копродукция "Трето полувреме".

Според сценаристите мачът се възприема като двубой между българската нацистка власт и идентичния македонски народ, добави Божидар Димитров. Няма политически или етнически елемент в мача, но българите са представени като нацисти, обясни историкът.

Обезпокоени от сценария на филма евродепутатът Андрей Ковачев заедно с още двама свои колеги изпратиха писмо до еврокомисаря по разширяване и политика на добросъседство Щефан Фюле. 

В ефира на TV7 Андрей Ковачев заяви, че все още има много преследвания срещу българи в Македония. По думите му в Македония е опасно да се определиш като българин.

Ние искаме час по-бързо Македония да стане част от Европейския съюз, добави Андрей Ковачев.

Според Божидар Димитров манипулирането на македонския народ е притеснително и се прави постоянно.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Ноември 07, 2011, 04:31:54
Б. Димитров: Историята или се краде или се фалшифицира

http://www.youtube.com/watch?v=T6hCeXNiols
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Ноември 07, 2011, 07:32:00
Днес, 7 ноември 2011
"Българите са наследници на кръвожадни фашисти!"
http://www.dnes.bg/balkani/2011/11/07/bylgarite-sa-naslednici-na-kryvojadni-fashisti.133359
Това ли внушава македонският филм "Трето полувреме"


Цитат
Кадър, на който знамето със свастиката и българският национален трибагреник са наредени един до друг в дълга плътна редица. Кадри на публика, която представлява малки блокове от цивилни лица между големи плътни групи български войници. Това е част от филма „Трето полувреме“, заснет в Македония, разказа пред Dnes.bg евродепутатът Станимир Илчев.

Има внушения във филма, че лагерът за изтребление на евреи Треблинка е бил под български контрол и че цялата депортация на седемте или осемте хиляди македонски евреи е по идея на българското правителство и че това е извършено едва ли не с огромен ентусиазъм, за да се покаже, че българите са били по-старателни и по-жестоки от офицерите от вермахта и от есесовците, разказа Илчев.

Евродепутатът е апелирал сценарият на филма да се публикува час по скоро в медиите в Македония, за да се предотвратят скандални моменти, „защото сме убедени, че такива ще има“.

„В този филм не очаквам да видя някакво разумно разяснение на това, че България само е администрирала тези територии, а не е имала суверенитет върху тях.

Естествено, заобиколено е всичко, свързано със спасяването на 50-те хиляди български евреи“, смята Илчев.

Затова в писмо, изпратено от наши евродепутати до еврокомисаря по разширяването Щефан Фюле, изрично се изтъква, че сред българския народ и тогава, и преди това, и след това не е имало нацистка атмосфера и не са се споделяли ценностите на нацизма.

„Иначе не бихме останали в историята като държавата, която, бидейки сателит на Германия, все пак е успяла да спаси всички евреи у нас“, посочи Илчев. „Това би могло да се подчертае във финалните надписи на филма, за да не се създава превратната представа, че наравно с Германия България е унищожавала евреи в колосални мащаби“, каза евродепутатът.

„Попитах: за тези три години прословута българска „окупация“ правите филм, защо не направихте за 23-те години кървава сръбска окупация на вашите земи? Защо не направихте един вълнуващ филм за разстрела на цялото население на село Гарван, Щипско, от сръбската жандармерия? Сърбите всъщност не са разрешавали вашият футболен отбор да се нарича „Македония“, той се е наричал „граждански“, нещо като квартален отбор.

Когато българите идват в Скопие, те възстановяват футбола и дават име на този отбор „Македония“ и този отбор е равнопоставен на другите в „А“ групата на България и затова има мач между него и „Левски“.

Между другото във филма се спекулира с това, че понеже „Левски“ не могли да победят, те били със служебен гол. Драмата започнала с  т.нар. трето полувреме, с едно жестоко отмъщение, защото отборът на Македония имал за треньор евреина Илеш Шпиц. Такъв човек съществува. Едва ли обаче във филма ще се разкаже, че същият човек е спасен, като е свален от влака с депортираните по ходатайство на българския професор Александър Станишев“, обясни Илчев.

„С помощта на изкуството е най-лесно чрез детайли или чрез изкривяване на детайли или подмяна на факти да създадеш глобално отрицателно усещане, което да се прехвърли върху съседите ти днес“, казва Илчев.

„Идеята за македонска идентичност е основоположена върху идеята за антибългаризъм. По-лесно се доказва македонска идентичност чрез подчертаването на разликата с българите – ние сме македонци, защото не сме българи. Това е изключително ирационална, бих казал, това е една дива формула за очертаване на своята идентичност. Все едно ние да казваме, ние сме българи, не сме гърци, ние сме българи, не сме руснаци“, обяснява Илчев.

„Това е придържане към един някогашен фронт на противопоставяне от тяхна страна, който вече става изключително непродуктивен. Проблемът не е толкова между политиците в двете страни. Проблемът е между двата народа. Ако вие внушавате на вашия народ, че съседите ви българи са наследници на кръвожадни фашисти, вие ще създадете проблем между народите. А ЕС не е формален съюз на лидери и правителства, той е обединение на народите, които днес общуват все по-активно и сами снемат предразсъдъците и бариерите помежду си. Те не се нуждаят от детонирате на тези крехки добросъседски отношения чрез подобни филми с чисто пропагандна цел“, каза Илчев.

Най-необичайното е, че от 3 милиона евро бюджет 1 милион, тоест една трета, се дава в тези кризисни времена директно от правителството, за да стане този филм по-скоро, казва евродепутатът.

На проведеното в Скопие на 2-4 ноември съвместно заседание на смесения комитет Европейски парламент–парламент на Македония тримата български евродепутати Станимир Илчев, Димитър Стоянов и Андрей Ковачев са поставили много остро въпроса за това докога в Македония ще се поощрява антибългарската пропаганда, докога ще бъде толкова висок броят на негативните спрямо България публикации и докога ще се продължава с изключително некоректния прочит на историята.

В контекста на отложеното преброяване на населението е бил поставен въпросът за българите в Македония. Във  формулярите за преброяване фигурират изключително голям брой етнически групи, дори бошняци, торбеши, власи, хървати, а българите не са споменати.

В същото време не сме оттегляли принципната си подкрепа за техните усилия да се интегрират, декларира Илчев. Подкрепяме Македония за интензифициране на усилията по двустранни проекти, особено от транспортен характер, подкрепяме я в усилията ѝ да задържи сегашното относително стабилно състояние на страната си, но казахме, че не можем да правим компромиси с българската история, заяви още Илчев. 
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Ноември 07, 2011, 10:59:26
Блиц, 7 ноември 2011
НАШИ ЕВРОДЕПУТАТИ С ПИСМО ЗА ФИЛМА "ТРЕТО ПОЛУВРЕМЕ"

http://www.blitz.bg/news/article/122049

Цитат
"Трето полувреме" за мача Левски-Македония съдържа исторически манипулации, които подклаждат език на омраза срещу съседни страни.
Това пишат тримата евродепутати Евгени Кирилов, Андрей Ковачев и Станимир Илчев в писмо до еврокомисаря по разширяването Щефан Фюле във връзка с филма „Трето полувреме”. Лентата се снима в Скопие.


Те ще сезират организациите, участващи в реализацията на филма и ще настояват те да оттеглят финансовата си подкрепа за лентата или да гарантират, че сценарият ще бъде променен така, че да не съдържа исторически манипулации, които подклаждат език на омраза срещу съседни страни, става ясно от писмото.

Евродепутатите посочват, че в последно време до тях достигнали сигнали от много граждани и неправителствени организации, алармиращи за нови опити на Република Македония да манипулира историята на Балканите, както и за държавно провеждано насаждане на омраза спрямо съседните на Република Македония страни, и в частност спрямо България. Поредната фалшификация на историческата истина цели България да бъде представена в изключително негативна светлина.

(http://static.blitz.bg/thumbnails/220/201111/20111107.kquuoohpbh.jpg)
Евродепутатът Станимир Илчев играе футбол
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Ноември 08, 2011, 01:39:58
Blic, 25.08.2011
Sergej Trifunović izbačen iz makedonskog filma

http://www.blic.rs/Zabava/Vesti/273265/Sergej-Trifunovic-izbacen-iz-makedonskog-filma

BEOGRAD - Sergej Trifunović je trebalo da igra glavnu ulogu u makedonskom filmu “Treće poluvreme”. Ipak, on više nije deo ekipe zbog sukoba sa rediteljem Darkom Mitrevskim.

- Producenti filma loše tretiraju glumce, cepidlače. Imaju budžet od dva miliona, a sitničare kako stignu. Niko me nije pitao kako sam platio benzin jer sam dva puta dolazio u Makedoniju. Mi se pripremamo za film već dva meseca trenirajući fudbal. Dobili smo propisan način ishrane i pokušali da se dogovorimo sa nekom kafanom tako da možemo da jedemo zajedno, kao ekipa, bar jednom dnevno. Posle dva meseca odgovor je bio: ”Gde da nađemo pare?” Prethodno se reditelj zamerio celoj ekipi jer je ponudio bedne honorare. Moram da kažem da se smrdljivo odnosio prema glumcima. Posle sam čuo da ja razbijam harmoniju na poslu, da uništavam ekipu, da ne odgovaram na telefonske pozive asistenta režije i druge slične gluposti. Meni najdraža priča je da glumački ne zadovoljavam potrebe filma - rekao je Sergej.

Dok je razgovarao sa novinarkom, samo sto dalje sedeo je reditelj filma Mitrevski. Sergej je rekao da je od novinara saznao da je izbačen iz ekipe filma jer je navodno kasnio na snimanja i probe.
- Budući da sam osetljiv na laži, pozvao sam ga da rešimo to kao muškarci, ali da bi muškarci rešili stvari, moraju biti najmanje dva čoveka - rekao je.
 
On je dodao da se slično desilo i u, kako kaže, “najvećoj srpskoj krađi” - filmu “Sveti Georgije ubiva aždahu” Srđana Dragojevića, ali da je srpski režiser bar imao pristojnosti da kaže da su se rastali zbog kreativnih nesuglasica.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Ноември 08, 2011, 03:13:16
Сергеј Трифуновиќ бил недисциплиниран играч?!  
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=8251193638&id=16&setIzdanie=22365 
   
Цитат
Српскиот актер не е повеќе во екипата на „Трето полувреме“ бидејќи бил непрофесионален и недисциплиниран, тврдат режисерот Дарко Митревски и продуцентот Роберт Насков, демантирајќи ги обвинувањата на Трифуновиќ за, како што изјави, „смрдливиот“ однос кон него и кон другите актери. Скандалозната смена на главниот актер за малку ќе завршела како во вистински фудбалски натпревар - со физичка пресметка?! 

Цитат
Го викнав Дарко да го решиме тоа како мажи!  

Трифуновиќ во интервјуто за „Журнал.мк“ вели дека обвинувањата за неговата недисциплина како актер се ноторни лаги и дека поради голем револт бил подготвен дури и физички да се пресмета со режисерот.
„Соопштиле дека сум отстранет од екипата поради доцнење на проби и тренинг. Бидејќи сум осетлив на лаги, го повикав Дарко да излезе надвор и тоа да го решиме како мажи. Тој ми вели дека го боли раката, дека не може и да го чекам до среда додека да му помине. Кога некој го кажува моето име во јавноста, ќе мора да носи последици. Тоа е клевета“, изјавува Трифуновиќ. 

Цитат
Ивановска добила пристоен македонски хонорар
 
Како една од причините за заминувањето на Трифуновиќ се споменува и скандалозниот хонорар од 80 илјади евра за манекенката Катерина Ивановска во однос на деветте илјади евра, колку што наводно добиле професионалните македонски актери.  - За хонорарите на актерите апсолутно немам намера да коментирам јавно. А што се однесува до шпекулациите околу хонорарот на Катерина Ивановска, ќе ви кажам дека таа доби пристоен македонски хонорар за нејзиниот ангажман - вели Насков. 
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Ноември 08, 2011, 08:29:01
Netpress, 08.11.2011
Бугарски европратеник во напад против македонскиот филм “Трето полувреме“

http://www.netpress.com.mk/mk/vest.asp?id=94292&kategorija=1

Цитат
"Прашав, за тие три години бугарска "окупација" правите филм, зошто да не направивте за 23-те години крвава српска окупација на вашите земји? Зошто не направевте еден возбудлив филм за егзекуцијата на целото население на селото Гарван, штипско, од српската жандармерија? Србите всушност не овозможија вашиот фудбалски тим да се нарекува "Македонија", туку тој се нарекувал"граѓански".

Кога Бугарите доаѓаат во Скопје, тие го условуваат тимот со "Македонија" и тој е рамноправен со другите во "А" групата на Бугарија и затоа има натпревар меѓу него и "Левски".

Меѓу другото во филмот се шпекулира и тоа дека бидејќи "Левски" не можеле да победат, го завршиле натпреварот со службен резултат.Драмата започна со т.н.. трето полувреме, со едно жестока одмазда, бидејќи тимот на Македонија го имал за тренер Евреинот Илеш Шпиц. Таков човек постои. Едвај сепак во филмот ќе се раскаже дека истиот човек е спасен, кога е сменет од возот за депортација за застапништво на бугарскиот професор Александар Станишев ", објаснил Илчев.

"Со помош на уметноста најлесно е преку детали или преку искривување на детали или замена на факти да создадеш глобално негативно чувство, ида се пренесе на соседите денес", вели Илчев.

"Идејата за македонскиот идентитет е основоположена врз идејата за антибугаризмот. Полесно се докажува македонскиот идентитет преку нагласување на разликите со Бугарите - ние сме Македонци бидејќи ние не сме Бугари. Тоа е крајно ирационално, би рекол, тоа е една дива формула за утврдување на нивниот идентитет. Сеедно ни е да кажеме ние сме Бугари, не сме Грци, ние сме бугари, не сме Руси ", објаснува Илчев.

"Ова е придржување кон еден поранешен фронт на соочување од нивна страна, кој веќе станува исклучително непродуктивен. Проблемот не е толку меѓу политичарите во двете земји. Проблемот е меѓу двата народа. Ако вие мислите на вашиот народ, дека соседите Бугари се наследници на крвните фашисти, вие ќе креирате проблем меѓу народите. А ЕУ не е формален сојуз на држави и влади, тој е повторно обединување на народите, кои денес комуницираат се’ поактивно и сами ги тргаат предрасудите и бариерите меѓу себе. Тие не бараат  вие да ги детонирате овие кревки добрососедски односи со слични филмови со чисто пропагандна цел ", рече Илчев.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Ноември 08, 2011, 08:32:26
Точка, 08.11.2011
Бугарски европратеник во напад против македонскиот филм “Трето полувреме“

http://www.tocka.com.mk/index13.php?ID=53877
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Ноември 08, 2011, 08:34:28
Днес+, 8 ноември 2011
Режисьорът на пропагандисткия македонски филм "Трето полувреме" плаши със затвор български евродепути

http://dnesplus.bg/News.aspx?n=546762


Цитат
Според македонския медиен портал "Плюс ИНФО" продуцентът и режисьор на пропагандисткия антибългарски филм "Трето полувреме" Дарко Митревски прокоментирал реакцията на българските евродепутати до комисаря Фюле по следния начин:

"Истински будалщини. Техните реакции единствено имат за цел да отрекат вината на България за Холокоста, а в същото време са скроени за събиране на политически точки на домашен терен. Тяхната единствена цел е отричането на Холокоста, пък въртят като "дъжд около Крагуевац" и си служат с някои стереотипни измислици за да пригрият вината ... Не знам дали тези евродепутати знаят, че отричането на Холокоста е престъпление в 16 държави, членки на Европейския съюз, за което се лежи в затвора".

На въпрос дали възможна реакция на писмото от страна на еврокомисаря Фюле може да повлияе по-нататъшния ход на филма (чието заснемане приключило преди няколко дни с последна клапа в Музея на Холокоста – Скопие), режисьорът Митревски категорично заявява, че "Трето полувреме" няма да претърпи никаква промяна:

"Не ми минава дори през ума да променям нещо. Нито запетая!", категоричен е Митревски пред "Плюс ИНФО", и добавя, че той "се съмнява някой да може да си позволи да приеме насериозно тримата българи".

Митревски повтори същите обвинения и заплахи във вчерашното си пространно интервю в предаването "Хикс-нула" на телевизионния "Канал 5". Според него, европарламентаристите застанали на страната на неофашистки кръгове в България и за тяхното мнимо "отричане на Холокоста" им се полагал затвор в 16 страни от Европейския съюз. Режисьорът призова правителството на Република Македония да реагира официално против българската общественост и евродепутатите. Бяха показани кадри от филма (включително масови разстрели), които надминават най-ярките образци на антибългарската пропаганда в бивша титова Югославия.

Митревски се опита да омаловажи личната роля на премиера Груевски във финансирането на филма и присъствието при заснемането му като "проект от национален интерес", твърдейки също, че всички исторически елементи се основавали на архивни документи и свидетелства на очевидци. Според Митревски, филмопроизводство и филморазпространението в Република Македония били независими от правителството, без да стане ясно защо тогава политически неудобни творби (като например филма на македонския режисьор Миле Неделковски "Подгряване на вчерашния обяд") са практически забранени за разпространение в страната.

Режисьорът изрази гласно нескрити амбиции филмът "Трето полувреме" да спечели "Оскар", но се разкриха и някои любопитни подробности. Американският режисьор от хърватски произход и носител на "Оскар" Бранко Лустиг, първоначално обявен за продуцент на филма, е отказал участие в проекта на Митревски "поради заболяване", но по същото време продължил работата по други проeкти. Между Митревски и известния сръбски актьор Сергей Трифунович се разразил шумен скандал за хонорари и работни условия, достигнал до физическа саморазправа и брутално отстраняване на Трифунович от по-нататъшно участие. Митревски заминава за Чехия, където за да продължи монтажа на филма в Студия "Барандов".

Същевременно, в прес-съобщение до медиите неправителствени организации подчертават, че сценарият на филма, претендиращ да е едновременно и романтична любовна история, и художествена документалистика, наподобява и дори надминава най-ярките образци на антибългарската пропаганда в титова Югославия. Авторите пропускат познатия на всички факт, че през Втората световна война в "стара" България народът масово се надига в защита на еврейското население, но на територията на днешна Република Македония, за съжаление, съвсем не е регистрирано такова народно движение. Широко известно е, че треньорът Илеш Шпиц е спасен от ешалоните на смъртта с решителната намеса на българския патриот Димитър Чкатров от Прилеп (председател на Футболния клуб "Македония"), който по-късно бива разстрелян от титовисткия тоталитарен режим във Вардарска Македония като предател на македонския народ и великобългарски шовинист (нереабилитиран и до днес в Р. Македония).

Българският народ е известен в Европа и света като народ-спасител на своите сънародници-евреи през Втората световна война и всякакви опити да бъде демонизиран като му се припише със задна дата колективна вина за злодеяния, отдавна осъдени от историята, трябва срещнат решителното противопоставяне на международната демократична общественост, редовите български граждани, българската държава и европейските институции. По този повод, българските граждани изразяват недоумение от незаинтересоваността и досегашното мълчание по случая на българските държавни институции и призовават релевантните организации на гражданското общество (като съюза на филмовите дейци, спортните федерации, футболните клубове, организациите на българските евреи и т.н.) да изразят публично своята позиция.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Ноември 08, 2011, 09:37:57
Гостување на Дарко Митревски режисерот на филмот "Трето полувреме"
во емисијата Х/О - информативна програма на Канал 5


http://www.youtube.com/watch?v=kzr4j-lDiVs&feature=player_embedded
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Корени на Ноември 09, 2011, 09:03:32
(http://macedonian-library.com/photos/Propaganda/tv_2828.jpg)

архивни кадри http://www.youtube.com/watch?v=W57uVYxF_do
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Ноември 09, 2011, 10:18:23
Заради македонци обмислят да викат чужди рефери у нас
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1106793

(http://www.24chasa.bg/Images/Cache/Image_1106796_5.jpg)

Двата тима излизат на стадион "Юнак" в София.

Цитат
Филмът "Трето полувреме", който се базира на истории около мачовете на "Левски" с "Македония" (Скопие), разбуни духовете и в двете страни. Евродепутатите ни Евгени Кирилов, Андрей Ковачев и Станимир Илчев в писмо до комисаря по разширяването Щефан Фюле заявиха, че лентата съдържа исторически манипулации, които подклаждат език на омраза срещу съседни страни.

"24 часа" бе единствената българска медия, която разказа преди години за участието на отбори от вече други страни в първенството ни. Но този на "Македония" заслужава особено внимание.

Още с появата си през 1941 година във финалната фаза на републиканското първенство е първият скандал. "Македония" е шампион на скопската спортна област и не се явява за мачовете със "Спортклуб" (Пловдив). За сметка на това стига до 1/2-финал за купата. Първо бие "Левски" (Дупница) с 3:1, а след това пловдивския "Парчевич" с 12:2. Губи обаче от "Напредък" (Русе) с 0:1.

За следващата година "Македония" е включен в столичното първенство. Отборът е доста силен, като звездата му Кирил Симеонов-Джино е оприличаван на великия бразилец Гаринча.

На 29 март в Скопие трябва да гостува "Левски". Присъства лично шефът на спорта по това време Иван Батембергски, който е и народен представител. Според авторите на филма мачът е прекъснат от бясната публика, след като не е признат гол за "Македония". Всъщност е точно обратното. Признато е попадение за "Левски". Скандалът обаче избухва още в 4-ата минута, когато реферът Траянов отменя гола на Богоев. За засада му сигнализира помощникът Попов. Домакините го награбват и съдията взема странно решение. Той обявява 1:0 за "Македония", но гони Видов за протестите. Въпреки че остават с 10 човека, домакините стигат до 2:0. В 73-ата минута обаче Ангел Петров-Чори отправя свиреп удар към вратата на Луков. Топката среща гредата, влиза и е избита. Реферът обаче признава гола. Футболистите на "Македония" напускат терена. Траянов ги чака 2 минути и свири края. Присъден е служебен резултат от 3:0 за "сините". "Такова нещо не съм виждал в кариерата си.

Съдията изпусна мача още в 4-ата минута. След това футбол не се игра. Гола на "Левски" всички го видяха", разказва след срещата италианският треньор Фриджери, който заради това се отказва да поеме националния отбор.

Следващата среща е на 3 май в София. Заради скандалите се обмисля да бъдат викани съдии от чужбина. "Поне като започнат да се псуват двата отбора, той няма да ги разбира", отбелязва вестник "Спорт". В друга дописка се шегуват, че Божко Капустов и Трайчо Серафимов ще се състезават на 200 метра хърдели, за да определят кой ще играе. Капустов всъщност е Божидар Капустин, бащата на небеизвестният Майкъл, който по-късно е един от най-успелите ни треньори.

"Македония" обаче предлага да бъде назначен най-опитният ни съдия - Тодор Атанасов. Мачът завършва 2:2 без сериозни скандали. Тимът от Скопие е втори в столицата, на точка от "Левски", и отива на републиканско. Там пропуска първия кръг заедно с ЖСК (Русе). ЖСК (Скопие) громи "Гоце Делчев" (Прилеп) с 8:0, а "Македония" (Битоля) - "Вардар" (Скопие) с 4:1. Тимът от Битоля и ЖСК (Скопие) приключват след 0:1 от "Славия" и 0:3 от ЖСК (София). "Македония" обаче се справя с 2:0 срещу пловдивския "Спортклуб". След това елиминира столичния ЖСК след 3:1 и служебно 3:0. На 1/2-финалите "Славия" е пометена с 5:1 и реваншът е безсмислен. Той завършва 3:0 за "белите". И отново идва финал срещу "Левски".

Първият мач е на 11 октомври в Скопие. Домакините са сигурни, че го печелят, и то с разлика. Но в 58-ата минута Борислав Цветков подава на Божин Ласков и той, след като литва Благой Симеонов, открива за гостите. След това Цветков, известен с прякора си Жук, прави 0:2 и домакините са покрусени. Вратарят на "Левски" Любомир Алдев пък пристига в последния момент на мача, защото като подпоручик в столичния артилерийски полк бил наряд. На връщане към София "сините" едва не загиват. Шофьорът изпуска автобуса по един наклон и той лети към реката. Защитникът Захари Радев, който в този момент се шегува с треньора Асен Панчев, скача и набива спирачките, спасявайки съотборниците си. Реваншът в София седмица по-късно е направо протоколен. Панчев избира дефанзивна тактика, но въпреки това неговият тим бие с 1:0 след нов гол на Ласков. И "Левски" печели третата си титла. След мача всички представители на "Македония" признават, че са били надиграни.

Мачовете поставят няколко рекорда. Те са гледани общо от 23 000 зрители, нечувано в историята на родния футбол.

От билети са спечелени 560 000 лева - 340 000 в София и 220 000 в Скопие.

През следващия сезон "Македония" отново е в столичната група и завършва на трето място след "Левски" и "Славия". На републиканското трябва да играе направо във втория кръг срещу ЖСК (София), но не се явява. В него приключват и останалите отбори от новоприсъединените територии. ЖСК (Скопие) първо елиминира "Македония" (Битоля) след 3:0 и 1:0, но след това е отнесен от "Левски" (Пловдив) с 1:3 и 1:2. "Беломорец" (Кавала) се справя с "Ботев" (Хасково) с 4:1 и 2:1, но след това губи от пловдивския "Ботев" чак в преиграването с 1:2.

През август 1944 година започва поредното първенство на България. ЖСК (Скопие) елиминира "Спортклуб" (Куманово) след 3:1 и 2:2. "Момчил юнак" от Ксанти прави 1:1 с "България" (Хасково) и след това пада служебно. "Македония" (Скопие) отново е направо във втория кръг, където се справя в градското дерби с ЖСК след 1:0 и 3:1. На 28 август варненският "Шипченски сокол" печели служебно преиграването с "Левски" (Добрич) и това е последният официален мач у нас за тази година. 1/4-финалите трябва да се играят на 3 и 10 септември. В тях двойките са "Бенковски" (София) - "Хан Кубрат" (Попово), "Шипченски сокол" (Варна) - "Левски" (София), "Левски" (Бургас) - "България" (Хасково) и СП39 (Плевен) - "Македония" (Скопие). Но вместо футбол партизаните слизат от планините. Скопският тим съществува до 1947 година, когато се слива с "Победа" и създават новия "Вардар". Авторите на филма правят и друга фрапантна грешка - този отбор никога не е играл в червено. Екипите са били или зелени, или в бяло.

Четирима от Скопие в националния и 0:6 в Загреб

Цели 7 играчи на "Македония" (Скопие) са били викани в националния отбор за двата ни официални мача през 1942 година. И те завършват катастрофално. Първо губим като гост на Хърватия с 0:6, а след това в София сме пометени от Германия с 0:3.

В Загреб селекционерът Иван Радоев-Баба Рада пуска в титулярния си състав Кирил Симеонов-Джино, Стоян Богоев и Драган Луков-Аджията. На полувремето вместо Богоев се появява и Тодор Атанасков-Тозо.

Играчите на "Македония" се включват последни в тренировките в края на март, а мачът е на 11 април. В официалната ложа на стадиона е самият Ванче Михайлов заедно със съпругата си Менча Кърничева.

Това остава като една от най-големите загуби в историята на националите, като шестица сме отнасяли от доста малко държави. Най-крупната е 0:13 от Испания.

Нашите са напълно неориентирани на терена, като въобще не се противопоставят на домакините.

"Загубихме от доста по-класен отбор. Превъзхождаха ни по всички линии на играта", обяснява причините за загубата водачът на тима ни Климент Симеонов.

След около месец в София гостува “Граждански” (Загреб). И помита с 6:1 сборен отбор на българската столица, в която отново са включени състезатели от “Македония” (Скопие).

Срещу немците дебют записват Благой Симеонов, Богдан Видов и Любен Янев, а Джино и Тозо играят втори мач с екипа на България. Срещата е на 19 юли на стадион "Юнак". За него Иван Радоев е сменен от Никола Калканджиев, но и това не помага сериозно. Все пак обаче резултатът може да се счита за добър, след като в германския национален отбор са включени и австрийци от т.нар. "Вундертим".

За следващата година България планира цели осем приятелски срещи. Водят се преговори с унгареца Игнац Молнар за национален селекционер.

Вместо това изиграваме само една среща, която губим с 2:4 от Унгария.

Националният ни отбор приключва с мачовете до 8 октомври 1946 година, когато в Тирана започва балканско първенство.

Пускаме евреин срещу Германия

Българският национален отбор става известен в цяла Европа, след като Константин Мазников дръзва да пусне евреин, и то на мач срещу Германия. Срещата е на 2 октомври 1938 година на стадион "Юнак". Падаме с 1:3, а единственият ни гол е на Любен Ангелов-Старото.

Халфът на офицерския АС23 Бенжамен Аструг е повикан в последния момент и започва като титуляр. Притеснява се, но Ангелов го подкрепя и той излиза на терена, като записва единствения си мач за България. След като разбират, че става въпрос за евреин германците го преследват с по четирима на терена.

След четири-пет дни от АС23 го освобождават, като изтъкват, че бил провокирал нарочно немците с появата си на терена. Аструг преживява войната, като след нея записва няколко мача за "Чавдар" (София), предшественика на ЦСКА. След това се мести да живее в Чехословакия, където пък облича екипа на "Кладно". Дълги години работи в телевизията като звукорежисьор. Тезата във филма е, че треньорът на "Македония" Илеш Шпиц, унгарец, е бил заплашван със смърт в София, което просто не може да бъде вярно.

Самият Шпиц е спасен от концентрационните лагери, след като се намесва БНСФ. На него му е разрешено да напусне пределите на България и той отива в Англия. След това се прибира обратно в Унгария.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Ноември 09, 2011, 10:57:15
Автентичната снимка по-долу разбива на пух и прах лъжите на Дарко Митревски, че футболният отбор "Македония" отказвал да вдига ръка за поздрав  по немски модел, за което редовно били наказвани от гнусните българи да плащат глоби: http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1106793

(http://www.24chasa.bg/Images/Cache/Image_1106795_5.jpg)

Отборите на “Македония” (вляво) и “Левски” поздравяват публиката преди първия финал в Скопие.


Може само да се гадае дали спортистите са влагали нацистки смисъл в този поздрав с вдигната ръка, или пък това е прословутия спортен олимпийски поздрав, въведен след олимпиадата в Париж през 1924г. и породил огромно учудване на олимпийските игри в Берлин през 1936г., когато много олимпийски делегации (включително френската и канадската) дефилират пред Хитлер с вдигната напред дясна ръка.

Повече по темата за олимпийския поздрав: http://bkks.org/forum/index.php/topic,3088.msg20163.html#msg20163


(http://www.topendsports.com/events/summer/images/poster-1924.jpg)            (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/72/Gra_Rueb_Olympic_salute_1.jpg/100px-Gra_Rueb_Olympic_salute_1.jpg)


(http://rick21.files.wordpress.com/2008/08/huldiging1936.jpg?w=300&h=158)

These are 3 American medal winners in the high jump at the 1936 Berlin Olympics. The Berlin games where, according to the accompagnying story, Adolf Hitler had just left the stadium before this ceremony. It’s no the ‘Hitler salute’ they’re bringing, but the ‘Olympic salute‘. Like the swastika, the salute was spoiled in the western world for centuries


(http://vhec.org/1936_olympics/images/the_1936_games/3.jpg)

At the opening ceremonies in the Ski Stadium in Garmisch-Partenkirchen, the Canadian team marched past Adolf Hitler offering the Olympic salute, easily mistaken for the Nazi salute, 1936.


(http://i193.photobucket.com/albums/z221/touchesclouds/English-Olympic-Salute-2008.jpg)

English Olympic Salute, 2008
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Ноември 09, 2011, 11:45:15
Дарчето се оправдава и го усуква - направо да се разплаче човек!  :o
http://www.facebook.com/pages/The-Third-Half/206996676000939?sk=info#!/pages/The-Third-Half/206996676000939?sk=wall

Цитат
The Third Half To Whomever It May Concern,
To Whomever Who Might Be Interested,


THE THIRD HALF (Treto poluvreme) is a feature project inspired by true stories that happened in Macedonia during the Second World War.

One of them is the love story of Mrs. Marija Mladenovska, born as Neta Koen, a Macedonian Jew from a wealthy family who eloped with a Christian football player. Her father renounced her and her name was erased from her family list. Couple of years later, that would save her life - since those lists were used by the Bulgarian authorities during the round up and deportation of the Macedonian Jews to the gas chambers of Treblinka.
In 1998 Mrs. Mladenovska told her story to the cameras of the Shoah Foundation, and her testimony could be found in their archives under the code 46772 (http://dornsife.usc.edu/vhi/).

The second story this film is inspired by is the story of SK Macedonia, a local Macedonian football club led by a Jewish coach (named Ilesh Spitz) that got through to the final of the Bulgarian Championship. According to the Macedonian sports historians and the testimonies of the players of this club, the referees were instructed by the Ministry of Sport to annul their win in favor of the Bulgarian champion FC Levski. Later on, their coach Spitz was sent to a concentration camp along with his people - but was the only one who never got there since his players got him out of the train on its way to Poland.
You may find more information on this topic in the interview I made last summer with its goalkeeper Vasil Dilev, in those times the last living player of that club (Mr. Dilev recently passed away, but his testimony remains with us: http://www.youtube.com/watch?v=F9r40-2hRrI).

The historic background of this film is based on facts that could be found on the web page of the United States Holocaust Memorial Museum (http://www.ushmm.org/wlc/en/article.php?ModuleId=10006804), Yad Vashem Center (http://www1.yadvashem.org/odot_pdf/Microsoft%20Word%20-%206633.pdf) and the recently opened Memorial Center of the Holocaust of the Macedonian Jews (http://www.esefarad.com/?p=20060).

My artistic reconstruction of the scenes of the deportation of 7,148 Macedonian Jews by the Bulgarian authorities who, as Third Reich allies occupied Macedonia in 1941, was based on the consultations I had with one of the few Macedonian Holocaust survivors, Mr. Ichak Adizes (www.ichakadizes.com) and the late Moritz Romano, a member of the anti-fascist Macedonian resistance.
As a refference, I have also used the testimonies of other Macedonian Holocaust survivors interviewed in Ed Gaffney's documentary EMPTY BOXCARS (http://www.berenbaumgroup.com/joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=113%3Aempty-boxcars-a-film-by-ed-gaffney&catid=1%3Acurrent-projects&Itemid=18).

As you probably know, my film is (among others) supported by the Macedonian Film Fund, Macedonian Holocaust Fund and the Jewish Community of the Republic of Macedonia.

These are the facts about the movie that, according to the Bulgarian Members of the European Parliament, Mr. Andrei Kovacev, Mr. Stanimir Ilcev and Mr. Evgeni Kirilov, (quote) "sponsored by the Macedonian government, was insulting and contained historical manipulations, as it represented Bulgaria as a fascist country, responsible for the deportation of over 10,000 Jews from FYROM’s territories to Nazi death camps during World War II".

Well, these three gentlemen are right: I do say that Bulgaria during the WW2 was led by a fascist regime responsible for the deportation of 11,000 Jews from the Bulgarian-occupied territories Macedonia and Thrace.
So says my film.
So say the very few Macedonian Holocaust survivors whose entire families perished in the chimneys of Treblinka.
So says the archive of Yad Vashem.
And the archive of the United States Holocaust Memorial Museum.
And the archive of the Memorial Center of the Holocaust of the Macedonian Jews.
And Mr. Andrew Baker, president of the American Jewish Committee, and the US State Secretary Mrs. Hillary Clinton, who both held a speech during the opening ceremony of this recently established institution.

Are we all anti-Bulgarians and spread hatred against Bulgaria, as the Bulgarian medias accuse these days?
Do we all "build identity on the grounds of bad feelings towards the neighbours and bad relations", as Mr. Kirilov says?

Or is this just another act of Holocaust denial and the so-called "politics of revisionism", an ideology that is implicitly illegal in 17 European countries - including Bulgaria?

Sincerely,

Darko Mitrevski,
Writer and Director


Е, те така се бранят милиончетата на Грую (събрани от горките македонски данъкоплатци)!
Дори успял да вмъкне името на уважаемата Хилари Клинтън!
  :o
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Ноември 11, 2011, 12:01:59
Гледайте днес, 11.11.2011г.
Панорама - 11 ноември 2011г.

http://bnt.bg/bg/productions/about/67/panorama

Цитат
Какво ще видите в „Панорама”: - Криза по италиански – от мястото на събитието - Рокади в цайтност – телемост от Гърция - Пари и политика – Валентин Николов и Румен Овчаров - Жалба за справедливост – истории от Катуница - Полу-скандал в „Трето полувреме” - Светът в черно и бяло – ...

Ден на излъчване: петък
Час на излъчване: 21:00
Продължителност: 60 мин.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: disidente на Ноември 11, 2011, 09:56:41
Панорама: Полу-скандал в "Трето полувреме" -

http://www.youtube.com/watch?v=Ui60rcK0HZI

България и Македония - футбол, история и политика. Репортерът на „По света и у нас" Боряна Каменова разказва за един исторически мач между България и Македония, който още се играе. Поводът: филмът "Трето полувреме" на режисьора Дарко Митревски.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Ноември 12, 2011, 12:33:06
Панорама: Полу-скандал в "Трето полувреме" -

http://www.youtube.com/watch?v=Ui60rcK0HZI

България и Македония - футбол, история и политика. Репортерът на „По света и у нас" Боряна Каменова разказва за един исторически мач между България и Македония, който още се играе. Поводът: филмът "Трето полувреме" на режисьора Дарко Митревски.


http://bnt.bg/bg/news/view/64004/polu_skandal_v_treto_poluvreme
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Ноември 12, 2011, 10:29:40
Трето полувреме
http://i-macedonian.blogspot.com/2011/11/blog-post_10.html

И "Казабланка" (1942г.) впрегнат в анти-БГ пропаганда!  :o
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Саше Иваноски на Ноември 13, 2011, 02:42:39
Трето полувреме
http://i-macedonian.blogspot.com/2011/11/blog-post_10.html

И "Казабланка" (1942г.) впрегнат в анти-БГ пропаганда!  :o


МЕНТАЛНАТА МИЗЕРИЯ НА ЛАЖНИОТ ИДЕНТИТЕТ НЕМА КРАЙ.
ВО ОДБРАНА НА СОПСТВЕНИОТ ФАЛСИФИКАТ, СПРЕМЕН Е ДА
ВМЕТНЕ И АПСУРДНИ КОМПАРАЦИИ !!!
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Ноември 13, 2011, 07:30:07
Македонија сака да профитира од Холокаустот
http://www.plusinfo.mk/mislenje/317/Makedonija-saka-da-profitira-od-Holokaustot


Цитат
Во Македонија се наоѓа еден од само четирите големи меморијални центри на Холокаустот во светот (останатите се во Ерусалим, Вашингтон и Берлин). За земја со 2 милиони жители и едвај 130 Евреи, како и со туризам невреден за споменување, ова е навистина чудна околност. Фактот, пак, дека Хитлеровата „Мајн Кампф“ е бестселер во Македонија и дека постарите луѓе сѐ уште веруваат на антисемитските мрачни измислици  ја прави целата работа лакрдија. Но тоа не се единствените манифестации на отворен антисемитизам: на телевизијата Сител, најголемата телевизиска станица во земјата, и во „Публика“, саботниот прилог на „Дневник“, најтиражниот весник во Македонија, го обвинуваат Џорџ Сорос за разни пеколни намери кон Македонија и секогаш, без исклучок, го наведуваат како „Евреин“. Еден од информативно-политичките неделници со голем тираж пак редовно објавува статии за теориите за заговор, во кои Евреите се значително присутни. Неговиот сопственик еднаш ми кажа дека, според него, мојата задача во Македонија била да организирам преземање на земјата од страна на „добрите Евреи“. Исто така, на интернет има многу антиеврејски коментари напишани од Македонци.

Како и големото мнозинство еврејски заедници во Европа, еврејското население во Македонија – на број 7.400 луѓе – било комплетно погубено во текот на Холокаустот. Како и големото мнозинство народи во Европа (со неколку впечатливи и благородни исклучоци), Македонците седеле и со прст не мрднале за да помогнат.  На трендот се спротивставиле само неколкумина храбри Македонци. Тивкото мнозинство со мерак си ги присвојувале предметите и имотите на истребените Евреи и уво не ги заболело!  Сеопфатен приказ на Холокаустот во Македонија може да прочитате во книгата на историчарот Џени (Зени) Лебл. А за морничав и, што се однесува до Македонците, засрамувачки приказ на премрежијата на еден од преживеаните, гледајте го документарецот за Исак Адижес на Еитан Орен. Посебно обрнете внимание на „добредојдето“ што Македонците во непосредната околина му го приредиле на Адижес кога после неколку децении се вратил за да го посети домот на предците.

Од она што можев да го видам, меѓу Македонците вирее антисемитизам. Малкумината Евреи кои се останати тука се свесни за тоа: јас како Евреин од Израел добивам напади од нив затоа што ја критикувам Владата и со тоа, веројатно, ќе го насочам гневот на населението и на власта кон еврејската популација. Со право или не, тие својот статус го гледаат како премногу нестабилен и зависен од другите.

Сепак, Македонците се несклони кон конфликти и нивната лепеза на антисемитизам е релативно бенигна и далеку од вирулентна. На Евреите главно им се плашат и им се восхитуваат поради тоа што „тие владеат со светот и со САД, со медиумите и со банките и со сите пари на светот“. Таквиот страв и „почит“ (кој е слабо замаскиран стереотип, натопен во омраза и завист) се исто така форма на антисемитизам. Нејсе, музејот на Холокаустот – кој што речиси целосно беше финансиран со приходите од продажбата на денационализираните имоти на ликвидирани Евреи, набрзина прогласени за луѓе без наследници од страна на македонските власти, е македонскиот начин да се подмитат Евреите да им помогнат во нивните економски и геополитички премрежија. И ако ги тргнеме настрана надмените говори, македонските високодостојници – кои ту покажуваа дека им е здодевно, ту неприкладно се смешкаа – ги кажаа отприлика претходно наведениве работи на свечената церемонија на отворањето.

Како и обично, Евреите соработуваа: „водачите“ на еврејската заедница ги прибраа ничиите пари и изградија бел слон од музеј во некогашното Eврејско маало. Сега кога тоа е завршено, би било убаво да ги видиме сметките за парите кои ги придонеле мртвите Евреи, а се потрошени од живите во текот на процесот што траеше повеќе години.

Антисемитизмот е само еден вид во менажеријата гласини, теории на заговор, метаистории и метафизика. Суеверијата, предрасудите и клеветите бујат на скапаното тло на дезинформации, лоши информации и недостиг на информации. Во празнината создадена од недоверливите, исполитизирани и корумпирани медиуми, слободно вртат печатниците на гласините. Тоа е тумор предизвикан од исчезнувањето на довербата, кое е со толкав замав што комуникацијата е целосно оневозможена. Недовербата е главна карактеристика на Истокот (од Русија до Албанија). Граѓаните и политичарите, бизнисмените и владите, медиумите и нивните консументи, производителите и давателите на услуги, болните и нивните лекари – сите се со недоверба едни кон други, сомневајќи се во задни намери и нечесност. И сите тие многу често се во право што размислуваат така.

Станува збор за еден кафкијански, затворен универзум во кој што ништо не е такво какво што изгледа. Овој длабок расцеп меѓу појавното и суштината, фасадата и вистината, Потемкиновите села и реалноста, е едно од лицата на секојдневниот живот, на секојдневните интеракции, на најбезначајните активности. Со силен жар се трага по мотиви: зошто го стори тоа, што сака да постигне, зошто не избра друг начин, зошто тука, зошто со нас, зошто сега, што може да научиме од ова? Трескавично се трага по информации, се отфрла видливото, се жонглира со податоци, избиваат жестоки дебати, изникнуваат верзии кои набргу потоа се потиснати од нови... Станува збор за трескавичен ритуал, за тропотот на спротивставени образложенија, за теории кои се конструираат а потоа се фрлаат во заборав.

Во срцевината на сѐ е неподносливата неизвесност на постоењето. Политичката неизвесност во комунизмот е заменета со економската неизвесност од злокобната форма на капитализмот, кој го наследи. Заглавени во тесни канцелариички, граѓаните во комунизмот барем имаа сигурна работа во мастодонтската бирократија или во некоја полураспадната фабрика, произведувајќи беспотребни документи или неквалитетни стоки. Основната егзистенција беше имплицитно гарантирана од клептократијата која што владееше со нив, и, во принцип, секогаш беше можно да се игнорира моралната реа и да се приклучиш на номенклатурата, и со тоа веднаш да се искачиш на погорно скалило. Корупцијата, крадењето и непотизмот беа толерирани од државата како начини за надополнување на приходите. Животот беше безличен, но безбеден се додека човек не се вмеша во политика и се додека сервилно ги голта горчливите апови на премолчаното одобрување и соработката. Големото мнозинство (со исклучок на СССР во текот на владеењето на Сталин) не страдаа од произволната каприциозност на историјата. Тие пропаѓаа бавно во своите станбени блокови, морално дегенерирани и без имот, но беа спокојни за иднината, која беше слика во огледало на минатото.

Во текот на оргијата на легализиран грабеж на државниот имот што се претставуваше како приватизација, милиони станаa технолошки вишок, додека илјадници се збогатија од организираното крадење. Резултат на тоа беа нестабилност, неизвесност и страв. Во ваквиот свет масите трескавично бараа причина, шема, метод во лудилото, образложение, без разлика колку ќе биде злокобно и пеколно. Се беше подобро од навидум случајните природни сили кои се истурија врз нив со огромен жар. Дури и „Светска влада“ (фаворит), Илуминати (движење слично на Слободното масонство, но многу позлокобно), Евреите, САД, вонземјаните. Најголемата теорија на заговор – Фениксот на религијата – се прероди од пепелта во која ја столчи комунизмот. Во густата магла на ирационалноста избликнаа купишта мистични верувања и секти и култови.

Така, секој настан, без разлика колку безначаен, секоја појава, без разлика колку невлијателна и секоја коинциденција, без разлика колку случајна, попримаат митско значење. Луѓето во овие сфери со себе ги носат своите комплицирани сложувалки. Тие секое ново делче го прифаќаат со фанатизам на нов верник. Тие триумфално извикнуваат при секој нов „доказ“ за нивната климава теорија, при секој податок, при секоја гласина. Работите не се случуваат туку така – шепотат заговорнички – туку се диктираат од горе, се уредуваат, се регулираат, се спречуваат, или пак се поттикнати од „нив“. Група од 400 го владее светот. Тоа се Евреите, тоа е српската мафија, или пак бугарската....  Или пак Американците коишто планираат да доминираат (што јасно го става и Косово во контекстот). Тоа се богатите и моќните, кои се објекти на завист и восхит измешан со страв, на силна омраза и гнев. Тие се одговорни. Ние ја плаќаме цената – ние, малечките, немоќните, сиромашните. Нема надеж, така било отсекогаш. Разликите меѓу нас и нив се преголеми. Отпорот е осуден на пропаст.

Зошто е избран овој претседател? Се знае, Западот така сакал. Или пак политичките партии кои се спогодиле да ги наместат изборите. Или пак богатиот бизнисмен којшто го поддржал. Што е вистинската намера на странските инвеститори кои доаѓаат на овие места заборавени од Бога ако не да навлезат и да воспостават долготрајна доминација? И не е ли правилно да се претпостави дека сите странци се шпиони, дека сите Евреи соработуваат, дека соседите би сакале да не освојат и да не потчинат, дека светот е колосален куклен театар? Со други зборови, не ли е вистина дека ние сме марионети – жртви – во театар што го создал некој друг? Тие го филтрираат тоа што не се согласува со нивните убедувања, не се согласува со нивните сомнежи, не се вклопува во нивните шеми...

Ова пренесување на одговорноста донесува спас од срамот и одговорноста. Вината се отфрла со симболично и ритуално префрлање врз друг. Стравот се гасне со создавање уверувања за пеколни планови. Станува збор за силни психолошки мотиви. Тие даваат структура на безличното, воведуваат ред во хаосот на доблесниот нов свет на економиите во транзиција. Стихијата се заменува со неменливите „вистини“, можностите со сигурното, заканите со „знаење“. Тоа е повторно градење и повторно освојување на загубениот рај преку отфрлање на дрвото на познанието.

Токму оваа хипер-будност, овие сеприсутни сомнежи, овие инстантни решенија произведени од кревките псевдо-теории и заговори, го прават човекот од Исток толку подложен на манипулација, толку ранлив, толку спремен да учествува во својот пад. Маѓепсани од овие митови што самите ги ткајат, восхитени од сопствената параноја, под клетвата на магичното, незрелото, размислување – некритичко, неаналитичко, неправилно – тие се целосно ранливи пред измамниците и шарлатаните, пред манипулаторите и демогозите – и ги доживуваат токму оние закани од кои на почетокот сакале да се одбранат.

Сем Вакнин
Главен уредник на „Глобал Политишан“Macedonia's Hopeful Holocaust
http://www.globalpolitician.com/26781-macedonia-holocaust-jews-anti-semitism
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Ноември 13, 2011, 10:58:25
Дарко се оправдава и обвинява БККС!  :-X

http://www.youtube.com/watch?v=AJIt6iV-ruc&feature=player_embedded

http://www.youtube.com/watch?v=btj6yeyGei0&feature=player_embedded

Осигурени са му и клакьори от БГ ...  :o
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Корени на Ноември 14, 2011, 10:50:20
"Трето полувреме" или македонските лъжи за България  http://www.youtube.com/watch?v=XvlZCU_k06Y
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Ноември 16, 2011, 07:18:25
http://www.macedonianspark.com/mk/vesti/mediainternet/672------1-  :o
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Ноември 17, 2011, 05:47:52
Вече и на Euronews - има го на множество езици:

Macedonian film sparks anger in Bulgaria
http://www.euronews.net/2011/11/11/macedonian-film-sparks-anger-in-bulgaria/

Le film de la discorde entre la Macédoine et la Bulgarie
http://fr.euronews.net/2011/11/11/le-film-de-la-discorde-entre-la-macedoine-et-la-bulgarie/
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: bagain на Ноември 20, 2011, 12:58:09
(http://i3.ytimg.com/vi/b_07h_-3wBE/default.jpg)

http://www.youtube.com/watch?v=b_07h_-3wBE&feature=related
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Ноември 20, 2011, 09:19:05
Вече и на Euronews - има го на множество езици:

Macedonian film sparks anger in Bulgaria
http://www.euronews.net/2011/11/11/macedonian-film-sparks-anger-in-bulgaria/

Le film de la discorde entre la Macédoine et la Bulgarie
http://fr.euronews.net/2011/11/11/le-film-de-la-discorde-entre-la-macedoine-et-la-bulgarie/

Същото го има и в руска версия:

Вторая треть чаши

http://ru.euronews.net/2011/11/11/macedonian-film-sparks-anger-in-bulgaria/
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Ноември 22, 2011, 12:26:14
Поредната македонска подигравка с България и гавра с историята!

http://www.vmro-varna.com/Porednata-makedonska-podigravka-s-Balgariya-i-gavra-s-istoriyata-index551.html
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Ноември 27, 2011, 02:17:41
Хунзите в атака:

http://www.setimes.com/cocoon/setimes/xhtml/en_GB/features/setimes/blogreview/2011/11/26/blog-03
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: fmi на Декември 01, 2011, 12:00:49
Дорис Пак беше потресена от лъжите в македонските медии по повод интервю, което тя никога не е давала за филма "Трето полувреме"
Вижте след 14:55. На немски е изказването на госпожата.
http://www.europarl.europa.eu/ep-live/BG/committees/video?event=20111129-1400-COMMITTEE-AFET&vodtype=Vod#anchor1
Чуйте и целия запис, ще чуете как и български и гръцки евродепутати зададоха много неудабни въпроси, а да не говорим за г-н Илчев, който в прав текст се подигра с министър Поповски.
Илчев: "... Според международно признатата Карнегиева анкета в Македония има 1,2 милиона българи. Те "изчезнаха" след 2WW и сега всички ние се питаме - има ли българи в Македония или няма ? (иронично). По моето скромно мнение има - 100 хил. са подали молби за български паспорти, а 40 хил. вече са получили такива."
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Декември 03, 2011, 01:38:18
Андрей Ковачев: Провокациите спрямо България не допринасят за европейската интеграция на Македония

http://focus-news.net/?id=f19807

02 декември 2011 | 18:26 | Агенция "Фокус"
Начало / Мнение

Д-р Андрей Ковачев, ръководител на българската делегация в Групата на Европейската народна партия (ЕНП) в Европейския парламент пред Агенция „Фокус”.

Фокус: Г-н Ковачев, във връзка с филма „Трето полувреме” и писмото, което трима евродепутати изпратихте до еврокомисаря по разширяване Щефан Фюле имаше доста коментари в македонските медии. Имате ли някакъв отговор от еврокомисаря по тази тема?
Андрей Ковачев: Нямаме отговор от еврокомисаря, но аз говорих с г-н Фюле. Той е запознат, благодари за нашата информация. Трябва да направя едно много важно уточнение – това писмо не е свързано само и изключително с така подготвения филм „Трето полувреме”, а въобще с практиката в Република Македония да се намират всякакви поводи за антибългарска кампания, свързана предимно, с историята и с митологията, която тази република иска да закрепи. Митологията, на която се гради националният идентитет на т.нар. македонци, който е изграден абсолютно върху антибългарска теза. Що се отнася до филма, ние в нашето писмо алармираме за възможност за изопачаването на историята в него. Обявен е за филм от национален интерес за Македония, във време на криза е дотиран от македонската държава с над 1 млн. евро субсидия и ние се притесняваме, че той ще представи депортацията на евреите от тези територии тогава в светлина, която е предимно антибългарска. Смятаме, че това не е начинът за помирението между нашите две държави. Разбира се, че трагедията, която се е случила тогава с тези хора, не само че никога не трябва да бъде забравена, но да се каже цялата истина за това, което се е случило. Кои са държавите, които са спасили всички свои граждани евреи през Втората световна война – България и Дания. За огромно съжаление, българската държава тогава не е могла да спаси и тези хора.
Нашето желание не е било да се концентрираме върху тези аспект или върху този филм само, а върху цялостната политика в Република Македония. Тя, за съжаление, изопачава историята, за да може да изгражда своя национален идентитет, националната идентичност, базирана върху тезата, че тези хора нямат нищо общо с България, че са наследници на Александър Македонски (крадейки и от гръцката история), че цар Самуил е македонски цар (крадейки българската история) и крадейки, разбира се, основно по-новата история преди 1944 година и борбите за освобождение на българите от Македония от турско господство.
Фокус: По темата евроинтеграция и добросъседство кое е най-важно, кое не трябва да се забравя?
Андрей Ковачев: Ние винаги сме заявявали, че България и българските депутати са за колкото се може по-бърза интеграция на Република Македония в ЕС. Само чрез европейска интеграция тези несправедливости от миналото могат да бъдат преодолени и ние заедно, ръка за ръка, да изграждаме нашето общо бъдеще като две най-близки страни, които имат обща история.
Непризнаването на тази обща история и провокациите спрямо България не допринасят за европейската интеграция на Република Македония. Ние винаги сме призовавали нашите колеги и приятели от Република Македония да честваме общо нашата обща история, тя да не ни разделя, да ни обединява и да не търсим в историята аргументация за постигане на политически цели от нашето съвремие. Напротив, ние имаме да решаваме толкова много други задачи – икономически, транспортни, ако искате – ние нямаме още жп връзка между София и Скопие, трябва да оправяме пътища, трябва да инвестираме за развитие на регионите около границата и, разбира се, в общия европейски дом, в който границите един ден ще станат символични, така че тези несправедливости, които са се случвали в процеса на евроинтеграция да бъдат заличени.
Фокус: Има ли европейски препоръки срещу езика на омразата?
Андрей Ковачев: Вече в няколко доклада на резолюция на ЕП това е залегнало с препоръки към Република Македония да се въздържа от използването на т.нар. „език на омразата” към всички етноси, особено, разбира се, към хората, които открито заявяват своето българско етническо самосъзнание или български етнически произход. За съжаление, в Македония сега може да си всякакъв, но в момента, в който кажеш, че си българин, се опитват по всякакъв начин да те санкционират – чрез напускане на работа, чрез други лостове за натиск, включително фабрикуване на съдебни процеси, което не е европейска практика. Няма нищо лошо открито да заявят и не би трябвало да има някакъв проблем открито да заяви някой гражданин в Република Македония, че - да, той, неговото семейство, са били и са българи, с български произход. Фактически това е истина за огромната част от гражданите на Република Македония, но поради огромните репресии, които са се случвали - и по време на сръбската окупация преди 1941 г., и след 1944 г. по време на югокомунистическата диктатура, има огромен страх у хората да признаят истината, да признаят своя български етнически произход.
Това, според нас, за съжаление, е спънка в момента за интеграцията на Република Македония и то не работи за никой, нито за управляващите. Ако те наистина биха искали Македония колкото се може по-бързо да стане част от ЕС, няма нужда да робуват на старата югокомунистическа митология за това, че двата народа са абсолютно отделни, нямат нищо помежду си македонският и българският народ.
Фокус: Защо се занимавате с евроинтеграцията на Македония, все пак това е процес, който предстои и на други балкански държави? Някой би казал, че го правите тенденциозно.
Андрей Ковачев: Напротив, ние се занимаваме с евроинтеграцията на всички Западни Балкани – Сърбия, Босна и Херцеговина, Черна Гора, Албания, разбира се. Но, пак казвам, като най-близък народ, ние не можем да не искаме да помогнем на гражданите на Македония да станат колкото се може по-бързо част от ЕС. За да им помогнем, им казваме просто: Недейте да продължавате комунистическата политика и на Коминтерна, и на Югославия след 1944 г. за провокации срещу България и за натрапването на омраза към България и страх от това да признаеш, че твоите корени са български, няма смисъл от това, освен политическите краткосрочни дивиденти за спечелването на някой избор в Македония.
Както Германия и Австрия са много близки народи, така и България и Македония са изключително близки народи с обща история.
Имаме общо минало, това не могат да го фалшифицират, няма как да кажат, че Цар Самуил е македонски цар и не е бил български цар. Историята е такава, каквато е, важното е нашето общо бъдеще в Европа.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Декември 11, 2011, 12:51:12
Цар Борис ІІІ - нацист или спасител – 1 част
http://tv7.bg/news/bulgaria/2920482.html

Цар Борис ІІІ - нацист или спасител – 2 част
http://tv7.bg/news/2920702.html
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Декември 11, 2011, 02:12:23
"Трето полувреме" е създаден от омраза към българите

http://www.cross.bg/1268313

http://coming.actualno.com/news_371103.html
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Декември 16, 2011, 12:54:56
Македонски филм внушава, че избиваме евреи

http://www.btv.bg/shows/tazi-sutrin/videos/video/1681546569-Makedonski_film_vnushava_che_izbivame_evrei.html
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Декември 16, 2011, 09:57:58
Doris Pak, MEP:

http://www.youtube.com/watch?v=-7yxTocipCk&feature=player_embedded
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Декември 18, 2011, 01:17:14
Дарко разкрива лични данни на журналистите от БТВ, но не и своите:

http://www.facebook.com/pages/The-Third-Half/206996676000939?sk=info#!/pages/The-Third-Half/206996676000939?sk=wall

Цитат
POKANA 15.12.2011, 10:53

Здравейте, господин Митревски!
Прякото ни включване(LIVE) утре (16.12.2011) ще бъде от Централния площад в Скопие. Ефирът ни започва в 07:45 сутринта македонско време (08:45 българско). Екипът ни ще бъде поне един час по рано на площада, за да обезпечи технически включването. Ще ви очакваме там.

... Поздрави!

Иван
tel.: 00395 897 88 91 24
[email protected]
[email protected]

ODGOVOR 15.12.2011, 11:48

Gospodine Georgiev,

Terminot mi odgovara, no ne i lokacijata. Nitu jas nitu mojot proekt ne sme mediumska reklama za centralnoto ureduvanje na gradot Skopje ili pak za proektot "Skopje 2014".
Spored mene, eksterierna lokacija ne e najdobar izbor za intervju (zaradi graskata bucava i slucajnite minuvaci ciisto reakcii ne mozeme da gi predvidime), no dokolku insistirate na takvo nesto - edinstveno logicno mesto bi bil spomenikot na postradanite makedonski Evrei (pred Domot na gradeznicite, prasajte bilo koj taksist kade e toa) ili pak pred Tutunskiot kombinat od koj 7.148 luge od strana na vojskata i policijata na togasnoto Carstvo Bugarija se dovedeni od svoite domovi, cuvani nekolku denovi vo necovecki uslovi i potoa kaceni na vozovite na Bugarskata drzavna zeleznica vo pravec na logorot na smrtta Treblinka.
Ve molam do vecerva da me izvestite koja od ovie dve lokacii poveke Vi se dopaga.

Darko Mitrevski
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Декември 19, 2011, 10:24:32
Ким обучава скопските управници как се снима филмов проект от национален интерес!  ;D  ;D  ;D

 (http://www.picvalley.net/u/1996/62268532123613201013243297883t8Xv5fJcRjotE8WDO03.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/1996/62268532123613201013243297883t8Xv5fJcRjotE8WDO03.JPG)

Зад камерата г-н Дарко Митревски с химикалката внимателно записва ценните съвети на любимия ръководител, другаря Ким.  ;D  ;D  ;D
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Декември 21, 2011, 01:42:08
Македонски лъжец върза тенекия на БТВ
http://www.novini.bg/news/38764-%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%BB%D1%8A%D0%B6%D0%B5%D1%86-%D0%B2%D1%8A%D1%80%D0%B7%D0%B0-%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D0%BA%D0%B8%D1%8F-%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D1%82%D0%B2.html

Цитат
Македонският псевдорежисьор Дарко Митревски върза тенекия на БТВ и не се появи на уговорената среща на централния площад на Скопие.

(http://www.novini.bg/uploads/news_pictures/2011-50/big/makedonski-lyjec-vyrza-tenekiq-na-btv-41794.jpg)

Дарко Митревски във величествена македонска поза
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Декември 22, 2011, 09:07:18
Величествениот го отсвири третото полувреме 
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=122111853529&id=9&prilog=0&setIzdanie=22461 
   
Цитат
Во теоријата, филмот го имитира животот. Сега животот го имитира филмот, велат познавачите, објаснувајќи ги протестите на публиката, која откако навикна на реални шоуа, заборави како да гледа фикција без да бара историска веродостојност во неа 
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: disidente на Декември 22, 2011, 11:14:56
ДА Е ОВА ИЗОЛИРАН СЛУЧАЙ, МОЖЕБИ И РЕАКЦИИТЕ БИ БИЛЕ МИНОРНИ. НО, КОГА ТОА СЕ ПРАВИ КОНТИНУИРАНО, СО ДЕЦЕНИИ, ДУРИ И ДА Е КАПКА ПО КАПКА, ЧАШАТА КЕ СЕ ПРЕЛИЕ И ТОА Е ТОА ШТО "ИНТЕЛЕКТУАЛЦИТЕ" ВО МАКЕДОНИЯ МОРА ДА ГО РАЗБЕРАТ. ОМРАЗАТА, НАМЕТНАТА ПО СРПСКИ ТЕРК КОН БУГАРИЯ СЕ ГЛЕДА ОД АВИОН. ТИЕ ШТО ГИ ПОЗНАВААТ РАБОТИТЕ, ЯСНО ИМ Е ЗОШТО Е ТАКА. НА ТОЙ НАЧИН СЕ БРАНИ ДЕЦЕНИСКИОТ ФАЛСИФИКАТ. АКО СЕ НОРМАЛНИ СОСТОЙБИТЕ, ИСТИОТ ТОЙ ФАЛСИФИКАТ БИ ПАДНАЛ КАКО КУЛА ОД КАРТИ. ЗАТОА МОРА ДА СЕ ОДРЖУВА ТЕНЗИЯТА ВО ОДНОСИТЕ СПРЕМА "БУГАРСКИОТ ФАШИСТИЧКИ ОКУПАТОР". Е СЕГА, АКО ИМ Е ИНТЕРЕС МАКЕДОНИЯ СЕПАК ДА СЕ ПРИДВИЖИ НАПРЕД, ОВА СРПСКО "КОЛО" КЕ МОРА ЕДЕН ДЕН ДА ПРЕСТАНЕ.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Декември 25, 2011, 06:06:24
„Трето полувреме” или сага за българската слепота

http://www.eurochicago.com/2011/12/vtreto-poluvremev-ili-saga-za-balgarskata-slepota/
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Декември 25, 2011, 02:47:31
Дарко отново в акция!

http://www.youtube.com/watch?v=KfmBPJBuOrA&feature=player_embedded#!

Обърнете внимание на 12:20 min ! Дарчето казва, че спасението на БГ евреи било фалшифицирано!  :o
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Декември 26, 2011, 11:34:13
Songs of life - Movie for salvation of 49000 Bulgarian Jews

http://bg.cross.tv/32032
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: опълченец на Декември 29, 2011, 07:23:23
Нетпрес, Македония: Евродепутатът Дорис Пак твърди, че не е давала интервю за „Трето полувреме”

http://www.focus-news.net/?id=n1598504

Скопие. Евродепутатът Дорис Пак твърди, е не е давала интервю за македонски медии, в което да отправя критики до тримата български евродепутати, изпратили писмо до еврокомисаря по разширяването Щефан Фюле, в което го информират за манипулация на историята във филма „Трето полувреме”, съобщи македонското електронно издание Нетпрес, като се позовава на Агенция „Фокус”. По време на срещата на комисията по външни работи на ЕП на 29-ти ноември, след изказването на македонският външен министър Никола Попоски, Пак е заявила: "Смятам, че трябва да кажа още нещо за медиите. От моя колега Ковачев чух, че са ме цитирали македонски медии с изказване срещу българските си колеги. Не съм давала никакво интервю, дори не знаех за нещо подобно. Нито съм казвала подобно нещо във връзка с писмото. Но ме цитират на половин страница. Не мога да се изказвам във връзка с това. Моля хората, които стоят зад това или тези, които са политически отговорни, да не изкривяват думите и да цитират коректно".

Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Јануари 01, 2012, 04:23:17
България да се гордее със спасяването на своите евреи

http://www.youtube.com/watch?v=3e4_sNWKK2k&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=eIHlDOa6Opk&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=HA_2TVxIU-c&feature=related
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Јануари 03, 2012, 02:51:24
Дарче като философ и "светец":
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=123011217486&id=13&prilog=0&setIzdanie=22470

(http://www.novamakedonija.com.mk/Uploads/News/darkomitrevski-nova[6].jpg)
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Јануари 08, 2012, 07:26:41
"Антифашистите" на "Македония" во братска прегръдка со "окупаторите-фашисти" од Левски под БГ трикольор!  ;D

(http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/406501_2753354964672_1581624596_32415432_1506929314_n.jpg)

Дека е "документалистот" Дарче да коментира това?  8)
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Јануари 11, 2012, 09:52:16
http://www.youtube.com/watch?v=gRtkKZh9UcA&feature=player_embedded
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Јануари 18, 2012, 02:50:24
ВИДЕО: Се појави трејлерот за „Трето полувреме“  :o

http://www.plusinfo.mk/vest/30188/VIDEO-Se-pojavi-trejlerot-za-Treto-poluvreme
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Јануари 19, 2012, 11:35:28
Излезе трейлърът на скандалния филм "Трето полувреме"

http://world.actualno.com/news_375029.html
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Ortodox на Јануари 19, 2012, 12:11:15
От много време, систематично се появяват провокативни материали, изказвания и др. действия по въпроси, свързани с холокоста на евреите от новоприсъединените територии. Дали е някаква еврейска конспирация, имаща за цел "обезщетения и пенсии", дали е нещо югославско, целящо да омекоти представата на света за зверствата по време на юговойните и режима на Милошевич, но ето че се появи "Трето полувреме"...Скоро след 1989 тръгнаха приказки с половин уста за признаване на ролята на България за унищожението на около 11 000 евреи, после се оказа че са някакви неправителствени организацийки, препитаващи се от помощи, обезщетения и пенсийки. И понеже Германия винаги плаща, стига някой евреин само да спомене, че някой негов познат е загинал и когато е научил това, безкрайно е страдал...Може би защото Германия винаги плаща и защото за "отричане и оспорване на холокоста" се смята, ако само изкажеш съмнение, че не са били 6 млн., ами 5 999 999, и това се наказва, каквато глупост има и в Америка с "афроамериканството", може би затова никой не направи проблем при Обединението... Инициативите към България тогава бяха прекратени вероятно, защото страната не разполагаше със средства за изплащане на подобни обезщетения или заради началото на края на Югославия. Ето няколко линка, подхранващи съмнения в двете посоки: световна еврейска конспирация и югоносталгия с антички привкус:

http://www.jewishfederations.org/page.aspx?id=68270 (http://www.jewishfederations.org/page.aspx?id=68270)

http://israeljewishnews.blogspot.com/2011/02/bulgarian-holocaust-atrocities-revealed.html (http://israeljewishnews.blogspot.com/2011/02/bulgarian-holocaust-atrocities-revealed.html)

http://sofiaecho.com/2011/02/18/1045921_end-bulgarias-whitewashing-of-holocaust-truth (http://sofiaecho.com/2011/02/18/1045921_end-bulgarias-whitewashing-of-holocaust-truth)

Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Јануари 19, 2012, 01:07:38
Објавен првиот трејлер за „Трето полувреме“

http://www.novamakedonija.com.mk/DetalNewsInstant.asp?vestInstant=2517
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Јануари 23, 2012, 03:49:38
Още за културните извращения в Скопие

http://news.ibox.bg/opinion/id_1111584348

Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Јануари 29, 2012, 05:03:32
Д-р Сава Станев: На мача между отборите на „Македония” и „Левски” през 1943 г., обстановката на стадиона беше приятелска
http://www.focus-news.net/?id=n1615065

29 януари 2012 | 11:31 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония

Цитат
Варна. Аз лично присъствах на мача между футболните отбори на „Левски” и „Македония” – Скопие през 1943 година на стадион „Юнак”. Охраната на мача се състоеше само от 5 - 6 полицаи в самия стадион и двама конни жандарми на входа, въпреки, че на срещата имаше хиляди зрители. Това заяви за Радио „Фокус” – Варна д-р Сава Станев, който лично е присъствал на срещата. Той е роден в Северна Добруджа, завършил е гимназията в Кюстенджа, а през 1939 година е записал медицина в Букурещкия университет. „Когато Северна Добруджа се присъедини към България в 1940 г., се прехвърлих в София. Там с мои колеги студенти бяхме запалени футболни фенове и не пропускахме мач. По този начин попаднах и на тази паметна среща, която напоследък стана много актуална заради филма от Република Македония „Трето полувреме”, посочи д-р Станев. Той допълни, че много добре си спомня един от играчите на „Македония” – Джино Симеонов. „Той играеше ляво крило и беше много добър. Целият стадион скандираше името му, защото имаше и гости от Скопие, освен това той беше и български национал. Много добре си спомням мач срещу националния отбор на Германия, в който той защитаваше цветовете на България”, подчерта Сава Станев. По неговите думи, обстановката на стадиона е била дори приятелска и не е имало никакви ексцесии. „Не си спомням на този мач да е имало спречквания или грубости между двата отбора, дори след като свърши мача, играчите от двата обора се прегръщаха защото и извън терена те се познаваха и бяха приятели”, каза д-р Станев.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Јануари 30, 2012, 08:40:05
Дневник, 29.01.2012
Гръцките евреи до ООН: Отбележете и ролята на България за депортирането на сънародниците ни

http://www.dnevnik.bg/sviat/2012/01/29/1755230_gruckite_evrei_do_oon_otbelejete_i_roliata_na/

Цитат
Централният съвет на еврейските общности в Гърция поиска от ООН когато се отбелязва, че България е спасила своите евреи по време на Втората световна война, официално да се посочва и ролята на българите за геноцида над гръцките евреи.

"Българите спасиха своето еврейско население в замяна на евреите от другите територии под техен контрол", се казва в писмо, изпратено до департамента на световната организация за информация и неправителствени организации. "В името на историческата памет на нашите братя, жертви на българските жестокости  в нашата страна по време на Холокоста, ние ви призовава ме да включите тази малка и "неразказана" част от историята във вашите справочници."

Писмото на съвета е в навечерието на Международния ден в памет на жертвите на Холокоста, на който фокусът е върху "малко известната роля на български народ в спасяването на българските евреи по време на тези трагични години от нашата история".

В информацията на агенция JTA се допълва, че "българските окупатори на Североизточна Гърция са предали близо 4000 гръцки евреи на нацистите за тяхното избиване. Колаборационисткото българско правителство в същото време е предприело мерки за защита на собственото си еврейско малцинство, допълва агенцията.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Саше Иваноски на Јануари 31, 2012, 02:35:56
                      (http://www.picvalley.net/u/2750/124881050917325587651328016885VlkJGraVH3HF7IAOqFBt.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2750/124881050917325587651328016885VlkJGraVH3HF7IAOqFBt.JPG)

Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Февруари 02, 2012, 07:31:32
Фалшив вагон на БДЖ - занесен и в САЩ!  :o


ВО ГОЛЕМ ЦЕНТАР ЗA ХОЛОKАУСТОТ ВО АРИЗОНА ЌЕ ИМА ПРЕДМЕТ ОД МАKЕДОНИЈА
Вагон во кој се транспортирале македонските Евреи - експонат во САД

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=B134803EDAA8634094A0DCF3C7D0F18D

(http://www.dnevnik.com.mk/WBStorage/Articles/675FD7A96DEBF846B05281C187149948.jpg)

Цитат
Ист вагон, за кој музејските работници се речиси сигурни дека бил користен за грозоморниот чин  веќе е изложен во Меморијалниот музеј на холокаустот во Скопје

Вагон од Македонија во кој пред седумдесетина години биле депортирани македонските Евреи во концентрационите логори на смртта ќе биде главен експонат во Музејот на холокаустот кој треба да се гради во градот Чендлер, Аризона, САД. Вагонот пред неколку дена тргна од Скопје, а во понеделникот од пристаништето во Солун замина за Аризона. Ист вагон, за кој музејските работници се речиси сигурни дека бил користен за грозоморниот чин, веќе е изложен во Меморијалниот музеј на холокаустот во Скопје. Американската институција побарала помош од Македонија преку д-р Мајкл Берeнбаум, светски познатиот изучувач на холокаустот кој беше проект-директор на Меморијалниот музеј на холокаустот во САД и главен автор на концепцијата на нашиот музеј. Македонските кустоси во соработка со „Македонски железници“ успеале да пронајдат уште еден вагон, последниот во земјава, кој деновиве е испратен во САД.-

Претставниците на еврејската заедница во Аризона не може да пронајдат ваков експонат на нивна територија. Вагони нема ниту во земјите од Европската Унија, бидејќи старите вагони што не се употребуваат се преработуваат како старо железо. Откако побараа помош, исконтактиравме со „Македонска железница“ и успеавме да пронајдеме уште еден вагон. За жал, не можеме со сигурност да потврдиме дека во вагоните се пренесувале луѓе. Но, според архивската документација и фотографиите, сигурен сум дека овие вагони биле користени меѓу 40-тата и 50-тата година од минатиот век - вели Душко Весковски, раководител на секторот за истражување и документација и главена кустос на Меморијалниот музеј на холокаустот во Скопје.

Промоција на Македонија во САД

Kога ќе биде изложен вагонот во новиот музеј во САД, на легендата ќе пишува од каде потекнува. Тим од Македонија веројатно ќе биде поканет и на отворањето на музејот во Аризона.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Февруари 03, 2012, 09:48:52
"Утрински весник": България иска да забрави еврейския епизод!
http://society.actualno.com/news_376700.html

Бугарија сака да ја заборави еврејската епизода
http://utrinski.com.mk/?ItemID=7C97148B9E90874F91FC308A4F7D7104
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Февруари 04, 2012, 03:11:51
(http://www.raoulwallenberg.net/wp-content/themes/irwf/img/raoul_wallenberg_foundation.gif)

Salvation of the Bulgarian Jews during the last world war

Цитат
  Always one hears how the Danes saved their 8,000 Jews. Very few are aware that the Bulgarian people, with a population of 6 or 7 million people, saved from extermination camps its 48,000 Jews.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Февруари 04, 2012, 12:11:45
Самуел Ардити, 03.02.2012
Холокостът във Вардарска Македония и Беломорието през 1943 г. и неговото съвременно измерение

http://aliya.aliya-bg.org/index.php?option=com_k2&view=item&id=385:holokostut-vuv-vardarska-makedoniq-i-belomorieto-prez-1943-g-i-negovoto-suvremenno-izmerenie&Itemid=85

Преписването на цялата отговорност върху България за депортирането на евреите от Македония и Тракия е явление, което се наблюдава в два различни периода. Интересно е, че между тези периоди има разлика от четири  десилетия.През годините на Втората световна война в България има три явления, непознати в другите страни - съюзници на германския Райх:

1. България не изпраща своя войска на източния фронт;

2. България не скъсва дипломатическите отношения със СССР;

3. Нито един евреин от старите предели на България не е пратен в лагерите на смъртта.

Тази мъдра политика се ръководи от цар Борис III, който управлява посредством личен режим. В резултат на тази политика, валякът на войната не мина през България. Правителството в София изпрати три военни корпуса в Гърция и Югославия. Дадените жертви са много малко в сравнение със загубите, които можеха да настъпят, ако българската войска бе изпратена на източния фронт. Стопанството в тила работеше за фронта и много хора дори "трупаха пари". След 09.09.1944 г. българският народ почиташе паметта на отровения от Хитлер монарх.  Новият режим трябваше спешно да очерни  лика на цар Борис III. Затова се измисли легендата за един цар, който е антисемит, вампир и гонител на евреите.

Най ефикасното обвинение срещу България можеше да бъде ХОЛОКОСТА на евреите от Тракия и Македония, без да се спомене даже и присъствието на вермахта и Гестапо в тези земи. Евреите от еврейската секция при ОФ дават алиби на техните другари българи от БРП, БКП и БСП.

Минават над четиридесет години. По бряговете на Вардар обаче не само Йованка бели платно, но бившите удбаджии измислят една нова държава на име Македония, един нов език и една нова история. Мартири и мъченици са най-добрата сплав за един нов и измислен народ. При него евреите са всъщност македонци, пратени на ужасна смърт от един жесток български монарх. За тази цел се изопачават фактите, фалшивицира се историята, в полемиката се употребява най-евтината демагогия. Македонските "обвинители" на България боряват със същата техника на" историците", завършили школата на Жданов. Напоследък се води една страшна антибългарска   кампания  по целия свят с измислени обвинения срещу България по повод Холокоста във Вардарска Македония и Беломорието през 1943 г. Начело на тази кампания стоят сръбски и гръцки евреи. Пригласят им български евреи от лявото пространство.  Но най-важните диригенти на хора са бившите удбаджии от Скопие.

Именно срещу тази добре организирана кампания излиза Спас Ташев с неговия добре снабден с факти и документи анализ. Моят баща Бениямин Ардити ме научи, че точно така се пише история. Всички други писания са чиста политика и публицистика. "Историците"от Скопие пренебрегват фактите. За тях спасяването на 48000 български евреи е едно непознато и не-важно събитие. Спас Ташев по най-трудолюбив начин и съвестно е събрал  исторически материали, някои познати, а други неизвестни до сега.

С оглед на тъжната действителност, в която официалните представители  на Република България са дълбоко заспали на поста си, можем да обявим, че Спас Ташев е българския Дон Кихот, който се бори с вятърните мелници. По-правилно е, че той е момчето, което вика: "царят е гол". Кой не знае, кой не познава факта, че в новите земи не българската администрация, а германците бяха господари? Всички знаят,  че евреите в Тракия и Македония не бяха български поданици, а съответно поданици на Гърция и Сърбия. За тези въпроси българи и евреи тайно мислят и шепнат, но не смеят да говорят и протестират. Спас Ташев най-после вдига завесата. В полемиката с обвинителите на България той  доказва следните точки:

- Антиеврейския закон за защита на нацията е наложен от германските власти, след голямо съпротивление на цар Борис.
- Докато евреите от южна Добруджа получават българско гражданство, под германски натиск евреите от Тракия и Македония остават сръбски и гръцки поданици.
Присъединяването на България към Тристранния пакт е наложено от германците след съпротива на цар Борис.
- Десантът на фелдмаршал Лист на реката Дунав при Русе е нарушаване на суверенитета на България. Страната фактическа е окупирана, но остава с привидно самостоятелно управление.
Вермахтът напада и превзема Гърция и Югославия. Първата окупация е най-важна от гледна точка на международните закони.
- Българската войска в новите земи е подчинена на германското командване.
- Анексирането на Тракия и Македония, както е представено от правителството на Богдан Филов, не е признато от германците. Те разглеждат тези земи като своя окупационна зона с временна българска гражданска администрация.
- Хитлериските войски пребивават в Беломорието и Вардарска Македония от 1941 г. до тяхното отстъпление през септември 1944 г. Двете области попадат под смесена българо-германска юрисдикция.
- Еврейското население в новите земи не служи в трудовите групи, както служат като "трудоваци" евреите от стара България. Значи те са третирани като „чужди” евреи.
- Съдбата на еврейското население в двете области се решава от германците чрез германското посолство в София, където служеха неговите пратеници Бекерле и Данекер.
- Вдвигател на депортацията е Адолф Бекерле, германския пълномощен министър в София, който влиза в преговори по въпроса с българските власти.
- Прочутата конференция във Ванзее определя, че в България живеят 48000 евреи – толкова, колкото е броят на евреите в стара България. Евреите от новите земи не се разглеждат като български евреи.
- Съюзниците успяват да заблудят Хитлер, че техният десант ще стане в Гърция.7-ма българска дивизия в Северна Гърция минава под германско командване. В същото време германците гледат на Вардарска Македония като на район от бивша Сърбия.
- Прочутото споразумение Белев –Данекер е фалшивицирано от комисаря по еврейските въпроси Белев. В основата на тази фалшификация е желанието на Белев да депортира 8600 български евреи. Значи българското правителството никога не решило да изсели евреи с българско гражданство. Споразумението е груба фалшивикация.
- Белев действа под пряко германско ръководство. Той получава заповеди от Адолф Бекерле, а не от управата на МВР. Македония и Тракия като военни зони са подчинени на немското командване.
Охраната на влаковете, които возят нещастниците към Полша, е германска, а не българска. Трите депортации от Македония за Полша са съпроводени от германски войници и полицаи, командвани от германски офицери. Спас Ташев прилага оригинални снимки, които доказват това черно на бяло.
- Адолф Бекерле е арестуван от Червената армия. Той е изпратен в прочутия затвор Лубянка в Москва.Там той признава, че постига изселването на евреите от Македония и Тракия чрез натиск върху българските власти.
- Македонската съпротива не прави никакъв опит да нападне транзитния депортационен лагер "Монопол" в Скопие. Прочутите партизани на Тито даже не си мърдат пръстите да нападнат влаковете, които минават през Сърбия по един и същи маршрут към лагерите на смъртта. Приложени са снимки, в които ясно се виждат германски войници, участвали  в изселването и охрана на конвоите.
- Само българи спасяват евреи. Виж спасяването на Скендер Бей - Рафаел Камхи в  Солун. Цар Борис изпраща своя личен адютант да го освободи и докара в София. За спасяването на евреите тоже работят и дейците на ВМРО в Скопие.
- Софийският митрополит Стефан е казал в заседанието на Светия Синод, че за беломорските евреи намесата на църквата се оказала неефикасна, защото те били третирани като чужди, а не като български граждани. Това са думите на духовник, който е живял в онази епоха, без  никакво по-късно влияние на „историци”, родени след 1945 г.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Февруари 04, 2012, 12:12:23
ПРОДЪЛЖАВА:

Ще прибавя два нови аргумента, които подкрепят становището взето от г-нСпас Ташев.

Става дума за прочутото споразумение Белев-Данекер. В параграф 4 четем: "За всеки транспорт ще се приготвя един списък на лицата влизащи в транспорта, който списък трябва да съдържа името, презимето, дата и място на раждането, последното местожителство и занаята на евреите, в три екземпляра. Два екземпляра за германския придружаващ транспорта, а един за германския пълномощник в София”. Много ясни са отношенията на Белев с Данекер. Белев е аргатина, а Данекер е чорбаджията. Комисарят работи пряко с есесовеца, без българските власти да бъдат замесени в тяхните преговори.

Пълномощният министър на Германия в София Адолф Бекерле е един бивш стражар и побойник. В България през 1992 г. е издаден неговия дневник. Ето какво четем на с. 46: "Узнах, че в Райха е издадена нова карта, в която България е обозначена като неутрална страна, а освободените – като окупирани от нас." Най- после германците изплюват камъчето. Тук имаме ясно свидетелство за господарите в Беломорска Тракия и Вардарска Македония. Тези земи са германски, а не български, както твърди  лъжливата пропаганда на Богдан Филов. Обвинителите на България до ден днешен не признават факта, че „новите земи” са територии, окупирани от вермахта. Германският окупатор прави там каквото иска, в това число и изселване на местните евреи към източните покрайнини на Райха.

До ден днешен се водят дискусиите относно въпроса дали България можеше да спаси евреите от Тракия и Македония. Добруджа бе анексирана от България според международните закони. Евреите там получиха българско гражданство и за това там нямаше Холокост. Да прегледаме накратко положението на България в навечерието на 1941 г." Творците" на антибългарската история не са живели тогава и правят няколко фатални грешки. Те не казват, че България е една малка и слаба държава. Българската армия е храбра, но лошо въоръжена. Една такава държава не може да определи кой ще владее света, дали демократите, дали нацистите или болшевиките. България е преживяла две национални катастрофи и цар Борис III се мъчи да осуети една нова катастрофа. България е фактически един васал на Германия, с едно само привидно независимо управление. Главното германско военно командване се намира в Борисовата градина, която е на пет минути път от двореца. Гестапо даже готви преврат срещу правителството с помощта на ратниците и легйонерите. Тракия и Македония  са превзети първоначално от германската армия без българско военно участие. Германците са господари на положението и те считат, че евреите в тези региони са "техни". Виж свидетелството на Лиляна Паница, частната секретарка на комисаря Белев.

Обръщам се лично към всички честни хора, които се интересуват от историята на изселването на мойте братя от Скопие, Битоля, Серес и Кавала. След като безпристрастно се вземе предвид тогавашното политическо положение, как може да се обвини България и да се иска тя да поеме отговорност за тази трагедия, за това нещастие, наречено Холокост? Наистина българска войска и полиция, заедно с нацистите, участваха в процеса на изселването. Войниците и полицаите бяха луди, млади глави, насъскани от лъжливата пропаганда на германските агенти Филов, Габровски и Белев. Но срещу един от тях стотици честни българи помагаха в същото време на евреите в стара България. Да обвиним България в Холокоста в новите земи е голямо предателство спрямо тези благородни българи. Да пренебрегнем дейността на велики българи като Лиляна Паница, митрополит Стефан, митрополит Кирил, Димитър Пешев, Владимир Куртев, Никола Мушанов, Димо Казасов и много други, които помагаха на евреите, това е срам и позор.

Личностите, които искат да вържат на кола на позора България и Българския  народ, не взимат под предвид стратегическото и фактическото участие на нацистите в Холокоста в Беломерието и Македония. Те изкарват невинни истинските престъпници Хитлер, Айхман и Бекерле. Те без да разбират, стават сътрудници на реабилитацията на зверовете от Берлин.

Аз съм верен син на еврейския народ и доста се колебах дали да приема  върху себе си мисията да напиша предговора на това научно есе на Спас Ташев. Всички евреи от Гюмурджина, Драма, Кавала, Ксанти, Серес, Деде-Агач, Скопие, Битоля, Щип и т.н. бяха мои деди, мои баби, мои бащи, мои майки, мои братя, мои сестри, мои братовчеди… За тях аз тихо ридая през дългите нощи. Тези братя и сестри можеха да бъдат спасени през 1943 г., но нямаше кой да ги спаси. Гръцката и сръбската армия се сгромолясаха през двете седмици военни действия. Сръбският и гръцкият крал избягаха в Лондон. Днес, през 2012 г., никой не може да ги спаси, но можем да спасим историческата истина. Мои близки и роднини бяха и евреите от Солун, Атина, Белград, Букурещ, Прага, Будапещ, Рим, Париж и т.н. И за тях тихичко плача. В нещастието на тези евреи неприятелите на България  хич не се интересуват. За тях българоубийците не леят крокодилски сълзи. От тяхната смърт не може да се натрупа политически капитал. Хитлер събра шест милиона евреи по цяла Европа без помощта на цар Борис III и това доказва, че дори и българите да бяха отказали да сътрудничат в депортацията, резултатите щяха да бъдат същите. Именно поради това нагло лицемерие на българоубийците, реших да приема предложението на Спас Ташев и написах тези думи.                                                                                             

      Сега в края на това истирическото научно изложение ние виждаме че г-н Спас Ташев напълно е постигнал своите цели. Срещу една анти-българска какафония на хули , обиди ,клевети , лъжливи митоси ифалшивициране на историята той издигна една стена от железобетон.С хладнокръвие и железна логика г-н Спас Ташев преглежда десетки исторически документи .В крак на нашета  дигиталната епоха са добавени отентни снимки. Той доказа че Тракия и Македония не бяха  истинска България а земи под германско опекунство. Тамошните евреи не бяха български а принадлижеха на германския райх, така че България не можеше да се намеси в тяхна полза  .С това  се се анулирват обвиненията срещу България. Въпреки това , аз като евреин, смятам че Република България трябва да се извини за физическото участие на български младежи в депортацията ,извършена заедно с германски военни сили. Обаче аз подчертавам  че никой, никой български водач няма право да поеме в името на българския народ отговорноста за Холокостът в Вардарска Македония и Беломорието през 1943 год.

* Статията на Самуил Ардити е предговор към историческото изследване на Спас Ташев.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Ortodox на Февруари 05, 2012, 02:52:01
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=23122117512&id=13&prilog=0&setIzdanie=22497 (http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=23122117512&id=13&prilog=0&setIzdanie=22497)

Заедничка историја

(http://www.novamakedonija.com.mk/Uploads/News/darkomitrevski-nova[7].jpg)

Цитат


Искрено, не сум забележал некои наши општествено-политички градинари да всадуваат каква било омраза кај македонската младина, а особено не кон Бугарија. Исто така искрено, не ми е јасно што па на Кирилов му е гајле на што во Македонија се фрлаат пари, па не се белки на татко му?!

 Вујче од Америка

Читам по Интернет дека минатата седмица бугарскиот европратеник Евгениј Кирилов предложил, а комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент прифатила, во резолуцијата за Македонија да влезе амандманот со кој на нашата земја и се предлага заеднички да ги слави историските настани со соседните земји - Бугарија и Грција. По тој повод, во својата изјава за агенцијата „Фокус“ европратеникот Кирилов со загриженост ги коментираше состојбите во Македонија, во која (според него) „кај македонската младина се всадува омраза кон Бугарија“ и се „фрлаат пари на националистички проекти какви што се ‘Скопје 2014’ и филмот ‘Трето полувреме‘“. Искрено, не сум забележал некои наши општествено-политички градинари да всадуваат каква било омраза кај македонската младина, а особено не кон Бугарија. Исто така искрено, не ми е јасно што па на Кирилов му е гајле на што во Македонија се фрлаат пари, па не се белки на татко му?! А уште поискрено: не ми е јасно што мајка бара Кирилов дур до Брисел да се потегне за да предлага вакви амандмани поврзани со Македонија, кога истата таа Македонија му е во комшии? Та нели би било пологично за такви оригинални идеи прво кај нас да се обрати - кога и онака на нас се однесуваат? Вака испаѓа (простете ми на споредбата, ама некако сама ми се наметнува!) како да тргнал во секс-шоп за да си набави апарати за домаќинство - и после Цацко му е крив кога од тој дуќан, наместо со миксер, ќе си замине со дилдо во рацете.
 
Но ајде да не испадне дека нам во Македонија ниту еден бугарски предлог не ни се допаѓа и ниту едно европско дилдо не ни го прави ќефот - еве да речеме дека оваа идеја ја прифаќаме од прва, пипка-трепка! Бива? Бива бе, оти да не бива.
 
Е сега, од кај да тргнеме сефте? Ај прво да ги усогласиме деталите, односно празниците што ќе ги славиме и историските настани што заеднички ќе ги одбележуваме. Да не тргаме од Кулина-бана, пошто Кулин-бан и онака не е ниту наш ниту бугарски, туку да фатиме да раскреваме од таа историја што тазе се собрала, да речеме од последниве сто години. Пардон, што датум е денеска? Четврти февруари 2012 година, така? Што се случило во Македонија пред рамно сто години? Е не играла мечка, де, туку се случила Првата балканска војна, една мала историска епизода што денес речиси никој не ја ни памети - освен нас и оние што во неа учествувале. И што се случило во таа војна? Е па, ништо особено: неколку балкански земји се уортачиле за да ја набркаат Отоманската Империја од Балканот. Звучи како фина иницијатива, со мала напомена: со неколку меѓусебни тајни договори тие земји се спогодиле да си ја разделат територијата што дотогаш ја владееле османлиите. Таа, географски посебна и демографски доста измешана територија, се викала (и сé уште се вика, фала на прашањето) Македонија. Оваа војна во македонската историја е запомнета како огромна национална трагедија. Во Бугарија, пак, деновиве се гланцаат фанфарите што треба да загрмат во слава на стогодишнината од бугарското учество во поделбата на македонскиот народ и земја. Доколку ја прифатиме иницијативата на Кирилов, ќе треба или Бугарите да си ги замолчат фанфарите, или Македонците да си ја задушат тагата.
 
Но еве да не цепидаличиме, да им дадеме шанса за поправен испит на соседите. Рака на срце, Бугарија самата се изборила за таков поправен испит - кога во Првата светска војна се обидела да ги заграби оние делови од Македонија што во претходните две балкански војни и се лизнале од раце. Ова можеби и ќе беше некакво какво-такво решение на македонското прашање, барем да не мораат први братучеди да живеат во две или три различни држави... Арно ама идилата кратко траела: Бугарија (исто како и Србија, исто како и Грција) наскоро почнала со мобилизација на локалното македонско население, па не ретко се случувало тие први македонски братучеди (а понекогаш и родени браќа, од исто место и под ист покрив растени) на Солунскиот фронт да се најдат во две различни униформи, вперувајќи пушка еден во друг. За бугарската историја оваа војна е правична, бидејќи (барем за кратко време) си ја оствариле целта: Македонија да е бугарска. За македонската историја оваа војна е жива рана, која и по цел еден век сé уште знае да заболи. И како сега да се пазариме - да ја славиме или да си ја жалиме болката?
 
Добро де, да не дозволиме меланхолијата да ни ја скара соседската калимера - ај да се обидеме да се сетиме на некој настан кој заедно сме го славеле! И ич нема да чекам Кирилов да ме потсети кој е тој настан, самиот ќе го наведам: влегувањето на бугарските војски во Вардарска Македонија во април 1941 година. Македонците тогаш масовно излегле по улиците на своите градови за да ја поздрават братската војска што ги ослободила од српската воена чизма и џандарски ќотек. Кога се зборува за Втората светска војна, во Бугарија и ден-денешен нé прекоруваат: „Оти, братја Македонци, не паметите как не пречекахте?“. На секој ваков прекор Македонците возвраќаат: „Ве пречекахме, комшии, збор да нема околу тоа - ама оти па вие не паметите как ве испратихме?“. А факт е дека бугарската војска од Македонија е набркана не од Црвената армија или пак некаква српска, турска, грчка или британска солдатеска - туку од македонските партизански единици, кои во таа 1944 година имале 60.000 припадници. Денес сите наши професионални војници, полицајци, обезбедувачи, шумари, пожарникари и цариници да ги ставиме на еден куп, пак нема да собереме толку Македонци во униформа. Мајка му стара, па не делеле К-15 во планина, што волку многу македонски граѓани се испотепале да се тепаат?!
 Можеби некоја мака ги натерала? Или пак нешто ги разгневило? Можеби некој ситен ексцес во селото Ваташа или во селото Лавци? Или пак некакви депортации по Скопје, Битола и во Штип? Или пак инцидентните погибии на луѓето што денес ги славиме како народни херои? Како и да е, иницијативата на европратеникот Кирилов е убав повод и ние и Бугарите да се потсетиме на тие настани и луѓето што во нив го загубиле животот. И да формираме заеднички делегации што ќе положат венци на нивните гробови и споменици. И да ги поканиме бугарските државници да го следат примерот на Вили Брант, кој во Варшавското гето клекна во знак на извинување, барајќи прошка и помирување.
 
Прошка и помирување бараме и ние Македонците, живни сé најмило, па преку глава ни е дојдено од кавги... Само, има ли отаде Ќустендил кој да клекне и да се извини? Еве, Евгениј Кирилов, на пример?
 
Авторот е режисер и сценарист
 
Автор: Дарко Митревски
 
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: disidente на Февруари 05, 2012, 07:58:34
А БРЕ ДАРЧЕ :) КЕ БЕШЕ ГОЛЕМ ВО МОИТЕ ОЧИ, АКО СНИМАШЕ ФИЛМ ЗА СРПСКИТЕ ЗВЕРСТВА МЕГЮ ДВЕТЕ СВЕТСКИ ВОЙНИ ИЛИ ЗА КОМУНИСТИЧКИТЕ ЗВЕРСТВА ВРЗ МАКЕДОНСКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЯ ПОСЛЕ ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЙНА, КОГА БЕА ЛИКВИДИРАНИ ОНИЕ КОИ ТРЕБАШЕ ДА Я ВОДАТ ОВАА ДРЖАВА КОН ПОДОБРА ИДНИНА. СО ИЗВРТЕНА ВИСТИНА МОЖЕ САМО ДА И СЕ НАШТЕТИ НА МАКЕДОНИЯ, НИКАКО ДА И СЕ ПОМОГНЕ.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Февруари 06, 2012, 01:13:34
Цитат
А факт е дека бугарската војска од Македонија е набркана не од Црвената армија или пак некаква српска, турска, грчка или британска солдатеска - туку од македонските партизански единици, кои во таа 1944 година имале 60.000 припадници.  


Ама че (Без)Дарче!  ;D
Мъка, колко мъка имало по тоя свят, Боже!  :o
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Февруари 06, 2012, 08:55:47
Чакат Оскар за "Трето полувреме" в Македония

http://frognews.bg/news_42512/CHakat_Oskar_za__Treto_poluvreme__v_Makedoniia/
Наслов: Одг: Нов трейлър на "Трето полувреме".
Поставена од: Ortodox на Февруари 10, 2012, 09:36:21
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=CCoJHH3c5nM (http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=CCoJHH3c5nM)
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Февруари 11, 2012, 08:54:22
„Нова Македония”: Обща история
http://www.focus-news.net/?id=f20361


Цитат
Чета в интернет, че миналата седмица българският евродепутат Евгени Кирилов предложил, а комисията по външна политика на ЕП - приела в резолюцията за Македония да влезе поправката, с която на нашата страна и се предлага съместно с България и Гърция, да празнува исторически събития. По този повод в изявление за Агенция „Фокус” Кирилов със загриженост коментира ситруацията в македония, в която (според него) „у македонската младеж се насажда омраза към България” и се „хвърлят пари за националистически проекти каквито са „Скопие 2014” и филма Трето полувреме”. Лично не съм забелязал някои наши обществено политически градинари да насаждат каквато и да е омраза към македонската младеж, а особено не - към България”. Това се казва в авторски текст на Дарко Митревски, сценарист и режисьор на филма „Трето полувреме”.

Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Февруари 12, 2012, 03:41:24
Филмчето на (Без)Дарчето било стара политическа поръчка на Груевски:
http://www.sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/vladata-ke-gi-poddrzi-filmovite-na-popov-i-mitrevski

(http://www.sitel.com.mk/sites/default/files/imagecache/statija_img/novosti/2010/10/16/rezisieri2_32305.jpg)
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Февруари 12, 2012, 11:52:12
http://vecer.com.mk/?ItemID=1D181EFC5BFEA6489FAC4F14D07C960A (http://vecer.com.mk/?ItemID=1D181EFC5BFEA6489FAC4F14D07C960A)

Цитат
Бугарите полудеа заради најновиот македонски филм "Трето полувреме". Во него, замисли, тие биле претставени како окупатори на Македонија. Само чекам кога Љубчо Георгиевски ќе побара одговорност од Министерството за култура зошто го финансирале филмот.

За нивна среќа, филмот не е на англиски јазик, па нема да го гледаат како хит низ светот. Инаку, ќе помислеа дека Бугарите во тие времиња навистина биле фашисти што, скраја да е, ни случајно не е така.

Ние немаме ни Си-Ен-Ен, а ни новинари што гордо, пред камери, би изјавиле дека со задоволство би мочале врз војниците на Султанот, или на бугарските окупатори. За среќа, овде живее понормален свет.

Да имавме Си-Ен-Ен, егејската трагедија ќе беше причина Грција да банкротира заради долгови кон Македонија, а не кон Европа.

Тоа го немаме, но затоа ги имаме ликовите како Љубе, Борјан, Геро, Љубчо... кои едвај чекаат да бидат главни глумци во филмовите на Бугарија или Грција, во кои тие глумат, и ја пишуваат нашата иднина.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Февруари 13, 2012, 02:52:43
ХОЛОКОСТЪТ ВЪВ ВАРДАРСКА МАКЕДОНИЯ И БЕЛОМОРИЕТО ПРЕЗ 1943 Г. И НЕГОВОТО СЪВРЕМЕННО ИЗМЕРЕНИЕ

Спас Ташев


http://makedonskatribuna.com/BROSHURA%20HOLOKOSTAT%20V%20MAKEDONIYA.pdf
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Февруари 18, 2012, 03:52:34
Кой унищожи македонските и беломорските евреи?
http://slivendnesiutre.wordpress.com/2011/11/17/%D0%BA%D0%BE%D0%B9-%D1%83%D0%BD%D0%B8%D1%89%D0%BE%D0%B6%D0%B8-%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B8-%D0%B1%D0%B5%D0%BB%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D1%80%D1%81%D0%BA/

Цитат
„Официална България никога не произнесе думи, с които да поиска прошка от потомците на малцината оцелели евреи от Беломорието и Тракия заради това, че депортирането на 11363-ма души, населяващи тези администрирани от българската управа територии, е организирано и извършено от българската армия. Заради това, че български офицери  са ръководили трагедията с присъщата при такива “акции” доза жестокост; заради това, че български войници са мародерствали в домовете на евреите от Беломорието и Тракия и са участвали в разграбването на тяхното имущество”.

Тези думи вероятно шокират обикновения българин, който знае, че трябва да се гордее с уникалното за Европа явление, наречено „спасяване на българските евреи”. Стъписването идва от факта, че са написани от Еми Барух за една държавна медия на иначе приятелска страна. Става въпрос за германската Дойче Веле. За съжаление подобна информация не е изолиран случай и това налага необходимостта да се поровим в детайлите на тези трагични събития в новата ни българска история.

Преломният момент, през призмата на който трябва да се разглеждат описаните събития, безспорно е включването на България в Тристранния пакт, което става на 1 март 1941 г. във Виена. Известно е обаче, че 2 часа преди подписването му немските войски вече навлизат в България. От гледна точка на международното право това означава само едно – незачитане на българския суверенитет от страна на Хитлер. Или някой смята, че ако България не се бе присъединила, германските войски кротко щяха да се изтеглят от българска територия? Всъщност не е случаен факта, че през 1960 г. в Тел Авив бившият народен обвинител Ели Барух пише: „германските власти… окупираха България”. Това е самата истина, България вече е окупирана, когато се присъединява към Тристранния пакт.

В началото на април 1941 г. германската армия атакува Югославия и Гърция, които за няколко дни капитулират. В тези сражения не участва нито един български войник и германската армия сама окупира Македония и Тракия. И тук от гледна точка на международното право от значение е принципа на първата окупация. Нуждата от освобождаването на немските войски с цел тяхното прехвърляне на изток става причина впоследствие там да бъдат изпратени български войски и администрация. Разбира се, България представя този акт като освобождение на Македония и Тракия. Но нито една държава по света, в това число и самата Германия, не признава тези териториални промени. Именно поради тази причина в германския вестник Das Reich (Berlin, 18.10.1942) тези земи не са посочени като част от България за разлика от Южна Добруджа, която е присъединена през 1940 г. по силата на международен договор.

Интересен е правният статут на македонските и беломорските евреи.

Съгласно чл. 4 от “Наредба за поданството в освободените през 1941 година земи”, “Всички югославски и гръцки поданици, от небългарски произход, които в деня на влизане тази наредба в сила, имат местожителство в освободените през 1941 година земи, стават български поданици… Тази разпоредба не се отнася до лицата от еврейски произход;”. Ето защо България не успява да спаси македонските и беломорските евреи – защото германците, които са окупирали Македония и Тракия, забраняват те да станат български граждани и следователно не се намират под българска закрила. Въпросът с поданството е ключов и не е случаен факта, че някои чужди изследователи на проблема се опитват да го заобиколят и по този начин да хвърлят петно върху България. Какво показват обаче фактите? Описан е случаят на Марко Аарон Перец, евреин, български поданик, който по време на акцията за залавяне на македонските и тракийските евреи през 1943 е арестуван в Тракия, но впоследствие освободен, защото има българска лична карта. Аналогична е съдбата и на брата на Хари Нисимов от София, който е задържан заедно с местните евреи в Ксанти. Същият обаче е освободен поради качеството му на български поданик. Трябва да се спомене и Рафаел Моше Камхи от Битоля, изтъкнат войвода от ВМОРО, който след Първата световна война се премества в Солун. През 1943 година той е арестуван от германските окупационни части в Солун, като оттам е трябвало да бъде изпратен в концентрационен лагер в Централна Европа. Със съдействието на български организации като Македонският научен институт, Илинденската организация и лично на цар Борис III, по специален куриер му е изпратен български паспорт и той е освободен и спасен.

В Държавна агенция „Архиви” се пазят пълните списъци на изселилите се през периода 1948-49 г. от България евреи. Една голяма част от тях са родени в Македония и Тракия, но тъй като са били български граждани, нито един от тях не е депортиран.

Няма никакво съмнение, че българската общественост е длъжник на беломорските и македонските евреи.

Така например през настоящата 2011 г. у нас бяха проведени няколко научни конференции, посветени на „обединението” на България през 1941 г., но в нито един доклад не бе засегната трагичната съдба на евреите в „новите земи”. Нещо повече, липсва актуално научно изследване, което да хвърля светлина върху германското присъствие в Македония и Тракия през периода 1941 – 1944 г. Ние можем да критикуваме македонската историческа школа, но в това отношение тя има по-голям принос от нашата. Така например в „История на македонския народ” (Скопие 1988 г.)  пише следното: “покрай българските въоръжени сили (в Македония, б.м.), съществуват и германски единици, команди и полиция… Целият германски военен и полицейски апарат в Македония се меси в работите на българските… власти”. При това положение с основание възниква въпроса дали само българи арестуват македонските и тракийските евреи, както се представя от някои автори?

Известно е, че акцията от българска страна е координирана от Александър Белев – директора на Комисарството по еврейските въпроси. На 23 февруари 1943 г. той и негови служители посещават „новите земи” и нареждат на местните български власти да организират залавянето и депортирането. Дейността на Александър Белев обаче показва, че той е възторжен германски привърженик, а може би и агент. Той заедно с Теодор Данекер, специален пратеник на Адолф Айхман в България, през предишния ден 22 февруари 1943 г. подписват известното “Споразумение по изселването най-първо на 20.000 евреи”. Този документ много пъти е пораждал дискусии, но за него могат да се посочат няколко неоспорими констатации.  Първо, нивото в държавната йерархия и на двамата  подписали е много ниско, за да могат да създават един валиден междудържавен документ. И второ, още през 1946 г. евреинът и народен обвинител Манчо Рахмимов доказа, че този документ е отчасти е фалшифициран като думите “от новите български земи Тракия и Македония” са зачертани впоследствие, вероятно след 2 март 1943 г., когато МС приема решение за изселване “до 20.000 евреи”  от „новоосвободените земи”. По този начин е направен нескопосан опит от Александър Белев да се заобиколи решението на МС и документът да се отнася не само за македонските и беломорските евреи, но и за българските. Тази фалшификация е разкрита след 3 години и на нея е посветена специална статия във вестник “Еврейски вести”, бр. 70 от 1946 г.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Февруари 18, 2012, 03:54:40
Продължение:

Цитат
Изключително ценни са спомените на македонски и беломорски евреи, оцелели от Холокоста.

Така например в излизащото в Тел Авив на ладино (юдео-шпаньолски, майчиният език на повечето балкански евреи) списание „Аки Йерушалайим” е публикувана статия на Моше Шаул за Мемориалния център на Холокоста в Македония: “Още по-малко известна е съдбата на еврейската общност в Македония…, където последиците от Холокоста (Шоа) били много по-трагични: от около 7500 души, с които наброявала тази общност, в градовете Скопие, Манастир (Битоля), Щип, останали живи след Холокоста едва 200, в мнозинството младежи, които решили да избягат или се скрият от нацистите и се били присъединили към партизаните, с които се били героично против немските сили”. Статията не посочва партизаните да са воювали срещу български сили, а единствено срещу немски. (Aki Yerushalayim, № 86, oktubre 2009).

В същия брой Суси Грус публикува обширен материал за евреите в Ксанти, в който са цитирани част от спомените на Йехуда Хаим Перахиа: “с приближаването на войната и навлизането на немските и българските войски на гръцка територия на 6 април 1941 г., започна трагичната глава от унищожаването на евреите в Гърция… Аз бях в Кавала, гръцко пристанище на Егейско море, когато всички евреи от Кавала, Драма, Серес, Ксанти и Гюмурджина бяха взети през нощта на 3-ти срещу 4-ти март 1943 от германците и българите”. Както се вижда, в спомените ясно е посочено участието на първо място на германските войски в залавянето на евреите. Не ми е ясно защо чуждите изследователи не отразяват този факт, а се опитват да прехвърлят вината единствено върху България?

А ето още нещо интересно от спомените на Йехуда Хаим Перахиа: “В моята къща в Кавала Комисията за събиране на евреите не дойде да ме вземе. Останах 15 дни в този град и според съвета на моя адвокат българин, който ме прехвърли тайно, заминах скрит в лодка за Халкидики”. Ето един реален български принос за укриване и спасяване на тракийски евреи.

През 1945 г. Посланикът на Хитлер в България Адолф-Хайнц Бекерле е арестуван от Червената армия и изпратен в СССР, където е подложен на разпити в московския затвор Лубянка. Там той дава следните интересни показания за депортирането на македонските и беломорските евреи: “По нареждане на Химлер постигнах изселването на 14 000 до 15 000 евреи от Македония и Тракия. По мое искане те бяха транспортирани в Полша”. Ясно е, че инициативата за депортирането на македонските и тракийските евреи е на Химлер, а е реализирана от Бекерле, при което за наш български срам участва и германският агент Александър Белев.

С оглед на изнесените факти е най-малкото нелогично със задна дата да се търсят нови обвинения срещу България за депортирането на македонските и тракийските евреи и вината да се приписва само на нея.
 
Да, това е една черна страница и ние можем само да изразим съжаление, че не сме успели да спасим и тези евреи, както сме направили с българските поданици.

На 10 март 2011 г. в Скопие, в присъствието на много официални гости от Европа и света, бе открит мемориален комплекс за историята на македонската еврейската общност. От Дойче Веле бе отправена критика към България, че с изключение на еврейската организация “Шалом”, официална България не изпратила свой представител на събитието. Това твърдение не отговаря на истината. На събитието на първия ред присъстваше високопоставен български дипломат, изпратен в Р Македония от правителството на Тройната коалиция. Друг е въпроса дали мястото му е било там, след като за пореден път са се сипели хули срещу „фашистичка Бугария”.

В едно нещо обаче Дойче Веле има право. Вярна е констатацията, че „десетилетия наред официална България изчерпва темата, свързана със съдбата на евреите по време на Втората световна война, със забележителния факт за спасяването на 50-те хиляди български евреи, населяващи “старите предели” на страната. Историческото описание на събитията спира до тук. Що се отнася до онези 11 363-ма, от които се завръщат само 13 души, дълго време (все още, бих казала…) темата или се премълчава, или се заобикаля, или се споменава в контекста на “различието”.

Крайно време е България да изработи обоснована позиция по този въпрос и активно да я отстоява по света. Само по този начин ще се избавим от бъдещи дипломатически гафове и ще успеем да защитим името на България от необосновани нападки.

Спас Ташев
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Февруари 18, 2012, 04:13:08
Отлична статия на Спас Ташев, която обаче се нуждае от някои уточнения:

Цитат
На 10 март 2011 г. в Скопие, в присъствието на много официални гости от Европа и света, бе открит мемориален комплекс за историята на македонската еврейската общност. От Дойче Веле бе отправена критика към България, че с изключение на еврейската организация “Шалом”, официална България не изпратила свой представител на събитието. Това твърдение не отговаря на истината. На събитието на първия ред присъстваше високопоставен български дипломат, изпратен в Р Македония от правителството на Тройната коалиция. Друг е въпроса дали мястото му е било там, след като за пореден път са се сипели хули срещу „фашистичка Бугария”.

Правителството на Тройната коалиция не е било на власт на 10 март 2011 г. и е нямало как да изпрати въпросния дипломат на откриването, дори преди това да го е изпратило на служба в Р. Македония!

В духа на прозрачността да видим как стоят нещата наистина:
https://picasaweb.google.com/108977201965055338591/dKatN#
http://picasaweb.google.com/lh/photo/axqEWkHvhRPx0ShVXDqwMg

(http://lh6.ggpht.com/-vA-wh0txF44/TXyh3UkI24I/AAAAAAAACtg/cqFL7uHO32g/s576/028.JPG)

На снимката:
Първият секретар на Посолствот​о на РБ в Скопие Ангел Ангелов, специалния пратеник на министър Н. Младенов,  д-р Ангел Димитров, бивш посланик в Македония, представит​ели на ОЕБ "Шалом" - Максим Бенвенисти​, Анжел Вагенщайн, Виктор Меламед, председате​л на "Федерация на ционистите в България", Йосиф Меламед, главен секретар на ОЕБ "Шалом", Мориц Машиах.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Февруари 20, 2012, 05:22:10
Плакатът:

http://www.imdb.com/media/rm3002447360/tt2069100
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Февруари 21, 2012, 04:43:15
Спасяването на българските евреи през Втората световна война
Глава СЕДМА. Депортацията на евреите от Тракия и Македония

http://promacedonia.org/rami/h_bojadzhiev_evrei.html
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Март 07, 2012, 08:50:54
Интернационален трејлер за Трето полувреме
http://www.kirilica.com.mk/vest.asp?id=67205 (http://www.kirilica.com.mk/vest.asp?id=67205)

Цитат
Низата успеси на тимот наречен Македонија ги збеснува нацистите. Берлин наредува да се запрат момчињата на каков било начин.
Цитат
  Човек пратен од Берлин ги посетува непосредно пред новиот меч.  Сака да се увери дека тие ја сфатиле пораката. Тимот мора да изгуби.

"Лошите" от филма досега бяха основно в София, но вече се оказва, че с балканския футбол се занимавали в самия Берлин!  ;)

(Без)Дарко май найстина се опитва да промени сценария?!   :D
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Март 08, 2012, 05:17:04
Национален календар: Спасяването на българските евреи - 8 март 2012

http://bnt.bg/bg/productions/45/edition/21139/nacionalen_kalendar_spasjavaneto_na_bylgarskite_evrei_8_mart_2012
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Март 09, 2012, 07:16:24
Спас Ташев: За сметка на България, Македония търгува с холокоста, за да реши вътрешнополитически проблеми

(http://images.focus-news.net/c457e2902e2d57473e5e98b61fee20a0.JPG)

http://focus-news.net/?id=f20639
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Март 09, 2012, 10:10:16
Кристално чистата ни история е мит
ЕМИЛ КОЕН                                                           

Нов шедьовър на македонизма
СТАНИМИР ИЛЧЕВ


http://m.trud.bg/Article.aspx?Id=1271348

Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Март 09, 2012, 11:27:14
Спас Ташев: България рано или късно ще бъде принудена да разглежда депортацията на евреите от Македония и Беломорието

http://bg.time.mk/read/18a5522d04/1e15ed7432/index.html
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Март 11, 2012, 07:29:19
Темата на Нова - "Спасените"

Част 1
http://play.novatv.bg/play/267605/

Част 2
http://play.novatv.bg/play/267625/?autostart=true
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: disidente на Март 12, 2012, 03:01:02
Одбележана 69-годишнината од депортацијата на евреите од Македонија

Секогаш на овој ден се будам со сеќавањата и врисоците на Евреите кои пред 69 години ги депортираа од Македонија во Треблинка.

 (http://www.picvalley.net/u/2680/11620597619207442841331560618DUBTLwgPiVZwdnWLaBY5.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2680/11620597619207442841331560618DUBTLwgPiVZwdnWLaBY5.JPG)

Додека јас бев сокриена во подрумот на еден дуќан во близина на Монополотпред мои очи ги однесоа моите родители, двете сестри и брат ми, а јас немоќно молчев - оваа слика не изчезна и по 69 години си спомнува 90 годишната Роза Камхи.

Таа е  една од ретките живи сведоци која не можеше да зборува пред камера. Низ солзи едвај смогна сили да ни ја раскаже страотната приказна. Таа спасот од сигурната смрт го нашла под закрила на партизаните.

И повозрасните Македонци, сведоци од Штип и Битола, се сеќаваат на овој немил настан. 

Во Македонија по депортацијата останале само 200 Евреи кои се задоволни од третманот на државата. 

Делегација од Еврејската заедница на Македонија, претставници од државниот врв, политичките партии и голем број на други организации одадоа почит на жртвите од Холокаустот.

Положија цвеќе пред споменикот на македонските Евреи во Монополот и на нивните вечни почивалишта во Бутел.

А во Меморијалниот центар на Холокаустот беше отворена изложба со цртежи на деца од гетото Терезин.

Елена Бошковска


http://www.sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/odbelezana-69-godishninata-od-deportacijata-na-evreite-od-makedonija

???  ???  ??? СИТЕЛ ниту еднаш не го спомнува "бугарскиот фашистички окупатор"  :o  ;)  8)
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Март 12, 2012, 04:24:11
Това мора да е нова наредба од Грую!?   ;D
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ppan на Март 13, 2012, 02:35:32
Израелският журналист Сам Вакнин в статията си „Надеждите на Македония от Холокоста”, внушава доста интересни неща за Македония!
http://www.globalpolitician.com/26781-macedonia-holocaust-jews-anti-semitism
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Март 13, 2012, 04:30:08
(http://storage4.album.bg/37b/2d101d3d77b40f40b515c4b9c7_copy_a148a_29265363.jpg)
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Март 17, 2012, 07:02:01
Селектор на Кан ќе ги гледа „Балканот...“ и „Трето полувреме“
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=31612916468&id=16&prilog=0&setIzdanie=22532

Цитат
„Трето полувреме“ е македонско-чешко-српска копродукција, која ја третира темата на холокаустот на македонските Евреи, но и почетоците на македонскиот фудбал и пресвртните години кога се јакнела македонската национална свест. Владата го прогласи за филм од национален интерес и го финансира со милион евра.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Март 24, 2012, 08:19:50
(http://img846.imageshack.us/img846/9040/img958b.jpg)
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Март 24, 2012, 08:37:57
Акцията продължава:
http://www.youtube.com/watch?v=VdZOT5n0QMM&feature=player_embedded#!

Интересно защо юнаците от музея са снимали всичко със своя алтернативна камера?  :o
Вероятно като израз на взаимно доверие!  :-X
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: valli на Март 25, 2012, 05:50:38
България - и вечна, и свята, и винаги виновна

http://www.skat.bg/products.php?type=10&genre=5094

http://www.skat.bg/videos/weeks/tvf_12-03-24.wmv
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Деспот Слав на Април 18, 2012, 06:59:38
В Македония снимат антибългарски филм, МВнР нехае
http://www.skat.bg/news.php?action=7&newsID=14631


Здравейте, Приятели!
За мен ще е безкрайно приятно да гледам този филм !
Самият филм "Трето полувреме" ще даде възможност да покажем на македонистите, че къде са ЛАГИТЕ.
Сега ще започна с представяне на поредица от Лаги пoказани филма "Трето полувреме",  които съм открил само от трейлърите на филма!
Научаваме, че действието във филма се развива през пролетта 1942 г. / войниците във филма са в шинели /и тогава евреите от Вардарска Македония са изпратени в ЛАГЕРА НА СМЪРТТА - ТРЕБЛИНКА!
Цитат
По информация на Българският културен клуб - Скопие в Р. Македония с пълна пара се снима игралният филм "Трето полувреме". Действието се развива през 1942г. и разказва за футболния мач между ФК "Левски" и ФК "Македония" от шампионата на обединената футболна лига на България.

Лага първа:
АКО ДЕЙСТВИЕТО НА ФИЛМА "ТРЕТО ПОЛУВРЕМЕ" СЕ РАЗВИВА ПРЕЗ ПРОЛЕТТА 1942 Г.,  ТО ПРЕДАЙТЕ МНОГО ПОЗДРАВИ ОТ МЕН НА г-на ДАРКО И МУ ОБЯСНЕТЕ, ЧЕ ЛАГЕРЪТ НА СМЪРТТА ТРЕБЛИНКА ПРЕЗ ПРОЛЕТТА НА 1942 г. НЕ Е СЪЩЕСТВУВАЛ !

Благодарам!
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Април 18, 2012, 07:36:02
Добре дошъл във форума!
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Април 20, 2012, 02:14:31
Максим Бенвенисти: Трагедията на 11 000 евреи от Македония и Беломорието не бива да се ползва за антибългарска пропаганда в Скопие

http://focus-news.net/?id=n1644910

20 април 2012 | 13:49 | Агенция "Фокус"
Начало / Обществени организации

София. Трагедията на 11 000 евреи от Македония, Беломорието и Пирот не бива да се ползва за целите на антибългарската пропаганда в Скопие. Това каза в интервю за Агенция “Фокус” председателят на Организацията на евреите в България „Шалом” Максим Бенвенисти.
По отношение на депортацията на повече от 11 000 евреи от Македония, Беломорието и Пирот ОЕБ „Шалом” има окончателно политическо становище, прието на 4 декември 2012 г. на най-висшия форум на организацията - посочи той.
„Ние сме тревожни от това, че печалният факт от изпращането на тези наши сънародници на смърт, в момента се ползва от Република Македония за антибългарска пропаганда. Една трагедия не може да служи на целите на антибългарската пропаганда днес. Искам специално да подчертая, че българският народ няма никаква вина за съдбата на тези нещастни хора”, каза Максим Бенвенисти.
По думите на Максим Бенвенисти, в становището на ОЕБ „Шалом” се казва още:
Първо, депортацията на евреите от Тракия, Македония и Пирот е исторически факт, който без съмнение е извършен от българската пронацистка власт. Участието на представители на германските нацисти само в Македония не намалява отговорността на българското пронацистко правителство.
Второ – този акт на българското пронацистко правителство е станал възможен и благодарение на пасивното отношение на местното население и местната общественост към депортацията на техните съграждани евреи. Там няма и помен от реакцията, за която ние говорим в България. Няма реакция на местната църква, а специално в Македония има няколко много важни митрополии, включително – Охридската автокефална митрополия, която исторически е подчинена на Патриаршията в Цариград и практически е равна на Патриаршия. Няма реакция на Православната църква, няма реакция на обществото, няма реакция на населението – каза Максим Бенвенисти.
Трето, очевидно евреите в Тракия, Македония и Пирот изначално са били поставени в по-неблагоприятно положение. Още когато пронацистката власт поема управлението на тези земи, в договора си с нацистка Германия се задължава да не дава българско гражданство на тези евреи. Това са условията, за поемане на управлението на тези земи – каза председателят на ОЕБ „Шалом” Максим Бенвенисти.
„След като всичко това са исторически факти, българско правителство, в момент, в който прецени българската държава, и място, на което прецени българската държава, трябва да поеме историческата отговорност” – каза още Максим Бенвенисти.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Деспот Слав на Април 20, 2012, 11:01:50
Приятелю,
Точно за това съм тук, защото дори и в България има премълчани истини.
В следващият си пост ще представя информация от световно известният еврейски институт ЯД ВАШЕМ, от която се разбира, че ДЕПОРТАЦИЯТА НА ЕВРЕИТЕ ОТ БЕЛОМОРИЕТО Е ИЗВЪРШЕНА ОТ НЕЗАВИСИМАТА РЕПУБЛИКА СЪРБИЯ / от Правителството на Милан Недич/.

По-късно ще представя данни, че депортацията на евреите от Вардарска и Беломорска Македония.
Фактите, които ще представя са изключително от Евреиския институт Яд Вашем.
///
Ако отвориш Уйкипедията на български език в раздел "Холокостът в България" ще намериш следното обяснение:
Цитат
"На 4 март 1943 г. започва депортиране на евреите от Беломорието. 4058 души са транспортирани до Лом и оттам на 4 корабчета са изпратени до Виена. Оцеляват само 100 от тях.

Български полицейски части в Битоля и Скопие избират евреите от Вардарска Македония и от 10 март започва депортирането на 7144 души с вагони до дунавските пристанища Лом и Видин. Оттам те са отведени в Треблинка. Оцеляват само около 200 от тях.

На 12 март са депортирани 161 евреи от Пиротско през Лом за Виена."

Филмът " Трето полувреме" между другото, почива точно върху тези измами, които са останали "наслоени" от комунизма в България с цел да се оклевети царското правителство и да се представят комунистите за "спасители" на България.
Интересно е, че в България тези измами продължават да се тиражират ВЪПРЕКИ, ЧЕ ИНФОРМАЦИЯТА ОТ ЕВРЕЙСКИЯТ ИНСТИТУТ ЯД ВАШЕМ Е КОРЕННО ПРОТИВОПОЛОЖНА.
Източник - http://bg.wikipedia.org/wiki/Холокостът_в_България (http://bg.wikipedia.org/wiki/Холокостът_в_България)

Единствената истина тук са само броя корабите - четири, който е извършил депортирането и приблизително броя на македонските евреи от Вардарска Македония. Това е потвърдено от Ад Вашем, а всичко останало е измама в най-чист вид.

Какво пише във Яд Вашем за депортирането на евреите от Тракия.
Важно е да се знае, че думата ДЕПОРТИРАМ Означава ПРИНУДИТЕЛНО ИЗСЕЛВАМ.
Четирите малки корабчета, с които са депортирани евреите от Беломорска Тракия,  действително са били на Ломското пристанище на река Дунав, НО ТЕЗИ ЧЕТИРИ МАЛКИ КОРАБЧЕТА СПОРЕД ЯД ВАШЕМ СА БИЛИ СРЪБСКИ.

Влизаме в сайта на Яд Вашем и от там разбираме истината:

In Lom the Jews were taken to four small ships, the "Karadorde" and "Voivoda Michach", on 20/03/1943, and the "Saturnus" and Tzar Dushan" on 21/03/1943. The ships sailed from Lom between 20-22/03/1943, reaching Vienna 10 days later. On 26/03/1943, the Jews were taken from Vienna, via Katowicz, to the Treblinka extermination camp. This information is based on details in the book, "History of the Jews of Bulgaria," by Haim Keshles, Tel Aviv: Davar, 1971 (Hebrew).

Източник, в който ще видите и още снимки на ДЕПОРТИЩИЯ СРЪБСКИ КОРАБ "КАРАГЕОРГИ" /По средата в дясно кликнете на Read more»/ - http://collections.yadvashem.org/photosarchive/en-us/79234-container.html (http://collections.yadvashem.org/photosarchive/en-us/79234-container.html)

Превод:
"В Лом евреите са били взети четири малки кораби, "КАРАГЕОРГИ" и "ВОЙВОДА МИШИЧ", на 20/03/1943, и "САТУРН" и "ЦАР ДУШАН" на 21/03/1943. Кораби плавали от Лом между 20-22/03/1943, достигайки Виена 10 дни по-късно на 26/03/1943, евреите са били взети от Виена през Катовице, до концентрационния лагер Треблинка. Тази информация се основава на подробно в книгата "История на евреите в България "от Хаим Keshles, Тел Авив: DAVAR, 1971 г. (иврит)."

(http://prikachi.com/images/692/4536692K.jpg)

Забележете, че изключително важният факт - три от четирите Корабите носят имена на най - известните сърби, а България в този момент според договора в Ньой е била ограничена в притежанието на кораби.

1.Карагеорги - кралската династия на Кралство Югославия!

2. Войвода Мишич - Сръбски герой от Първата Световна война!

3. Цар Душан, които всички знаем, че е сръбски цар!

Питам Ви тогава, Приятели -
1. КОЙ ДЕПОРТИРА /ПРИНУДИТЕЛНО ИЗСЕЛИ/ ТРАКИЙСКИТЕ ЕВРЕИ - БЪЛГАРИТЕ ИЛИ СЪРБИТЕ?
2. КОЙ МОЖЕ ДА ПРЕДСТАВИ ФАКТИ ОТ ЕВРЕЙСКИ ИЗТОЧНИК СЪС СНИМКОВ МАТЕРИАЛ, ОТ КОИТО ЯСНО ДА СЕ ВИЖДА, ЧЕ ДЕПОРТИРАНЕТО НА ТРАКИЙСКИТЕ ЕВРЕИ Е СТАНАЛО С БЪЛГАРСКИ КОРАБИ?
КОЙ? КОЙ?


Предварително Благодаря за отговорите!!!
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Деспот Слав на Април 21, 2012, 03:21:36
Влизаме в сайта на Яд Вашем и от там разбираме истината:

In Lom the Jews were taken to four small ships, the "Karadorde" and "Voivoda Michach", on 20/03/1943, and the "Saturnus" and Tzar Dushan" on 21/03/1943. The ships sailed from Lom between 20-22/03/1943, reaching Vienna 10 days later. On 26/03/1943, the Jews were taken from Vienna, via Katowicz, to the Treblinka extermination camp. This information is based on details in the book, "History of the Jews of Bulgaria," by Haim Keshles, Tel Aviv: Davar, 1971 (Hebrew).

Източник, в който ще видите и още снимки на ДЕПОРТИЩИЯ СРЪБСКИ КОРАБ "КАРАГЕОРГИ" /По средата в дясно кликнете на Read more»/ - http://collections.yadvashem.org/photosarchive/en-us/79234-container.html (http://collections.yadvashem.org/photosarchive/en-us/79234-container.html)

Превод:
"В Лом евреите са били взети четири малки кораби, "КАРАГЕОРГИ" и "ВОЙВОДА МИШИЧ", на 20/03/1943, и "САТУРН" и "ЦАР ДУШАН" на 21/03/1943. Кораби плавали от Лом между 20-22/03/1943, достигайки Виена 10 дни по-късно на 26/03/1943, евреите са били взети от Виена през Катовице, до концентрационния лагер Треблинка. Тази информация се основава на подробно в книгата "История на евреите в България "от Хаим Keshles, Тел Авив: DAVAR, 1971 г. (иврит)."

(http://prikachi.com/images/692/4536692K.jpg)

Забележете, че изключително важният факт - три от четирите Корабите носят имена на най - известните сърби, а България в този момент според договора в Ньой е била ограничена в притежанието на кораби.

1.Карагеорги - кралската династия на Кралство Югославия!

2. Войвода Мишич - Сръбски герой от Първата Световна война!

3. Цар Душан, които всички знаем, че е сръбски цар! [/color]

Здравейте, Приятели!
Днес ще представя следващите ЛАГИ на македонизма.
В този си пост няма да правя заключения, а ще задам въпроси и по възможност да обменим мнения.
Забележете нещо твърде интересно в написаното от ЯД ВАШЕМ!!!
Цитат
"В Лом евреите са били взети четири малки кораби, "КАРАГЕОРГИ" и "ВОЙВОДА МИШИЧ", на 20/03/1943, и "САТУРН" и "ЦАР ДУШАН" на 21/03/1943. Кораби плавали от Лом между 20-22/03/1943, достигайки Виена 10 дни по-късно на 26/03/1943,...

Ако Сръбските Кораби с Тракийските евреи  "Карагеорги" и "Войвода Мишич" са тръгнали на 20. 03. 1943 г. а "Сатурн" и "Цар Душан" са тръгнали на 21.03.1943г. то ДЕСЕТ ДНИ ПО-КЪСНО ТРЯБВА ДА Е 30 МАРТ 1943 И 31 МАРТ 1943 г.
Тук се твърди, че Корабите са пристигнали във Виена десет дни по-късно, но е странно, че тук има очевидна математическа грешка.

1. Първият ми въпрос е - Защо "бързат" сръбските кораби, натоварени с евреи?

Тук е времето да кажа, че в средата на месец март, р. Дунав е с много ниско ниво.
Тогава времето е още студено и снеговете не са започнали да се топят. През 1943 г. също е били студено!

(http://collections.yadvashem.org/photosarchive/s637-469/11480600664289935840.jpg)

Снимка от депортирането на евреите на българското пристанище в Лом, от където се вижда, че Българските гранични полицаи са в ШИНЕЛИ и тракийските евреите са в топли дрехи въпреки, че винаги времето в Тракия е винаги по-топло от времето е Северна България.
Това означава, че нивото на р. Дунав е ниско - изключително важен момент.
Тук само допълвам, че нивото на р. Дунав всяка година е на максимума си по ЧЕРЕШОВЕ ВРЕМЕ - т.е. когато в Северна България зреят черешите - през втората половина на май!

Освен  това  в сайта на ЯД ВАШЕМ е записано, че:
On 04/03/1943, the Bulgarians arrested almost all the Jews, numbering 4,058 persons, in the areas of Thrace (Turkey), which Bulgaria had annexed from Greece. The Jews were deported from 11 cities and towns.

Записано е че, са Тракоийските евреи са 4058 души!
И така 4058 души трябва да се натоварят на четири малки  кораба. Това прави средно повече от 1000 души на Кораб, без обслужващия персонал и охраняващите войници.
Нивото на  р. Дунав е ниско!
През 1943 г. НЕ СЪЩЕСТВУВАТ ШЛЮЗИТЕ ЖЕЛЕЗНИ ВРАТА И ЖЕЛЕЗНИ ВРАТА 2. Това предполага, че преминаването дори на малки кораби през Железни врата е продължавало от 100 до 135 часа.
С днешна дата преминаването през шлюзите на  Железни врата  и Железни врата 2 продължава до 35 часа!
Следващият въпрос е:
2. Възможно ли е малък кораб натоварен с над 1000 души !!!,  да достигне през март до ВИЕНА, когато нивото на р. Дунав и шлюзите на Железни врата не са съществували за 4 дни, след като само преминаването през Железни врата като минимум е отнемало повече от 4 дни?

3. С днешна дата на р. Дунав в България не съществува кораб, способен да вози над 1000 души на борда си. А през 1968 г. целия флот на България е можел да извози малко над 2 000 души.
Възможно ли е тогава 4 малки кораба, движещи се по старо техническо решение - не с винт, а с долап и не по-голени от 100 метра да натоварят над 1000 души и да ги извозят до Виена за 4 дни???


Тук само ще допълня, че трансатлантическият кораб Титаник е имал да борда си 1517 души и се казва, че е бил претоварен!
и е 46 328 бруто регистър тона, 52  310 тона, ширина - 28,2 m, височина - 53,3 m,  и дължина 269 метра!

Ето Трансокеанския кораб Титаник с 1517 души на борд!

(http://2.bp.blogspot.com/_mMsZOCc68bQ/TSB7rwMURVI/AAAAAAAABN8/3ZguaDGOIN4/s1600/titanic5.jpg)

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

И ето речният кораб "Карагеорги" с над 1000 души на борд!

(http://collections.yadvashem.org/photosarchive/s637-469/1745547834305210456.jpg)

Въпросът е - Кой лаже???


Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Деспот Слав на Април 21, 2012, 10:35:19
Здравейте, Приятели!

Следващият ми пост ще е предизвикателство за Скопияни!

Паметната плоча пред някогашния тютюнев монопол в Скопие пишеше следното:

„В тази сграда германо-българските фашистки окупатори от 11 до 20 март 1943 год. затвориха над 3200 евреи от град Скопие мъчейки ги жестоко. Повече от 3000 души от тях бяха убити в германските концлагери”.

Още през 50-те години на ХХ в. текстът на плочата е манипулиран като първоначално цифрите са били 7200 и 7000, след което върху същата плоча са променени на 3200 и 3000, но остатъците от 7-ицата се виждали. Впоследствие плочата е отстранена от самите югославски власти и така е поставено началото на опитите вината за депортацията да се препише само на България. Трябва да се подчертае, че тези опити продължават и днес.

Ето смехотворната Юго-Комунистическа плоча!!!
Забележете, че думата "Концлагери" е в множествено число - изключително важен факт, т.е. не става въпрос само за Треблинка!!!

(http://www.eurochicago.com/wp-content/uploads/2011/12/spomen-plocha-v-Skopie-pri-tyutyunev-monopol.jpg)
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: valli на Април 25, 2012, 11:37:19
 На тия корабчета могат да се натоварят не повече от 500-600 човека общо. Тогава излиза, че депортираните от Беломорието не са 4000. И като се знае, че всички полицаи, които са участвали в събирането на евреите и които знаят колко човека е имало във влаковете са били по най-бързия начин избити веднага след 9 септември. Възниква сериозно съмнение върху точността на данните за броя на депортираните евреи от Беломорието.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Април 26, 2012, 12:27:53
Придържайте се към анализ на антибългарския филм "Трето полувреме"! Темата не е нито за евреите, нито за Холокоста по принцип! 

Част от горните постинги започнаха да намирисват на отрицание на Холокоста! Това няма да се толерира - подобни писаници услужливо захранват антибългарската пропаганда и модераторите на други форуми вече ги санкционираха!
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Деспот Слав на Април 26, 2012, 06:46:37
В горните постинги твърдя, че сърбите са откарали еврейте във Виена, а не българите.
И това е точно по темата, защото в Тютюневите складове във Вардарска Македония се твърди, че е имало около малко над 7 000 евреи, а в Западна Тракия са депотирали по Дунава при Лом още малко над 4 000 и всичко това прави малко над 11 000.
Това е точната цифра на евреите, за които е направен филмът "Трето полувреме"!!!

Показвам, че е невъзможно да се превозят толкова много хора по р. Дунав с четири малки параходчета с парни двигатели. Между другото - имам техническите параметри на всички Сръбски Кораби /които преди това са били австрийски и са взети от Сърбия след Първата Световна Война и са променили имената си <с изключение на Сатурн> /. За да добиете реална представа мога да кажа, че четирите парахода са малко по-мощни от Радецки и по никакъв начин не могат да натоварят над 1000 души на борда, но дори и да ги натоварят - да се придвижат срещу течението е абсурд. Направил съм вече справка и с корабни капитани.
Следователно, между две и три хиляди евреи от Тракия са депортирани с влакове през Сърбия.
С друг транспорт, няма как да се случи, а и през България не са минавали.
И това става заедно с депортирането на евреите от Солун, които на между 45 000 и 50 000 . От 15 март 1943 г. немците започват да депортират ежедневно от Солун по около 2 000 души.
Накрая ще кажа, че паметната плоча с променените данни на Тютюневите складове в Скопие е точно по темата "Трето полувреме" и нито България, нито аз имаме нещо общо с тази промяна.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Април 27, 2012, 12:59:36
От къде точно са превозени тези 11343 души не ми се вижда от съществено значение - важното е, че трагедията им се ползва за анти-БГ пропаганда!

Доказването на по-малко или повече хора, депортирани по един или друг начин, с нищо съществено не допринася за разобличаване на филмовите фалшификации.

Освен това, излязлата досега информация показва, че филмът "Трето полувреме" не третира въпроса за тракийските евреи и няма защо да се помпи допълнително с характеристики, които не притежава!
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Април 27, 2012, 01:12:05
Истината и лъжата за драмата на евреите във Вардарска Македония

http://www.skat.bg/products.php?type=10&genre=5196
http://www.skat.bg/videos/ds/ds_12-04-20.wmv
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Деспот Слав на Април 27, 2012, 09:44:48
От къде точно са превозени тези 11343 души не ми се вижда от съществено значение - важното е, че трагедията им се ползва за анти-БГ пропаганда!

Доказването на по-малко или повече хора, депортирани по един или друг начин, с нищо съществено не допринася за разобличаване на филмовите фалшификации.

Освен това, излязлата досега информация показва, че филмът "Трето полувреме" не третира въпроса за тракийските евреи и няма защо да се помпи допълнително с характеристики, които не притежава!

Мисля, че го написах вече. 4,058 са от Беломорска Тракия, а около 7200 са от Вардарска Македония.
Обаче истината е, че от Беломорска / Западна Тракия / са депортирани със Сръбските Кораби много по-малко.
Ето тук ще покажа, че са били 993, а не 4058, както твърдят всички.

(http://dariknews.bg/uploads/news_images/200906/photo_verybig_368982.jpg)

Потвърдени ли са тези данни от еврейски организации?  - Несъмнено са потвърдени!

Могат ли да се поберат 993-ма души на четирите малки Сръбски кораба?
- Могат, да се поберат и могат да пътуват дори и при ниско ниво на р. Дунав. Аз го потвърждавам и мога да го докажа с техническите данни на Четирите Сръбски Кораба!

- Защо не са откарани евреите в Треблинка, а в Аушвиц?

Много просто! Няма как да се откарат нито евреите от Вардарска Македония в Треблинка, нито евреите от Беломорска Тракия в Треблинка, ЗАЩОТО ОЩЕ ПРЕЗ МАРТ И АПРИЛ В СПОРЕД ЕВРЕЙСКИ ИЗТОЧНИЦИ НЕМЦИТЕ СА ЗАПОЧНАЛИ МЕРОПРИЯТИЯ ПО ЗАЛИЧАВАНЕ НА СЛЕДИТЕ СИ НА ПРЕСТЪПЛЕНИЯ!

Следващият документ го изтеглям от Яд Вашем и не трябва буди никакво съмнение неговата достоверност.

http://www1.yadvashem.org/odot_pdf/Microsoft%20Word%20-%205886.pdf (http://www1.yadvashem.org/odot_pdf/Microsoft%20Word%20-%205886.pdf)

На трета страница четен за "Акция 1005" организирана в Треблинка следното:

Aktion 1005 - the campaign to destroy all evidence of the Nazis' murderous
activities - was launched at Treblinka in March 1943, and lasted until July.
After this operation was completed, Treblinka was shut down. Most of the
camp structures were destroyed,  the ground was plowed and planted over,
and the site was turned into a farm that was given to a Ukrainian family. 
 
 
Превод:
""Акция 1005" - кампания, за да унищожи всички доказателства на убийствената на нацистите
дейности, която започна в Треблинка през март 1943 г. и продължава до юли.
След тази операция, Треблинка бе затворена. Повечето от лагер структури са били унищожени, земята е разорана и се засаждат над и сайт е превърнат във ферма, която бе дадена на украинско семейство."

Евреите от Вардарска Македония пристигат приблизително по средата на Акция 1005 - някъде в първата половина на април 1943 г. с влакове през тогавашната Независима Държава Сърбия / Недичева Сърбия / и с германска охрана / Това е потвърдено от македонеца Александар Матковски още през средата на миналия век и Яд Вашем се позовава на неговите писания. Би трябвало да познавате написаното от него по-добре от мен.

За 993 Тракийски евреи мога да се подпиша с две ръце, че са откарани в Аушвиц / до Виена с 4-ри сръбски кораба /, а не в Треблинка - точно както се твърди на  Мемориалният паметник, намиращ се на сградата на Межуучилищния център в Благоевград  и както потвърждава Йосиф Меламед-главен секретар на еврейската организация „Шалом”.

Излиза, не всички 11 000 евреи са изпратени в Треблинка.

Кой ЛАЖЕ - Дарко, г-н Йосиф Меламед или Яд Вашем? 

///
И накрая ето къде са записани въпросните 11343 евреи!!!

Отворено писмо до предаването „Панорама” по БНТ и до водещия Бойко Василев

Уважаема редакция,

Повод за това писмо ми дава излъченият от вас репортаж на 11.11.2011 г. за неродения още филм „Трето полувреме”, който очевидно ще се превърне в ябълка на раздора не само в рамките на съседските отношения с Република Македония.

Обръщам се към вас и към водещия Бойко Василев и неговия екип, но същевременно съзнавам странната ситуация, че адресатът се намира не само в БНТ, но и в други медии, на първо място в телевизия СКАТ, с която сте намерили удивително общ език и дори общи сътрудници в лицето на Пламен Павлов. Преди да се появи във вашето предаване, той вече беше направил своя коментар не само на въпросния филм, но и на други материали по темата, например моята публикация в списание „Биограф” под заглавие „Апокриф за цар Борис Трети”, която в документална форма разказва общо взето исторически сюжети от нарочения за антибългарски филм. Този филм, господа и дами от Панорама, очевидно не е за футбол, а за нещо доста по-важно, заради което и се вдига такъв шум, врявата от който трябва да достигне до Европейския парламент.

Става дума за депортацията на 11343 евреи от Македония и Беломорска Тракия през март 1943 г., извършена от българска войска и жандармерия, осъществена от българска администрация по решение на българските власти и българския цар Борис Трети, технически организирана от БДЖ и туристическо бюро „Балкан”, заплатена с отнето еврейско имущество и с крайна дестинация – Треблинка, най-ужасяващият лагер за човешко унищожение, където още при пристигането депортираните при тази акция деца (4500 на брой!) са били застрелвани с куршум в тила, а възрастните са били задушавани в газови камери.

Източник - http://forum.kajgana.com/threads/%D0%91%D1%83%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%B3%D0%BE-%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%B7%D0%B8%D1%80%D0%B0-%D0%A2%D1%80%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D1%83%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B5-%D1%98%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D0%B0-%D1%83%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%93%D1%80%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%B2%D0%BE-%D0%95%D0%A3.55746/page-12 (http://forum.kajgana.com/threads/%D0%91%D1%83%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%B3%D0%BE-%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%B7%D0%B8%D1%80%D0%B0-%D0%A2%D1%80%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D1%83%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B5-%D1%98%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D0%B0-%D1%83%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%93%D1%80%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%B2%D0%BE-%D0%95%D0%A3.55746/page-12)
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Деспот Слав на Април 27, 2012, 10:22:17
Истината и лъжата за драмата на евреите във Вардарска Македония

http://www.skat.bg/products.php?type=10&genre=5196
http://www.skat.bg/videos/ds/ds_12-04-20.wmv


Самуил Ардити е много точен и коректен човек!
Почти всичко съм изчел от него!
И изцяло подкрепям неговото мнение.
Този човек така защитава България и се прекланя пред българите за спасяването на българските евреи, както дори етнически българин не го прави!

Ето мнението на Самуил Ардити /в пет части/ - http://www.mediatimesreview.com/november04/ArditiSpomeni1.php (http://www.mediatimesreview.com/november04/ArditiSpomeni1.php)

Аз се прекланям пред този човек...

Той разбива на пух и прах твърденията на лумпена Дарко и подобните нему комуно-евреи от вида Джамила Коломонос, Лея Коен, Еми Барух и пр.
Жалко е, че рядко се срещат евреи като него ...
Той твърди /живял е в България по време на Втората Световна Война/, че цар Борис е спасил българските евреи.
И това действително е така, защото през миналия век цар Борис беше обявен за Праведник от Яд Вашем.
А през 21 век е обявен за фашист.
Но после точно Македонските Евреи му разбиха паметната плоча в Яд Вашем...
Защото тази плоча никак не съвпада нито с юго-македониския шовинизъм, нито с комунистическата доктрина. 

Ето паметната плоча:

(http://2.bp.blogspot.com/_HrkXrDpeDhk/SIR68I07d1I/AAAAAAAAAGM/VKjZCUjXr9w/s320/Memorial+Plaque+to+King+Boris.jpg)

In memory of Boris III, King of Bulgaria /1894 - 1943 / and in honor of Queen Giovanna
A Tribute to their contribution to the rescue of  Bulgarian jews during the dark days of the holocaust.

В памет на Борис III, Цар на България / 1894 - 1943 г. / и в чест на Царица Йоанна в знак на почит към техния принос за спасяването на българските евреи по време на мрачните дни на холокоста.

Как тъй става, че евреите от 20  век, изпитали на гърба си фашизма,  са се подиграли с евреите от 21 век и са ги излъгали на цар Борис и царица Йоанна?
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: valli на Април 28, 2012, 11:10:26
  Като чета откритото писмо на Леа Коен до Панорама ми става тъжно, че делото на България и нейните ръководители е останало неразбрано и непризнато. Постоянното повтаряне, че българския народ не бил виновен, а са виновни неговите управници за унищожаването на македонските и тракийски евреи, внушава и косвено вина на българския народ. Защото неговите синове участваха в депортирането на тези евреи.
Защо българските полицейски, военни и административни власти участват в изселването и можели ли са царя и българското правителство да откажат да участват или още по-добре да защитят евреите от депортиране? Не. Защото:
 България не е истински съюзник на Германия. Тя първо е окупирана и след това е подписан акта на присъединяване към оста. Царя под предлог опасност от турско нападение и борба с вътрешни врагове отказва да изпрати български войски на източния фронт. Освен това царя и правителството успяват с помоща на българското общество да спасят евреите от България включително и от новоприсъединената с Крайовския договор Южна Добруджа. С цел спасяването им биват издадени няколко български паспорти на евреи от Тракия и Македония въпреки забраната на Хитлер.
 И сега освен изброеното по горе, което си е откровен съботаж на заповедите на Хитлер можеше ли царя и българското правителство да каже – нашите полицаи и войници няма да участват и направо да възпрепядстват депортирането. Как щеше да се възприеме това от Хитлер? Естествено като измяна. Какво щеше да предприеме Хитлер-окупация на България, която с армията намираща се в Югославия и Гърция нямаше да е никак трудно. Или най-малкото щеше да извика царя в главната квартира за да го отрови малко по-рано отколкото го направи, да организира свалянето на законното българско правителство и заменянето му с марионетно прогерманско. Тогава първо всички български евреи до един щяха да отидат в концлагерите и българската войска щеше набързо да отпътува за источния фронт. Нито църквата, нито Пешев или другите народни представители и общественици щяха да могат да се противопоставят. Или ако биха се противопоставили щяха да отпътуват заедно с евреите. Затова мисля, че основната заслуга за спасяване на евреите е на царя и правителсвото па макар наричани фашисти, нацисти или престъпници. Или поне заслугата им е не по-малка от тази на църквата, Пешев и останалите общественици. Вярно е, че цар Борис изигра Хитлер, спаси евреите, отказа да изпрати войски на източния фронт и накрая беше наказан за това. И за благодарност се намират евреи в България, които да отричат неговия принос и да го поставят наравно с Хитлер, като върл антисемит.
   Ето още какво пише Леа Коен „По-късно/1956г/ за съжаление същите/българските евреи/ напуснаха пределите на България, подгонени от мрачните спомени за случилото се с техни братя, сестри и роднини в посочените територии.” Каква долна лъжа. Знаем защо евреите напуснаха България в 1956г. Защото еврейската държава съществуваше вече повече от 10 години и САЩ главно наливаше огромни средства за укрепване и просперитета на тази държава. Евреите както и българите бързо се „нарадваха” на комунизма, който ни устроиха великите сили и поискаха да живеят по-свободно и по-богато. Ами българите ако биха ги приели в Израел, преди евреите щяха да емигрират и не 50 000, а 100 пъти по 50 000. А какво да кажем за ръководството на „Шалом”, което казва, че в бъдеще, когато реши България трябва да поеме вината за евреите от Тракия и Македония. Защо да поема вина за нещо за което не е виновна. Отказа на депортация на евреите е равнозначна на смъртна присъда за евреите от България. Отказа на депортация от Тракия и Македония не означава спасение, защото те щяха да бъдат депортирани от германците въпреки нашия отказ.
   Свидетели сме на странно взаимодействие днес между република Македония-концлагера на комунистическа Югославия и днешен музей на комунизма и някои наши евреи, които вместо еврейски звезди в сърцата си, носят петолъчки на челата.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Деспот Слав на Април 28, 2012, 11:29:10
(http://2.bp.blogspot.com/_HrkXrDpeDhk/SIR68I07d1I/AAAAAAAAAGM/VKjZCUjXr9w/s320/Memorial+Plaque+to+King+Boris.jpg)
In memory of Boris III, King of Bulgaria /1894 - 1943 / and in honor of Queen Giovanna
A Tribute to their contribution to the rescue of  Bulgarian jews during the dark days of the holocaust.

В памет на Борис III, Цар на България / 1894 - 1943 г. / и в чест на Царица Йоанна в знак на почит към техния принос за спасяването на българските евреи по време на мрачните дни на холокоста.

Сега ще представя няколко снимки от Музея на Холокоста, които са в пълно противоречие с помията от "Трето полувреме"

1. Трябва да е пределно ясно, че в Царство България са съществували еврейски училища през Втората Световна война.

(http://prikachi.com/images/517/4699517w.jpg)

Превод - Ученици носят звезди на Давид  в Еврейското средното училище в София.

Подобно нещо не се е случвало никъде в Европа, от където са минали немците.

2. Много често промяната на закона за Българската армия се използва от враговете на българщината в смисъл, че в Царство България са създавани лагери за "тежък принудителен труд за евреи"!
Това е пълна измама. премахната е възможността да се "изкупува" военната служба и военната служба в царството става задължителна. Забележете, че в "концлагерите" в царство България, работят САМО МЪЖЕ и само през лятото / зимата са домашен отпуск/. И забележете изключително важният факт - на Българските ЕВРЕИ- ОФИЦЕРИ НОСЯТ БЪЛГАРСКА ОФИЦЕРСКА ВОЕННА УНИФОРМА.
А БЪЛГАРСКИ ОФИЦЕРИ-ЕВРЕИ служат в "концлагерите за принудителен труд" ...

Фактите:
(http://prikachi.com/images/570/4699570r.jpg)

Еврейски и български офицери общуват извън столовата на мястото на принудителен труд батальон.
///
(http://prikachi.com/images/608/4699608m.jpg)

Портрет на Нисим Фархи, един Български офицер от еврейски произход служещ в принудителен труд батальон.

За мен само остава да попитам - Как става така, че във "фашистка България" служат български офицери-евреи?
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Деспот Слав на Април 28, 2012, 12:26:16
  Като чета откритото писмо на Леа Коен до Панорама ми става тъжно, че делото на България и нейните ръководители е останало неразбрано и непризнато.
Не се натъжавай, Приятелю!
При първа възможност ще направя анализ на писмото на Леа Коен и ще видиш, че то е измама от началото до края!
А предварително ще ти кажа, че Леа Коен е наглa и брутална личност, която няма нито срама нито свян.
Казвам нагла, защото БАЩАТА НА ЛЕА ПЕПО КОЕН - ПЕПО МЕНАХЕМ КОЕН Е СЪДИЯ ОТ КОМУНИСТИЧЕСКИЯ НАРОДЕН СЪД!
ЛЕА ПЕПО КОЕН /бивша посланичка в Швейцария/ - ДЪЩЕРЯ НА СЪДИЯТА ОТ ПЪРВИ СЪСТАВ НА НАРОДНИЯ СЪД - ПЕПО МЕНАХЕМ КОЕН!
След това Пепо Коен става шеф на комунистическия концентрационен лагер "РОЦИЦА".

Като такъв, подлага на жестоки изтезания македонеца Никола Иванов О' Махони - един от 30-те деца пълни сираци, които след 1903 г. / след Илинденското въстание / осиновява големият Ирландски Благородник и Хуманист - Пиърс О' Махони!
Никола О'Махони е участник в Три войни.
Носител освен на медали и на четири Кръста за Храброст!

Справка - http://www.factor-bs.com/news-15089.html (http://www.factor-bs.com/news-15089.html)

ТОВА Е МАЛКО ИЗВЕСТЕН ФАКТ В МАКЕДОНИЯ И ПРЕПОРЪЧВАМ НА ВСИЧКИ МАКЕДОНЦИ ДА ПРОЧЕТАТ ЛИНКА, КОИТО СЪМ ДАЛ!

Комунистическото мекере Пепо Менахем Коен, за да осигури светло комунистическо бъдеще на три годишната си дъщеричка Леа, плюе на професията си на Юрист и се съюзява с комунягите.
Пепо Коен става съдия от първи състав на НАРОДНИЯ СЪД!

Осъжда спасителя на Българските евреи - Димитър Пешев за антисемитизъм на 15 г. затвор и го жигосва с петното - ВРАГ НА НАРОДА!
Така, че щастието на фамилия на червения шаман - Коен се гради върху кръвта и смъртта на хиляди българи!
///
Ето какво пише Николай Колев - Босия в блога с - http://bosia.blog.bg/politika/2011/12/16/apokrif-za-lea-koen.867745 (http://bosia.blog.bg/politika/2011/12/16/apokrif-za-lea-koen.867745)

"Ще  се опитам да редактирам и аз нейната биография, защото в сегашния си вид тя не представя истинската Леа Пепо Коен и от това страда истината. Още повече, под редактираната и биография няма нито името на автора, нито на редактора, което ме кара да си мисля, че авторът и редакторът са едно и също лице и то се казва Леа Пепо Коен.
Никъде не видях датата и на раждане, което ме озадачи. Но при всички случаи тя е над 60 годишна, защото и външният и вид и начинът и на изразяване го показва. Не може човек да не е роден и да е над 60-те. В същото време си личи, че тя не иска да е на толкова години. Това е типично за суетните и комплексирани натури.
Нека да започнем с кратко представяне на баща и. Не че има някакво особено значение, но все пак навежда на известни нюанси.
Пепо Коен е юрист. Известен е със следното:
 Съдии и обвинители в т. нар. „Народен съд”, който е осъдил за 4 месеца 9550 души, от които 2680 пратил на разстрел. За справка съдът в Нюрнберг е осъдил 19 човека, от които 12 на смърт. Между осъдените на затвор е и Димитър Пешев, осъден на 15 години затвор за ”фашистка дейност и антисемитизъм”!!! Общо избитите след септемврийския преврат са десетки хиляди. Някои изследователи смятат, че са стотици хиляди. ..."

Евреите в Първи състав на българоубийствения т. нар. „народен съд”, след 9-ти IX 1944г. :
Манчо Рахамимов Мошев (1902 - 1986 г.) - обществен -обвинител в 7-ми състав на „народния съд”;
Исак Елизар Франсез - съдия;
Пепо Менахем Коен - съдия
Еми Барух - съдия...
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: valli на Април 28, 2012, 01:09:20
 Леа - същия дявол-българомразец като баща си.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Април 28, 2012, 04:44:16
Леа - същия дявол-българомразец като баща си.

Но назначена от Желю Желев за посланик на БГ в:

- Белгия, Люксембург и ЕС (1991-1993),
- Белгия, Люксембург, НАТО и ЗЕС (1993-1996),
- Швейцария и Лихтенщайн (1997-2001).
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Деспот Слав на Април 28, 2012, 05:55:48
Леа - същия дявол-българомразец като баща си.

Но назначена от Желю Желев за посланик на БГ в:

- Белгия, Люксембург и ЕС (1991-1993),
- Белгия, Люксембург, НАТО и ЗЕС (1993-1996),
- Швейцария и Лихтенщайн (1997-2001).

Има голяма вероятност фамилия Коен да е от Битола - Леа Пепо Коен и баща й Пепо Менахем Коен!
По време на Втората световна война е имало над 100 души в Битоля с фамилията КОЕН.

Успях да намеря вероятните дядо и баба на Леа Коен!
Казвам вероятните, защото може и да е събпадение на имена на евреи от Битола!

Това са Рашел Коен /Rashel Koen/, съпруга на Менахем Коен /Menachem Koen/ и вероятна баба на Леа!

Ако предположението ми е истина - Коен трябва да са живяли на улица "Asadbegova" номер 17 в Битола !!!

Ето линк към снимките на Рашел и Менахем Коен. Снимките са под номера 62 и 63 -

http://digitalassets.ushmm.org/photoarchives/result.aspx?search=KOEN+FAMILY+%28BITOLA%29&page=3 (http://digitalassets.ushmm.org/photoarchives/result.aspx?search=KOEN+FAMILY+%28BITOLA%29&page=3)

Ако има някой от форума от Битола - би ли казал нещо по този случай...
Имам усещането, че Лея е замесена във филма Трето полувреме!
И ако действително е от Битола - съмненията ми ще се превърнат в сигурно доказателство, т.е. отмъщението за дядо и баба водят Лея и баща й Пепо към комунистите...
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: valli на Април 28, 2012, 09:21:40
Леа - същия дявол-българомразец като баща си.

Но назначена от Желю Желев за посланик на БГ в:

- Белгия, Люксембург и ЕС (1991-1993),
- Белгия, Люксембург, НАТО и ЗЕС (1993-1996),
- Швейцария и Лихтенщайн (1997-2001).
Защо се чудиш. Нали знаеш как беше създадено СДС от Луканов. Как от него беше назначен Желев за президент и беше държан изкъсо от Луканов. Кои бяха лидерите на СДС - Софиянски, Петър Стоянов. Като си отговориш на въпроса какво е общото между Луканов, Софиянски, Стоянов и Коен веднага ще ти стане ясно защо толкова време е назначавана за посланник.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Април 28, 2012, 09:26:43
Защо се чудиш. Нали знаеш как беше създадено СДС от Луканов. Как от него беше назначен Желев за президент и беше държан изкъсо от Луканов. Кои бяха лидерите на СДС - Софиянски, Петър Стоянов. Като си отговориш на въпроса какво е общото между Луканов, Софиянски, Стоянов и Коен веднага ще ти стане ясно защо толкова време е назначавана за посланник.

Леа Коен: Опитаха се да ме убият в Брюксел!
http://www.blitz.bg/news/article/110701

Бррр!  :o
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Деспот Слав на Април 30, 2012, 09:11:25
Защо се чудиш. Нали знаеш как беше създадено СДС от Луканов. Как от него беше назначен Желев за президент и беше държан изкъсо от Луканов. Кои бяха лидерите на СДС - Софиянски, Петър Стоянов. Като си отговориш на въпроса какво е общото между Луканов, Софиянски, Стоянов и Коен веднага ще ти стане ясно защо толкова време е назначавана за посланник.

Леа Коен: Опитаха се да ме убият в Брюксел!
http://www.blitz.bg/news/article/110701

Бррр!  :o

 :) ;) ;D
Кому е нужно да убива дъртофелница на 70 год. /Родена е 1942 г./.
Явно страда от спихическо заболяване!
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Мај 01, 2012, 01:55:51
Дарко Митревски изобщо не бил сърбоман!
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=427121512156&id=13&setIzdanie=22567 (http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=427121512156&id=13&setIzdanie=22567)

Цитат
На местото на првичната провинциска куќарка, новите српски власти ја изградиле тогаш најмодерната станица на Балканот (кој не ми верува, нека ја спореди со тогашните станици во Софија, Белград и во Загреб).

 :o
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Деспот Слав на Мај 01, 2012, 11:35:57
Наш Дарко-Бездарко изтърва веке наградата от КАНСКИЯ ФЕСТИВАЛ!

http://dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=E02A7E2CC7672F44A6B286CA34F0DAB1 (http://dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=E02A7E2CC7672F44A6B286CA34F0DAB1)

Ха-Ха-ХА-ХА ....
Да се смеем  ;D ;D ;D ли или да плачем  :'( :'( :'(

Jac мислам дека, во Кан франците не разбират филмот "Трето полувреме".
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Мај 08, 2012, 11:47:36
„Трето полувреме“ ќе го отвори Фестивалот, а „Балканот не е мртов“ ќе го означи затворањето
http://utrinski.com.mk/?ItemID=539D79F747E0A348A17F4EA2B5D325F4

Цитат
Претстојниот 33. Фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ првпат во тридецениската историја ќе биде и отворен и затворен со премиери на македонски филмови. „Трето полувреме“ на Дарко Митревски на 15 септември ќе го означи неговиот старт, а „Балканот не е мртов“ на Ацо Поповски на 21 септември ќе го одбележи неговото затворање.

... премиера на „Браќа Манаки“ имал и филмот „Бал-кан-кан“ на Дарко Митревски и дека Фестивалот му донел среќа. Имено, „Бал-кан-кан“ освен што отиде на повеќе филмски фестивали, во својата матична земја направи и рекордна гледаност, која, како што вели Насков, се надеваат дека и со овој филм ќе ја повторат.

Така, на отворањето на Фестивалот, кога „Трето полувреме“ ќе не' врати во времето на Втората светска војна и во времето кога фудбалскиот клуб „Македонија“ ќе стигне до шампионската титула во фашистичката фудбалска лига, во Битола ќе пристигне режисерот Дарко Митревски и неговата екипа предводена од Сашко Коцев, светски познатата манекенка Катарина Ивановска, која ја игра Еврејката Ребека, Владо Јовановски, Митко Апостолски, како и познатиот австриски директор на фотографија Клаус Фуксјегер.


Един от забележителните приноси на македонистката мисъл е квалифицирането на спортни организации и прояви с термина "фашистки", което не е правено досега в нито една страна на света.

"Фашистка футболна лига" - как само звучи!  :o

На никой, например, досега не е хрумвало да назове Олимпиадата в Берлин през 1936 г. "фашистка олимпиада", макар да е била открита и приветствана лично от Хитлер.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Деспот Слав на Мај 09, 2012, 07:30:42
Един от забележителните приноси на македонистката мисъл е квалифицирането на спортни организации и прояви с термина "фашистки", което не е правено досега в нито една страна на света.

"Фашистка футболна лига" - как само звучи!  :o

Ами защо дарковите футбалери играят во "бугарашката фашистичка " лига, а не играят во лигата на "демократската" Недичева Сърбия!
Тук е момента да отбележа, че БЕЛГРАД Е ПЪРВАТА ЕВРОПЕЙСКА СТОЛИЦА, КОЯТО ПОЛУЧАВА ПОЧЕТНОТО ФАШИСТКО ЗВАНИЕ - ЮДЕНФРАЙ!
Юденфрай (нем. judenfrei) е понятие, употребявано от нацистите по време на Третия Райх за обозначаване на територия, свободна от евреи. В буквален превод от немски думата значи "свободен от евреи".
По време на Втората световна война квартали, села, градове и райони са обявявани за юденфрай, след като са почиствани от етнически евреи.

Градове и райони обявени за юденфрай

Гелнхаузен — 1 ноември 1938 година
Люксембург — 17 октомври 1941 година
Естония — декември 1941 година (подтвърдено на 20 януари 1942)
Белград — август 1942 година
Виена — 9 октомври 1942 година
Берлин — 19 май 1943 година

Недичева Независина Сърбия се превръща в една съвършена машина за избиване на евреи и цигани. Ето защо Хелзинския комитет за правата на човека в Белград в  доклад от 2006 г. посочва историческия факт, а именно:
    "По време на Втората световна война, евреите в Сърбия загиват бързо, не само в ръцете на германските окупационни власти, но и в ръцете на Правителството на национално спасение на Милан Недич, Льотичевци, жандармерията и специални полицейски части, чиято ефективна работа, допринесли за факта, че още през август 1942 г., Белград, е обявен за  Първата Европейска столица, прочистена от евреи (Judenfrei). "

(http://prikachi.com/images/201/4746201Z.png)
Тези забележителни успехи на Независимата Държава Сърбия /НДС/, дават възможност на Милан Недич на 19 септември 1943 г., да направи официално посещение при Адолф Хитлер  в Берлин. Сърбите в Берлин издигат идеята да се обяви, че сърбите са  "Ubermenchen" (Висша раса) на славяните.


(http://3.bp.blogspot.com/_s6zY8-yAuYc/R1eIgLNR6nI/AAAAAAAAAn8/FUY2oOpJxdw/s400/draza+mihajlovic+adolf+hitler+meating.jpg)
Среща между Милан Недич и Адолф Хитлер – 19 септември 1943 г.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: тиквешанка на Мај 13, 2012, 09:23:23
http://www.youtube.com/watch?v=_bg5tcF3p2M&feature=g-u-u
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Мај 13, 2012, 10:30:07
"София VIA Скопие" - Македония и Еврейският въпрос

http://www.youtube.com/watch?v=FmAuhP5OCzA&feature=relmfu
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Мај 13, 2012, 10:42:45
http://www.youtube.com/watch?v=_bg5tcF3p2M&feature=g-u-u

http://bigcinema.tv/movie/tretiy-taym.html  :-X
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Мај 15, 2012, 06:11:14
София ли депортира македонските евреи?

http://www.dw.de/dw/article/0,,15907237,00.html
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Мај 23, 2012, 02:03:17
Литл филм компани ги купи правата за продажба на Трето полувреме на Дарко Митревски

http://www.mkd.mk/33444/kultura/litl-film-kompani-gi-kupi-pravata-za-treto-poluvreme/
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Мај 25, 2012, 04:03:53
„Трето полувреме“ си најде американски дистрибутер во Кан
http://www.novamakedonija.com.mk/DetalNewsInstant.asp?vestInstant=5887

Цитат
Продуцентот „Кино око“ за време на Канскиот Фестивал склучи договор со „Литл компани“ од Лос Анџелес, САД, за светска продажба на филмот „Трето Полувреме“ во режија на Дарко Митревски
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Мај 25, 2012, 04:07:16
Little Film Company scores sales rights to The Third Half
http://www.screendaily.com/festivals/cannes/cannes-film-market/little-film-company-scores-sales-rights-to-the-third-half/5042552.article

Цитат
Robbie Little has taken international sales rights to Darko Mitrevski’s second world war sports drama about a Jewish coach  who inspires a football team to win the National Football League in Nazi-occupied Macedonia in 1942.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Мај 27, 2012, 12:20:03
(http://i47.tinypic.com/10hlzjb.jpg)
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Јуни 01, 2012, 09:04:48
Дарко Митревски: „Трето полувреме“ е најубавиот споменик што сум го изделкал
http://www.mkd.mk/34386/makedonija/intervju-so-darko-mitrevski/

Цитат
Кој ти беше најтежок лик во филмот, во смисла на создавање на ликот? Со кого најмногу се изнамачи?
 
Со еден статист што глумеше бугарски судија. Му викам: „Прво гледаш во офицерите на трибините, потоа гледаш во играчите, па досудуваш гол“. Арно ама, немаше шанси да повтори се како што треба по овој редослед! Ај што не направи ништо како што му реков, туку уште почна и да суди кај што треба и кај што не треба. Го прашувам: „Кој ти рече да свириш фаул, бе?“. Тој ми вика: „Па фаул беше!“. Мене ми дојде да побудалам: „А од кај па ти знаеш дека бил фаул?!“. А тој мртов-ладен одговара: „Па како да не знам, јас сум фудбалски судија по професија!“


Щял да прави нов филм за аферата "мис Стоун"!  :o

 (http://www.mkd.mk/wp-content/uploads/2012/05/68768_422670252184_632262184_4557532_5662508_n-e1338222779220.jpg)

Дарко со жена му Јасна на винце


Май приличат на "татарчета" двайцата, нали?  ;D
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Јуни 03, 2012, 12:55:25
Украинското „трето полувреме“ забрането пред Евро 2012

http://www.mkd.mk/25313/sport/ukrainskoto-treto-poluvreme-zabraneto-pred-evro-2012/
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Јуни 09, 2012, 01:05:46
Борисов: „Не снимајте хитлеровски филмови за нас“
http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=8D2D73640D7C0D4D97F4687DA5BAD7A0

Цитат
Според бугарскиот премиер Македонија не се заблагодарила искрено за добрината и поддршката што ни ја даваат.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Јуни 09, 2012, 06:13:48
Дарко Митревски:
http://www.mkd.mk/36730/makedonija/borisov-vo-zemjata-na-chudata/#more-36730

(http://www.mkd.mk/wp-content/uploads/2012/06/308601_10150477905697079_698602078_10347626_432175953_n.jpg)

Цитат
Борисов во Земјата на чудата

Она што мене особено ме весели во тирадата на Борисов е неговиот ранет восклик: „Кај ја најдовте таа тема?“. Значи тој не негира дека тоа се случило – тој само ми замерува зошто јас за таа случка решив да снимам филм, рече Дарко Митревски кога го замоливме да ги прокоментира изјавите на Бојко Борисов за „Трето полувреме“.

„Пред сè, морам да напоменам дека фрустрациите на Бојко Борисов поврзани со (повеќедецениското) фалсификување на историјата на земјата на чиешто чело се наоѓа тој немаат никаква врска со мојот филм“, рече за МКД.МК Дарко Митревски, режисерот и сценарист на филмот „Трето полувреме“, во врска со обвинувањата на бугарскиот премиер Борисов дека филмот е хитлеровски.

„Од една страна – да, точно е дека Бугарија била член на Силите на оската и земја со пронацистички режим во текот на Втората светска војна, земја одговорна за депортацијата на 11.000 Евреи од Македонија и Тракија во гасните комори на концлогорот Треблинка. Тоа не е податок што јас го обелоденувам, тоа е податок што можете да го најдете на интернет-страниците на американскиот Меморијален музеј на холокаустот, центарот Симон Визентал, израелскиот музеј Јад Вашем… Зошто тогаш премиерот Борисов не ги прозива нив, туку мене? Затоа што не може да удри по магарето, па удира по самарот. Тоа зборува многу за неговиот карактер, но не зборува ништо за мене“, рече Митревски.

„Од друга (многу побитна) страна, ‘Трето полувреме’ не е хитлерски филм. Каков филм е ‘Трето полувреме’ Бојко Борисов не ни може да знае бидејќи не го гледал. Тука завршува неговата компетентност да зборува на оваа филмска тема. Но она што мене особено ме весели во неговата тирада е неговиот ранет восклик: ‘Кај ја најдовте таа тема?’. Со други зборови, Борисов не негира дека тоа се случило – тој само ми замерува зошто јас за таа случка решив да снимам филм. Со други зборови: не е виновен царот што е гол, виновно е детето што рекло дека царот е гол.

И да нема забуна – кога велам ‘цар’, не мислам на Борисов. Мислам на воениот злосторник Борис Трети“, завршува авторот на „Трето полувреме“, филм што од самиот почеток на снимањето, на невидено, предизвикува невообичаено хормонални реакции во Бугарија.Браво безДарче, браво србско юначе!  ;D
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: valli на Јуни 09, 2012, 07:36:47
 Мисля, че темата е време да се затвори и повече да не се говори за този филм. Такава безплатна реклама му направихме на този "филм", че ако трябва да се заплати рекламата, сигурно би струвала по-скъпо от филма. Не може толкова време толкова наши политици, накрая и министър председателя да говорят за него. Неслучайно тоя Дарко ни се смее така сладко и с удоволствие всеки път ни плюе.
И финансирането на филма, идва отвъд океана, подобно на филма на А.Джоли за Босна.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Јуни 09, 2012, 10:54:02
Цитат
И финансирането на филма, идва отвъд океана, ...


Защо мислиш така след като е ясно, че безДарчето е платен главно от Грую?

Най-доброто лекарство за такива неща е гласността, нарачена още транспарантност ... Завирането на главата в пясъка не е помогнало на никого, а публикуването на истината по случая съвсем не е реклама за филма!
   :-\
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: valli на Јуни 10, 2012, 08:30:45
Цитат
И финансирането на филма, идва отвъд океана, ...


Защо мислиш така след като е ясно, че безДарчето е платен главно от Грую?

Най-доброто лекарство за такива неща е гласността, нарачена още транспарантност ... Завирането на главата в пясъка не е помогнало на никого, а публикуването на истината по случая съвсем не е реклама за филма!
   :-\
Половината от парите, мисля бяха маскирани, че идват от чешка компания. И как едновременно с филма се появи и музей на холокоста? Такива неща не могат да стават само по волята на Грую. Еврейските организации са изключително ревниви към всички прояви, които отразяват холокоста, следят ги зорко и ги критикуват жестоко и при най-малкото отклонение от правата линията.
А за филма се изказаха толкова много неща без никой до го е гледал само по преразкази на знайни и незнайни герои, че накрая на човек му се иска да го види този филм. С тези коментари се предизвиква интерес у хората да гледат този филм, вместо да го забравят. Затова казвам, че съзнателно или несъзнателно му правим реклама. Не казвам, че не трябва да се критикува. Филма е критикуван достатъчно време и изчерпателно, но поставянето на темата на първо място и за непрекъснат коментар това вече е реклама.
И от тук никой не може да ме убеди, че целта на критиката не е да се предизвика интерес в България да се гледа филма, да се коментира и накрая хората да кажат, вярно България и нейните управници са виновни за холокоста на македонските евреи. Да ни се внуши вина както ни се внуши такава за преименуването на турците. Тези неща стават по едно и също време, изпълнителите или печелившите са Македония и Турция, но се дирижират от тези под чието управление са САЩ.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Јуни 10, 2012, 08:47:01
Цитат
Половината от парите, мисля бяха маскирани, че идват от чешка компания.


Не, не е така - на чехите от "Барандов" им е платено да направят монтажа, а ко-спонсори са няколко банки с филиали в РМ, но финансовото им участие е незначително ...

Колкото до останалото - да гледаме самия филм и да зарежем "световната конспирация", защото в същото време в света текат много прояви в прослава на спасяването на българските евреи с активното участие на организатори от Израел, САЩ и България ...

Анти-БГ филмът (както и скопският музей на Холокоста) си е чист продукт на македонизма и няма причина да се разглежда като част от някаква международна конспирация!
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Јуни 10, 2012, 10:28:45
Македонски режисьор-плагиат обижда Бойко Борисов
http://www.sofiautre.bg/politika/1104-makedonski_rezhisyor_plagiat_obizhda_boyko_borisov

Цитат
Българският премиер бил "комплексар" и "понеже не може по магарето, удря по самара". За това говорел неговият характер, твърди режисьорът на "Трето полувреме" Дарко Митревски, който се оказа, че е откраднал идеите за продукцията си от съветски пропаганден филм от 1962 година.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: опълченец на Јули 20, 2012, 07:13:20
„Аз, българинът от Македония” в отговор на пропагандния „Трето полувреме”

http://novini.dir.bg/news.php?id=11610522

„Аз, българинът от Македония” е разказ от първа ръка, какво може да се случи на човек ако пее български патриотични песни и прояви смелостта да се нарече българин в съседна, братска, ‘наша’ Македония. Книгата е създадена по записките на своя автор, Здравко Здравески, един българин от Прилеп, Македония, ни пишат от Организаторите.

Тя представя българската драма в тези бивши изконни наши земи през призмата на затворнически дневник. Там Здравко попада с нагласени фалшиви обвинения, но всъщност заради своите български самосъзнание и душа, заради своята борба за правата на българското население в Македония. Една държава, в която и през 21 век, да се наречеш ‘българин’ е недопустимо и се счита за престъпление пред режима.

Напук на Паисий, историята и истината. Здравески рисува картината на една Родина-мащеха, принудила сина си да избяга в другото Отечество. С фалшив паспорт. След побой, репресия, заплахи, опити за убийство. За да напише своята история. За нас. Да знаем. Какво е да си българин. В Македония.

Авторът, Здравко Здравески, е роден през 1964 г. в Прилеп, Македония. От дете осъзнава българския си произход и активно участва във възстановяването на ВМРО. През 1998 г., при правителството на Любчо Георгиевски, постъпва на работа в МВР. Той е един от основателите на спецчастите „Лъвове“, където е назначен за командир на бойна единица и взима участие във войната срещу албанските терористи в Македония.

След 2003 г., когато пада правителството на ВМРО-ДПНМЕ, е преследван, арестуван и пребиван в мазетата на полицията, а семейството му е подложено на заплахи и репресии. След скалъпено обвинение и фарсов съдебен процес го вкарват в затвора, но не като политически затворник, а като криминален престъпник.

Това е ужасна, отвратителна история, която не просто разтърсва, стряска и буди заспалата ни национална съвест: тя разбива, размества, сгромолясва, продънва, разцепва с потресаваща сила всички пластове на съзнанието ни, всичките ни представи за това що е съвременна цивилизованост, що е това да бъдеш българин в най-братската страна на България, наречена Република Македония...

Книгата е за всички, които могат да издържат в ръцете си две шепи жив огън, две шепи топла кръв, две шепи детски сълзи. Щяхме да речем по навик „приятно четене”, но се сепваме навреме: този филм на ужасите се гледа сред убийствена тишина, в която се чува единствено глухото скърцане на зъбите.

„Аз, българинът от Македония” е нашият отговор на пропагандния филм „Трето полувреме” - зле прочетената история срещу зловещата днешност на българите оттатък Осогово. Пречупеният сърп и чук срещу Пречупеният кръст.

Отродяването и братоубийството, заедно със сърбоманския кретенизъм на „античните” македонисти. Първата абсолютно документална и свидетелска изповед от десетилетия насам на един българин, за геноцида срещу нашата памет и народност в западните предели на землището ни.

***

Представянето на документалната книга на Здравко Здравевски „Аз, българинът от Македония” ще се проведе на 21.07.2012 г. (събота)  в 17 часа в голямата зала в Дома на Лукойл-Нефтохим Бургас.

Книгата ще презентира лично нейният редактор Румен Леонидов. На представянето ще присъстват видни представители на обществеността, като писателя Румен Леонидов /внук на войводата от ВМОРО Леонид Янков от Гевгелия/, Спас Ташев, съветник в Политическия кабинет на Вицепремиера Симеон Дянков и  основател и пръв директор на Българския културен център в Скопие, евродепутата Станимир Илчев, Николай Тошев, Председател на Съюза на македонските организации – СМО /внук на революционера от ВМОРО Пере Тошев/ и др.

От Република Македония специално за премиерата на книгата са пристигнали няколко десетки наши сънародници, като председателя и основател на българската организация РАДКО от Охрид, Владимир Панков, хора от Прилеп, Скопие, Охрид и др. градове.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Септември 11, 2012, 01:53:28
Премиерът Бойко Борисов: Има опити на кръгове по света да преиначават историята, но България е спасила всичките си евреи по времето на Хитлер

http://www.focus-news.net/?id=n1694565

11 септември 2012 | 14:27 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония

Ерусалим. Има опити на кръгове по света да преиначават, да тълкуват, коментират историята. Но аз мисля, че България е държава, спасила всичките си евреи по времето на Хитлер, и то благодарение на целия български народ, това каза премиерът Бойко Борисов на съвместна пресконференция с премиера на Израел Бенямин Нетаняху, предаде специалният пратеник на Агенция „Фокус” Денка Кацарска.
„Благодаря на премиера Нетаняху за високата оценка за спасяването на българските евреи”, каза Борисов. Благодарение на това, че се е вдигнал като стена, благодарение на парламентаристите, на Българската православна църква, на българските интелектуалци, на целия народ - подчерта премиерът.
Догодина честваме 70 години и съм убеден, че с премиера Нетаняху ще направим така, че и в Израел, и в България да се вдигнат паметници, да се оцени жеста на българския народ, който е направил нещо нечувано дотогава, каза премиерът Борисов.
Сега е лесно да тълкуваме историята, но ако от друга страна имаш Хитлер с неговата машина е много трудно да се опълчиш и да спасиш своите най-близки. Вчера с представители на българските еврейски общности, когато разговарях, те казаха - вие не сте спасили 50 000 български евреи. Слагаме по два процента ръст на година, следователно те вече са над 100 000 души. Ако не бяхте ги спасили тогава, днес нямаше да са сред нас техните деца и внуци, разказа Борисов. Разчитам много на личната подкрепа на премиера Нетаняху, ще направим така, че да се оцени това, което е направено тогава, каза премиерът Бойко Борисов.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Корени на Септември 16, 2012, 11:21:23
bTV Репортерите - Трето полувреме, част 1 http://www.youtube.com/watch?v=pEcflG3CPwk

част 2 http://www.youtube.com/watch?v=_xJfIAiqRWM
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: тиквешанка на Септември 16, 2012, 01:39:16
Спас Ташев: С "Трето полувреме" Македония иска морално да ни унизи
14.09.2012, 14:07 (обновена 14.09.2012, 14:14)

Коментари (10)
Спас Ташев, бивш зам.председател на Агенцията за българите в чужбина

Г-н Ташев, на 3-ти септември в Скопие беше затворената предпремиера на скандалния филм „Трето полувреме", който стана повод за реакция в Евроинституциите. На нея са поканени акредитираните дипломатически мисии в Р Македония, но не са присъствали български представители. Защо?

Ако наши представители присъстваха на предпремиерата, пред тях щеше да има две възможности: или при някоя сцена, показваща българите като агресори, да напуснат прожекцията, или да останат до нейния край. При евентуално напускане скандалът щеше да се разрази веднага на територията на Р Македония. Липсата пък на реакция и оставане до края означава съгласие, което би създало огромно напрежение сред обществеността в България. Така че полезният ход е бил именно неприсъствието.

В България все още малцина са тези, които са гледали филма и имат пълна представа за него. На какво се основават тогава българските реакции срещу този филм?

Засега е обявено, че премиерата на „Трето полувреме" ще бъде на 15-ти септември /събота/ в Битоля по време на кинофестивала „Братя Манаки". Логично е, когато един филм официално не е представен, малко хора да са запознати с него. За съдържанието на филма съдим основно по публикациите за него в македонската преса. Освен многобройните журналистически материали, налични са и статии и интервюта на самия режисьор на филма Дарко Митевски.
Изчел съм всичките тези публикации и със съжаление трябва да констатираме, че става въпрос за поредната антибългарска манипулация. Това не са вече познатите ни фалшификации на историята, а е налице пълна размяна на ролите на персонажите. Тук обаче дебело трябва да се изтъкне, че тези днешни манипулации имат своите дълбоки корени в миналото, а в наш ущърб е, че ние като българи още навремето не сме реагирали, което не говори добре за външната ни политика.

Какви са манипулациите и с каква цел?

Ами става въпрос за една груба фалшификация на историята на футболния клуб „Македония", която е инспирирана от сърби. През 1975 г. в Скопие сърбинът Душан Станимирович написа статия за македонския прогресивен спорт под наслов „Принос към въпроса за ролята и заслугите на СК „Македония" от Скопие в народния отпор срещу българската окупация". Това е една абсолютна измислица в духа на столетната антибългарска пропаганда в тези земи. Почти 40 г. по-късно режисьорът Дарко Митревски поема тази фалшифицирана история и я претворява във филм.
Самият Дарко Митревски е половин етнически сърбин. Ето как нагледно пропагандата на комунистическа Югославия, която някои наричат Сърбославия, днес продължава да се провежда в съвременна Македония.

А кое конкретно е изопачено във филма „Трето полувреме"?

Основните фалшификации са две. На първо место това е историята на футболния клуб „Македония", който е представен като борец срещу българите. Това е пълен абсурд. Именно българската власт след 1941 г. създава ФК „Македония", негов председател е инж. Димитър Чкатров от Прилеп, а член на Управителния съвет е Димитър Гюзелев от Дойран. И двамата са видни дейци на ВМРО, като студенти са членували в Македонската младежка тайна революционна организация, но през 1927 г. са разкрити от сръбските власти. Чкатров е осъден на 10 години затвор, а Гюзелев на 20, от които излежава 5.
И двамата, като български патриоти, се включват в създаването на Българските национални акционни комитети през 1941 г. и активно съдействат на българската власт в Македония. Гюзелев дори става директор на радио Скопие, което се явява един от основните лостове на българщината. През 1943 г. техните имена са обсъждани като евентуални министри на правосъдието, или на външните работи в София, и то с оглед на евентуален външнополитически завой на България към сближаване с англо-американците. Заради тяхната родолюбива дейност, през 1945 г. те са осъдени на смърт в Титова Югославия. Така че да се приписват някакви антибългарски прояви на ФК „Македония" е гавра с паметта на Чкатров и Гюзелев.
Другата фалшификация е около депортацията на евреите във Вардарска Македония през 1943 г. Връзката на това събитие с филма става през съдбата на треньора на ФК „Македония" Илеш Шпиц, който е евреин и е трябвало да бъде депортиран. Това обаче не се случва, защото инициативата за спасяването на Илеш Шпиц тръгва именно от Чкатров и Гюзелев.
През 2008 г., когато пребивавах в Скопие, бе публикувана единствената засега статия, която обективно изнася фактите. Авторката Лиляна Дамовска, която добре е познавала Илеш Шпиц, написа, че той „никога не се оплака за това, което му се случи, но имаше искрена и трайна благодарност за скопяни, които му спасиха живота. Мълчеше, защото вероятно знаеше кой му спаси живота и при какви обстоятелства... Спасителят на Шпиц, председателят на клуба Чкатров и членът на Управителния съвет Димитър Гюзелев през 1945 г. били обявени за народни неприятели и били разстреляни". Ето я истината.
Противно на нея в разпространените от самата Р Македония трейлъри на филма се вижда как български войници разстрелват евреи, или ги депортират с вагони, на които с огромни букви на латиница е изписано BULGARIA. Това е една чудовищна лъжа. Тя дори надхвърля досегашните мащаби на македонистките фалшификации, тя има за цел морално да уязви България, да очерни нашия образ по света и да отнеме огромния капитал на българския народ като спасител на българските евреи.

През тази година вие издадохте документална книга за депортацията на евреите от Вардарска Македония и Беломорието. Какво разкрива вашето изследване?

Да, написах подобна книга. Дори съвсем наскоро тя бе издадена и на английски език благодарение на евродепутата Станимир Илчев. В Мексико и Аржентина бе издадена на испански. През тази седмица бях включен в правителствената делегация, която посети Израел. На 11 септември бяхме в Яд вашем в Ерусалим. След официалната церемония аз и още двама членове от делегацията останахме в Яд вашем и водихме дълъг разговор за историята на еврейската общност в България и за нейното спасяване в годините на Холокоста, което е уникално явление в европейската история.
По време на тази среща представих и подарих екземпляри от моята книга. Излишно е да казвам, че интересът към тематиката за депортацията и смъртта на повече от 11 хиляди македонски и беломорски евреи бе огромен.
Изтъкнах няколко основни факта: През 1941 г. Югославия и Гърция са победени и окупирани от Германия. В тези военни действия България не участва. Впоследствие Германия отстъпва на България част от правата си, по силата на подписаната капитулация. Но съгласно протокола за това отстъпване, статутът на тези земи ще бъде уреден след края на войната. Затова официалният термин, който германците използват по отношение на българското присъствие в Македония, е администриране.
В същото време големите стопански предприятия остават германска собственост, а през цялото време там пребивават германски войски. Това са рамките, които определят правният статус на външните евреи. Поради тези причини те не стават български поданици, а остават югославски /респективно гръцки/ т.е. на практика германски военнопленници.
Действително, през март 1943 г. български полицаи участват при вдигането на македонските и беломорските евреи и транспортирането им до транзитните лагери в Лом и Скопие. Документите обаче са повече от категорични. В тези два града германската полиция официално поема контрола над евреите. В Скопие са натоварени на три германски влака, в Лом са качени на три югославски и един австрийски кораб. Охраната на тези транспорти е германска. Германци поемат депортираните в лагерите на смъртта, нацисти извършват и самите убийства.
По време на тези събития няма македонски, или беломорски евреи, убити от българи. Тези факти са твърдо установени както с документи, така и с фотографии и дори документални киноленти. Въпреки, че водихме подробни разговори, никой от присъстващите на срещата не възрази срещу моите доводи.
Тук искам да добавя и нещо много важно. Документите говорят, че български войници не са участвали пряко във вдигането на евреите от домовете им. В „Трето полувреме" обаче са показани именно български войници да депортират или дори да разстрелват евреите.
С оглед на фактите, на македонските пропагандни твърдения срещу България трудно ще повярват по света, но това не означава, че ние трябва да мълчим срещу тези извращения. Защото не бива да забравяме гьобелсовия принцип в нацистката пропаганда, че една лъжа, повторена сто пъти, става истина.

Имате ли информация как в чужбина възприемат филма „Трето полувреме"?

Ами както казах, все още малко хора са го гледали. След предпремиерата му в Скопие се свързах с мои бивши колеги от други дипломатически мисии в Скопие, които са били на единствената за сега официална прожекция. Не съм кинокритик, но тук ще си позволя да представя думите на един от тях: „филмът е треторазряден" и ако не е била раздуханата в медиите интрига, едва ли някой би му обърнал сериозно внимание.
Има обаче и едно друго мнение на мой колега от филмовата индустрия в Македония, което заслужава да бъде проучено. Според него много елементи в „Трето полувреме" са взаимствани, или направо плагиатствани от един стар сръбски филм „Монтевидео", който има подобен футболен сюжет, но този път между България и Сърбия, но в който все пак побеждава спортната етика.
Надявам се, че кинокритиката ще обърне внимание на това твърдение и ако то се окаже истина, нека филмът да получи и съответната професионална оценка.

Какви предизвикателства стоят пред България по този въпрос?

Догодина се навършват 70 години от спасяването на българските евреи. Акцентът трябва да бъде поставен именно върху това събитие, защото е единственото по своите мащаби в света. Големи европейски нации с дълбоки демократични традиции не направиха това, което направи българският народ за своите съграждани евреи. Разбира се, това българо-еврейско приятелство се корени дълбоко назад във времето, защото евреи са помагали на Левски, укривали са наши революционери, евреи са били членове на ВМРО, почти 1000 евреи са загинали във войните на България за нейното национално обединение. Така в окопите се е родило братство, което издържа изпитанията на времето. Популяризирането на тези факти у нас и по света само ще издигне образа на България и със сигурност ще бъде предпоставка за бъдещи национални успехи и гордост."
http://news.ibox.bg/interview/id_1872295129
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Септември 21, 2012, 07:52:38
„Вечер”, Македония: Политиците ползват изкуството за да създават политически кавги, заяви Иван Тонев

http://focus-news.net/?id=n1698010

21 септември 2012 | 08:32 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония

Скопие. Иван Тотев, председател на Българската асоциация на кинематографите и заместник-председател на европейската федерация ИМАГО е първият българин, който защити изкуството пред официалната политика на неговата страна, коментира днес македонският вестник “Вечер”. Според изданието речта на Тонев е предизвикала положителни реакции на откриването на първата Конференция на кинематографите от Балканите.
„Мисля, че политиците от региона ползват тези шансове, за да се карат. Мисля, че с нашето изкуство трябва да подобрим тази позиция и да ги убедим, че политиката е нещо друго. Мисля, че кинематографията трябва да коригира политиките в региона”, заявил Тонев.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Корени на Септември 28, 2012, 10:56:01
Който не гледа - в Идризово!

„Трето полувреме“ и таму кај што нема кино!
http://www.plusinfo.mk/vest/58903/Treto-poluvreme-i-tamu-kaj-shto-nema-kino
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: тиквешанка на Октомври 13, 2012, 07:45:31
Класичен автогол
КАКО ГРУЕВСКИ ѝ ПОКАЖА СРЕДЕН ПРСТ НА БУГАРИЈА СО „ТРЕТОТО ПОЛУВРЕМЕ“ НА ДАРКО МИТРЕВСКИ

По свечената премиера на филмот „Трето полувреме“ на режисерот Дарко Митревски, во скопското кино Милениум, главната и одговорна уредничка на „Канал 5“, Лидија  Богатинова, трчајќи по Никола Груевски, успеа да извлече коментар од заитаниот премиер, кој кусо и суво ѝ процеди дека филмот бил одличен и оти има шанси да добие Оскар. Додека премиерот, фатен рака под рака со сопругата Боркица, се губеше некаде во темната скопска ноќ, надвор од видикот на камерите на билтенизираната, провладина телевизија, плакатот на „Трето полувреме“, со покажаниот среден прст кон нацистичкиот кукаст крст, некако почнуваше да добива појасна физиономија. Со оглед на начинот на обработка на фудбалската и темата за холокаустот, посочувајќи не само исклучива вина на Бугарија, туку и шовинистичка, генерализирачка перцепција за бугарскиот народ, содржината на „Трето полувреме“ откри чија е раката која покажува среден прст и кому тој вистински е наменет. Највисоката можна оценка дадена за филмот, заедно со меценатството од милион и пол или беа повеќе евра, во име на граѓаните кои го полнат буџетот на Република Македонија, а во контекст на јасно видливиот антибугарски карактер на „Трето полувреме“, покажуваат дека раката која го држи средниот прст е на Никола Груевски, примачот на таа колоритна порака е денешна Бугарија, а со неа и ЕУ и НАТО... Приказната продолжува, но не на филм и не со убави навестувања...
Виктор КАНЗУРОВ
Гледањето на претходниот филм на Дарко Митревски, „Балканкан“ (2005), набљудувањето други негови јавни, пред сѐ публицистички, но и ѓоахумористични пројави, како и самата тема и временскиот период кој се обработува во „Трето полувреме“, не создадоа никаква дилема кај мене, дека во своето најново недело, Дарко повторно ќе србува, евтино и ниско ќе се обидува да стереотипизира и омаловажува на етничка основа, па и да шири омраза кон бугарскиот народ.
Но за време на гледањето на филмот, а и кога излегов од кино салата средувајќи си ги првите впечатоци, бев шокиран до кој степен ова полно со злоба и фрустрација, дури и физички, физиогномиски така форматирано човече, е способно да мрази и подло да ги поттикнува другите да мразат. Изненеден бев, какви големи психички проблеми треба да има несреќниот, среброљубив конвертит, Дарко Митревски, некогашен, а во умот и сегашен идеолошки приврзок на бугарофобичниот, нациболшевички, таканаречен Социјалдемократски сојуз на Македонија (СДСМ) и профитер од нивните изборно-партиски спотови, штом си допушта така дрско, невоспитано и простачки да ја потценува интелигенцијата на другите луѓе, тврдејќи на прес конференции и во интервјуа, дека во филмот нема ништо против бугарскиот народ и Бугарија.
Ме шокира и степенот на лудило на актуелната македонска власт, на чело со Никола Груевски, која поистоветувајќи се комплетно со филмот „Трето полувреме“, фрлајќи милиони евра буџетски пари во ова фашизоидно памфлетче, фалејќи го јавно низ устите на нејзини функционери, директно им порача на Бугарија и на бугарскиот народ дека ги мрази. А можеби и не е лудило, можеби сегашната власт на ДПМНЕ, или тие кои ја имаат на џојстик, навистина искрено и плански си ја сакаат Македонија комплетно изолирана, надвор од Европската унија и од НАТО, да стои како однапред подготвен кусур и компензација во евентуалните идни српско-албански територијални прекројувања на Балканот.

ДАРКО МУ СЕ ПОКЛОНУВА НА ПРОЕКТОТ „СКОПЈЕ 2014“

Кусото запознавање со возрасната Еврејка Ребека (доловена низ раскошното актерскo умеење на Бедија Беговска) и со нејзината правнука, кои во почетокот на „Трето полувреме“ се наоѓаат во современо Скопје, се некаков преттекст за во првите кадри Дарко на глорификаторски начин да ни го прикаже денешниот изглед на главниот град на Македонија, двокатните градски автобуси, при што најјасно гледаме еден таков со видливо напишана насока кон Милениумскиот крст, а потоа следат сликите на објектите во градба, до Камениот мост, покрај брегот на реката Вардар. Сентиментално-патриотскиот поглед кон огромниот паметник на Александар Македонски, понуден од филмското платно, ги задоволува страстите на онаа публика, која смета дека директно води потекло од славниот војсководец, кој, да беше наш современик, веројатно ќе се наоѓаше на списокот на Хашкиот трибунал, како обвинет за воени злосторства. Прикажаниот Александар, топтан со претходните кадри, како и конформистичките, ептен провидни, дури и смешни „пируети“ на режисерот на „Трето полувреме“ во неодамнешното интервју за неделникот „Граѓански“, на тема изгледот на главниот град, сосема јасно го определуваат апологетскиот и партиски ангажиран однос на Даркота кон проектот „Скопје 2014“ и кон главниот мецена на овој филм – ДПМНЕ-овската, античко-македонска влада на Никола Груевски, која испотроши, а можеби и испра толку многу пари на даночните обврзници на Република Македонија, за Скопје да го добие сегашниот трагикомичен, „древен“ и „триумфалистички“ изглед.
Каде е итрината, лукавоста и расипаноста на Дарко во сугерирањето и поттикнувањето омраза кон бугарскиот народ, во релативизирањето на српскиот период на владеење со Македонија, наспроти бугарскиот? Почетниот период во филмот, ако го исклучиме апологетството кон Груевски и кон проектот „Скопје 2014“, нѐ пренесува во последните години од српското владеење со Вардарска Македонија, непосредно пред Втората светска војна. На коментарите и реакциите од Бугарија за филмот, како и на обвинувањата за србоманство, Дарко знаеше да потенцира дека тој го прикажал и српскиот завојувачки период во Македонија. Но, како е прикажан српскиот период, особено во споредба со бугарскиот?
Српскиот период жанровски е пренесен во вид на пародија, со една лефтерност и леснотија. Жанрот пародија секогаш ја амортизира и неутрализира одбивноста кон „негативците“, како што на пример тоа го прави британскиот ситком „Ало, ало“, хумористична серија, чии епизоди се снимаа од 1982 до 1992 година и која исто така се занимава со времето на Втората светска војна. Пародичноста на „Ало, ало“, како и феноменалниот хумор во серијата, не предизвикуваат омраза кон германските окупатори на Франција, кон германскиот народ во целина, дури ниту кон припадниците на Гестапо, бидејќи пред сѐ тоа не е цел на авторите на ситкомот. Кој би можел да ги замрази Хер Ото Флик и неговата помошничка Хелга, а низ нив сите Германци?!
Првата средба со некаков српски поробувачки елемент во „Трето полувреме“, е при тепачката на главниот машки лик, фудбалерот Коста со човек, за кој дури подоцна во филмот дознаваме дека е кралски наредник. Коста е шверцер, гангстер, крадец и што ли уште не, но секако повеќекратно надвор од законот – криминалец. А каков и може да е Македонецот, според Дарко, чии етнички стереотипи ги научивме уште од „Балканкан“. Криманалниот бекграунд на Коста убедливо посочува дека тепачката и ударот со тупаница врз него, од страна на кралскиот наредник, не се на етничка основа, а и ние филмските гледачи сѐ уште не знаеме кој го удира главниот јунак.
Интересен е и изборот одличниот актер Горан Илиќ да го игра српскиот наредник. Илиќ е актер кому неверојатно му лежат комични ролји. Неговиот израз на лицето и во секојдневниот живот, дава впечаток на симпатична личност, на шегаџија, со кого со задоволство би се дружеле и би испиле кафе. Домашната публика како таков го знае од Македонските народни приказни и од други хумористични серии. Како тип на актер, а и како човек, Илиќ дополнително дава пародичен дух на „српскиот“ дел од приказната, која и без тоа така е конципирана.
Полскиот режисер Кшиштоф Кишловски (1941-1996) во својата (авто)биографска книга „Кишловски за Кишловски“ (1993), подготвена заедно со Данусја Сток, опишува пример на избор на актер според тип, објаснувајќи зошто го ангажирал Јурек Радзилович во суптилната, топла, емотивна, љубовна и повеќеслојна приказна „Без крај“ (1985) – филм кој е метафизичка панорама на Полска, по задушувањето на движењето-синдикат „Солидарност“ и воведувањето вонредна состојба во земјата, во декември 1981 година, од просоветскиот режим на генералот Војчех Јарузелски: „Во филмот ’Без крај‘ снимивме неверојатно многу сцени со Јурек Радзилович, кој го игра мртвиот адвокат. Купишта и купишта материјали. Сепак, на крајот тој се појавува само четирипати, и тоа како дух. Филмот не беше напишан за него, но во извесен момент сфатив дека тој треба да ја игра таа ролја. Тој играше во филмовите ’Човек од мермер‘ (1977) и ’Човек од железо‘ (1981) на Анджеј Вајда и поради тоа стана симбол на некој кој е проверено морално чист, проверено чесен. Сфатив дека е добро да го ангажирам за таа ролја, просто за на публиката да ѝ биде јасно дека станува збор за човек кој внатре е потполно чист, потполно светол. Знаев дека Јурек Радзилович тоа ќе го донесе, не затоа што е таков – иако и во вистинскиот живот е таков – туку поради асоцијацијата која ја буди кај луѓето. Тоа е добар пример за избор на актер според типот“!

САМИТЕ ДА ПРАВЕА ФИЛМ ЗА СЕБЕ, СРБИТЕ НЕМАШЕ ПОУБАВО ДА СЕ ПРЕТСТАВАТ

Илиќ буди комична асоцијација кај луѓето. Дарко јасно го релативизира времето на српското ропство во Македонија, не само со начинот на кој е претставен главниот „негативец“ од тој период, туку и со комичната нота на приказната. Публиката се смее на „српскиот“ дел од филмот. Единствен кој во неколку наврати негативно зборува за српската власт е претседателот на фудбалскиот клуб, Димитрија Павлов, односно убиениот од југокомунистите Димитар Чкатров во вистинскиот живот. Само Македонецот со бугарско сознание, кој патем воопшто не е убаво претставен во филмот, зборува негативно за српската власт, со што Дарко дава уште една повеќе од јасна, етнички обоена порака – невалидни стануваат за публиката размислувањата на оној кого режисерот го прикажува како безрбетник.
Посебна приказна е именувањето на главниот скопски фудбалски клуб во последните години од српското владеење со Вардарска Македонија, екипата чија приказна ја следиме во „Трето полувреме“. Според Дарко, тимот и тогаш се вика Македонија, барем во филмот е така!? Великосрпското забранување на името Македонија, се разбира и за именување спортски екипи, во филмот е поништено!? И самите Срби да правеа филм за себе, немаше во поубаво светло да се претстават.
Пречекот на играчите на фудбалскиот клуб Македонија, по победата во Белград над тимот на Српски мач, при кој српскиот наредник доведува хор и оркестар да ја свири српската химна „Боже правде“, а насобраните граѓани на скопската железничка станица, спонтано започнуваат да пеат „Море сокол пие вода на Вардарот“, надвикувајќи ги оние кои ги довела српската држава, исто така е лефтерно пренесен. Натпејувањето и надвикувањето на српската химна „Боже правде“ нема никакви последици за тие што ја пеат македонската песна. Такво спротивставување на српската држава, а во филмот никој не е затворен, претепан, дури и културно прашан, со извинување за вознемирувањето, што правел и дали пеел на железничката станица!? Чиниш само мед и млеко течело и саде рози цутеле за време на српското владеење со Вардарска Македонија – период во кој живи луѓе се фрлале во фурни да се печат, се задушувале востанија, имало ѕверски мачења, колења, силувања, масакри... Од период кој во 20 век многу, многу подолго траел од бугарскиот, како сублимат добиваме некакво маалско, мангупско, кафеанско соперништво меѓу Срби и Македонци (наредникот и фудбалерите), кое не е на етничка основа и е без агресија, дури и во зборовите, небаре така било, нели Дарче?!
Потсвеста на режисерот, исто како во „Балканкан“, и во „Трето полувреме“ на површина ги вади неговите етноидеолошки стереотипи, предрасуди, симпатии и омрази кон определени народи и држави, кои потоа тој преку филмското платно ги пропагира и ги наметнува на публиката, за таа да ги преземе и да почне да се идентификува на истиот начин како ова самобендисано скопско-србоманско фраерче во обид. Така кругот на индоктринацијата се врти, веќе индоктринираниот Дарко се обидува да ја индоктринира публиката, која и во многу други нефилмски случаи доживувала да биде обработувана со истите етностереотипи, кои ѝ се инјектираат длабоко во (под)сознанието, ослабувајќи ѝ го одбранбениот, имунолошки систем.
Има уште една важна нитка која предизвикува српското поробување на Вардарска Македонија, претставено во „Трето полувреме“, да ни изгледа симпатично. Во тој дел од приказната Дарко го развива почетокот на љубовната хемија меѓу Ребека и Коста, кога филмот жанровски сосема малку оди во сферите на емотивната драма, а тука се запознаваме и со маките на скопскиот фудбалски тим, кој се натпреварува со слаб успех во некаква имагинарна, веројатно прва југословенска лига, што го тера сопственикот (или претседателот) на клубот, да доведе суперквалитетен германски тренер.
Со љубовта, уште и забранета, меѓу Еврејка и христијанин, со тоа што скопското фудбалско галениче станува силен и респективен тим, со жанровскиот дух на пародијата, како и со запознавањето со другите филмски ликови, режисерот ја вовлекува во приказната онаа публика која наседнува на сентиментални клишеа и на уметнички недоволно издржани проекти, како Дарковото „Трето полувреме“. Со евентуално веќе стекнатата доверба кај тој тип публика, пред неа, како и пред другите гледачи, Дарко потоа ќе ги претстави Бугарите како крволоци и ѕверови. Се разбира, филмот можеби и би продолжил во сличниот „Ало, ало“ стил на претставување спротивставени страни, ако поголемото парче од Вардарска Македонија во периодот 1941-1944 година, нацистичка Германија не го доделила на административно управување на омразените од Дарко Бугари и на тогашното Царство Бугарија. Можеби ќе гледавме продолжение на бледото, далеку од успешно следење на „Ало, ало“ принципот во „Трето полувреме“, ако АВНОЈ-ска Југославија и Социјалистичка Република Македонија толку многу – хм, којзнае зошто?! – не нѐ индоктринираа со омраза кон Бугарија и кон бугарскиот народ.
Та така нежните Срби, во 1941 година се заменети од ѕверовите-Бугари. Дарковиот индоктриниран ум, преточен во „Трето полувреме“, тука доживува брутална, болна, изопачена експресија. Таква монструозна омраза кон еден народ, прикажана од режисер, на филм, никогаш и никаде немам видено, како во „Трето полувреме“ на Дарко Митревски..."
http://www.ohridsky.com/index.php?option=com_content&view=article&id=4612%3A2012-10-12-15-39-46&catid=41%3A2011-04-02-23-35-21&Itemid=123
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: тиквешанка на Октомври 13, 2012, 07:50:32
КАКО ГРУЕВСКИ ѝ ПОКАЖА СРЕДЕН ПРСТ НА БУГАРИЈА СО „ТРЕТОТО ПОЛУВРЕМЕ“ НА ДАРКО МИТРЕВСКИ

ИМА САМО БУГАРСКИ НАЦИСТИ?!

Жанрот се менува, пародијата се претвора час во драма, час во хорор. Во првиот кадар кој го прикажува главниот негативец во „бугарскиот“ период, камерата е долу, а бугарскиот офицер Гарванов е качен на коњ. Тоа веднаш имплицира и потсвесно – доминација, поробување, терор врз тие кои се во ракурсот на камерата. Бугаринот Гарванов на коњ, од високо сака да ги понижува Македонците. Не чека многу пустиот Гарванов, во интерпретација на Емил Рубен. Веднаш, како во цртан филм – тоа е памфлетистичкото и шовинистичко ниво на Даркота – здраво се фаќа за работа, да се претстави колку е лош. По фалбите на адреса на тренерот Рудолф Шпиц, Гарванов во прво лице множина, небаре тој е германски нацист, опишува како тренерот ја напушта секоја следна од Германците окупирана земја, за на крајот самиот да му залепи жолта, шесткрака ѕвезда на „виновникот“ за преродбата, не ДПМНЕ-овска, туку на спортскиот клуб Македонија. Колку е расипан Гарванов!? Почнува со добро, а потоа изживувајќи се, завршува со лошо. Дарче, бре, српскиот наредник така ли беше претставен?! Колку се расипани Бугарите и какви лојални нацисти се. Да, тие се всушност нацистите во Втората светска војна – Бугарите – бидејќи други нацисти, германски, јас во филмот не се сеќавам дека видов, освен еднаш во ложата на фудбалскиот стадион во Скопје.
Каква безгранична е подлоста во „карактерот“ на Даркота, во обидот да сугерира омраза кон Бугарите, доволно покажува изборот на презимето на главниот негативец. Гарванов нема како, а да не е асоцијација на Иван Гарванов, историска личност, која македонската произволна, белетристичка историографија ја третира негативно, како туѓ, бугарски, врховистички елемент во ВМ(О)РО. За да најде начин југословенската македонистичка историографија да го анатемизира родениот во Стара Загора Бугарин од Бугарија, Иван Гарванов, одбрано е неговото претседателствување со Солунскиот конгрес на ТМОРО, одржан во навечерието на Илинденското востание. Иако Гарванов се откажува од научна кариера во Виена, за да се посвети на македонското ослободително дело, според волунтаристичката југоидеологија, за намерно да не успеело Илинденското востание, лошите Бугари преку него издејствувале тоа предвреме да биде кренато. Според оваа „логика“, само за да им наштетат на Македонците, Бугарите ги зафркнале и нивните сонародници во Одринска Тракија, кои се креваат на оружје во рамките на истото востание. И така, на оние кои поверувале или слушнале за овие приказни за мали деца, но истовремено и официјални државни тези, од потсвеста им испливува уште еден фактор за да ги замразат Бугарите.
Дарко воопшто не е наивен со презимињата. Еден од фудбалските судии кои добиваат директива од Гарванов, да судат против СК Македонија, е Татарчев, уште една негативна асоцијација за задоените со југословенското толкување на историјата. Асоцијацијата може да е најмалку тројна. Ресенчанецот Христо Татарчев, кој е е еден од основачите на ВМРО, исто така беше етикетиран од југомакедонската историографија, но нешто понежно од Гарванов, како туѓ, врховистички и пробугарски елемент во организацијата. Некогашниот бугарски прокурор (јавен обвинител) од 1992 до 1999 година, Иван Татарчев, внук од брат на Христо, често беше присутен како име во македонските медиуми, речиси секогаш како антимакедонец. Чичкото на Иван, Асен Татарчев, како бугарски елемент, од југокомунистите во 1946 година осуден е на смртна казна, која подоцна му е сменета во десетгодишна затворска пресуда, од кои одлежува пет години, а во српско време лежи четиригодишна робија, поради активноста во ММТРО. Етикетата на предавничко презиме ја засилува омразата и одбивноста кон Бугарите-Татарчеви во филмот. Фудбалскиот судија Татарчев е претставен како идиот во „Трето полувреме“, како и сите други Бугари. Ако се задлабочиме уште повнимателно, не може да не забележиме дека асоцијацијата со презимето „Татарчев“ можеби е четирикратна! Зборот очигледно треба да работи и во полза на омилениот за македонистичките шовинисти навредлив термин за Бугарите како „Татари“! Но србоманските мајтапи на Даркота не завршуваат тука.
Бугарскиот министер за спорт Батембергски, кој испраќа телеграма, повторно против СК Македонија, освен што треба да е тогашниот претседател на Бугарската национална спортска федерација, Иван Батембергски, нема како да не асоцира и на некогашниот бугарски кнез Александар Батенберг (1879-1886), за време на чие управување се случува обединувањето на Источна Румелија со бугарското кнежевство (1885) и кој ја предводи победоносната бугарска војска против армијата на крал Милан Обреновиќ, по подмолниот напад на тогашна Србија, истата година. Во идиотскиот контекст во кој е претставен министерот и сите други Бугари во филмот, ова е јасно мајтапење на Дарко со бугарската историја!

БУГАРСКИ ЅВЕРОВИ ЈА ДОДАВААТ ВЕЌЕ ИЗЛЕЗЕНАТА ВО АУТ ТОПКА

Само фантазија на болен од омраза човек, може да ги претстави натпреварите меѓу СК Македонија и СК Левски од Софија, особено оној клучниот, кој во филмот решава за титулата во бугарското првенство, на начин како што ги претстави Дарко. Поништен гол на Македонија, измислен пенал за соперничкиот тим, бугарски војници им ја додаваат на играчите на Левски веќе излезената во аут топка, бункери околу самото фудбалско игралиште, во кои има други војници со вперено оружје, одвратно необјективни радио репортери – Бугари, кои го пренесуваат мечот. Апсолутно предимензионирана, измислена специјална војна против СК Македонија, клуб кој во вистинските фудбалски случувања, доживеал судиска неправда против СК Левски само на еден нерешавачки за титулата натпревар во таа 1942 година, пред пласманот на двете екипи на финалниот двомеч, каде што софискиот тим се покажува како подобар и ја освојува шампионската титула, со две победи: 2:0 во Скопје и 1:0 во Софија. Тврдењето дека Левски бил подобар и заслужено го освоил шампионатот, во изјавата за новинарите го искажува и најдобриот играч на СК Македонија, Кирил Симеонов Џино (или Кирил Симоновски Џина), тогашен бугарски, а подоцнежен југословенски репрезентативец, фудбалер на белградски Партизан и на скопски Вардар, како и тренер по завршувањето на фудбалската кариера.
И други фудбалери на СК Македонија настапуваат за бугарската репрезентација во тоа време. По војната дури се создава некаков одбор, кој испитувал евентуална врска со некаква профашистичка дејност на играчите на СК Македонија. Филмот трпи и дозволува импровизации, кои се оддалечуваат од вистинскиот развој на собитијата, но Дарко целенасочено на сите можни начини се обидува Бугарите и тогашната бугарска административна власт во Вардарска Македонија, да ги прикаже на што е можно понереален и поѕверски начин. И повторно споредбата со српскиот период, е повеќе од симптоматична, прикажувајќи го режисерот како необјективен, пристрасен, подмолен и расипан.
Сите ситуации во кои офицерот Гарванов се појавува во кадарот, се во функција да покажат како тој ги понижува Македонците. Дури и кога го прима „бугарофилот“ Димитрија во својот кабинет, за да му соопшти дека неговиот клуб никако не смее да ја освои титулата, Гарванов јаде и не го есапи за жив соговорникот, го третира како нешто најдолно. Во еден момент од филмот разбираме дека Гарванов е потомок на комита од Македонија, кој по Илинденското востание се иселил во Бугарија. Во главата на Дарко тоа веројатно треба да значи дека Гарванов е некаков асимилиран јаничар.
При проекцијата која ја следев публиката неколку пати со ц’кање и со потресеност, реагираше на определени моменти од „бугарскиот“ дел на приказната. На пример во ситуацијата кога Гарванов ја гази со чизма по стопалото Ребека, додека таа наведната го чисти подот во соблекувалната на фудбалскиот клуб, каде што е преселена и живее заедно со Коста, откако поради забранетата од татко ѝ љубов, е побегната од дома. Гарванов ја гази и ѝ го краде ѓерданчето со еврејската менора, нема шанси публиката да не го замрази овој Бугарин. Ситуациите во кои Гарванов го понижува тренерот-полуевреин Рудолф Шпиц, на фудбалскиот терен, иако наивни од уметничка гледна точка, се особено трогателни за оној дел од публиката, кој реагира со потресено ц’кање. Тука има специјална тажна музика за да го засили впечатокот дека Бугарите се ѕверови, нема пародија, туку натурализам, преку кој публиката треба да се убеди во лошиот, негативен карактер на цел еден народ. Асоцијацијата со презимето Гарванов, многу подло е во таа функција.
На еден натпревар голманот на СК Македонија во прв момент не ја крева раката, во знак на вообичаениот и задолжителен тогаш фашистички поздрав, пред првиот судиски свиреж. По извесно колебање и сугерирање од еден соиграч, да не им направи проблеми на сите, чуварот на мрежата ја крева раката, но средниот прст го спушта надолу, праќајки многу јасна порака. Крвнички и брутално е претепан потоа, по заповед на Гарванов, но проблемот е што такво нешто никогаш не се случило за време и по вистинските натпревари. Токму противникот на СК Македонија, сите играчи од екипата на Левски, на еден натпревар со Рапид од Букурешт, одбиваат да ги кренат рацете, за што клубот бил казнет со глоба од 10.000 лева.

ВРЕМЕПЛОВОТ НА РЕЖИСЕРОТ

Димитрија е Македонец, но пробугарски елемент и како таков судбината му е да биде претставен како слабокарактерен, сервилен и инфантилен. Уште повеќе и од Емил Рубен во ролјата на Гарванов, актерот Митко С. Апостоловски чудесно се справува со таа задача. Пробугарските елементи, тие што се наклонети кон новата бугарска власт, треба да бидат инфантилни, затоа Димитрија во болницата зборува со мртвата мајка (во изведба на секогаш извонредната Ратка Радмановиќ). Во „српскиот“ дел од филмот, кога Рудолф Шпиц пристигнува во Скопје, Димитрија сервилно, со понизен израз на лицето и со наведната глава го дочекува тренерот. Нема грешка кај Дарко, се погрижил за сѐ.
Спасувањето на Шпиц – маестрално одигран од германскиот актер Рихард Замел – исто така е ептен произволно, филмско, но и шовинистичко оддалечување од реалните собитија. Во вистинскиот живот, тренерот кој се викал Илеш Шпиц и бил унгарски Евреин, е спасен од раководството на клубот Македонија, од претседателот Димитар Чкатров, кој ги натерал бугарските власти да издејствуваат германски офицери да го симнат од воз, некаде кај Сурдулица, од транспортот, кој ги носел Евреите во логорите на смртта. Во филмот крвникот-асоцијација за сите Бугари и за нивниот однос кон Македонците, Гарванов, давајќи му дури и пиштол, бескрупулозно ставајќи го пред свршен чин, фактички му наредува на Димитрија да го убие Шпиц – човекот кој му го воздигна клубот!!!
Да не заборавиме и дека бугарската војска стрела деца, Ромчиња, заедно со другите членови на семејство или група, кои се фатени како крадат од воз, кој превезувал за потребите на бугарската војска. Едното Ромче е токму тоа кое на фудбалскиот стадион ги закачува бројките кои го означуваат резултатот на нешто што е предвесник на идните семафори. Публиката се идентификува со тоа детенце, затоа Дарко го „жртвува“, за Бугарите да бидат уште поголеми ѕверови, а во најавната шпица пишува дека филмот се базира на вистинити настани!!!
Конечно, при собирањето на Евреите од нивните домови и подоцна при нивниот транспорт во возовите, не видов дека учествуваат некакви германски нацисти. Само бугарски војници се „грижат“ за Евреите. Некој сосема неупатен ако го гледа „Трето полувреме“, ќе си помисли дека во Втората светска војна, сите нацисти биле Бугари. Тоа ли е целта на Дарко, со филмот на светот да се обиде да му го наметне неговото шовинистичко доживување на бугарскиот народ?! Спасувањето на бугарските Евреи, резултат на граѓански иницијативи во Бугарија не се споменува воопшто, само бенигно во една реплика рабинот (игран од мајсторот на актерскиот занает и софиски дипломец, Мето Јовановски) му вели на таткото на Ребека, Дон Рафаел (одигран од рутинерот Раде Шербеџија), дека 43 пратеници во бугарското собрание потпишале петиција во заштита и за спас на еврејското население. Недообјаснет останува фактот дека македонските и тракиските Евреи, тогашното бугарско царство не може да ги спаси, оти тие, за разлика од нивните сонародници во старите предели на Бугарија, немаат бугарско државјанство, ами се поданици на германскиот Рајх, кој ги окупирал предвоените Југославија и Грција, давајќи делови од нивните територии на административно управување на своите воени сојузници. Тоа, се разбира не може да ја амнестира тогашна Бугарија од вината за учеството во собирањето на Евреите, на окупираните од нацистичка Германија територии, како и за владеењето на антисемитските закони во Царството.
Со таков фашизоиден, шовинистички набој, каков што има филмот „Трето полувреме“, тешко е на поинаков начин да се гледа овој дегутантен производ на режисерот и сценарист Дарко Митревски. Сашко Коцев кој го играше Коста, покажа дека знае да глуми, а манекенката Катарина Ивановска и во филмот претежно е Катарина Ивановска, која шета по пистите, а помалку Ребека, која е филмското име за Нета Коен, Еврејката на чија вистинска судбина се повикува „Трето полувреме“. Одењето во партизани на целиот фудбалски тим на скопска Македонија, исто така е многу, многу далеку од вистинските случувања и е плиток обид на режисерот денешната доминатна етничка свест во Република Македонија, со времеплов да ја импрегнира во минатото, во првата половина од 40-тите години на претходниот век.
Задоеноста на Дарко Митревски со омраза кон Бугарија, неговата индоктринираност со пропагандата сервирана во времето на втората Југославија, се единствениот видлив знак во „Трето полувреме“, сите други нешта во филмот, ако воопшто ги има, се споредни!
Виктор Канзуров СПЕЦИЈАЛНО ЗА OHRIDSKY.COM
Авторот е новинар и филмски критичар

http://www.ohridsky.com/index.php?option=com_content&view=article&id=4612:2012-10-12-15-39-46&catid=41:2011-04-02-23-35-21&Itemid=123
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: тиквешанка на Октомври 14, 2012, 12:25:37
„Трето полувреме” – коктейл от футбол, Холокост и пропаганда срещу българите
13 Октомври 2012
Виктор Канзуров

Исторически и критически бележки за филм, открито подкрепян и финансиран от премиера Груевски

Бел. ред. - Македонската власт, начело с премиера Никола Груевски, се индентифицира изцяло с откровено антибългарския филм „Трето полувреме“, хвърляйки за него повече от милион евро бюджетни средства. Филмът рисува пропагандно  реални исторически събития – времето на германската окупация в Македония, когато временно управлението е отстъпено на български войски. Във филма е показано залавянето на евреите в македонските земи и екстрадирането им с влакове в германските концлагери. В сюжета е вплетена историята на футболния клуб на Скопие – „Македония”, няколко лични драми, действието за сравнение минава и през един „светъл” период – сръбското владичество в Македония преди войната. Някой съвсем неосведомен, ако гледа „Трето полувреме“, ще си помисли, че през Втората световна война всички нацисти са били българи. Необяснен остава фактът, че тогавашното българско Царство трудно може да спаси македонските и тракийските евреи, защото те нямат българско гражданство, а са под юрисдикцията на германския Райх, който е окупирал Югославия и Гърция.
По-долу следва обширен анализ и пояснения за филма, направени от журналиста и кинокритик от Скопие Виктор Канзуров, който го е публикувал на македонски в тамошния седмичен вестник „Фокус”, (също и в сайта на Агенция Ohrid sky), но го преработи на литературен български специално за e-vestnik. Пускаме анализа на филма в леко съкратен вариант:

След официалната премиера на филма „Трето полувреме“ на режисьора Дарко Митревски в скопското кино „Милениум”, главната редакторка на „Канал 5“ Лидия  Богатинова, припкайки след Никола Груевски, успя да изтръгне един коментар от забързания премиер, който късо и сухо процеди, че филмът бил отличен и имал шанс да получи Оскар.

Плакатът на „Трето полувреме“, с щръкналия срещу нацистката свастика среден пръст, започна да придобива някак по-ясна физиономия. Дадената възможно най-висока оценка за филма, заедно с държавното спонсорство от милион и половина евро (или май дори повече) от името на гражданите, които пълнят бюджета на Република Македония, при това в контекста на ясно очертания антибългарски характер на „Трето полувреме“ показват, че ръката която размахва средния пръст е на Никола Груевски, адресатът на това колоритно послание е днешна България, а заедно с нея и ЕС и НАТО…

След като бях гледал предходния филм на Дарко Митревски, „Балканкан“ (2005), след като съм наблюдавал други негови обществени, преди всичко публицистични и уж хумористични прояви, и след като научих самата тема и историческия период, в който се разиграва филмът „Трето полувреме“, за мен нямаше никакво съмнение, че Дарко пак ще “сърбува”, ще се опитва да вкарва в стереотипен калъп, да унижава на етническа основа и да шири омраза към българския народ.
Но докато гледах филма и после, когато излязох от кинозалата, прехвърляйки своите първи впечатления, бях шокиран до каква степен това изпълнено със злоба и фрустрация човече, е способно да мрази и да подтиква другите да мразят. Изненадан бях. Той трябва да има психически проблеми - Дарко Митревски, този някогашен, а в ума си и сегашен идеологически придатък на българофобския, нацистко-болшевистки, т. нар. Социалдемократически съюз на Македония (СДСМ). Щом си позволява така дръзко и просташки да подценява интелигентността на хората, твърдейки на пресконференции и в интервюта, че във филма нямало нищичко против българския народ и България…

Шокира ме и степента на полудяване на сегашната македонска власт начело с Никола Груевски, която, индентифицирайки се изцяло с филма „Трето полувреме“, хвърляйки бюджетни средства за това фашизоидно памфлетче, хвалейки го публично из устите на своите функционери, директно изпраща посланието към България и към българския народ, че ги мрази. А може би и не става дума за полудяване, може би сегашната власт на ДПМНЕ или онези, които я управляват с джойстика, наистина искрено и планомерно се стремят към една Македония, напълно изолирана, останала извън Европейския съюз и НАТО, консервирана óвреме като остатък и компенсация при евентуалните бъдещи сръбско-албански териториални прекроявания на Балканите.

Поклон към проекта „Скопие 2014”

В началото на филма краткото запознаване с възрастната еврейка Ребека (превъплътена с разкошното актьорско умение на Бедия Беговска) и с нейната правнучка, които се намират в днешно Скопие, са нещо като претекст, за да може още в първите кадри Дарко по угоднически начин да ни представи днешния изглед на столицата на Македония, двуетажните градски автобуси, при което в очите ни се набива един от тях с обозначена посока към Милениумския кръст, а след това се редят изображенията на строящите се обекти, до Каменния мост, покрай брега на Вардар. Сантиментално-патриотичният поглед към огромния паметник на Александър Македонски, представен на филмовото платно служи за задоволяване на онази част от публиката, която смята, че директно води потеклото си от славния пълководец, който, ако беше наш съвременник, вероятно щеше да се намира в списъка на Хагския трибунал като обвиняем за военни престъпления.
Александър Македонски и кадрите с новия облик на столицата, съвсем ясно определят апологетичното партийно ангажирано отношение на Дарко към проекта „Скопие 2014“ и към главния спонсор на неговия филм – ДПМНЕ-овското, антично-македонско правителство на Никола Груевски. Същото правителство, което изхарчи, а може би и изпра толкова много пари на данъкоплатците, за да придобие Скопие сегашния си трагикомичен, „древен“ и „триумфаторски“ облик.

Но в какво се състои коварството и поквареността на Дарко?

Началната фаза на филма ни пренася в последните години от сръбското господство във Вардарска Македония, непосредствено преди Втората световна война. Когато от България се чуха коментари и зачестиха реакции за филма, както и обвинения в сърбоманство, Дарко ловко се стараеше да изтъква, че той бил показал и сръбския завоевателен период в Македония. Но как  е показан този сръбски период, особено съпоставен с българския?
Сръбският период е представен във вид на пародия, в дух на безгрижна лежерност. Жанрът на пародията винаги омекотява и неутрализира отблъскващото въздействие на отрицателните персонажи, както например това става в британския ситком „Ало, ало!“, хумористичен сериал, чиито епизоди са снимани от 1982 до 1992 година и който също така се занимава с времето на Втората световна война. Пародийността на „Ало, ало!“, както и феноменалният хумор на сериала, не предизвикват омраза към германските окупатори на Франция, към германския народ като цяло, тъй като това въобще не влиза в целите на авторите.

Първата среща въобще с някой сръбски поробител в „Трето полувреме“ е по време на сбиването на главния герой, футболистът Коста, с човек, за когото чак по-късно във филма научаваме, че е сръбски кралски подофицер. Коста е черноборсаджия, гангстер, крадец, многократен нарушител на закона. Криминалният бекграунд на Коста убедително ни учи, че сбиването и юмручният удар, който получава от кралския подофицер, не са на етническа основа. Пък и ние, кинозрителите все още не знаем какъв е този, който удря главния герой.
За ролята на сръбския подофицер е избран отличният актьор Горан Илич. На него невероятно му се удават комични роли. Изразът на лицето му и във всекидневни ситуации създава впечатление за симпатична личност, за шегаджия, с когото с удоволствие бихте приседнали на маса и бихте изпили по кафе. Публиката в Македония го познава именно в такова амплоа от Македонските народни приказки и от други хумористични сериали. Като тип на актьор, а и като човек, Илич придава допълнителен пародиен дух на „сръбския“ дял от сюжета, който и без друго си е замислен тъкмо така.

Дарко отчетливо сравнява времето на сръбското робство в Македония, не само чрез начина, по който е представен главният отрицателен персонаж, но и с комичната нота на сюжета. Публиката се смее на „сръбския“ дял от филма. Единственият, който на няколко пъти говори негативно за сръбската власт е председателят на футболния клуб Димитрия Павлов, съответстващ в истинския живот на убития от югокомунистите Димитър Чкатров. Само той, македонецът с българско съзнание, който впрочем във филмът е представен съвсем лошо, приказва отрицателно за сръбската власт, с което Дарко отправя още едно, повече от ясно, етнически обагрено послание – размислите на онзи, когото режисьорът представя като безхарактерен нагаждач, стават невалидни за зрителя.

Отделна тема е наименованието на главния скопски футболен клуб през последните години от сръбското властване във Вардарска Македония - отборът, чиято история следим в „Трето полувреме“. Според Дарко тимът и тогава се бил казвал „Македония”. Поне във филма е така! Великосръбската забрана на името Македония, която важи разбира се и за имената на спортни дружества, е заличена в този филм! И самите сърби да бяха направили филм за себе си, нямаше да се покажат в по-хубава светлина.
При посрещането на играчите на футболния клуб „Македония” след победата в Белград над тима на „Српски мач”, сръбският подофицер довежда хор и оркестър да свирят сръбския химн „Боже правде“, а насъбралите се на скопската железопътна гара граждани спонтанно запяват „Море сокол пие вода на Вардарот“, надвиквайки онези, които е довела сръбската държава. Това е също така лековато пресъздадено. Оказва се, че надпяването и надвикването на сръбския химн „Боже правде“ няма никакви последици за пеещите македонската песен. Такова ярко противопоставяне срещу сръбската държава, а във филма няма никой затворен, пребит, дори и културно разпитван. Сякаш само мед и мляко са текли и все рози са цъфтели през сръбското владичество във Вардарска Македония – време, в което са хвърляни живи хора да се печат във фурни, в което са задушавани въстания, имало е зверски мъчения, кланета, изнасилвания, изтребления…

За един период, който през XX век трае много, много по-дълго от българския, оставаме в крайна сметка с впечатлението за някакво махленско, бабаитско, кръчмарско съперничество между сърби и македонци (подофицерът и футболистите), което няма никаква етническа основа, в него няма агресивност, дори в думите, които ползват героите. Излиза, че историята е била такава.

Има още една важна нишка на повествованието, която прави сръбското поробване на Вардарска Македония, така, както е представено в „Трето полувреме“, да ни изглежда симпатично. В този дял на сюжета Дарко поставя и развива началото на любовната магия между Ребека и Коста, когато филмът жанрово съвсем за малко се отклонява към сферата на емоционалната драма. Също тук се запознаваме и с мъките на скопския футболен тим, който се състезава със слаб успех в някаква въображаема, вероятно първа югославска лига, което кара собственика (или председателя) на клуба да доведе от чужбина германски треньор от висока класа.
Със забранената любов между еврейка и християнин, с чудото на превръщането на скопското футболно отборче в силен тим, с жанровия дух на пародията, режисьорът въвлича в своята история онази публика, която се лови на сантиментални клишета. А след като е спечелил вече доверието на този тип публика, Дарко започва да представя българите като кръволоци и зверове.

Филмът, разбира се, можеше и да продължи в подобния на „Ало, ало!“ стил на показване на противниковите страни, ако по-голямата част от Вардарска Македония през периода 1941-1944 година не бе предадена от нацистка Германия за административно управление на българите и на тогавашното Царство България. Но следвоенна Югославия и Социалистическа Република Македония ни индоктринираха наситено с омраза към България и към българския народ.
И така, през 1941 година нежните сърби са заменени от зверовете-българи."
http://e-vestnik.bg/15859/filmat-treto-poluvreme-kokteyl-ot-futbol-evrei-i-propaganda-sreshtu-balgarite/
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: тиквешанка на Октомври 14, 2012, 12:31:04
„Трето полувреме” – коктейл от футбол, Холокост и пропаганда срещу българите - 2
13 Октомври 2012
Виктор Канзуров


Исторически и критически бележки за филм, открито подкрепян и финансиран от премиера Груевски

Има само български нацисти

Жанрът се сменя, пародията се превръща ту в драма, ту във филм на ужаса. В първия кадър, с който е представен главният отрицателен образ от „българския“ период, камерата е ниско долу, а българският офицер Гарванов е яхнал кон. От високо иска да унижава македонците. Гарванов, в интерпретацията на Емил Рубен, веднага, както става в анимационните филми – такова е памфлетното и шовинистко нивото на Дарко – се залавя здраво за работа. Гледа да се препоръча колко е зъл. След похвалите по адрес на треньора Рудолф Шпиц, Гарванов, сякаш е германски нацист, описва как треньорът напуска една след друга всяка следваща, окупирана от германците страна, за да му лепне накрая жълтата, шестоъгълна звезда на „виновник“ за възраждането на спортния клуб „Македония”.

Сръбският подофицер така ли беше представен? Колко са покварени българите и какви лоялни нацисти са те? Да, всъщност, ето ги истинските нацисти през Втората световна война – българите. Други нацисти, германски, не си спомням да видях във филма, освен веднъж само – в ложата на футболния стадион в Скопие.

Дарко, при опита му да внушава омраза към българите, избира фамилното име на главния отрицателен образ – Гарванов. Това няма как да не се асоциира с Иван Гарванов, историческа личност, третирана негативно от македонската произволна, белетристична „историография“ като чужд, български, върховистки елемент във ВМ(О)РО.
За да намери начин югославската македонистка „историография“ да анатемоса родения в Стара Загора българин Иван Гарванов, е подбрано неговото председателстване на Солунския конгрес, проведен в навечерието на Илинденското въстание. Макар Гарванов да се отказва от научна кариера във Виена за да се посвети на македонското освободително дело, според волунтаристичната югоидеология лошите българи били издействали чрез Гарванов преднамерено да не успее Илинденското въстание, то да избухне преждевременно… Според тази „логика“, само за да навредят на македонците, българите трябва да са забъркали главите и на своите сънародници в Одринска Тракия, та и те се вдигат на оръжие в рамките на същото Илинденско-Преображенско въстание. Ето как в подсъзнанието се намества още един фактор за да намразят българите.

Дарко не е никак наивен при разпределянето на фамилните имена. Един от футболните съдии, които получават нареждане от Гарванов да свирят против отбора на „Македония”, е наречен Татарчев – още една негативна асоциация за закърмените с югославското тълкуване на историята. Асоциацията може да е най-малкото тройна. Ресенчанецът Христо Татарчев, един от учредителите на ВМРО, беше етикетиран от югомакедонската „историография“ по същия начин, макар и малко по-нежно от Гарванов, като чужд, върховистки и пробългарски елемент в организацията. Някогашният български главен прокурор от 1992 до 1999 година, Иван Татарчев, внук на брата на Христо, често присъстваше като име в македонските медии, почти винаги като антимакедонец. Чичото на Иван, Асен Татарчев е осъден на смърт от югокомунистите през 1946 година като български елемент. По-късно присъдата му е заменена с десет години затвор, от които излежава пет. Етикетът на предателската фамилия засилва омразата и отвращението към българите-Татарчеви във филма. В „Трето полувреме“ футболният съдия Татарчев е представен като идиот, както и всички други българи. Вгледаме ли се още по-внимателно, не може да не забележим, че асоциацията с името „Татарчев“ е може би дори четворна! Думата очевидно трябва да работи и в полза на любимия на македонистките шовинисти обиден термин за българите като „татари“! С което обаче съвсем не завършват сърбоманските майтапи на Дарко.

Измислиците за мача „Македония” – „Левски”

Само фантазията на болен от омраза човек, може да представи мачовете между „Македония” и „Левски” от София, особено онзи, ключовият мач, който във филма решава титлата на българското първенство, по начина, по който го прави Дарко. Отменен гол на „Македония”, измислена дузпа за съперника, български войници  подават на играчите на „Левски” вече излязлата в аут топка, бункери около самото футболно игрище, в които дебнат други войници  с насочено оръжие, отвратително необективни българи-репортери, които предават мача по радиото. Абсолютно преувеличена, специално измислена война против „Македония”.

Клуб, който в истинската футболна история наистина преживява една съдийска несправедливост в мач срещу „Левски” през въпросната 1942 година, но не при решителна за титлата среща, а още преди двата отбора да се класират за двата финални мача. А вече на финалите софийският тим се показва като по-добър и завоюва шампионската титла с две победи: 2:0 в Скопие и 1:0 в София. Че „Левски” е бил наистина по-добрия отбор и заслужено печели шампионата, потвърждава пред журналисти и най-добрият играч на „Македония”, Кирил Симеонов Джино (или Кирил Симоновски Джина), тогавашен български, а по-късно югославски национал, футболист от белградския „Партизан” и от скопския „Вардар”, а по-късно треньор.

Филмовото претворяване на исторически събития по принцип търпи и допуска импровизации, които се отдалечават от истинския развой на събитията, но тук Дарко целенасочено и по всички възможни начини се опитва да покаже българите и тогавашната българска административна власт във Вардарска Македония в колкото се може по-нереална и по-зверска светлина. И отново съпоставянето със сръбския период е повече от симптоматично и то характеризира режисьора като необективен, пристрастен и коварен.
Всички ситуации, при които в кадър се появява офицерът Гарванов, имат една функция – да покажат как той унижава македонците. Дори когато приема в кабинета си „българофила“ Димитрия за да му съобщи, че неговият клуб по никой начин не бива да спечели титлата, Гарванов яде и изцяло пренебрегва събеседника си, третира го като последна отрепка.

При прожекцията, която аз гледах, публиката на няколко пъти с цъкане и с потресение реагираше на определени моменти от „българската“ част на сюжета. Например в ситуацията когато Гарванов гази с ботуша си стъпалото на Ребека, докато тя, наведена, чисти пода в съблекалнята на футболния клуб, където се е преселила и живее заедно с Коста, след като е побягнала от къщи заради забранената от бащата любов. Гарванов я гази, а след това открадва герданчето с еврейската менора. Как няма публиката да намрази този българин. Случаите, когато Гарванов унижава треньора-полуевреин Рудолф Шпиц на футболния терен, макар и да са наивни от художествена гледна точка, са особено трогателни за онази част от публиката, която реагира с потресено цъкане. При това сцените са съпроводени от нарочна печална музика, за да се засили впечатлението.

На един от мачовете вратарят на „Македония” отначало не вдига ръка в знак на обичайния и задължителен тогава фашистки поздрав преди първия съдийски сигнал. След известно колебание и подканване от един от съиграчите, да не създава проблеми на всички останали, вратарят вдига ръка, но при това навежда надолу средния си пръст, изпращайки с това много ясно послание. След това по заповед на Гарванов той е пребит кръвожадно и брутално, но проблемът е там, че такова произшествие просто не се е случвало по време на самите реални мачове. Тъкмо играчите на противника на „Македония”, „Левски”-София отказват на една футболна среща с „Рапид”-Букурещ да вдигнат ръка за поздрав, за което клубът е наказан с глоба от 10 000 лева.

Всъщност треньорът е спасен с помощта на българи, а не обратно

Спасяването на треньора Шпиц – майсторски изиграна роля от германския актьор Рихард Замел – е едно също така съвършено произволно скалъпено шовинистично отдалечаване от реалните събития. В действителността треньорът, който се е казвал Илеш Шпиц и е бил унгарски евреин, е спасен тъкмо от ръководството на клуба „Македония”, от председателя Димитър Чкатров, който накарва българските власти да издействат от германските офицери той да бъде свален от влака, някъде към Сурдулица. Така Шпиц не заминава с транспорта, който откарва евреите в лагерите на смъртта. А във филма кръволокът Гарванов, с когото трябва да бъдат асоциирани всички българи и тяхното отношение към македонците, даже връчва пистолет на Димитрия и безскрупулно го поставя пред свършен факт като на практика му нарежда да убие Шпиц – човека, който въздигна клуба!
Българската войска разстрелва деца, циганчета заедно с другите членове на семейството или групата им, хванати как крадат от влак, който превозва товар за българската войска! И всичко това на фона на заглавните титри, които съобщават, че „филмът се основава на действителни събития“!
А на края, при събирането на евреите от техните домове и след това, при транспортирането им в ешелоните, не видях да участват каквито и да било германски нацисти. Само български войници  се „грижат“ за евреите. Някой съвсем неосведомен, ако гледа „Трето полувреме“, ще си помисли, че през Втората световна война всички нацисти са били българи.
Чрез филма да се опита да наложи на света своето шовинистко възприятие на българския народ! Спасяването на българските евреи, резултат на граждански инициативи в България не се споменава въобще, само мимоходом в една реплика равинът (игран от софийския абсолвент Мето Йовановски), казва на бащата на Ребека, че 43 депутати в българското Събрание били подписали петиция в защита и за спасяване на еврейското население. Недообяснен остава фактът, че тогавашното българско Царство не може да спаси македонските и тракийските евреи, защото те, за разлика от своите сънародници в старите предели на България, нямат българско гражданство, а са поданици на германския Райх. Германия е окупирала предвоенните Югославия и Гърция и е предала части от техните територии за административно управление на своите военни съюзници. Това разбира се не може да снеме от тогавашна България вината за участието в събирането на евреите на окупираните от нацистка Германия територии, както и за действието на антисемитските закони в Царството.

Много, много далеч от истинската история е разбира се и епизодът с излизането в планината като партизани на целия футболен тим на скопска „Македония”. Това е просто поредният плитък опит на режисьора да транспортира с машина на времето в миналото днешното етническо съзнание в Република Македония и да го запечати там, в първата половина на 40-те години на миналия век.
С този фашизоидна, шовинистка окраска филмът „Трето полувреме“, е трудно да се оценява по друг начин, освен като отвратителен продукт на режисьора и сценарист Дарко Митревски. Той е закърмен с омраза към България. Това обстоятелство и пропагандата за времето на втората Югославия, остават единствените видими и съществени знаци в „Трето полувреме“, всички други характеристики на филма, ако въобще има такива, са второстепенни."
http://e-vestnik.bg/15859/filmat-treto-poluvreme-kokteyl-ot-futbol-evrei-i-propaganda-sreshtu-balgarite/
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: тиквешанка на Октомври 14, 2012, 12:49:39
Трето полувреме или сънят на разума
October 13th, 2012

Как Груевски показа среден пръст на България с „Третото полувреме“ на Дарко Митревски

Предизвикалият толкова вълнения от двете страни на Огражден още преди излизането си на екран македонски филм е от скоро публичен факт. Журналистът Виктор Канзуров, който по мое мнение е и един от най-компетентните кинокритици в западната ни съседка, вече гледа в Скопие “Трето полувреме”.

Виктор ми изпрати тази си статия за превод от днешен македонски език на български и за публикация в блог „Де зората“. Направих го с готовност и с уважение пред позициите и принципността на автора.

М. Р.

След официалната премиера на филма „Трето полувреме“ на режисьора Дарко Митревски в скопското кино Милениум, главната и отговорна редакторка на „Канал 5“ Лидия Богатинова, припкайки след Никола Груевски, успя да изтръгне един коментар от забързания премиер, който късо и сухо ѝ процеди, че филмът бил отличен и имал шанс да получи Оскар.

Докато премиерът, хванат под ръка със съпругата си Боркица изчезваше нанякъде в тъмната скопска нощ, извън обсега на камерите на правоверната, проправителствена телевизия, плакатът на „Трето полувреме“, с щръкналия срещу нацистката свастика среден пръст, започна да придобива някак по-ясна физиономия.

С начина на преплитане и третиране на футболната тема и на темата за Холокоста, с изтъкването не само на някаква изключителна вина на България, но и с прокарването на едно обобщаващо шовинистко внушение за българския народ, цялото съдържание на „Трето полувреме“ пояснява чия е ръката която показва от плаката среден пръст, а също така към кого е насочен той.

Дадената възможно най-висока оценка за филма, заедно с държавното спонсорство от милион и половина – или май дори повече – евро от името на гражданите, които пълнят бюджета на Република Македония, при това в контекста на ясно очертания антибългарски характер на „Трето полувреме“ показват, че ръката която размахва средния пръст е на Никола Груевски, адресатът на това колоритно послание е днешна България, а заедно с нея и ЕС и НАТО… Сюжетът продължава, но вече не на кино и без да предвещава нищо хубаво…

Виктор КАНЗУРОВ

След като бях гледал предходния филм на Дарко Митревски, „Балканкан“ (2005), след като съм наблюдавал други негови обществени, преди всичко публицистични, но и уж хумористични прояви и след като се научих за самата тема и историческия период в който се разиграва „Трето полувреме“, за мен нямаше никакво съмнение, че в най-новия си пасквил Дарко пак ще сърбува, по евтин и долен начин ще се опитва да вкарва в стереотипен калъп, да унижава на етническа основа и да шири омраза към българския народ.

Но докато гледах филма и после, когато излязох от кинозалата, прехвърляйки своите първи впечатления, бях шокиран до каква степен това изпълнено със злоба и фрустрация, дори и физически, съобразно законите на физиогномиката така форматирано човече, е способно да мрази и подло да подтиква другите да мразят. Изненадан бях от големите психически проблеми, които трябва да има нещастният, сребролюбив конвертит Дарко Митревски, този някогашен, а в ума си и сегашен идеологически придатък на българофобския, нацистко-болшевистки, така наречен Социалдемократически съюз на Македония (СДСМ) и бенефициент на техните изборно-партийни клипове, щом си позволява така дръзко, невъзпитано и просташки да подценява интелигентността на хората, твърдейки на пресконференции и в интервюта, че във филма нямало нищичко против българския народ и България.

Шокира ме и степента на полудяване на сегашната македонска власт начело с Никола Груевски, която индентифицирайки се изцяло с филма „Трето полувреме“, хвърляйки милиони евро бюджетни средства за това фашизоидно памфлетче, хвалейки го публично из устите на своите функционери, директно изпраща посланието към България и към българския народ, че ги мрази. А може би и не става дума за полудяване, може би сегашната власт на ДПМНЕ или онези, които я управляват с джойстика, наистина искрено и планомерно се стремят към една Македония, напълно изолирана, останала извън Европейския съюз и НАТО, консервирана óвреме като остатък и компенсация при евентуалните бъдещи сръбско-албански териториални прекроявания на Балканите.

ДАРКО СЕ КЛАНЯ НА ПРОЕКТА „СКОПИЕ 2014“


Краткото запознаване с възрастната еврейка Ребека (превъплътена благодарение на разкошното актьорско умение на Бедия Беговска) и с нейната правнучка, които в началото на „Трето полувреме“ се намират в днешно Скопие, са нещо като претекст за да може още в първите кадри Дарко по угоднически начин да ни представи днешния изглед на столицата на Македония, двуетажните градски автобуси, при което в очите ни се набива един от тях с обозначена посока към Милениумския кръст, а след това се редят изображенията на строящите се обекти, до Каменния мост, покрай брега на Вардар.

Сантиментално-патриотичният поглед към огромния паметник на Александър Македонски, представен на филмовото платно служи за задоволяване на страстите на онази част от публиката, която смята, че директно води потеклото си от славния пълководец, който, ако беше наш съвременник, вероятно щеше да се намира в списъка на Хагския трибунал като обвиняем за военни престъпления.

Инсценираният Александър, вкупом с предходните кадри, както и конформистките съвсем прозрачни, даже комични „пируети“ на режисьора на „Трето полувреме“ в скорошното интервю за скопския седмичник „Граждански“ на тема новия облик на столицата, съвсем ясно дефинират апологетичното и партийно ангажирано отношение на Дарко към проекта „Скопие 2014“ и към главния спонсор на неговия филм – ДПМНЕ-овското, антично-македонско правителство на Никола Груевски. Същото правителство, което изхарчи, а може би и изпра толкова много пари на данъкоплатците от Република Македония за да придобие Скопие сегашния си трагикомичен, „древен“ и „триумфаторски“ облик.

Но в какво се състои хитростта, коварството и поквареността на Дарко при внушаването и разпалването на омраза към българския народ, при релативирането на сръбския период на властване в Македония, противопоставен на българския?

Началната фаза на филма, ако изключим апологетизма към Груевски и към проекта „Скопие 2014“, ни пренася в последните години от сръбското господство във Вардарска Македония, непосредствено преди Втората световна война. Когато от България се чуха коментари и зачестиха реакции за филма, както и обвинения в сърбоманство, Дарко ловко се стараеше да изтъква, че той бил показал и сръбския завоевателен период в Македония. Но как е показан този сръбски период, особено съпоставен с българския?

Сръбският период е представен жанрово във вид на пародия, в дух на безгрижна лежерност. Жанрът на пародията винаги омекотява и неутрализира отблъскващото въздействие на отрицателните персонажи, както например това става в британския ситком „Ало, ало!“, хумористичен сериал, чиито епизоди са снимани от 1982 до 1992 година и който също така се занимава с времето на Втората световна война. Пародийността на „Ало, ало!“, както и феноменалният хумор на сериала, не предизвикват омраза към германските окупатори на Франция, към германския народ като цяло, нито дори към членовете на Гестапо, тъй като това въобще не влиза в целите на авторите. Кой би могъл да намрази например Хер Ото Флик и неговата помощничка Хелга, а покрай тях и всички германци?!

Първата среща въобще с някой от сръбските поробители в „Трето полувреме“ е по време на сбиването на главния мъжки герой, футболиста Коста с човек, за когото чак по-късно във филма научаваме, че е кралски подофицер. Коста е черноборсаджия, гангстер, крадец и какво ли не още, във всеки случай – многократен нарушител на закона, просто – престъпник. А и какъв ли може да бъде един македонец според Дарко, чиито етнически стереотипи познаваме още от „Балканкан“. Криминалният бекграунд на Коста убедително ни учи, че сбиването и юмручниот удар, който получава от кралския подофицер, не са на етническа основа. Пък и ние, кинозрителите все още не знаем какъв е този, който удря главния герой.

Интересен е и изборът на отличния актьор Горан Илич за ролята на сръбския подофицер. Илич е актьор, на когото невероятно му се удават комични роли. Изразът на лицето му и във всекидневни ситуации създава впечатление за симпатична личност, за шегаджия, с когото с удоволствие бихте приседнали на маса и бихте изпили по кафе. Публиката в Македония го познава именно в такова амплоа от Македонските народни приказки и от други хумористични сериали. Като тип на актьор, а и като човек, Илич придава допълнителен пародиен дух на „сръбския“ дял от сюжета, който и без друго си е замислен тъкмо така.

Полският режисьор Кшищоф Кешловски (1941-1996) в своята (авто)биографична книга „Кешловски за Кешловски“ (1993) в съавторство с Дануся Сток, описва как се избира актьор според типа, обяснявайки защо е ангажирал Юрек Радзилович в субтилната, топла, емоционална, любовна и многопластова приказка „Без край“ (1985). Става дума за филм, който е една метафизическа панорама на Полша след задушаването на профсъюзното движение „Солидарност“ и въвеждането на военното положение в страната през декември 1981 година от просъветския режим на генерал Ярузелски: „Във филма ’Без край‘ снимахме невероятно много сцени с Юрек Радзилович, който игра ролята на мъртвия адвокат. Купища и купища заснет материал. Но на края той се появява само четири пъти, и то като дух. Филмът не бе написан за него, но в един момент ми стана ясно, че той трябва да играе тази роля. Той беше играл във филмите ’Човек от мрамор‘ (1977) и ’Човек от желязо ‘ (1981) на Анджей Вайда и с тях бе станал символ на човек, доказано морално чист, доказано честен. Схванах, че би било добре да го ангажирам за тази роля, просто за да бъде ясно на публиката, че става дума за човек който вътрешно е напълно чист, напълно светъл. Знаех, че Юрек Радзилович ще пренесе това послание, не затова защото е такъв – макар, че той и в истинския живот е такъв – а поради асоциацията която събужда у хората. Това е добър пример за избор на актьор според типа“!

САМИ ДА БЯХА ПРАВИЛИ ФИЛМ ЗА СЕБЕ СИ, СЪРБИТЕ НЯМАШЕ ПО-ХУБАВО ДА СЕ ПРЕДСТАВЯТ

Илич буди комична асоциация у хората. Дарко отчетливо релативира времето на сръбското робство в Македония, не само чрез начина, по който е представен главният отрицателен персонаж от онзи период, но и с комичната нота на сюжета. Публиката се смее на „сръбския“ дял от филма. Единственият, който на няколко пъти говори негативно за сръбската власт е председателят на футболния клуб Димитрия Павлов, съответно в истинския живот – убитият от югокомунистите Димитър Чкатров. Само той, македонецът с българско съзнание, който впрочем във филмът е представен съвсем лошо, приказва отрицателно за сръбската власт, с което Дарко отправя още едно, повече от ясно, етнически обагрено послание – размислите на онзи, когото режисьорът представя като безхарактерен нагаждач стават невалидни за зрителя.

Отделна тема е наименованието на главния скопски футболен клуб през последните години от сръбското властване във Вардарска Македония, отбора, чиято история следим в „Трето полувреме“. Според Дарко тимът и тогава се бил казвал „Македония”. Поне във филма е така!? Великосръбската забрана на името Македония, която важи разбира се и за имената на спортни дружества е заличена в този филм!? И самите сърби да бяха направили филм за себе си, нямаше да се покажат в по-хубава светлина.

Посрещането на играчите на футболния клуб Македония след победата в Белград над тима на Српски мач, при което сръбският подофицер довежда хор и оркестър да свирят сръбския химн „Боже правде“, а насъбралите се на скопската железопътна гара граждани спонтанно запяват „Море сокол пие вода на Вардарот“, надвиквайки онези, които е довела сръбската държава, е също така лековато пресъздадено. Оказва се, че надпяването и надвикването на сръбския химн „Боже правде“ няма никакви последици за пеещите македонската песен. Такова ярко противопоставяне срещу сръбската държава, а във филма няма никой затворен, пребит, дори и културно разпитван да каже след съответно извинение за безпокойството какво е правел и дали е пял на ЖП гарата!? Сякаш само мед и мляко са текли и все рози са цъфтели през сръбското владичество във Вардарска Македония – време, в което са хвърляни живи хора да се печат във фурни, в което са задушавани въстания, имало е зверски мъчения, кланета, изнасилвания, изтребления…

За един период, който през XX век трае много, много по-дълго от българския, оставаме в крайна сметка с впечатлението за някакво махленско, бабаитско, кръчмарско съперничество между сърби и македонци (подофицерът и футболистите), което няма никаква етническа основа, в него няма агресивност, дори в думите, които ползват героите. Излиза, че историята е била такава, нали, Дарче?!

Също както в „Балканкан“ и в „Трето полувреме“ подсъзнанието на режисьора изкарва на повърхността неговите етноидеологически стереотипи, предразсъдъци, симпатии и омрази към определени народи и държави. След това той ги пропагандира и налага на публиката чрез филмовия екран за да бъдат те възприети от нея, да почне тя да се самоидентифицира по същия начин както това самовлюбено, скопско-сърбоманско тарикатче с големи мераци. Така кръгът на индоктринацията се завърта, индоктринираният Дарко се опитва да индоктринира публиката, на която вече и в много други нефилмови случаи ѝ се е случвало да бъде обработвана със същите етностереотипи, които се инжектират дълбоко в (под)съзнанието ѝ, отслабвайки отбранителната ѝ имунна система.

Има още една важна нишка на повествованието, която прави сръбското поробване на Вардарска Македония, така, както е представено в „Трето полувреме“, да ни изглежда симпатично. В този дял на сюжета Дарко поставя и развива началото на любовната магия между Ребека и Коста, когато филмът жанрово съвсем за малко се отклонява към сферата на емоционалната драма. Също тук се запознаваме и с мъките на скопския футболен тим, който се състезава със слаб успех в някаква въображаема, вероятно първа югославска лига, което кара собственика (или председателя) на клуба да доведе от чужбина германски треньор от свръхкласа.

С любовта, при това забранена, между еврейка и християнин, с чудото на превръщането на скопското футболно галениче в силен и респектиран тим, с жанровият дух на пародията, както и с въвеждането на другите филмови образи, режисьорът въвлича в своята история онази публика, която се лови на сантиментални клишета и на художествено недостатъчно издържани проекти като Дарковото „Трето полувреме“. А след като е спечелил вече доверието на този тип публика, пред нея, както и пред другите зрители Дарко започва да представя българите като кръволоци и зверове.

Филмът разбира се можеше и да продължи в подобния на „Ало, ало!“ стил на показване на противниковите страни, ако по-голямата част от Вардарска Македония през периода 1941-1944 година не бе предадена от нацистка Германия за административно управление на омразните на Дарко българи и на тогавашното Царство България. Може би щяхме да гледаме продължение на бледото, далеч от успешното копиране на принципите на „Ало, ало!“ в „Трето полувреме“, ако следвоенна Югославия и Социалистическа Република Македония не ни индоктринираха така наситено – хм, кой ли знае защо?! – с омраза към България и към българския народ.

И така, през 1941 година нежните сърби са заменени от зверовете-българи. Дарковиот индоктриниран ум, излял се в „Трето полувреме“, вече преживява своята брутална, болна, изопачена експресия. Никога и никъде не съм виждал такава чудовищна омраза към един народ, представена от кинорежисьор, както в „Трето полувреме“ на Дарко Митревски."
http://de-zorata.de/blog/2012/10/13/treto-poluvreme-ili-sanjat-na-razum/
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: тиквешанка на Октомври 14, 2012, 12:55:21
Как Груевски показа среден пръст на България с „Третото полувреме“ на Дарко Митревски - 2

ИМА САМО БЪЛГАРСКИ НАЦИСТИ?!

Жанрът се сменя, пародията се превръща ту в драма, ту във филм на ужаса. В първия кадър, с който е представен главният отрицателен образ от „българския“ период, камерата е ниско долу, а българският офицер Гарванов е яхнал кон. Това веднага внушава и подсъзнателно – господство, поробване, терор над тези, които са в ракурса на камерата. Българинът Гарванов на кон, от високо, иска да унижава македонците. Не чака много пустият Гарванов, в интерпретацията на Емил Рубен. Веднага, както става в анимационните филми – такова е памфлетното и шовинистко ниво на Дарко – се залавя здраво за работа. Гледа да се препоръча колко е зъл. След похвалите по адрес на треньора Рудолф Шпиц, Гарванов от първо лице множествено число, сякаш е германски нацист, описва как треньорът напуска една след друга всяка следваща, окупирана от германците страна за да лепне накрая жълтата, шестоъгълна звезда на „виновника“ за възраждането на спортния клуб Македония. Ето колко е порочен Гарванов!? Започва с добро, а след това си дава воля и завършва със зло. Дарче, бре, сръбският подофицер така ли беше представен?! Колко са покварени българите и какви лоялни нацисти са те. Да, всъщност ето ги истинските нацисти през Втората световна война – българите – тъй като други нацисти, германски, не си спомням да видях във филма, освен веднъж само – в ложата на футболния стадион в Скопие.

Колко безгранична е подлостта в „характера“ на Дарко при опита му да внушава омраза към българите, достатъчно показва изборът на фамилното име на главния отрицателен образ. Гарванов няма как да не се асоциира с Иван Гарванов, историческа личност, третирана негативно от македонската произволна, белетристична „историография“ като чужд, български, върховистки елемент във ВМ(О)РО. За да намери начин югославската македонистка „историография“ да анатемоса родения в Стара Загора българин от България Иван Гарванов, е подбрано неговото председателстване на Солунския конгрес на ТМОРО, проведен в навечерието на Илинденското въстание. Макар Гарванов да се отказва от научна кариера във Виена за да се посвети на македонското освободително дело, според волунтаристичната югоидеология лошите българи били издействали чрез Гарванов с цел преднамерено да не успее Илинденското въстание, то да избухне преждевременно…

Според тази „логика“, само за да навредят на македонците българите трябва да са забъркали главите и на своите сънародници в Одринска Тракия, та и те се вдигат на оръжие в рамките на същото Илинденско-Преображенско въстание. Ето как в подсъзнанието на повярвалите или чулите тези приказки за невръстни деца, които са същевременно и официални държавни постулати в Република Македония, се намества още един фактор за да намразят българите.

Дарко не е никак наивен при разпределянето на фамилните имена. Един от футболните съдии, които получават нареждане от Гарванов да свирят против СК Македония, е наречен Татарчев – още една негативна асоциация за закърмените с югославското тълкуване на историята. Асоциацията може да е най-малкото тройна. Ресенчанецът Христо Татарчев, един от учредителите на ВМРО, беше етикетиран от югомакедонската „историография“ по същия начин, макар и малко по-нежно от Гарванов, като чужд, върховистки и пробългарски елемент в организацията. Някогашният български главен прокурор от 1992 до 1999 година, Иван Татарчев, внук на брата на Христо, често присъстваше като име в македонските медии, почти винаги като антимакедонец.

Чичото на Иван, Асен Татарчев е осъден на смърт от югокомунистите през 1946 година като български елемент. По-късно присъдата му е заменена с десет години затвор, от които излежава пет. Още по сръбско време Асен Татарчев лежи четири години в тъмница заради активността си в ММТРО. Етикетът на предателската фамилия засилва омразата и отвращението към българите-Татарчеви във филма. В „Трето полувреме“ футболният съдия Татарчев е представен като идиот, както и всички други българи. Вгледаме ли се още по-внимателно, не може да не забележим, че асоциацията с името „Татарчев“ е може би дори четворна! Думата очевидно трябва да работи и в полза на любимия на македонистките шовинисти обиден термин за българите като „татари“! С което обаче съвсем не завършват сърбоманските майтапи на Дарко.

Българският министър на спорта Батембергски, който във филма изпраща телеграма против СК Македония съответства на тогавашния председател на Българската национална спортна федерация Иван Батембергски. Но той няма как да не се асоциира и с някогашния български княз Александър Батенберг (1879-1886), по време на чието управление става съединението на Източна Румелия с българското княжество (1885) и който води победоносната българска войска срещу армията на крал Милан Обренович, след вероломното нападение на тогавашна Сърбия същата година. Идиотският контекст, в който е представен министърът, както и всички други българи във филма, очертава ясно подигравката на Дарко с българската история!

БЪЛГАРСКИ ЗВЕРОВЕ ВКАРВАТ В ИГРА ВЕЧЕ ИЗЛЯЗЛАТА ИЗВЪН ТЕРЕНА ТОПКА

Само фантазията на болен от омраза човек, може да представи мачовете между СК Македония и СК Левски от София, особено онзи, ключовият мач, който във филма решава титлата на българското първенство, по начина, по който го прави Дарко. Отменен гол на Македония, измислена дузпа за съперника, български войници подават на играчите на Левски вече излязлата в аут топка, бункери около самото футболно игрище, в които дебнат други войници с насочено оръжие, отвратително необективни българи-репортери, които предават мача по радиото. Абсолютно преувеличена, специално измислена война против СК Македония. Клуб, който в истинската футболна история наистина преживява една съдийска несправедливост в мач срещу СК Левски през въпросната 1942 година, но не при решителна за титлата среща, а още преди двата отбора да се класират за двата финални мача.

А вече на финалите софийският тим се показва като по-добър и завоюва шампионската титла с две победи: 2:0 в Скопие и 1:0 в София. Че Левски е бил наистина по-добрия отбор и заслужено печели шампионата, потвърждава пред журналисти и най-добрият играч на СК Македония, Кирил Симеонов Джино (или Кирил Симоновски Джина), тогавашен български, а по-късно югославски национал, футболист от белградския Партизан и от скопския Вардар, както и треньор след края на активната си футболна кариера.

И други футболисти от СК Македония играят в българския национален отбор по онова време. След войната дори се създава някаква комисия, която разследва евентуална профашистка дейност на играчите на СК Македония. Филмовото претворяване на исторически събития по принцип търпи и допуска импровизации, които се отдалечават от истинския развой на събитията, но тук Дарко целенасочено и по всички възможни начини се опитва да покаже българите и тогавашната българска административна власт във Вардарска Македония в колкото се може по-нереална и по-зверска светлина. И отново съпоставянето със сръбския период е повече от симптоматично и то характеризира режисьора като необективен, пристрастен, коварен и безнравствен.

Всички ситуации, при които в кадър се появява офицерът Гарванов, имат една функция – да покажат как той унижава македонците. Дори когато приема в кабинета си „българофила“ Димитрия за да му съобщи, че неговият клуб по никой начин не бива да спечели титлата, Гарванов яде и изцяло пренебрегва събеседника си, третира го като последна отрепка. В един момент от филма разбираме, че Гарванов е потомък на комита от Македония, който след Илинденското въстание се е изселил в България. В представите на Дарко това вероятно трябва да означава, че Гарванов е някакъв асимилиран еничар.

При прожекцията, която аз гледах, публиката на няколко пъти с цъкане и с потресение реагираше на определени моменти от „българската“ част на сюжета. Например в ситуацията когато Гарванов гази с ботуша си стъпалото на Ребека, докато тя, наведена, чисти пода в съблекалнята на футболния клуб, където се е преселила и живее заедно с Коста, след като е побегнала от къщи заради забранената от татко ѝ любов. Гарванов я гази, а след това ѝ открадва герданчето с еврейската менора. Как няма публиката да намрази този българин. Случаите, когато Гарванов унижава треньора-полуевреин Рудолф Шпиц на футболния терен, макар и да са наивни от художествена гледна точка, са особено трогателни за онази част от публиката, която именно реагира с потресено цъкане. При това сцените са съпроводени от нарочна печална музика за да се засили впечатлението, че българите са зверове. Вече няма пародия, а грозен натурализъм, чрез който публиката трябва да се убеди в лошия, негативен характер на цял един народ.

Асоциацията с фамилното име Гарванов играе просто една много подла роля в това отношение.На един от мачовете вратарят на СК Македония отначало не вдига ръка в знак на обичайния и задължителен тогава фашистки поздрав преди първия съдийски сигнал. След известно колебание и подканване от един от съиграчите, да не създава проблеми на всички останали, вратарят вдига ръка, но при това навежда надолу средния си пръст, изпращайки с това много ясно послание. След това по заповед на Гарванов той е пребит кръвожадно и брутално, но проблемът е там, че такова произшествие просто не се е случвало по време на самите реални мачове. Тъкмо играчите на противника на СК Македония, Левски София отказват на една футболна среща с Рапид Букурещ да вдигнат ръка за поздрав, за което клубът е наказан с глоба от 10.000 лева.

МАШИНАТА НА ВРЕМЕТО НА РЕЖИСЬОРА

Димитрия е македонец, но е пробългарски елемент и затова съдбата му в този филм е да бъде представен като слабохарактерен, сервилен и инфантилен. Актьорът Митко С. Апостоловски се справя чудесно с тази задача дори по-добре и от Емил Рубен в ролята на Гарванов. Пробългарските елементи, онези, които са със симпатии към новата българска власт, трябва да изглеждат инфантилни, затова Димитрия в болницата приказва с мъртвата майка (в изпълнение на винаги изключителната Ратка Радманович). В „сръбския“ дял на филма, когато Рудолф Шпиц пристига в Скопие, Димитрия посреща треньора сервилно, с раболепен израз на лицето и с приведена глава. При Дарко няма грешка, за всичко се е погрижил.

Спасяването на Шпиц – майсторски изиграна роля от германския актьор Рихард Замел – е едно също така съвършено произволно скалъпено, филмово но и шовинистично отдалечаване от реалните събития. В действителността треньорът, който се е казвал Илеш Шпиц и е бил унгарски евреин, е спасен тъкмо от ръководството на клуба Македония, от председателя Димитър Чкатров, който накарва българските власти да издействат от германските офицери той да бъде свален от влака, някъде към Сурдулица. Така Шпиц не заминава с транспорта, който откарва евреите в лагерите на смъртта. А във филма кръволокът Гарванов, с когото трябва да бъдат асоциирани всички българи и тяхното отношение към македонците, даже връчва пистолет на Димитрия и безскрупулно го поставя пред свършен факт като на практика му нарежда да убие Шпиц – човека, който въздигна клуба!!!

Не бива да забравим и това, че българската войска разстрелва деца, циганчета заедно с другите членове на семейството или групата им, хванати как крадат от влак, който превозва товар за българската войска! Едното от циганчета е същото онова момче, което по време на мачовете, на футболния стадион, окачва цифрите с резултата на таблото. Публиката се идентифицира с това дете, затова Дарко го „жертва“, за да се окажат българите още по-големи зверове. И всичко това на фона на заглавните титри, които съобщават, че „филмът се основава на действителни събития“!!!

А на края, при събирането на евреите от техните домове и след това, при транспортирането им в ешелоните, не видях да участват каквито и да било германски нацисти. Само български войници се „грижат“ за евреите. Някой съвсем неосведомен, ако гледа „Трето полувреме“, ще си помисли, че през Втората световна война всички нацисти са били българи. Това ли е целта на Дарко? Чрез филма да се опита да наложи на света своето шовинистко възприятие на българския народ?!

Спасяването на българските евреи, резултат на граждански инициативи в България не се споменава въобще, само мимоходом в една реплика равинът (игран от майстора на актьорския занаят и софийски абсолвент Мето Йовановски) казва на бащата на Ребека Дон Рафаел (пресъздаден от рутинирания Раде Шербеджия), че 43 депутати в българското Събрание били подписали петиция в защита и за спасяване на еврейското население.

Недообяснен остава фактът, че тогавашното българско Царство не може да спаси македонските и тракийските евреи, защото те, за разлика от своите сънародници в старите предели на България, нямат българско гражданство, а са поданици на германския Райх. Германия е окупирала предвоенните Югославия и Гърция и е предала части от техните територии за административно управление на своите военни съюзници. Това разбира се не може да снеме от тогавашна България вината за участието в събирането на евреите на окупираните от нацистка Германия територии, както и за действието на антисемитските закони в Царството.

С такава фашизоидна, шовинистка окраска, с която се отличава филмът „Трето полувреме“, е трудно да се оценява по по-различен начин този отвратителен продукт на режисьора и сценарист Дарко Митревски. Сашко Коцев, който играе ролята на Коста, показа, че е отличен професионалист, а манекенката Катарина Ивановска и във филма е преди всичко Катарина Ивановска, която кръстосва по подиумите и съвсем рядко е Ребека, филмовото име за автентичната Нета Коен, еврейката на чиято истинска съдба се позовава „Трето полувреме“. Много, много далеч от истинската история е разбира се и епизодът с излизането в планината като партизани на целия футболен тим на скопска Македония. Това е просто поредният плитък опит на режисьора да транспортира с машина на времето в миналото днешното етническо съзнание в Република Македония и да го запечати там, в първата половина на 40-те години на миналия век.

Дарко Митревски е закърмен с омраза към България. Това обстоятелство и неговата индоктринация с пропагандата, сервирана по времето на втората Югославия остават единствените видими и съществени знаци в „Трето полувреме“, всички други характеристики на филма, ако въобще има такива, са второстепенни!"
http://de-zorata.de/blog/2012/10/13/treto-poluvreme-ili-sanjat-na-razum/
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: тиквешанка на Октомври 14, 2012, 01:31:02
За първи път! Журналист от Македония пред Топ Преса...

http://toppresa.com/new/top-skandal-na-sedmicata/item/966-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D1%8A%D1%80%D0%B2%D0%B8-%D0%BF%D1%8A%D1%82-%D0%B6%D1%83%D1%80%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%81%D1%82-%D0%BE%D1%82-%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%BE%D0%B1%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D1%8F%D0%B2%D0%B0-%D1%82%D0%B0%D0%BC%D0%BE%D1%88%D0%BD%D0%B8%D1%8F%D1%82-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B8%D0%B5%D1%80-%D0%B2-%D1%81%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B7%D1%8A%D0%BC-%D1%81%D1%80%D1%8A%D1%89%D1%83-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F


Как Груевски показа среден пръст на България с „Третото полувреме“ на Дарко Митревски

http://vmro.bg/index.php?option=com_content&view=article&id=4969

http://www.svobodata.com/page.php?pid=10146&rid=29&archive
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: тиквешанка на Октомври 19, 2012, 07:19:50
Вестникарски репортажи от мачовете между "Левски" (София) и "Македония" (Скопие) през 1942 г.
http://www.promacedonia.org/lv_mk/index.htm
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Ноември 06, 2012, 08:09:35
„Утрински весник”, Македония: „Трето полувреме” ще бъде показан на американско изложение

http://focus-news.net/?id=n1714237

05 ноември 2012 | 11:06 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония

Скопие. В залата „Уилсир” в Бевърли Хилс днес ще бъде представен филмът „Трето полувреме” на режисьора Дарко Митревски, пише днес македонският “Утрински весник”. Филмът ще бъде представен в рамките на Американското филмово изложение, което се организира от Европейската филмова продукция и Програма „МЕДИА” на ЕС. Македонския филмов фонд всяка година представя своя кандидат за „Оскар” на изложението. Според вестникът „Трето полувреме” бил сред десетте кандидати за Оскар, които, в организация на „Европейската филмова проекция” имали специални проекции в Лос Аднжелис.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Ноември 09, 2012, 07:57:41
Дневник, 7 ноември 2012
Сенди го одложи „Трето полувреме“

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=18E331860825D84C826DB417DD42B41A

Цитат
Квартот во Њујорк каде што требаше да биде прикажан филмот е без струја

Марина Лазаревска

Ураганот Сенди ја одложи проекцијата на филмот „Трето полувреме“ во Њујорк, закажана за задутре. Њујоршкиот кварт каде што требаше да биде прикажан филмот е без струја. Продуцентот Роберт Насков вели дека салата веќе била закупена, но поради ураганот, виси целата ситуација.

- Деновиве се бара ново место, но проекцијата веројатно ќе се одложи за бидејќи уште не е потврдена. Дарко Митревски денеска заминува за Њујорк, да види до каде се работите - вели Насков.

Во Њујорк и во Њу Џерси, кои беа погодени од ураганот Сенди, милиони домови сè уште се без струја, а илјадници граѓани се соочени и со недостиг од гориво, па дури и храна, јавуваат светските медиуми. Овие две држави денеска се подготвуваат за уште една бура, која се смета дека ќе биде послаба од Сенди, но која може дополнително да ја влоши состојбата во поплавените делови на Њујорк и на Њу Џерси.

Успешни проекции во Лос Анџелес

Проекцијата во Њујорк е дел од оскаровската кампања на „Трето полувреме“ за која Филмскиот фонд одвои 120.000 евра. Филмот на Митревски е наш претставник за номинација за „Оскар“ за филм од неанглиско говорно подрачје. Официјалната проекција на филмот за членовите на Американската филмска академија ќе се одржи на 6 декември, во Лос Анџелес.

„Трето полувреме“ досега имаше две проекции во Лос Анџелес, а освен официјалната, планирана е уште една проекција пред дистрибутерите и меѓународните купувачи. Првата проекција ја организираа Европската филмска промоција и програмата „Медиа“ на Европската унија.

- За нас најзначајна е проекцијата на 6 декември. Инаку, првите две проекции поминаа одлично. Нашата беше најдобро посетена од десетте проекции што ги организира Европската филмска промоција. Режисерот остана еден и пол час по проекцијата да одговара на прашања од публиката. Тие беа најмногу фасцинирани од тоа за колку краток период и со колкав буџет бил снимен филмот. Се интересираа и за условите за снимање во Македонија, за нашата кинематографија, за актерите - рече Насков.

Филмот што предизвика многу реакции во Бугарија уште пред снимањето имаше премиера на отворањето на годинашниот филмски фестивал „Браќа Манаки“. По скопската премиера на 27 септември сè уште е на репертоар на киното „Милениум“. За еден месец прикажување „Трето полувреме“ го видоа повеќе од 40.000 гледачи.

Приказна за скопска Еврејка

На познатата филмска веб-страница imdb.com „Трето полувреме“ има оценка 9.4 од можни 10 според гласањето на 1.536 посетители на страницата. Главниот филмски лик се темели на автентична личност - скопската Еврејка Нета Kоен, чие сведоштво е архивирано во фондацијата ШОА на Спилберг во Лос Анџелес и е меѓу интервјуата на над 50.000 преживеани Евреи во светот. Ликот на Ребека го игра Kатарина Ивановска, а главниот машки лик (Kоста) - Сашко Kоцев. Директор на фотографија е Kлаус Фуксјагер, музиката е на Kирил Џајковски, костимограф е Жаклина Kрстевска и сценограф Иван Бартлинг.

„Трето полувреме“ се снимаше од 24 август до 27 октомври минатата година. Буџетот на филмот е 2.150.000 евра. Еден милион евра се од Владата, која го прогласи за филм од национален интерес, и 500.000 евра од Филмскиот фонд. Генерален спонзор е Шпаркасе банка, а помагатели се Еврејската заедница во Македонија и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: Competent на Ноември 10, 2012, 11:34:52
Цитат
Премиeра на филмот „Трето полувреме” во Њујорк
http://utrinski.com.mk/?ItemID=E0D0249D7961B4498F6ACA4FF42A93C0

(http://utrinski.com.mk/WBStorage/Articles/EC80D19E77A5A6488593EF6A3C543DFC.jpg)

Цитат
Премиерата во Њујорк е дел од активностите на филмот поврзани со Оскаровската кампања за која Владата на Република Македонија одобри дополнителни средства.  
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Декември 11, 2012, 08:04:02
БНР, 10 декември 2012
Соломон Паси: Напълно естествено е България да бъде номинирана за Нобелова награда за мир за спасяването на българските евреи

http://bnr.bg/sites/horizont/Shows/Current/NeshtoPoveche/politika/World/Pages/1012Pasi.aspx

Европейският съюз получава Нобеловата награда за мир на церемония в Осло. Според комитета, връчващ наградата, ЕС е заслужил честта да я получи заради десетилетия мир и демокрация, които е донесъл на Европа.
Не е неочаквано решението тази награда да се даде на Европейския съюз, подчерта Соломон Паси, който е в Осло.
Темата за наградата на ЕС стои много отдавна пред Нобеловия комитет и това решение е резултат от една многогодишна дискусия. Това е напълно заслужена награда за ЕС. Тя се дава за мирното обединение на континента. Много интересно е, че оттук нататък ЕС би могъл да номинира следващите нобелисти и това се превръща в морално задължение, каза Паси и подсети, че през 2013 година се навършва една много паметна годишнина - 70 години от спасяването на българските евреи.
Смятам, че е напълно естествено България да бъде номинирана за наградата за мир по този повод.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Декември 22, 2012, 10:36:22
Вест, 21 декември 2012
"Трето полувреме" испадна од трката за Оскар

http://www.vest.com.mk/default.asp?ItemID=98A2D4374B84464892330F140EC70AFF

"Трето полувреме" на Дарко Митревски, македонскиот кандидат за Оскар за најдобар странски филм, не влезе во потесниот избор за номинација, кој беше објавен денеска.

Американската академија денеска ги соопшти деветте филма, од кои на 10 јануари ќе избере пет номинации за Оскар во оваа категорија. Во потесниот избор влегоа австрискиот "Љубов", канадскиот "Вештерка на војната", чилеанскиот "Не", данскиот "Кралска афера", францускиот "Недопирливите", исландскиот "Длабочината", норвешкиот "Кон-Тики", романскиот "Зад ридовите" и швајцарскиот "Сестра".
Годинава имаше кандидати од 71 земја. Церемонијата на 85. доделување на Оскарите ќе се одржи на 24 февруари.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: опълченец на Декември 22, 2012, 08:53:32
Филмът "Трето полувреме" на сърбо-македонеца Дарко Митревски е отпаднал от всякакви класации за Оскари. Ето новината:
Американската академия за кинематографично изкуство и наука обяви днес деветте ленти, които са влезли в дългия списък на претендентите за"Оскар" в категорията чуждоезичен филм, предаде РИА "Новости". Първоначално за това отличие претендираха 71 филма. Сред тях бе българският филм "Кецове" на Валери Йорданов и Иван Владимиров.
В дългия списък от чуждите филми са включени "Любов" (Amour, Германия, Франция, Австрия), "Кралска афера" (A Royal Affair, Швеция), "Недосегаемите" (Intouchables, Франция), "Кон-Тики" (Kon-Tiki, Дания, Великобритания, Норвегия), "Вещица на войната" ("War Witch, Канада), "Не" (No, Чили), "Отвъд хълмовете"
(Beyond the Hills, Румъния), "Бездна" (Deep, Исландия), "Сестра" (Sister, Швейцария).
Специална комисия ще подбере пет от тези филми в периода 4 - 6 януари, гледайки по три филма на ден. Номинираните за "Оскар" във всички категории ще бъдат обявени на специална церемония в Лос Анджелис на 10 януари 2012 година.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Декември 25, 2012, 02:39:07
Книгата за депортацията на евреите от Вардарска Македония и Беломорието на Спас Ташев беше представена пред дипломати

http://www.focus-news.net/?id=n1730876

20 декември 2012 | 15:35 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония

София. Англоезичното издание на книгата на Спас Ташев „Депортацията на евреите от Вардарска Македония и Беломорието. Факти и митове” беше представена пред чуждестранни дипломати, акредитирани в България, съобщиха организаторите. Англоезичната версия представлява разширен вариант на българското издание, чийто тираж вече е изчерпан. Книгата е обогатена с още документи. Сред тях се открояват докладите на комисаря на КЕВ Александър Белев, според които депортацията на евреите ще се извърши „със специални влакове, които ще дойдат от Райха”, а също така че беломорските евреи са извозени от Лом до Виена с три югославски и един германски параход. Пак според същите доклади македонските и беломорските евреи са поети от германските власти още в Скопие и Лом и те са тези, които извършват депортацията. В книгата са включени и документи, от които е видно, че българските полицейски части в „новите земи”, които организират и провеждат вдигането на евреите от домовете им, се намират под върховното германско ръководство. При представянето на книгата, Спас Ташев подчерта, че някои от включените документи от фактологията трябва да преминат в раздела за митологията. Като такъв пример авторът посочи предоставените му документални кадри от македонската национална телевизия, на които се виждала депортацията на евреите от германски войници, но с вагон с надпис БД, който бил част от надписа БДЖ. Спас Ташев каза, че приел за достоверно това твърдение и затова включил кадъра в текста. При анализ на надписа обаче, извършен от специалисти по история на БДЖ, се установило, че въобще не може да става дума за подобна абревиатура. Още по-голяма била изненадата, когато бил изследван надписът върху вагона в Музея на Холокоста в Скопие. Оказало се, че въпросното лого на БДЖ във вид на стилизирано крило е създадено едва през 1964 г. и през 1943 не е съществувало. Изненадите обаче не спрели до тук. След като авторът оповестил тази информация в свой доклад през м. ноември 2012 г., управата на Музея на Холокоста в Скопие заличила логото на БДЖ във вид на стилизирано крило и поставила надпис БДЖ и BULGARIA във вида им, както са се изписвали през 1943 г.
Авторът направи и съобщението, че през последните два месеца е проучвал в различни български архиви въпроса за съдбата на имуществото на евреите от „новите земи”.
Спас Ташев подчерта, че е безспорен факт, че българските власти през 1943 г. са отчуждили това имущество, но при изтеглянето на българската администрация от „новите земи” през септември 1944 г., по-голямата част от него остава там. Поради тази причина например, АСНОМ се ангажира с изработването на закон, който да регулира отношенията с новите собственици. Що се отнася до пренесената от него част в България, съгласно чл. 11 от споразумението за примирие, българските власти се задължават да го върнат на собствениците му. Така започва неговото описване и през 1945 и 1946 г. то е върнато, като за целта има и подписан изричен протокол между българските и югославските власти за приключилата реституция. През 1946 г. е договорено и изплащането на Югославия на еднократния данък върху еврейските имоти, с който те са били обложени от българската администрация. По този начин се оказва, че България е единствената държава в Европа, която е възстановила напълно собствеността върху всички еврейски имущества не само на своя територия, но и в администрираните от нея земи през периода 1941 – 1944 г.
Спас Ташев подари на папския нунций в България копие от писмо от монсеньор Ронкали от 30 юни 1943 г., по това време апостолически делегат в Цариград, до цар Борис III, в което моли за неговото съдействие за издаването на български транзитни визи на 70 деца румънски еврейчета, които се опитват да се спасят от нацистките гонения. В резултат на тази политика на България в годините на Втората световна война българските власти са издали 15 хиляди визи на европейски евреи и така те са били спасени от лагерите на смъртта.
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Јануари 01, 2013, 10:57:22
Труд, 30 декември 2012
Музеят на холокоста в Скопие крие една голяма тайна - празен е

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1694519

Музеят на холокоста в Скопие можеше да е грандиозен туристически обект. Можеше да е място, което да привлича хиляди туристи.

Можеше, ако не беше част от грандоманския проект на правителството на Македония за превръщането на Скопие в града на великата македонска нация. Музеят е смайващо голям, но съвсем в унисон с размера на всички триумфални арки, статуи, коне и лъвове, които вече са превърнали тихия, спокоен град в уродлив, че чак зловещ Дисниленд.

Музеят беше открит в началото на тази година и ръководството му твърди, че досега е посетен от почти 70 хиляди македонци. Сградата, като истински мемориален център, наистина е отворена за всеки. В нея обаче е забранено да се снима. Защо? Защото крие една голяма тайна. Голяма почти колкото внушителната сграда, чиито размери в пъти надвишават тези на мемориала на холокоста “Яд Вашем” в Ерусалим.

Бившият председател на организацията на еврейската общност в Македония Виктор Мизрахи твърди, че музеят е инициатива, издигната от общността, и в нея няма пръст правителството. На въпрос за какво им е, човекът настоява, че е крайно време светът да знае за трагедията на македонските евреи и един мемориален център, издигнат в тяхна памет, може да популяризира и живота на останалите до днес живи евреи в Македония.

Предвидено е там да се обучават учители, да се организират семинари и прожекции, например на станалия вече печално известен филм “Трето полувреме”.

Голямата тайна, която остава скрита от всички фотоапарати, е, че сградата всъщност е празна. Абсолютно. А няма и да се напълни. В нея няма да има експозиция, която да разказва за историята на общността. Всички предмети на бита, дрехи, книги, документи са унищожени по време на югославската власт. Няма сведения и за тези, които са успели да съдействат за спасяването на някои евреи по време на депортацията през 1943 г.

В музея има само десетина снимки, увеличени до грамадни размери, които внушават на посетителя единствено тезата "Българите са виновни!" Снимки на цар Борис III редом до Хитлер, на тогавашния вътрешен министър Петър Габровски, както и на министър-председателя Богдан Филов. А също и снимки на влакове. В този музей единственият веществен експонат е един вагон.

Стар, дървен, конски вагон от тези, с които в музея твърдят, че е ставала депортацията на евреите. Пред този вагон са се снимали всички македонски държавни ръководители, водени са и чужди делегации. Пред вагона гордо позира и директорът на музея Горан Садикарио редом с група македонски учителки.

Решението по този начин да вменяваш вина на тогавашната българска нация и българската власт е не само грозно, но и нескопосано. Защото всъщност вагонът е фалшификат. Никой не се е погрижил да провери, че логото на БДЖ с крилцата е въведено от българските железници едва през 1964г. Македонската наглост обаче не стига дотук. Подобен вагон със същото лого е изпратен до Музея на холокоста в Ню Йорк - като подарък в името на бъдещото сътрудничество. Оттам връщат вагона с обяснението, че не е автентичен. Следва втори опит - вагон е изпратен в новопостроения музей на холокоста във Финикс, Аризона, с молба да го приемат, защото в Аризона и до днес живеят много македонци.

В Македония разполагат отдавна с богат арсенал от подобни фалшификати. Във филма “Битолските евреи” е показвана снимка на македонско еврейче с вдигнати ръце, конвоирано от български войници. Войниците са изрязани, защото са всъщност германски, а детето е еврейче от варшавското гето.

Какво цели еврейската общност в Скопие? За какво са всички тези атаки? Бихме могли да приемем, че и това е част от широкомащабната антибългарска кампания, подета с нови сили от македонското правителство. Вероятно е така. Но еврейската общност в Македония има с българските власти лични сметки за разчистване. Неслучайно в Скопие се надяват президентът Плевнелиев да се извини за участието на български войски в депортацията. И защо настояват, след като президентът Първанов вече поднесе своите извинения в Израел през 2008 г.? Защото се надяват да получат компенсации.

И сумата е отдавна изчислена - 18 000 000 евро. В нея не се включват дължимите за този период лихви. Компенсацията според тях е дължима от българските власти заради конфискуваното имущество на депортираните 11 300 евреи от Македония и Беломорието. Еврейската общност в Скопие, която днес наброява 200 души, може и да е в правата си да иска подобна компенсация. Адресът обаче не е точен. Според документи, открити наскоро, имуществото още през 1943 г. е описано и предадено в ръцете на Югославия. И за уреждането на тези отношения още тогава е гласуван специален закон. В Македония обаче отдавна са се научили да искат от България всичко, каквото сметнат, че им е необходимо. А и да го получават дори със заплахи.

Музеят на холокоста в Скопие можеше да е истински успешен, ако беше организиран като музей на евреите от балканските страни. Тогава щеше да привлича в пъти повече туристи. А и нямаше да има нужда от фалшификати. Но щеше да е елегантен повод Македония да затопли отношенията си не само с България, а и с Гърция. Защото евреите са евреи независимо в коя държава са се родили.

СИЛВИЯ АВДАЛА, ТЕЛ АВИВ - СКОПИЕ
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Јануари 22, 2013, 03:13:28
Проф. Мартин Минчев: Не български източници свидетелстват за опити да се отклонят депортациите в 1942 - 1943 г.

http://www.focus-news.net/?id=n1739371

18 януари 2013 | 14:54 | Агенция "Фокус"
Начало / Общество

Калгари. Съвременните интерпретации на много факти от българската история ме интересуват, като амбицията ми е да търся външни (т.е. не български) източници за някои важни моменти от нея, така че "да си сверим историческите часовници със света". Това каза в интервю за Агенция „Фокус” професор Мартин Минчев от Университет на Калгари, в Калгари, Алберта, Канада.
„Интерес представлява например информацията от израелски и американски източници (например, много важната книга "История на Израел - от Възхода на Ционизма до Наши Дни" от Хауърд М. Сашар) за малко известния факт, че чрез швейцарски дипломатически канали, в края на 1942 и началото на 1943 г. България сондира Великобритания да изпрати с кораби през Черно море свое еврейско население за Палестина, вместо да го депортира с влакове в Германия, както й е поискано от Нацистка Германия. Получава се отказ лично от външния министър на Великобритания, Антони Идън, който е придружен и от многозначителен коментар, който съм публикувал в английската и българската версии на Уикипедия по този въпрос. Дори и след този отказ, правителствени и други кръгове в България продължават да се опитват да отложат или да отклонят депортациите”, каза професор Мартин Минчев.
Проф. Мартин Минчев е рецензент на две книги на проф. Ричард Крамптън от Оксфордския Университет, свързани с България.
„Считам тези книги за фундаментални, и мога само да поканя българските историци и преводачи да ги преведат на български език”, добави той.


Пълния текст на интервюто четете по-късно в „Мнение”
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: ohrid1941 на Јануари 28, 2013, 11:09:47
БТА, 28 януари 2013
Светът ще ни уважава тогава, когато покажем фактите за спасяването на българските евреи, а не когато премълчаваме един или друг аспект, заяви президентът Росен Плевнелиев

http://bta.bg/bg/c/MI/id/532795

Светът ще ни уважава тогава, когато покажем фактите, а не
когато премълчаваме един или друг аспект. Това заяви по повод
темата за спасяването на българските евреи президентът Росен
Плевнелиев.

Пред български журналисти в Париж той съобщи, че тази тема
е била сред основните при срещата му днес с генералния директор
на ЮНЕСКО Ирина Бокова и че ще залегне в предстоящия по-късно
тази вечер разговор с президента на Франция Франсоа Оланд.
Доброто име на България се кове и с нашата уникална
история, показана по подходящия начин на света, коментира
държавният глава. Когато кажем, че сме спасили всички евреи в
България, веднага се поставя въпроса за евреите от Егейска
Тракия и Вардарска Македония. Това за мен е много голяма тема,
не може България 70 години да не успява да посочи много ясно
фактите и документите, които стоят зад тях, заяви президентът
Плевнелиев.

Истината е категорична и показва, че България не е била в
състояние и не е имала предпоставки да спаси живота и на евреите
във Вардарска Македония и Беломорска Тракия, но от друга гледна
точка е постигнала нещо изклчително, което никой друг не е
направил - да спаси над 48 600 живота.

Това, което не се знае е, че българските консулства в
Европа са издали над 15 000 транзитни визи на евреи, въпреки
разпоредбите на министъра на външните работи през 1943 г., с
което са спасили над 15 000 човешки живота, отбеляза той. По
неговите думи най-важното в това е хуманността и дързостта
нашата страна да се опълчи срещу хитлеристите, срещу
доминантната сила, която е мачкала всички в Европа и по
най-човешки начин да заяви, че животът на всеки в България е
защитен.

Президентът определи спасяването на българските евреи като
забележителна проява на истинско гражданско общество. Той
отбеляза, че няма друга държава в Европа, успяла да спаси всички
свои евреи в най-тъмните времена на човешката история, през
Втората световна война. Това е изключителен подвиг, преди всичко
на българското гражданско общество, на нашата църква, а също и
на депутатите, независимо от кои партии, отбеляза държавният
глава. Моята голяма амбиция е да покажем това по достоен начин
на света, поясни президентът.

Държавният глава и водената от него делегация, придружени
от Ирина Бокова, посетиха днес Мемориала на Холокоста във
френската столица. Преди това президентът Плевнелиев и Ирина
Бокова разговаряха в централата на ЮНЕСКО в Париж.
Често казваме, че България е много богата с
културно-историческото си наследство, коя ли не цивилизация е
преминала по нашите земи и е оставила своите следи, посочи
държавният глава. Трябва да го покажем на света по същия начин,
по който искаме да покажем уникалния подвиг със спасяването на
българските евреи, добави той. Имаме вече девет обекта, които са
регистрирани като световно материално и културно наследство от
ЮНЕСКО, но имаме повече, които да покажем - тракийските
гробници, белоградчишките скали. В нематериалното наследство
имаме Бистришките баби, но може да се добавят чипровските
килими, фестивалът в Копривщица, кукерите от Перник и Разлог,
добави президентът.

Той съобщи, че с генералния директор на ЮНЕСКО са
разговаряли за програмата "Памет", която позволява България да
регистрира като световно наследство документи, като Асаманиевото
евангелие. Имаме уникален архив от кореспонденцията на Наполеон
с турския султан, който може да бъде регистриран от ЮНЕСКО и
показан на света, допълни президентът. Регионалното
представителство на ЮНЕСКО за световното нематериално наследство
е в България, не го използваме достатъчно добре, коментира той.
Гордеем се изключително много с генералния директор на ЮНЕСКО
Ирина Бокова, тя има невероятно добро име по света, това също не
използваме добре, посочи президентът Плевнелиев.

По неговите думи това, че Несебър е в регистрите на
организацията, не означава, че след това можем да правим,
каквото си искаме. Трябва да има планове за балансирано и
устойчиво управление, българските институции трябва по
световните правила да опазват нашето богато историческо
наследство, коментира държавният глава. /НЖ/
Наслов: Одг: Антибългарският филм "Трето полувреме" се снима с пълна пара!
Поставена од: тиквешанка на Март 08, 2013, 08:14:31
Българин спасява стотици евреи в Скопие през 43-та

08.03.2013, 11:16
Спас Ташев


,,Напоследък все по-активно в българското общество се коментира фактът, че малкият брой официално обявени български праведници - само 20, контрастира с уникалния подвиг на българския народ, който единствен в цяла Европа на своя територия е спасил всичките 48 хиляди български евреи. Вероятно една от основните причини за подобен резултат е неспособността на управляващите в България от 1944 г. досега да вникнат в значимостта на проблема и да успеят да популяризират по света факта на спасението.

Разбира се, не всички лица, помагали на евреите в България, отговарят на строгите критерии на Яд Вашем за праведници. Несъобразяването с този факт е другата причина някои инициативи за отдаване на почит към заслужили българи, помагали на евреи, да не бъдат финализирани.

Въпреки това има забравени българи, които наистина са извършили подвиг, и с риск на живота си са спасили обречени на смърт евреи.

В своите спомени Пепо Моше Алалуф, секретар на скопската еврейска община през 1943 г., разказва за един от тях. Това е българинът Йордан Желязков от Плевен, изпратен за секретар на общината в Скопие като част от българската администрация. След като се изтеглят германските войски от Скопие на 13 ноември 1944 г., П. Алалуф дава следните показания: „На 8 март 1943 г. в моята канцелария дойде Желязков, тогава секретар на градската община и ми каза, че аз и председателят на еврейската община в Скопие Аджисто Ароести ще бъдем арестувани, защото сме узнали, че ще бъдем събрани в лагер, а трябва да се попречи на бягството на другите евреи... Тогава Желязков ми каза: „Бягайте, защото тези дни всички евреи ще ги съберат в лагер". Същата вечер ние съобщихме това на някои наши другари, а ние избягахме в Албания".

Трябва да се има предвид, че Йордан Желязков е съобщил информацията за предстоящия арест на македонските евреи с риск за живота си, защото освен българската администрация, във Вардарска Македония през този период е съществувала и германска военна власт, която зорко е следяла целия процес.

Показателен е фактът, че един ден преди това, на 7 март 1943 г., германското военно присъствие в Скопие е засилено с изпращането на 200 елитни германски войници, прехвърлени от фронта при Сталинград. Особеното в случая е, че те са участвали в превземането на Скопие през април 1941 г. и много добре са познавали обектите от военно значение в града. С този акт германските военни власти демонстрират, че те са истинският суверен в областта.

Значението на подвига на Йордан Желязков личи и от германските донесения за депортацията на македонските евреи. Според информация на германското консулство в Скопие, около 10 % от македонските евреи вече са се били укрили на 11 март 1943 г. и така те са спасени.

Ето още една кауза, за която заслужава да се борим. Освен че трябва да издирим потомците на Йордан Желязков, надявам се да се намерят хора, които да направят предложение този смел българин да бъде включен в редиците на праведниците на света."

http://news.ibox.bg/opinion/id_453082293