Бугарски Културен Клуб

Општа дискусија => Актуелни теми од медиумите => Тема започната од: Daskal на Јануари 25, 2010, 11:45:54

Наслов: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Јануари 25, 2010, 11:45:54
Битката во ткн десен блок на партии во РМ е решавачката за ДПМНЕ...

два текста како вовед (знам дека е веке постиран)

Георгиевски и Бошкоски му откажуваат на Црвенковски

Од партијата на Бошкоски велат дека идеолошки не му припаѓаат на блокот на Црвенковски

Оливера Војновска

Партиите на Јован Манасиевски, на експремиерот Љупчо Георгиевски и на поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски остануваат надвор од опозицискиот фронт што го подготвува лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски. Како сигурни партнери во овој опозициски сојуз се спомнуваат либералите на Стојан Андов, НСДП на Тито Петковски, Нова алтернатива на Ѓорѓи Оровчанец и Партијата на слободни демократи на Љупчо Јордановски. Три партии - ЛДП, ВМРО-Народна и Обединети за Македонија не се гледаат во друштво на Црвенковски и се определени за самостоен настап на парламентарните избори. Независно дали тие ќе бидат во редовниот термин во 2012 година или предвремени.

Наспроти тврдењата дека Бошкоски и Црвенковски со здружени сили ќе го нападнат Груевски, во Обединети за Македонија не се гледаат во опозицискиот фронт на лидерот на СДСМ. Потпретседателот на Обединети за Македонија, Златко Кескоски, вели дека нивната идеја како партија е да се смени перцепцијата за македонскиот политичар, бидејќи „ државата 20 години ја водат депресивни безидејни политичари“.

„Ние сме десничарска народна партија со демохристијанска ориентација и идеолошки не му припаѓаме на блокот што го формира Црвенковски. Обединети за Македонија е опозиција на десницата што е моментно на власт. На изборите ќе се случи судир на партии со иста политичка провиниенција, при што ќе покажеме дека ова ВМРО-ДПМНЕ воопшто ја нема идеолошката матрица на десницата. Груевски ќе го снајде тоа што мисли дека никогаш нема да го
снајде“, вели Кескоски. Па, изразувајќи се сликовито додава: „Груевски е како камен што се тркала по удолницата и едноставно не може да запре“.

Лидерот на ВМРО-Народна, Марјан Додовски, е уверен дека токму неговата партија е таа што од страната на десницата може да му го зададе најсилниот удар на Груевски. Тој смета дека партијата на Бошкоски нема да има успех на изборите, оценувајќи дека гласовите што повратникот од Хаг ги освои на претседателските избори се рефлексија на неговиот престој во Шевенинген.

„Бошкоски ги доби гласовите најмногу поради бекграундот на паталец, исто како што Руфи Османи победи во Гостивар на локалните избори. Но, тоа нема да се случи на парламентарните избори“, уверен е Додовски. Тој вели дека со партијата на Бошкоски немаат никаква допирна точка, а немале ниту комуникација. Според него, ВМРО-Народна моментно е позиционирана како двојна опозиција, на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ. „Ние имаме свој политички концепт за организирање на партијата и за настап на парламентарните избори. И не сакаме да не' врзуваат со никого затоа што сме единствена партија што настапи самостојно на локалните избори во 2005 година, на парламентарните во 2006 и на локалните во 2009 година. Таква определба имаме и за следните избори“, вели Додовски. Притоа напомнува дека како десна партија точно го лоцирале својот таргет на гласачи. Иако партијата, чиј почесен претседател е Георгиевски, воопшто не учествуваше на изборите во 2008 година, според Додовски, нивните анализи и процени им укажувале дека „по следните парламентарни избори ВМРО-Народна ќе биде фактор за составување влада“. Оптимизам му влева и последната анкета на ИРИ, според која имаат рејтинг еден и заедно со ЛДП го делат третото место во македонскиот политички блок.

Потпретседателот на ЛДП, Андреј Жерновски, вели дека Црвенковски сака да биде носител на опозицијата, единствен и главен авторитет во овој блок. Варијанта која, според него, најмногу му одговара на Груевски.

„ЛДП смета дека политичката битка со Груевски ќе биде далеку поефикасна ако тој и неговата ВМРО-ДПМНЕ се соочат со напади од три фронта. Односно, од страната на левицата да го напаѓаат СДСМ и НСДП, од десницата ВМРО-Народна и Обединети за Македонија и ЛДП од центарот.

Манасиевски во минатонеделното интервју за нашиот весник прогнозира дека на планот на евроинтеграциите во јуни ќе бидеме соочени со уште едно вето и единствена логична разврска на политички план би било распишување нови избори, налето или наесен.

„Политичката логика води кон нови избори и како партија веќе почнавме интензивно да се подготвуваме. Го привршуваме тимот за изработка на изборната платформа на ЛДП и, најверојатно, до крајот на месецов ќе го формираме штабот за изборите“, најави тој. Лидерот на ЛДП е дециден дека на изборите излегуваат „самостојно, надвор од таборот на Црвенковски“, бидејќи, според него, тој е „стигматизиран и не може да го победи Груевски на избори“.

Премиерот и лидер на десницата, Никола Груевски, постојано уверува дека не планира нови вонредни избори. И спикерот Трајко Велјаноски во настапот на емисијата X/0 на телевизијата Канал 5 тврдеше дека „сигурно нема да има избори во 2010 година“. Сепак, никој не верува дека нема да се повтори приказната од 2008 година. Напротив, партиите ја вклучија тревогата и се растрчани на терен како утре да има избори. (О.В.Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Јануари 25, 2010, 11:46:48
Брат Љубе ќе ги лови Груевци од овде до Узбекистан

Штип, 25. јануари (ИНПРЕС)

Партијата на Брат Љубе - Обединети за Македонија, не само што ќе учествува на наредните избори - предвремени,или редовни - сеедно, туку е со толкава самодоверба што предизборно нема да коалицира со никого. И на крајот, нејзиниот лидер Љубе Бошковски е убеден дека народот ќе им ја укаже довербата и тие ќе ја освојат власта.Сами!

Никола Груевски со "фамилијата" и со сите пари украдени од народот, нема да може да се сокријат ниту во Узбекистан и  Казахстан. Брат Љубе ќе  ги пронајаде,  парите ќе ги врати  на народот, а "фамилијата" и нејзиниот водач, ќе си го добијат заслуженото.

Та нели, неколку дена порано, исто така во Штип како и Брат Љубе, Груевски рече дека ќе гради затвори во Македонија.

Од Никола Груевски гледаме само изливи на лажен патриотизам. Неговата влада "сосе фамилијата" се на заминување. Нема место на замјината топка каде тој ненароден режим може да се скрие, вели Брат Љубе.

Кога Братот ќе дојде на власт, ќе ги најде и ќе ги врати во Македонија за пред судот на народот, да одговарат за сите свои криминални антинародни дела.

Ние сме тука за да ја срушиме лажната теза дека во Македонија кога од власт си оди ВМРО ДПМНЕ неминовоно доаѓа СДСМ и обратно. Тоа е еден стереотип кој не му донесе ништо добро на македонскиот народ и ние тој стереотип ќе го срушиме на престојните избори. Обединети за Македонија е партија во доаѓање, тоа народот јасно го препознава и се поголем е бројот на луѓе кои ни се приклучуваат, вели Брат Љубе.

Кога пролетва неговата партија ќе дојде на власт уште во првата година ќе отвори сто илјади работни места. Братот има програма која  гарантира излез од економскиот мрак во кој Груевски ја довел Македонија.

Во однос на проблемот со името Братот смета дека  ова прашање, се решаваа со седнување на  заедничка маса . И тоа - треба да седнат сите парламентарни и вонпарламентарни парти.  Па дури и човек - партија каков што е Павле Трајанов.

Ако се договориме дека отстапки во однос на името нема да има, па макар јаделе корења, тогаш кон таквиот договор сите треба да се придржуваме. Обединети за Македонија не прифаќат промена на нашето вековно име, но има  начин како, и во такви услови, државата да ја воведе во НАТО и Европската унија.Со корења, или со тикви - со расол!

Братот го обвинува Груевски за демагогија во поглед на името,затоа што токму премиерот, пред две години во Букурешт, ја искажал подготвеноста  за промена на нашето уставно име а сега, на домашен терен, изигрува голем патриот.

Во однос на паѓањето на Шенгенскиот ѕид, Бошковски му порачува на Груевски да престане да се фали со нешто што Словенија и Хрватска го направиле пред дваесет години.

Наместо да отвара нови работни места, да им даде шанса на младите орбазовани Македонци да се реализират дома и да и помогнат на татковината да фати чекор со развиениот свет, Груевски се фали со одливот на нашите мозоци во странство. За Брат Љубе Таков премиер е штетен по македонските национални интересри.

Затоа Братот му ги зема членовите од ВМРО ДПМНЕ, а Груевски од бес и љутина му ги напага месните одбори и канцеларии. Братот шутира сомнителни пенали, ама ако. Само нека шутира!
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Јануари 25, 2010, 11:49:20
Мое мнение дека сега за сега ДПМНЕ држи контрола на терен...но до избори има многу, а избори мачка во врека.
Клучна е работата на терен!
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Февруари 07, 2010, 06:55:43
Бошкоски: „Скопје 2014“ предизборна кампања на Груевски


По визијата за Скопје 2014-та Љубе Бошкоски бара владата на ист начин да ги престави и проектите за излез од тешката економска состојба и сиромаштијата.

Иако со став дека треба да се гради, партијата смета дека е нужна расправа на пошироката експертска јавност а не само на оние кои се платени од власта да го бранат проектот.

Зад него според Бошкоски се крие огромен криминал и всушност проектот е најскапата предизборна кампања. Бошкоски прашува, дали Скопје 2014 та ќе ги смени депресивните лица во Македонија?

„Ќе ги споменам само раселените лица од конфликтот во 2001 година. Тие се раѓаат, прават свадби, живеат и умираат во два метра квадратни по човек. Дали и тие се посреќни од како го видоа идниот лик на Скопје“, рече Љубе Бошкоски, претседател на ОМ.

Од Вмро Дпмне одговараат, Бошкоски да не паничи бидејќи нема да има избори. Скопје 2014-та е проект што бил претставник на културните и естетските вредности во Македонија во согласност со барањата на граѓаните.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=119616
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Февруари 08, 2010, 12:26:02
на темата и „Утрински“...
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=C06514C310FBBE48926BF4118B7EDB38
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: disidente на Февруари 16, 2010, 01:24:21
СПОРЕД ОМ
Вмровци кај Љубе


http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=2&tabid=1&EditionID=1945&ArticleID=134015

Цели општински комитети на ВМРО-ДПМНЕ преминуваат воОбединети за Македонија, изјави партискиот лидер Љубе Бошкоски вчера, во Велес, каде што општинската организација на партијата организираше крводарителска акција. Бошкоски изрази задоволство од поддршката што велешани и и ја даваат на неговата партија и кажа дека се подготвува за евентуални предвремени избори, на кои очекува победа.
- Можам да кажам дека цели општински комитети преминуваат од ВМРО- ДПМНЕ во нашата партија и, практично, се враќаат каде што припаѓаат. За денеска ќе кажам дека тоа го направи комитетот од Лисиче - рече Бошкоски.
Задоволен од развојот на партијата во Велес, тој го посочи вчерашниот пример на поддршката што ја уживал во градот.
- Кога доаѓав од паркингот до тука, ме застанаа многу граѓани и се ракуваа со мене,100 метри поминав за 20 минути - рече Бошкоски.
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Февруари 17, 2010, 12:15:18
...би го парафразирал Љубчо од гостувањето кај Роберт Поповски дека тој нема да му помогне на БЦ да го собори актуелното правителство од ДПМНЕ и нама да дозволи да биде инструментиализиран од некои леви медиуми во РМ против ДПМНЕ, ваквиот став на Љубчо објаснува многу за неговото идно политичко дејствување... но остава простор да евентуално незадоволните ДПМНЕ-вци го идентификуваат само ОМ како реална „десна“ опозиција на ДПМНЕ. Доплнително околу трансферите помеѓу ОМ и ДПМНЕ, треба да се нагаласи дека сегашното ДПМНЕ води политика на изградба на нови кадри и можеби тоа а причината за евентуални премини од ДПМНЕ во ОМ...дали е таквата политка исправна сепак е на ДПМНЕ е да си процени а пучанството да оцени, иако многу важи таа народната дека од секое дрво шупелка не бидува...а дрва многу!

...од аспект на каузта работите со повече от јасни!
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Февруари 17, 2010, 12:18:17
итересно е сепак да си примети еден друг момент од секојдневието, сепак членовите на ДПМНЕ пак повторно ги коментираат повеќе зборовите на Љубчо отколку например зборовите на Ставревски несомнено една од највлијателните личности во сегашното ДПМНЕ....
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: disidente на Февруари 18, 2010, 01:43:14
ДОБЛИЖУВАЊЕ НА ПОРАНЕШНИОТ И АКТУЕЛНИОТ ЛИДЕР НА ВМРО-ДПМНЕ
Груевски во тајна врска со Георгиевски?


http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1947&ArticleID=134212

Цитат
По обединувањето на дел од опозициските партии во фронтот кој го предводи СДСМ, раздвижувања има и во десницата, на релација меѓу довчерашните сопартијци Никола Груевски и Љубчо Георгиевски. Во политичките кругови се погласни се најавите за смирување меѓу сегашниот и поранешниот премиер. Според нашите информации, Груевски и Георгиевски имале неколку тајни средби на кои договарале идна соработка, пред или по следните парламентарни избори.
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Февруари 18, 2010, 01:51:59
 :D токму сега мислев да го постирам...
и оваа е во насока на муабетот на Љубчо на Х/О дека нема да му помогне на БЦ...
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: disidente на Февруари 19, 2010, 02:57:18
Десницата ќе се обедини против Груевски?

 (http://www.picvalley.net/u/2259/10580739384126270891266544573b02OUvt3u2GXdHOTxuWE.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2259/10580739384126270891266544573b02OUvt3u2GXdHOTxuWE.JPG)

Цитат
Обединетата десница, каде што се и бранителите, има потенцијал за над 200.000 гласови, тврди Филип Петровски, во интервју за неделникот „Сега“, по кое се сретна со Љубчо Георгиевски во кафулето „Тренд“

http://www.spic.com.mk/kat/zvezdi/desnicata-ke-se-obedini-protiv-gruevski.html
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Февруари 19, 2010, 08:52:06
амбициозна е бројката, иако мислам дека би се задаоволиле и со половина од тоа...
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Февруари 22, 2010, 11:26:46
Љубе Бошковски - Црвенковски и Груевски се идентични по криминалот


Викендов во Струга се одржа промоција на програмската платформа на "Обединети за Македонија". Пред околу стотина поддржувачи на неговата програма, зборуваше лидерот на партијата Љубе Бошковски.

Власта на Црвенковски и онаа на Груевски се потполно идентични по криминалот, порача лидерот на партијата Љубе Бошковски.

- Гарнитурата на господин Груевски не го сака ВМРО. Таа ги сака парите и плаќа 600.000 евра за кампања која чини само 100 евра, додава Бошковски.

Во практика немаме македонско национално единство. Немаме разлика со Албанците за најсуштинските прашања. Треба да има национален консензус и да се знае што можеме да прифатиме и што е она што никогаш не смееме да го прифатиме, вели Бошковски.

- Кон нас пристапуваат многу луѓе и од десницата и од левицата. Пристапуваат сите оние кои ОЗМ ја препознаваат како единствена опција за спас на Македонија, порача од Струга Лидерот на Обединети за Македонија Љубе Бошкоски.

Тој додаде дека никој нема да го заплаши брат Љубе, особено не некои командантчиња кои ги поразил во 2001. година.

На присутните им се обрати и Филип Петровски.

- Владеачката партија многу умешно го узурпира  името на ВМРО ДПМНЕ. Целото членство на партијата и целата македоска јавност ја лажат дека веруваат во идеологијата на старото ВМРО, порача од Петровски.


Со последното интервју на Љубчо Георгиевски се огради от рушење на актуелното правителство на ДПМНЕ, со тоа му остави простор на Бошковски да ги канализира незадоволниците от ДПМНЕ и биде идентифициран како единствена алтернатива на ДПМНЕ  во ткн „десница“ во РМ.
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Февруари 25, 2010, 12:08:15
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=D1F59FBFCF62A143B7B9FBC122DA42B0

дел от коментарите се интересни...
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Февруари 28, 2010, 01:10:28
и Бошковски е свесен за процепот во земноделие...

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=120375

Бошкоски им потпишаа гаранции на земјоделците


Љубе Бошкоски денеска на жителите од битолските села Ивањевци, Српци и Могила чии ниви настрадаа во поплавите, а парите им заглавија во Шведската млекарница за откупеното млеко, им потпиша гаранции дека Обединети за Македонија штом дојдат на власт ќе покажат грижа и обврска за реално вреднување на земјоделското производство.

„До крајот на оваа година, Македонија за прв пат во историјата ќе има чесна Влада, која ќе го поведе народот. Гарантираме дека ќе им ги откупиме земјоделските производи и не на начин тоа да биде откупување само заради откупување“, рече денеска во село Ивањевци, Љубе Бошкоски.

За маките на земјоделците, Бошкоски ги обвини владите на Црвенковски и Груевски, а нивниот страв се должи на финансиските и други закани, со кои ги контролира оваа Влада.

„Истата таа Влада која им дава кредити, започна од шталите да им ги вади кравите, од домовите да им ги конфискуваат тракторите и сега ги контролира, и што е најстрашно од се, ги уништува на еден брутален и најнечовечен начин. Извршителите станаа страшила на ова општество, извршителите се во домовите на македонските земјоделци“, вели лидерот на Обединети за Македонија.

Активистите на Обединети за Македонија и нивниот лидер, при денешната обиколка на повеќе битолски села, не криеја дека се подготвуваат за избори, бидејќи, како што беше речено, на луѓето им е преку глава од празен популизам и потребен им е политички лидер кој ќе им даде сигурност за нивната иднина.
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: disidente на Март 14, 2010, 10:35:15
Љубчо Георгиевски доаѓа во Охрид, да си го земе назад ножот - од грбот на Никола Груевски!?

Цитат
За неформалниот лидер на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски, Охрид, како град и средина има посебно значење.Од овде го почна походот во македонската политика, што го донесе до тронот, да биде премиер и со неговата партија, тогаш ВМРО-ДПМНЕ, да освои претседателска функција во Македонија.

http://inpress.com.mk/?ItemID=34F9EF9E25B3264EB0C2E54288FE3797

МАЛКУ СОЦ-РЕАЛИЗАМ И НЕ Е НА ОДМЕТ !  ;D
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: disidente на Март 14, 2010, 12:31:41
Љубе ќе собира потписи за предвремени избори

Бошкоски смета дека изборите ќе бидат оваа година, само прашање било дали ќе биде во јуни, јули или тоа ќе биде во септември
 
  Љубе Бошкоски бара предвремени избори. Тој од премиерот Никола Груевски побара да распише предвремени избори или во спротивно ќе бара поддршка од граѓаните и ќе собира потписи. Бошкоски е убеден дека годинава ќе има избори.
-Изборите ќе бидат оваа година, прашање е дали ќе биде во јуни, јули или тоа ќе биде во септември. Доколку Никола Груевски се дрзне да не распише предвремени парламентарни избори, ние сме спремни како Обединети за Македонија да одиме на собирање потписи за референдум за предвремени парламентарни избори – вели Бошкоски.

Тој смета дека државата ја водат луѓе кои немаат идеја за Македонија и дека то повеќе не е дозволиво.

http://www.kirilica.com.mk/vest.asp?id=44130

 
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: disidente на Март 16, 2010, 12:13:14
Љупчо и Љубе му закажаа двобој на Груевски

 (http://www.picvalley.net/u/1794/60404813118237253681268694705oHAI6Z4f2WfG7NJrDWfP.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/1794/60404813118237253681268694705oHAI6Z4f2WfG7NJrDWfP.JPG)

Цитат
Додека премиерот Никола Груевски викендов се занимаваше со опозициската левица, лицитирајќи кој го спуштил нивото на политичката комуникација, неговите поранешни сопартијци Љупчо Георгиевски и Љубе Бошкоски му фрлија ракавица, предизвикувајќи го на изборен мегдан. Од две различни коти во државата Бошкоски и Георгиевски му порачаа на Груевски дека се подготвени да ја разрешат дилемата што е вистинскиот лидер на десницата!?

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=7AA6FB254B6CBC488D65A81B01892567
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: disidente на Април 10, 2010, 01:20:03
Кој ги контролира „народните“?

Цитат
Бев убеден дека обединета десница во Македонија би можела да му нанесе фатален удар на идеолошки дезориентираното и корумпирано ДПМНЕ. Ова не е партиски став, па поради тоа размислував дали е возможно да се случи такво нешто. Знаев дека не се само шпекулации сознанијата за контролирање на речиси сите мали и средни партии од страна на ДПМНЕ.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1990&ArticleID=138110
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Април 10, 2010, 01:52:00
Кој ги контролира „народните“?

Цитат
Бев убеден дека обединета десница во Македонија би можела да му нанесе фатален удар на идеолошки дезориентираното и корумпирано ДПМНЕ. Ова не е партиски став, па поради тоа размислував дали е возможно да се случи такво нешто. Знаев дека не се само шпекулации сознанијата за контролирање на речиси сите мали и средни партии од страна на ДПМНЕ.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1990&ArticleID=138110

значи сега не е убеден, не разбирам зошто шири дефетизам кога е факт дека на терен стојат подобро од народна! Разбира се далеку се от загрозување на дпмне!
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: disidente на Април 10, 2010, 01:59:57
Кој ги контролира „народните“?

Цитат
Бев убеден дека обединета десница во Македонија би можела да му нанесе фатален удар на идеолошки дезориентираното и корумпирано ДПМНЕ. Ова не е партиски став, па поради тоа размислував дали е возможно да се случи такво нешто. Знаев дека не се само шпекулации сознанијата за контролирање на речиси сите мали и средни партии од страна на ДПМНЕ.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1990&ArticleID=138110

значи сега не е убеден, не разбирам зошто шири дефетизам кога е факт дека на терен стојат подобро од народна! Разбира се далеку се от загрозување на дпмне!

АБЕ СИТЕ СЕ ДА ГИ ТОВАРИ ЧОВЕК ВО ДИСАГИТЕ НА НЕКОЕ КРИВО МАГАРЕ И ДА ГИ ПУШТИ ПАТ ДА ПАТУВАТ ЗА СОЛУН , АКО НЕ ДРУГО ДА ИМ Я РАЗВЕСЕЛАТ ПОЛИТИЧКАТА СЦЕНА НА КОМШИИТЕ !  ;D
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Април 10, 2010, 03:26:45
 ;D от тава бачило таква маст излева  ;D
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Стариот на Април 10, 2010, 06:14:30
Отворането на дискусията кой я контролира Народна партия го оценувам като одамна задоцнет процес, въпреки че некои от последните медиумски изказвания и писания по-директно ги обяснуваат нещата во таа насока, како що забележува и Александър Дащевски. На сите ни е добро познат ставот на Любчо Георгиевски от 2006 (кога Никола Груевски я освои властта во Република Македония) дека не иска зам. министерски места, но ке се задоволи и со места во вториот ешалон:

"Од ВМРО-Народна партија велат дека се во тек преговори на лидерско ниво. Тие не бараат заменички министерски места, но очекуваат да добијат директорски места на јавни претпријатија и на други државни органи за кои сметаат дека можат да понудат квалитетни решенија." (Извор: Дневник, 5 септември 2006 (http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=DD770CB5FF17DD4DB5668354BA1192F3&arc=1))

Не знам за какви квалитетни решения става въпрос, очевидно Любчо е во некакво бунило, но додека неговите кадри все още са на позиции и послушно молчат за сите обществени теми, во последните неколку години от коментаторот, анализатор (како що се нарекува) и неформален политик, Любчо, не слушаме нищо друго освен федерализация, размена на население, промоция на името "Северна Македония", и от неодамна и повлекуване на цървени линии за гарантиране на македонскиот идентитет и язик:

"Секој што се занимаава со политика, треба и политички да се жртвуваа, вели Георгиевски. Според него, Република Македонија, во ОН треба да го осигура македонскиот идентитет и македонскиот јазик, а се друго е техничко прашање. Тоа е нашата црвена линија, вели Георгиевски." (Извор: Инпрес, 16 февруари 2010 (http://www.inpress.com.mk/default.asp?ItemID=4B73149E41CB0948A4351510E9659EE2&arc=1))

Затоа мислам дека Дащевски точно проценува дека: "Неговата идеолошка матрица, исто така, не е многу блиска до десната, а уште помалку до вмровската ориентација.", но тука има неколку многу важни финеси:

Първо, наместо Обединетите на Любе Бошковски да се занимаваат со тоа кой на кого е противник, наместо да се грижат за соработката между ДПМНЕ и НП, таа би требало да се интересираат кои партии соработуваат со нив.

Второ, причините за политичкиот успех не е заради прилив (без значение дали е мал или огромен) на членство ваму или таму, кое може я би покажува природната характерна черта на лугьето дека от незадоволство не знаат каде да одат.

Трето, освен емоционални критики кон Груевски, до сега Любе Бошковски не покажа ВМРО-овски став и политическа тежест по ключовите теми за сегашноста и иднината на Република Македония. От неговата партия не слушнахме възражения против секойдневната анти-българска реторика, против фабрикуваните съдебни процеси срещу проявени македонски Българи, против фалшификациите во историята, против енциклопедията на МАНУ и въобще негови насоки за нормализация на односите со България и другите съседи.

Четвърто, за спорот со името (според мене сублимат на сите по-горе казани проблеми, а  свързани со идентитетот и язикот), от него не чувме конкретно, не мора правилно, поне оригинално, предложение, туку само празни декларации дека неговата партия има ясен став, дека знае и може да го реши тоа. Но, какво се получи? Когато беше во фокусот на медиите, той всъщност срамежливо и премолчано се доближи до ставовите на Груевски, и затоа значително падна неговиот рейтинг и се стиши неговиот медиумски глас по таа и други многи важни теми, от важност и значение и за държавата, па и за неговата партия от политички аспект.

Конечно, ако некоя нова партия иска да направи политически успех, без значение дали е Любе или друг, ке мора да покаже дека тази партия има ясна и конкретна, строго дефинирана идеолошка матрица, ке мора да испрати ясни политически послания и да си привлече политически партньор(и) на равноправна основа внатре во Македония и извън нея. Принципите на той успех ги гледам во посланието на Гладстон - "Македония на Македонците", во гражданското устройство на Република Македония, почитуването на човешките права, изучаването на обективна история и реалното разчистване с комунистическите практики преди (и след) 1990.
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Април 10, 2010, 07:03:53
Отворането на дискусията кой я контролира Народна партия го оценувам като одамна задоцнет процес, въпреки че некои от последните медиумски изказвания и писания по-директно ги обяснуваат нещата во таа насока, како що забележува и Александър Дащевски. На сите ни е добро познат ставот на Любчо Георгиевски от 2006 (кога Никола Груевски я освои властта во Република Македония) дека не иска зам. министерски места, но ке се задоволи и со места во вториот ешалон:

"Од ВМРО-Народна партија велат дека се во тек преговори на лидерско ниво. Тие не бараат заменички министерски места, но очекуваат да добијат директорски места на јавни претпријатија и на други државни органи за кои сметаат дека можат да понудат квалитетни решенија." (Извор: Дневник, 5 септември 2006 (http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=DD770CB5FF17DD4DB5668354BA1192F3&arc=1))

Не знам за какви квалитетни решения става въпрос, очевидно Любчо е во некакво бунило, но додека неговите кадри все още са на позиции и послушно молчат за сите обществени теми, во последните неколку години от коментаторот, анализатор (како що се нарекува) и неформален политик, Любчо, не слушаме нищо друго освен федерализация, размена на население, промоция на името "Северна Македония", и от неодамна и повлекуване на цървени линии за гарантиране на македонскиот идентитет и язик:

"Секој што се занимаава со политика, треба и политички да се жртвуваа, вели Георгиевски. Според него, Република Македонија, во ОН треба да го осигура македонскиот идентитет и македонскиот јазик, а се друго е техничко прашање. Тоа е нашата црвена линија, вели Георгиевски." (Извор: Инпрес, 16 февруари 2010 (http://www.inpress.com.mk/default.asp?ItemID=4B73149E41CB0948A4351510E9659EE2&arc=1))

Затоа мислам дека Дащевски точно проценува дека: "Неговата идеолошка матрица, исто така, не е многу блиска до десната, а уште помалку до вмровската ориентација.", но тука има неколку многу важни финеси:

Първо, наместо Обединетите на Любе Бошковски да се занимаваат со тоа кой на кого е противник, наместо да се грижат за соработката между ДПМНЕ и НП, таа би требало да се интересираат кои партии соработуваат со нив.

Второ, причините за политичкиот успех не е заради прилив (без значение дали е мал или огромен) на членство ваму или таму, кое може я би покажува природната характерна черта на лугьето дека от незадоволство не знаат каде да одат.

Трето, освен емоционални критики кон Груевски, до сега Любе Бошковски не покажа ВМРО-овски став и политическа тежест по ключовите теми за сегашноста и иднината на Република Македония. От неговата партия не слушнахме възражения против секойдневната анти-българска реторика, против фабрикуваните съдебни процеси срещу проявени македонски Българи, против фалшификациите во историята, против енциклопедията на МАНУ и въобще негови насоки за нормализация на односите со България и другите съседи.

Четвърто, за спорот со името (според мене сублимат на сите по-горе казани проблеми, а  свързани со идентитетот и язикот), от него не чувме конкретно, не мора правилно, поне оригинално, предложение, туку само празни декларации дека неговата партия има ясен став, дека знае и може да го реши тоа. Но, какво се получи? Когато беше во фокусот на медиите, той всъщност срамежливо и премолчано се доближи до ставовите на Груевски, и затоа значително падна неговиот рейтинг и се стиши неговиот медиумски глас по таа и други многи важни теми, от важност и значение и за държавата, па и за неговата партия от политички аспект.

Конечно, ако некоя нова партия иска да направи политически успех, без значение дали е Любе или друг, ке мора да покаже дека тази партия има ясна и конкретна, строго дефинирана идеолошка матрица, ке мора да испрати ясни политически послания и да си привлече политически партньор(и) на равноправна основа внатре во Македония и извън нея. Принципите на той успех ги гледам во посланието на Гладстон - "Македония на Македонците", во гражданското устройство на Република Македония, почитуването на човешките права, изучаването на обективна история и реалното разчистване с комунистическите практики преди (и след) 1990.

ОТЛИЧЕН ПОСТ +1!
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: disidente на Април 13, 2010, 12:29:58
Судир меѓу ОМ и Народна за мир во владејачкиот камп

Нема да биде ништо ново ако се каже дека се распламтува битката во таборот на политичката десница. Меѓутоа, веста добива парадоксални димензии ако се знае дека водечката конзервативна партија, што има апсолутна власт во државава, не е директен учесник во тој судир. Односно, дека битката ја водат две помали и моментно вонпарламентарни партии, што произлегоа од сега владејачката партија.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=4F34C282E6C095499EE34774846FCB59
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Илинден на Април 26, 2010, 09:18:50
Средба меѓу Путин и Бошкоски во Виена

26.04.2010 16:35
 
 

Љубе Бошкоски на средба со Путин во Виена. Каква поддршка бара лидерот на „Обединети за Македонија“ од „големиот брат“ и за што разговарале.

„Разговаравме за состојбите во нашата земја, во Македонија. Му кажав дека очекуваме оваа година да имаме избори, предвремени парламентарни избори, на кои избори очекуваме победа“, изјави Бошковски.

Дали средбата значи дека се приближува до Русија на сметка на Америка?

„За мене е најважна Македонија и сигурно дека е важно во момент кога Руската федерација со Австрија и Германија потпишуваат милионски договори околу енергетиката околу увозот на гас.

-Многу би било парадоксално и многу шокантно, една мала држава како што е Република Македонија да не развива искрени пријателски односи, економски со најголемата сила во светот, Руската федерација“, додаде Бошкоски.

Путин доби покана, негови претставници да присуствуваат на конгресот на „Обединети за Македонија“ во Струмица.
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Мај 27, 2010, 01:28:49
Љубчо is BACK

http://www.youtube.com/watch?v=3tTv3ldN32E

секако оваа и носи екстра гласови на ВМРО-НП....
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Urban на Мај 27, 2010, 01:36:58
А това предаване ще е този петък така ли?
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Мај 27, 2010, 02:18:07
А това предаване ще е този петък така ли?

да да 21:00 часа БГ време
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Urban на Мај 27, 2010, 01:33:32
А тука ще може ли да го гледаме онлайн? И къде?
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Мај 27, 2010, 11:56:15
А тука ще може ли да го гледаме онлайн? И къде?
пак е zulu.mk 
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Мај 28, 2010, 12:07:58
наслов од денешен Канал 5

Љубчо Георгиевски се враќа

Љубчо Георгиевски активно се враќа на политичката сцена. Цврсто стоел зад својата одлука. Предупредува членството на ВМРО-Народна никој да не го чепка.

- Јас сум хомополитикус. Јас не можам - ако не го дадам своето политичко мислење и политички ставови и конечно тоа го кажувам заради другите на наредните избори целата своја поддршка ја давам на ВМРО-НП. Тоа го кажувам во функција за разни политички структури да не агитираат кај нашите членови. Јас стојам комплетно и морално зад таа партија, вели Георгиевски.

До предвремени избори воделе два пата. Првиот, владеачката ВМРО-ДПМНЕ сама да ги распишела, втората ДУИ да излегла од власта со цел да направела атмосфера на незадоволство. Само храбро раководство можело да го реши проблемот со името и да ја внесе Македонија во Унијата и НАТО.

- Ако се случат тие избори сметам дека сите политички партии треба да бидат на јасно. Онаа политичка партија која ќе победи на овие избори треба да има мандат да го затвори проблемот со името. Сметам да се оди на избори а да се нема политичка декларација со која сите политички партии ќе се согласат. Се друго е изгубено време на Македонија.

На последниот партиски конгрес Георгиевски изјави дека ВМРО-ДПМНЕ на последните избори освоиле 63 пратенички мандати благодарение што ВМРО-народна апстинирала. Станува се поочигледно дека Георгиевски е се повеќе ангажиран. Георгиевски му го отстапи кормилото на Груевски – откако ги изгуби изборите 2002-та година, кога СДСМ дојде на власт.

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=60975


Факт е дека мотивиран, освежен и факт е дека во изборниот кампус гласачи на ДПМНЕ от последните избори, нештата веќе нема да се толку розеви за ДПМНЕ. Сепак Љубчо е тешкаш и ако распали, многу многу нешта нема да се така сигурни за ДПМНЕ како што изгледаат сега.

А и Бошковски сега треба да размисли како ке се однесува кон НП.

Сериозен хендикеп за НП е тоа што има многу многу малку време да си ја возобнови и консолидира партиската инфраструктура. Септември ете каде е...

Добрата вест за НП е дека многу традиционални гласачи на ДПМНЕ, разочарани или на друг начин маргинализирани од ДПМНЕ, помеѓу Љубчо (првата обич) и Бошковски (флерт от факултет) со 100% веројатност би го избрале Љубчо, но ако и само ако Љубчо излезе со луѓе не извалкани от периодот 98-02!

Брат Љубе е на потег!
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Urban на Мај 28, 2010, 12:24:37
Бях видял на скоро един надпис за Любчо "Комитата се вракя" :) А кога трябва да са изборите ако няма преждевременни?
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Мај 28, 2010, 12:27:45
Aко няма преждевременни, тогава 2012...
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Мај 28, 2010, 12:33:35
Свесни дека Бошковски е во подредена положба со враќањето на Љубчо, „Утрински“ во денешниот број публикува интервји со Љубе Бошковски...

Адвокатите го упропастија Тарчуловски

Љубе Бошкоски, лидер на Обединети за Македонија

Успеавте ли да ги средите впечатоците по враќањето од Трибуналот и конечната пресуда за вас?

Задоволен сум што го докажав она што цело време го тврдев, а тоа е дека сум невин. Уште со мојата прва изјава во Хаг реков дека залудно се трошат време и пари, бидејќи ништо не сум сторил и оти прашање на ден е кога ќе се констатира дека нема случај.

Очекувавте ли дека ќе се потврди ослободителната пресуда во жалбена постапка?

Откако влегов во политиката и станав латентна опасност за власта, постојано сум изложен на негативна кампања водена од медиумите под контрола на владејачката партија. Но, верував во себе, во способноста на моите адвокати и во непристрасноста на Хашкиот трибунал. И наместо Македонија да го прослави моето ослободување од вина, бидејќи таму не бев однесен како обичен војник кој на своја рака се вклучил во одбрана на суверенитетот и интегритетот на државата, туку како поранешен министер за внатрешни работи, хајката против мене продолжува.

Во Хаг заминавте речиси сам, наспроти 130 луѓе кои отидоа на соопштувањето на пресудата за да му дадат поддршка на Тарчуловски. Зошто?

Во Хаг отидов со автомобил, само со сопругата и ќерката, на мој сопствен трошок и следен од силна медиумска антикампања. Но, зад мене стои моќна политичка сила од 52.000 члена на Обединети за Македонија. Ги замолив моите приврзаници да не правиме спектакли, ниту во Хаг ниту по моето враќање дома. Побарав да нема собирање пред партискиот штаб, да нема славење, бидејќи како човек ми е жал за она што Груевски и неговата дружина му го прават на Тарчуловски. Не сакав дополнително да налевам масло на огнот.

Не е сеедно да бидете оставен на цедило од државата на којашто многу сте и' дале, а таа да се однесува кон некого како мајка, а кон вас како маќеа. Но,очигледно на власта најмалку и' е важна Македонија, а уште помалку еден Тарчуловски. Мојот однос кон него е поинаков, затоа што со Јохан делевме заедно и добро и зло во Шевенинген. Моите чувства кон Јохан се десет пати поискрени и почовечни од оние кои навидум се загрижени за неговата судбина. А,тоа што тој го смени односот спрема мене знам дека е по „служена должност“, бидејќи тој и неговото семејство зависат од власта.Како реагиравте на повиците на приврзаниците на Јохан, кои на излегување Ви довикуваа „бегај, предавнику!“

Не ги слушнав. Јас и порано и сега бев во друштво со мојот адвокат. Но, што можам да очекувам од една кутра група скопски платени уличари. Не е проблем да се најдат десетина души викачи, но страшно е што таму имаше министри, пратеници, кои кога ќе ја изгубат годинава власта ќе мора да одговараат зошто ја доведоа Македонија до ова дереџе.Колку го знаевте претходно Јохан Тарчуловски?

Господинот Тарчуловски го запознав во Хаг. Знаев само дека е обезбедување на сопругата на претседателот на државата Борис Трајковски. Од првиот ден го убедував дека не може да ја добие судската битка во Трибуналот со македонски адвокати. Со сиот респект спрема неколкумина од нив, но мора да се признае дека не го познаваат англосаксонското право, не поминале низ тамошните судски лавиринти. Не случајно јас му се заблагодарив на мојот адвокат Драган Гоџо. Станав навреме свесен дека со сето негово домашно искуство не може да ме застапува во Хаг. Таков совет добив и од останатите притвореници, а во прв ред од босанскиот генерал Хаџихасановиќ, кој ми рече дека само адвокат кој има искуство со Трибуналот може навистина да помогне. Мојата адвокатка Едина Рашидовиќ веќе имаше тројца клиенти пред мене, од кои двајца завршија со ослободителна пресуда, а еден со тригодишна казна.Како го објаснувате тоа што сите седум жалби на Тарчуловски беа обиени како неосновани. Неговиот адвокат Апостолски рече дека не сте сакале да се сретнете со американскиот адвокат Дершовиц и да дадете изјава?

Тоа се изјави на платеници кои мора да го кажат тоа за да ги оправдаат своите високи хонорари, за кои ништо не сторија. Најголема невистина и манипулација е тврдењето дека не сум сакал да сведочам во корист на Јохан. Со ниту една изјава не сум му наштетил за да остане во затвор. Искрено жалам што тој не е на слобода. Но, доколку некој ми покаже каков било документ или со збор со кој сум придонел да се влоши позицијата на Јохан, под целосна морална и политичка одговорност се колнам дека никогаш повеќе нема да не се занимавам во животот со политика. Ова е дел од продолжената кампања на губитниците, кои зедоа 1,5 милион евра од македонската држава за наводно ослободување на Тарчуловски. Но,она што е клучен момент во целиот овој процес е неубеденоста на неговите адвокати во неговата невиност, па затоа бараа да му се намали казната на пет години. Дури и кога им се суди на монструми, нивните бранители тврдат дека клиентите им се невини и бараат ослободителна пресуда.Но, американскиот адвокат беше најавен како врвен експерт од оваа област?

За мене е запрепастувачки како лесно неговите адвокати се откажаа од Јохан. „Талентот“ од Америка излезе со изјави дека Трибуналот бил суд на неправда, дека не треба да постои. Се поставува логично прашање, зошто тој застапува пред таков суд и како тој ќе му помогне на Јохан да му се намали казната на две третини кога го навредува Судот.

Преку моите адвокати побаравме да ни кажат на која околност треба јас да сведочам и на кои прашања да им одговорам. Свесни беа дека не можам да му помогнам, но за да направат фама пред моите симпатизери и пред оние кои силно веруваа во мене, ја лансираа тезата дека не сум сакал да сведочам. Јас бев три години во Хаг. Единствен пример некој да сведочи во второстепена постапка е Караџиќ во „случајот Краишник“ и тоа само затоа што босанскиот лидер во тоа време не им беше достапен на органите на правдата.Дали проблемот на Јохан е во неумешноста на неговите адвокати да докажат дека тој е невин?

Апсолутно. Наместо да докажат дека тие на коишто пукале во селото се вооружени лици на кои им возвраќале, тие целата енергија ја трошеа да докажат дека Судот нема надлежност за предметот. Со своето однесување само му ја загрозија и онака лошата позиција.Дали во оваа фаза може што било да се направи за да му се помогне на Тарчуловски?

Не сакам да создавам нови тензии, но еве ексклузивно за вашиот весник ќе кажам дека ги замолив моите адвокати да направат последен напор и да му помогнат на Тарчуловски. Мојот кабинет вчера (вторник н.з.) го контактираше кабинетот на Никола Груевски и му понуди на премиерот мојата адвокатка да разговара со него и да им даде правен совет. Верувам дека има уште шанси да се помогне. Бидејќи неговиот адвокатски тим е комплетно неспособен. Убеден сум дека доколку имаше крај себе адвокат како мојата бранителка Рашидовиќ, тој ако не беше целосно ослободен од вина, тогаш сега по изминативе години во притвор, веќе ќе беше на слобода.Како за нецели три месеци од враќањето во Хаг од херој станавте предавник?

За да ме дискредитираат мене како личност, го изедначуваат војникот со министерот. Државната машинерија е ставена во погон не за да се прикаже Јохан како херој, туку јас како предавник. Тој е колатерална штета на оваа власт, која го злоупотребува во партиски и политички цели.Планирате ли да се сретнете со семејството на Тарчуловски?

Мислам дека семејството на Јохан разбра дека тој е дел од една поголема игра и оти е злоупотребен. Прашање на ден е кога тие тоа ќе го признаат и ќе ја кажат вистината. Но, се' уште се зависници од режимот на Груевски и мора да молчат. Но, молкот не може да биде вечен и вистината мора еден ден да излезе на виделина. Некој ќе мора да одговора за државните пари што се фрлени во ветар, свесни дека нема ништо да се постигне.Со исходот од Хаг и одолжувањето на процесуирање на хашките случаи, кај дел од јавноста преовладува впечатокот дека македонската страна во конфликтот е поразена. Го делите ли Вие тоа мислење?

Тоа не е точно. Македонија триумфираше на сите точки на македонското боиште. Доколу беа повлечени единиците од Тетовскиот и Липковскиот регион, јас ви тврдам дека битката ќе беше изгубена. Ние не сме поразени ни правно ни војнички.Дали мислите дека последниве настани можат да влијаат на меѓуетничките односи?

Мојата ослободителна пресуда од Хаг во голема мера придонесе да се расчисти една вистина поврзана со воениот конфликт во 2001 година. Тоа не може да има никакво влијание на влошувањето на меѓуетничките односи. Најголема опасност за земјата е тоа што има 35 отсто невработеност, над 40 отсто сиромаштија, бидејќи тоа значи дека државата е во социјална војна. Тоа е она што треба да го загрижи македонскиот политички врв, бидејќи тие освен популизам, ништо друго не работат. Она што сега го прави Никола Груевски во однос на Али Ахмети не е ништо друго освен присилување на ДУИ да ја напушти Владата.

Картата на којашто игра Груевски е многу опасна, но тој нема друг излез, бидејќи сите други шанси ги изгуби. Крахираше на планот на економијата, нема политички дијалог, нема значајни реформи во сите области. И уште сега можам со голема точност да предвидам како ќе изгледа неговиот говор на денот на прославата на ВМРО-ДПМНЕ закажана на 17 јуни. Во негов популистички стил ќе каже дека македонските граѓани сакаат да се прекинат преговорите со Грција, дека не го даваме името. Истиот тој што се пазареше за името и прифати да се нарекуваме Република Македонија (Скопје). Еве, и јас не го давам името и сум подготвен да јадам корени ако треба.

Верувате ли дека ќе има избори?

Убеден сум повеќе од кога било. Груевски ќе направи се' за да го избрка Али Ахмети од власта и да покаже дека само поради тоа мора да оди на избори. Рејтингот на Груевски паѓа и до крајот на годинава тој ќе мора да замине од политичката сцена како поразен. Тоа мора да се случи, затоа што го гледам расположението на теренот, она што го чувствува моето членство, кое е членство и на ВМРО-ДПМНЕ. Насекаде постои разочарување од политиката на Груевски. Тие ќе ја изгубат оваа битка, бидејќи тоа е неминовно. Процесот на освестување во Македонија, колку и да е тежок, е почнат. Мора да се свртиме кон проблемите на државата и кон денешницата, а не кон антиката.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=0EA4B11E94994F4F91AACED020D5E9AE
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Мај 28, 2010, 12:52:37
Интересот за вечерашното предаване со Љубчо очигледно е енормно голем...

http://vmro.bg/index.php?option=com_content&view=article&id=363%3A2010-05-28-09-40-22&catid=1%3Alatestnews

Любчо Георгиевски в предаване тази вечер: ВМРО – ДПМНЕ беше партия на българофили

Изключително интересно интервю на Любчо Георгиевски ще бъде излъчено в програмата на скопската телевизия „Канал 5” в 21 часа и 5 минути тази вечер. Предаването е „Во центар” на Васко Ефтов. В него Георгиевски отбелязва, че ВМРО – ДПМНЕ поначало е била партия на българофили. И две трети от висшите дейци на партията са били такива. На нарочен въпрос Георгиевски отговаря, че „македонски българофили” означава „македонски българи”. Чуйте репликите ТУК. Предаването може да се гледа на живо в програмата на „Канал 5” или през http://zulu.mk/ като изберете от долните икони логото на канал 5.

28 май 2010

Кой е Любчо Георгиевски?

Любчо Георгиевски е третият министър-председател на Република Македония. Управлява страната от 30 ноември 1998 г. до 1 ноември 2002 г. с мандат на ВМРО-ДПМНЕ. По време на неговото управление са размразени двустранните отношение между България и Македония, като през 1999 година е подписана съвместна декларация на министър-председателите на двете страни, съдържаща копромисно решение на така наречения „езиков спор“.

През 2001 след войната в Косово в Република Македония избухва въоръжен конфликт между албански сепаратисти и македонските въоръжени сили. След неколкомесечни сражения македонските сили надделяват и сепаратистите са разоръжени. Георгиевски договоря военната подкрепа на България, която се оказва решаваща за младата република. Подписва Охридското споразумение от страна на правителството на Република Македония с представители на етническите албанци на 13 август 2001 г. Споразумението прекратява въоръжения конфликт и поставя основата за подобряване на правата на етническите албанци. В тази връзка той предлага създаването на етнически чисти държави на Балканите, като единствено възможен вариант за тяхното развитие и мир в региона. Според него след неизбежното отделяне на Косово от Сърбия, Република Македония ще се обособи като трета албанска държава. За да няма размирици, Георгиевски смята, че единственият възможен изход за Македония е размяната на територия и население. Планът на бившия министър-председател се приема противоречиво. Според някои, това е опит Република Македония да се подели между Албания и България от българина Любчо Георгиевски, според други — всичко, което е прогнозирал анализаторът Любчо Георгиевски се е сбъднало, според трети, това е начин македонизмът да се съхрани от разпад.

През юни 2006 година, Георгиевски придобива българско гражданство на основание на своя произход и се регистрира с постояно местожителство в Благоевград.

След разногласията със сегашния лидер на ВМРО - ДПМНЕ Никола Груевски, Георгиевски формира нова партия ВМРО Народна партия, чийто лидер в сянка е. 
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Мај 28, 2010, 05:33:21
easy come easy go... 
Петровски прво со Народна, па ДПМНЕ, па брат Љубе, што е многу многу е

Брат Љубе го избрка Филип Петровски од партијата

Заради дејствување спротивно на Статутот и ставање на личните интереси и амбиции над интересите од партијата, Филип Петровски доби „црвен картон“ од „Обединети за Македонија“ чиј претседател е Љубе Бошковски.

Во денешното соопштение до јавноста стои дека „Обединети за Македонија со своето политичко дејствување, се залага за непоколебливо практикување на демократијата, се бори за слобода на говорот и различните мислења и се залага за нивна примена.

„Обединети за Македонија го смета квалитетот на поединецот за единствен критериум при имплементирањето на демократските процеси“.

- За жал Филип Петровски своите лични интереси и амбиции ги стави над интересите на партијата. Со своето дејствување спротивно од Статутот и Програмата ги наруши темелните принципи и вредности на партијата, велат во Обединети за Македонија.

Додаваат дека функцијата- потпретседател на Петровски му престанала на 2 мај годинава, на Првиот партиски конгрес кој се одржа во Струмица.

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=61000
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Urban на Мај 29, 2010, 11:24:26
Интересно ли беше предаването с Любчо Георгиевски? Или се опитва да си опече работата за следващите избори?
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Мај 29, 2010, 11:32:09
Интересно ли беше предаването с Любчо Георгиевски? Или се опитва да си опече работата за следващите избори?

На facebook го има  некаде видеото.
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Urban на Мај 29, 2010, 11:43:39
Аз ще изчакам да го качат в ю тубата :) щото едва ли ще го намеря във фейса.
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Мај 29, 2010, 12:00:17
Аз ще изчакам да го качат в ю тубата :) щото едва ли ще го намеря във фейса.
а бе сношти го гледах имаше го некаде,  но сега неможам да го намерам..
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: disidente на Мај 29, 2010, 12:51:14
Аз ще изчакам да го качат в ю тубата :) щото едва ли ще го намеря във фейса.

НЕ МУ НАСЕДНУВАЙТЕ НА ПРИКАЗКИТЕ !
ВИДЕТЕ ШТО РЕАЛНО ИМА НАПРАВЕНО ЗА БУГАРШТИНАТА ЗА ОВИЕ 20 ГОДИНИ И СПОРЕДЕТЕ ГО ТОА СО ОНА ШТО ГО ИМА НАПРАВЕНО БККС ЗА САМО 2 ГОДИНИ !!!
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Urban на Мај 29, 2010, 02:20:28
desidente прав си ама ако няма друга алтернатива, мисля че той е най-добрия вариант. А иначе защо не направите българска партия, членовете и симпатизантите на БККС?
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Илинден на Мај 30, 2010, 02:05:45
Интервјуто на Љубчо Георгиевски во емисијата „Во центар“ со Васко Ефтов, 28.05.2010

Част 1: http://www.youtube.com/watch?v=us404xecppw
Част 2: http://www.youtube.com/watch?v=91cEkCS2Mis
Част 3: http://www.youtube.com/watch?v=5a4pO4THpKA
Част 4: http://www.youtube.com/watch?v=MCZ8WBaJI7U
Част 5: http://www.youtube.com/watch?v=VZxHH-dwz1U
Част 6: http://www.youtube.com/watch?v=EK6lyptqqSE
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: ohrid1941 на Мај 31, 2010, 03:47:38
Интересно албанско мнение за интервюто на Любчо (http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=maked&Number=1951023653&page=0&view=collapsed&sb=5):

Mnogu interesen razgovor. Se poveqe toj si vasko evtov pomallku mi se dopadja kako novinar. Prosto aroganten i vo razgovor e totallno nedomaqinski nastroen. Jas licno ako sum negov sobesednik ili podobro sogovornik iljada pati ako nemashe da go ishamaram ke go terav u P.M.

Vasko evtov na strana, mislenjeto za lupco georgievski. Covekot sozreva vo zrell politicar.Nekoj cello vreme go optuzhuva za bugarofilstvo. Mozhat sllobodno i mene da me optuzhat bideiki jas za sebe sum ponosen ako go zaslluzham toj epitet. Iako mozhno go zaslluzhuvam bideiki imam stvarno jaki simpati sprema bugarskiot narod (ne vikam za bugarski politicari). Nekolku pati sum potencirall deka ako iljada pati umram i ponovo se rodam ako gospod me prasha koja nacionallnost ke odberam vikam vednash allbanec. Ako gospod mi vika dosta ti so tvoeto allbanstvo najdi neshto drugo, vednash odgovaram bugarin.

Shto mi se dopadja kaj gospodinot Georgievski. Prvo doticniot so svoite stavovi jasno pokazhuva deka nema vo sebe srpski gen. Znaci podadenata prijatellska raka i pomocta vo odreden vremenski period ne go zaborava.Shto ne e osobina na srbite.Lubce beshe vo vojna licno so mene.Jas pukav po negovata vllast.Vo toa vreme veqe pocnavme masovno da se vooruzhuvame so srpsko i ungarsko oruzhje. Istoto ni se dopremashe od srpski strukturi normallno za golemi pari.
Dodeka makedonskata vllast vojuvashe so poklloneto bugarsko oruzhje.Lubco georgievski ne go zaborava toa.

Vtora poenta kaj lubco e deka ako ne porasne doza na bugarofilstvo koja ke i se sprotivstavuva na srbofilstvoto vo makedonija, makedonija mnogu brgu ke stane juzhna srbija. So toa jas nikogash nema da se pomiram da zhivim so srbi zaedno i eve nov konflikt vo koj jas mozhe samo da dobijam a nikako da izgubam.E sega e prashanje kolku ke dobijam mnogu ili mallku. A da izgubam nema nishto shto da izgubam.Dodeka makedonija gubi sve. Covekot e vizioner i gi gleda rabotite reallno.

Edinstvena greshka na gospodin georgievski koja ja pravell i porano i sega,Shto nikako ne mozhe da se osllobodi e tezata za golema allbanija.Nikako da se osllobodi od tie zinxhiri koi go stegat. Za edna golema allbanija treba sogllasnost na drzhava allbanija.Shto dobiva allbanija so zgolemuvanje ili potocno so golema allbanija.Apsollutno nishto a gubi mnogu. Ipak allbancite od allbanija poseduvalle dollgo vreme univerziteti, tie se po umni od nas drugite allbanci i imat poveqe visioneri.Da kazheme deka stana golema allbanija.Deneska allbanija se granici so crna gora (vo koja ima procenat na allbanci i koja drzhava e drzhava grad i ne predstavuva opasnost)
se granici so kosovo koja i gi brani nejzinite interesi. I na toj dell od granica allbanija e mirna.Vo makedonija gi ima allbancite i ima istocen sosed so koj vo sekoe vreme mozhe da izleze na kraj bideiki ima svoj narod tamu znaci vnatre vo makedonija. Edinstven riziko mu predstavuva juzhnata granica so grcija kade treba da investira za odbrana. Inaku na allbanija vo momentot ne i trebat vojni investicii.Mozhe potpollno da i se posveti na ekonomskiot razvoj bez da go optovaruva buxhetot za vojni svrhi. Ako utre stane golema allbanija.Severo istocniot dell ke se granici so srbija.Istocniot dell so bugarija juzhniot dell so grcija.Opkolena od tri jaki ballkanski drzhavi koi bi pokazhalle pretenci sprema niv.

Znaci golema allbanija ne i odgovara predi se na samata allbanija. I lupco georgievski ako uspe da se osllobodi od taja fobija golema allbanija mozheme da kazheme deka stanuva neprikosnoven politicar na makedonija.
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Anton на Мај 31, 2010, 11:12:32
Голема  Албанија  е  факт ( референдум  за  територијална поделба  на  РМ  ) ,  со   граници  или  без  граници   таа  функционира.
Сегашните  формални  граници  не  менуваат  ништо.Тоа  е  свршена  работа.
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: disidente на Јули 03, 2010, 01:19:08
Бошкоски го обвинува Груевски дека воведува диктатура

 (http://www.picvalley.net/u/2275/14216808538416707761278155400gMVZrNfoiO2knSwsclOk.JPG) (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2275/14216808538416707761278155400gMVZrNfoiO2knSwsclOk.JPG)

Цитат
Лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, вчера ги обвини Владата и премиерот Никола Груевски дека во изминативе четири години работат на воведување диктатура во државата. Тој остро ја критикуваше власта дека со непочитување на одлуките на Уставниот суд, со закани и смени на судиите што не им одговараат, свесно и намерно заговараат анархија.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=780261B4D019444C845626898B81763E
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Илинден на Јули 10, 2010, 12:19:19
Лидерот во сенка (http://anonym.to/?http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=9A04AA6C0115484186A55A8EE1EDD225), "Утрински Весник"

Ако некогаш членството на ВМРО-ДПМНЕ паѓаше на коленици пред челичната леди Доста Димовска, денеска таа улога му припадна на младиот Мартин Протоѓер. Сместен во кабинет на неколку метри од својот шеф Никола Груевски, Протоѓер е неговите очи и уши. Во Владата, во партијата и во политичките кулоари.

Строг темносин костим со ракави кои се секогаш прекратки, невешто чекорење покрај премиерот, кој е за две глави понизок од Мартин, и секогаш двосмислена насмевка. Токму како што прилега на сива еминенција во владејачка партија.

Тоа е Мартин Протоѓер, или гледан со очите на политичките противници - „оној тажен лик, кој никогаш во овие четири години не собра храброст да изјави нешто во камерите, но поради тоа што е здраво ’зацапан‘ во портокаловата изродба на фамилијата и поради младоста, очигледно е најлесен на потпис“ (Андреј Петров).

Има многу причини зошто Протоѓер изгради личен бренд во политиката уште пред да наполни 30 години. Тоа не се само лабавите македонски критериуми кои полесно ќе те искачат на тронот отколку што ќе ти дозволат да созрееш како личност, туку и многу повеќе. Мартин Протоѓер му се придружи на Груевски во миговите кога ВМРО-ДПМНЕ уште беше во длабок раздор со партиската икона Љупчо Георгиевски. Односно, кога се' уште никој не веруваше дека Груевски ќе стане водач на десницата во вистинска смисла. Протоѓер е оној што го чуваше ореолот на Груевски како чесен додека владејачките социјалдемократи силно го напаѓаа за становите, а Георгиевски кроеше планови да се врати на тронот во ВМРО-ДПМНЕ.

Точно 28 години му требаа на Мартин Протоѓер од моментот на раѓањето до искачувањето на врвот. Роден е во мај 1979 година во Скопје. Магистер е по медиуми и интеркултурни комуникации на Факултетите за филозофија во Франкфурт и во Софија, во рамките на Специјалната програма организирана од Министерството за надворешни работи на Германија и Пактот за стабилност. Во текот на своето школување добил стипендии од бројни институции и престижни установи, пишува во педантно обработената биографија на Протоѓер на партиската Интернет-страница..

Работната биографија, пак, се' уште е со мал број пополнети графи. Има работено како помошник за односи со јавноста на директорот на „Медија принт Македонија“ и специјален пратеник на медиумската групација ВАЦ за Југоисточна Европа, од каде што во 2005 е катапултиран на позицијата шеф на кабинетот на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ.

„Кога требаше Протоѓер да дојде во МПМ („Медија принт Македонија“) да го примам на работа, бидејќи јас не го знаев, имав телефонски јавувања за негов прием. Но, тие што се јавија немаа врска со ВМРО-ДПМНЕ, туку се од другата страна“. Ова тврдење, кое отвори многу прашања за политичкиот бекграунд на првиот вмровски оперативец, го изнесе генералниот директор на МПМ, Срѓан Керим, во интервју за неделникот „Фокус“. За да биде појасно, Керим дополнува дека кога вели „другата страна“, мисли на опозицискиот СДСМ.

Но, репутацијата може и да ослаби. Да се разбере кој е вистинскиот Мартин Протоѓер е многу важно затоа што тој е важна личност во владината хиерархија. На која идеологија и' припаѓа тој, каков вид десничарска провиниенција поддржува - дали народна, конзервативна или демохристијанска.

Блогерската заедница го портретира како припадник на третото колено од лозата на генералот Александар Протоѓеров, обновувачот на ВМРО по Првата светска војна. Протоѓеров бил член на ЦК на ВМРО заедно со Тодор Александров. Важел за дипломат во редовите на ВМРО. Според масонските списи од 20-тите години на минатиот век, фамилијата Протоѓер се наследници на масон. Во 1917 година Големата француска ложа ги обединува трите тогашни бугарски ложи во една Голема ложа на Бугарија на чие чело во јуни 1917 го поставува воениот генерал Александар Протоѓеров.

Протоѓеров е прадедо на Мартин Протоѓер. Презимето со текот на времето

варирало и во Протуѓер. Оние што работат за Мартин Протоѓер, и оние што го познаваат, велат дека тој откако влегол во ВМРО-ДПМНЕ, ја актуализирал приказната за неговото потекло, затоа што, нели, и македонската верзија на политичката десница се потпира на традицијата и семејната лоза.

Но, тоа е историјата, а сегашноста вели дека врската, пак, меѓу Мартин Протоѓер и неговиот шеф Никола Груевски ги интригира дури и нивните најблиски соработници. Ако го видите Мартин како забрзано отчукува текст порака на својот мобилен телефон, веројатно примателот е премиерот. Или обратно, пораките што пристигнуваат во серија на супермодерниот мобилен телефон на Протоѓер се најчесто од Груевски, кој му дава инструкции на својот најдоверлив соработник.

„Тој се соочува со разни проблеми и подметнувања. Тој знае што сака да постигне, тој работи, а не владее, работи со граѓаните и за нив, отворено, чесно и одговорно, кога ќе згреши, веднаш ги поправа грешките и знае да ја признае грешката“, рече Протоѓер со нескриен восхит во интервју за „Утрински весник“ за својот шеф премиерот Никола Груевски.

А за себе, пак, Мартин Протоѓер вели: „Јас би рекол дека со себе ја имам вербата во бога и тоа е она што ме води во животот“ (интервју за „Утрински весник“). Познат е по тоа што сака да користи цитати како политички поенти, и тоа цитати кои прават алузии за чесноста, моралот, етиката кои ВМРО-ДПМНЕ ги нудеше како своја препорака пред македонските граѓани кога се бореа за освојување на власта во 2006 година.

„Лагата, расипаноста, измамата, престапноста можат само да ја упропастат и најдобрата и најсправедлива кауза”, го цитираше Протоѓер револуционерот Георги Баждаров во миговите кога го презеде секретарското место во ВМРО-ДПМНЕ.

Дали?

Во согласност со досегашната практика кога славата на власта ќе почне да бледнее, први на удар се медиумите. Протоѓер, чија слава во новинарските кругови е без малку еднаква со славата на шефот на Владата Груевски, ги дели новинарите на две категории. Новинари со кои се согласува и кои му предизвикуваат пријатна возбуда кога нивните броеви ќе се појават на неговиот дисплеј на повици, а тоа се од „Вечер“, Сител, Македонската радио-телевизија и Канал 5 и новинари со кои неволно разговара. Тогаш прави долги паузи во конверзацијата, внимателно го мери секој збор и покажува патетична потреба за разбирање од другата страна.

За потребите на овој портрет во „Утрински весник“ преговорите со Протоѓер да учествува со свои коментари траеја цели два дена, а на крајот добивме едно категорично „не“. Толку од транспарентноста.

Протоѓер ќе остане запаметен по пишувањето писма, а омилена адреса му е опозицискиот лидер и поранешен претседател на државата, Бранко Црвенковски, кому му пишуваше во декември 2008 година и сега пред неколку дена. „Транзициски херој, сејач на магла, кошмар“ - се дел од атрибутите со кои Протоѓер го почести трикратниот премиер, претседател и сега шеф на опозицијата, Црвенковски, во минатонеделното писмо коешто ја разбранува и онака напнатата политичка сцена во Македонија.

„Мислевме дека тоа време е завршена приказна, лош филм што заврши, кошмар од којшто се разбудивме. Го гледам повторно сега Бранко Црвенковски. Кого сакаме да поразиме? Него. На тоа мислевме кога зборувавме за финалната битка со мрачните сили на транзицијата“, гневно пишува Протоѓер.

А сега една поинаква анализа: простата математика вели дека Мартин, кој сега има 31 година, во премиерските години на Црвенковски од 1992 до 1998 година, популарно нарекувани транзициски период, бил студент. Овој податок и кај најголемите негови поддржувачи ја отвора дилемата од каде толкав психолошки гнев кон политиките на бившиот премиер и претседател.

И што е најважно за политиката - колку автентична може да биде пораката на Протоѓер кон опозицискиот лидер без оглед што е формулирана во релевантен политички камп. Или уште појасно - дали политичкиот и возрасниот профил на младиот шеф на кабинетот на премиерот го прават соодветна личност за да испорача една толку силна порака пред македонската јавност?

За јавноста е невидливо, но младиот Протоѓер игра важна улога во процесот на преговорите за името. Тој, без малку ја има позицијата на втор преговарач (понекогаш и прв) покрај официјалниот преговарач Зоран Јолевски, а меѓу новинарите е познат и како главен брифер кога треба да се пушти малку магла околу тоа прашање.

Како и Груевски, и тој вината за нерешавањето на спорот ја гледа кај опозициските социјалдемократи. „Грците ни се чудат на овој однос на опозицијата, која само за да се врати на власт, го употребува името и им испраќа сигнали дека со нив би се договориле многу лесно во согласност со грчките интереси, што ги охрабрува, пак, да одбегнуваат секаков конструктивен договор со нас“, рече тој во неодамнешното интервју во „Време“. Еве зошто не може да се реши проблемот со името!

Четиригодишното исцрпувачко темпо во Владата и проблемите кои се испречија на патот на „чесното, успешно и транспарентно владеење“ на кое се заколна ВМРО-ДПМНЕ направија од Протоѓер ладнокрвен циник со загрижувачка количина фрустрација кон критизерите на десницата.

„Во однос на тоа дека постои застој во демократијата, не можам да видам ни еден аргумент зошто некој би го тврдел тоа. Тука ги исклучувам тие што ги сметаат за приврзаници или перјаници на СДСМ, меѓу кои се и некои интелектуалци, па и колумнисти или новинари. Тоа е една кампања за да ја прикаже оваа Влада како диктаторска“, бесно ќе возврати тој во интервјуто во „Време“.

Јавноста е поделена за и против Мартин Протоѓер исто како што е поделена за и против Никола Груевски. Но, рано е да се каже дали „ѕвездата е родена“. За некого кој е толку влијателен, уникатен во премиерското опкружување и што има направено за четири години повеќе службени посети на Брисел отколку на кафулињата на скопската култна улица „Македонија“, сето тоа е сосема доволно за солиден почеток на политичка кариера.

Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Илинден на Јули 10, 2010, 12:22:55
Дедото бугарски генерал, внукот српска хунза.
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Август 18, 2010, 12:51:10
коментарите на

http://utrinski.com.mk/?ItemID=AC6F4BD0B5C2BE4AA5EC7E0271161493

кажуваат за феномен на омраза на обикновените партиски членови на ДПМНЕ кон лицата со двојни плати, а индиректно и кон началството на ДПМНЕ кој ги дозволува ваквите појави.

Оваа е важно затоа што на пример во времето на Љубчо членството беше само луто кон Љубчо, но немаше омраза. Така да на изборите во 2002 немаше осипување на тврдо „ВМРО-ските“ гласови во однос на 1998. На следните избори ваквиот феномен на омраза може да биде клучен за лош изборен резултат на ДПМНЕ. Да видиме дали септемвриските промени во сите ешалони на власта ке успеат да го амортизираат овој феномен.

Го постирам от проста причина дека едно е да си лут но сосема друго е да мразиш. Во услови кога опозицискиот СДСМ не е идентифициран от непартиските гласачи како алтернатива, а истите тие непартиски гласачи дефинитивно веќе не се позади ДПМНЕ, внатрешната тензија во ДПМНЕ е можеби клучна за исходот на идните избори.

Интересно е дека никаква политичка активност не пројавуваат ниту Љубчо ниту Бошковски што остава впечаток на чисто црно-бела слика на актуелната македонска политичка сцена.

Но да бидеме коректни ниту Тачи ниту пак Ахмети се нешто активни...ваквото мирно море можеби е само маска за бурните дешавки под мирната површина.
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Август 18, 2010, 12:56:31
Слично на темата од горниот пост...

Цитат
Нова или нема алтернатива

Новата алтернатива ќе треба да се справи и со еден суштински психолошки момент во Македонија: немањето осет за алтернатива. Секој плука по своите претпоставени (К-15 скечот), но кога тие ќе се појават пред него, тој „расен“ станува бескичмењак. Штом дојде време за гласање, одново се заокружува црвено-сино

Како што ќе се ближи септември и ќе излегуваме од шемата на годишните одмори, така јавноста се' повеќе ќе биде ставана во шаблонот на лицитирање со датумот за можните предвремени избори. Се чини дека со нивното континуирано форсирање делот од електоратот што е неопределен, индолентен, незаинтересиран, скептичен, ќе станува се' поброен. Така, прашањето кое во умот на проникливата критичка јавност ќе остане главно не е дали соодносот меѓу црвената (привремено портокалова) и сината партија уште ќе биде сооднос на Давид и Голијат, туку дали може да се скршат обрачите на оваа двобојност. Бастионот на политички половинки ја отсликува Македонија во секоја смисла (како црвената и сината пилула од Матрикс). Се' уште сме поделени, како клупи во училница, на македонски и албански блок, во кои доминираат по една лева и десна „странка“. Останатите фактори најчесто и не се фактори. Со малиот број гласачи тие главно функционираат како вагони - штом насетат промена во расположението се прераспределуваат кон другата локомотива. Покрај тоа, кон оние што ги напаѓаат и црвените и сините константно се креира потценувачки однос. Во едно интервју поранешниот претседател овие партии ги ослови како „салонски“: многу критикуваат, малку прават. Прашањето дали и како може да дојде до окрупнување на некоја нова алтернатива (НА) ќе го опсудиме преку четири К.

К-1. Кадар. Првото нешто што НА ќе треба да го реши е кадровското прашање. Дали раководството ќе биде составено од веќе видени личности, без или со нивна пурификација (чистење на претходната политичка патека), или од свежи ликови и индивидуалци (го потцртувам последниот збор), кои досега не биле ставени во контекст на ниту една опција. Доколку се одлучат за првото, многу е можно од страна на електоратот да бидат подвргнати под критика за т.н. компилаторство. Гласачот размислува: под омотот на нова ми продаваат deja vu алтернатива. Доколку, пак, одлучат да исфрлат „гуштери“, што нормално значи политичко неискуство, ќе се соочат со фактот дека бројот на луѓе што не го ставиле прстот во теглата со мед (во која било боја), а кои истовремено би се нафатиле на одговорноста што следува, е недоволен. Тие нови кадри треба да сфатат дека многу сила цеди, не само борбата со противниците и соочувањето со жилавата, а разгранета црвено-сина структура на државно ниво, туку и внатрепартиското лактање и судирот на суети кои, во ситуација на исклучителни индивидуалци, ја прават НА уште толку невозможна да функционира непречено.

К-2. Капитал. Вториот круцијален проблем со кој НА би се соочила е финансирањето. Се наоѓаме во период од македонската историја кога битката меѓу ривалите на политичката сцена никогаш не зависела толку од адвертајзинг машинеријата која не вклучува само самопромоција туку и антикампањи, спининг, организирање анкети, билдање на јавното мислење, режирани хајки, медиумски провокации, наддавање со новинари, сето тоа и во сферата на она што во маркетингот се нарекува БТЛ (мас-медиуми) и во АТЛ (директен контакт). На два начина може да им се возврати на овие партиски агрегати кои располагаат со систем на мобилизација од игла до стотици автобуси. Првиот е навистина да се најде, или паричен (капиталот на поранешниот градоначалник на Скопје во неколку изборни циклуси) или оперативен грб (двоецот премиер-директор на УБК). Со оглед на тоа што на прсти се бројат компаниите кои имаат ресурси да одговорат на таков бомбастичен „буџет-лајн“, исклучително е тешко да се пробие „пазарот“. Втората опција е враќање назад. Но, тоа во следната точка.

К-3. Кампања. Целисходната кампања зависи од пари. Но таа може да биде поставена и на нешто поинакво рамниште и да се ориентира кон конкретни визии и правци кои би довеле до што поскоро втемелување на соодветна општествена атмосфера (модел, образец) и вистинска егзекуција на промени и процеси кои на сите полиња ќе доведат до ефекти. Значи, кога велиме кампања, тоа значи враќање на целата поента, не на помпа, спектакли, леб и игри, туку на остварливи визии и способни и харизматични луѓе кои истите би ги спровеле. Моделот на масовност кој го фураат големите партии во Македонија се чини дека на долги патеки ја преоптовари и замори публиката од изборни кругови и митингување.

К-4. Критичност. НА мора да биде критична, не во онаа насока која досега беше практикувана - корозивна критичност со која ќе се отруе својот противник, туку критичност која ќе ги изнајде шевовите и грешките на претходниците и ќе ја подигне лествицата на политичката етика, култура, одговорност, дисциплина. Кога велам критичност, пред се' мислам на самокритичност. Доколку партиите и коалициите што дале удел во градењето на денешната Македонија или имале или се' уште поседуваат кадар, капитал, цврсто поставени кампањи, многу ретко ги красела самокритичност. Кај нашите избраници често пати недостигал сенсот за одговорност, џентлменство, самоевалуација, умереност во постапките и платите.

Останува прашањето дали нација чиј критериум за национален престиж е гостување на кафеански пејачи може да креира обемно јадро околу вака поставени стремежи, но како предност на НА стои и предизвикот да се надрасне националниот клуч при формирањето партии и сетне да се лансира семакедонски блок кој ќе ги интегрира сите етнички групи како рамноправни партнери.

К-5. Ако НА не исполни и само една од овие четири точки, веројатно ќе го доживее последното К. Дури и да ги исполни сите, НА ќе треба да најде начин како да се справи и со еден суштински психолошки момент во Македонија: немањето осет за алтернатива. Секој плука по своите претпоставени (К-15 скечот), но кога тие ќе се појават пред него, тој „расен“ станува бескичмењак. Штом дојде време за гласање, одново се заокружува црвено-сино. Поради тоа и К-5 им се случи на сите досегашни обиди да се окрупни алтернативата на двобојната понуда. Како и на текстов.
http://dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=D8FAC3A7210BC74BA137349DD9CDC006
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Август 23, 2010, 08:55:38
Бошкоски: Наколната населба-криминал на Груевски http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&egId=6&eventId=26714

Бошковски се врати от одмор и ја користи неактивноста на Народна...
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Илинден на Август 25, 2010, 02:51:30
„Шпиц“: Георгиевски ќе воскресне во политиката (http://anonym.to/?http://www.spic.com.mk/kat/hronika/georgievski-ke-voskresne-vo-politikata.html)

ВМРО-Народна, првата партија која веќе формираше Национален изборен комитет, следните парламентарни избори ќе ги трча на чело со поранешниот премиер Љубчо Георгиевски и со претседателот на партијата Марјан Додовски, како носители на листи во две од шесте изборни единици.

Љубчо Георгиевски, првиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ и лидер во сенка на ВМРО-Народна, на наредните парламентарни избори ќе биде носител на една од самостојните изборни листи на партијата, брифираат официјални партиски извори, според кои, по осумгодишна апстиненција од активната политика, македонскиот премиер од 1998 до 2002 година ќе ги предводи народњаците во ловот по 120 пратенички места.

Марјан Додовски, претседател на ВМРО-Народна партија, за „Шпиц“ призна дека и тој ќе трча рамо до рамо со Георгиевски во предизборната кампања, предводејќи уште една изборна листа, додека, како што информира тој, останатите четворица носители ќе се бараат дополнително меѓу членовите на Извршниот одбор на ВМРО-Народна партија. - Ние сме првата партија која сериозно и организирано се подготвува за избори, додека другите само шпекулираат, најавуваат и заплашуваат. Поради тоа, ние веќе формиравме Национален изборен комитет, кој е пандан на поранешниот Републички изборен штаб, чија функција е да ги координира регионалните и општинските изборни штабови - изјави Додовски, калкулирајќи дека ќе освојат најмалку 10 пратенички места, кои ќе им обезбедат сигурно учество во формирањето на идната влада.

Политичките аналитичари, пак, велат дека Љубчо Георгиевски одамна го достигнал зенитот на својата политичка моќ, но тој секогаш може да смета на своите верни приврзаници, таканаречени љубчовисти, кои во земјава, според нивните проценки, ги има над 50.000, најмногу во источна Македонија и во охридскиот регион. - Откако јавно се декларира како Македонец со бугарски корени, Георгиевски може да смета на поддршка од сите оние што се чувствуваат како Бугари во Македонија, како и на „љубчовистите“, односно оние стари вмровци кои ова време останаа доследни до својот прв лидер.

Како и да е, Љубчо нема да ги остави рамнодушни Македонците на следните избори, бидејќи со секое излегување во јавноста, цел месец го држи буден народот - објаснува универзитетскиот професор и политички аналитичар Јове Кекеновски, кој воопшто не е изненаден од одлуката поранешниот премер да излезе на избори. Георгиевски со група свои истомисленици во 2004 година ја формираше ВМРО-Народна, откако загуби од актуелниот премиер Никола Груевски во битката да се врати на кормилото на својата матична партија ВМРО-ДПМНЕ, која доброволно ја напушти по изборите во 2002 година. Во 2006 година, контроверзниот политичар извади бугарско државјанство, со што предизвика многу дебати и полемики во македонската јавност.
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: disidente на Август 25, 2010, 04:24:08
„Шпиц“: Георгиевски ќе воскресне во политиката (http://anonym.to/?http://www.spic.com.mk/kat/hronika/georgievski-ke-voskresne-vo-politikata.html)

ВМРО-Народна, првата партија која веќе формираше Национален изборен комитет, следните парламентарни избори ќе ги трча на чело со поранешниот премиер Љубчо Георгиевски и со претседателот на партијата Марјан Додовски, како носители на листи во две од шесте изборни единици.

Љубчо Георгиевски, првиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ и лидер во сенка на ВМРО-Народна, на наредните парламентарни избори ќе биде носител на една од самостојните изборни листи на партијата, брифираат официјални партиски извори, според кои, по осумгодишна апстиненција од активната политика, македонскиот премиер од 1998 до 2002 година ќе ги предводи народњаците во ловот по 120 пратенички места.

Марјан Додовски, претседател на ВМРО-Народна партија, за „Шпиц“ призна дека и тој ќе трча рамо до рамо со Георгиевски во предизборната кампања, предводејќи уште една изборна листа, додека, како што информира тој, останатите четворица носители ќе се бараат дополнително меѓу членовите на Извршниот одбор на ВМРО-Народна партија. - Ние сме првата партија која сериозно и организирано се подготвува за избори, додека другите само шпекулираат, најавуваат и заплашуваат. Поради тоа, ние веќе формиравме Национален изборен комитет, кој е пандан на поранешниот Републички изборен штаб, чија функција е да ги координира регионалните и општинските изборни штабови - изјави Додовски, калкулирајќи дека ќе освојат најмалку 10 пратенички места, кои ќе им обезбедат сигурно учество во формирањето на идната влада.

Политичките аналитичари, пак, велат дека Љубчо Георгиевски одамна го достигнал зенитот на својата политичка моќ, но тој секогаш може да смета на своите верни приврзаници, таканаречени љубчовисти, кои во земјава, според нивните проценки, ги има над 50.000, најмногу во источна Македонија и во охридскиот регион. - Откако јавно се декларира како Македонец со бугарски корени, Георгиевски може да смета на поддршка од сите оние што се чувствуваат како Бугари во Македонија, како и на „љубчовистите“, односно оние стари вмровци кои ова време останаа доследни до својот прв лидер.

Како и да е, Љубчо нема да ги остави рамнодушни Македонците на следните избори, бидејќи со секое излегување во јавноста, цел месец го држи буден народот - објаснува универзитетскиот професор и политички аналитичар Јове Кекеновски, кој воопшто не е изненаден од одлуката поранешниот премер да излезе на избори. Георгиевски со група свои истомисленици во 2004 година ја формираше ВМРО-Народна, откако загуби од актуелниот премиер Никола Груевски во битката да се врати на кормилото на својата матична партија ВМРО-ДПМНЕ, која доброволно ја напушти по изборите во 2002 година. Во 2006 година, контроверзниот политичар извади бугарско државјанство, со што предизвика многу дебати и полемики во македонската јавност.

ГОЛЕМА РАБОТА ВО ГОЛЕМАТА ПОЛИТИЧКА ИГРА НА МАКЕДОНСКАТА ПОЛИТИЧКА СЦЕНА  ;) КЕ "СЕ ВРАТИ" НАЙ-ГОЛЕМИОТ МАНИПУЛАТОР, "БУГАРОФИЛОТ" ГЕОРГИЕВСКИ, ЗА ДА ГИ СОБИРА ГЛАСОВИТЕ НА ЗБУНЕТИТЕ МАКЕДОНСКИ БУГАРИ. ДА, АМА ДАЛИ КЕ Е БАШ ТАКА ОВОЙ ПАТ  ;) ;) ;)
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: deko на Август 25, 2010, 06:33:49
Войводата Любчо ако сака барем малко да си покаже честа и доблеста и да докаже дека има барем малко искре во тоа що го збори, НЕКА ИЗЛЕЗЕ ЯВНО ПРЕД МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИУМИ И НЕКА КАЖА ЧЕ Е БЪЛГАРИН ПО ПРОИЗХОД И РОД, КАКОВ Е ТОЙ ЧОВЕК КОЙ СЕ СРАМУВА ДА СЕ КАЖЕ КОЙ Е И ЩО Е.ЩО ТОЛКУ ОВОЙ ЧОВЕК ВНАТРЕ ВО НЕГОВАТА ПСИХА ГО КОЛЕБА ДА КАЖЕ ПРЕД ЯВНОСТА ДЕКА Е САМ СО СЕБЕ ЯСЕН И СЕ ЧУВСТВУВА КАКО МАКЕДОНСКИ БЪЛГАРИН.А СЕГА ВАКА Е НИТУ РИБА НИТУ ЖЕНА. ВО МАКЕДОНИЯ ИМА ЛУГЕ КОИ ПРОСТО СИ Я ЖРТВУВУВАА СВОЯТА ЕГЗИСТЕНЦИЯ КОЙ СЕ ОСУДИЯ САМИТЕ СЕБЕ НА МАТЕРЯЛНА БЕДА ЗА ДА СИ ГО ЗАЧУВААТ ДУХОВНОТО БОГАТСВО ЗА ДА СИ ГО ЗАЧУВААТ НАЙ СКАПОТО ОСТАВЕНО ОД СВОЙТЕ ПРЕДЦИ БЪЛГАРСКОТО НАЦИОНАЛНО САМОСОЗНАНИЕ.А ЛЮБЧО ЗА КОЙ СЕ ВЕЛИ ДЕКА Е ЕДЕН ОТ ПОБОГАТИТЕ ВО МАКЕДОНИЯ СЕ ПЛАШИ И КОЛЕБА КАКО МАЛО ДЕТЕ, ДА ГИ КАЖЕ ТИЕ ДВЕ ДУМИ АЗ СЪМ БЪЛГАРИН НЕ ЗНАЧИ НИЩО ДРУГО САМО ДЕКА ВО ЦЕЛАВА ОВАА РАБОТА ОКОЛИ БЪЛГАРЩИНАТА НА ЛЮБЧО ИМА НЕКОЯ СКРИЕНА ИГРА.СИТЕ ОНИЕ КОЙ ВЕРУВААТ ВО БЪЛГАРЩИНАТА НА ЛЮБЧО АКО САКААТ ДА СЕ УВЕРАТ ДЕКА НЕ ГИ МАМИ И МАНИПУЛИРА НЕКА ПОБАРААТ А ИМААТ ПРАВО ВО ТОА ОТ ЛЮБЧО ГЕОРГИЕВСКИ ЯВНО ДА СЕ ПРОИЗНЕСЕ ПРЕД МАКЕДОНСКИТЕ И БЪЛГАРСКИТЕ МЕДИИ КАКВА МУ Е НАЦИОНАЛНОСТА И КАКО ШТО СЕ ЧУВСТВУВА.САМО ТАКА КЕ СЕ СЛОЖИ КРАЙ НА ДИЛЕМИТЕ ВО ВРЪСКА ЗА ОВОЙ ЧОВЕК. ИЛИ ПАК АКО Е ТОЛКУ ГОЛЕМ БЪЛГАРИН НЕКА ПОМОГНЕ СО НЕЩО НА СВОЙТЕ БРАТЯ МАКЕДОНСКИ БЪЛГАРИ, А НЕ САМО ПРАЗНИ ЗБОРОВИ И ЛУДИ ВЕТУВАНЪА
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: ACO на Август 25, 2010, 09:02:05
Войводата Любчо ако сака барем малко да си покаже честа и доблеста и да докаже дека има барем малко искре во тоа що го збори, НЕКА ИЗЛЕЗЕ ЯВНО ПРЕД МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИУМИ И НЕКА КАЖА ЧЕ Е БЪЛГАРИН ПО ПРОИЗХОД И РОД, КАКОВ Е ТОЙ ЧОВЕК КОЙ СЕ СРАМУВА ДА СЕ КАЖЕ КОЙ Е И ЩО Е.ЩО ТОЛКУ ОВОЙ ЧОВЕК ВНАТРЕ ВО НЕГОВАТА ПСИХА ГО КОЛЕБА ДА КАЖЕ ПРЕД ЯВНОСТА ДЕКА Е САМ СО СЕБЕ ЯСЕН И СЕ ЧУВСТВУВА КАКО МАКЕДОНСКИ БЪЛГАРИН.А СЕГА ВАКА Е НИТУ РИБА НИТУ ЖЕНА. ВО МАКЕДОНИЯ ИМА ЛУГЕ КОИ ПРОСТО СИ Я ЖРТВУВУВАА СВОЯТА ЕГЗИСТЕНЦИЯ КОЙ СЕ ОСУДИЯ САМИТЕ СЕБЕ НА МАТЕРЯЛНА БЕДА ЗА ДА СИ ГО ЗАЧУВААТ ДУХОВНОТО БОГАТСВО ЗА ДА СИ ГО ЗАЧУВААТ НАЙ СКАПОТО ОСТАВЕНО ОД СВОЙТЕ ПРЕДЦИ БЪЛГАРСКОТО НАЦИОНАЛНО САМОСОЗНАНИЕ.А ЛЮБЧО ЗА КОЙ СЕ ВЕЛИ ДЕКА Е ЕДЕН ОТ ПОБОГАТИТЕ ВО МАКЕДОНИЯ СЕ ПЛАШИ И КОЛЕБА КАКО МАЛО ДЕТЕ, ДА ГИ КАЖЕ ТИЕ ДВЕ ДУМИ АЗ СЪМ БЪЛГАРИН НЕ ЗНАЧИ НИЩО ДРУГО САМО ДЕКА ВО ЦЕЛАВА ОВАА РАБОТА ОКОЛИ БЪЛГАРЩИНАТА НА ЛЮБЧО ИМА НЕКОЯ СКРИЕНА ИГРА.СИТЕ ОНИЕ КОЙ ВЕРУВААТ ВО БЪЛГАРЩИНАТА НА ЛЮБЧО АКО САКААТ ДА СЕ УВЕРАТ ДЕКА НЕ ГИ МАМИ И МАНИПУЛИРА НЕКА ПОБАРААТ А ИМААТ ПРАВО ВО ТОА ОТ ЛЮБЧО ГЕОРГИЕВСКИ ЯВНО ДА СЕ ПРОИЗНЕСЕ ПРЕД МАКЕДОНСКИТЕ И БЪЛГАРСКИТЕ МЕДИИ КАКВА МУ Е НАЦИОНАЛНОСТА И КАКО ШТО СЕ ЧУВСТВУВА.САМО ТАКА КЕ СЕ СЛОЖИ КРАЙ НА ДИЛЕМИТЕ ВО ВРЪСКА ЗА ОВОЙ ЧОВЕК. ИЛИ ПАК АКО Е ТОЛКУ ГОЛЕМ БЪЛГАРИН НЕКА ПОМОГНЕ СО НЕЩО НА СВОЙТЕ БРАТЯ МАКЕДОНСКИ БЪЛГАРИ, А НЕ САМО ПРАЗНИ ЗБОРОВИ И ЛУДИ ВЕТУВАНЪА

Aйде ти DEKO, бидейки го бараш тоа од другите,явно тука на форумов и ако имаш доблест и медиюмски, со цело свое име и презиме и сите генералии изясни се че си българин...
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Anton на Август 25, 2010, 10:49:17
Войводата Любчо ако сака барем малко да си покаже честа и доблеста и да докаже дека има барем малко искре во тоа що го збори, НЕКА ИЗЛЕЗЕ ЯВНО ПРЕД МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИУМИ И НЕКА КАЖА ЧЕ Е БЪЛГАРИН ПО ПРОИЗХОД И РОД, КАКОВ Е ТОЙ ЧОВЕК КОЙ СЕ СРАМУВА ДА СЕ КАЖЕ КОЙ Е И ЩО Е.ЩО ТОЛКУ ОВОЙ ЧОВЕК ВНАТРЕ ВО НЕГОВАТА ПСИХА ГО КОЛЕБА ДА КАЖЕ ПРЕД ЯВНОСТА ДЕКА Е САМ СО СЕБЕ ЯСЕН И СЕ ЧУВСТВУВА КАКО МАКЕДОНСКИ БЪЛГАРИН.А СЕГА ВАКА Е НИТУ РИБА НИТУ ЖЕНА. ВО МАКЕДОНИЯ ИМА ЛУГЕ КОИ ПРОСТО СИ Я ЖРТВУВУВАА СВОЯТА ЕГЗИСТЕНЦИЯ КОЙ СЕ ОСУДИЯ САМИТЕ СЕБЕ НА МАТЕРЯЛНА БЕДА ЗА ДА СИ ГО ЗАЧУВААТ ДУХОВНОТО БОГАТСВО ЗА ДА СИ ГО ЗАЧУВААТ НАЙ СКАПОТО ОСТАВЕНО ОД СВОЙТЕ ПРЕДЦИ БЪЛГАРСКОТО НАЦИОНАЛНО САМОСОЗНАНИЕ.А ЛЮБЧО ЗА КОЙ СЕ ВЕЛИ ДЕКА Е ЕДЕН ОТ ПОБОГАТИТЕ ВО МАКЕДОНИЯ СЕ ПЛАШИ И КОЛЕБА КАКО МАЛО ДЕТЕ, ДА ГИ КАЖЕ ТИЕ ДВЕ ДУМИ АЗ СЪМ БЪЛГАРИН НЕ ЗНАЧИ НИЩО ДРУГО САМО ДЕКА ВО ЦЕЛАВА ОВАА РАБОТА ОКОЛИ БЪЛГАРЩИНАТА НА ЛЮБЧО ИМА НЕКОЯ СКРИЕНА ИГРА.СИТЕ ОНИЕ КОЙ ВЕРУВААТ ВО БЪЛГАРЩИНАТА НА ЛЮБЧО АКО САКААТ ДА СЕ УВЕРАТ ДЕКА НЕ ГИ МАМИ И МАНИПУЛИРА НЕКА ПОБАРААТ А ИМААТ ПРАВО ВО ТОА ОТ ЛЮБЧО ГЕОРГИЕВСКИ ЯВНО ДА СЕ ПРОИЗНЕСЕ ПРЕД МАКЕДОНСКИТЕ И БЪЛГАРСКИТЕ МЕДИИ КАКВА МУ Е НАЦИОНАЛНОСТА И КАКО ШТО СЕ ЧУВСТВУВА.САМО ТАКА КЕ СЕ СЛОЖИ КРАЙ НА ДИЛЕМИТЕ ВО ВРЪСКА ЗА ОВОЙ ЧОВЕК. ИЛИ ПАК АКО Е ТОЛКУ ГОЛЕМ БЪЛГАРИН НЕКА ПОМОГНЕ СО НЕЩО НА СВОЙТЕ БРАТЯ МАКЕДОНСКИ БЪЛГАРИ, А НЕ САМО ПРАЗНИ ЗБОРОВИ И ЛУДИ ВЕТУВАНЪА

Aйде ти DEKO, бидейки го бараш тоа од другите,явно тука на форумов и ако имаш доблест и медиюмски, со цело свое име и презиме и сите генералии изясни се че си българин...

http://www.vest.com.mk/?ItemID=39DBE5A751FD37408E56F35640D29B39

Македонски Бугарин сака да ја наследи Мируше

За нејзиното место конкурирале петмина кандидати меѓу кои и Славчо Тасев, судија од Апелациониот суд Штип, кој е деклариран како Бугарин
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Август 26, 2010, 01:03:40
Два феномена ги поткреват надежите и на Народна и на Бошковски за добариот изборен резултат, а за нив освојување на 4 до 5 депутати и учество во недпмневска влада е релано добар резултат.

Првиот феномен е секако 150.000 гласови за Бошковски на претседателските избори 2009. Тоа беше првиот знак дека не мал дел от традиционалното „ВМРО-ско“ гласачко тело не се согласува и со кадровската политиката и со идеолошкото истранување на началството на ДПМНЕ, како и со блокирање на ЕУ и НАТО интеграциските процеси.

Овој феномен не беше правилно „третиран“ от ДПМНЕ, што им оди на рака на Бошовски и Народна. ДПМНЕ дури после кажи речи година и пол има најави дека ке прави промени во сите слоеви на власта, има знаци на  дискретно намалување на вулгарната антиквизација и секако страмежливо најавување на можно решение на името, а сето тоа со цела да се превенира от слична ситуација на одлевање на „ВМРО-ски“ гласови на следни извесни  избори следната година. Јасно е дека ке немаат 100% успех со тие мерки  и јасно дека ке остават гап на гласачи кои ке се приклонат кон Народна и Бошковски. Но колкав ке е нивниот број зависи от многу фактори.

Другиот феномен кои му оди на Љубчо на рака е дека има најфанатизирани подржувачи на МК политичка сцена (кај СДСМ имаме повеќе страв от БЦ отколку фанатизираност), но секако не во толкав број кој ке му овозможат освојување на 4-5 депутатски места.

Дополнителна предност за Љубчо е што сега е далеку поискусен политичар, со чиста слика кој му се вистински подржувачи а кои му се, тој си знае што.

До тука се е розово и за Народна, па и за Бошковски,  но тоа што е клучно за успех, сепак зависи от други фактори.

Прво, Љубчо неможе да очекува да собира гласови со фаци кои се на facebook љубители на JNA, сашко педерасто, антички хунзи и секако претходно познати профитери. Му требаат нови фаци, не ли ги најде тие фаци шансите му се чала бала.

Второ, ако сака да ја добие подршката от македонските БГ (кои можеби се клучни за неговиот успешен come back), мора да привлече видни ликови от тој дел на МК општество и да си ги среди нештата от минатото. Сега за сега ги нема таквите, ниту пак се средни нештата от миналото.

Трето, мора да излезе на терен, без разлика колку и како ќе биде прифатен на тој терен.

Четврто, ДПМНЕ нема да се предаде туку така, сигурно ке употреби се да го релативизира.

Се на се имаат шанс, но како ке ја искористат во многу зависи и от нив но и от тоа колку простор ке им остави ДПМНЕ со неговата политика.


Ај сега малку за вистинските идентитети на тие кои се на форумот, а бе удба 66 години се занимава со таквите како нас, што значи не знаат, ние самите себе плус минус се знаеме...значи нема потреба от јуначење от тој вид на форумот.

By the way нема анонимност на Интернет.
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Август 26, 2010, 06:05:14
серија наслови со директна и индиректна врска со темата....

ДПМНЕ: Груевски: Време е да се реши проблемот со името http://www.kirilica.com.mk/vest.asp?id=55210

удар врз Бошковски http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&egId=6&eventId=26847

Цитат
Затоа го повика Бошковски да молчи за да не почне Кузман во јавност да му изнесува некои работи од минатото за кои јавност се уште не знае
“Кога ја градевме Климентовата црква откривме гробница во која сакавме да го сокриеме Бошковски од Хашките истражители“- открива Паско Кузман.
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: disidente на Август 26, 2010, 07:25:09
Войводата Любчо ако сака барем малко да си покаже честа и доблеста и да докаже дека има барем малко искре во тоа що го збори, НЕКА ИЗЛЕЗЕ ЯВНО ПРЕД МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИУМИ И НЕКА КАЖА ЧЕ Е БЪЛГАРИН ПО ПРОИЗХОД И РОД, КАКОВ Е ТОЙ ЧОВЕК КОЙ СЕ СРАМУВА ДА СЕ КАЖЕ КОЙ Е И ЩО Е.ЩО ТОЛКУ ОВОЙ ЧОВЕК ВНАТРЕ ВО НЕГОВАТА ПСИХА ГО КОЛЕБА ДА КАЖЕ ПРЕД ЯВНОСТА ДЕКА Е САМ СО СЕБЕ ЯСЕН И СЕ ЧУВСТВУВА КАКО МАКЕДОНСКИ БЪЛГАРИН.А СЕГА ВАКА Е НИТУ РИБА НИТУ ЖЕНА. ВО МАКЕДОНИЯ ИМА ЛУГЕ КОИ ПРОСТО СИ Я ЖРТВУВУВАА СВОЯТА ЕГЗИСТЕНЦИЯ КОЙ СЕ ОСУДИЯ САМИТЕ СЕБЕ НА МАТЕРЯЛНА БЕДА ЗА ДА СИ ГО ЗАЧУВААТ ДУХОВНОТО БОГАТСВО ЗА ДА СИ ГО ЗАЧУВААТ НАЙ СКАПОТО ОСТАВЕНО ОД СВОЙТЕ ПРЕДЦИ БЪЛГАРСКОТО НАЦИОНАЛНО САМОСОЗНАНИЕ.А ЛЮБЧО ЗА КОЙ СЕ ВЕЛИ ДЕКА Е ЕДЕН ОТ ПОБОГАТИТЕ ВО МАКЕДОНИЯ СЕ ПЛАШИ И КОЛЕБА КАКО МАЛО ДЕТЕ, ДА ГИ КАЖЕ ТИЕ ДВЕ ДУМИ АЗ СЪМ БЪЛГАРИН НЕ ЗНАЧИ НИЩО ДРУГО САМО ДЕКА ВО ЦЕЛАВА ОВАА РАБОТА ОКОЛИ БЪЛГАРЩИНАТА НА ЛЮБЧО ИМА НЕКОЯ СКРИЕНА ИГРА.СИТЕ ОНИЕ КОЙ ВЕРУВААТ ВО БЪЛГАРЩИНАТА НА ЛЮБЧО АКО САКААТ ДА СЕ УВЕРАТ ДЕКА НЕ ГИ МАМИ И МАНИПУЛИРА НЕКА ПОБАРААТ А ИМААТ ПРАВО ВО ТОА ОТ ЛЮБЧО ГЕОРГИЕВСКИ ЯВНО ДА СЕ ПРОИЗНЕСЕ ПРЕД МАКЕДОНСКИТЕ И БЪЛГАРСКИТЕ МЕДИИ КАКВА МУ Е НАЦИОНАЛНОСТА И КАКО ШТО СЕ ЧУВСТВУВА.САМО ТАКА КЕ СЕ СЛОЖИ КРАЙ НА ДИЛЕМИТЕ ВО ВРЪСКА ЗА ОВОЙ ЧОВЕК. ИЛИ ПАК АКО Е ТОЛКУ ГОЛЕМ БЪЛГАРИН НЕКА ПОМОГНЕ СО НЕЩО НА СВОЙТЕ БРАТЯ МАКЕДОНСКИ БЪЛГАРИ, А НЕ САМО ПРАЗНИ ЗБОРОВИ И ЛУДИ ВЕТУВАНЪА

Aйде ти DEKO, бидейки го бараш тоа од другите,явно тука на форумов и ако имаш доблест и медиюмски, со цело свое име и презиме и сите генералии изясни се че си българин...

АЦО, БЕЛКИМ НЕ МИСЛИШ ДЕКА СРБИ ГО ВОДАТ КЛУБОТ НА ЧИЙ ФОРУМ СМЕ СЕ РАСПИШАЛЕ НА ДОЛЖИНА И НА ШИРИНА  ;) ;) ;)
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: deko на Август 31, 2010, 05:58:57
Ацо нема проблем ке го напишам своето име и презиме и ясно ако сакаш викни ги сите телевизии и било кой медиум и ке им кажам дека освен македонски българин друго и неможам да бидам,но ако после тоа ти ми я обезбедиш матерялната егзистенция во Македония.Многу е нереално да ме споредуваш мене со Любчо Георгиевски човек за кой се вели дека има  неколку стотици милиони евра.Драг мой Ацо ако барем една третина да е вистина а реално сигурно е така с матерялната состойба на Любчо со пола от тие пари може да се ребългаризира цела Македония,незнам колку си разбрал но 90% от македонските българи се на найниската социялна скала во мак. опщество или пак се со многу ситни и мали бизниси кой што можат да станат цел на разни притисоци на актуелната сръбска власт во Македония.Затоа споредбата ти е многу лоша и не соодветна. Поздрав
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Август 31, 2010, 09:49:04
И денеска панахида за Тодор Александров

http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=57&eventId=27025
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Септември 22, 2010, 02:44:16
    
Отворено писмо до Груевски од Георгиевски
„ВМРО-ДПМНЕ е кочничар на лустрацијата во Република Македонија да биде спроведена доследно и принципиелно“, Љубчо Георгиевски поранешен претседател на ВМРО - ДПМНЕ денеска му упати отворено писмо на актуелниот претседател на партијата Никола Груевски.

„Од позиција на власт имате извонредна можност да расчистите некои контроверзии што ја придружуваа партијата од самиот почеток, пред се со соработниците на УДБА и ДБК инфилтрирани во ВМРО-ДПМНЕ.

- Но, за жал изгледа оти околу ова прашање вашите и ставовите на СДСМ не се во колизија, та функционирате како беспрекорна коалиција“, пишува Георгиевски.

„Случајот со заштита од ваша страна на новинарот Драган Павловиќ-Латас беше гротеска, но најновата ваша опструкција на Законот за лустрација станува трагична и претставува сериозен удар врз демократијата во Република Македонија“, цени поранешниот претседател на ВМРО - ДПМНЕ, кој вели дека бил непријатно изненаденост од информацијата оти е направен договор со ДУИ за двајцата пратеници да биде запрена понатамошната процедура.

Поради ова Георгиевски бара лична морална и политичка одговорност од премиерот Груевски, пред се спрема 90-годишната историја на ВМРО-ДПМНЕ.
http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=127745

Љубчо гризе...

Но секако артикулира тези и феномени тука на овој форум и на други места многу поодамна дефинирани и опишани...но подобро некогаш отколку никогаш....

Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Септември 22, 2010, 02:47:16
НО оваа е поинтерсно Георгиевски до Груевски: ВМРО-ДПМНЕ е кочничар на лустрацијата

Цитат
Поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски преку отворено писмо до актуелниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ и премиер Никола Груевски обвинува дека владејачката партија е главен кочничар на доследното и принципиелно спроведување на лустрацијата во Македонија.

Екс-лидерот Георгиевски пишува дека со партиски договор меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ е запрена понатамошната процедура за двајца пратеници од овие партии, за кои комисијата за лустрација поседувала докази за нивна наводна соработка со тајните служби.

Георгиевски тврди дека Груевски го знае идентитетот на пратеникот од владејачката партија за кого постојат вакви сомневања.

„Вие бевте многу млад за да се сеќавате оти истиот човек долги години беше во највисоките структури во ВМРО-ДПМНЕ, а во одреден период дури и нејзин потпретседател; луѓето пак, се сеќаваат на неговата акцентирана припадност на т.н бугарско крило на ВМРО-ДПМНЕ, а јас се сеќавам оти тој човек стана и министер; и конечно најважното, откако беше сменет од министерската позиција, исто така добро се сеќавам оти беше главниот организатор при купувањето шест пратеници од власта на ВМРО-ДПМНЕ двеилјадитата, што значи оти тогаш сме имале неуспешен обид на своевиден државен удар организиран од страна на службите за државна безбедност!“, пишува Георгиевски во отвореното писмо до Груевски.

Со ова, според поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, продолжува континуираното штитење на соработниците на тајните служби од страна на владејачката партија.

„И уште еднаш ќе подвлечам, до ден-денес не ми се јасни вашите мотиви за патронство на подземни сили од ваков сој“, пишува Георгиевски на крајот од своето отворено писмо до Груевски.
http://makfax.com.mk/116753
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Септември 23, 2010, 04:04:39
Коментарите под http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=127745.
И реакцијата на вечер и латас http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=4D644ED363CE344186E374FDDE9DF9C2 покажуваат дека Љубчо е на добар пат да поврати добар дел от традиционалните ткн десни гласови.

Свесен е дека сдмс неможе сам да го победи дпмне, и дека незадоволството внатре во дпмне е суштествено за идните избори.

Внимателно избира кога и како публично да се произнесе и уште повнимателно ја избира и темата по која се произнесува.
Но останува главниот негов проблем а тоа е квалитетот на тимот околу него и партиската инфраструктура.
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Септември 24, 2010, 11:31:04
Работите стануваат пожешки...иако от аспект на ДПМНЕ е „после дожд качулка“, сепак оваа е признание за Љубчо дека сепак е најсериозна закана за правителството на ДПМНЕ.

Да видиме дали ќе успеаат го амортизираат, оти Љубчо отлично плива во ситуации на негативен маркетинг кон него...

Груевски: Георгиевски одработува за левицата

Цитат
„Уште поапсурдно, а и сомнително е, во тој настап воопшто да не споменеш за кодошите на Црвенковски, кој по сопствено признание на сегашниот обвинувач за наводно кочење на процесот, ја уништил неговата кариера, а пробал да ја уништи и ВМРО ДПМНЕ. Најапсурдно е да влезеш во сценариото на Бранко Црвенковски и да работиш за да ја симнеш ВМРО-ДПМНЕ од власт за да го донесеш СДСМ“ се вели во писмото на Груевски.

http://makfax.com.mk/116962

ВМРО-ДПМНЕ ќе бара проширување на лустрацијата

http://makfax.com.mk/116981;jsessionid=FFC89AAFC5FD7D635FD6ECA1BCCF4B67


Очекувам Љубчо да возврати со главна теза за Претседателски Избори 2004 кога БЦ беше избран за претседател...

Како и да е, доброто е да ЛУСТРАЦИЈА е во фокус во РМ.

Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Септември 24, 2010, 11:33:27
Но Milosevic still alive in FYROM е сепак КАПАК на се, тоа е можеби најсилната статија во РМ после 1998 година...
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: ohrid1941 на Септември 25, 2010, 05:00:23
„Дневник”, Македония: Любчо Георгиевски предлага замразяване на преговорите за името

25 септември 2010 | 11:09 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония

Скопие. Бившият македонски премиер Любчо Георгиевски предлага замразяване на преговорите за името с Гърция, пише скопският вестник “Дневник”.
„Да се наложи мораториум на преговорите на петдесет или сто години и да бъде замразена настоящата ситуация, което ще бъде гаранция за Гърция, че Македония ще влезе в ЕС и НАТО с БЮРМ. Това за македонските политици ще бъде задвижване на настоящия период”, изтъкнал Георгиевски пред Би Би Си.

http://focus-news.net/?id=n1443907
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Корени на Септември 25, 2010, 05:48:40
гении!
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Септември 25, 2010, 08:57:16
позиција предлагана от админстрацијата на Буш след 2006 година...влез на РМ во НАТО и ЕУ под името FYROM, но тогава стана феноменот на антиквизацијата, сашко педало, хунзи, споменици и следва вето от грција

...Бучковски има интересна изјава за последично-причинските врски на антиквизацијата за focus-news.net...
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Ноември 04, 2010, 10:35:07
Љубчо на Алсат

http://alsat.mk/emisii/patot_kon/patot_najavi/331.html

Политички поентираше во сите насоки, демонстрираше политички сенс далеку далеку над комплетната екипа на актуелни политичари.

За разлика  и от лицето и анализите на БЦ на кој се гледа и чуства грч от бледиот негов камбек во СДСМ и от лицето на Груевски на кој се гледа страв от тоа што нештата не се извесни за него како порано, Љубчо е релаксиран и свесен е дека направи сериозен ако не и невозможен камбек на својата политичка релевантност.

Отварањето на приказната со лустрација и отвореното писмо до Груевски беше политичка мајсторија пар екселанс за него. Тоа беше гол не од центарот ами от надвор от стадионот.

Како и да е интересна ке да е во овој дел от мк политичка сцена...сега за сега Љубчо ги тепа...
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: ohrid1941 на Ноември 04, 2010, 11:36:28
Канал 5, 3 ноември 2010
Кесковски го напушти брат Љубе од лични причини

http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=66732

Цитат
- Ја информирам македонската јавност дека јас Кесковски Златко, давам оставка од сите партиски функции, а воедно го повлекувам и членството од политичката партија Обединети за Македонија. Повлекувањето е од лични причини.
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: ohrid1941 на Ноември 04, 2010, 11:38:12
Љубчо на Алсат:

http://alsat.mk/emisii/patot_kon/335.html

http://alsat.mk/emisii/patot_kon/334.html

http://alsat.mk/emisii/patot_kon/333.html
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: ohrid1941 на Ноември 10, 2010, 11:08:23
Љубчо: Љубе е нервозен

http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&egId=6&eventId=29961

Цитат
- Она што можам да го кажам за г-н Бошковски е тоа што за жал со својот настап, тој демонстрира дека е далеку од политиката. Се работи за една личност која освен празни фрази, клишеа и некое ниво на емоција, ништо сериозно и ништо конкретно не кажува...
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: ppan на Ноември 10, 2010, 01:19:25
Љубчо на Алсат:

http://alsat.mk/emisii/patot_kon/335.html

http://alsat.mk/emisii/patot_kon/334.html

http://alsat.mk/emisii/patot_kon/333.html

Не знам дали Любчо играе някаква политическа игра, но приказките му не са лишени от логика. Особено в 3-та част.
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Ноември 15, 2010, 12:46:20
Груевски му ги лапна пулените на Георгиевски

Водиме посебна евиденција за оние што не предадоа и никогаш нема да им простиме, велат од ВМРО-НП

Цитат
„Луѓето што тогаш ја направија ВМРО-НП и што инсистираа да се повлечам таму, оние што тогаш се колнеа во моето име, многу чудно, но најголем дел од нив се вратија во ВМРО-ДПМНЕ и тоа на релативно високи и убави позиции. Тука е моето сомневање, дали екипата што тогаш ја создаваше ВМРО-НП не беше во некаква игра да го оттргне Љупчо Георгиевски од ВМРО-ДПМНЕ“, изјави неодамна Георгиевски во интервју за еден дневен весник.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=8A2932175BAE1E47A128A5AB58003285

логичноНаслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: disidente на Ноември 15, 2010, 02:59:58
Груевски му ги лапна пулените на Георгиевски

Водиме посебна евиденција за оние што не предадоа и никогаш нема да им простиме, велат од ВМРО-НП

Цитат
„Луѓето што тогаш ја направија ВМРО-НП и што инсистираа да се повлечам таму, оние што тогаш се колнеа во моето име, многу чудно, но најголем дел од нив се вратија во ВМРО-ДПМНЕ и тоа на релативно високи и убави позиции. Тука е моето сомневање, дали екипата што тогаш ја создаваше ВМРО-НП не беше во некаква игра да го оттргне Љупчо Георгиевски од ВМРО-ДПМНЕ“, изјави неодамна Георгиевски во интервју за еден дневен весник.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=8A2932175BAE1E47A128A5AB58003285

логично

Логично, ама не е Даскале !
Би било логично кога би се работело за политичар од вчера, но той е тоа од "некни". Што работеше сиве овие години кога не успеал да создаде ядро од доверливи соработници ? А не "успеа" знаеш зошто ? Затоа што, наместо да се опкружува со идеолошки блиски до нас лугье, каков што впрочем сакаше да се претстави и той, истиот цело време кокетираше со србомански полтрони и соработници на службите ! И сега ДЕМЕК се чуди оти "блиските" го предале !? Аман од неговите манипулации. И само за на край, затоа што не ми се трошат повеке зборови за овой. Како тоа одеднаш, србоманските гласила му даваат толку простор на овой бугарофил ???
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Ноември 15, 2010, 03:50:25
 ;D Љубчо го толкувам како актуелен феномен на МК политичка сцена и оти  во последно време артикулира политички ставови многу блиски до марка Б во МК.

Тава което е важно е дека се прават политички проценки, и от Љубчо вклучително, дека бројот на мкБГ не е занемарлив и от аспект на политичка сила. Впрочем и актуелното ДПМНЕ со серија предавања на МТВ за ВМРО и со музејот на ревулуционерна борба го потврдува тоа.

Може е време за марка Б политичка партија во МК.

Утрински го толкува от проста причина што и на црвите во земјата им е јасно дека БЦ неможе да го сруши ДПМНЕ сам. Ценам дека ако Љубчо и Љубе не успеат да им одземат сериозно гласови на ДПМНЕ на некои следни избори, до ниво да неможе сам да состави влада, убеден сум дека ДПМНЕ ке тера овој цел и уште еден мандат.

Да, многу свет се испозанесе по победата на ДПМНЕ 1998, уште повеке и сега пак по победата во 2006 и 2008 на ДПМНЕ.

Подржувам политка на долго памтење за тоа кој и колку придонел за борбата за вистинските вредности во РМ.Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Ноември 19, 2010, 10:21:25
Незадоволни од ВМРО-ДПМНЕ се приклонуваат на ОМ

Бошкоски тврди за нови преминувања од ВМРО-ДПМНЕ во Обединети за Македонија. Четири месни комитети од општина Гази Баба, од Јурумлери, Трубарево, Ченто и Јане Сандански донеле заклучоци да ја напуштат матичната партија и да му се приклучат.
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=130476

Не е до толку колку вели брат Љубе, но сигурно не се и ДПМНЕ толку релаксирани колку што се прават. Интересно е дека брат Љубе има повече подршка во северозападниот, северо источниот и западниот дел на РМ, а Љубчо во централна, источна РМ и Охридско. Мегутоа и двете партии разделени сега за сега се далеку от сериозен противник на ДПМНЕ, но, сепак се поблиску до ДПМНЕ от пред 9 или 6 месеци.
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Ноември 21, 2010, 08:48:57
Тава което е важно е дека се прават политички проценки, и от Љубчо вклучително, дека бројот на мкБГ не е занемарлив и от аспект на политичка сила. Впрочем и актуелното ДПМНЕ со серија предавања на МТВ за ВМРО и со музејот на ревулуционерна борба го потврдува тоа.

Анкета на инситутот Тодор Александров

Цитат
51% од граганите, кои одговориле на анкетата на институтот Тодор Александров нема да подржат име кое би било заеднички предлог на сите македонски политички партии, ниту ако целта за тоа е земјата да стане член на НАТО и ЕУ. 40% од граганите пак би подржале ваков предлог.
http://www.sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/anketa-na-insitutot-todor-aleksandrov
 ;)
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Јануари 20, 2011, 12:24:14
Ајде сите сами на избори
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=2212B95680CC9C4EB396758DF031490C

...интересно нели деновиве и протежето на срџан керим, филип петровски најави партија...прочитан е од НП дека сака само да си ја дигне цената а дека нема релана, односно никаква политичка тежина.
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Февруари 06, 2011, 01:59:21
Любчо Георгиевски-за ЕС и НАТО

http://www.youtube.com/watch?v=D9p03s7ixiA
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: valli на Февруари 06, 2011, 04:33:01
Любчо Георгиевски-за ЕС и НАТО

http://www.youtube.com/watch?v=D9p03s7ixiA
Бомбата с часовников механизъм на македонската нация вече отброява последните месеци на това сръбско творение. Любчо допусна голяма грешка като предаде ръководството на ДПМНЕ на Груевски. Ако имаше малко повече кураж и смелост можеше да доведе нещата до щастлив край.
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Февруари 06, 2011, 05:39:59
Македония и България в историята са били най-големи приятели

България и Македония имат стотици години обща история и затова трябва да градят двустранните си отношения на това, което ги обединява, а не на това, което ги разделя.

Това каза бившият министър-председател на Република Македония Любчо Георгиевски, цитиран от БНТ.

Припомняме, Любчо Георгиевски бе министър-председател на Република Македония в периода 1998-2002 г.

"Аз съм от тия редките интелектуалци и политици, които казваме, че Македония и България в историята са били най-големи приятели. Били са много, стотици години.... на практика са делели една и съща история, едни и същи събития и личности. И трябва на това да се посветим, защото това е правилото на Европа! Нека видим това, което е еднакво, това което ни сближава, това което ни прави приятели, а не неприятели!", посочи Георгиевски.

http://www.novinitednes.bg/index.php?id=30556
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: valli на Февруари 06, 2011, 05:47:12
 България е била приятел на Македония, когато я призна първа в света, когато отвори границите си за македонските стоки по времето на гръцкото ембарго, когато даде танкове, гаубици и боеприпаси на голата македонска армия в 2001г. А Македония не виждам, кога е показала приятелството си към България от 1944г та до днес.
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Competent на Февруари 06, 2011, 06:04:53
... Македония и България в историята са били най-големи приятели. Били са много, стотици години.... на практика са делели една и съща история, едни и същи събития и личности ...

Не може да си приятел със себе си, нито да делиш нещо със самия себе си! Малко странен начин на изразяване на войводата Любчо?!  ::)

Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: valli на Февруари 06, 2011, 06:14:13
... Македония и България в историята са били най-големи приятели. Били са много, стотици години.... на практика са делели една и съща история, едни и същи събития и личности ...

Не може да си приятел със себе си, нито да делиш нещо със самия себе си! Малко странен начин на изразяване на войводата Любчо?!  ::)
Любчо се опитва демагогски пак да стигне до властта, но няма да го огрее. Колко пъти го питаха по телевизиите има ли бългаски паспорт, а не дали се чувства българин и той нито веднъж не отговори. Не било дошло времето, няма и да дойде.
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Competent на Февруари 06, 2011, 10:10:17
В политиката и в живота е допустимо маневриране (особено ако е за благородна кауза), но прекаленото шикалкавене никога не е довело до нещо добро!  :-\
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: disidente на Февруари 06, 2011, 11:02:50
Любчо повторно продава демагогия  ;)
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Февруари 09, 2011, 01:50:31
...коло србски сестара и удружење против бугарски бандита во коментар на последното интерју на Љубчо Георгиевски, секако без контра аргументи на тоа што го говори ама просто со лична негова дискредитација...

Љубчо одлепи ко Бранко


- Денешната партија ВМРО-ДПМНЕ е носител на рејугословизирање на Македонија и затоа жалам. Во 2001 година кога бев на власт тоа беше најпросперитетна година на економски план. Тоа што се случи со Албанците беше испровоцирано од надвор, вели Георгиевски за Бугарската национална телевизија, зборувајќи на б'лгарски език!


Македонците во Македонија се малцинство, ВМРО-ДПМНЕ е најјугословенската парија во земјава, Грција во спорот со името не е во право, но Македонија треба да го прифати компромисот со придавката Северна Македонија и св. Кирил и Методиј се Грци или Бугари. Ова се дел од споменатите контроверзни изјави на поранешниот премиер Љубчо Георгиевски дадени дел и на бугарски јазик во интервју за Бугарската национална телевизија пред извесно време.

Георгиевски како гостин во БНТ во емисијата Во недела соо покрај радикалните и контроверзни изјави вели дека одредени македонски структури кои се занимаваат со политика се слични на Хамас и албанизацијата на државата денес, за разлика од пред десет години, е поизразита.

Според Георгиевски Македонија и Бугарија требало заедно да го слават Цар Самоил како македонска и бугарска историска личност. Почесниот претседател на ВМРО Народна партија истакнал уште дека во Македонија во моментот не можело да се зборува за подобрување на односите меѓу двете земји, бидејќи веднаш ќе реагирале медиумите и некои други деструктивни сили. Тој рекол уште дека односите меѓу Македонија и Бугарија се како односите меѓу Македонија и Норвешка, Македонија и Канада. Што се однесува до националната политика на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ, која е на власт во Македонија, Георгиевски вели дека партијата која тој лично ја створил со вистинските идеали на ВМРО, денес е претворена во најјугословенската партија на Балканот.
- Денешната партија ВМРО-ДПМНЕ е носител на рејугословизирање на Македонија и затоа жалам. Во 2001 година кога бев на власт тоа беше најпросперитетна година на економски план. Тоа што се случи со Албанците беше испровоцирано од надвор, вели Георгиевски за БНТ. Но, во последните месеци, според Георгиевски, во земјата имало афера во која се работело за расветлување на досиеја за соработка со тајни служби во кои биле вклучени токму тие Албанци кои ја започнале војата во 2001 г.
- Тие Албанци кои тогаш се бореа за човечки права денес во Македонија се дел од аферата со удбашки досија, која се уште не е затворена. Автоматски со тоа, жалам, но просперитетниот прогрес кој во 2001 година го доживуваше Македонија, повторно беше стопиран од Белград. Што се однесува до спорот со името со Грција, Георгиевски вели дека името Северна Македонија е компромисното решение за земјава и нејзино автоматско деблокирање во евроатланските аспирации. Градовите Струга, Кичево, Куманово и Скопје се албански градови, а словенските просветители св. Кирил и Методиј колку што се Македонци толку се Грци и Бугари. Инаку емисијата на БНТ се емитува во време на пописот во Бугарија, во којшто македонското малцинство е соочено пред голем притисок слободно да ја изразува својата национална припадност. Во пописот во Бугарија Македонците се попишуваат во графа другии, а македонските државјани, кои живеат таму, а немаат бугарско државјанство, како земја треба да ја наведат ПЈРМ.

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=07EE8C53D688714885FBA324AA100821
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: valli на Февруари 09, 2011, 01:42:59
 Това, което говори Любчо едно време може да е било сензация, но днес той не казва нищо ново. Това го знаят всички. В Македония трябват нови политици с нови, смели идеи, а не да повтаряме като развалена грамофонна плоча, колко е безизходно положението и да чакаме нещата да ги реши някой друг. С тия приказки освен да отблъсне хората друго няма да направи Любчо.
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: disidente на Февруари 09, 2011, 02:26:56
Това, което говори Любчо едно време може да е било сензация, но днес той не казва нищо ново. Това го знаят всички. В Македония трябват нови политици с нови, смели идеи, а не да повтаряме като развалена грамофонна плоча, колко е безизходно положението и да чакаме нещата да ги реши някой друг. С тия приказки освен да отблъсне хората друго няма да направи Любчо.

Следейки я неговата дваесет годишна работа на тоа поле, гарантирам оти подвлеченото со црвено е 100% точно ! Ти честитам за таа констатация.
Впрочем и неговата 1%на популарност во МК, ясно укажува оти се залудни напорите на некои заблудени сили во БГ, да го повратат овой промашен политичар на политичката сцена во Македония !
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Competent на Февруари 10, 2011, 01:31:01
... не да повтаряме като развалена грамофонна плоча, колко е безизходно положението и да чакаме нещата да ги реши някой друг.

Присъстващит на форума правим изключение!  8)
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Competent на Февруари 11, 2011, 05:21:58
http://www.youtube.com/watch?v=C5Z829OnrCE&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=lyOahJzwu1Y&feature=related
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: valli на Февруари 11, 2011, 09:47:04
http://www.youtube.com/watch?v=C5Z829OnrCE&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=lyOahJzwu1Y&feature=related
И Любчо е стигнал до извода, че е време България да купи накрая една македонска телевизия, за да се чуе и българския глас в Македония и да се види някой български филм.
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: disidente на Февруари 11, 2011, 10:03:04
http://www.youtube.com/watch?v=C5Z829OnrCE&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=lyOahJzwu1Y&feature=related
И Любчо е стигнал до извода, че е време България да купи накрая една македонска телевизия, за да се чуе и българския глас в Македония и да се види някой български филм.

КОГА БЕШЕ НА ВЛАСТ, МОЖЕШЕ ДА НАПРАВИ БЕЗБРОЙ РАБОТИ ЗА ЗБЛИЖУВАНЬЕ ПОМЕГЮ МАКЕДОНИЯ И БУГАРИЯ, НО ТОЙ СЕ ЗАНИМАВАШЕ СО ЛИКВИДАЦИЯ НА БУГАРИТЕ КОИ ПО НЕКОЙ СЛУЧАЙ ДОБИВАА НЕКАКВИ ПОЗИЦИИ  >:(
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: valli на Февруари 11, 2011, 11:41:04
Цитат:disidente   КОГА БЕШЕ НА ВЛАСТ, МОЖЕШЕ ДА НАПРАВИ БЕЗБРОЙ РАБОТИ ЗА ЗБЛИЖУВАНЬЕ ПОМЕГЮ МАКЕДОНИЯ И БУГАРИЯ, НО ТОЙ СЕ ЗАНИМАВАШЕ СО ЛИКВИДАЦИЯ НА БУГАРИТЕ КОИ ПО НЕКОЙ СЛУЧАЙ ДОБИВАА НЕКАКВИ ПОЗИЦИИ  >:(
Важна е българската телевизията и книги, защото македонската нация, македонски език и македонски идентитет са създадени с учебници, вестници, телевизии и радио.
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Илинден на Февруари 25, 2011, 11:24:46
„ВРЕМЕ“ 25.02.2011
http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=2251&ArticleID=156947 (http://anonym.to/?http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=2251&ArticleID=156947)

ЕКСПРЕМИЕРОТ ГЕОРГИЕВСКИ СЕ ВРАЌА ВО ПОЛИТИКАТА

Поранешниот премиер Љупчо Георгиевски, прв лидер на ВМРО-ДПМНЕ и почесен претседател на вонпарламентарната ВМРО-народна партија, ќе се врати во центарот на политичките збиднувања и на следните парламентарни избори ќе биде носител на листа во една од шесте изборни единици. Георгиевски ова го потврди во интервју за телевизијата „А1“ најавувајќи дека практично од 20 март, кога ќе се одржи Генералното собрание на партијата, официјално ќе ја почне битката за освојување гласачи. Претседателот на ВМРО-НП, Марјан Додовски, прогнозира дека јавното ангажирање на Георгиевски гарантира оти партијата ќе освои најмалку 10 пратенички места, кои ќе им обезбедат сигурно учество во формирањето на идната влада. Тој тврди дека во партијата се враќа старото членство на ВМРО-НП, кое, кога се формираше партијата на Љубе Бошковски, во првиот бран отиде кај него со големи очекувања дека сериозно ќе ја раздвижи политичката сцена. Иако во последно време се реактуализира идејата за обединување на помалите партии на десницата против владејачката ВМРО-ДПМНЕ, Додовски вели дека е речиси извесно оти ВМРО-НП ќе настапи самостојно на следните избори. Познавачите на состојбите се убедени дека Георгиевски секогаш може да смета на своите верни приврзаници, таканаречени љупчовисти, кои во земјава, според нивните процени, ги има повеќе од 50.000, најмногу во источна Македонија и во охридскиот регион. - Георгиевски нема да ги остави рамнодушни Македонците на следните избори бидејќи со секое излегување во јавноста, цел месец го држи народот буден - објаснува универзитетскиот професор и политички аналитичар Јове Кекеновски[/b], кој воопшто не е изненаден од одлуката на поранешниот премиер да излезе на избори. Тој потсетува дека, откако тој јавно се декларирал како Македонец со бугарски корени, може да смета на поддршка од сите што се чувствуваат како Бугари во Македонија, како и на старите вмровци, кои во ова време останаа доследни на својот прв лидер. Дел од политичките аналитичари, пак, коментираат дека Љубчо Георгиевски одамна го достигнал зенитот на својата политичка моќ и дека, практично, е невозможно да се крене од пепелот поради тоа што тој веќе подолго време е неактивен во политиката и само одвреме-навреме со контроверзни изјави ја бранува јавноста. - Георгиевски е митолошка фигура од едно време кое веќе е далеку зад нас. Илузорно е да се очекува повторно да воскресне и да ја освои политичката сцена. Особено поради фактот дека партијата во која членува, практично, е невидлива во денешната политика и со самото нејзино појавување не можеме да очекуваме да освои 10 пратенички мандати - вели политикологот Владимир Божиновски. Тој претпоставува дека нема да се случат никакви поместувања и дека пратеничките места ќе бидат поделени меѓу најголемите партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ и албанските партии. - Самиот Донтов модел секогаш им дава предност на посилните политички партии со распределбата на гласовите. Така, за да освои ВМРО-НП десет пратеници, за нив треба да гласаат 150.000 гласачи, што во овој момент е илузија - вели Божиновски. Георгиевски во изминатите пет-шест години се држеше настрана од дневно-политичките збиднувања. Сепак, како претседател на фондацијата што го носи неговото име, одвреме-навреме се појавуваше во јавноста со свои ставови за клучни политички збиднувања, како состојбата со името, лустрацијата... Тој последен пат директно учествуваше во изборна трка во 2006 година, како носител на листата на ВМРО-НП во петтата изборна единица.
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Март 31, 2012, 03:04:27
http://www.plusinfo.mk/vest/38620/VMRO-NP-Vlasta-vodi-kilava-politika-vo-zemjodelstvoto

НП нешто разбират, ама суштината не. Не е политиката килава ами катастрофална и за земјоделстото и за  економијата и за МК!
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Април 04, 2012, 01:26:54
Интересно деновиве МК ја тресе аферата „Детонатор“ http://utrinski.com.mk/?ItemID=F4BC5804B2E78640B2BC3664A4CE13D7 каде високи локални структури од ДПМНЕ се вмешани, а никој посебно НП (која прва и отворено го проблематизира легитимитетот на изборите во 2011) тоа да не го стави во контекст на предвремените парламентарни избори во 2011.

Посебно ако и самата полиција признава дека групата организирано дејствува од Мај 2011 година, а изборите беа јуни 2011. Значи едноставно и многу логично прашање: дали во некоја средина може да се изведат свободни и демократски парламентарини избори ако истата биде де факто управувана од криминална група со сите тертипи на организиран криминал? Посебно пак, ако еден од лидерите е сопруг на депутатка на ДПМНЕ која е активна учесничка на изборите! Сигурно нејзиниот сопруг и другарчињата од групата активно се придонесувале за „демократскиот“ тек на изборите  ;D.

Мене ме чуди зошто овој момент не го експлотираат НП или СДСМ или Обединети, до толку ли се боси?  ::)

Да не говорам за ЕС или ОБСЕ!
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Април 05, 2012, 12:19:34
Ако нема пари, а нема http://utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=86D3AF869DCAD048A63DB4A3027AB22E, ако е напуштена идеологиа на ВМРО, ако има масовна криминилизација на локалните и „централните“ дпмневци, ако нема правда и перспектива, тогаш логично е дека НП е изборот, за мноштвото „десни“ во МКД. Љубчо тоа го знае...
http://utrinski.com.mk/?ItemID=EDC72311C90BA540931AB70482B8314E
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: disidente на Април 24, 2012, 10:01:46
Бошкоски сака слобода, досието во Апелација

 Со извикување на паролата „Freedom“ Бошкоски ги повика судиите во апелација да го користат искуството и знаењето и да го прекинат едноумието кое вледее во Македонија – „Ве повикувам да покажете достинство и независност, наместо да ја играте улогата на послушници на извршната власт, како што прави Јавното обвинителство. Каква пресуда да напишете мене ми е сеедно затоа што јас сум понижен, навреден и заробен.

Но вие ја имате можноста да ја прекинете судската практика во која политиката режира и суди“. Подиректни, со повик да се укине седумгодишната казна затвор беа адвокатите на Бошкоски – укажаа на неколку поенти – како на Бошкоски му се суди за примени пари во април и мај, кога сведокот има третман на заштитен од 6-ти јуни по завршување на кампањата? Со оглед дека сведокот го повикал Бошкоски може да има третман на агент- провокатор, но не и на заштитен.

Зошто судот не го применува Законот за финансирање на политички партии кој предвидува прекршочни санкции? Како е можно парите да се нови со последователен сериски број? Реагираа и на начинот како е следен и прислушуван Бошкоски и зошто им се кријат докази.

Наспроти тезите на адвокатите, од Обвинителството не одговорија на прашањата, туку повторија дека парите биле наменети за изборната кампања и тоа се потврдило од исказот на сведокот. Низ судските ходници и пред судот приврзаниците на Бошкоски како на митинзите. Досието е во апелација. За една до две седмици судиите ќе ја соопштат одлуката- дали ќе ја потрвдат казната, дали ќе ја намалат или ќе ја укинат.

Љубиша Арсиќ


http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=48999
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Април 24, 2012, 03:16:54
Георгиевски до Груевски: Зар не си уморен и ти?

Цитат
Партијата на Љупчо Георгиевски, во отворено писмо до премиерот, прашува што се крие зад најавениот „нов бран“

ВМРО-Народна партија на основачот и прв претседател на ВМРО-ДПМНЕ Љупчо Георгиевски во отворено писмо до премиерот Никола Груевски, прашува што се крие зад најавениот „нов бран“ на смени во ВМРО-ДПМНЕ.

„Го прашуваме големиот менаџер Груевски, дали со најавата на таканаречен нов бран признава дека неуспешно менаџира со државата цели шест години,“ му се обраќа ВМРО-НП на премиерот. Од партијата на Љупчо Георгиевски го прашуваат Груевски дали со „новиот бран“ одговорноста за колапсот на државата ја префрла на други и дали следниот чекор ќе биде бран на кривични пријави против сменетите функционери?

„Ако функционерите од вториот и третиот ешалон се заморени, како што изјави премиерот, ние сме сериозно загрижени за неговата здравствена состојба и замореност од шестгодишното негово владеење со динамика 24/7. Го прашуваме премиерот дали катастрофалните грешки кои ги прави се' почесто, се резултат на неговиот голем замор? Дали премиерот нема потреба самиот тој лично да се одмори?“, се вели во писмото на ВМРО-Народна до премиерот.

Партијата смета дека Груевски не оставил простор за, како што велат, ниту грам доверба, па затоа се сомневаат дека станува збор за „беден и мизерен обид за манипулација на јавноста“. Тоа, според нив, премиерот го прави преку класични популистички методи со кои оценуваат дека „очајно сака да си го спаси рејтингот и срамот кој му следи“.

„Господине премиер, прашуваме по кој законски основ ќе ги спроведете конкурсите, кои ги најавивте и на кои отворено ги повикавте сите заинтересирани граѓани да аплицираат? Многу добро знаете дека во над 90 проценти од случаите функционерите се именуваат и назначуваат по предлог на ресорниот министер, на седница на влада, без конкурс, односно по ваша лична желба“, велат од ВМРО-Народна

Љубчо за најновиот популистички спин од ДПМНЕ...

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=D079C3AE9B181B4AB2F019664EC21754

Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Јуни 29, 2012, 12:43:18
Как и да е, чинам оти голема грешка е коалицијата на Љубчо со Бранко! Друго ке беше да е Бучко лидер на СДСМ. Дури можам да кажам дека Љубчо треба да ги повика Бучко и не мал дел на СДСМ кои го подржуваат Бучко да ми се приклучат во коалицијата Пелистер! Вака со БЦ ми се чинат многу лесен пропаганден плен на ДПМНЕ!
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Јули 01, 2012, 07:04:54
Цитат
,,Фалсификувањето на историјата кое ни го оставија комунистите - изгледа дека не биле само тие во прашање. Тука е и генот на фалсификување кој постои и денес. Она што е поразувачко е отсуството да се бориме за демократија,, - вели Георгиевски.
http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&egId=6&eventId=51775

Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Јули 02, 2012, 01:30:57
Љубчо опасно ги гризе...
Цитат
Змејковски може да ја објасни неговата улога во последниот ден од животот на Динката
http://www.plusinfo.mk/vest/48136/Georgievski-raspali-po-Zmejkovski-i-Jakovlevski
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Јули 02, 2012, 05:31:29
канонада от глупости...
http://www.plusinfo.mk/vest/48168/Chupovski-izvadi-teshka-artilerija-protiv-Branko-i-Ljubcho
http://www.plusinfo.mk/vest/48166/Ljubcho-veti-a-ne-napravi-revizija-na-privatizacijata-na-SDSM
http://www.plusinfo.mk/vest/48164/Chlenovi-od-VMRO-NP-zaminaa-vo-VMRO-DPMNE

но во суштина е владеене на оваа http://en.wikipedia.org/wiki/Dunning%E2%80%93Kruger_effect  ;D
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: valli на Јули 02, 2012, 07:47:49
  Си скинаа патииските книжки и се вратиа во матичната партия. Колко пъти ги канаха и нае свършиха ли тия членове на НП.Такъв цирк може да има само в Мъкадония, под управлението на Груиевски. Любчо така ми харесва. Добре започна да подгрява управляващата гмеш.
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Јули 03, 2012, 12:51:17
Цитат
...што се Чашуле, Латас, Петровски, Донев и Додевски, па нека ни зборуваат за лузери и за истрошени политичари. Груевски ни порача дека сакал купчиња. Е па, поголемо купче од овие испукани морални дијаболи не можеше ни да најде. И кој ќе ѝ верува на оваа продадена и преплатена банда?! Нивниот кредибилитет можеме слободно да му го дадеме на Миленко, за да го помножи со нула.

 ;D
http://www.plusinfo.mk/mislenje/548/Panika-na-vladiniot-brod
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Јули 06, 2012, 04:37:37
Опозициа со вакава власт не треба да грижи за своита иднина  ;D ова на маитап, секоа сличност со думите на тито е намерна.

Сега серизоно оваа е поредната антиБГ пројава от дпмне, сигруно една от наимизерните во последните 20 години!

Некои води ли сметка за това или просто врва на политиката ние да си трсиме здравствена застраховка!  >:(

Стефановски: Коалиција – “Псичките сме сшти”
http://www.plusinfo.mk/vest/48582/Stefanovski-Koalicija--Psichkite-sme-sshti

Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Јули 20, 2012, 01:52:58
Демокрација или Удбокрација

Згасна Обединети за Македонија, преминуваат во ВМРО-ДПМНЕ

https://www.facebook.com/groups/108941319178513/
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Јули 27, 2012, 12:21:44
Љубчо за „Фокус“: Тодор Петров ме дочекуваше гол, а Груевски можеби ќе го смени името!

Цитат
Љубчо Георгиевски, лидерот на ВМРО-Народна, се сомнева дека владата на Никола Груевски има некаков таен договор за компромис со Грција. Во интервју за новиот број не неделникот „Фокус“, Георгиевски признава дека го сменил своето мислење дека Груевски никогаш нема да прифати компромис за името.Одговарајќи на нападите од претседателот на Светскиот македонски конгрес, Тодор Петров, Георгиевски вели дека станува збор за „емотивен проблем кој го има тој човек“.
Имено, во 1993 година, Петров и Георгиевски живееле во иста зграда и често, во станот на Петров, разговарале за амандманите на пратеникот.
- Проблемот почна кога на тие консултации почна да ме дочекува гол како Прометеј, со само една крпа на појасот, со образложение дека штотуку се истуширал. Тоа се случи едно три пати. Мислам дека уште тогаш на Тодор Петров му дадов јасно на значење кои се разликите меѓу Александар Македонски и Тодор Александров - вели лидерот на ВМРО-Народна, во интервјуто за неделникот „Фокус“, кој веќе е во продажба.

Две пораки од Љубчо:
Првата ако продолжите вака со црна пропаганда или со приказна ала брат Љубе, откривам пикатни детали од приватниот живот што чинат и кариера и образ;
Втората: Нешто се крчка со името, и не сакам да бидам прецакан.

Инаку четивото е хумористично до крај, но реалноста е најхумористична! Значи грко-влахот и највредниот работник на грчките служби во МКД освен шо бил љубител на сашо педало, бил и активен во следење на сексуалните навики на сашо велики  ;D според Љубчо.
Наслов: Одг: Народна vs Бошковски vs ДПМНЕ
Поставена од: Daskal на Јули 27, 2012, 02:21:56
тодорка лута бе   ;D ;D ;D
http://www.plusinfo.mk/vest/51071/Todor-Petrov-go-prashuva-Georgievski-Odeshe-li-i-Sneshka-kaj-Prometej