Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: "АБСУРДИСТАН"  (Прочитано 156736 пати)

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: "АБСУРДИСТАН"
« Одговори #210 на: Август 08, 2010, 10:40:03 »

Може ли некој да му каже на тој простак дека гравот е донесен во Европа од Америка после откритијата на на Колумбо пред околу 500 години!!!


Да  ама претходно  Александар  Македонски  гравот го  однел во Америка  за  да  го заштити  од кражба  на  Грците.
За  ова  се  најдени  милион  артефакти и  други  материјални  докази кои ги чува  Паско  Кузман  и  наскоро ќе му  ги презентира  на  светската  научна  јавност.


Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: "АБСУРДИСТАН"
« Одговори #211 на: Август 08, 2010, 11:30:25 »

Може ли некој да му каже на тој простак дека гравот е донесен во Европа од Америка после откритијата на на Колумбо пред околу 500 години!!!


Да  ама претходно  Александар  Македонски  гравот го  однел во Америка  за  да  го заштити  од кражба  на  Грците.
За  ова  се  најдени  милион  артефакти и  други  материјални  докази кои ги чува  Паско  Кузман  и  наскоро ќе му  ги презентира  на  светската  научна  јавност.Може ли некој да му каже на тој простак дека гравот е донесен во Европа од Америка после откритијата на на Колумбо пред околу 500 години!!!
Гинисовата книга треба да ја забележе и таа идиотштина во РМ...
Неофициално отдамна РМ е таму, и не верувам дека некој некогаш ке го собори тој рекорд.

 ;D ;D ;D
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Илинден

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 226
 • СВОБОДА ИЛИ СМЪРТЪ ЗА МАКЕДОНИЯ!
  • Погледај го Профилот
Одг: "АБСУРДИСТАН"
« Одговори #212 на: Август 08, 2010, 11:43:17 »

Може ли некој да му каже на тој простак дека гравот е донесен во Европа од Америка после откритијата на на Колумбо пред околу 500 години!!!

Можеби човекот намерно сакаше и тој да влезе во Гинис, во категоријата - Најпрост готвач во Македонија!
Со неговата изјава, денес, Македонија убедливо сруши два Гинисови рекорда. Треба да ги известиме луѓето од Гинис и за вториот рекорд.

Што вели Википедија за гравот:
Родината му е Южна Америка, но може да се отглежда практически навсякъде. Култивиран е още преди инките, а в Европа е пренесен с една от експедициите на Христофор Колумб. Заради високия добив от едно растение и лесното му отглеждане се разпространява до края на 16 век в цяла Европа и европейските колонии в Африка.
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: "АБСУРДИСТАН"
« Одговори #213 на: Август 09, 2010, 12:13:03 »

ако одите на ручек или вечера во „Александар Палас“ во Скопје, ке ви готви најглупиот готвач по Гинис...  ;D

добра реклама а?  ;D

Цитат
За гравчето да биде вкусно, се погрижи екипа на хотелот „Александар палас“ од Скопје, предводена од Љупчо Гиевски, шеф на кујна во овој елитен хотел.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=D58E143517441D428D70D92B9B0C8844
http://www.aleksandarpalace.com.mk/
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени
Одг: "АБСУРДИСТАН"
« Одговори #214 на: Август 09, 2010, 04:20:54 »

 ;D ;D ;D
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: "АБСУРДИСТАН"
« Одговори #215 на: Август 12, 2010, 09:46:46 »

историско признанние за тава как се правеле учебниците по историја во комунистичка Македонија, но уште поважно ти учебници уште важат


Како ја кроев Македонија

Драган Поповски

Веќе еднаш да се сврти страницата со сликите на комитите и револуционерите и да се завртиме кон новото време

Пред триесетина години, некое време бев ангажиран од, во она време единствената куќа за издавање учебници, како еден од илустраторите на изданијата од кои се образуваа тогашните генерации. Илустрирав учебници по физика, хемија, географија итн. Чиста рутина: „Фуково нишало“, „Испарување на водата“ и слично, општо познати илустрации на природните појави дефинирани со законите на егзактните науки. Ништо посебно интересно. Она поради што ова го спомнувам е проблемот со кој се судрив при илустрирањето на еден од учебниците по историја. Беше само рутина да се илустрираат мапите на државите настанати низ историските воени и политички случувања, впрочем, тие се забележани во сите историски атласи. Проблемот настана кога требаше да ја нацртам мапата на „етничка Македонија“. Прелистувајќи ги сите историски мапи до кои можев да дојдам, заклучив дека речиси ниту една од нив не се совпаѓа со друга. Работени во разни историски периоди, по нарачка на тогашните власти или според истражувањата на едно чудо комисии во времето пред и по балканските војни или, пак, според сеќавањата на сегашните генерации онака како им раскажувале нивните дедовци, некаде „етничка Македонија“ се совпаѓаше со географската област Македонија, некаде не; некаде полуостровот Халкидики беше во рамките на етничка Македонија, а почесто не; градот Солун, исто така.

Не можејќи да се снајдам во сето ова поради мојата нестручност (јас сепак бев само илустратор, а не историчар), а сфаќајќи ја сериозноста на проблемот, се обратив до уредникот да ми овозможи контакт со авторите на изданието за да можам да се консултирам со нив и коректно да го исполнам она што се бараше од мене. Одговорот што го добив беше многу едноставен: „Поповски, не обидувајте се да навлегувате толку длабоко и да инсистирате на толкава прецизност. Онака како што вие ќе ја нацртате ’етничка Македонија‘, така и ќе биде, така ќе учат децата“. И јас, збунет, нацртав некаква соломонски одредена мапа, трудејќи се да се држам поблиску до она што го кажуваа сличните трудови дотогаш, со постојано непријатно чувство, што ме следи и денес, да не сум закачил и некоја од етничките мапи на соседните народи, што беше и повеќе од очекувано. Беше во право уредникот - инсистирањето на прецизни етнички мапи е невозможна мисија. Веќе и не се сеќавам како ја исцртав мапата, но знам дека генерациите ученици кои понатаму учеа од овие учебници ја имаа претставата за етничка Македонија онаква каква што јас ја „скроив“.

И оваа етничка Македонија, „мојата“ или некоја слична, ја гледам се' почесто закачена на реверите на евтините костуми на наши загрижени Македонци од, како што се вели, дијаспората, при нивното грлато инсистирање да ја одредуваат иднината на земјата онака како што тие го замислуваат тоа некаде оддалеку, седнати пред гипсените фигури на Александар и целивајќи ја сликата со ножот и камата, со исправен ’рбет, плукаат по предавниците на македонската кауза. Истата мапа ја видов и на повеќе знамиња на прославата на Мечкин Камен. „Не дозволуваме никој да се договара со никого за иднината на Македонија“ - се' почесто се слуша загрижениот глас на нашите иселеници, истите оние кои во една пригода се пофалија дека сесрдно ја помагаат родната грутка и материјално: „Еве, јас дадов прилог од пет долари за просперитетот на татковината“, се велеше во една репортажа за нашите иселеници во странство, додека нашинецот се сликаше потпрен на новата лимузина во својот тревник.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=16D0500948964C49B6701760BC30B194
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: "АБСУРДИСТАН"
« Одговори #216 на: Август 16, 2010, 03:09:33 »

Новинарско востание на 8-ми септември

Цитат
Власта врши упад во слободното новинарство, во медиумите не постои синдикат, а здружението на новинари подолго време е летаргично. Ваквата состојба во сферата на информирањето е доволна причина за востание што младите сили се подготвуваат да го изведат на 8-ми септември. Како, и против кого?

Гости во Вестите на А1 беа Мишко Иванов од А1 Телевизија и Тамара Чаусидис од Алсат Телевизија, поранешен Претседател на Советот на честа.

Она што е важно е дека ова новинарско востание всушност подразбира солидарност.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=126405

А можеби и ке се разбудат, кой ке ги знае !??
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

PippiBG

 • Jr. Member
 • **
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 51
  • Погледај го Профилот
Одг: "АБСУРДИСТАН"
« Одговори #217 на: Август 18, 2010, 10:11:53 »

Најпрост готвач во Македонија!
Аз мисля, че подобни изяви са по-перспективни - дават възможност за международни отличия  ;D ;D ;D Той сигурно човекът натам се цели, а вие (не ви е срам) подценявате усилията му  ;D ;D ;D
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: "АБСУРДИСТАН"
« Одговори #218 на: Август 25, 2010, 11:42:15 »

СДСМ - Се што има Заев е наведено во неговиот анкетен лист и е на увид на јавноста
http://inpress.com.mk/?ItemID=042B8CE14BEB8B4C8F066621A5D7917C

СДСМ - ВМРО нема кредибилитет било кого друг да обвинуваат за приватизацијата
http://inpress.com.mk/?ItemID=2673B947F1223B459A4BC1691EEC6281

ВМРО-ДПМНЕ - За време на владеењето на Бранко Црвеновски беа проневерени 4 милијарди и 600 милиони долари
http://inpress.com.mk/?ItemID=6C896DECF0545D43A1AF333919369383

СДСМ - Кој тоа во договор со власта ќе направи шверц од 60.000 тони пченица?
http://inpress.com.mk/?ItemID=6403A671816DF54FA2E40538D2841937

???  ???  ??? АКО СЕВО ОВА Е ТОЧНО, ЗОШТО НЕ ГИ ПРЕЗЕМАТ НЕОПХОДНИТЕ ЗАКОНСКИ МЕРКИ ЕДНИ ПРОТИВ ДРУГИ  ;)  ;)  ;)  ИЛИ ПАК ГО МАФТОСУВААТ ЖАЛНИОТ НИ НАРОД, ЗА ДА МИСЛИ ДЕКА ИМА ПЛУРАЛИЗАМ  ;D  ;D  ;D
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: "АБСУРДИСТАН"
« Одговори #219 на: Август 25, 2010, 12:19:53 »

СДСМ - Се што има Заев е наведено во неговиот анкетен лист и е на увид на јавноста
http://inpress.com.mk/?ItemID=042B8CE14BEB8B4C8F066621A5D7917C

СДСМ - ВМРО нема кредибилитет било кого друг да обвинуваат за приватизацијата
http://inpress.com.mk/?ItemID=2673B947F1223B459A4BC1691EEC6281

ВМРО-ДПМНЕ - За време на владеењето на Бранко Црвеновски беа проневерени 4 милијарди и 600 милиони долари
http://inpress.com.mk/?ItemID=6C896DECF0545D43A1AF333919369383

СДСМ - Кој тоа во договор со власта ќе направи шверц од 60.000 тони пченица?
http://inpress.com.mk/?ItemID=6403A671816DF54FA2E40538D2841937

???  ???  ??? АКО СЕВО ОВА Е ТОЧНО, ЗОШТО НЕ ГИ ПРЕЗЕМАТ НЕОПХОДНИТЕ ЗАКОНСКИ МЕРКИ ЕДНИ ПРОТИВ ДРУГИ  ;)  ;)  ;)  ИЛИ ПАК ГО МАФТОСУВААТ ЖАЛНИОТ НИ НАРОД, ЗА ДА МИСЛИ ДЕКА ИМА ПЛУРАЛИЗАМ  ;D  ;D  ;D

И  ЕДНИТЕ  И  ДРУГИТЕ  СЕ  КОМАНДУВАНИ И  УСМЕРУВАНИ  ОД ЕДЕН  ЦЕНТАР  А  ТОА  Е  БЕЛГРАД.Колку  власт и моќ  има  Белград  во  Македонија  толку  нема  ни во  Војводина ,ни  во Санџак,  па ниту   во  самата  Србија.
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: "АБСУРДИСТАН"
« Одговори #220 на: Август 25, 2010, 12:31:10 »

Струмица во трка со „Скопје 2014“

Владејачката партија предлага амбициозен план за поставување десетици скулптури, споменици и спомен-обележја во Струмица, со што овој град ќе тргне по стапките на Скопје и на неговиот проект „Скопје 2014“. Според планот, Струмица ќе добие споменик на римскиот император Тибериј, на цар Самуил, а се предвидени и ред манифестации и реконструкции на важни историски објекти. Програмата за култура на општинската организација на ВМРО-ДПМНЕ „Струмица 2014“ беше промовирана завчеравечер на легендарните Цареви кули. Таа предвидува изградба на повеќе споменици на личности од поблиската и од подалечната историја на Струмица и на Македонија. Освен на Тибериј, како основач на Струмица, ќе се гради споменик на средновековниот цар Самуил, на генералот Борис Поцков, ослободител на Струмица, како и уште еден споменик на трагичнозагинатиот претседател Борис Трајковски, роден во Струмичко. Покрај тоа, со програмата се предвидува да се премести гробот на легендарната Струма од селото Баница во Градскиот парк во Струмица. Зградата на стариот и изгорен театар да се обнови и да се изгради нов регионален музеј и нов завод за заштита на спомениците на културата во центарот на градот, предлага ВМРО-ДПМНЕ. Партијата, исто така, има целосен план како да се одбележи илјадагодишнината од Битката на Беласица во 2014 година. Планирано е да биде поставена голема изложба во манастирскиот комплекс „Свети Леонтиј“ во Водоча, а до ловниот дом на Цареви кули да се поплочи патека со точно 1.000 скалила. Во проектот не се прецизно одредени роковите, приоритетот, динамиката на изведба и финансиската конструкција. Како извори на финансирање се посочени Владата на Република Македонија, Министерството за култура, локалната самоуправа и странски фондации и донатори. Претседателот на општинската организација на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица, Славе Гошев вели дека сите овие проекти ќе му бидат предложени за реализирање на градоначалникот на Струмица, Зоран Заев од СДСМ. - Ние немаме намера да глумиме опозиција во Струмица, ниту, пак, да плукаме по нашиот политички противник бидејќи тоа не е наш стил на работа. Ние предлагаме конкретни проекти и предлози, од кои дел ќе бидат дадени на реализирање на градоначалникот како предлози од нас или од нашата советничка група. Ако не бидат прифатени ќе бидат вметнати во нашата програма за следните локални избори и ние како победници на тие избори ќе ги реализираме во наредниот период - изјави претседателот на партискиот разгранок. Според Гошев, проектите имале конкретни рокови за реализација и ќе се изведувале според предвидената динамика во програмата. Градоначалникот на Струмица смета дека изградбата на толкав број споменици во Струмица не соодветствува со реалноста. - Програмата „Струмица 2014“ е еднаква на „Скопје 2014“. Поттикнати од нивните водачи во партијата во Скопје, кои истовремено ја водат и Владата, со огромните провизии што ги земаат од спомениците, и ОК на ВМРО-ДПМНЕ од Струмица прави калкулации. Зошто и тие да не се офајдат од реализацијата на вакви проекти? Споменикот на бегалците во Струмица, кој го реализираше Општината, вреди 550.000 денари, а исти вакви споменици во Скопје поставени од власта чинат 840.000 евра. Ваквата калкулација, претпоставувам, е предизвик за струмичките вмровци. Додека сум градоначалник на Струмица сум отворен за сите добри идеи, на сите граѓани и на сите политички партии, но ваквите идеи од кои ОК на ВМРО-ДПМНЕ планира да се офајди, а тоа да го плати нашата Општина, нема да поминат. Постојат многу други проблеми за решавање за кои отворено треба да дебатираме, а поставувањето толку многу споменици не е решавање на проблемите на граѓаните на Струмица - рече Заев.

http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=2105&ArticleID=147251

аууу каков автогол на ДПМНЕ во Струмица, на овој начин му даваат муниција на сдсм и дефинитивно ги насочуваат старите членови кон Народна и Бошковски...
класичен пример за спрега сдсм-дпмне...

за историски вистин пак да не зборуваме...


Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: "АБСУРДИСТАН"
« Одговори #221 на: Август 27, 2010, 12:04:03 »

Економски прагматизам или флерт со Москва?

Слободанка Јовановска

Цитат
Дали е економски прагматизам македонската офанзива кон Русија или нашиот државен врв политички и' намигнува на Москва, барајќи си излез од блокадата околу евроинтеграцијата? Што стои зад нудењето договор за пријателство и соработка на Русија, нешто што било иницирано одамна, но досега немало политичка клима да се реализира? Флертува ли Македонија со Кремљ за да го замисли Брисел околу желбата за евроинтеграција?

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=0BFF315B5BD1CB4C88EF82125211F1D7

Вчера на ТВ Сител, во емисията "Црн бумбар - Бел бумбар", беше поставена истата тема за гласанье ! И скоро сите што се явуваа инсистираа Русия да отвори воени бази во Македония  ??? ??? ??? Тоа што политичарите премолчуваат, новинарите (ако не беа режимски  >:() не смеат да пропуштат да му обяснат на народот, дека таквата идея е УТОПИЯ !!!
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: "АБСУРДИСТАН"
« Одговори #222 на: Август 27, 2010, 01:11:19 »

Кој нема работа нека го гледа интервјуто на ѕинго на сител..
http://www.sitel.com.mk/intervju-so-ljubisav-ivanov-dzingo

Таму тој кажа между другите бисери дека за РМ најдобро да се приближи цитирам „до советскиот сојуз“.

Така да АБСУРДИСТАН at all
« Последно менување: Август 27, 2010, 01:13:04 Daskal »
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени
Одг: "АБСУРДИСТАН"
« Одговори #223 на: Август 27, 2010, 03:44:06 »

Таму тој кажа между другите бисери дека за РМ најдобро да се приближи цитирам „до советскиот сојуз“.

Той Советскиот Соjyз е по-мъртъв и от Jугославия  :o
Сочувана

deko

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 181
  • Погледај го Профилот
Одг: "АБСУРДИСТАН"
« Одговори #224 на: Август 27, 2010, 04:08:38 »

Вчера на ТВ Сител, во емисията "Црн бумбар - Бел бумбар", беше поставена истата тема за гласанье ! И скоро сите што се явуваа инсистираа Русия да отвори воени бази во Македония     Тоа што политичарите премолчуваат, новинарите (ако не беа режимски  ) не смеат да пропуштат да му обяснат на народот, дека таквата идея е УТОПИЯ !

 АКО НАВИСТИНА ТОЛКУ САКААТ РУСИЯ ДА ОТВОРИ ВОЕНИ БАЗИ, ЗОЩО ТОЛКУ МЕГАЛОМАНСКИ СЕ РАДУВАА КОГА ЕУ ИМ ГИ СИМНА ВИЗИТИ И КЛОВНОТ ГРУЕВСКИ ИМ ПРИРЕДИ НЕВИДЕНА ПРОСЛАВА  НА СКОПСКИОТ ПЛОЩАД,ЗОШТО ТОГАШ СЕ НАПРАВИ ОВАА ГОЛЕМА ГУЖВА И ТРКА ПА БИОМЕТРИЧНИ ПАСАПОРТИ, ЕХ ОВИЕ ,,МАКЕДОНЦИ,, НИ САМИ НЕЗНААТ ШТО САКААТ, А КАКО БИ ЗНАЕЛЕ КОГА НЕ СИ ГО ЗНААТ НИ СОПСТВЕНИОТ КОРЕН.
Мой предлог е земйте от ЕУ да им забранат влез на Зинго, Латас, н а,,лепотицата,, от црн бумбар и секой нивни соработник.
Сочувана