http://focus-news.net/?id=n1401907Панде Евтимов: В Скопие се навършиха 20 години от началото на свободното отбелязване на помена за Борис Дрангов и други герои01 юни 2010 | 17:03 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония
Скопие. Днешната панихида пред гроба на полк. Борис Дрангов е един своеобразен юбилей: 20 години от началото на свободното отбелязване на помена за Борис Дрангов, Мара Бунева, Тодор Александров, Владо Черноземски и други герои. Това каза пред Агенция “Фокус” Панде Евтимов от Скопие. „За нас в Скопие панихидата има и още едно значение, поради това, че отбелязваме един малък юбилей: 20 години от първото свободно отбелязване на помена на Борис Дрангов, Мара Бунева, Тодор Александров, Черноземски и другите корифеи на македонската борба. В Македония до 1991 г. не можеше свободно да се отбележи един помен на споменатите личности. Въпреки това, правехме необходимото да ги почетем – първо, организирахме панихиди в църквите, след това – посещавахме гробните места или лобните места и ги отбелязвахме с голяма решителност, макар че имахме големи пречки. Дотогава скришно се отбелязваше, посещавахме скришно гробовете, това, което трябваше да го кажем гласно, го казвахме мълчаливо, с поклон пред мощите на героите”, разказа Панде Евтимов.
Първото отбелязване на годишнината от смъртта на полк. Борис Дрангов го направихме през 1991 година, на 26 май – деня, в който е убит, в църквата „Свети Георги” в Скопие, в която е кръстен, в която е отслужен и последният помен, когато е изпратен от жителите на Скопие – разказа Панде Евтимов. „Комунистическата окупация в Македония създаде тенденция да заличи националния идентитет и патриотичните чувства; тя забраняваше отбелязването на годишнините. Но ние мълчаливо правихме всички обичайни религиозни обреди, за да отдадем нужното почитание на покойниците, които паднаха на бойното поле за отбрана на войнишката чест и татковината. Борис Дрангов, чийто роден град е Скопие, след завършване на военното си обучение в София и Петроград като офицер с авторитетно реноме, повторно пътят го води в Македония. Командир е на Военното училище в Скопие, борец на Битолския фронт, каза Панде Евтимов.
На въпрос – как са били отбелязвани годишнините през `60-те, `70-те, `80-те години, Панде Евтимов заяви: „Редовно, с много проблеми, но с много голяма решителност, всички ги отбелязвахме. Слушахме нашия глас, а не гласът на родоотстъпниците. Стъпка по стъпка вървяхме напред, както българския войник, който не научи кръгом, така и ние отивахме напред и привличахме нови приятели, нови привърженици, с които разбивахме страха, уталожен с години от поробителите в Македония”.
